YAMAHA Heel wat kippen hebben een veer moeten laten! Zout Grevelingenwater wordt via doorlaatsluis ververst -hT: 51e jaoücgaiig Vrijdag 11 augustus 1978 No. 4715 CHR. STKEEEELAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLliANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond NOG EEN VRAAG VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Hartstichting afdeling Ouddorp „Het meisje met de sciieidnaam" Nieuw Smering 1 :100 Toch weer zomer AUe YAMAHA'S zijn in voorraad van 2 tot 55 p.k. BUITENBOORDMOTOREN VAN2TOT55PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afde/ing Broel<weg 8 OUÜDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Inenting tegen polio te Ouddorp Brabantweek in Oostvoorne IVIarine presenteert zich in Vlissïngen Wijziging aanvang kerkdienst Vrijdag 18 augustus Elly en Rikkert in Middelharnis Indianen-huttendorp in Sommelsdijk: Zwemvierdaagse in Ooitgensplaat X BEZOEKT ONZE Automohielen-verkoo||hal OOK OP VRIJDAGAVOND X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 Het heeft er alle schijn van dat in M'harnis-S'dijk heel wat niets vermoedende kippen enkele veren hebben moeten offeren om de jeugd aan een indianentooi te helpen. Daarmee uitgedost lopen de platte- landsindiaantjes in het huttendorp dat ze met zoveel kunstenaars schap in elkaar hebben geknutseld. Ze lopen al dagenlang ietwat be zorgd naar de lucht te kijken om dat hun wild-west maaksels niet allemaal waterproof zullen blijken te zijn i^ -k it i^ -^ PQSIBOX8 -^ MIBDSLHABINIS BedacUe en advertenUes: Kantoor Lanige\ireg 13, Sommeladjjk Tel, (01870) 26 29 Na 9 uur (01870) 33 92 Giio 187930 BaDlkBabo MLddielhamiia ma 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het parlement is met vakantie, op reces gegaan, zoals dat in Haagse taal heet. Daarom is het wat stil op het po litieke erf. Desondanks gaat het gewo ne leven door. Slechts de media, zoals krant, radio en T.V. hebben er wat moeite mee. Ze missen nieuws, dat po litici plegen te maken. Of we daar al tijd zo gelukkig mee kunnen zijn, is een andere zaak. Want er wordt veel gezegd wat niet de moeite waard is verspreid' te worden. Daar maken echter politici zich niet alleen schuldig aan. Wegen wij zelf al onze woorden altijd op een goudschaal tje? Er zullen weinig lezers zijn, die deze vraag met een voknondig; Ja, zul len kunnen beantwoorden. Wij willen maar zeggen, onze kritiek op het gedrag van anderen, zal altijd gematigd moeten worden door kritiek op ons eigen gedrag. Of laten wij het maar liever wat bijbelser zeggen: Wie zich aanwent zijn gedrag te spiegelen aan hetgeen God ons in Zijn heilige Wet voorhoudt, houdt niet veel kritiek op anderen over. Integendeel, diens mond gaat op slot. Hij ontdekt bij zichzelf veel groter fouten dan bij anderen. De heftigheid waarmede vandaag bin nen de Gereformeerde Gezindte de dis cussie over het al of niet geoorloofd zijn van inenting nu er steeds meer ge vallen van polio zich openbaren, ge voerd wordt, verspreidt te dien aanzien nu niet direct een goede reuk. Integen deel, het lijkt er soms op alsof de ge zindheid van Paulus, die om zijn broe der niet te ergeren, na wilde laten of fervlees te eten, geheel is; uitgestorven. Voor- zowel als tegenstanders voelen zich zo sterk in hun argumentatie, dat wij eigenlijk, zonder dat wij dit altijd uitspreken elke tegenspreker beschou wen als een afwijker van de leer. Eigenlijk, dat blijkt uit de heftigheid waarmede de discussie soms gevoerd wordt, hebben wij innerlijk over die genen, die ons tegenkomen reeds een oordeel uitgesproken. Een oordeel, dat wij nu niet nader omschrijven. De woorden daarvoor nodig, willen niet uit onze pen. Want wie heeft daar een begrip van? Natuurlijk we kunnen over ons ster ven en dat laatste oordeel geweldig mooi filosoferen. Maar de Schrift noemt sterven als een ontzaggelijk gebeuren. Dan wordt voor de gekochten des Hee- ren de laatste vijand te niet gedaan. Een vijand die zich niet ontzag, om Heom, de oudste broeder naar het leven te staan. Het is niet voor niets, dat diezelfde Schrift ons leert te bidden, dat de deu ren van onze mond zo bewaard zullen