EIIAIIDEn - niEUWS Drukke kruising wordt overzicliteiijker gemaakt Eerste VOSKURSUS op Flakkee zit erop vondcfhelj^len exoress RIKKEN b.v. PFAFF „Herr Kantor" Staties t WASAUTOMAAT DEFEC7T? 2e blad Dinsdag 11 juli 1978 No. 4706 RAA0 MIDDELHARNIS: ir Hoofd van Openbare basisschool pleegde ,,frauduleuze handeling'' brengt een zig-zag naaimachine geheel compleet vain 389,tijdelijik voor officieel dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 voor snelle reparatie I 01877 1236 I OM DE EEN OF ANDERE REDEN NOG GEEN VAKANTIE BESPROKEN Van Blooys I.K.V. Reizen States Express Nationale zwemvierdaagse in Stellendam Herhalingsinjectie tegen polio De door het College van B. en W. voorgestelde reconstructie van de krui sing Kon. Julianaweg - Doetinchemse- straat heeft donderdagavond de volledi ge instemming van de gemeenteraad gekregen. Het is de enige kruising in MiddeUiamis waar rond de klok van twaalf politiehulp onontbeerlijk is om dat op dat tijdstip het verkeer vooral scholieren van alle kanten toe komt stromen. B. en W. hebben het Juist ge zien dat er spoed betracht moet worden en dat zal dan ook gebeuren nadat de raad instemde met de beschikbaarstel ling van een krediet van 55.000, De kruising zal aanzienlijk worden verruimd en voor de voetgangers die nu als een haas over moeten steken komen er zebrapaden. Het zal een aanzienlijke verbetering geven. Dat vond ook dhr. A. Tiggebnan maar hij attendeerde op nog een ander euvel dat z.i. dient t© worden aangepakt. Hij doelde op het parkeren in de Hobbemastraat maar vooral het dubbel parkeren in de Donkereweg, een weg die daardoor naar zijn mening vrij wel onbegaanbaar wordt. Weth. Hoogzand kon daar thans geen afdoend antwoord op geven maar hij zegde toe de Commissie Opybare Vei ligheid van een en ander in kennis te stellen. Verpachtingen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de pachtprijs van diverse ver pachtingen op te trekken, zoals de Pachtwet dat toestaat. De pachtprijzen variëren nu nog van 315,tot 370, per ha maar zullen collectief op 550, worden gebracht wanneer de driejaar lijkse periode zal zijn afgelopen. De he ren Joppe, Kersbergen, Huijssen en Ja cobs konden er htm. instemming overi gens niet aan geven. Zij vonden het niet juist een imiforme pachtprijs vast te steUen omdat van de diverse verpachte stukken grond diverse factoren sterk kunnen verschillen. Het werd door weth. Hoogzand dui delijk gemaakt dat er t.o.v. één van de pachters, dhr. Jacobs clementie zal worden betracht. Deze is al twee keer voor de gemeentelijke uitbreidingsplan nen moeten wijken. Ook de drainage op het betreffende stuk Ujkt onvoldoende te functioneren, waarom dhr. T. Arens- man vroeg die in goede staat te brengen. Frauduleuze handeling. Toen het ging om de vaststelling van het aantal klokuren vakonderwijs voor de openbare scholen informeerde dhr. Kersbergen (VVD) naar de juistheid van zijn constatering dat er aan de Openbare school aan het Beneden Zandpad weke lijks 3,75 uur teveel is uitgekeerd waar door dat ook het geval werd met de uit kering aan het bijzonder onderwijs ten gevolge waarvan de gemeente een ver lies leed van ruim elfduizend gulden die niet op het Rijk verhaalbaar zijn. Weth. Koppelaar (SGP) moest het tot zijn spijt bevestigen. „Er zal in het ver volg extra aandacht aan moeten worden besteed om dergelijke frauduleuze han delingen te voorkomen", zo raadde hij. „De wethouder maakt er zich gemak kelijk af terwijl hij toch