Graag een muziek school als de kosten kunnen worden beperkt Niet bij voorbaat gerust op bet willen buigen van de Fiai(keese mens Onruimina Opruiming 20 tot 50% korting i den Engelsman-van Driel e» SLAGERIJ KIEVIT vcinclcfhdjcien ENIGE MEDEWERKERS SUIKER UNIE m 11.50 14.- - - - - 8.50 7.50 13,- X RAAD MIDDELHARNIS: ir S.G.P. fractie wil meer inbreng van de cursisten EEN GEIVIEENTEBLAD Ned. Herv. Lagere School te Steliendam nam afscheid van zesde kiassers Ir. J. B. IVlijs gaat het bestuur verlaten Ds. P. Schravendeel nam afscheid van Geref. kerk te IViiddeiharnis: TV DEFECT? TOOT snelle reparatie 01877 -1236 Renault 6 L RAMOCO b.v. KOMT BESLIST KIJKEN D.V DONDERDAG 13 JULI 's morgens om 9 uur beginnen wij met onze SEIZOEN-OPRUIMING. Op alle japonnen, japonnen met jasje, mantels, blouses, pakjes, overgooiers, blazers, rokken en gekleurde kostuums AUe regenmantels, regenjassen en donkergrijze en zwarte kostuums 10% KORTING! TEVENS VELE KOOPJES JAPONNEN uitzoeken nu10, Tevens uitzoeken MANTELPAKJES nu 25,— KLEDINGIVIAGAZIJN Voorstraat 15 SINT ANNALAND Tel. 01665 - 2490 of 2721 bediening van en kontrole op inpak- machines. bediening van opzak-installaties. werkzaamheden van algemene aard. Westdijk 40 Middelharnis Tel. 01870 - 2349 VERTROUWD VOORDELIG Heel kilo Rlblappen Heel kilo Heel kilo magere Runderlappen b b 12^50 magere Hamlappen b ff.95 magere Speklapjes b b 4.00 WOENSDAG GEHAKT 500 gram 2.75 Wij verkopen eerste klas vlees van eigen geslacht veeB Heel kilo Bief lappen Heel kilo Braadvlees Heel kilo Verse worst Heel kilo Heel küo Frikandeau Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 11 juli 1978. V.V.D. raadslid van Kersbergen schroomde in de donderdagavond ge houden raadsvergadering niet te beken nen dat het lezen van muziek hem niet gegeven is. „Ik heb het vroeger zelf ge mist", zei hij over de muzikale vorming die wel gegeven zal kunnen worden op de muziekschool naar de oprichting waarvan door de Stichting Streekmu- ziekschool Goeree-Overflakkee wordt gestreefd. „Het onderwijs houdt meer in dan verstandelijke ontwikkeling en li chamelijke vorming", stelde dhr. Kers- bergen diepzinnig vast en hij verklaarde zich bereid best in de beurs te willen tasten om het muziekonderwijs mogelijk te maken, in de gemeenschapsbeurs wel te verstaan De Stichting had de gemeente Middel- hamis gevraagd een subsidie toe te zeg gen die tussen de 8,35 en 11,25 per inwoner zou liggen, maar de meerder heid van B. en W. had 6,55 als uit gangspunt genomen, zijnde het gemid delde gemeentelijke subsidiebedrag dat in onze Provincie aan de van Rijkswege erkende muziekscholen wordt verstrekt. De minderheid van het College, i.c. weth. Koppelaar wenste aan de opzet van de Stichting in 't geheel geen medewerking te verlenen omdat daarin van een te geringe eigen inbreng van de ouders sprake zou zijn. Het ging aldus dhr. Koppelaar niet aan dat ook in deze de gemeente weer het grootste gedeelte zou moeten betalen. Hij vond daarin slechts steun van zijn drie fractiegenoten zodat aan het eind van de discussie geconsta teerd kon worden dat de meerderheid van de raad met het meerderheidsvoor- stel van B. en W. in kon stemmen. Het bedoelt een principe-uitspraak te zijn op grond waarvan de Stichting ver der kan werken aan de opzet van haar plannen, echterEchter zal de opzet slechts kans van slagen hebben als alle eilandelijke gemeenten deelnemen en dat lijkt er nauwelijks op. De raad van Dirksland heeft zich wel achter de idee kunnen scharen maar heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat de te verstrekken subsidie niet de 2,50 per Inwoner zal mogen overschrijden. Dhr. P. Krijgsman was er dan ook niet gerust op en voor hem was het nu al duidelijk dat de Stichting schipbreuk zal lijden. Enthousiasme. In Middelhamis' raad bestond nogal wat enthousiasme over de opzet van de Stichting Muziekschool, vooral binnen de P.v.d.A. fractie waarvan dhr. A. Tig- gelman constateerde dat muziekonder wijs dan ook voor de gewone man haal baar zal worden, In de