1 medewerker MKIJllELDISn^' STIÜLLIÜNDAM brengen het mooie, duurdere meubel voor speciale prijs. 12.50 10,- 10.95 i KRUIDER korting prijs bontmantels De Bontkonïng Italiaans bontmantel Het Bontpaleis FAMnJEBEJRICHTEN JOHANNA MARIA DROOGENDIJK CORNELIS LEENDERT ONDERDEUNDEN JANNETJE GOUMARE J. DE SNAYER GEMEENTE GOEDEREEDE m „HOLLAND iZEELAND" - SOïWMËLSDyK TELEFOON 0187p;2467^ M Naast de speciale Kruider korting prijs toch volledige dubbele garantie van yyMeubel Expo" en Woninginrichting Kruider. in samenwerking met Vraagt U eens naar ide extra lagere in de grote, 3000 ni2 tooiozaai, aan de HaringvMetdam, afslag Vissershaven Stellendam. Vrij entree! Dames grijp de winst! naaimachine Van der Vliet- Overbeeke Zig-zag vanaf 299,- TE KOOP: MEISJE zwarte bessen Bladramanas, Raygras Dames! Landbouwschap uiterst kritisch over voorstellen van mi nister inzake het agrarisch grondbeleid 1 liter vieux Hoppe 4 flessen mousserende wijn 1 krat pils Skol, met goud bekroond EEN NIEUWE SPECIALITEIT: uienkruiers, een gebakken stokbrood met uien en kaas, heerlijk voor bij de borrel of bij de soep 2,95 ter introdoktie. ORIGINELE PIZZA, rijk gevuld met champignons, paprika, diverse kruiden en specerijen, 4 personen hebben een smakelijk maal aan deze kant en klare pizza, nu, ter kennismaking 5,95 per stuk. UIT DE DIEPVRIES: 5 literbak ROOMIJS speciaal uit eigen fabriek 36 CHOCOLADELIKKERS 13,95 12,50 NATUURLIJK: DIRKSLAND West-Havendijk 43 - Tel. 01877 -1968 - 2544 Dinsdag 18 juli 1978 „E I L A N D K N - N I E U W S" Bladz. 3 Dankbaar en blij geven wij kennis van de ge boorte van onze docliter ANNE CATHARINA Wij noemen haar ANNE. A. M. Prince E. P. Prince-Mastenbroek Zonnemaire, 13 juli 1978 Veerdijk 29 Tijdelijk adres: Ziekenhuis „Bethesda" Dirksland. 1953 1978 Op D.V. 21 juli 1978 hopen onze geliefde ouders S. V. GURP G. V. GURP-WITTE de dag te herdenken waarop zij 25 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen: Teun en Willie Adrie en Catrien Janneke en Geurt Hans en Corrie Els en Kees Bram, Sam, Jos, Jan, Wim, Gerard, Marja en Ida Bertie, Henk Lewedorp, Korenweg 22 Gelegenheid tot feUciteren van 19.30—21.00 uur in het verenigingsgebouw, Hertenweg, Nieuw dorp. Met droefheid geven wij u kennis van het over lijden van mijn lieve vrouw, zuster, behuwd- zuster en tante Echtgenote van Cornells Gebraad op de leeftijd van 51 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Nieuwe Tonge: C. Gebraad Middelhamis: G. Osseweijer-Gebraad L. Osseweijer Nieuwe Tonge: K. HoUaar-Gebraad Th. HoUaar en verdere familie Nieuwe Tonge, 15 juU 1978 Weistraat 34 Gelegenheid tot condoleren: dinsdagavond van 7 tot 9 uur in het Hervormd Verenigingsgebouw, Molendijk 85. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op woens dag 19 juli a.s. des nam. 2 uur op de algemene begraafplaats te Nieuwe Tonge, vanuit het Herv. Verenigingsgebouw, Molendijk 85. Heden behaagde het de Heere, na een ernstige ziekte, van ons weg te nemen, onze geliefde broer, zwager en oom weduwnaar van Burgje Krytenberg in de ouderdom van 85 jaar. Middelhamis: Sommelsdijk: Middelhamis: Math. Onderdelinden M. Onderdelinden-Wielaard C. Onderdelinden Familie HoUeman Familie Boogerman Middelhamis, 13 juli 1978 Inplaats van kaarten. Tot onze grote droefheid nam de Heere, na