Scherpe critiek begeleidt nieuwe wetiiouders naar liun zetels Afd. dierenbescherming heeft (icostbare) opvanghoicicen gereed De heren Kroon en de Wit blijven wethouders van Oostfiaicicee i MS"/ - k^^ t 51e jasTgaDfi Vrijdag 8 september 1978 No. 4723 CHR. STREEKBLAD (DP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLUVNDSE EIN ZEEUWSE EELANDEN Verschijnt tweemaal pet weekdinsdag- en vrijdagavond RAAD MIDDELHARNIS: Opzet van P.v.d.A.-V.V.D.-AR/CH moeiteloos geslaagd Wanneer de soep echt zó heet gegeten wordt als ze dinsdagavond werd opgediend dan zal Middelharnis' gemeenteraad de komende zittingspe riode uit twee elkaar weinig welgezinde kampen bestaan. Dinsdagavond hebben ze eikaars krachten gemeten waarbij de sterkste ongeschonden bleef. Met 9 man had het PvdA-WD-AR-CH kamp zich de oppermach tige gemaakt van het 6 man tellende kamp waarin de SGP, dhr. Hoog- zand en dhr. de Vries van Vooruitstrevend Dorpsbelang elkaar in hun verontwaardiging hadden getroffen. Het sterkste kamp zette de heren L. Kievit (PvdA) en P. Krijgsman (AR) moeiteloos op de wethoudersze tels. De negen kondigden ook de aanwezigheid van een duidelijk beleids programma aan waardoor de „zes" zich op een zijspoor voelen gezet. Een weinig boeiend perspectief om de raadsperiode mee te beginnen; de stemming was er dan ook naar Stemverklaringen S.G.P. hoogstens nooddeur Eigen identiteit VOOR MOOIERE bloemstukfes Fa. KORTEWEOS Zandpad Middelharnis Versterkt naar voren Ongeschikt Geen schorsing MIDDELBURG De heer M. Nijsse - de vroegere Oom Ko - overleden Over School/begeleidingsdienst Wie begeleidt de begeleider? BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoo|ihal 2 OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 Aktie op Flakkee voor financiële adoptie OUDDORP Bezorger gevraagd bezorger/ster Nieuwe bezorger Her kingen ir Vragen over grondprijzen vrije- sectorwoningen ■k Voor Streekmuziekschool waardering maar ook bedenkingen De verkiezing van de wethouders voor Oostflakkee is dinsdagavond rustig verlopen. De beide zittende wethouders werden met grote meerderheid van stemmen herko zen. De eerste wethouder, de heer A. Kroon kreeg 9 van de 13 stem men op zich uitgebracht en de heer C. L. M. de Wit zelfs 11 van de 13 stemmen. P.v.d.A. en C.D.A. gaan 4 jaar Ln deze gemeente, mede met burgemeester W. M. v. d. Harst, het koUege van B. en W. van Oostflakkee vormen. De heer De Wit zat voorheen voor de K.V.P., maar met de gemeente raadsverkiezing op 31 mei j.l. voer de deze partij de naam van C.D.A. De beide wethouders zijn woon achtig in Oude Tonge. Samenstelling De heer Winkels herdacht Beëdiging Concert „De Hoop'' Stellendam POSnroÖX 8 •-. MnXDELHAHNIS Redactie «n advertenties: Kantocxr Xjanigeweig 13, Samimeladijlk Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Ciio 167930 BankBabo Mlddelluands no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bjj contract speciaal tariet „Vergeven en vergeten", zal dan ook het motto moeten zijn om. de lucht wat op te doen klaren nadat de heren el kaar in hun stemverklaring heel wat onder de neus hadden gewreven. Zelfs werd (door dhr. v. d. Ketterij, SGP) geinsinueerd dat een van de nieuwe wethouders terwille van de smeer zijn vooraanzitting had begeerdHet wa ren kolen op het vuur dat kwaadaar dig branddeTerwijl de hoofden van de wethouders Koppelaar (SGP) en Hoogzand (eigen lijst) nog vielen excu seerde dhr. G. C. Joppe (CH) zijn me dewerking daaraan: „de poUtiek is hard, kei-hard", stelde hij vast, maar..., daarop maakte dhr. de Vries, nieuwko mer in de raad voor Vooruitstrevend Dorpsbelang, zich sterk: „De politiek is niet hard, wij maken het hard!" stelde dhr. de Vries vast; „als we niet beter luisteren naar wat de voorzitter in het began van dit jaar heeft gezegd dan gaat er iets helemaal mis!" Volledigheddshalve had dhr. de Vries de woorden van de voorzitter al herhaald. „Het beginsel van