Grote belangstelling bij afscbeid ds. S. de long van Herv. Gom. Ouddorp vcMKkfhcIjden uit de kerken Reisje voor ouderen HET KIIKVENSTER Uw huis verkopen? TAMBOER Luisteven naar bloemen Oosterse tapijten ManóuRiet en Rotanmeubelen. G. W. Visser Meubelen B.V Diploma zwemmen in Zwembad „De Singel'' Kandidaten ingedeeld in zes groepen TV DEFECTT Toor snelle reparatie 01877 -1236 lil I l«i ^Rr 1^ Uw huis verkopen? TAMBOER VERTREKTIJDEN bus Toogdag G.B.S. zaterdag 12 augus tus 1978. Bladz.2 „EILANDEN-NIEUWS^ Vrijdag 11 augustus 1978 .-"» blik op kerk en samenleving Paus Paulus overleden Een moeilijke post Wat nu? Volkomen onverwacht drong zondag avond het bericht tot de wereld door dat Paus Paulus VI na een acute hart aanval met complicaties plotseling was overleden. Het bericht van de dood van de paus heeft op het moment dat ik deze regels schreef nog geen 24 uur later al heel wat reakties teweeg gebracht. Boodschappen van staatslie den en regeringsleiders, waarin cfeelne- ming wordt uitgesproken met het ver lies dat de Roomse Kerk geleden heeft en waarin ook waardering wordt uitge drukt voor het werk dat deze paus ge daan heeft. Maar ook beschouwingen van commentatoren over het beledd van deze toch wel zeer omstreden paus en prognoses ten aanzien van zijn opvol ging. Merkwaardig dat, hoewel nooit één paus in de geschiedenis zoveel kritiek te verduren heeft gehad als Paus Pau lus VI, nu ineens in alle toonaarden zijn lof wordt bezongen. Weliswaar wordt tussen de regels door opgemerkt dat de paus een nogal dogmatisch man was, die niet zó open stond voor vernieuwingen en een beetje conservatief, maar nog slechts enkele uren na zijn dood blijkt hij toch ineens de man te zijn aan wie de R-K Kerk en ook de wereld veel te danken hebben. Wij protestanten, staan té ver van deze zaken vandaan om er een zuiver oordeel over te kunnen vormen. Wij zien de paus niet als stedehouder van Chris tus op aarde en wij erkennen ook niet zijn gezag in wereldlijke zaken. Al is het natuurlijk buiten kijf dat het hoofd van de Roomse Kerk, hoe hij dan ook mag heten en wat voor beleid hij dan ook voert, grote invloed heeft op de miljoenen Rooms-Katholieken in de we reld en dat die invloed zich soms ook doet gelden bij internationale verwikke lingen. Giovanni Battista Montini, zoals de overleden paus eigenlijk heette, was al bijna 66 jaar oud, toen hij in 1963 werd geroepen op de hoogste post van de R-K Kerk. Een erg benijdenswaardige post was dat niet, want wie kon Jo hannes XXIII opvolgen, de man die zich in korte tijd van zijn pontificaat slechts vijf jaar zo bijzonder popu lair had gemaakt? Johannes XXIII was de personificatie van alles wat in de Roomse Kerk naar vernieuwing en oecu mene streefde, de man die na meer dan een eeuw weer een concilie bijeen durf de te roepen en die niet vanuit een soort ivoren toren regeerde, maar mid den tussen de „gelovigen" stond. In het begin leek het erop dat Paus Paulus de koers van Johannes zou voort zetten. Hoewel sominigen beweerden dat de keuze van zijn naam niet veel goeds voorspelde, want dan zou hij zich Johannes hebben laten noemen. De pes simisten hebben wel gelijk gekregen! Al sixtedig bleek dat Paus Paulus de rem zette op de stormachtige ontwik keling die zich in de Roomse Kerk be zig was te voltrekken. Montini bleek een paus die in dogmatisch opzicht de touwtjes nogeens aantrok en niets wilde weten van vernieuwingen in de theolo gie, maar ook een man die op het ter rein van de ethiek vasthield aan de oude normen. Vooral tegen de ook in de Roomse Kerk sterk veranderende moraal, met name op het gebied van de sexualiteit, handhaafde hij de oude standpunten. Door zijn tegenstanders, de progres sieven binnen de