150 jaar de Westerschelde over v<Mide(lieij<Pca Nieuwrs Muiti Terminals Stk MuitlTermii S^ Rotterdam Havenwerkers „Herr Kantor" TV DEFECT? uit de kerken Schooljeugd gaat Rode Krulspostzegels verkopen ZEEUWSE WANDELINGEN Toor sneue reparatie 01877 -1236 Rommelmarkt in Stad a/h Haringvliet yyZomer geluiden" Vaak onbedoeld storend Multi-Terminals Rotterdam is een modern havenbedrijf dat zicli bezig Jioudt met het laden en lossen van container-, stukgoed en roll on/roll off schepen, alsmede scheeps- controle en de opslag van goederen. Voor ons multi-purpose bedrijf Multi-Terminals Waalhaven bv zoeken wij nog enkele Mensen zonder ervaring kunnen een introductie-cursus volgen en zullen t.z.t, worden opgeleid voor het eert. Havenwerker. Leeftijd 20 tot 45 jaar. Sollicitaties schriftelijk of telefonisch te richten aan afdeling Personeelzaken van Multi-Terminals Waalhaven bv, postbus 5242, 3008 AE Rotterdam - telefoon 010-30 27 02. OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT Luxe passe-partout speciaal voor verzamelaars VERVOLGVERHAAU Bladz.2 „EILANDEN-NIEUWS^ Dinsdag 22 augustus 1978 Steigerschuit. Zo heet de tentoonstelling, die van 30 juni tot 18 augustios in een van de Abdijgebouwen te Middelburg gehou den werd. Ik bezoek graag tentoonstel lingen en daarom heb ik hier een poos je doorgebracht. Er staan 19 schotten, die volgeplakt zijn met foto's, kranten knipsels, dienstregelingen, rekeningen. Om te beginnen een paar kaarten van de Westerschelde. Want over dit vaar water gaat het, zoals u in het opschrift van dit artikel kunt lezen. En die 150 jaar wil zeggen, dat men in 1828 met een enigszins geregelde dienst begon tussen Vlissingen en Breskens, dat is dus precies 150 jaar geleden. De schepen Ik schreef daar een „enigszins" gere gelde dienst. De eerste jaren had na melijk de overtocht plaats met stedger- schuiten. Dat waren zeilschepen, die dus afhingen wat het varen betreft van de wind en het getij, van storm en ijs in de winter. Het was een primitieve verbinding. Behoorlijke aanlegsteigers waren er niet. Soms liepen deze schepen zomaar op het strand en moesten de passagiers en de goederen door de schipper en zijn knechts aan land gedragen worden. Dat kon toch veranderd worden, ver beterd zelfs? In deze tijd begon men toch met stoomschepen te varen! In derdaad, dat waren raderboten, in be weging gebracht door een groot rad aan weerszijden van het schip, dat in con tact stond met een stoommachine. Voor de dienst Vlissingen-Breskens wordt op de werg van de Coimmercie-Campagnie te Middelburg zo'n raderboot gebouwd, die de naam „De Schelde" kreeg. Op 13 mei 1828 maakt ze haar proef vaart bij mooi weer: om 12.18 uur vertrok men uit Vlissingen en om 12.54 kwam het schip te Breskens aan. Dat is 36 minu ten, een behoorlijke tijd, nu doen ze er 20 minuten over. Het schip kostte 18.000,en de twee „stoomwerktuigen" voor de voortbeweging 24.000.De dienst met een stoomboot kon beginnen. Het was een particuliere onderneming m,et subsidie van de provincie. Vooral de naam Dirk Dronkers kom.en we in die tijd nogal eens tegen. Elen onderne mend vooruitstrevend man, die ook plannen gemaakt heeft om Zeeland van een spoorwegverbinding te voorzien. Daar is niets van gekomen, tenminste niet door zijn toedoen zoals hij het wilde. In 't begin werd er 2 keer per dag heen en terug gevaren, later werd de dienstregeling uitgebreid. Ook werd een dienst uitgevoerd van Vlissingen naar Temeuzen, die in 1842 gestaakt werd en 10 jaar later weer begon. De dienst voldeed niet voor 100 pro cent, soms lagen de boten een hele tijd stil, tot groot ongemak voor de reizi gers. Ook waren er ieder jaar tekorten. Het eind van het liedje was dat de