behoorlijk bestuur is fair play, zorgvuldigheid, evenwichtigheid, rechtszekerheid en zuiverheid van oogmerk". Dhr. de Vries meende er thans zijn twijfels over te m.ogen hebben of die begrippen aanwe zig zijn geweest toen het blok van 9 met uitsluiting van de overigen tot een afspraak kwam. DhTi de Vries benadrukte in zijn be schouwing op de wethoudersverkiezing dat er juist een goed samenspel gewenst is om het belang van de gemeente te kunnen dienen. Hij betreurde het dat de bereidheid om tot dat spel te komen nog weinig gebleken was terwijl hij, zijnerzijds, steeds bereid was geweest in het opstellen van een beleidsprogram mee te overleggen. In plaats daarvan was er het bericht van de negen ge komen met de namen van de wethou- derscandi daten. Had dhr. de Vries voor die handels wijze al weinig waardering, ook dhr. KI. V. d. Ketterij (SGP) zat vol beden kingen. Hij achtte de openheid die juist door PvdA, WD en AR/CH zo is ge propageerd nu met voeten getreden te zijn. Het was steeds duidelijker ge worden dat de SGP niet aan bod mocht komen en hoogstens als nooddeur zou mogen fungeren. Ook aan het begrip „democratisch" meende dhr. v. d. Ket terij geweld te zijn gedaan omdat de 3 voornoemde partners geheel aan de uitslag van de raadsverkiezing zijn voor bijgegaan. Ook belachte dhr. v. d. Ket terij nu hun voorkeur voor een afspie gelingscollega nu dhr. P. Krijgsman werd verkozen boven dhr. Koppelaar, terwijl op de eerste (bij de raadsverkie zing) ll,9"/o van de stemmen en op dhr. Koppelaar 23,5»/o van de stemmen werden uitgebracht. „Wij spreken on ze ernstige verontrusting uit hoe zo'n uitslag door de PvdA wordt gehanteerd", stelde dhr. v. d. Ketterij dan ook met zorg vast. Hij achtte het in het ver volg van zijn beschouwing voor de AR/CH fractie onverkoopbaar dat zij him zetel bij het uitvallen van de eigen wethouder aan de VVD af zullen moe ten staan. Evenzo begreep hij niet dat de PvdA zich een „afgang" haxi getroost terwille van de verlangens van de WD. Dhr. V. d. Ketterij sprak over dat alles dan ook het „onbegrijpelijk" uit, naar hij stellig meende ook voor WD en PvdA kring bmten de raad en hij vroeg zich af of door deze handelswijze het gemeentelijk belang dan wel het partij-politieke belang is gediend. „Wij zijn zelfs geneigd te zeggen dat persoon lijk financieel belang een niet te on derschatten rol heeft gespeeld en daar bij ervaring en kundigheid van het vo rige college wordt opgeofferd", aldus dhr. v. d. Ketterij. Hogelijk verbaasd was dhr. v. d. Ket terij ook over de houding van de AR/ CH fractie en met name van dhr. Krijgs man die 4 jaar geleden nog uit een ge heel ander vaatje had getapt. Spr. meende dat tussen SGP en AR/CH die beiden hun grondslag in de Bijbel vin den toch een gesprek mogelijk moest zijn geweest. Door het niet toestemmen daarin meende dhr. v. d. Ketterij dat de AR/CH vertegenwoordigers de grens van het toelaatbare hebben overschre den. „Voor ons is dit meer dan een te leurstelling!" Dhr. V. d. Ketterij ver klaarde de komende handelingen van het College met zorg (voor de gem. fi nanciën) en crltisch te zuUen bezien en alleen maar die voorstellen te zullen steunen die niet met, het SGP beginsel program in strijd zullen zijn. Dhr. T. Arensman (AR/CH) stelde zich tegen de bedenkingen van dhr. V. d. Ketterij teweer met de verzeke ring dat elk van de partijen die met el kaar tot overeenstemming kwamen de eigen identiteit zal behouden. „Wij heb ben ernaar gestreefd een zo breed mo gelijk afspiegelingscollege te vormen", verklaarde dhr. Arensman, menend zo te hebben moeten handelen om een wet houder te kunnen leveren. „Nadat we het program hadden besproken en ge toetst, schriftelijk hadden vastgesteld en getekend was het niet meer nodig nog met welke partij ook te gaan praten omdat het voor ons dan toch weer een toezien zou worden terwijl we nu echt mee konden doen". De insinuatie van dhr. V. d. Ketterij