Roomse Kerk, is een en ander hem niet in dank afgenomen. En zelf schijnt hij veel moeite te hebben gehad met het feit dat er in zijn kerk zo werd getornd aan de oude geloofs waarheden en aan de overgeleverde normen. Er zijn tijden geweest waarin men fluisterde dat hij er niet langer tegen èp kon en eraan dacht af te tre den. Er waren ook momenten dat hij zijn ontroering niet kon verbergen en voor het forum van het publiek in snik ken uitbarstte. Zo heeft deze paus geen gemakkelij ke oude dag gehad. Op een leeftijd waar op anderen genieten van hun pensioen kreeg hij de last opgelegd van de ver antwoordelijkheid van de hele R-K we reld. En die heeft hij gedragen tot over de leeftijd van de zéér sterken. Met aUe problemen van de stroomversnelling die ook de Roomse Kerk meeneemt in haar vaart. Aan al die problemen is opeens een einde gekomen. De dagen van een mens, ook van een paus, zijn geteld en nie mand zal die begrenzing overschrijden. De dood heeft ook Gastel Gandolfo, het zomerverblijf van de paus weten te vinden. Ook Paulus VI was een mens die de adem in zijn neusgaten had. En da^ houdt óns oordeel op Met de Sclirlft en met de belijdenis van de Reformatie in de hand moeten we uiteraard de leer van de Roomse Kerk volledig afwijzen. Nog altijd geldt daar immers wat Trente heeft beleden dat hij die zijn zaligheid bouwt op het geloof in Christus alleen vervloekt is. Dat neemt niet weg dat we waardering kunnen opbrengen voor het beledd van deze paus, die zo strak vasthield aan de oude dogmatische en ethische lijnen. Dan weten wij tenminste waar we aan toe zijn, en met de vemieuwingstheolo- gie weten we dat niet, want dan komt alles op losse schroeven te staan. Overigens zijn met de dood van de paus natuurlijk geen problem.en opge lost. Wie zal zijn opvolger worden en hoe zal die opvolger straks staan te genover al die vernieuwingen? Dat zijn vragen waarop we nog geen antwoord kunnen geven. Waarnemer. Luisterend langs bloemen gaan. Overal waar bloemen staan is het spreken zacht en teer van de wond'ren van den Heer. Madelieven en margrieten spreken van een blij genieten, Itijken ons zo open aan als ze stralend opengaan. God vergeet Zijn schepping niet fluistert de vergeetmijniet die daar bloedt dicht bij een sloot. Scheppers liefde is zó groot dat Hij distels die ons steken bloemen geeft, als Hefdeteken. Bloemen overal in 't rond spreken van Gods trouwverbond. Lanerta. Zo kameraden, daar zijn we al weer. Zo gaat dat steeds maar iedere keer. Bij zonneschijn en regenweer. Soms denk ik wel 'k distanciëer, maar dan zie 'k die gezichten weer, en denk ik „'k leg de pen niet neer!" Want wat ik nog van juUie leerendie banden liggen veel te teer. Dus gaan we aan de slag maar weer. Schrijf hier nu 't wee- de raadsel neer. AUGUSTUSRAADSEL 2 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 13. X 14. X 1. Zaligmaker 2. vader van koning Achiz (1 Sam.) 3. zoon van Gad (Gen. 46) 4. medicijnmeester (Kol. 4) 5. Bijbelboek N.T. 6. tovenaar (Hand.) 7. barbaar en(Kol. 3) 8. angst 9. handelplaats (Ez. 27) 10. vrijstad in Basan (Deiut. 4) 11. dit was Simson 12. waren de twee tafelen op geschre ven 13. één van Davidis helden (1 Kron. 11) 14. plaats in het erfdeel van Aser (Joz. 19). Bij juiste invulling is op de kruisjes lijn te lezen een tekstgedeelte uit de profeet Amos. Gevraagd wordt de tekst, de woorden of namen en waar dit tekst gedeelte vinden is. EEN JARIGE Zaterdag 12 augustus is Lenie Lodder jarig. Dat kan e endrukke dag worden voor Lenie, want op zaterdag komen na tuurlijk alle vriendinnen. Van harte ge feliciteerd hoor Lenie, van oom Ko en ook van alle raadselvrienden- en vrien dinnen. Wij allen wensen je een fijne verjaardag toe, en Gods