provincie in 1866 zelf de dienst ging exploiteren. Ook de oude steigerschuiten deden nog wel eens dienst. Voor mensen die buiten de dienstregeling van de stoom boten wüden overvaren. Of voor reizi gers die niet met de stoomboot durf den, zoals er ook later mensen waren die niet in een trein durfden zitten. Het spreekt vanzelf, dat de schepen steeds beter en groter werden. De ra derboten werden vervangen door schroefboten. In 1928 begon men de schepen namen te geven van personen uit het koninklijk huis. Voor de dienst Kruiningen-Perkpolder v.v. werden er zogenaamde diibbeldekkers gebouwd in 1968 de Prinses Christina en in 1970 de Prins Willem Alexander, die 21. 257.968,heeft gekost. In verband hier mee moesten ook de aanlegsteigers ver anderd worden. Er was een tijd dat ze bij vloed onder water stonden, dan moesten de passagiers met een roeiboot- je van en naar boord gebracht worden. Nu lopen die grote schepen binnen in de zogenaamde fuik. Dubbeldekker. De vracht Er hangen een paar foto's dat hele troepen koeien en paarden op de boot gedreven worden. Dat werd daar een smerige glibberige boel op de vloer. Te genwoordig zou dat niet meer kunnen met al die auto's. Langs de wegen zie je trouwens ook geen losse koeien en hengsten, dat gaat allemaal in een vee- wagen. Dè prijzen van het vervoer uit 1855 staan er bij. Voor een beslagen paard moest men 3,50 betalen, voor een onbeslagen 3,Weegt een hoef- ijzer zoveel? Een stier kostte 2,maar een os en een koe 1,50. Dat verschil kan ik niet verklaren, misschien omdat een stier wel eens wild kon zijn en meer toezicht vereiste? Een vet varken mocht voor 0,30 meevaren, maar een mager dito, een schaap, lam of geit kostte 0,10. In de vrachtprijzen voor reizigers is nogal eens verandering aangebracht. Na de oorlog was een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen verwoest. Misschien is het veer daarom wel kosteloos ge worden (19 nov. 1945). Het heeft ge duurd tot december 1949, toen de pas sagiers Ie klas moesten betalen, ook de auto's gingen niet meer gratis over. Dat waren zeker de kapitalisten, die heit wel betalen konden! Op 12 februari 1957 moest ieder weer vracht betalen. Dat lokte heel wat pro testen uit, vooral bij de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen, die de veerboot eigenlijk beschouwden als een verleng stuk van de weg. Het volgend jaar (13 juni) hielden ze een grote protestver gadering in Den Haag onder leiding van H. J. Colsen. Ik las enkele leuzen: Vrije ferrie Anders herrie. Op Cyprus vechten Cyprioten, Ook Zeeuws-Vlamingen zijn geen idioten. In Algerije heerst terreur. Wee Holland, stel ons niet teleur. Geef ons een tunnel of een brug Of onze vrije veren terug. Geen vrije veren, Dan geweren. Wanneer geen vrije veren, Zullen we naar België moeten keren. Het heeft wel iets geholpen: die van de overkant hebben goedkope abonne menten en 20-vaartenboekjes kunnen krijgen (1960). Toch hebben op 19 juni 1971 boeren met hun tractoren 5 uren lang het veer van Breskens geblokkeerd. Zoals u weet, heeft men een verbin ding door middel van een tunnel met brug toegezegd. Tenslotte nog een paar cijfers over het vervoer, dat de laatste jaren ontzettend is toegenomen. Vlissin- Kruinin- gen - Bres- gen - Perk- ■■kens v.v. polder v.v. 1938 - passagiers 342.376 83.511 - auto's 47.772 15.598 - auto's 1.400.844 1.358.388 1977 - passagiers 4.768.330 3.631.824 Middelburg L. van Wallenburg. OOLTGENSPLAAT Vijftig joar getrouwd. Donderdag 24 augustus herdenltt het echtpaar T. van Dam en A. de Vos, Esdoornstraat 33, alhier zijn 50-jarige echtvereniging. In het Veren, gebouw „'t Centrum", Van Weelstraat 10, is er 's avonds na 7.30 uur gelegenheid het gouden bruidspaar