als zou dhr. Krijgs man het wethouderschap om de finan ciën ambiëren noemde dhr. Arensman volledig onwaar en uit de lucht ge grepen. „We komen versterkt naar voren!" stelde dhr. P. Tiggelman (PvdA) wat triomfantelijk vast. Hij vond het een goede zaak dat er na 8 jaar waarin de PvdA toch de grootste partij was eindelijk weer een PvdA wethouder ge kozen zou gaan worden. Dhr. Tiggel man maakte duidelijk dat er ook een ge zamenlijk beleidsplan is opgesteld waar op de bouw van een zwembad, de ge meenschapsbibliotheek als prioriteiten genoteerd staan. Spr. meende dat de SGP het aan eigen schuld te wijten heeft dat ze nu is gepasseerd. Nadat 8 jaar geleden niet tot overeenstemming was gekomen was het van de zijde van de PvdA 4 jaar geleden andermaal ge tracht maar opnieuw was het toen afge ketst. „Er was een principe afspraak maar pas enkele weken voor de verkie zing het de SGP het afweten, terwijl ze toen al met een ander blok afspra ken hadden gemaakt". „De SGP heeft toen getoond onbetrouwbaar te zijn en woordbreuk te durven plegen," aldus dhr. Tiggelman. Hij benadrukte ove rigens nog dat niet de mens Koppelaar in het geding is maar dat het de ma nier is waarop zijn partij gehandeld heeft die de PvdA dwars heeft gezeten waarom nu naar andere partners is uit gezien. Ook van de zijde van de WD, bij monde van dhr. Jacobs werd nogal le lijk gedaan tegen de SGP omdat van die zijde het verzoek was gedaan te willen praten over een mogelijke sa menwerking. Echter was dhr. Jacobs al met de PvdA en AR/CH tot overeen stemming gekomen. „Een man een man, een woord een woord" had hij zich voor genomen," onbekwaamheid kan men ons misschien op sommige punten verwij ten, onbetrouwbaarheid nooit", üet hij nu weten. Duidelijk liet dhr. Jacobs daarmee weten aan de eerder gemaak te afspraak gevolg te geven. Oud wethouder D. Hoogzand veroor zaakte nogal wat deining toen hij als zijn overtuiging verkondigde dat geen van de PvdA raadsleden voor het wet houderschap bekwaam moet worden ge acht. Wel dacht hij dhr. Krijgsman de daarvoor nodige capaciteiten toe maar dhr. Hoogzand maakte er geen geheim van voorstander van een geheel links college te zijn. Dhr. Hoogzand lardeer de zijn beschouwing met een kwalifi catie van de deelnemers aan de laatste raadsverkiezing. De SGP noemde hij een stabiele machtsfactor; de PvdA achtte hij, aangevuld met de groep Hoogzand in staat6 zetels te behalen, lijst 5 van Jan Huijssen achtte hij niets zeggend en bewondering gaf dhr. Hoog zand te kennen voor de zege van dhr. de Vries („nu al een goed collega") van Vooruitstrevend Dorpsbelang; „het is als de brugklas binnenstappen en ge lijk het diploma atheneum in ontvangst nemen" vergeleek hij. Dhr. Hoogzand betreurde het zeer dat verschillende andere mogelijkheden om tot een samenspraak te komen onbe nut zijn gelaten. Nu moest hij het „uit leveringsverdrag" zoals de WD dat heeft bereikt verfoeien, „verwerpelijk", uit socialistisch oogpunt bezien achtte hij de candidatuur van dhr. Kievit om dat dhr. Kievit de zware verantwoor delijkheid op zich durft te nemen ter wijl hij gedeeltelijk arbeidsongeschikt is verklaard. Dhr. Hoogzand vroeg de raadsvoor zitter de vergadering enige tijd te schorsen om de mogelijkheid tot frac- tieheraad te geven maar de overigen hadden daar duidelijk geen behoefte aan. Vervolg op pag. 2, 1ste kolom. In zijn woonplaats Middelburg is j.l. dinsdag op 73-jarige leeftijd dhr. Ma- rinus Nijsse overleden. Dhr. Nijsse ge noot in onze lezerskring een grote be kendheid en genegenheid omdat hij bij na een halve eeuw lang onder het pseu doniem „Oom Ko" de jeugdrubriek in onze krant verzorgde. Per januari 1977 moest hij i.v.m. zijn gezondheidstoestand zeer tot zijn spijt stoppen m^et het werk dat de liefde van zijn hart had. Hij wist met welgekozen woorden en een gevoe lige pen diep tot de kinderharten door te dringen. De slopende ziekte die zich bij