onmisbare ze gen op je verdere levensweg. Wij ho ren nog wel hoe je verjaardag gewor den is. Ook je ouders vanzelf hartelijk gefeliciteerd met hun dochter. BRIEFWISSELING Willy Sinke, Waarde. Zoals we van Willy gewend zijn staat haar brief er weer gekleurd op. Schrijven dat die Wil ly kan, keurig. Met het schoolreisje naar België geweest? Dat is voor jullie maar een stapje, hé. Klokke Roeland ook nog gehoord Willy, of ken je die niet? Voor oom Ko moet je ook nog eens een opstel schrijven hoor. Ja had op school een tweede prijs voor je opstel, dus dat kan je best. Wat een verschrik kelijke lange vakantie hebben jullie toch allemaal. Arme oom Ko. Als jullie allemaal een dag aan oom Ko geven heeft die ook een lange vakantie. Marina van Rossum, Melissant. Je brief lijkt wel een luchtfoto van je tuintje, Marina. Het is haast niet te-le zen wat je schrijft van al dat groen en zo. Toch wel leuk hoor. Je was oom Ko weer bijna vergeten, zo druk en dlan vakantie. Je gaat dus op school af scheid nemen van de juffrouw en komt nu bij een meester te zitten. Als dat maar geen kwaje is? Als je altijd goed je best doet en goed oplet, dan zijn er geen strenge meesters en juffrouwen, Marina! Dus je weet hetopletten! Anne van Rossum, Melissant. Je cij fers mogen er zijn Anne! Als je nu nog eens een talenknobbel had! Je kan haast niet beter man. Als je zo volhoudt Bta je straks aan de kop. Ja, met het weer wil het deze zomer niet erg. Maar het kan nog hoor. Het kan wel te laat zijn voor sommige gewassen, vooral hoor je klagen in de klein fruitteelt. Dat soort verfwerk is wel een precies werk. Ik zie er geen kans voor, want dan is het glas geschilderd inplaats van het hout. Succes met je schilderwerk Anne! Peter van Rossum, Melissant. Je bent ondertussen van de lagere school afge- Oostdijk 1-5, Sommelsdijk 01870 - 2569. (Verlengde van 't Zandoad - Middelharnis). OOLTGENSPLAAT Zaterdagmorgen (het was bepaald weer geen zwemweer) werd in Zwem bad „De Singel" te Ooltgensplaat door een groep jongens en meisjes examen afgelegd voor het behalen van een der diploma's. Door zes verschillende groe pen werd aan het examen deel geno men en van alle ingeschreven kandi daten moest er slechts één worden af gewezen. De lessen zijn dit seizoen gegeven door de instructeur-badmeester, de heer J. D. Costeris tiit Dirksland. Met de heer Costeris maakte van de jury deel uit de heer W. Struik te Stellendam, terwijl de heer A. A. de Bruijn uit Dordrecht als gedelegeerde namens de K.N.Z.B. aanwezig was. Keurige prestaties Namens het plaatselijke bestuur van „De Singel" sprak de tweede voorzit ter, de heer C. W. J. Geerst enkele woorden. Hij dankte de badmeester en mevrouw Van Putten-Maliepaard voor het vele werk deze zomer weer ver richt. Een felicitatie ging speciaal uit naar de heer Costeris die zijn arbeid zag bekroond met een prachtig succes en tot de jongens en meisjes die met een diploma op zak naar huis gingen. Aan de drie reieds genoemde juryleden werd namens het bestuur een kleine attentie uitgereikt. De eerste voorzitter van het bestuur, de heer M. Heijkoop kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. De heer De Bruijn, gedelegeerde na mens de K.N.Z.B. was van mening dat ondanks het mirtder goede weer er goe de prestaties werden verricht. De groe pen A, B en C (I) hebben keurig werk geleverd, aldus de heer De Bruijn. De groepen D, E en F {II t.m. IV) hebhen bepaald niet het gemakkelijkste exa men, maar wisten zich er ook goed door heen te slaan. Spreker complimen teerde allen die zich dit seizoen en van daag met deze wedstrijd voor ■de zwem- sport hebben ingezet. Uitreiking diploma's Door de badmeester, de heer Costeris werden hierna in het bijzijn van