een geduldig gedragen üjden, zacht en kalm, uit ons midden weg onze lieve zuster, behuwdzuster en tante mej. in de ouderdom van ruim 80 jaar. Zij, die de overledene gekend hebben zullen beseffen wat wij in haar verhezen. Middelhamis: W. A. Goumare Hoogvliet: A. M. Meijer-Goumare Rotterdam: J. T. van der Wielen neven en nichten Middelhamis, 17 juli 1978 Oostvoorgors 95 Gelegenheid tot condoleren a.s. woensdag van 35 en van 79 uur. De begrafenis is bepaald D.V. op donderdag 20 juU a.s. des nam. 2 uur op de algemene begraaf plaats „Vrederust" te Middelhamis. Zij, die de overledene de laatste eer wUlen be wijzen, worden verzocht om 1 uur aanwezig te zijn. GEVRAAGD een op gemengd bloemenbedrijf. Event, vrijstaande woning beschikbaar en leeg te aanvaarden. HEVERINGSEWEG 3 ROCKANJE Tel. 01885 - 2477 na 19.00 uur. Bekendmaking wet AROB gemeente Goedereede. Besluiten genomen in de vergadering van burge meester en wethouders d.d. 11 juli 1978. 1. Verleende bouwvergunningen: a. aan T. Troost voor veranderen woning Pr. Beatrixstraat 11 te Stellendam; b. aan E. A. G. Hazekamp voor plaatsen berg- koof op terrein Klepperstee te Ouddorp; c. aan D. Breederland voor plaatsen broeikasje en fazantenren Nieuweweg 51 te Stellendam; d. asin A. Roest voor oprichten garage Nieuwe weg 16 te Stellendam; e. aan de heren A. Struijk en J. Bezuijen voor veranderen woningen Marijkeweg 20 en 20a te Ouddorp; f. aan J. B. Kessler voor vergroten dakkapel Molenkade 60 te Stellendam; g. aan F. Möhring voor vergroten zomerwo- ning 25 op terrein Jonkerstee te Ouddorp; h. aan fa. R. Kleine voor vergroten timmer werkplaats Broekweg 2 te Ouddorp; i. aan A. C. M. Verhulst voor veranderen voor gevel pand Molenkade 15 te Stellendam; j. aan Apineon Naarden voor plaatsen licht- reklame Molenweg 15 te Ouddorp. 2. Tevens is vergunning verleend voor het plaat sen van erfafscheidingen nabij de woningen Jongkoenstraat 13, 15 en 17 te Goedereede. 3. voorts zijn vergunningen verleend voor het in- gebruiknemen van woonruimte. De stukken hiervan liggen voor U ter inzage op de ge meentesecretarie. De natuurlijke of rechtspersonen, die door één der vorengenoemde beschikkingen rechtstreeks in hun belang zijn getroffen, kunnen daartegen bij burgemeester en wethouders van Goedereede een gemotiveerd bezwaairschrift indienen binnen dertig dagen na deze publikatie. r.'i Alléén juli met 20% korting, m. garan tie. Nu kopen a.s. winter pas betalen. Desgew. zeer soepele kredietservice. De grootste goedkoopste bont zaak V. Nederland: Hoogstraat 97, Rotterdam- C, tel. 010 - 117.117. Parkeren voor zaak, Gratis reizen: bij koop reisgeld te rug (ook benzine). Bel voor een naar Tel. 01873 - 1435 Keuze uit alle merken. Mazda 1300 1977 Mazda 818 coupé 1974 Datsun 120 Y coupé 1977 Datsun Cherry 1976 Datsim Cherry 1975 Austin Mini 1000 1975 Austin Mini 850 1970 Mercedes 200 D 1974 Mercedes 200 D 1972 Sunbeam 1250 TS 1974 Opel Rekord 2100 D caravan 1975 Opel Manta 1600 S 1973 Opel Manta 1600 S 1971 Opel Ascona 1600 S 1973 Peugeot 104 1973 Renault 5 TL 1973 BMW 1602 1973 Citroen GS club 1220 1973 Ford 1600 L combi 1971 Daf 55 1970 TeL 01877 - 1131 b.g.g. 01870 - 3409 GEVRAAGD voor hulp in de huishouding met kinderen, voor morgen uren. Tel. 01878 - 2312 Te koop op bestelling J. VAN