dhr. Nijsse openbaarde leek toen nog te kunnen worden bedwongen, maar de middelen hebben niet mogen baten. God, in Wiens handen dhr. Nijsse zijn bestaan wist heeft hem weggenomen. Het leven van de overledene is welbe- steed geweest. Hij heeft in zijn actieve jaren het christelijk onderwijs mogen dienen en in zijn viije tijd beoefende hij zeer verdienstelijk de dichtkunst en schreef hij enkele jeugdboeken. Ook wij bewaren aan hem dankbare herinneringen. De teraardebestelling heeft heden vrij dagmiddag te Middelburg plaats ge had. Het correspondentie-adres is Het Groene Woud 7 te Middelharnis. Volgende week vrijdagavond, 8.00 uur in de Chr. Geref. Maranathakerk, Berg weg 43 te Goes, zal, georganiseerd door de Provinciale Kontakt Raad Zeeland een avond worden belegd die naar men verwacht alle belangstellenden in het christelijk onderwijs zal interesseren. Ds. J. J. Tigchelaar uit Putten, voorz. V. d. Prot. Chr. Schoolbegeleidings dienst Centraal Nederland hoopt op die avond te spreken over het onderwerp „Wie begeleidt de begeleider?" Het onderwerp is te meer actueel nu de schoolbegeleidingsdiensten in de toe komst ook in de leerinhoud en de leer wijze zullen gaan begeleiden. De afdeling Goeree-Overflakkee Voor- ne-Putten van de Ned.-Ver. tot bescher ming van dieren heeft een kostbare, maar hoogst noodzakelijk investering gepleegd in de bouw van deugdelijke opvanghokken voor zwerfhonden. Er kunnen 4, maar desnoods 8 dieren in geplaatst worden en die capaciteit is broodnodig omdat ook op Flakkee van een zwerfhonden-probleem, kan wor den gesproken. Bij de fam. v. d. Berg, waar de hokken zijn gebouwd, verblij ven er momenteel al 9, alle in afwach ting van een nieuwe baas of bazin. De fam. de Berg woont langs de Westdijk, de dijk tussen Meüssant en Herkingen, Met de bouw van de hokken is een investering van zo'n 16000,gemoeid. De afdeling werkt er hard aan om het nog ontbrekende bedrag bij elkaar te krijgen, maar ook wanneer dat is ge lukt dan zal de exploitaite de nodige zorg blijven geven. De verzorging van een zwerfdier komt geheel voor reke ning van de afdeling en naarmate het aantal dieren stijgt kan dat behoorlijk in de papieren gaan lopen. Toch volgt de afdeling liever een wat langdurige weg van verzorging dan de dieren bin nen de kortste keren te Uqmderen. De afdehng doet dan ook een beroep np mensen die een hond aan willen schaf fen zich met haar in verbinding te stellen. In het asiel zitten soms prach tige honden en alle zijn ze gekeurd en geënt. Ze behoeven niet te worden gekocht, wel wordt er bij het afnemen van een hond een vergoeding gevraagd variërend van 50,tot 100, De leerUngen van de Christelijke Scholengemeenschap voor H.A.V.O. en M.A.V.O. „Prins Maurits" te Middel harnis gaan geld bijeen brengen, om een aantal kinderen uit India en/of Guatemala te helpen. Op 10 oktober a.s. trekken zij er op uit om over het gehele eiland huis aan huis een echt Flakkees Kwartetspel te koop aan te bieden. De prijs van dit spel bedraagt 4,elke kaart is voor zien van een foto met een karakteris tiek stukje Flakkee. De leerlingen hopen met deze aktie zoveel geld bij elkaar te krijgen, zodat zij een aantal kinderen, die nu in die pe annoede verkeren, in hun grote nood te kunnen helpen. De nood in de wereld is erg groot. Het is onmogelijk deze met een kleine groep mensen weg te nemen. Maar we kunnen wel wat doen. We kunnen een aantal kinderen van het zo hoognodige voedsel voorzien. Dat kan door een financiële adoptie van één of meerdere kinderen. De financiële adoptie is niet geheel vreemd op Flakkee, reeds meer dan een jaar hebben de meisjes van de Chris telijke Scholengemeenschap L.H.N.O./ L.A.V.O. te Middelhamis/Dirksland voor 20 kinderen uit Guatemala gezorgd en zullen dat hopelijk in het komende schooljaar blijven doen. De geadopteerde kinderen zijn daar erg dankbaar voor; dat blijkt telkens weer uit de brieven die leerlingen