Combinatie Smitslioelc met iMorris uit '34 een stel voor een gouden lystje l B 'tEikenhuys kóm kijken.., naar eiken 51e jai Dinsdag 18 juli 1978 CHR. STREEIKBLiAD OP GEREFOEMEEEDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond No. 4708 Rit van old-timers door Middelharnls; De ouwetjes deden het nog best, vrijdagavond in Middelliarnis, waar ze ter gelegenheid van de 2e brade riemiddag en -avond opdraafden. Het waren zo'n achttiental old-ti mers die soepeitjes hun weg zoch ten door Middelharnis, overal na gestaard door het publiek dat het een mirakel schouwspel vond. De Middenstandsver. die de old-timer rit en de daarop volgende bezichti ging had georganiseerd had daar mee midden in de roos geschoten. iA Meer dan een kwart van alle Nederlan ders is op school BUITENBOORDMOTOREN VAN2TOT55PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP(Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Nederland de foloemenleverancier van West-Europa Uitslag Verloting Slechte scharensliep? Dierenbescherming EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN INGEZONDEN: De wethouders verkiezing in IVIIddelharnis Inzet verkoop woonhuizen Parkeerschijf in Ring Ouddorp Even de papieren halen Jongen bij ibotsing gedood Zwendelaar verstaat zijn „vak" Frauduleuze handelingen POSÏBÖX 8 M MnXDKLHABNlS Bedactie en advertenties: Kantoor Ijaiiigeweig 13, Sammelsdljlk Tel. (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Gtro 167930 BankHabo Mldidellhannda nio. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract spedaal tarief. Prachtig zijn ze, de moderne auto's, maar niets gaat boven de charme van een old-timer, vertegenwoordigers van een tijdperk waarin het autorijden nog een avontuur was. Wie er thans een bezit koestert zijn karretje als een kost baar bezit en terecht. Ook vrijdagavond reden er mee waarvoor menigeen zo maar een spiksplinternieuwe Mercedes zou willen geven, maar daar laten de eigenaars zich niet voor strikken. Ze- s ker ook niet Sjaak Smitshoek uit Mid delharnis die de eerste prijs in de wacht sleepte. Hij bezit niet alleen een Citroen Traction Avant maar zijn grote trots is zijn Morris Ten Four uit 1934, een wa gentje waaraan nog geen verkeerde schroef zit en dat nog glanst in zijn oor spronkelijke lak. Het juweeltje is nog showroomnieuw en geen wonder dat de jury er vrijdagavond helemaal voor viel temeer omdat dhr. en mevr. Smitshoek zich hadden gekleed anno 1934. De com binatie stal de show, dat was duide lijk, maar het deed niets af aan de schoonheid van de overige combinaties. Die waren er nogal wat, Fordjes uit de dertiger jaren, een oud Chevrolet- je uit 1929, wat Citroentjes en een Austin, zelfs nog een jeep die de oorlog wel zal hebben meegemaakt. De mo tortjes zoefden bewonderenswaardig rustig en menigeen heeft genoten toen ze op het plein van de Openbare lage re school aan het Beneden Zandpad werden opgesteld. De jury, gepresideerd door burg. van Es heeft alle wagens en berijders zeer critisch bekeken. Er werd gelet op de oorspronkelijkheid van de wagens en wanneer er maar iets nieuws aan was dan deed dat afbreuk aan de waarde ring die werd gegeven. Als eerste kwam Sjaak Smitshoek uit de bus, tweede werd P. A. Allewijn uit Krabbendijke met zijn open Fordje en derde werd dhr. H. G. M. Schrauwen uit Kruisland met een A Ford uit 1930. Overigens heb ben alle deelnemers een attentie ont vangen. *c>C^c>ff^QCNÏ)>5>5iC>05505555555^>55S^;55;^^^]^)^^^^^ Het totaal aantal ingeschrevenen bij het onderwijs was in 1976/'77, blijkens een recente publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, ruim 3,8 miljoen oftewel meer dan een kwart van de gehele bevolking. Bijna 94''/o van hen volgen volledig dagonderwijs, een kleine 250.000 ne men deel aan partieel onderwijs en vor mingswerk. Bij kleuter- en basisonderwijs is dit schooljaar voor het eerst sprake van een teruggang van de leerlingtallen (2.056.000 