veel ouders en belangstellende de diploma's uitgereikt. Voor het diploma A slaagden: Tom Schare, Marco Veth, Jaap Tiggehnan Jz., Miranda Visseren, Lianne Roodzant, Johan Groeneveld, Johan Groeneveld, Jaap de Vos Kz., Leen Huijer Jz., Gijs- bert J. de Bakker, allen te Ooltgens plaat; Marion Pardon te Vlaardingen en de heer P. J. Bezuijen te Ouddorp. Voor diploma B. slaagden: Conny van Dam Jd., Inge Kooijman, Marileen van der Giessen, Karin van Dam Md., Mar- jolien Timmerman, Cock van Gulik, José Neels Jd., Ria Korteweg C.Ad. en Anja Beije, allen te Ooltgensplaat. Het Zwemwaardigheidsdiploma I (C.) werd behaald dooT: Peter van Berkel, Emma van der Sluis, Monique Bosman, René de Vos Kz., Jan van Gulik, Jaap Huijer Kz., Sjaak Snaauw, Angehque Mante, Arie Hotting Ez., Wim Baars, allen te Ooltgensplaat; Wim Koenraad te Rotterdam en Carola van der Valk te Naaldwijk. Zwemvaardigheidsdiploma II (D.) door: Marian Aleman te OuddOrp en Henk Hogchem te Dirksland. Zwemvaardigheidsdiploma UI (E.) door: Josette Reinhoud te Ouddorp en Marga van den Doel te Nieuwe Tonge. Zwemvaardigheidsdiploma IV (F.) door: Teja Akershoek te Ouddorp. ST. ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 8 aug. Doré eerste soort 0,22-0,25. Doré apart 0,15. Doré bonken: 0,06. Doré drieUngen 0,18-0,19. Doré kriel: 1,00. Lekkerlan- ders eerste soort: 0,18. Lekkerlanders tweede soort: 0,16. Gloria eerste soort: 0,19. Gloria bongen: 0,20. Bintjes eerste soort: 0,18-0,19. Bintjes tweede soort: 0,17-0,18. Bintjes apart: 0,13-0,16. Bint jes bonken: 0,20-0,22. Eigenheimers ge wone: 0,33. Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: 255 ton. NED. HERV. KERK Beroepen te Harskamp H. Stoutjesdijk te Brandwijk. Onstwedde J. Ouwendijk te Besoyen. 's Grevelduin-Capelle A. Vlietstra te Doornspijk. Bedankt voor Hasselt H. Talsma te Den Bommel. Enter, Katwijk aan Zee en Puttershoek A. Troost te Asperen. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Drachten H. Hidding te Den Haag. Sneek en Onnen kand. T. de Boer te Kampen. Aangenomen naar Harderwijk kand. H. V. Egmond te Kampen die bedankte voor Buitenpost en nog 8 andere beroe pen. Bedankt voor Schildwolde J. Luiken te Houwerzijl. zwaaid, Peter, en dan straks dus naar de M.A.V.O., Dat zal blokken worden jó. Enfietsen. Dat is toch niet zo ver bij jullie vandaan? Je bent trou wens fietsen al gewend. We hebben wel een natte tijd achter de rug. Peter, maar het is gelukkig toch wat aan het ver beteren. De herfst kan echter nog wel mooi weer geven hoor. Daar zullen we dan maar op wachten. Goed weer komt altijd van pas. Anne Marie de Visser, Middelharnis. Je hebt dus je eerste diploma te pak ken Anne Marie. Er zullen er nog meer moeten volgen hé. Allen hebben het leuk gevonden die verrassing bij het ju bileum, van de krant. Het waren inder- daar maar natte weken, maar als je nu in de vakantie maar mooie weer mag hebben. Vooral als je naar de kust gaat moet het wel warm weer zijn. In het binnenland heb je dat niet zo erg no dig, maar voor het strand is het wel vereist. Ik hoop voor je dat je een fijne vakantie mag hebben, Anne Marie! Marjoleen de Visser, Middelharnis. Je was maar een boffert met je extra prijs. Je had hem eerlijk verdiend hoor. Dat zal wel een handig boekje zijn om mee te nemen als je op pad gaat Zo leer je pas de vogels kennen. Je hebt ook al een reisje achter de rug. Dat zal best een fijne dag geweest zijn Marjoleen. En nu ga je zeker ook met vakantie naar Katwijk. Als het dan ook maar mooi weer is. Je vogelboekje niet ver geten mee te nemen. Hartelijk dank voor je leuke briefje hoor! Allemaal. Het is weer genoeg voor deze week, anders wordt het teveel. De mensen van de krant willen ook met vakantie, en daar moeten we ook een beetje rekening mee houden. Volgende week hopen we de oplossing van de juliraadsels te geven. En misschien de prijswinnaars, want die zullen er be slist ook wel zijn. Allen de hartelijke groeten van jullie Oom Ko. DE GEFOPTE OUDHEIDSZOEKERS (slot) Want urnen vond men algemeen; maar nooit vond men een ketel. Dus hierin was de asch van hem, die zat op Vorstenzetel. Voorzichtig wordt de ketel nu gedragen door de mannen, doch Hannes, die 't gereedschapt draagt, denkt plots: „Nu zal 't er spannen!" En waarom dat? 