CDA fractie zag men wel tegen de hoge subsidielast op maar anderzijds meende men het ■werd verwoord door dhr. Arensman dat er oneerlijk zou worden gehandeld wanneer men de Stichting muziekschool subsidie zou ont houden, beziend hoeveel er al aan de sport ten koste is gelegd. Wel wilde dhr. Arensman de subsidie beperkt zien tot het door B. en W. genoemde bedrag en ook voor hem gold de voorwaarde dat het hele eiland zal participeren. Nadat ook het grote enthousiasme van dhr. Huijsen uit de zaal was weggeëbd (hij tekende overigens wel aan als ge meente ook bestuursverantwoordelijk in de Stichting te willen hebben) was het woord aan de heer KI. v. d. Ketterij (SGP) die duidelijk wat minder hoopvol Enkele raadsleden hebben met enige jalouzie kennis genomen van het gemeenteblad van Goe- dereede. Zij menen dat in het MiddeUiamisse evenzeer behoefte is aan zo'n gemeente-informatie krant en donderdagavond gaf dhr. Tiggelman bUjk van dat verlan gen. Ook dhr. T. Arensman brak er een lans voor. Burg. van Es meende hen echter enig enthousiasme te moeten ont nemen omdat de praktijk leert dat de eerste nunrmiers nog redelijk goed gevuld worden maar dat het vullen van het blad snel meer en meer moeite gaait kosten. Burg. van Es verklaarde zich voors hands geen voorstander van zo'n eigen blad temeer omdat steeds op de medewerking van de plaatselijke bladen mag worden gerekend. Wij mogen profiteren van de voorlichtende taak van de ze bladen", benadrukte de voorz. Hij was ervan verzekerd dat de daarin gebrachte raadsverslagen goed worden gevolgd en dhr. van Es vond dat zeer te waarderen. Op een bijeenkomst van de Ned. Her vormde School „Het Kompas" te Stel iendam, gehouden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw „De Rank", werd op donderdag 6 juli j.L afscheid geno men van de zesde kiassers. Dhr. L. Blokland, hoofd der school, opende deze avond met het lezen van Spreuken 3 en gebed. Nadat iedereen welkom was geheten werd het programma zoals was aange kondigd afgewerkt. Allereerst werden een aantal dia's vertoond van de 3-daagse schoolreis te Haamstede. De tocht werd per fiets ge maakt. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden hebben de leer lingen zich uitstekend vermaakt. Onder leiding van de heer Blokland, daarbij geassisteerd door een zestal ouders, werden verschillende spelletjes gedaan, afgewisseld door wandel en fietstochten op de kop van Schouwen. Gezien de weersomstandigheden werd de terug tocht met auto's gereden. De ouders die mee zijn geweest werden deze avond bedacht met een bloemetje. Na een pauze, waarin de leerlingen werden getracteerd op limonade met cake, werd het muziekspel „De Boekie- woekieboom" gespeeld, hetgeen bijzon der goed in de smaak viel, gezien het applaus dat de leerlingen na afloop in ontvangst mochten nemen. Dhr. Heerschap, onderwijzer aan ge noemde school, vertoonde daarna een filmpje over de aktiviteiten in school- verband in het afgelopen cursusjaar, zoals het landbouwjroject, de zwemwed- strijden, het schoolvoetbal-toumooi (de school werd 2e), de verschillende school reisjes, alsmede het huwelijk van één der leerkrachten. Hierna werden door de voorzitter aan een 34-tal leerlingen de getuig schriften uitgereikt. De voorzitter hield de leerlingen daarna in zijn toespraak voor, dat hij hoopte dat de leerlingen niet zullen ver geten dat ze zes jaar een christelijke school, een school met de Bijbel als richtsnoer, hebben bezocht. De leer krachten hebben jullie aldus de voorzit ter steeds de Christus der Schriften mogen voorhouden. Zie dan op Hem, die getrouwe Hogepriester. Bij Hem zijn jullie alleen in veilige handen. Spreker hoopte dan ook dat het chris telijk onderwijs hen tot zegen zal zijn op hun verdere levensweg. De leerkrach ten hebben dit werk gedaan vol gebrek en onvolkomenheid, maar zij hebben ge tracht in afhankelijkheid van Hem jul lie toch iets mee te geven. Hoewel jullie de school gaan verlaten vergeet het niet dat Hij voor jullie wil zorgen, hoe ver ook van huis geraakt