Verrassende inzendingen bij ontwerpwedstrijd van Keukencentrum Tieleman RIKKEN b.v. (PFAFF) vcindcflieijckA :t^^%^::^ Uw huis verkopen? TAMBOER 8 9 brengt een zig-zag naaimachine gèbeei compleet van 389,tijdelijk voor of ficieed dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 TV DEFECTT Toor snelle reparatie 01877 -1236 Uw iiuis verkopen? TAMBOER Bladz.2 „E I L A N D E N - N I E U W S'J Vrijdag 4 augustiis 1978 Door burgemeester H. Bos van Dirks- land zijn de prijzen uitgereikt aan de prijswinnaars van de door Keukencen trum Tieleman uitgeschreven wedstrijd „Ontwerp uw keuken anno 2000". Voor de prijsuitreiking, die plaats vond in de grote showroom van het Keu kencentrum memoreerde de burgemees ter H. Bos een periode van 10 jaar. Ongeveer 10 jaar geleden werd ook een prijsvraag uitgeschreven door Keu kencentrum Tieleman, alleen toen had het bedrijf niet zo'n grote omvang als heden. „Het is" zo sprak de burgem.eester „zeer waardevol een bloeiend bedrijf als dit in onze gemeente te hebben, niet in de laatste plaats voor de werkge legenheid, thans telt het bedrijf ca. 20 medewerkers, waaronder de 3 zoons van de heer Tieleman Sr." In het openingswoord sprak de heer Tieleman Sr. dank uit aan alle inzen ders, ook aan diegenen die niet aanwe zig waren of geen prijs hadden gewon nen. Het idee van de prijsvraag was in de dagelijkse praktijk geboren, omdat het keukencentrum veel waarde hecht aan de eigen inbreng van de aspirant koper. Een goede keuken aangepast aan de behoefte en de wensen van de gebrui ker kan alleen tot stand komen door naar de koper te luisteren, zijn en haar idee in mogelijkheden te vertalen en mee te denken naar het eindrestiltaat. Met deze prijsvraag werd beoogt nog een stapje verder te gaan en zo te on derzoeken hoe de wensen en wellicht in de komende jaren uit zouden zien. Het jury rapport sprak van veel en origineel werk dat door de inzenders was verricht. Niet de meest creatieve ontwerpen, wel de origineelste, zijn door de jury uitgeroepen als prijswinnaars, met na me was de jury verrast door de prak tische suggesties welke sterk milieu bewust, veilig en handig bedacht wa ren. De beloning voor de winnaars werd door de burgemeester overhandigd per cheque, vergezeld van het juiy beoor delingsrapport, en door de onderstaan- den in dank ontvangen. Ie prijs 2500,— Fam. Maan, Som- melsdijk 2e prijs 1500,Fam. v. Ingen, Brus sel België 3e prijs 1000,— Fam. Mierop, Oud- dorp 4e prijs 500,Fam. Mantz, Rozen burg 5e prijs 250,Fam. Volwerk, Oude Tonge Daarboven ontvingen de winnaars nog een groot gedeelte als extra premie van het gekochte bij Keukencentrum Tiele man, dus, al met al een goede belo ning voor de geleverde prestatie. Nadat de jury de inzendingen had vrijgegeven en deze m.et belangstelling door de fam. Tieleman waren bekeken, werd er op het laatste m.oment een ori gineel idee gelanceerd, n.l. om aan de oudste inzender die zijn visie voor de toekomst had ingezonden een extra prijs toe te kennen. Dit was de heer A. Troost uit Melis sant, die een prijs onder couvert ontving die hij echter niet zelf mocht behouden doch welke prijs bestemd was voor de inrichting van het nieuwe Hervormde Verenigingsgebouw. Uiteraard werd deze prijs als grote verrassing door de heer Troost in dank ontvangen, samen met een doos sigaren welke voor de inzender zelf bestemd waren. Al met al een succesvolle prijsuitrei king in de grote showroom van Keuken centrum! Tieleman te Melissant. De winnaars van de Ie prijs de Fam. Maan ontvangen de prijs en felicitaties Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Vw