in 1975 tegen 2.032.000 in 1976). Dit is het effect van de geboorteda ling vanaf het midden van de zestiger jaren. De deelneming van 4-jarigen is in 20 jaar tijd met meer dan de helft toege nomen en bedraagt thans 95"/o. De 6-ja rigen zitten ook praktisch allemaal op school, ca. een kwart op de kleuter school en ongeveer driekwart op de „grote school". Meer dan de halft van de 12-jarigen is al bij het voortgezet onderwijs, van de meisjes zelfs rond 60%. Het per centage dat op deze leeftijd nog op de lagere school zit is sedert 1958 sterk te ruggelopen. Dit is, zoals uit andere CBS- gegevens blijkt, vooral het gevolg van het verminderen van het zittenblijven bij het lager onderwijs. Van de 14- tot 18-jarige jongens ont vangt 82"/o volledig dagonderwijs en van de meisjes 74''/o. Voorts neemt 7% van de jongens en 5''/o van de meisjes deel aan partieel onderwijs of vormings werk. Het aantal in deze leef tij ddsgroep dat in het geheel geen onderwijs meer ontvangt bedraagt voor de jongens 66.000 en voor de meisjes 123.000. De verschillen tussen jongens en meisjes blijken ook bij het verloop van de deelneming aan het onderwijs per geboortegeneratie. Op 15-jarige leeftijd neemt van de in 1955 geboren jongens nog seVo en van de meisjes 73"/o deel aan het volledig dagonderwijs. Bij de geboortegeneratie 1958 is het op de zelfde leeftijd opgelopen tot 94"/o van de jongens en 87% van de meisjes. Op hun 18de jaar zit van de generatie 1955 nog 45% der jongens en 25% van de meisjes op school, hetgeen bij de geboortegene ratie 1958 is gestegen tot resp. 52% en 32%. Ongeveer 112.000 jongens en 103.000 meisjes hebben het volledig dagonder wijs in 1976 verlaten. Van de jongens is 57% en van de meisjes 35% 19 jaar of ouder. Tien jaar geleden behoorden nog slechts 30% van de jongens en 20% van de meisjes tot deze leeftijdsgroep. Uit deze C.B.S.-gegevens valt duide lijk te concluderen, dat zowel jongens als meisjes steeds langer onderwijs vol gen en dan met name steeds meer vol ledig dagonderwijs. Uitvoerige gegevens zijn opgenomen in de C.B.S.-uitgave „De Nederlandse jeugd en haar onderwijs 1976/,77". Nederland wordt vaak de bloemen- leverancier van West-Europa genoemd. En terecht: de export van Nederlandse snijbloemen en potplanten brengt ons land jaarlijks ruim 1 miljard gulden in het laadje. West-Duitsland isi onze groot ste afnemer. Net zO' belangrijk als de van onze gorenten. Al met al verdient ons land jaarlijks enkele miljarden aan wat de Nederlandse tuinders produce ren. Het grootste deel hiervan is af komstig van de glastuinbouw (de tuin bouw in kassen). En dan te bedenken, dat die glastuinbouw maar ongeveer 0,4% van onze totale oppervlakte land bouwgrond tot zijn beschikking heeft. De glastuinbouw heeft de afgelopen 25 jaar een stormachtige groei beleefd. De oppervlakte glas verdubbelde tot 7.800 ha in 1976. Bij de groenteteelt on der glas vormen tomaten, sla en kom kommers „de grote drie". Gewassen als paprika, augurk, aubergine, radijs, ret- tich, ijsbergsla en courgette zijn sterk in opkomst. Van de snijbloemen onder glas zijn rozen, anjers, chrysanten, fre- sia's, lelies en gerbera's het belang rijkst. Het Westland („de ^azen stad") is het belangrijkste glastuinbouwgebied in ons land. Wie meer wil weten over de glastuin bouw (en over hoe de veUingen wer ken) kan een gratis brochure daarover aanvragen bij de Info-tiek van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij, Be- zuidenhoutseweg 73, Den Haag. Een briefkaartje aan de Info-tiek met daar op vermeld „Tuinbouw onder glas" is voldoende. MELISSANT Ophalen oud papier. Woensdagavond wordt weer oud papier opgehaald. Graag gebundeld gereed zetten s.v.p. t.b.v. Het Instrumentenfonds van de Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelharnis. 