WAGENINGEN B. C. Zaayeriaan 48 DIRKSLAND Tel. 01877 - 1892 Op bloot land kunt U nu zaaien: tevens steeds in voorraad: TUINZADEN BLOEMZADEN, 2 jarige GAZONZADEN C. VAN DER MEIDE B.V. Steneweg 81 - Middelhamis 01870 - 2778 - 2346 of 01877 - 1025 Unieke Zomer-aanbieding, nu kopen en 20% korting ver dienen!! Nu eerste keus uit volledige koUektie 1978. Gratis be waren en a.s. winter pas betalen. Kredietservice al tijd mogehjk. Hoogstraat 153, Rotterdam- C, tel. 010 - 14.33.37. Reisgeld terug bij koop! Het Bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn laatste vergadering een uiterst kritisch standpimt ingenomen ten aanzien van de voorstellen van de minister van Landbouw inzake het re gelend optreden op de agrarische grond markt. Het Landbouwschap constateert, dat de Minister en het bedrijfsleven op een aantal punten aanzienlijk van me ning verschUlen. Het gaat daarbij voor al om de doelstelling, de voorgenomen beleidsmaatregelen en de inhoud van de landbouwkundige toetsingscriteria. Het Landbouwschap vindt het onvol doende, dat de Regering omtrent de doelstelling van de voorgenomen maat regelen slechts verwijst naar het Re geerakkoord. In dat akkoord wordt ver wacht, dat de invoering van een systeem van landbouwkundige toetsing tot ge volg zal hebben, dat de stijging van de prijzen van landbouwgronden in be langrijke mate wordt afgeremd. Het Landbouwschap heeft reeds eerder xiit- gesproken dat de op korte termijn te nemen maatregelen ertoe zullen lei den, dat het prijspeü niet verder stijgt, maar een zekere daling zal gaan ver tonen. Een deel van het bestuur de vertegenwoordigers van de Voedings bonden NW gaat dit nog niet ver ge noeg en stelt, dat op korte termijn een daUng in de orde van grootte van 20 a 25"/» noodzakelijk is. Ook over de middelen, waarmee de Regering dat beoogde doel wil bereiken, is het Landbouwschap niet tevreden. De Regering wil een wettelijke regeling inzake overdracht van landbouwgron den en een wijziging van de Pacht Het Landbouwschap is het hiermee in be ginsel eens. Het vindt het echter van wezenlijk belang dat de Regering aller eerst zelf een bijdrage moet leveren tot verruiming van de grondmarkt. De Regering erkent dat landbouwgrond uiterst schaars is. Dan moet zij daaruit ook de consequenties trekken en in haar beleid bijdragen tot verruiming van het aanbod en beperking van de niet- agrarische grondclaims. Het Landbouw schap vindt een aantal maatregelen en beleidsombuigingen nooefeakelijk naast het ingrijpen in het agrarisch grond- verkeer. Dat zijn onder meer een hoge re prioriteit voor het agrarisch grond gebruik in streek- en bestemmingsplan nen, het zo veel mogelijk vermijden van beperkingen voor het agrarisch grond gebruik, inpoldering van de Marke waard en ruimere uitgifte van land bouwgronden in Zuidelijk-Flevoland. De Ministter heeft in een nota, waar over het Landbouwschap ad\des moest uitbrengen, aangegeven dat in de toe komstige Wet Vervreemding Landbouw gronden wordt opgenomen een land bouwkundige toetsing bij overdracht van landbouwgronden en de omzetting van de Stichting Beheer Landbouwgron den (SBL) in een Bureau Beheer Land bouwgronden (BBL). Dit Bureau zal een voorkexirsrecht krijgen voor gronden in nader aan te wijzen gebieden. Een deel van het Bestuur, bestaande