en verdwaald. Bij Hem zijn milde handen en vriendelijk ogen zo besloot de voorzitter zijn toe spraak. Namens het personeel en leerlingen sprak dhr. Heerschap nog een dank woord uit aan het adres van de leiding van de school. Dhr. Heerschap zei dat de leerlingen dhr. Blokland niet met lege handen naar huis willen sturen, doch hem als tastbare blijk van waardering voor het vele werk dat hij gedaan heeft een ca deautje willen aanbieden. Door één der leerlingen werd hem een prachtige verrekijker overhandigd. Ook Mevr. Blokland en Mevr. Luime (part-time leerkracht gedurende 2 schooltijden per week) werden hierin betrokken. Zij ontvingen elk een boeket bloemen. Dhr. Blokland dankte mede namens zijn vrouw en mevr. Luime voor dit mooie cadeau. Hij hoopte hiermee de leerlingen op een afstandje nog te kun nen volgen. Ook dhr. Blokland wees er de leerlin gen nog op, dat het belangrijk is dat de leerlingen lïennis wordt bijgebracht voor het maatschappelijk leven, doch dat het belangrijkst is dat zij zich voor dit en het toekomende leven geborgen weten in Christus Jezus. Hij reikt in Christus zijn beschermende hand nog aan jullie toe. Hij wil richting geven aan jiillie leven. Hij wijst jullie in Zijn Woord een duide lijk pad. De heer Bloldand vroeg de leerlingen af waar het begin der wijs heid ligt. Het beginsel der wijsheid is de vreze des Heeren. Houdt dat in het oog op je verdere levensweg. Ook de ouders werd dank gebracht voor het geschon ken vertrouwen. Er zijn contacten met U geweest. We hebben getracht het goe de voor uw kind te zoeken. We hebben als personeel dit werk gedaan in onvol komenheid en met tekorten. Dhr. Blokland wenste de leerlingen met hun ouders tenslotte Gods Zegen toe. Namens de ouders en de oudercom- missie bracht dhr. Biemond het perso neel en het bestuur dank voor het on derwijs aan de kinderen gegeven. De leerlingen werden gelukgewenst met het behaalde resultaat. Nadat de leerlingen het lied We moe ten Gode zingen gezongen hadden be sloot de voorzitter circa 22.15 uur de bijeenkomst met dankgebed. De leerlingen mochten daarna nog een kleine attentie in ontvangst nemen in de vorm van een kwartet van het Heilige Land. De Ned. Hervormde Lagere School te Steliendam mag op een bijzonder ge slaagde afscheidsavond terugzien. Het christelijk onderwijs naar Schrift en Be lijdenis neemt in de gemeenschap nog een belangrijke plaats in en mag zich nog in een warme belangstelling verheu gen. Ook in het nieuwe cursusjaar hoopt men weer met hetzelfde aantal leer krachten te starten. Vakatures onder het personeel kwamen gelukkig niet voor. Soli Deo Gloria. gestemd was al verklaarde hij heel po sitief over muziekonderwijs te denken. Voor dhr. v. d. Ketterij zat de kneep in de verdeling van de lasten. Zijns inziens mocht er van de ouders toch waarlijk wel een hogere bijdrage verlangd wor den dan 3,per lesuur. Dhr. v. d. Ketterij dacht aan een verdubbeling daarvan, welk bedrag van 6,dan nog aanzienlijk lager zou zijn dan het tarief van een privé leraar. Een verhoging van de eigen inbreng, zoals door dhr. v. d. Ketterij bepleit werd door de P.v.d.A. al direct afgewezen en er werd nog enige tijd door voor- en tegenstanders over en weer gepraat of schoon weth. Hoogzand daarin weinig valse noten beluisterde. Dhr. Villerius (S.G.P.) bedoelde het ook niet kwaad maar wel serieus toen hij constateerde dat ook een beste melkkoe wel eens uitgemolken raakt, doelend op de vele subsidies die de ge meente Middelhamis verstrekt. Tenslotte kon de raadsvoorz. burg. Joh. van Es vaststellen dat de raad minus de gehele SGP-fractie in prin cipe accoord kan gaan met een subsidie regeling t.b.v. een te stichten muziek school, gebaseerd op het gemiddelde be drag van 6,55 per inwoner, gein- dexeerd vanaf '77 - '78. Land- en Tuinbouwonderwijs op Flakkee. De Vereniging tot bevordering van het Land- en Tuinbouwonderwijs op Goe ree-Overflakkee komt op woensdag 12 juli des nam. 8 uur in het Schoolgebouw aan de Langeweg te Sommelsdijk in een Algemene vergadering