YAMAHA vontlcfheijclefli Bij inschrijving te l<oop Uw huis verkopen? TAMBOER TV DEFECT? Toor snelle reparatie 01877 -1236 Snelheid en zuinigheid: Yamaha biedt u de meest gunstige pk/prijs-verhouding. Onze prijzen van Yamaha buitenboordmotoren BUITENBOORDMOTOREN VAN2TOT55PK ^AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. TE KOOP AANGEBODEN WOONHUIZEN TE KOOP GEVRAAGD landbouwbedrijven losse percelen bouwland vrij op gebruik of belegging, woonhuizen en zomerbungalows Bemiddeling bij aan- en verkoop van WIJ GEVEN U KOSTCELOOS ADVIES TAXATIES EN BEHEER MUS ONROEREND GOED POSTBUS 37 - DIRKSLAND TEL. 01877 -1309 Nieuws uit Zeeland Dierenbescherming: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 7 juli 1978. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. ITw vragen op velerlei gebied kunt u staren aan: Redactie Eilanden-nieuwa, postbus 8, Middeltaamls, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepuMl- ceerd. CARAVAN Als een moeder drinkt en niet goed voor het kind zorgt, wordt dat kind dan bij evt. scheiding aan de moeder toege wezen? En hoe gaat het met een door de man alleen gebouwde caravandie voor zijn ouders bedoeld is? Antwoord: Twee problemen waar voor een betere oplossing bestaat dan u bUjkens uw brief vreest. In de eerste plaats kunnen wij u gerust stellen inza ke de evt. scheiding. Het kind wordt na melijk niet automatisch aan een moeder toegewezen. Er wordt wel degelijk in ogenschouw genomen wat er in het ge zin gebeurd is en ook wie nu het beste het kind kan opvangen en verder op voeden. Gezien de voorgeschiedenis kan dat heel goed de man zijn. Het is na tuurlijk de rechter die uiteindelijk be slist terzake. Daarom is het wel ver standig, dat de man zich éérst voor goed advies wendt tot de Raad voor de Kin derbescherming. Gezien uw woonplaats valt u onder Rotterdam en dan is het adres: Wijn- haven 144. Spreekuren van maandag t.m. vrijdag 10 tot 11 uur en donderdag avond van 7 tot half negen en verder volgens telefonische afspraak. Mogelijk kan de Rotterdamse Raad voor de Kin derbescherming ook nuttige adviezen geven inzake de te kiezen advocaat met ervaring op dit terrein en andere voor bereidende stappen alvorens de proce dure wordt aangespannen. Heeft uw man een woonplaats die niet binnen het ressort van de Rotterdamse raad valt, dan kan hij daar horen tot welke raad hij zich dan moet wenden, b) Bij een eventuele boedelscheiding kan het eigendom van anderen geheel buiten beschouwing blijven. Als u zo'n caravan besteld en al grotendeels be taald hebt, is het w^el duidelijk dat die niet van die man is, maar door hem in uw opdracht gemaakt werd. Voor alle zekerheid kunt u de mondelinge op dracht nog tevoren op papier zetten, zodat later, als het zover is, een bewijs stuk op tafel kan -worden gelegd indien de caravan dan nog niet zou zijn afge leverd aan de opdrachtgever. FREEWHEELEND NAAR BOVEN? Ergens hoorde ik dat er een berg be staat, waar men het laatste stuk naar boven met stilgezette motor toch door blijft rijden naar de top. Antwoord: Over die wonderlijke berg zouden wij dan wel eens wat meer wil len weten. Volgens ons kan die slechts in drie landen voorkomen: in Sprookjes land, in Dromenland of in Luilekkerland WEIGERING AOW Waar blijft de AOW als de ouders dat wegens gemoedsbezwaren niet willen hebben? Kunnen de kinderen dat op vragen als de ouders zijn overleden? Antwoord: De opzet van de wet is een algemene, de gehele bevolking