393, 1167, 1465, 2238, 2503, 351, 2327, 695, 2412, 398, 1660, 1480, 1872, 661, 1536, 2460, 2512, 1489, 128, 2011, 2033, 1476, 1661, 241, 526, 2369, 624, 2287, 2398, 736. Prijzen kunnen afgehaald worden bij de heer J. van Lente, Azaleastraat 58, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2185. OOLTGENSPLAAT Een inwoner van Ooltgensplaat zit met de vraag of hij de reizende scha rensliep ervan moet verdenken, of dat iemand anders hem zijn verfkrabber heeft ontstolen. Terwijl hij zelf van huis ging bood hij de krabber ter slij ping aan, maar de eigenaar, die voor uit betaalde, heeft z'n krabber niet meer terug gezien. De scharensliep zou hem teixigbrengen, had hij eerlijk be loofd Aan komen lopen, zwart/bruin poes je met fel-groene ogen, bij mevr. Hagh, Molendijk 67 Oude Tonge, Telefoon 01874 - 2334. OUDDORP Heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke. MELISSANT Woensdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens van Rotterdam-Ale- xanderpolder. NIEUWE TONGE Woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. OUDE TONGE Woensdagavond 7.30 uur ds. Th. Stuyvenberg van Meliskerke. Nieuwe Tonge, 15 juli 1978. Geachte redactie, Naar aanleiding van het stukje in uw blad van 14-7-1978, „Afspraak over wet houdersverkiezing in MiddeUiamis," zag ik gaarne het volgende in uw blad opgenomen. Met verwondering en verontwaardi ging heb ik één en ander gelezen en herlezen. De kop boven het stukje is al verkeerd, want wat blijft er met de afspraken, zoals die nu op tafel Ug- gen, over van een „verkiezing" van wet houders? De verkiezingsslogan van Drs. de Vries zal al spoedig bewaarheid wor den: n.l. „het kan anders", maar of het béter wordt staat nog te bezien. Wel licht wel in de ogen van de progressie ven, want uit deze afspraken blijkt dui delijk, dat zij het hele gemeenteroer in handen willen nemen. Vóór de gemeentteraadsverkiezingen verklaarde een WD raadslid al, dat het beleid van WD en PvdA in de ge meenteraad in wezen hetzelfde is. Uit de gemaakte afspraken blijkt overdui delijk, dat deze partijen inderdaad één lijn voorstaan! Wat de AR/CH betreft, door het met deze afspraken eens te zijn laten zij zich mooi in de linkse luren leggen, want als de AR/CH wethouder, om welke reden dan ook, aftreedt, zal er dus óók een WD-er moeten komen. We krijgen dan twee progressieve wethouders!! Kiezers en kiezeressen van Middelharnis, wat een in-droevige zaak! Het blijkt weer overduidelijk: De ge meentepolitiek verschilt niets van de landspolitiek. Ook hier wordt een spel letje gespeeld, waarbij het om de knik- kerrs gaat en niet om het spel. De ervaring en kundigheid van de huidige wethouders telt helemaal niet mee. Deze mensen worden zonder meer buiten spel gezet, ten koste van de be stuurbaarheid van onze gemeente en ten koste van de (hoe kan het anders) be langen van onze inw^oners. Onze bur gerij is niet gediend met een progres sief beleid! Waarom geen rekening ge houden met de situatie, zoals die nu is en de verkiezingen, laten verlopen, met inspraak voor alle raadsleden. Het kan inderdaad anders, b.v. de steun van 4 x SGP, 3x CH/AR Dhr. Hoogzand, voor een echte rechtse wethouderszetel! Met dank voor de plaatsruimtte. J. A. Nijssen. 1 Mariniersweg 281, hlcHoagstraat R.daml [*Maandag^e8joteniTej^10^133744j OOLTGENSPLAAT Ten overstaan van notaris M. A. Kor- bijn te Oude Tonge had maandag 17 juli j.l. in Hotel „Hobbel" de verkoop bij inzet plaats van twee woonhuizen, ten verzoeke van de Erven van mevr. J. P. Braber-v. d. Bij. Het woonhuis Pr. Hendrikstraat 24, alhier, verhuurd aan de Familie De Vos werd ingezet voor 19.000,door de heer KI. Kamp Gzn. De onbewoonbare woning Brande wijnstraat 9, alhier, vroeger bewoond door de familie S. van der Mast werd ingezet voor 2.000,door de heer L. M. Dorsman. De verkoop bij afslag zal plaats heb ben op maandag 24 juli a.s. des nam. 7.30 uur, eveneens in Hotel „Hobbel". Om in de Ring van Ouddorp te par keren zal men t.m. eind september een parkeerschijf nodig hebben. Vorige week zijn daarvoor de