de verantwoor delijkheid daarvoor draagt", meende dhr. Kersbergen. „Het hoofd van die 'school is verant woordelijk!" kaatste dhr. Koppelaar te rug, „die heeft de gegeven verstrekt maar heeft tegen die gegevens in an ders gehandeld!" Beroepschriften. De instelling van een beroepprocedure tegenover de beslissingen van de Idica- tiecommissie ingevolge de Wet op de Bejaardenoorden ging niet zonder be merkingen. Een bejaarde wier opname in een Bejaardenoord wordt geweigerd kan tegen dat negatieve advies van be doelde indicatiecommissie bij B. en W. in beroep gaan en dat werd door som migen wat twijfelachtig gevonden om dat zij meenden dat B. en W. (bij voor keur) het advies van die deskundig te achten commissie zal volgen. Daarom vond dhr. Jacobs (WD) het gewenst dat er een aparte Commissie ingesteld gaat worden die onder leiding van een juri disch geschoolde voorzitter alle beroep schriften gaat behandelen. Het valt overigens mee met het aan tal bezwaarschriften, zo kon weth. Hoogzand meedelen. Uit elk van de deelnemende gemeenten blijltst dat er slechts één te zijn. „Bij B. en W. tegen een uitspraak van de indicatiecommissie in beroep gaan betekent slechts tijdverlies",, vond dhr. Jacobs, wijzend op de verdere moge lijkheid bij de Raad van State in beroep te gaan. Dat kan overigens ook recht streeks zodat men B. en W. als beroeps college kan passeren, werd door de raadsvoorzitter burg. van Es aange voerd. Dat leek de meesten uit de raad dan ook de meest aangewezen weg. Voor aanleg CV. Voor de aanleg van Centrale Verwar ming in een zeventien-tal woningen werd aan de Woningbouwver. „Som- melsdijk" een geldlening van 77.500, verstreld;, zeer tegen de zin overigens van dhr. P. Grinwis die meende dat met zo'n voorstel geen recht wordt gedaan aan het streven naar beperking van het energiegebruik. Een extra krediet van 20.500,werd gevoteerd voor voorzieningen aan het plafond en verlichting van „Ons Dorps huis" te Nieuwe Tonge, volgens dhr. Krijgsman een soort Dom van Keulen waaraan het werken geen einde vindt. Eerder is t.b.v. de aanpassing van Ons Dorpshuis al een krediet van 188.500, beschikbaar gesteld. Voor de aanleg van een groensingel, een betere terreinafscheiding en de bouw van een garage voor de kostbare maaimachine op het voetbalveld in de van Pallandtpolder werd een krediet van 29.500,beschikbaar gesteld. Het voorstel had niet de instemming van de SGP-fractie. Een subsidieaanvrage van de jeugd- raad van de Ned. Herv. Kerk te Mid- delhamis werd ingewilligd, als althans duidelijk is dat ook het Rijk hierin deel zal nemen zoals dat te doen gebruike lijk is in het sociaal-culturele werk als dat tenminste voldoet aan de normen die het Rijk daarvoor hanteert. Dhr. V. d. Ketterij meende dat het be treffende verzoek daar zeker aan zal voldoen en hij achtte het een goede zaak dat de Jeugdraad deze steun krijgt om dat door deze Raad veel Idnderen en jeugd, straks ook op zaterdagavonden, verantwoord bezig gehouden zullen worden. Dhr. P. Grinwis (SGP) bleek de aan vrage enerzijds niet zo te kunnen be wonderen al stemde hij er anderzijds wel mee in. „We leven in een tijd waar in ieder van gemeenschapsgeld wil le ven maar als kerkelijke vereniging zou men daar niet aan mee moeten doen", was de mening van dhr. Grinwis. Geen art. 19. Tegen het eind van de vergadering heeft dhr. Huijsen zich nog danig op moeten winden. Het ging om het voor stel tot ongegrond verklaring van een bezwaarschrift dat door