worden, dat geen onbedacht woord ons zal ontglippen. In de discussie die nu gevoerd wordt is daarom onze vraag: Leeft die wens en Bede ook in ons hart? Misschien gaan we dan een beetje verstaan waar om er rnaar geen einde wil komen aan het optreden van deze verschrikkelijke ziekte die zich nu zelfs uitgebreid heeft tot in Canada. Op die expositie Delta Flora, die van 2 t.m. Saugustus 1978 te Stellendam werd gehouden, kon in de stand van de Hartstichting, afdeling Ouddorp, naar de naam van een pop worden geraden. De naam van de pop was Lammigje, welke door geen der deelnemers kon worden bedacht. Met deze mogelijkheid is overigens wel rekening gehouden, want er wer den nog een vijftal namen in onder staande volgorde gereserveerd, na melijk Miet, Lineke, Stiena, Kommertje en Tannetje. Uitsluitend de naam> Kommertje werd geraden en wel door mevr. J. Lokker-den Eerzamen, Pieterstraat 41 te Goedfereede. Bij de gelukkige winnares werd de pop één dezer dagen thuisbezorgd. Het zal velen van onze lezers een genoegen doen te vernemen dat het boek „Het meisje met de scheldnaam", dat we als feuilleton hebben geplaatst herdrukt zal worden. Uit de tijd dat het boek als vervolgverhaal in onze krant verscheen herinneren we ons dat velen naar de mogelijkheid tot aankoop heb ben gevraagd. In oktober zal de her druk gereed zijn; ze is nu al te bestel len a 14,50 per briefkaart bij boekhandel Lindenberg, Slaak 4-13, 3061 CS te Rotterdam. Van dezelfde auteur, T. Mateboer is verschenen „Jantien, boerenleven op Staphorst" a 14,75. We danken de Zierikzeese lezer zeer voor zijn attentie ons met een en an der bekend te maken. Personen tot en met de leeftijd van 26 jaar die niet of onvolledig zijn ge vaccineerd kunnen t.m. 18 augustus 1978 alsnog de eerste vaccinatie verkrijgen bij Zr. Pais, Dirkdoensweg 33, tel. 1321. Alvorens u zich laat inenten dient u telefonisch een afspraak te maken. In Oostvoorne zal in de week van 12 t.m. 19 augustus een Brabantweek wor den gehouden. Een en ander kan plaats vinden met medewerking van de Pro vinciale WV Noord Brabant. De dagen worden gevuld met o.a. sportieve evenementen, waarna zater dag (19 aug.) wordt besloten met een braderie en oude ambachtenmarkt die traditioneel erg druk worden bezocht. De Koninklijke Marine en het Rijks- loodswezen zullen op vrijdag 15 en za terdag 26 augustus in een Maritieme presentatie de bevolking gelegenheid geven nader met hen kennis te ma ken. Er zullen schepen kunnen wor den bezichtigd en demonstraties bijge woond terwijl er ook twee tentoonstel lingen zijn ingericht. Het grootste schip dat deelneemt aan deze presentatie is de 23-jcirige onder zeeboot jager Hr. Ms. Zeeland. Ze werd destijds bij de Kon. Mij. „de Schelde" gebouwd maar zal binnenkort uit de vaart worden genomen. OUDE TONGE De morgendienst van a.s. zondag morgen in de Ned. Herv. Kerk zal een uur eerder beginnen dan te doen ge bruikelijk, en wel om 9.00 uiir. Voor ganger zal zijn ds. J. T. Cazander. Ze staan niet in de top 40, zijn niet in Toppop te zien en komen zelden voor in damesbladen of muziekbladen. Toch genieten ze op dit moment van een ongekende populariteit bij jong en oud. Elly en Rikkert De meesten zullen zeggen: „Oja, de kauwgomballenboom". Inderdaad, dat was de grootste hit van Elly en Rikkert maar zeker niet de beste plaat. Dit is al weer heel wat jaren gele den en intussen is er erg veel veranderd met Elly en Rikkert. De muziek en teksten zijn veranderd en ook Elly en Rikkert zijn veranderd. De teksten van de laatste langspeel platen „Sta op en wandel", „Levend Water" en „Al je haren zijn geteld" gaan over het geloof dat ze gevonden hebben en waar ze zo graag over wil len zingen. De veranderingen van tekst en mu ziek heeft wel gevolgen gehad want veel oude getrouwe fans van Elly en Rikkert hebben geen belangstelling meer voor het nieuwe repertoire. Daar staat te genover dat er een andere groep men sen zich in de teksten en muziek van Elly en Rikkert is gaan interesseren zo dat ze nu een ongekende populariteit genieten bij jong en oud. Dit blijkt wel uit de verkoopcijfers van de laatste langspeelplaten. Ook in