't Is gauw gezegd, zijn grootje kwam ook kijken, en ziet nu aan dien dikken stok haar ouden ketel prijken. „Dat 's mijn gestolen ketel, ja! hij is dan nu terecht dus!" Zoo roept ze luid, doch Scriba zegt: „Neen, vrouw, dat is een lijkbus!" „Loop heen toch met dien mallen praat! Neemt and'ren zoo in 't ootje! Mijn naam staat op dé tuit gekrast. „Kijk zelf maar!" roept het grootje. De heeren kijken, en zooi waar, daar op de tuit staat: „Kaatje". Dus Tvat die oude vrouw daar zegt, is waarheid en geen praatje. Als dat de menschen hooren, dan komt er geen eind aan 't spotten. Wie laat zich door een jongen nu, als Hannes is, bedotten? Beschaamd, verlegen en verwoed staan daar de beide heeren, graag willen ze onzen Hannes eens^ terdege mores leeren. Maar Hannes, die zeer goed begrijpt, welk loon hij zal ontvangen, heeft naar een welverdiend pak slaag, dat vat je, geen verlangen. 't Gereedschap werpt hij neer en loopt zoo hard hij kan maar henen, en in een omzien is de schelm in Grootjes huis verdwenen. De heeren gaan nu naar het spoor, en als ze een plaatskaart koopen, zegt Scriba met een diepen zucht: „Wat zijn we er ingeloopen!" En Antiquarium schudt dan het hoofd, en diep verslagen zegt hij: „Ja, vriend, dat treurig kruis valt bitter zwaar te dragen. In de Akademie kregen wij, als 't was gelukt, een zetel. Nu komt er niets van! En dat deed die bengel met zijn ketel!" (Einde) Sinds ds. S. de Jong op 20 februari het beroep naar Katwijk aan Zee aannam heeft de Herv. Gemeente van Ouddorp naar het afscheid van haar predikant toegeleefd totdat het dinsdagavond werkelijkheid werd. In een overvolle kerk heeft de bewogen leraar de ge meente die hij acht jaar diende voor het laatst het Woord gebracht, haar daarin dringend tot bekering roepend. Ds. deed dat in een indringende prediking n.a.v. Klaagliederen 5 21: „Heere, bekeer ons tot V, zo zullen wij bekeerd zijn". In zijn prediking wees ds. op de zo veel inhoudende bede van Jeremia om de waarachtige bekering, en de nood zakelijkheid daarvan voor ieder mens. „Aan onze schepping heeft geen smet en geen gebrek gekleefd, zo benadrukte ds., de gemeente daarop bepalend bij de diepe zondeval waarin de mens de Heere de scheldbrief gaf en vijand werd van eigen zaligheid. „Menigmaal in de Bijbel worden we tot die bekering opgeroepen", wees ds. aan, de goedheid van de Heere predi kend met rebellerenden nog bemoeienis wiUen hebben en hen te waarschuwen niet te gaan op de brede weg die uit loopt op het eeuwige verderf waarvan de diepte niet in woorden kan worden uitgedrukt „Geen groter kwaad op de aarde dan het kwaad der zonde", waar schuwde ds. met kracht, ziend dat de mens niet anders dan zonde is. „AUes wat niet voortvloeit uit de gemeenschap met God en niet strekt tot de eer van de Heere is zonde voor Hem", legde ds. de gemeente voor. „Verlossing van het grootste kwaad en wegschenking van het grootste goed" zo citeerde ds. het eenzijdige werk der bekering, door God in zorg en liefde ge boden. Evenwel moest ds. de gemeente van wie hij scheiden ging voorleggen dat niemand van nature die waarachtige bekering begeert al wUlen wel velen met een der kinderen Gods afreizen; de