de Drimmo Ver kooporganisatie was ingediend tegen de weigering van B. en W. art. 19 van de Wet R.O. van toepassing te verklaren waardoor op het talud van de Zuiddij k te Nieuwe Tonge de bouw van een dub- Eind juni j.l. is de eerste VOSkursus in Middelhamis afgelopen. Vanaf april zijn 16 vrouwen 12 maal bijeen geweest om met elkaar van gedachten te wisse len, te leren van hetgeen zfl gelezen en gezien hebben over een aantal zelfgeko zen onderwerpen, die de vrouw in deze tijd aangaan. Als laatste opdracht kregen zijvertel in je eigen woorden iets over je ervarin gen in de Vos, aan vrouwen die er meer van willen weten. Hieronder volgt het resultaat van 2 van hen, een samenspraak: a. 'k Heb zin in een praatje, kim jij me eens iets vertellen over zo'n Voskur- sus, daarover heb ik onlangs gelezen? b. Ja hoor, ik heb zelf ook wel eens het gevoel, dat ik vastgeroest zit, en dat ik daar zelf iets aan zou moeten doen. Dan is zo'n Voskursus een goed be gin. a. Ja, dat zeg je nu wel zo gemakkelijk, maar ik kruip niet zo gauw uit m'n 'schulp en ik weet niet wat ik dan moet zeggen, omdat ik ook wel een beetje bang ben. b. Nou meid, ik spreek uit eigen erva ring, dan is de Vos iets voor jou; dat helpt je enorm, je praat samen in een groep over verschillende onderwer pen die je samen kiest. Je leert over bepaalde dingen naden ken en je een mening vormen en ak- tief deel te nemen aan een gesprek. Zo leer je langzamerhand steeds be ter voor je mening uit te komen en dat geeft een goed gevoel. a. Ja maar, is dat dan niet ontzettend moeilijk, hoe reageert je omgeving waar je direkt mee te maken hebt er op en lo-ijg je dan geen vervelende opmerkingen te horen? b. Juist, daar moet je nu vanaf en niet bang zijn van „Wat zullen ze wel van me denken"? Laat zien wie je bent, wat je bent, zeg eerUjk hoe je erover denkt ook al druist het vaak in, hoe de ander er over denkt. En dat leer je ook op de VOS, zeggen wat je denkt en voelt, praat van je af. a. Is het alleen praten wat je daar doet, of gebeuren er nog andere dingen, ik word wel nieuwsgierig. b. Nou nee, We hebben verschillende dingen gedaan. Een paar keer een bele woning mogelijk zou worden. Het zou in strijd zijn met het best. plan dat de betreffende grond als groenvoorzie ning heeft bestempeld, maar met art. 19 zou daar van kunnen worden afgewe ken. De meesten van de raadsleden bleken voor die afwijking niet te voelen. Wel echter dhr. Huijsen die het het College knap kwalijk nam artikel 19 zo star te koesteren, zijns inziens ten nadele van de bevolking omdat die ermee gebaat zou zijn als er woningen gebouwd kun nen worden en gaten in de bebouwing van Zuiddijk en Molendijk zouden kun nen worden opgevuld. „Als dat dan al moet gebeuren dan moeten alle betrokkenen een kans heb ben", vond dhr. Jacobs waarbij hij dacht aan de wijziging van het bestem mingsplan. Vooralsnog lijkt dat niet aan de orde omdat er voldoende bouw grond beschikbaar komt. Het bezwaarschrift van de Drimmo- groep werd dan ook ongegrond ver klaard, zo niet door de heren Huijsen, Grinwis en Villerius. rollenspel gespeeld en dat was ge weldig leuk. Je moet dan iets naspe len, b.v. een gezinssituatie en ook hebben we een raadsvergadering na gespeeld. Dat werkt erg goed, daarna komt er altijd veel los hoor! Het wordt dan een open discussie. We hebben ook coUages gemaakt, van te voren verzamel je dan thuis knipsels b.v. over gezondheidszorg, die plak je dan in kleine groepjes op een groot vel papier. Je wordt er dus steeds helemaal bij betrokken. a. 