vragen op velerlei gebied kunt a sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus S, Midddbamls, met in de Unkcrboven- hoek „Vrag^i-rubriek" vcnneld. De vragen worden door deskundigen ba- antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepuUi- ceerd. BANKPAPIER. Ik ben oud bankpapier gaan sparen van allerlei landen. Nu wil ik van al die biljetten weten wat ze waard zijn. Is daar een boek over? Antwoord: Ja. U kunt bij een mim- tenhandel of boekwinkel bestellen „World papermoney" (engelstaUg) of „Weltbanknoten" (duitstalig) door Al bert Pick van de uitgeverij Battenberg Verlag te München. U moet natuurlijk de laatste druk vragen, want anders zijn de opgegeven waarden alweer ver ouderd. Het boek kost ongeveer 40, GOUD KEUREN. Is het waar, dat ze het gehalte van goud kunnen controleren door daarmee op een steen krassen te maken? Antwoord: Zo eenvoudig is het niet. Toch doelt u op een methode die in vele landen wordt gebruikt om het goud gehalte vast te stellen. Men maakt dan gebruik van een zwarte toetssteen (ly- dlet, lydische steen, basaniet of kiezel lei genaamd) van zwart calcedoon. Daarop wordt een kras gemaakt met het gouden voorwerp en daarnaast met een toetsnaald, waarvan het goudgehal te precies beken is. Op deze twee kras sen laat men dan gelijktijdig toetswa- ter (een mengsel van zoutzuur, salpe- terzuur en water) inwerken. Hoe ho ger het goudgehalte en dus hoe edeler de goudlegering is, des te minder wordt de kras aangetast. Met een serie beken de toetsnaalden kan men dus vergelij kenderwijs het gehalte bepalen. De Dienst van de Waarborg in ons land past naast deze methode ook wel an dere toe als het goudgehalte moet wor den vastgesteld. BOKKEVEL Hoe kan ik zelf het velletje van een jong bokje prepareren? Antwoord: Dergelijke vachten kunt u op de volgende manier looien: u neemt vier liter kokend water en lost daarin op 250 gram aluin, 250 gr. keukenzout en 4 eetlepels zwavelzuur (VOORZICHTIG, dit is een fel bijtende vloeistof, dus al tijd druppelsgewijs in het water doen en er niet te dichtbij komen i.v.m. de spatten!) In deze oplossing laat u het vel 24 uur weken. Daarna moet het bui ten in de wind drogen, zodat het niet te stug wordt, dus beslist niet bij een ver- Hallo dames en heren, we zullen maar weer proberen een hoekje vol te ma ken. Want ondanks de vakantie vraagt de krant steeds de aandacht. De krant moet vol, en daar hoort ook het jeugd- hoekje bij. Zin ot geen zin, vakantie of geen vakantie het is gewoon schrij ven. En dan doen we dat maar weer. We zullen er wel rekening mee houden dat jullie allemaal aan het „lijntrek ken" zijn, dus niet te moeilijke opga ven. En dat kan net als er een regen buitje overkomt. Je hebt dan binnen werk zo gezegd. AUGUSTUS RAADSEL 1 1. letter 2. afkorting voor Vrije Universiteit 3. vrouw van Lamech 4. berg waarvan Mozes het beloofde land mocht zien. 5. Paradijsrivier 6. land rondom d« Nijl 7. gebergte ten noorden van Palestina 8. zoon van Saul 9. man van Naomi. De begindetters vormen een naam die „blijde boodschap" betekent. EEN JARIGE. Op woensdag 9 augus tus is jarig Anja Mierop te Ouddorp. Van harte gefeliciteerd Anja met je ver jaardag, ook namens alle raadselvrien den en vriendinnen. Wij wensen je een prettige en ook een goede verjaardag toe. Of het een goede verjaardag zal worden, dat hopen we straks wel van je te vernemen. Gods onmisbare zegen toegewenst op je verdere levensweg, Anja! BRIEFWISSELING Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Moei lijk of niet moeilijk, je lost gewoon alle raadsels op, Hans. Het is