borden gezet en dat gebied als „blauwe zone" aange merkt. De gemeente is daartoe over gegaan om het lang parkeren te voor komen. Parkeerschijven zijn te koop bij de VW, bij het Shell benzinestation en in de boekhandel. NIEUWE TONGE De heer C. Nooteboom uit Nieuwe Tonge zit sinds zaterdagmorgen met schade aan zijn auto waarvan de da der onbekend is. Rijdend op de Prov. weg werd dhr. Nooteboom zaterdag morgen vroeg van achter aangereden. De veroorzaker een kleurling stopte en kwam naar dhr. Nooteboom toe: „Even mijn papieren pakken", zei hij, maar hij stapte in zijn wagen en verdween ST. MAARTENSDIJK Op de provinciale weg ter hoogte van Stenen Pad is de 7-jarige Kees van Ostaijen om het leven gekomen bij een botsing met een personenauto. De jon gen stak per fiets de weg over om naar de aan de andere kant van de weg ge legen ouderlijke woning te gaan. De heer J. P. uit St. Maartensdijk kon met zijn auto de jongen niet meer ontwij ken. De jongen overleed ter plaatse aan schedelbasisfractuur en inwendige kwetsuren. De auto-zwendelaar die er vorige week in Middelharnis met een inruil wagen vandoor ging blijkt zijn „vak" goed te verstaan. In Stellendam, bij garage van Splun- ter, tekende hij een voorlopig koop contract voor de levering van een Al pha Romeo. De man werd vertrouwd en kreeg in zijn eigen auto een tank benzine mee die hij nooit heeft betaald, zomin als hij de Alpha Romeo heeft ge kocht. Hotel Kaashoek zit met de onbe taalde rekening voor genoten logies en enkele inwoners van Stellendam leen den hem 200,waarnaar ze ook kun nen fluiten OOSTFLAKKEE Vrijstelling dienstplicht. De minister van defensie heeft een verzoek om vrij stelling van de idienstpHcht van Simon Breure te Achthuizen, wegens persoon lijke onmisbaarheid, geweigerd. INGEZONDEN Verbaasd over zoveel storm geloop door oudercomm. en onderwijzend per soneel der O.L. school heb ik naar de pen gegrepen. Ondergetekende heeft de raadsver gadering van 6 juU. persoonlijk bijge woond en de sfeer kunnen proeven waarin de discussies verliepen. De heer Kersbergen WD wierp de bal op door te stellen dat er meer uren vakonderwijs stonden vermeld, als dat er in werkelijkheid waren gegeven en, aldus de heer Kersbergen op jaar basis omgerekend over alle scholen kost dit de gemeente elfduizend gul den. Weth. Koppelaar bevestigde dit, zeg de toe strengere controle in de toe komst. Nog was de heer Kersbergen niet te vreden U bent hiervoor verantwoor delijk, U schuift de taak van u af. Dit was de druppel die de emmer deed overlopen. Het hoofd der O.L. school heeft onjuiste gegevens verstrekt en dit zijn „fraudeleuze" handelingen. In eerste ronde heeft weth. Koppe laar getracht de persoon Zoemers te sparen, maar gedwongen door de WD fractie moest hij wel opening van za ken geven. Dus oudercomm. en personeel u moet bij de heer Kersbergen zijn die als fervente voorstander van het openbaar onderwijs want dat is de V.V.D. toch de rechtse weth. er toe dwong om publiekelijk deze uitspraak te doen. Of zou de heer Kersbergen toch niet zo'n echte V.V.D.er zijn, getuige zijn politieke afkomst wat nu C.D.A. heet te zijn. Echter de dames en heren van de O.L. school kunnen gerust zijn. Volgens hetzelfde nummer van Ei- landen-nieuws zal deze weth. dank zij „Chr. gemeente politiek", ja u leest het goed „Chr. Gemeente Politiek" spoe dig vervangen worden. Het komt mij toch wat bedenkelijk voor dat er drie organen oudercom- missie, personeel en Vakbond er voor nodig zijn om de heer Zoomers te ver dedigen. Bij informatie bleek mij dat de heer Zomers daar zelf nog geen poging daar toe ondernomen heeft. Wat bedoeld was als een aanval op de SGP weth. wat we de laatste 4 jaar regelmatig van de WD fractie gewend waren, is nu voor de WD geworden als een huis dat tegen zichzelf verdeeld is. Met dank voor plaatsing. C. Lodder, Pr. Hendrikstr. 30, M'hamis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1