Monument van dankbaarheid bü start Chr. HAVO Goeree-Overflakkee Verspuy Verbouwing braclit lunchroom Kruik tot groot allure vciiidcfhcijdcA OPEN BRIEF kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Ct6i ^4^' Dinsdag 29 augustus 1978 No. 4720 C5HR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEIEIDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EELAJSTDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Raad Dïrksland: Afkoop erfpacht a 40^ per m2 TANDTECHNISCH LABORATORIUM t I „HELLEVOETSLUiS" KANAALWEG 23 WZ HELLEVOETSLUIS Wij zijn wegens vakantie GESLOTEN t van 2 september t.ni. 16 september 2 DE B.K.R. Dirksiand's burgemeesterswoning te koop Donderdagavond raadsvergadering Goedereede WASAUTOMAAT DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 I IVIUZIEK ORGELS PIANO'S (Zie achterpagina). aan Burgemeester W. IVI. van der Harst té Oostflakkee Diefstal in scene gezet, buit nog zoek Veel diefstallen in Goedereede POSHBOX 8 M MTODEUHABINIS Bedactie «n advertenties: Kantoor Ijanigeweg 13, Satnmeladljlk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBabo Middellhamdla mo. 3420.01.108 ABONNKMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In de raadsvergadering van j.l. don derdagavond (waarvan we door omstan digheden maar heel sununier verslag kunnen brengen) is een beslissing geno men over de hoogte van het bedrag waardoor gebruikers van erfpachtgron den met wijzigbare canon de erfpacht af kunnen kopen. Het bedrag werd vast gesteld op 40,per m een lager be drag dan door B. en W. was voorgesteld. Al in de vergadering van mei was deze materie uitvoerig aan de orde geweest, maar door de veeUieid van meningen was de raad toen niet tot een uitspraak gekomen op het voorstel van het college de af koopprijs op 60,per m^ vast te stellen. Dat werd door sommigen uit de raad als een „commerciële prijs" aange merkt en algemeen was toen het gevoe len dat de prijs lager moest worden om de afkoop interessant te maken. Thans stelden B. en W. na herbereke ning voor de afkoopprijs op 50,te bepalen, een berekening die was ge baseerd op de vriendelijke" taxaties voor de onroerend goed belasting. Ook deze prijs werd evenwel door de raad te hoog bevonden. Na een uitvoerige bespreking werd besloten dat het 40,- zal moeten worden. Omleidingsweg. De raad heeft ook voldaan aan de wens van Prov. Waterstaat om vóór 1 september een keus te maken uit een aantal alternatieve mogelijkheden van situering van de omleidingsweg rond Dirksland. De eerder gehouden hoorzit ting leverde een stroom van informatie waaruit B. en W. lering hebben getrok ken. Het college besloot dan ook na gehoorde argumenten van de werkgroep niet te kiezen voor de panklare keu zemogelijkheden A. en B., maar de voor keur uit te spreken voor tracé C, zoals door de werkgroep gesuggereerd. Dat tracé waartegen van Water staatszij de overigens wel bedenkingen rezen maakt gebruik van de West- havendijk en de Noorddijk, terwijl de trace's A en B vanaf de Westhavendijk naar de Staakweg oversteken. Tracé C, waarvoor de raad thans de voorkeur heeft uitgesproken zal even wel de Staakweg goeddeels ontlasten, zal de schadesnijdingen van bouwland zoveel mogelijk voorkomen terwijl ook de boerderij van de Fam. van Nieuwen- huijzen niet geïsoleerd zal komen te liggen, zoals dat bij de trace's A en B wel het geval zou zijn. INGEZONDEN: De Beeldende Kunstenaars Regeling, ingevoerd in december 1971 bij Ministe rieel besluit van de Minister van Sociale Zaken, schept vooral voor de kleinere gemeenten nogal wat problemen. Op het ogenblik maken 4000 mensen gebruik van deze regeling. Het komt er op neer dat kunstenaars, en zij die er graag voor doorgaan, be paalde door hen zelf gemaakte kunst werken kunnen aanbieden bij het ge meentebestuur van hun woonplaats. Het werk, ook wel oeuvre genoemd, is dan van te voren