bijeen. Uit de agenda blijkt, dat dhr. Ir. J. B. Mijs heeft gemeend te moeten bedanken als bestuurslid. In deze komende vaca ture worden kandidaat gesteld (Alpha- betisch): 1. H. A. Mijs, Koksweg 4 te Sommelsdijk, 2. mevrouw A. Schilpe- roort-Poortvliet, Galathesedijk 6 te Ooltgensplaat. Dhr. Th. Jacobs is: periodiek aftredend en herkiesbaar. Voor deze vacature worden kandidaat gesteld: 1. Th. Jacobs Tilsedijk 4 te Den Bommel, 2. J. Hop mans, Kranendijk 4 te Achthuizen. In deze vergadering zal ook de ex ploitatierekeningen 1976 en 1977 worden besproken, terwijl door het bestuur mededelingen zullen worden gedaan. Toen ds. P. Schravendeel zondagmid dag afscheid nam van de gemeente die hij bijna dertien jaar gediend heeft deed hij dat niet zonder zorg. Het langdurig verkeren onder haar had ds. een vraag teken doen zetten achter de bewering dat het Flakkeese volk diep weet te bui gen voor de heilige God. Dertien jaar geleden was dat ds. zo voorgesteld; nu bij het scheiden vroeg hij hoofd voor hoofd of toch wel de juiste vroomheid wordt gekend, de vroomheid die de mens niet alleen maar nietig-, maar ook nederig maakt. Zijn afscheidsprediking baseerde ds. Schravendeel op wat geschreven staat in Titus 2 11-13: „want de zaligmakende genade Gods is verschenen aan alle mensen. En onderwijst ons, dat wij, de goddeloosheid en de wereldse begeerlijk heden verzakende, matig en rechtvaar dig, en godzalig leven zouden in deze tegenwoordige wereld; verwachtende de zalige hoop en verschijning der heerlijk heid van de grote God en onze zaligma ker Jezus Christus". Ds. stelde de gemeente een bereikbare God voor, Die in Jezus Christus werd geopenbaard; niet een verre schimmige God maar een God Die bereid was bij mensen aan tafel te schuiven. Die met gewone mensen sprak en aandacht had voor de zieken en de verachten, een God groot in Zijn eenvoud. „Het gaat nog immer om dezelfde Jezus", predikte ds.; „Hij verandert niet". Ds. vroeg zich af of Flakkee zó gehoord heeft, of ze buigt voor de Hei lige Die zó onkreukbaar en onaantast baar in Zijn liefde is. „Huldigen wij Zijn liefde dankzeggend aan Zijn tafel?" vroeg ds. de gemeente af, predikend dat de Heere heilbrengend verschenen is voor alle mensen, ook die van het eiland. „Die verschenen genade zet een stem pel op een mens en trekt een Spoor door zijn leven; het doet hem Godzalig en rechtvaardig leven. Waar de Heere God zo eenvoudig werkt daar wordt de mens bezadigd, wijs van denken", zO' vertolkte dhr. Schravendeel. „Het gaat om mensen die hun grootsheid en ijdelheid en ijdel- tuiterij verliezen omdat ze stil zijn ge worden bij de majesteit van de eenvoud van Jezus Christus". „Wie deze liefde onderkent gaat an ders denken", aldus ds., wijzend op de Godsvrucht en de godzaligheid die dan in de harten woont van die mensen die volijverig in goede werken, niet zich zelf verheffen maar gelukkig zijn in het kennen van deze God. Deze vroomheid kent God in Jezus Christus en maakt de mens nietig en nederig. Ds, vroeg ieder af of Flakkee zich zo laat leiden in het voetspoor van Hem Die naar de aarde kwam of dat Flakkee nog hangt naar wereldse begeerten. Zijn het niet de zucht naar geld en de zucht naar macht die zich in onze omgeving laten gelden?" wees hij aan, de gemeente terugroepend naar Hem Die op de aarde kwam, en Zijn Woord sprak en de tafel aanrichtte waaraan de mens gewaar wordt wie de grootste is waarna ds. besloot met een heenwijzing naar de zichtbare verschij ning van haar God en Heiland op welke dag aUes vervuld zal worden. Toespraken. Na de prediking volgden enkele toe spraken, geopend door ouderling van Heerden. „Er zaten wel nuanceverschil len in uw prediking maar de kern van de zaak zat er altijd in", zo kon dhr. van Heerden terugzien op de ambtsbediening van ds. Schravendeel. Steeds hebt u ge wezen op de zoen- en kruisdiensten van Jezus Christus en dat gelovende kun nen wij ons vrijgemaakten voelen", be zag dhr. van Heerden, ds., mevrouw en hun gezin in de liefde Gods aanbevelend. Namens de