omvat tende, verplichte verzekering tegen geldelijke gevolgen van de ouderdom en niet het kweken van kapitaaltjes ten behoeve van de latere erfgenamen. Die erfgenamen kunnen immers zelf hun brood verdienen of ze krijgen zelf al een uitkering. De AOW is er voor ingezete nen die de premie betalen en hun echt genoten voor het geval zij 65 jaar en ouder worden. Als die er geen gebruik van maken, bUjft het geld bij de Sociale Verzekeringsbank. In geen geval wordt het uitgekeerd aan anderen. Er is maar één uitzondering, dat een bedrag kan worden uitgekeerd aan de kinderen. Dat betreft gescheiden, of gescheiden levende echtgenoten die zijn overleden voordat het ouderdomspensioen over de laatste maand is uitgekeerd. Dan alleen vindt uitbetaling voor de eerste en laatste maal plaats aan degene(n) die daarvoor op billijkheidsoverwegingen in aanmerking komt (komen) en binnen zes maanden na het overlijden een aan vraag indienen. Wij kunnen van hieruit niet overzien, hoe betrokkene staat ten opzichte van zijn principes. Hij heeft tenslotte vele jaren de premie betaald en heeft recht op de uitkering. Hij zou kunnen overwegen te doen wat meer gebeurt bij mensen die de AOW zelf niet nodig hebben: deze wel innen, of op machtiging doen innen, maar weg schenken of laten behouden door zijn eega, of kind(eren), of iemand anders die het heel goed kan gebruiken. RUNDLEER BARST We zijn in het bezit van rundleren zit banken. Echt leer moet kreuken, zegt men, maar door die kreuken ont staan witte streepjes. Men heeft mij ge adviseerd: afnemen met water en één of tweemaal per jaar insmeren met le- dervet. Is dit normaal? Antwoord: Het advies deugde helaas niet. Dt witte streepjes zijn nu ontstaan door barstjes in het leer en dat wijst er op, dat het leer te hard is geworden. Dat kan komen door de behandeling met water, want daar wordt echt leer hard van. Echt leer moet juist vochtvrij worden gehouden. Er mag geen water op komen, zelfs geen vocht van transpire rende mensen of dieren. Daarom is het zo noodzakelijk terstond na het gebruik van leren stoelen en banken te contro leren, of er geen vocht is achtergebleven Er kan ook drank op gemorst zijn, De druppels moeten terstond worden opge nomen met een baddoek of dgl. en omdat het hier een bruin bankstel betreft, ver volgens even worden ingesmeerd met een beetje bmiine bijenwas. Die wordt in meubelzaken verkocht. Even laten intrekken en dan uitwrijven. Wilt u uw bankstel nu een goede beurt geven, dan moet u het op een avond terdege, maar licht invetten met zo'n bruine bijenwas en dan de volgende dag pas uitwrijven met een wollen doek. Dan krijgen de witte lijntjes kleur en komt het bankstel goed in de was te staan. De plaatsen waar de meubelen veel te lijden hebben, met name op de armleggers, de zitplaats en het plekje waar de benen tegenaan schuren of de binnenkant van de knieën transpiratievocht achterlaten, kunt u gerust eens in de maand extra behan delen. Een paar keer per jaar is veel te weinig voor echt leer. Koop ook geen goedkope meubelwas, maar echte bijen was. ALGEN Ik heb veel last van algengroei en wier in mijn vijver. Is dat te verhelpen door een keer het water te vervangen, of moet ik dan regelmatige doorstro ming maken met een fonteintje en af voerpijp? Antwoord: De meeste algengroei ont staat in een tuinvijver doordat water en planten beide besmet zijn, óf door in- spattend regenwater. Aarde bevat bijna altijd algensporen, dus bij