door een beoordelings commissie naar waarde geschat. Ook een kunstenaar kan niet zonder geld le ven. Wanneer nu een bestuur van een kleine gemeente, steeds maar weer het werk van één en dezelfde kunstenaar kan aankopen, dan is het heel goed voor te stellen dat men er dan een punt ach ter wil zetten. Er is zelfs een gemeente welke in feite een aparte loods moet bouwen voor het herbergen van de werken ener kunste naar, in dit geval een beeldhouwer. Wanneer er flink wat werken zijn verzameld, volgt er tussen het Rijk en de Gemeente een verdeling. Het verde len is geen moeUijke aangelegenheid. Het opslaan is dat veel eerder. Immers de Gemeente is natuurlijk wel verplicht dat de kunstwerken goed worden bewaard en men moet ze ook nog verzekeren. De Gemeente krijgt van het Rijk daarvoor geen vergoeding. De Rijksvergoeding voor het kunstwerk bedraagt 75''/o. De Gemeente mag echter geen aange kochte werken verkopen. Dat kan alleen aan de kunstenaar zelf voor een periode van 2 jaar na datum van het aange kochte werk. Er wordt wel gesproken over het in stellen van een arthotheek waarbij een kunstwerk te huur wordt aangeboden. In grote gemeenten weet men soms geen raad met de vele aangeboden kunstwerken en zo men spreekt van een boterberg (ontstaan door een te hoge prodixktie) zo kan men ook al gaan spre ken van een kunstberg. Kan de Gemeente de aankoop van een kunstwerk weigeren? Dat kan. En gelukkig komt er voor de gemeentebe sturen meer Ujn in de wettelijke of on wettelijke hoedanigheid van de B.K.R. In dit geval is het van belang dat er op H mei 1978 uitspraak is gedaan door de voorzitter van de Afdeling Recht spraak van de Raad van State, aldus de „Nederlandse Gemeente" van 18 augus tus 1978 blz. 112. B. en W. van de gemeente Meerssen hadden n.l. een schüderij, aangeboden door een beeldende kunstenaar, gewei gerd. De kunstenaar richtte vervolgens een revisieverzoek tot de Minister van So ciale Zaken. De Minister vond, dat het schilderij blijk gaf van voldoende artistiek schei>- pend vermogen en dat het bovendien vaktechnisch verantwoord was. De Mi nister vroeg B. en W. van Meerssen hun besUssing te herzien. Echter het ge meentebestuur volhardde in zijn stand punt en bleef het kunstwerk weigeren. Daarop diende de kunstenaar bij B. en W. een bezwaarschrift krachtens de Wet Arob in en vroeg schorsing aan bij de voorzitter van de Afdeling Recht spraak. Naar het oordeel van de voorzitter (Rechtspraak) waren burgemeester en De ambtswoning van de burgemeester van Dirksland, staand aan de Staakweg, zal te koop worden aangeboden, zo heeft de gemeenteraad j.l. donderdag avond besloten. Burgemeester Bos heeft zelf geen belangstelling. De reden van verkoop is juist dat de fam. Bos binnen niet al te lange tijd de nieuwe woning aan de Philipshoofjesweg zal kunnen betrekken. Mariniersweg 281, hlLHoogstraat R.daml I'sMaandags gesloten TeL oio-1337441 OUDDORP: OUD PAPIER Door de Zendingscommissie van de GZB zal zaterdag a.s. weer oud papier en lompen worden opgehaald. Men wordt verzocht een en ander weer voor half negen langs de weg gereed te zet ten. De wagen komt langs in Ouddorp, de Oostdijk en Goeree-Havenhoofd. De opbrengst van de vorige aktie bedroeg 350,voor de medewerking aan dat resultaat andermaal hartelijk dank. De gemeenteraad van Goedereede hoopt a.s. donderdagavond bijeen te ko men, voor de laatste maal in de hui dige samenstelling. De te behandelen agenda bevat een dertigtal punten. wethouders vóór noch na de beslissing van de Minister van Sociale Zaken ver plicht het schilderij aan te kopen. Het bestreden besluit werd dus niet aangemerkt als een beschikking. Kunst moet ook niet zo gauw met een hoofdletter worden geschreven. Hartelijk dank aan de Redaktie. D. Hoogzand. De betrokkenen bij de totstandkoming van de christeiyke HAVO op Goeree- Overflakkee hebben