'k Had eigenlijk het idee dat het net zo zou zijn als op school, maar dat is dus niet zo? Als ik het goed begrijp doen jullie het echt samen en niet alleen de leiding? b. Inderdaad joh., dat is juist 't mooie, maar ook vaak het moeilijke ervan. Het moeilijke ervan: zeU leren denken en doen. Maar het geeft echt een fijn gevoel, om niet zo afhankelijk te zijn in be paalde situaties. Ik doe nu veel meer zeU, waar ik voorheen niet eens over dacht, dat pak Ik zelf aan. En dan valt je ge remdheid een heel eind weg. We mogen gerust laten zien wie wij vrouwen zijn en wat we kunnen als we maar wülen. a. Nou zeg, ik begin nu toch enthou siast te worden. Zodra er een nieuwe Voskursus komt geef ik mij zeker op. Tjonge, is het al zo^ laat! Ik heb mijn tijd zitten verpraten, M'n man is ge wend om op tijd te eten. b. Ach meid, dan wacht ie nog maar even, anders zet hij het zelf alvast maar op. EINDE We zijn van plan om In het nieuwe seizoen met een nieuwe Voskursus te starten. Bent u mevrouw, door het lezen hier- VEm, op het idee gekomen, dat de Vos ook iets voor u zou kunnen zijn? Belt u dan eens voor meer inlichtingen met een van die mensen, die aan de eerste kursus hebben meegedaan. Of schrijf een briefje naar: Mevr. D. Slooter, Vermeerstraat 5, Middelhamis, tel. 3543. Me'vr. I. Arensman, Achterdijk 14, Stad aan 't H., Tel. 01871 - 1245 Mevr. F. Tottê, Fr. v. Borsselestr. 32, Nieuwe Tonge, Tel. 01875 - 937 Me-VT. C. van Dijk, Wilgenlaan 38, Middelhamis Mevr. C. Meijs, Lijsterbesweg 55, Middelhamis, Tel. 01870 - 4003 Mevr. C. de Boer, J. Jansestraat 8, Sommelsdijk, Tel. 01870 - 4143. ORGELCONCERT IN DE GEREFORMEERDE KERK TE SEROOSKERKE (W.) Op donderdag 13 juU a.s. 20.00 uur. Organist: Felke Asma. Onderstaand het programma: 1. Koraalbewerkingen, Feike Asma a. Psalm 138 b. De Heer is mijn herder 2. Aria mit Variationen, G. F. Handel. 3. Choralvorspiele: a. „Nun when alle Walder" O. Türke b. „O Durchbrecher aller Bande" S. Karg-Elert. 4. Sonate over het koraal: S. de Lange Sr. „Ja, Jezus heerst! het ongeloof ver- stomm' (melodie: Psalm 22) a. allegro moderato b. andante religioso c. finale 5. Cathedral Suite, Gordon Young, (prelude - allemande - aria - rigaudon - sarabande - toccata) 6. Elevation, L. Boëlmann. 7. Fantasie over het koraal, Feike Asma „Dankt, dankt nu aUen God". Een feestelijk programma, (1959 - 1978). Twintig jaar orgelconcert in genoemde kerk. NOG BENT V NIET TE LAAT! Wij hebben nog enige plaatsen der onderstaande die allen definitief vnj op een reizen, doorgaan j Vertrek REISDOEL: aant. D.V. dgn. 31/7 Jongerenreis Zwarte Woud „All-In" reis 6 31/7 Luxemburg „All-In" reis 6 31/7 Oost Tirol „All-In" reis 12 31/7 Bemer Oberland „All-In" reis 10/17 5/8 Zwarte Woud „All-In" reis 8 5/8 Jongerenreis Luxemburg „All-In" reis 8 7/8 ZeU am See Uttendorf 12 7/8 Bemer Oberland „All-In" reis 10/17 7/8 Davos „All-In" reis 11 7/8 Gardameer Venietië „All-In" reis 12 7/8 Rondreis Skandinavië „AU-In" reis 12 7/8 Rondreis Engeland-Schotland „All-In" reis 13 14/8 Luxemburg „AU-In" reis 6 14/8 Oost Tirol „AU-In" reis '12 14/8 Bemer Oberland „AU-In" reis 10/17 14/8 Jongerenreis Joegoslavië 12 2/8 11/10 14 dagen Israël „All-In" v.a. 1975,— p.p. (2/8 jongerenreis) NOG EINIGE HUTTEN VRIJ op 7-daagse RIJNREIS op 29/7, 12/8, 2/9 en 2/10 v.a. 585,— p.p. 17 daagse rondreis Zuid Afrika op 18/10 v.a. 3750,p.p. Ook vanaf 19/8 t.m. eind oktober nog diverse