Particuliere Synode werd gesproken door Dr. Bos. Deze het geen twijfel bestaan over de grote plaats die ds. Schravendeel daarin in meerderlei functies heeft ingenomen, waardoor hij mede het gezicht van de Par. Synode heeft bepaald. In het vertrek van ds. Schravendeel wüde dr. Bos Godsi leiding zien, waarom hij hem, na hem hartelijk dank te hebben gebracht alle goeds en Gods nabijheid voor de toekomst toe wenste. Ook in de classis heeft ds. Schraven deel een zo grote plaats ingenomen dat ds. Snoek hem als het kerkrechterlijk geweten van de classis typeerde, hem prijzend voor zijn betoonde integriteit. Ds. Snoek had zijn collega als een w^arm- voelend mens leren kennen waardoor hij onder de collega's alleen maar vrienden kende. „Veel dank daarvoor en voor de toekomst veel heil en zegen", zo wenste hij ds. en mevr. Schravendeel en hun gezin in hun nieuwe (Friese) gemeente Ferwerd toe. „Daadwerkelijk en aktief" was ds. Schravendeel ook bezig geweest in het plaatselijk convent van kerken namens welk werd gesproken door de Herv. pre dikant ds. E. F. Vergunst. Ds. Vergunst dankte zijn scheidende collega voor de betoonde voorzichtigheid, bedachtzaam heid en de broederlijke saamhorigheid. Ds. hoopte dat ds. Schravendeel de rei nigende kracht van het bloed van Chris tus zal ervaren en in Zijn Geest onder wezen te worden in de gezonde leer. „Moge U zo in het hart van God veran- lïerd zijn en moge Hij met u optrekken, U bekwamen, sterken en wijsheid ge ven", zo wenste ds. Vergiinst zijn schei dende collega toe. Ds. Schravendeel liet er een hartelijk dankwoord op volgen. Sprekend over de spanningen in het geloof maande hij niet te automatisch over het heil te denken maar anderzijds ook altijd te weten dat het de Heere is Die Zijn verbond ge denkt. Ds. dankte de gemeente van wie hij scheiden ging voor de trouw waar mee zij hem heeft omringd, bovenal ook voor haar gebed. „Ik ben dankbaar voor de tijd die ik onder u verkeerd heb", verklaarde ds,, hopend dat de gemeen te het Evangelie van Gods Genade blij vend zal worden bediend en dat ze het zal horen en bewaren. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 13 juli a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gem. in Ned. voorgaan ds. A. van der Meer te Rijssen (Ov.). Zie verder de ad vertentie in dit nummer. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrjjjdag 7 juli. Doré gewone 0,45 - 0,96; Doré drie- lingen 0,26 - 0,30; Doré kriel 0,70 - 0,76. Gloria gewone 0,45 - 0,65. Eerstelingen gewone 0,50 - 0,60; Ba- rima 0,25. Aardappelprijs per kg. Aanvoer: 150 ton. 1975 - 45.000 km - oranje Renault dealer 01871 - 1662 - 1553 Suiker Unie is in Nederland de grootste produ cent van suiker, zowel voor huishoudelijk als voor industrieel gebruik. Belangrijke nevenprodukten zijn: pulp (veevoeder), melasse (grondstof voor alkohol) en schuimaarde (kalkmeststof). Het per soneelsbestand bedraagt ca. 2000 personen, in de campagne aangevuld tot 3000. Voor de vestiging Puttershoek vragen wij voor spoedige indiensttreding: in vast en tijdelijk dienstverband voor de afdeling specialiteiten. Het tijdehjk dienstverband zal lopen tot eind december 1978. De werkzaamheden omvatten o.m. Het werk geschiedt in 2-ploegendienst. De werk tijden zijn van maandag t.m. vrijdag. morgendienst van 06.00 uur tot 14.15 uur. middagdienst van 14.15 uur tot 22.30 uur. De ploegen wisselen wekelijks van dienst. De minimum leeftijd is 18 jaar. Het salaris is afhankelijk van de leeftijd en wordt betaald volgens de Collectieve Arbeidsovereen komst voor de Suikerindustrie. Belangstellenden worden verzocht hun schrifte lijke sollicitatie te zenden aan de afdeling Perso neelszaken van genoemde vestiging. Postbus 5601 te Puttershoek. Voor telefonische inlichtingen 01856 - 1241, toestel 151. Coöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A., Post bus 3411, Breda. Fabrieken te Dinteloord, Gronin- nen, Puttershoek, Roosendaal, Sas van Gent, Zevenbergen. BB t

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2