wel eens zoe ken, maar daar zijn het dan bok raad sels voor. Je zit ook weer in de kom kommers merk ik. Daar ben je beslist wel een specialist in. En dan weet je zeker ook wel de verleden tijd van kom kommers? Hoe is het gegaan in de va kantie, Hans. Nog weg geweest of maar dichtbij gehouden. Bij jullie zijn ook nog wel mooie plekjes te vinden. Jan Keijzer, Hendrik Ido Ambacht. Je zit dus ook al in de kranten? Je kan er een leiik centje mee verdienen en dat is zo meegenomen. Alle begin is moei lijk, dat geldt ook voor krantenbezor- gen. Je gaat dus je vakantie doorbren gen op Flakkee? Jammer dat je geen familie hebt in Canada of zo, kon je er lekker een poosje naar toe. Van je krantencenten. Dat lijkt wel onmogelijk, en toch weet oom Ko er die het daar van doen. Ook maar proberen, of heb je daar geen familie? Simone Voortman, Ouddorp. Jij hebt ook al een leuk reisje te pakken met de meisjesvereniging. Daar is voor da mes wel veel te zien in het kasteel te Doorn. Het diner in Zevenbergen was anders ook niet mis? Jullie hebben daar wel geweldig zitten schransen, zeg! Maar daar moet je het van op de been houden, zeiden de mensen vroeger. Ben erg belangstellend hoe je cijfers zuUen zijn, moet je beslist schrijven hoor. Misschien kom ik in de vakantie nog wel om een bos peentjes, maar dan moet jij me helpen, anders ga ik met „niks" de winkel uit. Elly Voortman, Ouddorp. In de eer ste plaats mijn „geweldige" dank voor je leuke pasfoto. Daar ben ik echt mee in mijn schik. Zal je foto netjes inplak- ken ter herinnering. Begrijpelijk dat het nu op de tuin erg druk is. Naar welke school ga je nu straks Elly? Er zijn nogal wat mensen met pijn in de nek. Dat is voor je moeder maar een schrale troost, maar oom Ko heeft er ook veel last van. Wachten tot het over. gaat zeggen ze weleens, maar het valt heus niet mee. Werk ze, Elly! Corry Kastelein, Zeist. Ook al volop in de vakantie, Corry! Wie heeft er nu niet vakantie. Niet iedereen gaat echter van huis, of blijven maar dicht bij huis. Je vader heeft echter geen vakantie, begrijp ik. En die man heeft het juist zo hard nodig. Die pakt het in septem ber dus, misschien is het dan wel prach tig weer, want dat kan in september. Wat een pracht cijfers heb je, Corry. Dat ziet er keurig uit zeg. Zo volhou den hoor. Het is altijd fijn als je alle maal overgaat. Het is toch steeds maar een spannende tijd, vind je niet. De groeten hoor! Jan Kastelein, Zeist. Dat is inderdaad even een spannende tijd, zo net voor de vakantie. Blijf ik zitten of blijf ik niet zitten. Je zou er je vakantie door vergeten. Maar je hebt het toch gehaald en gaat nu naar de 3e klas L.T.S. Een mooie prestatie hoor Jan. Je cijfers mo gen wel wat vetter, dus straks maar flink bijvoeren. Waar breng jij je va kantie door Jan? Of ga je met de zussen op stap? Dat horen we na de vakantie dan wel. De groeten hoor! Connie Nieuwenhuize, Yerseke. Jij had dan al vroeg vakantie Connie. Dat was wel leuk een weekje daar in Ben- nekom. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar toch ook nog en kele opklaringen. Die moet je wel heb ben natuurlijk, anders is het niet leuk. Je rapportcijfers vertonen ook wel wat bewolking, maar gelukkig ook flinke opklaringen. Daar in Ouwehands is wel veel te zien hé, maar in Yerseke is het ook wel mooi hoor. Geen dank hoor voor die verrassing. Leuk was het hé! Allemaal. Jullie zitten nu nog ijverig aan een brief te pennen voor oom Ko. Ben wel erg nieuwsgierig wat er zoal uitkomt. Wat een belevenissen zullen daar weer in staan. We gaan nu weer verder met ons langdradige verhaal. Je