Flakkeeërs ontmoetten elkaar massaal op „Delta Flora" vonder ficijcIcA Jacht miste de liaven kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Dinisdag 8 augustus 1978 No. 4714 (3HR. STREEÏKBLAD CXP GEEIEFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOULANDSE EN ZEEUWSE EHJÜSTDEN Verschijnt tweemaal per weekdinscU^- en vrijdagavond Ver. Vergadering Waterschap Flakkeei Werkloosheid Goeree-Overfiakkee weer stijgend TV DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 I 25000ste op y,Delta Flora'' Recreatie bungalow afgebrand DE ViSBANK Ruiten stuk geslagen De gladiolententoonstellmg „Delta Flora", voor het eerst gehou den in en rondom de Stellendamse vismijn, is een enorm succes geworden. Niet alleen maar omdat er 29000 bezoekers kwamen (zevenduizend meer als vorig jaar in Middelhar nis) maar meer nog omdat gewerkt en geshowd kon worden onder de meest op timale omstandigheden. De 21e „Delta Flora" we zijn er her haaldelijk getuige van geweest was een feest van ontmoe tingen iVluzieknleuws VERSPUY Zn. (Zie achterpagina). Koninklijke onderscheiding voor mej. J. Troost Pd. EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN POSTBOX 8 t^ MÜSDMiHAKNIS Bedactie en advertenUes: Kantoor Lanigeweig 13, Sommelsdijlk Tel, (01870) 26 29 Na 9 uur (01870) 3392 Giro 167930 BaskBabo MldKleillhainiU no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract si>eciaal tarleL Buitendijk lirijgt vanaf Ooitgenspiaat tot aan Greveiingendam een liardliouten kruin De Oostflakkeeërs, de enigen van het eiland die zich nog niet veilig mogen weten achter hun waterkeringen krij gen met de meeste spoed een betere be veiliging. De eerste stap daartoe is de versteviging van de buitendijk vanaf het Hellegatsplein naar de keersluis te Ooitgenspiaat, nu nog een wat zwakke schakel, straks een dijk die het aanzwel lende Oosterscheldewater „ruimschoots" zal kunnen keren. Dijkgraaf Joh. Koert kon gistermiddag de Ver. Vergadering van het Waterschap meedelen dat aan de uitvoering van het werk begonnen zal kunnen worden. Het wordt een tra ditionele dijkverhoging. Anders wordt het roet het dan nog resterende gedeelte vanaf de keerssltiis naar de Greveiingendam. Over die he le lengte zal op de kruin van de dijk een hardhouten beschoeiing worden aangebracht waarmee een afdoende be veiliging zal kunnen worden bereikt. Dat alles zal eind 1979 gereed moeten zijn. De voorzieningen zullen tot 1985 effectief zijn omdat in dat jaar de dam in de Oosterschélde gereed komt, waar mee de eb en vloed beweging in het achterliggende deel in de hand gehou den zal kunnen worden. Overigens kon ter vergadering nog niet worden mee gedeeld wanneer aan de tweede fase (keersluis richting Greveiingendam) be gonnen zal kunnen worden. Geen beton. Voor het aanbrengen van een azobé beschoeiing voor de tweede fase is ge kozen boven het gebruik van beton blokken. Misschien niet qua materiaal, maar wel qua vervoer zou die voorzie ning duurder zijn dan een hardhout, terwijl men uit een oogpunt van land- schapschoon evenmin enthousiast over een betonnen linie kan zijn. „Het zou een schots en scheve zaak worden!" voorzag het hoofd van de Technische Dienst, dhr. H. Stuurman. Aanzienlijk fraaier zal de houten wand zich presen teren. Interessant voor de (hoofd)inge- landen was de verzekering dat er voor de uitvoering van die tweede fase geen land onteigend zal behoeven te worden. De integratie De integratie van de beide eilande- lijke waterschappen, waarover dijkgraaf Voogd van de Polder Goeree zich zo kan opwinden was ook onderdeel van het openingswoord van dhr. Koert. Hij verhaalde dat de ambtelijke