weg die tot die zaligheid leidt is een weg van strijd, smart en zelfverlooche ning waarin ook ons godsdienstige be staan tegenin schreeuwt. Gelukkig de men die hier op aarde mag capituleren voor Gods heilig recht", zo predikte ds., benadrukkend dat de bekering niet an ders dan langs de werken der Wet be leefd zal kunnen worden. „De Wet Gods is heilsnoodzakelijk", benadrukte ds., „we zullen voor de Heere gemaakt moe ten worden tot een goddeloze voor wie de Heere de dood is ingegaan. „Hij wil Zijn onbegrijpelijke zondaarsliefde aan goddelozen kwijt!" mocht ds. prediken. „Hij zal Zijn Woord bevestigen dat de Zoon des mensen gekomen is om de ver lorenen te zoeken en te zaligen". Met name riep ds. ook de jongeren op hun jonge harten te verpanden aan de Heere en benauwd te zijn van de zon den. Ook de ouders riep hij op tot ge bed dat de Heere hun kinderen met de vreze tot Hem moge begiftigen. „Waar lijk zaligmakende genade maakt geen grote mensen, maar doet de mens buk ken en erkennen dat er in zijn vlees geen goed woont" bezag ds., Jeremia, een kind Gods daarvan ten voorbeeld stellend. Ook hij wist werkelijk bekeerd te zijn wanneer de Heere die bekering zou werken. Ds. hoopte dat velen deze bede in beoefening hebben, en zullen komen tot de diepste verootmoediging opdat zij de voorsmake van de eeuwige gelukzaligheid zullen ervaren. „Vraag er veel om dat de Heere u de noodzakelijkheid van de waarachtige bekering doe inleven", maande ds. de gemeente. Niet anders dan de bloedfon tein van Jezus Christus kan onze zon den uitwissen", benadrukte ds., de ernst predikend van het onbekeerd verder te leven en onbekeerd te sterven. „Nu nog heeft de Heere geen lust gehad in onze dood maar dat we ons zouden bekeren. Moge de bede van Jeremia daarom voor het eerst of bij vernieuwing tot de onze worden gemaakt", zo eindigde ds. zijn indrukwekkende prediking. Toespraken. Na de prediking richtte ds. zich tot velen met wie hij in de afgelopen pierio- de contacten heeft gehad. Allereerst was dat tot het college van B. en W. dankend voor alle ondervonden mede werking. Dankbaar was ds. voor de me dewerking de bid- en dankdagen op een werkdag te houden en hij was midden stand en scholen (ook de openbare) er kentelijk omdat ze zich daaraan hebben aangepast. Ds. hoopte dat de gemeente onder Gods zegen een stü en gerust le ven moge hebben. „Verscheidenheid van gevoelens heeft het collegiaal samenzijn niet geschon den", zo richtte ds. zich. tot zijn collegae uit Ring en Classis. Ds. Oorschot, de consulent werd liefde, wijsheid en kracht toegewenst de vacante gemeente te leiden. Dat nam niet weg dat ds. in nig wenste dat de vacature snel zal wor den vervuld. „Zeer beminde kerkeraad", zo richtte ds. de Jong zich vervolgens tot de ker keraad, dankend voor de liefde en ge trouwheid waarmee kon worden samen gewerkt. Ds. hoopte dat de broederlijke liefde bevestigd zal blijven. Hij wenste de kerkeraad steile, diepe afhankelijk heid van de Heere toe bij het komende, zo moeilijke beroepingswerk. Ds. sprak gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van wijlen ouderling P. Kurvink. „En nu broeders", zo besloot ds. met Paulus, „ik beveel u God en de woor den zijner genade. Die machtig is op te bouwen, en u een erfdeel te geven on der al de geheiligden". Goede woorden waren er voor de kerkvoogdij, de kerkmeesters, koster, hulpkosters, organisten en tuinman, ieder van het beginsel van de ware vre ze Gods toewensend. Ds. sprak ook de vertegenwoordigers van de Mbuma- zending en de Stichting tot handhaving van de Statenvertaling toe, hen zegen op hun werk toewensend. Zich richtend tot de gemeente wenste ds. haar een eensgezind bukken voor de Heere toe. In zijn