zal zien dat het nog_ best meevalt, net zo goed als die lang'dradige vakanties. Allemaal de hartelijke groeten van jul lie aller oom Ko! DE GEFOPTE OUDHEIDSZOEKERS (vervolg) Ja, zelfs Hannes, schoon reeds wetend, wat er komt in elk geval, lijkt van al de buitenmenschen het nieuwsgierigst wel van al. Turend, warend, pinkend, starend, kijkt hij naar wat komen zal. Maar de spanning van die lieden, die onwetend zijn, en dus niets gevoelen voor een urne of voor asch in eene bus, is maar lauwheid ja, zelfs flauwheid bij ons Antiquarius. Deftigheid heeft hij vergeten. Paraplu en hooge hoed liggen, als wat overbodigs, op den grond, naast zijnen voet Hijgend, zuchtend, hopend, duchtend, kijkt hij naar wat komen moet. Steil te berge rijst hem 't hoofdhaar, dun als spinrag, geel als vlas. Droppels zweet van 't hoge voorhoofd komen op het heidegras. nederglippen en zijn lippen zijn van spanning grauw als asch. Doctor Scriba doet niet onder voor zijn zeer geleerden vrind. Op de steentjes, op de kluitjes, kijkt hij bijkans de oogen blind, overleggend, telkens zeggen: „Wie maar aanhoudt, overwint." Eensklaps klinkt een drietal schreeuwen: in den put doet dat de man; boven doen dat de geleerden. Ieder schreeuwt zoo hard hij kan. Opgewonden: „'t is gevonden, eindlijk is 't gevonden dan." Heel voorzichtig reikt de delver 't kosbaar voorwerp Scriba aan. 't Is geen urn en 't is geen lijkbus maar, de heeren zijn voldaan. Het is aardig. En merkwaardig: 't Is een ketel, zwaar belaan. Van alle kanten snellen nu de mannen en de vrouwen naar 't heideveld, om met elkaar het wonder goed te aanschouwen. Men dringt zich om de heeren heen, om alles goed te hooren, en van de zeer geleerde preek gaat ook geen woord verloren. En 't slot van hunne preek was, dat men denk'lijk nooit van slaven of vrijen, maar van Vorsten de asch in ketels had begraven. (wordt yervolgd) warming hangen. Met een bot mes schaaft u alle vlees- en vetdeeltjes er af die er nog aan de binnenkant op moch ten voorkomen. Deze gaan anders rotten en stinken. Vervolgens rolt u met een stevige houten rol tien minuten over de binnenkant van het vel. Het zal dan soepel büjven, tenzij u het helemaal laat indrogen. Mocht het vel na de behande ling nog wat stug aanvoelen, 'strooi dan aan de binnenkant van de huid wat talkpoeder en trek de huid met die zijde onder over een afgeronde kant van een tafel of aanrecht heen en weer. GOUDEN HANDDRUK. Bij mijn afscheid als beheerder van een tehuis ontving ik een flink bedrag. Mag ik dat bij mijn komende belasting aangiften over een aantal jaren uitsme ren, of moet üc er dit jaar voor bloeden zodat het grootste deel naar de fiscus gaat? Antwoord: Het is een bate uit uw dienstbetrekking en wordt dus wel be last. Daar de stichting het evenwel be doelde als een soort afkoopsom in de plaats van een pensioen, dat zij niet kon opbrengen, kunt u toepassing van het z.g. evenredig tarief verlangen. Dit is een bijzonder tarief, zodat dit grote bedrag, dat door vele jaren moeizame arbeid verkregen is, niet de i.b. in één kalenderjaar sterk omhoog jaagt. DENKENDE WISSEL. Ik zag bij kennissen een modelspoor- wegje met „denkende wissels" en daar door konden twee treinen niet tegen el kaar botsen. In de ene stand kon alleen de trein op dat spoor rijden en in de andere stand gelegd begon pas de tweede trein te vertrekken. Hoe werkt dat? Antwoord: Bij aankoop van wissels voor elektrische gelijkstroomtreinen be vindt zich tussen elke rail en daarbij aansluitende wisseltong een verbin dingsklem, die de stroom overbrengt naar het aftakkende spoor als