commissie Waterschapsintegratie haar taak heeft beëindigd. Van het Prov. bestuur is een voorontwerp voor de reglementen ont vangen waarover zo stelde dhr. Koert zich voor in distrinctsvergaderingen, gevolgd door de Ver. Vergadering, ge sproken zal gaan worden. Het was de vraag van hoofdingeland van Kampen hout in hoeverre het „onheil" dat door dhr. Voogd werd gesignaleerd in het voorontwerp is verwoord. Dijkgraaf Koert omzeilde dit tere punt en hield het bij de mededeling dat er spoedig over beraadslaagd zal wor den. Hier en daar was een glimlach te zien toen een der hoofdingelanden her innerde aan de manier waarop de oud dijkgraaf van „Flakkee" zijn collega Voogd van „Goeree" gekapitteld had; „de enig juiste manier", vond men er van. Het huisje Opnieuw werd aan het slulswach- tershuisje bij het Dirkslandse Sas uit stel van executie verleend. De Ver. Ver gadering werd op initiatief van het bestuvu- van district 1 voorgesteld het bouwvallige woninkje te slopen, maar andermaal rees daar verzet tegen, zoals dat ook enkele jaren geleden was gebeurd. Van district 1 bleken slechts twee vertegenwoordigers met de e'vt. sloop in te stemmen, verre onvoldoen de waarom het woninkje andermaal gespaard zal blijven. Enkele uit het district aan ■wie de beslissing was adviseerden tot ver koop, maar weer anderen ontraadden dat omdat er bij verkoop in het bezit van het Schap een enclave zou ont staan. Dhr. C. Stehouwer was de felste op- penent. Hij zag geen enkel redelijk mo tief om het woninkje te liquideren, ze ker niet nu duidelijk is geworden dat het nieuwe gemaal niet op die plaats zal worden gebouwd. Het sluiswachterswonihkje blijft der halve, al wordt het lelijk door de tand des tijds geknaagd. Dhr. Stuurman deed daar een boekje over open maar ook dat deed de tegenstanders van sloop niet anders beslissen. Puinstortplaats. Op heel Flakkee is er geen plekje waar legaal puin gestort mag worden, maar ook buiten Flakkee moet die heel ver worden gezocht Een verzoek van de Fa. Mackloet om in het zgn. Foldertje van Struijk bij Melissant een stortplaats aan te leggen werd afgewezen, maar thans kon de dijkgraaf meedelen dat de Gedeputeerde die hierover te beslissen heeft het verzoek andermaal zal bezien. Het zal nog minstens 1,5 a 2 jaar duren vooraleer de bij Numansdorp gedachte stortplaats gebruikt zal kunnen -worden. Nieuwe heemraad. Er werd een aanbevelingslijst van twee personen ongesteld ter benoeming van een heemraad i.v.m. het aftreden om leeftijdsredenen van dhr. T. Arensman te Stad aan 't Haringvliet. Van de 10 uitgebrachte stemmen wer den er 8 uitgebracht op dhr. van Kam penhout. Op de tweede plaats op de aanbeveling komt de naam van dhr. J. H. Koppelaar op wie bij de tweede stemming 6 stemmen werden uitge bracht. Het werkloosheidscijfer op Goeree- Overflakkee beweegt zich na een aanvankelijke daling weer in de verkeerde richting. Waren er in juni 208 werkloze mannen, in juli waren dat er al 241, resp. 2,6 en 3,l''/o van de mcnl. beroepsbevolking. Onder de werk lozen bevinden zich 33 jongeren t.m. 18 jaar. De onderverdeling luidt als volgt; Bouwvakkers 47, metaalbewerkers 44, landbouwpersoneel 27, handelspersoneel 6, transportpersoneel 20, kantoor/onder wijzend personeel 20, losse arbeiders 25 en overige beroepen 52. De werkloosheid onder de dames liep op van 99 in juni tot 132 in juli, ken nelijk het meest veroorzaakt door schoolverlaters. De onderverdeling: winkelbedienden 31, kantoor/onderwijzend personeel 44, huishoudelijk personeel 9, overigen 48. Het werkloosheidscijfer onder de jeugdigen t.m. 18 jaar steeg van 40 tot 66. Er is slechts vraag naar 