afscheidswoord be trok hij ook de vertegenwoordigers van de gemeente van Katwijk en Houten, zowel als de catechisanten met wie ds. een nauwe band gekend heeft. Ook richtte ds. zich tot de bewoners van „de Vliedberg" en alle bejaarden in de ge meente en voorts tot besturen, ouders en leerlingen van de scholen in de ge meente, dokter Ruizeveld en de beide doktoren. Voorts richtte ds. zich tot de kerkelijke verenigingen van welke ds. en mevr. veel liefde hebben ondervon den. Ds. dankte ook zijn echtgenote die meermalen boven vermogen heeft me degewerkt en veel offers heeft moeten brengen; „moge u tot dat volk behoren dat de liefde van uw hart heeft", zo was ds' bede. Tenslotte dankte ds. de gemeente voor de ondervonden hartelijkheid, lief de, trouw en offervaardigheid. „De Heere heeft er getuigenis van gegeven dat onze arbeid niet tevergeefs is ge weest; moge Hij nog meer vrucht ge ven tot eer van Zijn naam", hoopte ds. Hij besloot met de woorden van Ps. 133 3 welk vers ook door de gemeente ge zongen werd: „Waar liefde woont, ge biedt de Heer den zegen". Meerdere sprekers. Er waren vervolgens meerdere spre kers; als eerste ds. C. Smits van Har- dinxveld - Giessendam namens de Mbuma-zending. Ds. had ervaren dat op de Ouddorpse gemeente „beslag" ligt en de zucht naar vernieuwing aan haar is voorbij gegaan, zoals hij dat ook van Katwijk meende te kunnen zeggen. De eenheid ten opzichte van de waar heid had ds. Smits ook in het verband van de Mbuma zending ervaren en spr. dankte ds. de Jong voor de ondervonden steun. Ds. P. J. Dorsman van Staphorst sprak vervolgens namens de Gerefor meerde Bijbelstichting, waarin de zui vere overzetting van het Woord be waard wordt. Namens Classis en Ring werd gespro ken door ds. Oorschot te SteUendam. Spr. dankte ds. de Jong voor het trouw bezoeken van de Ringvergaderingen (anders dan de vergadering v. d. classis i.v.m. de aanwezigheid van vrouwehjke ambtsdragers). „We zullen u als collega node missen", verzekerde ds. Oorschot, zijn scheidende collega een goede ingang in zijn nieuwe gemeente toewensend. Ds. mocht ervan getuigen weliswaar op te zien tegen het consulentschap over Ouddorp maar anderzijds te weten dat God de weg vlak heeft gemaakt. Ouderling Kr. Grinwis sprak tenslot te ds. de Jong namens de gemeente toe. U hebt ons het zuivere woord mogen voorhouden. Hij moge ons doen bukken opdat alleen Hij en niet de mens de ere toekomt", was de bede van ouderling Grinwis. Hij dankte ds. de Jong voor het gedane werk en wenste hem kracht en liefde toe in Katwijk de herderstaf weer op te nemen. Ook dankte hij mevr. de Jong voor haar inbreng en de geno ten gastvrijheid. De gemeente werd opgeroepen tot een trouwe opkomst, ook in de tijd van va cature, waarop dhr. Grinwis de gemeen te verzocht haar scheidende predikant de verzen 1 en 4 van Ps. 121 toe te zin gen. Na een kort dankwoord besloot ds. de Jong de dienst die 2V2 uur duurde met het opleggen van de zegen op de gemeente die hij zo node ging verlaten. De slotzang was Ps. 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". OUDDORP 7.30 uur Ned. Herv. Jeugd- gebouw GOEDEREEDE 7.35 uur Prov. weg MELISSANT 7.45 uur Plein DIRKSLAND 7.50 uur Schelpenpad MIDDELHARNIS 7.55 uur Langeweg t.o. Rusthuis OOLTGENSPLAAT 8.05 uur Schaaps weg. OUDDORP Op 24 aug. zal door het Comité weer een reisje worden georganiseerd voor 65 plussers en gehandicapten. Tot 14 aug. kan men zich voor deel- ?,rT,°?^®^^" ^ij 2r. E. V. d. Starre, Wühelmmaweg 19; alles inbegrepen kost de reis 40,—. SOMMELSDIJK Ophalen oud papier. Zaterdag 12 aug. weer oud papier ophalen in het oude gedeelte. Zet u het klaar a.u.b. De Rest Commissie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6