deze streek bestaat veel be langstelling voor dit sympathieke duo getuige de grote belangstelling die er was bij optredens in Bruinisse en Re nesse en de vele positieve reakties na het optreden. Vrijdag 18 augustus komen Elly en Rikkert met hun nieuwe programma naar Hemesseroord. Het optreden vindt plaats in „de Meerpaal", (direkt na de hoofdingang Ie weg rechts). De aanvang van het optreden is 8 uur. De toegangsprijs is slechts 2,50. Kaarten zijn alleen te verkrijgen bij de voorverkoop-adressen dus niet aan de zaal. Voorverkoop: Restaurant - Hemesser oord. Ad en Janneke Visser sigarenmagazijn Westdijk - Middelharnis Het optreden wordt georganiseerd door de HORA (huisomroep van JHer- nesseroord) en de personeelsvereniging. Jaap Reedijk. Dit jaar wordt voor de eerste keer in zwembad „de Singel" te Ooitgensplaat de Nationale zwemvierdaagse georga niseerd. Zo'n zwemvierdaagse heeft een zelfde structuur als b.v. een wandel of een fietsvierdaagse. ledere dag moet er de zelfde afstand worden afgelegd. Bij wandelen of fietsen spreekt men mak kelijk over kilometers bij het zwem men spreekt men echter over meters. Dit komt natuurlijk omdat de verplaat- sings snelheid bij het zwemmen veel la ger is als bij het wandelen of fietsen. De zwemvierdaagse is juist geschikt voor de niet zo regelmatige en dus niet zo getrainde zwemmer. De totale afstand die moet worden afgelegd in deze zwemvierdaagse is 4 x 500 m. 2000 m. Voor de mindere zwemmers of voor de hele kleine zwem- mertjes is de afstand 4 x 250 m. 1000 m. ledere deelnemer die één van deze afstanden zwemt ontvangt voor zijn prestatie de nationale zwemvierdaagse medaille plus een bijbehorende sticker. De zwemvierdaagse zal plaatsvinden van 16 t.m. 19 augustus. De kosten be dragen 5,Voor nadere informatie en opgeven, bij de kassa van het zwem bad of tel. 01873 - 1241. De zwemvierdaagse zal feestelijk wor den afgesloten (d.d. 19 aug.) met o.a. muziek, gekostumeerd komisch sprin gen van de hoge duikplank en een ge zinsestafette. Voor deze gezinsestafette zijn drie le- J Het leven in het dorp is nogal af wisselend, dat moet gezegd. Zo nu en dan wordt er een indringer aan de to tempaal geslagen, maar harde maatre gelen om de schurk zijn zonden op te doen biechten blijven achterwege. Het is een vreedzaam dorp derhalve, waar de bevolking een eigen postkantoor en een eigen winkel van sinkel heeft voor wat versnaperingen. Een bar hebben we er niet kimnen ontdekken, wel het bouwsel dat met de naam „het rovers hol" wordt gesierd. Het schijnen ongu re types te zijn waarom niemand het lef heeft hen te storen. Wilde strijdkreten snerpen door de Sommelsdijkse lucht en de onheilspel lende trommels worden driftig geroerd. Een beetje indiaan is imm.er waakzaam en zo komt het dan ook dat sommigen een hut bouwden die niet uitmunt in lengte of breedte-, maar vooral in hoogte. Er is ook al sprake van geor ganiseerde brandbestrijding en een daarbij behorend telefoonnummer. „Bij brand omdraaien" staat er op het bord aan de kazerne; „alleen bij brand, suk kel", leest degene die het alleen maar uit nieuwsgierigheid aan de achterkant bekeek. -ïV -ïür -ï!r De echte burgemeester van Middel harnis kwam er woensdagmorgen een kijkje nem.en om na een genoeglijk ver blijf het kamp weer te verlaten met een knots van een vredespijp. Ook mevr. V. Es kreeg een zelfgemaakt indianen- geschenk en beiden kregen ze een slin ger van twijgen om de hals gehangen, zo doen indianen dat als er bezoek komt. Dhr. van Es maakte bekend wie de mooiste, de beste, de kleinste of de De installatie, door burg. van Es, van het vrouwelijk opperhoofd. Ook bij de Indianen schrijdt de emancipatie voort. grootste hut had gemaakt en en-passant installeerde hij ook nog even een Op perhoofd, een vrouwelijke ditmaal. Hij deelde ook een pechprijs uit aan de knaapjes die net de laatste spijker zou den slaan toen hun hele bouwval in stortte. Een van de buurlui had dat ge lapt en de gedupeerden waren er niks blij mee. Nu ze de pech-prijs kregen werd hun rivaal op handen gedragen en hij, die rivaal, hij begreep er niks meer van, oegh! De huttendorp bouwerij werd geor