uit de vertegenwoordigers van de Voe dingsbonden FNV, wil dat de verkoper van de grond wordt verplicht deze aan te bieden aan SBL. Deze zou dan vol gens bepaalde toetsingscriteria de grond toewijzen aan de meest gegadigde. Deze leden wijzen de voorstellen van de mi nister dan ook resoluut van de hand. De meerderheid in het Bestuur van het Landbouwschap, die wel voorstan der is van de invoering van landbouw- kimdige toetsing bij overdracht, vindt dat de mogelijkheid tot overdracht van de grond aan de SBL alleen aanwezig moet zijn, indien er zich voor deze grond onvoldoende gegadigden zouden voor doen. Deze leden zijn van oordeel, dat in de voorstellen van de minister de toetsingsnormen veel te scherp zijn ge steld. Verder is de meerderheid van mening, dat teveel eisen worden ge steld aan de structuur van de bedrijven of over te dragen percelen. In plaats van uniforme normen voor het hele land zullen de normen aan de regionale omstandigheden en het bedrijfstype moeten zijn aangepast. Het Landbouw schap wijst er op dat voor de tuinbouw en de intensieve veehouderij zich spe cifieke problemen voordoen, die door de minister onvoldoende zijn onderkend. Het Landbouwschap noemt de voor stellen van de minister, in de vorm waarin die nu in de nota zijn vermeld, onaanvaardbaar. Het heeft de minis ter dringend verzocht de door het be drijfsleven zelf geformuleerde toetsings normen over te nemen en over de uit werking hiervan op korte termijn met het bedrijfsleven overleg te voeren. Tegenover de omzetting van de SBL in een Bureau Beheer Landbouwgronden staat het Landbouwschap ook uiterst kritisch. Een deel van het Bestuur wijst dit resoluut van de hand; een ander deel wil eerst van de minister horen waar om deze omzetting wenselijk is. Het Bestuur vindt voorts, dat een voor keursrecht van de SBL in daartoe nader aan te wijzen gebieden een onderwerp is, dat beslist niet in deze wet thuis hoort. Het gaat hier om beïnvloeding van het te hoge prijsniveau van land bouwgrond en niet om, het veiligstellen van niet agrarische-grondclaims. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat Seheel ten dienste -van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. ITw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelliamis, met in de llnkerboven- boek „Vragen-rubrlek" veandd. De ▼ragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de Inzending com^eet met ant woord in d«ce rubriek wordan g«publi- eoerd. AARDAPPELSCHILMESJE Hierbij mijn kapotte aardappeldun- 'schilmesje, dat ik eens kocht aan de deur. Het beviel mij goed, maar nu is het stuk en ik kan deze messen nergens komen. Waar komt het vandaan? Antwoord: Uit België. In Antwerpen was vroeger een fabriek, Victoria gehe ten, die ze maakte. Op het heft ziet u staan: rostfrei-inoxydable en het is in derdaad roestvrij gebleven. Op het me taal ziet u het merk Victorinox. Thans zijn er niet minder dan drie fabrieken in België, die deze soort mesjes, zij het onder andere naam, maken en wel: a. Anceta s.a., Avenue J. du Bubrucq, Brussel; b. Capul A.G., Hütte 64, Eupen; c. Meester Metaalwaren n.v., Isegemsestraat 60, Rumbeeke. Daar de eerste franstahg is en de tweede duitstalig (hoewel ze nederlands wel verstaan) zou u naar Rumbeeke kunnen schrijven. U kunt dan rechtstreeks