2 van hen. OOSTFLAKKEE Vrijstelling van de dienstplicht. De minister van defensie heeft aan K. Struijk te Den Bommel voorgoed vrij stelling van de dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Eén jaar vrij stelling kreeg P. Brouwer de Koning te Den Bommel wegens een bijzonder ge val. OOLTGENSPLAAT: Vorige week heeft voor de haven van Ooit genspiaat het jacht GRA 11 ruim een dag omhoog gezeten en veel waterschade, vooral in de ma chinekamer opgelopen. De omgebouwde botter, een tweemaster uit Antwerpen, met ligplaats Walsoorden (Zeeuws- Vlaanderen), zou bij hoogwater de haven van Ooitgenspiaat binnenvaren maar miste daarbij de vaargeul en kwam met de kop op het slik te recht, 's Nachts kwam de GRA 11 vlot, maar door de sterke wind draaide het scheepje en kwam toen aan de andere kant van de haven weer vast te zitten op het z.g.n. Stenenhoofd. De hulp werd toen ingeroepen van het Ber gingsbedrijf G. Theunisse te Dintelsas, die met de bergingsboot „Furie II" ter plaatse verscheen. Door de gaten van het stuurwerk had het scheep je veel water binnengekregen. De machinekamer stond geheel onder. Eerst werden deze gaten dichtgemaakt, vervolgens werd het jacht leegge pompt, vlot getrokken en naar Dintelsas gesleept Zaterdag werd de machine gereviseerd en van nieuwe olie voorzien. De GRA 11, met zes perso nen aan boord kon toen op eigen kracht de va kantiereis vervolgen. Het is wel raadzaam om bij een onbekende ha ven niet met hoogXvater naar binnen te gaan maar eerst bij laagwater de situatie op te nemen. Dan gaat het naar binnenvaren vanzelf. Ooitgenspiaat heeft n.l. nog een tij-haven, want het Hellegat heeft daar nog te maken met ebbe en vloed. De RP 28 van de Rijkspolitie te water uit Wil lemstad kwam ter plaatse ook polshoogte nemen en verleende waar nodig, assistentie. OUDE TONGE In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het bimgalowpark aan de Zuid- dijk een model-recreatie bungalow to taal afgebrand. De eigenaar/bewoner, dhr. Ottow uit Amsterdam was ten tijde van de brand niet aanwezig. De brandweer van Oude Tonge werd geassisteerd door de ploegen van Den Bommel en Ooitgenspiaat. Toen het ge zamenlijk optreden kon beginnen was blussen nauwelijks meer nodig. INGEZONDEN Mijnheer de redacteur mag ik ter verduidelijking op het schrijven van dhr. Dorst over de Visbank te Herkin gen een nadere toelichting geven? Bij voorbaat dank. De betreffende Visbank is enige ja ren na de ramp ('53) geheel vernieuwd en in de oude stijl weer opgebouwd, van het oude materiaal is niets over gebleven mhr. Dorst, dan de uitgesleten balk van de zitbank. Ook de standplaats is niet meer de zelfde. Enige jaren geleden is de Vis bank verplaatst en staat nu pim. op de plaats waar eertijds de woning stond van de fam. Witvliet (manufactuiuTvin- kel). Mijnheer Dorst komt u nog eens een keertje naar Herkingen, uit uw sciirij- ven heb ik begrepen dat u het niet meer kent. Dankend voor de plaatsruimte. A. Troost, Melissant Zaterdagmiddag werd met enig ceremonieel de 25000ste bezoek(st)er op de „Delta Flora" begroet Mevr. v. Leeuwen uit Den Briel, links, hier tijdens haar ronde in gesprek met mevr. Borgdorff, een van de standhouders. OUDDORP Een jeugdige Rotterdammer (14) heeft vorige week uit de woning van de fam. Klepper een aantal ruiten stuk gesla gen. Hij verklaarde uit angst te heb ben gehandeld omdat hij in het don ker beet was gegrepen door een man. De man had hem van een kampvuur weg willen houden omdat daarvoor geen toestemming was verleend. In panische angst heeft de jongen toen met een zak lantaarn wat ruiten stuk geslagen, naar Mariniersweg 