te feliciteren. Gaarne ook onze hartelij ke gelukwensen. Kerkdienst. Donderdag 24 augunstus a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gem. in Ned, voorgaan ds. J. van Prooijen te Rhenen. (Zie verder de ad vertentie in dit nummer). Hervatting repetities „Jubilate". Op donderdag 24 augustus a.s. worden de repetities hervat van de Chr. Gem» Zangvereniging „Jubilate" en het Kin derkoor. Het Kinderkoor begint om 18.30 uur en het Grote Koor om 20.00 uur, beiden in „Elthato". Bij het begin van het sei zoen zijn vanzelf nieuwe leden hartelijk welkom. U mag gerust eerst eens ko men luisteren, dat geeft nog,geen ver plichting. NED. HERV. KERK Beroepen te: Nijkerkerveen H. Stout- jesdijk te Brandwijk. Bedankt voor: Dirksland C. Trouw- borst te Benschop. Onstwedde: Wegens vertrek naar Sprang, nam Ds. W. v. Rennes afscheid van deze gemeente met Hand 20 32. Elspeet: Na bevestiging door Ds. H. G. Abma, em. pred. te Putten, deed Ds. J. P. Verkade gekomen van Montfoort, intrede met een prediking over Hand. 10 33b. GEREF. KERKEN Bedankt voor: Beetgum G. Torenbeek te Gramsbergen. Overleden: Op 88 jarige leeftijd over leed Ds. D. J. Couvee em. pred.. te 's- Gravenhage. Hij werd in 1918 predikant te Ridderkerk en diende vervolgens de kerken van Meppel, Hilligersberg en Axel, waar hem in 1957 emeritaat werd verleend. Onder het pseudoniem. V. Meerdink, schreef hij de romans „Als de Tarwe", „De Gevloekte", „De Geze gende" en „Maria en het Kind", GEREF, KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Heerde H, v. d. Kamp kand, te Wamsveld; Grijpskerk en Komhom H, Siegers kand, te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Deining: Er schijnt wat deining ont staan te zijn, rond de benoeming van Prof. Dr. M. Boertien, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en voor heen predikant van de Chr. Geref. Kerk van Groningen, welke hem had aange trokken als predikant voor de evange lieverkondiging onder de Joden. Thans heeft Prof. Boertien een benoeming ge kregen als staffunctionaris bij de We reldraad van kerken, verantwoordelijk voor de dialoog tussen christenen en Jo den. De kerken waarvan Prof. Boertien lidmaat is, zijn echter niet aangesloten bij de Wereldraad (tot voor kort waren zij dat bij de I.C.C.C), waarin vogels van diverse pluimage zitten, tot vrijzin nigen en communisten toe. Het dagblad „Trouw" schijnt nog al vroegtijdig met de publikatie der benoeming (die inmid dels nog niet aanvaard is) geweest te zijn, waardoor men in officiële kringen van de Chr. Geref. Kerken wat geïrri teerd is. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Benthuizen J. Mijnders te Ridderkerk. Vrijdagmiddag 25 augustus is er op het parkeerterrein achter het postkan toor een rommelmarkt voor kinderen. Kinderen die iets te verkopen hebben zoals: poppen, auto's, postzegels, stic kers, (oude) kleren en misschien wel bloemen kunnen dit doen achter echte marktkramen. Wel moeten de spulletjes thuis alvast geprijsd worden en niet hoger dan 1 gulden. De verkopers mogen niet ouder zijn dan 12 jaar en als koper is iedereen welkom. De kosten voor de verkopers zijn 25 cent. Het begint om half 2. In de voor de overheid beschikbare televisiezendtijd, worden nu ook tv- spots uitgezonden over geluidhinder. Daarin wordt gevraagd het met de „zo- mergeluiden" wat zachter aan te doen en rekening met elkaar te houden. Geïnteresseerden kunnen (gratis) een uitvoerige brochure over geluidhinder aanvragen bij postbus 51, Den Haag, of bij de Nederlandse Stichting Geluid hinder, postbus 381, 2600 AJ Delft, 's Zomers, als de ramen openstaan en men meer buitenshuis leeft, neemt het aantal klachten over burenhinder en geluidsoverlast