de wis sel achteruit ligt en de wisseltong voor het afbuigen geen kontakt maakt met de rail voor rechtuit. Neem je nu die verbindingsklemmetjes weg, dari krijgt het aftakkende spoor geen stroom als de wissel rechtuit ligt, en het recht- doorgaande spoor geen stroom als de wissel wordt omgelegd voor de trein op het afbuigende spoor. Twee treinen kunnen dus beurtelings uit een station vertrekken door de wissel om te leggen, waarover ze naar het hoofdspoor moe ten rijden. En deze wissel kan weer au tomatisch verzet worden door de eerste trein over een kontaktrail te laten rij den. Verder kunnen bepaalde seinen met kontaktrails de loop van de trei nen bepalen. LUCHTBEDDEN BEWAREN. We moeten nieuwe luchtbedden, die we deze zomer gebruikt hebben, op bergen tot de volgende vakantie. Hoe doen we dat? Antwoord: Eerst die bedden goed dro gen. Dan blaast u er wat talkpoeder in en doet ze in een koffer of een plastic zak. Deze op een droge plaats be waren. VAKANTIEVLOOIEN. Elke keer als we van vakantie terug komen, vinden we ongelooflijk veel vlooien in ons huis. Waar kunnen die vandaan komen, want onze eigen kat draagt een verdelgend halsbandje en wij spuiten geregeld. Antwoord: De werking van een zg. vlooienhalsbandje en van de genoemde spray is maar beperkt. Enkele malen spuiten per jaar is dus niet voldoende. Bovendien doet zo'n halsbandje de vlooien wegvluchten van de poes. Ze wachten dan wel eens in een vacht, kleed of deken him kans af om op een ander dier of op een mens te sprin gen. Daarom is het beter dat vlooien- bandjes uitsluitend 's nachts om te doen en dan 's morgens uw huisdieren goed te stofkammen en de half versuf te parasieten weg te vangen en in een bakje water met wat chloor te doden. Door overdag een dier zonder bandje te laten lopen, vergaart het alle los lopende vlootjes en die raken dan de nacht erop onder verdoving en laten zich de ochtend daarna goed vangen. Bent u met vakantie, dan komen de eit jes uit die op de vloerkleden en in de bekleding van bankstel, in diverse naden en op dekens gevallen zijn. Door de zomerse warmte worden overal jon ge vlooien (enz.) uitgebroed en als u terugkeert, bespringen ze de binnen hun bereik komende levende wezens. Klop en zuig daarom óm de dag in alle hoe ken en gaten. Laat poesen en honden niet in slaapkamers. Gebruik een goed insecticide. Vervang het vlooienband- je van de poes ongeveer eens per zes weken en berg het overdag op in de luchtdichte verpakking, dan kunt u het meer nachten gebruiken. GESCHEIDEN VROUWEN. Waar vind ik de Bond voor geschei den vrouwen? Antwoord: Divortium is te bereiken via postbus 10472, 1001 EL Amsterdam. ORANJE IN IERLAND. Waarom heeft het vrije Ierland oran je in de vlag? Antwoord: De vlag van de Ierse re publiek (Eire) bestaat uit drie staande banen, van de stok af gezien groen, wit en oranje. Hier is het oranje echter geen herinnering aan ons Oranje huis, of aan de strijd van de protestanten met behulp van stadhouder Willem III, die als koning van Engeland o.a. aan de Boyne slag leverde tegen zijn katho lieke schoonvader Jacobus II en daar mee de positie van de protestanten in 1690 verbeterde in Ierland. Die slag wordt wel jaarlijks in Ierland herdacht en dan zijn er ook wel oranjevlaggen te zien. Er is in de tijden van de Ierse opstanden zelfs door bepaalde groepen een revolutionaire driekleur gevoerd die het groen voerde voor de katholie ken, het oranje voor de protestanten en dan blauw voor de presbyterianen van de staatskerk. Maar die vlag en andere vrijheidskleuren en -symbolen hebben nooit een officiële status