een paar mesjes bestellen en na ontvangst van uw giro sturen ze die wel. Impor teurs van deze speciale soort zijn ons n.l. niet bekend. Wèl zijn andere merken en modeUen bijna overal in ijzerwin- kels of zaken met huishoudehjke arti kelen te koop, maar die modellen be doelt u kennelijk niet. 1 liter Jonge Henkes 11.95 Den Hertog Co. VLASRAADSEt, Onze jongste dochter van 54 jaar heeft als kind van haar grootmoeder een rijmpje geleerd over het vlas, waarvan ze zich nog maar enkele regels herinnert. Weet u de rest? Antwoord: En of. Het is in heel Goe- ree-Overflakkee en Zeeland en ook in Vlaanderen bekend. Er zijn tientallen vormen van, maar u zult dit bedoelen: Toen üc was jong en schoon. Droeg ik een blauwe kroon. Toen ik was oud en stijf, Kreeg ik een band om 't Ujf. Toen werd ik gebeukt en geslagen. En door koningen en prinsen gedragen. Het rijm klopt tegenwoordig weer, want nadat er 50 jaar witbloei vlas is geteeld, is er thans weer blauwbloei. Vlas wordt nooit gemaaid, zoals u meent, maar al tijd getrokken, ook machinaal. De „band om 't hjfis natuurlijk de band rond de schoof. Linnen was vroeger erg duur en dus werd het na het zwingelen, roten enz. door koningen en prinsen gedragen. Een boek waarin de volksraadsels van uw omgeving worden behandeld is W. Geldof, Het Zeeuwse Volksraadsel, Mid delburg 1950, maar het is alleen nog in bibliotheken te raadplegen. Alle varian ten van het door u gevraagde rijm be vinden zich in handschrift bij de Kon. Ned. Ak. van Wetenschappen te Am sterdam. AARDEWERK Toen mijn ouders in 1921 van Oud dorp naar Gouda verhuisden kochten ze een aantal platelen vazen en kommen waarvan ik u hier een beschrijving doe toekomen. Wat is de waarde daarvan en uit welke tijd stamt het? Antwoord: Uw driedelige kaststel plus vaas is niet volledig; er behoorden drie vazen bij maar klaarblijkelijk zijn er twee gesneuveld. Inderdaad was er rond 1900 een plateelbakkerij Donau in Schoonhoven die een en ander maakte. Wat de waarde betreft: een verzame laar die met uw aardewerk zijn verza meling kan completeren, zal er zeker 400,tot 500,voor bieden. Vindt u zo iemand niet, dan zal de waarde slechts een kwart daarvan bedragen. Het is niet al te zeldzaam, niet al te oud en ook niet volkomen gaaf. Vandaar onze taxatie, die misschien wat tegen valt. VARKENSVLEES EN HOOFDPIJN Een vrouw die zeer veel aan hoofdpijn leed, kreeg de raad, geen enkele soort varkensvlees meer te eten, dus geen spek, worst, ham enz. enz. Kan zoiets werkeUjk helpen of zijn dat maar praatjes? Antwoord: Nee, dit zijn geen praatjes, want zowel in het vet als in het eiwit van alles wat des varkens is, komen heel andere stoffen voor dan in kip, vis, rundvlees, schapevlees enz. Dat komt doordat een varken een z.g. alleseter is of Omnivoor en zich met plantaardig en dierUjk voedsel in leven houdt. Dit doet de kip óók wel maar dat is geen zoog dier en ze heeft dus weer een heel an dere vet- en eiwitsamenstelhng. U kunt het dus een paar maanden proberen en in enkele, vrij zeldzame gevallen, helpt het inderdaad. En omdat er genoeg an dere vleessoorten te krijgen zijn is het ook niet zo'n ramp als men zo moet eten. Joden en mohammedanen doen het óók, zij het om godsdienstige redenen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 3