onrustbarend toe. Dat geeft nogal eens aanleiding tot ruzies, waaraan dan in 't ergste geval de poli tie te pas moet komen om de verhitte gemoederen te bedaren. Terwijl het volstrekt zover niet hoeft te komen. Uit een onderzoek van het Instituut voor Sociale Kommunikatie blijkt, dat 65 "/o van aUe mensen 't best wat zachter wil doen, als ze dat ge vraagd wordt; de meeste mensen zijn graag bereid rekening met een ander te houden, 't Heeft dus geen zin zich in stilte te gaan zitten ergeren; préten met degenen, van wie men lawaaioverlast ondervindt, helpt écht. Dinsdag 22 augustus (dus vandaag) start de Rode Kruis Postzegelaktie 1978. Op het Hoofdbureau van het Rode Kruis te 's-Gravenhage is de eerste postzegel- set door de directeur-generaal van de PTT, drs. P. Leenman aangeboden aan de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, jonkheer G. Kraijenhoff. Dit jaar gedenkt de PTT, die eens in de ongeveer vijf jaar één of meer post zegels uitgeeft met een toeslag voor het Rode Kruis, deze vereniging met een briefpostzegel van 55 cent met 25 cent toeslag. Het ontwerp is van prof. Wim Crouwel, die in zijn ontwerp in dit 150ste geboortejaar van Henry Dunant de internationale solidariteit van het Rode Kruis tot uitdrukking heeft ge bracht. Samen met de Rode Kruispost- zegel geeft PTT nog twee andere ze gels uit zonder toeslag waarop doelstellingen van de Hartstichting en de Nierstichting tot uitdrukking worden gebracht. Een ontwerp van resp, de he ren Opland en Jaap Drupsteen, Velletje. Om de verkoop zo goed mogelijk te stimuleren geeft de PTT bij hoge uit zondering tegelijkertijd een VELLETJE VAN DRIE STUKS van de Rode Kruis- postzegel uit. Vooral dit strookje is voor de verkoop erg belangrijk. Het zal 2,40 kosten. Met medewerkinen van de hoofden en het personeel der Lagere Scholen te Ooltgensplaat en Achthuizen zal de jeugd dit velletje huis-aan-huis ter ver koop aanbieden. Men kan de jongens en meisjes dan ook vanaf woensdag 23 augustus bij u aan de deur verwachten. Luxe passe-partout. Er is zelfs nog iets bijzonders te koop. Voor deze postzegelstrook is door het Hoofdbestuur een luxe passe-partout ontworpen dat het Rode Kruis ter ver koop aanbiedt. Deze in plastic gemaakte passe-partout is in een zwarte kleur ontworpen met op de bovenkant een speciale tekst in gouden opdruk met links boven een rood kruis met het woord „Het Nederlandse Rode Kruis" in rode letters. De onderkant is doorzich tig en op een eenvoudige manier kan men in het passe-partout het velletje met de drie Rode Kruiszegels aanbren gen. Het geheel kost 3,90 (dus velletje postzegels van drie en de passe-partout). Speciaal voor verzamelaars is dit een unieke aanbieding. In een beparkte mate zijn de passe-partout in voorraad en voor 3,90 kan men een of meerdere exemplaren bekomen bij de voorzitter van de plaatselijke afdeling, dhr. IJ. Neels .Esdoornstraat 28, Ooltgensplaat, Dus niet bij de jongens en meisjes, die verkopen alleen de velletjes voor 2,40. Opschrift. De opdruk op de passe-partout luidt aldus: „De grondbeginselen van het Rode Kruis zijn menslievendheid, onpar tijdigheid, neutraliteit, onafhanke lijkheid, vrijwilligheid, eenheid en algemeenheid. De algemeenheid wordt als volgt omschreven: Het Ro de Kruis is in zijn algemeenheid een wereldomvattende instelling, waarin alle verenigingen dezelfde positie in nemen en gelijke verantwoordelijk heden en plichten hebben om elkaar te helpen. Dit beginsel is tot uitdruk king gebracht in de postzegel, die PTT op 22 augustus 1978 voor het Nederlandse Rode Kruis heeft uit gegeven. Met de opbrengst wordt ook de opbouw van en de hulpverle ning door jonge Rode Kruisvereni gingen in andere delen van de wereld gesteund. Deze gedachte sluit geheel aan bij de ideeën van J, Henri Du nant, de grondlegger van het Rode Kruis, wiens 150ste geboortedag in 1978 wordt herdacht". Tot slot nog deze opmerking: de losse Rode Kruiszegels en de zegels van de Hart- en Nierstichting zijn alleen op de postkantoren te koop. De kinderen ver kopen alleen het velletje, dat vanzelf ook op de postkantoren verkrijgbaar is. door Barend de Graaff Uitgeverij B.V. „De Banier" - Utrecht £\5ï5s35S!S;SS:5KS!