verkregen. De huidige nationale driekleur is zo vast gesteld als eenheidssymbool. De oor sprong Ugt verder terug en stoelt op de vereniging van oudere delen van het eiland (groen) met jongere (oranje), te zamen verbonden door broederschap (wit). Reeds ten tijde van de Franse re volutie werd deze vlag algemeen aan vaard als toekomstige driekleur. Tho mas Francis Moagher, leider van „Jong Ierland" heert hem in Dublin gebruikt en de vrijheidsstrijder John Mitchel sprak toen al uit, dat hij deze banier als de toekomstige nationale vlag zag. Vóór de Ierse opstanden was de natio nale vlag groen met de zelfde gouden harp die nu nog in het Ierse wapen voorkomt. ROZEBOTTELS ETEN. Je hoort zoveel over die gezonde ro- zebottels en dat ze zo veel vitaminen bevatten, maar het zelf maken van jam is mij te bewerkelijk. Weet u iets ge- makkelijkers dat toch even gezond is? Antwoord: Om.dat rozebottels tiendui zenden eenheden vitaminen C bevatten tegen andere vruchten hoogsteens en kele tientallen, wordt er inderdaad veel gebruik gemaakt van deze zelf ge makkelijk te plukken vruchtjes. U kimt er moes van koken, limonade van ma ken, thee van zetten en compote van be reiden. Omdat u iets gemakkelijks wenst, geven wij het recept voor compote. De bottels schoonmaken, door midden snij den en (met handschoenen aan) van pitjes en haren ontdoen. De vruchten wassen en opzetten met een paar cen timeter kokend water en veel suiker. Sap van een citroen per kg. bottels toevoegen. De bottels zachtjes gaar ko ken in 20 a 30 minuten. Het vocht bin den met een beetje aardappelmeel, dat tevoren met koud water is aangemengd. Deze compote past goed bij puddingen. HISTORIEPENNING. Ik vond deze week een mimt uit 1588, waarvan ik een overtrekje insluit. De voorzijde laat een biddend gezien zien, terwijl op de achterzijde de vernieti ging van een schip wordt uitgebeeld- Is dit een munt die na een Nederlandse vlootoverwinning is gemaakt, of een herdenkingspenning? Antwoord: Uw penning is inderdaad geen munt, maar een zg. historiepen ning. Voordat het decimaalstelsel werd ingevoerd bij ons muntwezen (na de Franse tijd) gebruikte men rekenpen- ningen als hulpmiddel. Deze werden vaak fraai uitgevoerd met o.a. histo rische gedenkwaardigheden en vaak actuele gebeurtenissen. Uw penning slaat kennelijk op de vemietigüig van de Spaanse armada in 1588. Het door u nog niet vertaalde omschrift bete kent: „Ik heb de Spanjaarden verjaagd en (zij zijn) verslagen door niemand (anders) dan de wind". Nadat die ar mada vloot), die van de Spaanse koning de opdracht kreeg Engeland te veroveren en de Nederlandse opstand te onderdrukken, door de Engelse en Nederlandse kleinere, maar wendbaar der schepen was aangevallen, vluchtte zij over de Noordzee met de bedoeling óm Schotland heen door de Atlantische Oceaan weer naar Spanje te komen. Daarbij is deze eens zo' trotse vloot door storm grotendeels vernietigd. U schrijft er niet bij van welk metaal de penning is geslagen, zodat wij u niet de waarde kimnen opgeven. U schrijft wel, dat wij een schattingsfout van zo'n duizend gulden mogen maken. Dat is een beetje optimistisch gedacht. Maar het is ook geen echte mxmt en ook geen vondst uit 1588. Bovendien bestaat er bijna geen vraag naar penningen. MUZIEKAUTEURSRECHT. Waar moet ik voor een uitvoering op geven welke muziek gespeeld wordt? Antwoord: Het adres voor de muziek- auteursrechten is de BUMA, Marius Bauerstraat 30, 1062 AR Amsterdam. Daar kunt u de benodige formulieren krijgen. Telefonische inlichtingen 020- 156822.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6