ganiseerd door „Het Diekhuus" in sa menwerking met de diverse Dorps- groepen. De doorlaatsluis in de Brouwersdam, die de komende jaren zal worden ge bruikt om het zoute water in het Gre- velingenmeer vanuit zee te kunnen ver versen is sinds een maand in gebruik. Rijkswaterstaat heeft de afgelopen ja ren twee bijna 200 meter lange kokers in de voet van het aanvankelijk geheel gesloten damlichaam laten bouwen. Daarvoor werd eerst een ringdijk aan gelegd, waarbinnen de doorgraving van de dam en de bouw van de doorlaatsluis werd uitgevoerd. De twee doorlaatkokers van de sluis liggen in het zuidelijk deel van de Brou wersdam, niet ver uit de kust van Schouwen. Zy dienen nu voor het ver versen en zout houden van het Gre- den uit één gezin voldoende, de af te leggen afstand per lid van het gezin bedraagt 25 m. Voor het komisch springen en/of de gezinsestafette zijn leuke prijzen be- schikbasir. U kunt zich voor deze on derdelen opgeven bij de kassa van het zwembad. Bedenkt u zich één ding; bij het zwem men heeft men geen last van blaren. OUDDORP Hervatting repetities. De Chr. Gem. Zangveren. „Hart en Stem" hervat haar repetities a.s. maandagavond 8 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. De repetitie-avonden worden tijdelijk gehouden in de Ger. Kerk. velingenmeer. Als eventueel in een la ter stadiiun voor het zoet maken van dit meer zal worden gekozen, kan de sluis voor het spuien naar zee worden gebruikt. Een zoet meer is desgewenst pas mogelijk halverwege de jaren tach tig als de Philipsdam, klaar is. Dan is er namelijk pas een mogelijkheid om zoet water uit het zoommeer aan te voeren. Tot 1985 zal de doorlaatsluis worden ge bruikt om wanneer nodig beur telings water vanuit zee naar binnen te laten en water vanuit het meer naar zee te lozen. De mate van lozen zal af hankelijk zijn van het peil en de kwa liteit van het water op het meer. Doel is namelijk o.a. om het zoute milieu van het Grevelingenmeer zo goed mogelijk te handhaven. De komende maanden zal men bij het inlaten en lozen van water de model berekeningen die voor het ontwerp van de sluis zijn gemaakt, toetsen aan de werkelijkheid. Op grond van die ijking van de doorlaatsluis kunnen dan bedie ningsinstructies worden opgesteld. Zo wel aan de zeezijde als aan de binnen zijde van de nieuwe sluis worden daar voor zoutmeters geplaatst. Bekeken zal moeten worden hoe het ingelaten zeewater zich met het water op het meer vermengt en hoe het ope nen en sluiten van de sluis daarop moet worden afgesteld. Ook worden de re acties van het mileu en de visstand op het Grevelingenmeer nagegaan. Hierbij heeft men te maken met de wensen en belangen van zowel müieudeskimdigen als de beroeps- en sportvisserij. De sluis is dus belangrijk voor het peil en de kwaliteit van het water. In de afgelo pen jaren zijn het water en het miUeu in het GreveUngenmeer al onderwerp van velerlei onderzoekingen en studies geweest. Deze kunnen ook van belang zijn voor het beheer van andere Del- tawateren in de toekomst. De kokers in de nieuwe doorlaatsluis zijn in zogenaamde venturivorm ge bouwd, d.w.z. dat zij aan weerszijden trechtervormige openingen hebben. In het smalste gedeelte in het midden zijn ze zes meter breed en 4,5 meter hoog. Daar kunnen ze met schuiven worden afgesloten. De hoeveelheid water die er kan doorstromen bedraagt gemiddeld ruim 100 m3 per seconde. De venturi vorm is gekozen omdat daardoor het grootste nuttig effect van de sluis wordt verkregen. Naast de doorlaatsluis is een vissluis aangelegd in de vorm van een ronde koker met een doorsnede van twee me ter' en een lengte van 200 meter. Deze vissluis heeft aan de zeezijde een hoge uitmonding, die voornamelijk dient voor het inlaten van glasaal en een lage uitmonding voor het inlaten van plat- vis. Aan weerszijden van de sluiskokers zijn enkele honderden meters lange toe- leidingsgeulen in de zeebodem gegra ven. Het zand dat daaruit vrijkwam ongeveer 1,2 miljoen m3, is o.a. gebruikt om de zandverliezen aan de kop bij de Punt als gevolg van een aantal zware stormen te compenseren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1