^SS®K5®SS!SS!SS^S 41 Ze waren gewandeld in de richting van de brug. Nu hield ze hem staande om nog even fijn in zijn armen te staan, „Weet je, wat ik gedacht heb?" Natuurlijk wist Rudolf dat niet. Hij wist ook niet, dat de „grote" heren uit zijn dorp en de verre omgeving zoveel bewondering voor de muziek hadden. „Wel, als je een groot musicus wordt,,. Als jeVader zei me eens: die Herr Kuhlenkampf, dat is een groot man. Als Liesel riep: „Opschieten, tortelduif jes!" Rudolf zei: „Ik zal een melodie voor je componeren. Die speel ik zaterdag avond. Alleen voor jou", In het schemerdonker was Klara's gezicht nog even heel kort bij. Stevig drukte ze een kus op zijn mond, wrong zich los en liep snel weg naar Liesel, want wee die Fraulein Dr, Blass, Waren zijn woorden wel tot haar doorgedrongen? Zal ze zaterdag we ten, dat hij een eigen melodie voor haar speelt? Verrukt om de korte ont moeting, liep hij het park uit, de stad door naar het huis van koster Roden- stein. Hij was zomaar voluit een gelukkig mens. De muziekstudie ging goed. Zo goed, dat Herr Kuhlenkampf gezegd had: „Na het kerkconcert beginnen we aan de directielessen. Over een paar jaar kun je dan examen doen. Ik ben zeer tevreden over je. Wel zou je thuis ook een piano moeten hebben waar muziek in zit". En toen had hij er wat bijgevoegd, dat een verdachte blos op Rudolfs wangen bracht, „Ik zal eens aan jullie burgemeester schrijven. Misschien weet die raad". Terwijl hij bij Klara vandaan naar de kosterswoning liep, dacht hij weer in eens aan dat vervelende blozen. Eigen lijk had hij liever, dat Herr Kuhlen kampf niet naar Klara's vader schreef. Niet lang drukte de zorg hem daar omtrent. Alles was nu immers zo goed als het maar zijn kon. Vanavond fijn meespelen in het orkest. Morgen weer heel de dag op de muziekschool, za terdag naar huis en 's avonds spelen voor Klara. In zijn tas droeg hij haar briefje. Kon hij het nu maar vast lezen. Voor een hel verlichte winkel haalde hij het velletje papier uit zijn tas. Met een rood hoofd las hij. Het meest bijzondere, dat hij ooit gelezen had en wat hij ooit meer le zen zou. Een klein, keurig geschreven minnebriefje, zoals er duizenden ge schreven zijn. Maar nieuw en origineel voor een jongen, die Rudolf Schneider heet, omdat het geschreven was door Klara Böhm. Licht Uep hij de stad door. Maar er was geen stad, geen straat, geen kerk plein, geen bel aan de deur van koster Rodenstein, Er was niets dan dat ene ontastbare, dat geliik heet,i Toch belde hij en toch was alles zoals iedere donderdagavond: de deftige kos ter, het lieve vrouwtje! Hij keek hen alleen maar anders aan. Zo zelfs, dat moeder Rodenstein vroeg: „Je hebt toch geen koorts, Rudolf. Je ogen stralen zo!" Ze vond, dat hij er zo lief uitzag. „Onze Rudolf", zei ze nu al en toen ze even met de koster alleen was, vroeg ze: „Vind je ook niet, dat hij er zo vreemd uitziet?" De koster vond dat niet, „Hij is een opgewonden standje. Je kunt alles aan hem zien. Misschien heeft Herr Kuhlen kampf hem geprezen en zoiets straalt er bij hem uit". Maar diezelfde avond bracht hem ook een bittere ontgoocheling. Venijnig kwam die aan. In de pauze, tijdens de repetitie, gingen vier heren bij elkaar staan, Herr