gisteravond, tijdens een byzondere bijeenkomst In het kerk gebouw van de Chr. Geref. Kerk voor Gods aangezicht hun dank beleden voor het welslagen van hun streven. Gisteren immers werd een begin gemaakt met dit onderwijs, ondergebracht in de Chr. MAVO „Prins Maurits" en dat gebeuren was een wonder in veler ogen. „Ten dage als ik riep, zo hebt Gij mij ver hoord", zo werd met Ps. 138 beaamd. Naast de gevoelens van grote dankbaar heid was er ook het appèl voorts waak zaam en werkzaam te zijn; een onuit voerbare opdracht als er niet de om gang met God wordt gevonden. „Wij willen de totstandkoming van dit onderwijs volgaarne erkennen als een daad des Heeren", zo beleed burg. Bos als voorzitter van de Schoolver eniging al in zijn openingswoord, waar mee werd benadrukt dat van alle men selijke verdienste werd afgezien, ook al zijn de inspanningen dan ook groot en langdurig geweest. Dhr. Bos memo reerde hoe na de vruchteloze pogingen van de Ver. voor Chr. Nat. Middelbaar Onderwijs sinds 1957 vanaf 1967 door een nieuwe Stichting (de Ver. tot stichting en instandhouding van scholen voor voortgezet onderwijs op Goeree Overflakkee) herhaalde pogingen wer den ondernomen om met de Wet op het Voortgezet onderwijs in de hand tot het verkrijgen van chr. voortgezet onderwijs te komen. „Van 1968 tot 1978 volgde een lange lijdensweg", zo rele veerde dhr. Bos, totdat vorig jaar de Raad van State het gedane beroep op de Kroon gegrond verklaarde en de school op het Scholenplan voor 1978 werd geplaatst, „Vele ambtelijke deuren waren gesloten geweest maar de deur van de Troon der Genade was toegan kelijk gebleven" erkende dhr. Bos met grote dankbaarheid. Spr. bad dan ook Gods voortdurende nabijheid en zegen af over het thans begonnen onderwijs, de directie en het personeel van de school kracht en wijsheid toewensend in hun moeilijke taak. HET REISFONDS In afwachting van de komst van de Chr. Havo kozen m^eerdere ouders voor Chr. HAVO onderwijs in Rotterdam als vervolg op de HAVO gerichte opleiding op de Chr. MAVO te Middelharnis. Het had tot consequentie dat de leerlingen dagelijks de dure reis naar Rotterdam v.v. moesten maken; voor vele ouder- portemonnees een te zware belasting. Het gestichte reisfonds, waarvan de kerken als donors optraden bracnt daar in verlichting. Het was dhr. P. Krijgs man die daar met graagte een boekje over open deed, dankbaar als hij was voor de immer ondervonden hulp van de kerken. Het fonds keerde in de ja ren '74 t/m '77 maar liefst bijna 50.000,gulden uit aan ouders voor wie de reiskosten een te zware post vormden. Thans heeft het fonds nog ruim 24000,in kas maar er zullen nog twee moeilijke jaren te overbrug gen zijn waarom dhr. Krijgsman het fonds alsnog van harte kon aanbeve len. Naast dank aan de kerken bracht dhr. Krijgsman ook dank voor het dou ceurtje van de opgeheven Stichting tot oprichting van een Chr. Middelbare landbouwschool en dankte hij de R.T.M, en de besturen van de scholen die wer den bezocht voor de ondervonden spontane medewerking. Bovenal was de dank groot jegens Hem Die de jeugd steeds heeft gespaard op de drukke weg naar en van Rotterdam. EEN WONDER Door de directeur van de school, dhr. J. van Hoorn werd nog eens benadrukt een hoe groot wonder de totstandko ming van de school moet worden be schouwd. Van de 3 leden van de Raad van State die het beroepschrift van de Ver. gegrond verklaarden mogen er twee op grond van hun politieke achtergrond zeker niet tot de voor standers van het Chr. onderwijs worden gerekend. Niettemin werden de harten geneigd, zo kon dankbaar worden vast- gestel(i. Na de ontvangen goedkeuring hadden zich weliswaar problemen als huisvesting van de school aangediend maar hoe moeilijk ook, ze werden met liefde opgelost in welke geest ook nog komende problemen tegemoet ziillen worden getreden. Dhr. van Hoorn hield vervolgens