reismogeUjkheden. Vraagt onze reisgids: Slaak 30, 3061 CS Rotterdam, TeL 010 - 11 53 39 Prijs p.p. vanaf 415,— 410,— 760,— 720,— 505,— 520,— 680,— 710,— 860,— 840,— 1490,— 1650,— 400,— 760,— 710,— 780,— BON voor gratis reisgids: Naam: Adres: Woonplaats: EN 7 In het Gem. verwarmde openlucht bad te Stellendam, wordt van 17 t.e.m. 21 juli, een zwemvierdaagse gehouden. Er staan 5 dagen beschikbaar, zodat één dag mag worden overgeslagen. Tijdens de zwemvierdaagse beschikt het bad over een aantal banen, die op bepaalde uren van de dag, uitsluitend zijn bestemd voor de vierdaagsezwem- mers. Die tijden zijn: 's morgens van 8 tot 10 uur en 's middags van 11.30 tot 13 uur. Maar óók tijdens de normale ope ningsuren van het bad kan de 4 daagse gezwommen worden, echter dan zijn er geen aparte banen. Het bad is nonstop open van 8.00 uur tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Voor deelnemers bo ven 18 jaar is er óók gelegenheid; 's avonds van 19.45 tot 20.30 uur. AUe deelnemers(sters) zwemmen 4 dagen: 500 meter (20 banen). Men mag tussentijds uitrusten, maar het water niet verlaten. Ieder zwemt z'n eigen tempo. Iedereen kan hier aan mee doen, vorig jaar was de jongste 5 jaar en de oudste deelnemer 78 jaar. Alle deelnemers krijgen een vierdaag- sesticker en na 4 dagen zwemmen: een bronzen medaille. Zij, die in Stellendam, vorig jaar óók hebben mee gedaan, ont vangen een zUveren medaille. Het zwemwater is 24 graden en bij koud weer zijn ook de grote kleedruim tes verwarmd. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij het zwembad en bij het V.V.V. kan toor in Ouddorp. Het inschrijfgeld is 4,p.p. inclusief entree, echter uitslui tend om de vierdaagse te zwemmen. WU men langer in het bad vertoeven, dan dient men een geldig toegangsbewijs te hebben. Het geheel wordt georganiseerd door zwemclub „de SteUe" uit Stellen dam. HERRINGEN: De inwoners van Herkingen, die op 22 en 23 juni hun eerste polio-inenting gehad hebben, worden opgeroepen voor een tweede inenting op donderdag 20 juli tussen elf uur en half twaalf in het Groene Kruis gebouw. Degenen, die na 23 juni ingeënt zijn, worden op vrijdag 4 augustus tussen 10 uur en half elf verwacht. Zij die 20 juli verhinderd zijn te ko men, kunnen dan ook tevens van deze gelegheiden gebruik maken voor hun 2e inenting. Alle andere afspraken ko men hierbij te vervaUen. DIRKSLAND Herhaling Polio-Inenting Groene Kruisgebouw, Oranjelaan 59 Personen, die op vrijdag 16 juni zijn ingeënt, worden vrijdagavond 14 juli van 18.00 - 18.30 uur terugverwacht voor herinenting. Bij verhindering kan men ook terug komen op woensdag 26 juli van 17.00 - 18.00 uur. Personen, die op maandag 19 juni, woensdag 21 juni en vrijdag 23 juni zijn ingeënt, worden op woensdag 26 juli van 17.00 tot 18.00 uur terugverwacht voor herinenting. Bij verhindering is er ook gelegenheid op woensdagavond 9 aug. van 18.00 - 19.00 uur. Personen, die op maandag 26 juni en woensdag 28 jimi zijn ingeënt worden woensdagavond 9 aug. van 18.00 - 19.00 uur temgverwacht voor herinenting. Na deze data is er geen enkele gele genheid meer tot herinenting van boven genoemde groepen. Bovendien zijn hiermee alle monde linge afspraken vervallen. Voor personen, die zich nog willen laten vaccineren of onvolledig zijn inge ënt tegen polio is er op vrijdagavond 14 juli van 18.30 - 19.00 uur gelegenheid dit alsnog te laten doen. VERVOLGVEBHAAtl door Barend de Graaff TJitgevery B.V. ,J>«l Banier*' - Utrecht