Forster was er bij. Die wenkte Rudolf. Ze keken ernstig, zoals mannen doen, die met een onaangena me taak zijn belast, maar die toch man moedig zullen vervullen. Rudolf kwam. Nog straalde zijn ge zicht. Hij had zo heerlijk gespeeld. Zo zelfs, dat Herr Kuhlenkampf weer een paar maal verstoord naar hem gekeken had en dreigend de vinger hier. „Poco a poco, Rudolf!" Toen hij bij de heren kwam, gingen ze als bij afspraak om een tafel zit ten, die daar stond, een flink eind bij het koor vandaan, „Neemt u plaats, Herr Schneider", zei de voorzitter, „Hoe oud bent u eigenlijk precies, Herr Schneider?" De heren keken hem taxerend aan, „Achttien", zei hij en zijn ogen vroe gen, „We vreesden het", zei Herr Förster met een meewarig gezicht. Toen frons te hij zijn wenkbrauwen, krabde eens even onder zijn kin en zei: „Dan kan het bestuur niet toestaan, dat u verder mee repeteert, en zeer zeker kunt u niet op het kerkconcert meewerken". Rudolf was zó verbaasd, dat hij het eerst maar half begreep, Herr Förster verklaarde: „Ons regle ment stelt de leeftijd op twintig, We krijgen de grootste moeite als we u wel toelaten en lieden van uw leeftijd uit onze eigen gemeente niet". Op de èèn of andere manier begreep Rudolf het, zoals een mens soms de naarste dingen als noodlot aanvaardt. Hij was evenwel een zo ander mens dan deze handhavers van de „ordnung", die er nu eenmaal „muss sein", dat hij hen alleen maar verbaasd aan kon kijken. Voor hem was het zingen en spelen een kunst. En wat had de kunst met een reglement te maken of met een leef tijd? Kunstenaars kunnen heel trots zijn. Vrije lieden zijn het. In ieder ge val zeer kwetsbaar. Hij kon geen woord uitbrengen. Het onherroepelijke feit, dat hij achttien was en de strenge eis van het reglement streden met elkaar. Als hij vroeg? Als hij smeekte? Als hij zich op Herr Kuhlenkampf beriep? Neen! Rechtop stond hij, boog, groette: „Tot ziens, heren", liep langs Herr Kantor: „Ik ben weggestutird", Herr Kuhlenkampf begreep het schijnbaar zo gauw niet, trok zijn ogen wijd open, keek de jongen na, die naar de deur liep en met rechte rug, maar met tranen van teleurstelling en woede in de ogen, de kapel verliet. Een bittere ontgoocheling. Achttien jaar, en hij wist dat hij de beste der vio listen was. Telde dat niet? 22 Bergen en dalen^ Ze zijn daar in de buurt van Gnaden- dorf: hoge bergen, als Sonnenkoppe en Adlerhohe, diepe dalen als de Teufels- kluft. Ze zijn er ook in het leven. Voor Rudolf schenen voorlopig de diepten bedoeld. 't Begon al direct 's avonds nadat hij het kleinste stukje van het allermooiste proza voor een verliefde jongen gelezen had en Herr Förster hem uit het orkest bande. Ja, Herr Kuhlenkampf zei de volgen de morgen wel, dat hij er maar om lachen moest, „Als je wist, wat ik in mijn loopbaan al voor stomme beledi gingen heb moeten ondergaan! Maar je moet volhouden. De Kunst is het waard. Jij kunt er ook niet meer buiten. Stu deer, tot je de macht hebt en boven hen staat". Maar dat hielp hem niet veel. En zaterdagavond kwam de tweede priem. Hij had gedaan, wat hij Klara beloofde en een levendig blije solo ge componeerd, „Zeer goed prees Herr Kuhlenkampf een hups wijsje. Je wordt er blij van als je het hoort". Maar 's avonds bleef het raam van Klara gesloten. Och, ze kon ziek zijn. Misschien was ze met haar moeder mee op visite bij de rentmeester. Toch verdroot het hem. Alle rust, alle blijheid was weg. Wreve lig bergde hij zijn viool op. Met een verder niet te ontleden gevoel van te leurstelling ging hij naar bed. Voor het eerst zonder zijn knieën te buigen en gehoorzaam, plichtsgetrouw zijn avond gebed te bidden. CWordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2