281,hlcHoagstraat R.daml l*Maandag8geslotei^Te^10^33744j hij zei om de bewoners te alarmeren en hulp te vragen. Flakkeeërs die elkaar al jarenlang uit het oog waren verloren kwamen elkaar nu weer tegen temidden van de bloemenweelde die in de vishal was samengebracht of ze troffen elkaar tiissen de kramen van de stand werkers in de naastgebouwde hal. Alleen al omdat de verrassing er dui delijk inzat „oude bekenden" te treffen was het boeiend er te toeven, maar meer aansprekend moet nog de bloemenpracht zijn geweest. We hebben bezoekers gesproken die elke avond aanwezig zijn geweest!! Ze waren er van piepjong tot heel oud; de oudste zal wellicht een 95-jarige uit Ouddorp zijn geweest. De organisatoren hebben op hun nieuwe stek nauwelijks enige moeUijk- heid ondervonden. Er was parkeerruimte voor de duizenden auto's die verschenen en de medewerking van directie en medewerkers van de vis mijn mocht in aUe toonaarden worden geprezen. Dat werd zaterdagavond dan ook gedaan door voorz. A. de Wit toen hij innig tevreden over het enorme succes de standhouders en allen die hun inbreng hadden gele verd daar hartelijk voor dankte. De „Delta Flora" heeft haar nieuwe plek gevonden. Het was duidelijk dat er velen uit Voome en Putten zijn geweest. De 25000ste bezoekster was dan ook een mevrouw uit Brielle, maar er waren er ook velen uit Zeeland, Brabant, Nederlandse- en buitenlandse vakan tiegangers. Er werd hen een prachtige show geboden terwijl ook het beurs gedeelte hen heeft weten te boeien. Er werd plezierig zaken gedaan door de zakenmensen en de stands als het Roode Kruis, de Stichting Vakantie woning gehandicapten. Reddingsbrigade e.a. 's-GRAVENHAGE-OOLTGENSPLAAT Vorige week werd aan mej. Jacomina (Mien) Troost Pd. de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oran je Nassau uitgereikt in verband met haar 40-jarig huishoudelijke loopbaan bij de familie Graftdijk, Van Alkema- delaan 207 te 's-Gravenhage. De plech tigheid vond plaats in de woning van een dochter van de heer Graftdijk in het bijzijn van vele wederzijdse fami lieleden, vrienden en kennissen. Een ambtenaar van het Haagse Stad huis memoreerde de verdienste van mevrouw Troost en spelde haar de ver sierselen op. Onder de velen die hun gelukwensen vertolkten was vanzelf ook de heer Gral^tdijk, die mevrouw Troost hartelijk bedankte voor haar goede en trouwe hulp in die veertig jaar, wat heeft geresulteert in een pri ma verstandhouding met een prettig gezinsverband. De felicitaties gingen vergezeld met prachtige geschenken, in geld en natu ra. Namens mevrouw Troost dankte haar broer de heer J. Troost uit Am sterdam voor de onderscheiding, de goe de woorden gesproken en de ontvangen cadeau's. Mej. Troost is uit Ooitgenspiaat als dienstbode, zoals men dat vroeger noemde naar Den Haag gegaan. Zij was toen ongeveer 17 jaar. Elf jaar was zij in dienst bij een andere Haagse fami lie en vanaf augustus 1938 bij de fami lie Graftdijk, waar zij 40 jaar in het gezin werd opgenomen. Vóór haar ver trek uit De Plaat werkte zij nog in het gezin van de famUie Wittekoek, die woonde op het zgn. Sluis. Van het najaar gaat mevrouw Troost alleen wonen en het wat rustiger aan doen. Met haar 69ste jaar is haar dat van harte gegund. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. J. Driessen van Moerkapelle. HERKINGEN woensdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck van Den Haag-Zuid. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uiu: ds. A. Moerkerken van Nieuw Beijer- land. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Oostkapelle.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1