Sv5?5Sv5!S5S;5S^SS:^5^^®KSSS:y®S®S 29 De boer ging naar huis en RudoU stak de lamp aan in de werkplaats en daarna het kacheltje, nam de schoenen van Mariechen en bekeek ze, wat er aan moest gebeuren. Het viel niet mee: zo len en hakken! Maar kom! Vader had wel eens gezegd: je wordt een goeie schoenmaker, Rudolf. Dan zou hij het nu maar eens proberen. Moeder kwam telkens kijken. Lotte bracht hem een paar maal een kop kof fie en voor ze naar bed gingen een flin ke boterham. En RudoU werkte maar. Hij sneed de zolen precies op maat, herinnerde zich hoe hij onder vaders leiding werkte, en het gelukte. Het duurde wel lang. Onder zijn werk kreeg hij steeds meer het gevoel dat hij het kon. Met de eerste schoen, die klaar was, ging hij naar moeder en Lotte om zijn werk te laten zien. Het was uitstekend, zeiden ze, en Lotte bood aan de schoen alvast zo mooi mogeUjk op te poetsen. Nog voor de Eugenius elf uur sloeg, stonden Mariechens schoenen, keurig hersteld en blinkend gepoetst, klaar om morgenvroeg weggebracht te worden. „Als ik morgen eens meereed met boer Deichgraber? Moeders stem aarzelde wel wat, maar ferm vervolgde ze dan kom ik terug gelopen, als ik bij vader geweest ben". Lotte en Rudolf vonden het wel wat ver voor moeder, maar ze begrepen ook dat ze nergens liever wilde zijn dan zo kort mogeUjk bij vader. „'k Zou het maar doen, moeder, en misschien vindt u in de herberg „Zum goldenen Baren" wel iemand, waar u een eind mee terug kimt rijden". Zo gebeurde het de volgende dag. Moeder zelf bracht de schoenen naar Mariechen Deichgraber en reed mee naar de stad. Tot grote vreugde van Lotte en Dolf was ze 's avonds al terug vóór het helemaal donker was. Ze had wel de hele weg moeten lopen, maar met vader ging het naar omstandighe den heel goed. Toch zongen en speelden ze die zon dag nog niet in het schoenmakershuis. De mensen in Gnadendorf begrepen dat wel. Heel het dorp leefde mee met het ongeluk, dat de schoenmaker getroffen had. 14 ^t Ging goed. Ja, 't ging goed met vader. Maar 't ging ook goedmet de schoenmakerij. Uit Mühlebach, een dorpje, dat een eind verder ook aan de Silberquelle lag en genoemd was naar een grote houtzaag molen, kwam Herr Schulz, een schoen- makersbaas, die wel drie knechten aan het werk had, eens informeren hoe het nu moest, nu Herr Schneider in het zie kenhuis lag. 't Was een aardige, behulpzame man. Hij keek eens rond in de schoenmakerij, bekeek het werk, dat Rudolf al gedaan had. „Ja, ja zei hij je wordt vast en zeker net zo'n goeie schoenmaker als je vader. Maar je kunt alles nog niet Weet je wat we doen? Het werk, waar je tegen op ziet, dat breng je bij mij. Je weet de weg. Je stopt de schoenen, waar je geen raad mee weet, maar in een zak. Je brengt ze maandagochtend bij ons en je komt ze zaterdag halen. Wij zullen wel zorgen, dat ze dan klaar lig gen. Over het geld praat ik wel met je moeder". Dat was een prachtig voorstel. Moe der zei: „Herr Schulz, je ment een goeie man. Hoe moet ik u bedanken?" „Dat moet je helemaal niet doen, vrouw Schneider. We moeten elkaar toch helpen? Jouw man zou het mij ook doen, als ik in de Teufelskluft gevallen was. Wel, wel, wat is dat goed afgelo pen. Ik keek daarnet nog eens in die diepe kloof. Mens, je gruwelt er van. En dan al die scherpe pieken. Brrrr!" Herr Schulz bleef gezeUig koffie drin ken en stapte toen weer terug, verder de bergen in, naar zijn dorp. Hij had al een paar damesschoenen meegenomen. Zo werden ze van alle kanten