van de kinderen of hun ouders ontvangen. Wellicht worden de leerlingen van de Prins Mauritsschool door hun aktie in staat gesteld een even groot aantal kinderen te adopteren. Het is een erg dankbare taak dit te mogen doen voor onze verre naaste. Laten we gezamenlijk met de D A A D gestalte geven aan het Bijbelwoord: „Draakt elkanders lasten, en vervult alzo de wet van Christus". Voor de bezorging van ons blad te Ouddorp vragen wij een serieuze Het betreft een gedeelte van het dorp, met name de „nieuwbouw" en omlig gende straten, totaal pkn. 130 kranten. Inlichtingen aan ons kantoor, Langeweg 13, Middelharnis, Tel. 01870-2629. De oproep voor een nieuwe bezorger voor de bezorging van ons blad heeft een dermate grote aanmelding opgele verd dat we een keuze hebben moeten maken. Het is geworden de fam. Ver- wey. Adoptieplein 2, tel. 01876 - 225. Degenen die zich eveneens als gegadig de hadden aangemeld worden hartelijk dank gezegd voor de belangstelling; wel licht kunnen we bij een volgende vaca ture van hun diensten gebruik maken. In een stemverklaring zei de heer C. Quist dat de P.C.P. niet op een P.v.d.A.- wethouder zou kiezen, dat zou het ver loochenen zijn van hun principes. Op het C.D.A. (de heer De Wit) zou de fractie wel zijn stem uitbrengen. Door wederzijds begrip en tact zal de samen werking toch vastere vormen gaan aan nemen. De V.V.D. sprak bij monde van de heer Noordermeer uit, dat zijn fractie de mening is toegedaan dat de P.v.dA., als grootste fractie in de Raad een wet houder zou leveren. Het was dus een uitgemaakte zaak dat de zittende wethouders hun „zetels" zouden blijven bezetten. Van de drie nieuwe raadsleden, de heren Breeman, De Goeij en L. Hokke hebben de twee laatstgenoemden op deze eerste raadsvergadering al aardig hun „woordje gedaan". Er kwam geen voorstel aan de orde of zij waren er bij. Overigens ontbrak de vrolijke noot op deze vergadering weer niet. De Raad van Oostflakkee bestaat thans uit de volgende personen, de he ren: A. Both, A. Kroon, C. W. J. Poort- vUet, P. Troost en J. Zoon, allen PvdA; C. Breeman en J. H. van Dam SGP; P. C. H. Noordermeer en O. A. de Goeij VVD; L. Hokke en C. Quist PCP; S. Moe renhout en C. L. M. de Wit CDA (is de vorige KVP). Nieuwe raadsleden zijn de heren: C. Breeman, O. A. de Goeij en L. Hokke, waarvan laatstgenoemde vroeger ook al zitting heeft gehad in de gemeente raad van Ooltgensplaat voor de CHU. Burgemeester v. d. Harst begon met een ter nagedachtenis aan het oud raads lid, de heer G. A. Winkels te Achthui- zen, die op 15 augustus overleed. „Hij vervulde vele functies op een breed terrein en tijdens zijn begrafenis op 18 augustus is het wel gebleken hoeveel hij voor, onze gemeente en onze streek heeft betekend", aldus de heer Van der Harst, die na zijn toespraak verzocht enkele ogenblikken stilte in acht te nemen. Dan volgde de beëdiging van de le den van de nieuwe gemeenteraad Oost flakkee, waarbij 4 van de 5 leden van de PvdA., t.w. de heren A. Kroon, A. Both, P. Troost en C. W. J. Poortvliet de beloften aflegden. De burgemeester verklaarde hierna de Raad voor geïnstalleerd. Spreker schetste het verschil van de oude en de nieuwe raad. In 1975 zagen we 5 nieuwe gezichten en nu 3. De heer Hokke is hierbij een veteraan. „Bij mijn komst naar Ooltgensplaat was hij wethouder en alles goed mag blijven gaan kan hij ook mijn afscheid meemaken". De burgemeester hoopte dat de pret tige samenwerking mag worden voort gezet. Vervolg op pag. 2, 1ste kolom. Het ligt in de bedoeling om op zater dag 9 sept. een concert te geven door het Fanfare-orkest „De Hoop" o.l.v. haar dirigent dhr. H. L. Willemsen. Het concert vindt plaats in een mu- ziektent op het plein bij het Haagse Huus. Tevens wordt medewerking verleend door de majorettegroep „Nieuw Leven". Wij hopen op veel belangstelling van de burgerij te mogen rekenen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1