regenval brengt het naar de vijver aflopend wa ter weer nieuwe sporen mee, ook al ver verst u regelmatig het water in uw vij ver. Toch kunt u via een overloop en de toevoer van fris bron- of leidingwater wel bereiken dat de vijver helderder wordt. Is dit te kostbaar, omdat u dan aan- en afvoerleidingen moet maken, dan kunt u algentabletten gebruiken. Ze zijn verkrijgbaar bij tuincentra en aquariumzaken. Voor vissen en water planten zijn ze onschadelijk. Ze onder drukken de algengroei. Wieren en flap kunt u natuurlijk met een harkje ver wijderen. HAAIEVINNENSOEP In een Chinees restaurant aten we heerlijke haaievinnensoep. Bestaat er een recept voor om die soep zelf te ma ken? Antwoord: Er zijn twee soorten, na melijk de echte en een namaak. Gezien Hallo, raadselvrienden en vriendinnen, we gaan maar weer beginnen om het eerste hoekje in de maand juli vol te krijgen. Er zijn nog geen brieven te be antwoorden. De vorige week zijn alle brieven afgewerkt en er zijn er nu nog geen binnen. Het is de laatste dagen maar erg koud en nat weer. Het is te hopen dat het spoedig wat beter weer wordt. Vooral met de vakanties in het vooruitzicht. Zo zie je maar weer dat er altijd wat te klagen blijft. Eerst bleef het te droog en nu blijft het te nat. En toch is het altijd weer goed gekomen. We geven nu eerst het nieuwe raadsel. JULIRAADSEL 1 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 14. X 15. X 1. koning der ammonieten (1 Sam. 11) 2. andere naam voor Jehovah 3. stierf op de berg Hor 4. dichter van psalm 89 5. was groot bij de Efeziërs 6. koning der Moabieten 7. zoon van Midian (Gen. 25) 8. wetgeleerde (Titus 3) 9. één der plagen van Egypte. 10. zoon van Aaron (Num. 26) 11. koning van Israël. 12. stad der Filistijnen. 13. bracht een dienstmaagd haar heren (Hand. 16) 14. door Simson gedood 15. gebruikte Abraham bij de bereiding van een maaltijd (zuivelprodukt). Zoals jullie zien zijn het allemaal woor den van vijf letters. Op de kruisjesUjn komt te staan de betekenis van het boek Deuteronomium. ALLEMAAL: We zuUen maar hopen dat de brieven gaan binnenstromen, dan is het mis schien mogelijk volgende week de prijs winnaars bekend te maken. We geven dan ook de oplossingen van de juni- raadsels. Omdat er nu geen brieven te beant woorden zijn, laat ik maar een gedicht volgen dat ik pas las in een oud school boekje. Dat gaat over de jeugd van vroe ger. Die jeugd van tegenwoordig dat hoort men zo dikwijls zeggen, hè. Maar vroeger durfde men ook wel wat hoor. Het is wel een beetje „lang dradig", maar jullie hebben ook een lange vakantie. Het is letterlijk over genomen in de oude spelling. Kunnen jullie zien hoe men vroeger schreef! Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO! DE GEFOPTE OUDHEIDSZOEKERS Twee heeren dwaalden langs de hei; geleerden waren het allebei, op het gebied der oudheid. Ze liepen daartoe heinde en veer door alle wind en alle weer, al kostte 't een verkoudheid. De één was een lange, naagere man, gebrild, zoo deftig als 't maar kan. En hoog gehoed, heel waardig. Zijn naam was Antiquariiis, met een dr. ervoor en dus een doctor, knap en vaardig. En de ander was een kleiner heer met lagen hoed en pauweveer; hij leek wel op een f at je. En vroeg men naar zijn naam, dan was 't: „'k Ben een geleerde van sta-vast en doctor Scriba, vat je". Die twee nu dwaalden allebei opzekeren dag eens op de hei om daar in aUe hoeken, nu Unks, dan rechts nu hier, dan daar den ganschen