gehol pen'. Burgemeester Böhm kwam ook eens bij moeder praten. „Vrouw Schneider zei hij als het nu lang duurt en je wat nodig hebt toen maakte hij die bekende beweging met zijn vinger en duim dan zeg je het maar". Moeder kreeg er een kleur van. Ze hoopte, dat het nooit zover zou komen, maar vond het erg aardig van haar grote buurman. Manuel kwam natuurlijk ook. En heus niet met lege handen. Hij had er altijd een aardig praatje bij. „Kijk, vrouw Schneider, ik liep gis teren door het Hexensumph dat was een moeras en daar vloog een koppel vette eenden op. Ik nam mijn buks, mikte en schoot en dacht tegelijk: als ik die ene raak, dan is hij voor vrouw Schneider. En 't was precies raak, dan is hij voor vrouw Schneider. En 't was precies raak. Net degene, die ik bedoel de. AsjebUeft!" Maar het mooiste vond Rudolf dat van Heinz. Ja, misschien had Lotte er iets mee te maken, maar Rudolf begreep, dat het voor de ruwe Heinz toch wel een hele opgaaf was. Hij had hem op de hoek bij Mariënhof zien staan. De han den in de zak en z'n groene hoedje wat onverschillig op z'n kop. Ineens scheen hij zijn besluit genomen te hebben en kwam hij rechtstreeks naar de schoen makerij. Ze keken elkaar natuurUjk wel even een beetje vreemd aan. Rudolf be gon: „Ha, die Heinz!" „Als ik soms wat voor julUe doen kan? Schoenen wegbrengen of zo? Je zal 't wel dnik hebben". TegeUjk keek hij min of meer verlegen het raam uit, langs Rudolf heen. Rudolf kon zo maar niet zeggen: „Pijn, Heinz", of „Graag jong!" Ze waren immers verklaarde vij anden en dat bij de ruïne zat hem nog danig dwars. Een beetje limimelachtig bleef Heinz staan. Hij zal wel gedacht hebben: Rudolf wil er niet van horen. Maar daar ineenö stond Rudolf op. Er was een gezegde van vader in hem opge komen: vijanden maken is geen kunst. Maar vrienden maken. „Heinz zei hij je begrijpt, dat ik de pest aan je heb om dat van 't zomer". „Laten we daarover niet praten, Ru dolf. Ik 't Was natuurUjk te veel voor zo'n Heinz om te zeggen: ik heb er spijt van. Inplaats daarvan zei hij: „Dat is voorbij. Vechten doen we niet meer, als 't mij betreft". „Goed!" zei Rudolf, ging weer op zijn driebeen zitten, wees naar een paar ouderwetse hoge schoenen: „Poets die dan maar. Ze zijn net klaar!" Toen moeder kwam roepen voor de koffie keek ze haar ogen uit. Op de vloer bij de kachel, zat zowaar de berucht© Heinz Ziegler schoenen te poetsen. „Heb je een knecht gehuurd, Rudolf?" Rudolf keek haar guitig aan. Ze hadden allebei een prettige gedachte. Moeder dacht: nu heeft hij net zulke guitige glinsterogen als zijn vader. En Rudolf stelde vast, dat moeders stem voor het eerst weer onbezorgd klonk, zelfs een beetje plagerig. „Wat zeg je er van, moeder!" Zo gebeurden er meer prettige dingen. Maar het heerlijke was, dat vader zo goed vooruit ging. Om de beurt maak ten ze de tocht naar de stad. Meestal heenen weer te voet. Moeder op dins dag. Lotte op donderdag en Rudolf, die heel de week moest werken, op zondag. Nog een paar weken en vader kwam thuis. Dat zou een feest zijn. De weg van Gnadendorp naar de stad maakte een grote bocht om de Teufels kluft en de Adlerhöhe heen, over één van de bruggen van de Süberquelle, zo door het Serchenhain tot bij de zijrivier van de Rijn. Het dorpje Mühlebach, waar Herr Schulz woonde en Rudolf dus iedere maandagochtend de zak met schoenen moest brengen, lag maar een klein eindje verder dan die brug. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5