een behartenswaardige be schouwing op het gezin, de kerk en de school als de pijlers waarop de christe lijke opvoeding rust, daarbij met schrik constaterend hoezeer die pijlers door de tijdgeest worden beroerdDhr. van Hoorn waarschuwde ten stelligste te gen de mening dat die geest aan de flakkeese deuren voorbij zal gaan"; de seculariserende vloedgolf dreigt meer slachtoffers te maken dan de ramp van 1953" voorzag hij met grote zorg. „We staan nu voor de dure plicht de panden die ons door God zijn toever trouwd te bewaren", zo riep dhr. van Hoorn alle betrokken, waarbij zeker ook de ouders, met ernst op. Van de leraren zal in alles een duidelijke hou ding, getnspireerd op Gods Woord wor den gevraagd en van de ouders een cri- tische begeleiding in daad en in gebed. „Omring ons met liefde en sympathie, afbrekende critiek en roddel is duivels- werk, bidden is geesteswerk", zo' ver geleek hij, besluitend met de opwek kende zekerheid dat hoe donker de tijd ook en hoe groot ook de bressen in de pijlers van de opvoeding Zijn Naam toch van kind tot kind voort zal gaan. „MAAR GIJ Ds. E. F. Vergunst, door wie het slot- Edelachtbare Heer, Het artikel in „Ons Eiland" van donderdag 24 augustus j.l. over de prijs uitreiking bij de tennisvereniging „Het Westrak" op zondag 27 augustus heeft de fracties van de S.G.P. en de P.C.P. zeer geschokt. Zij spreken dan ook hun grote droefheid uit over deze daad. Een daad, die verricht werd door de officiële vertegenwoordiger van de gemeente Oostflakkee, d.w.z. door de plaatselijke overheid, die Gods dienaresse behoort te zijn. Naar onze Informatie is zoiets op Flakkee nog nooit eerder voorgekomen. Wij zien dit dan ook als een teken van het steeds verder voortschrij dende proces van ontkerkelijking en secularisatie. U laadt met deze daad een nog grotere verantwoordelijkheid op uw schouders, waarvan U ook eenmaal rekenschap zult af moeten leggen. Wij hebben ons afgevraagd, hoe een Burgemeester, die belijdend lidmaat is van de Ned. Herv. Kerk en lid van de C.H.U. het zover laat komen, dat hij geen verschil meer ziet tussen de eerste dag van de week (de dag des HEEREN) en de andere dagen. Het is onze vurige wens, dat U zich in het vervolg beter zult bezinnen en meer rekening zult houden met de gevoelens van het christelijk ge deelte uit uw gemeente, die U bestuurt. In afwachting van uw antwoord, tekenen wij met de meeste hoogachting, S.G.P.-fractie Oostflakkee P.C.P.-fractie Oostflakkee. woord werd gesproken deed een uiter mate indringende oproep tot waakzaam heid en werkzaamheid op leraren en ouders zoals ook Paulus Timotheus had gemaand in 2 Tim. 3 vers 1-5 en 14-17. Moest Paulus daarin de zware tijden nog voorzien, ds. stelde vast dat die heel duidelijk zijn aangebroken, nu de mensen liefhebbers van achzelf zijn, geldgierig, laatdunkend, hoovaardig, de ouders ongehoorzaam, ondankbaar, on heilig, zonder natuiu-lijke liefde, meer liefhebbers der wellusten dan liefheb bers Gods. „Maar blijft gij in hetgeen gij ge leerd hebt en waarvan u verzekering gedaan is, wetende van wien gij het geleerd hebt. Dominees' kardinale vraag was hoe opvoediers met hun kinderen een plaats zullen vinden in deze zware tijd, wetend van de opdracht weerbaar te zijn en standvastig te blijven als mensen Gods tegenover de gemanci- peerde mens. „Maar gij!" zo herhaalde ds., ieder opw^ekkend zich niet te laten indoctrineren door de waanwijsheid van de wereld maar in een verborgen om gang met God de kinderen op te voe den als mensen Gods. Er zal een moei lijke strijd zijn maar groot is het pers pectief waarop ds. kon wijzen, de kroon der rechtvaardigen die is wegge legd voor allen die Hem verwachten en Zijn verschijning hebben liefgehad. „Het is een verlangen dat ons samenbindt, te sterker naarmate de tijden zwaarder worden en de roep doen weerklinken om Zijn wederkomst". Het was een goede avond die om 10 uur werd besloten. Tijdens de dienst waren psalmen van dank gezongen en was een blokflultgroep van de MAVO verdienstelijk opgetreden. Er was dat mag gezegd een monument van dank opgericht op de plaats waar dat mocht worden verwacht. ------O----- OUDDORP Een jongeman van 17 jaar heeft vrij dagmiddag uit de winkel van juwelier Tanis een tableau met ringen ter waarde van 12000,weggepakt en is ermee vandoor gegaan. De buit is nog spoorloos maar de dader kon worden achterhaald. Het bleek dat de man en de vrouw die „toevallig" in de winkel een ring wilden kopen evenmin vrij-uit gingen. De hele beroving bleek in sce ne te zijn gezet. Het echtpaar uit Hel- levoetsluis zou zich door de verkoop ster enkele tableau's met ringen laten voorzetten op welk moment de 17-jari ge zwager van de man als plotselinge dief binnen zou komen vallen. Zo ge beurde het ook; de Hellevoeter zette nog een gespeelde achtervolging in maar op het moment dat hij de dief bijna te pakken had kwam hij te vallen De politie had het spel snel door. In Hellevoetsluis werd het drietal aan gehouden. De jongeman werd in hechte nis genomen. Getracht wordt er achter te komen waar hij de sieraden achterge laten heeft. In Goedereede zijn in de afgelopen week een groot aantal diefstallen ge pleegd. Uit een niet afgesloten auto, ge parkeerd op het terrein van vishandel Hameeteman verdwenen op klaarlichte dag twee rijbewijzen en een aantal be taalcheques. Uit de oude haven van Stellendam werden twee buitenboord motoren gestolen. In Goedereede werd van de fam. Schippers een Citroen Dyane ontvreemd en in Ouddorp werd tevergeefs getracht een nieuwe Merce des mee te nemen. Zelfs een aanhang- wagentje is niet veilig voor het dieven gilde, het werd gestolen vanaf de Del- tahaven. MIDDELHARNIS: Twintig jaar nadat dhr. Adr. Kruik de lunchroom in de Middelhamisse Secr. Nijghstraat overnam kan hij zijn ogen nauwelijks meer geloven. In de loop van de jaren paste hij weliswaar een aantal verbeteringen toe maar nu, anno 1978 heeft lunchroom Kruik dank zij een bijna verdubbeling van de ruimte een grootse allure gekregen. Dhr. Kruik heeft zich overigens twee jaar geleden al uit de zaak teruggetrok ken, wat betekende dat zijn zoons Jan en Han (de laatste een professionele kok) samen het bedrijf voortzetten. Broer Paul, die aanvankelijk zijn vader had geassisteerd begon een ijsbedrijf in Zie- rikzee en heeft daar inmiddels een goe de plaats verworven. De slogan „IJs van Kruik is altijd puik" wordt daar ook voUedig beaamd. Op een verjaardagspartijtje in 1958 is het allemaal begonnen. Mevr. Kruik-Noordijk gaf daar te kennen de lunchroom die wijlen haar man begonnen was te willen beëindigen. Bakker Kruik haakte daar geïnteres seerd op in en er ging maar weinig tijd overheen voor dat alles geregeld was. Lunchroom Kruik kon onder dezelfde familienaam worden voortgezet. Vele, vele duizenden schoolgaande jongelui zijn er inmiddels trouwe klan ten geworden. Zij hebben de zaak zien groeien, mede dankzij de bestedingen die zij er pleegden. Patat, fricandellen en croquetten, er zijn steeds grage klan ten voor temeer nu de heren Kruik ze voor het overgrote deel in eigen keuken bereiden. Wat erin de keuken gebeurt kan nu trouwens op de voet worden ge volgd omdat die geheel open is. Zestig klanten kunnen zich met hun consump tie neerzetten op een geriefelijk zitje, terwijl er ook een grote ruimte beschik baar is voor de afhalers die het gekoch te thuis willen consumeren. Het bedrijf werd naar de eisen des tij ds uitgebreid met een toilettengroep en zelfs een tele fooncel. Gisteravond nam een groot aantal genodigden kennis van de resul taten van de verbouwing die door veel vUjt en goed vakmanschap van de he ren Kruik mogelijk en nodig geworden was.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1