dag door, met elkaar, wat oud was, op te zoeken. Zoo kwamen ze aan een klein gehucht en Scriba zeide met een zucht; „Als wij de lui niet vragen, of hier niet wat merkwaardigs is, dan zoeken wij, dat is gewis, voor niet, geheele dagen". „Wel", zei toen Antiquarius, „daar komt een jongen aan, en dus, eer wij het soms vergeten, aan hem gevraagd, of hier in 't rond wat vreemds is op den heidegrond, hij zal het zeker weten". „Want, als zoo iets er is, och, dan weet oud of jong wel iets er van, en uren, dagen, weken, ja, jaren en soms eeuwen lang, blijft het dan in zo'n buurt in zwang, daarover veel te spreken". „En zie nu eens dit heiveld aan, het is met hoogten als belaan, en in het grijs verleden heeft zeker een Germaansche voet. het kan niet anders, ja, het moet, hier dezen grond betreden". „En zeg eens, Ujkt het hier 't gebied der oude „witte wieven" niet? Het schijnt er voor geschapen. Wie weet, hoevelen hier in 't rond zoo iets als in gewijden grond, als asch in urnen slapen. Daarom het dient er op gewaagd terstond dien jongen ondervraagd, en 'k durf het haast voorspellen, dat hij van dit echt Sprookjes-oord, is hij maar eenmaal aan het woord, een uur lang kan vertellen". Heer Antiquarius, vol moed en zoete hoop, gaat nu met spoed naar onzen jongen henen; en vraagt hem „Ventje, zeg me eens ras, of hier niet eens een kerkhof was in tijden, lang verdwenen". Een schelm der schelmen kijkt den guit de heldre, donkre oogen uit. Hij neemt de twee in 't ootje, en zegt: „Een heel eind hier vandaan daar moet een tweetal steenen staan, naar 't zeggen van mijn grootje. „En bij die steenen spookt het wel, als 't middernacht is, vrees'lijk fel. Niet één durft daar dan komen; want wie dat ook maar één keer deed het is niet kwaad, dat u het weet hij zou er vast van droomen." „We zijn zoo bang niet, jonge maat", sprak doctor Scriba, dus je raad valt bij ons in het water. Wijs ons dat plekje maar eens aan! Kom daad'lijk met ons meegegaan! Je loon volgt dan wel later. „Neen, Heeren, tot mijn groot verdriet moet ik u zeggen: 'k weet het niet, maar 'k zal het grootje vragen. En wijst ze mij dat plekjen aan, dan wü ik met u medegaan. Ik durf het dan wel wagen". Verrukt van blijdschap zijn de twee. Ze denken: „O, wat valt dat mee! Dat wordt een buitenkansje! Beloond wordt dan toch onze vhjt! Wij vinden wat uit d' ouden tijd; ons lot viel op een gansje". En afgesproken wordt nu, dat men na een week zal gaan op pad naar 't plaatsje der twee steenen. Als gids gaat dan de jongen mee; 't Is afgepraat, en onze twee gaan nu vol blijdschap henen. De guit ziet beiden lachend na, en zegt: „Dat wordt een grap. Ha, ha! ik zal ze een kooltje stoven. Die oudheidzoekers zijn wel knap, maar een echte jongensgrap zal geen der twee gelooven". (Wordt vervolgd) uw enthousiasme hebt u ditmaal geen namaak, maar echte haaievlnnen op uw bord gehad. Die echte zijn evenals di verse namaaksoepen, te koop in blik en in pakjes. Deze echte soep w^ordt ge maakt van gedroogde en soms gemalen haaievlnnen, die in ons land worden in gevoerd door importeurs van voedings waren voor de Chinese en Indische keu kens. U kunt ze in Chinese en Indische toko's (winkels) kopen en eveneens bij gespecialisearde delicatessenzaken. U zet de haaievlnnen een nacht in de week waardoor ze opzwellen en u voegt er dan de ingrediënten van een normale groen tesoep aan toe, met dit verschil dat u daarvan een derde neemt. Anders proeft u de haaievlnnen niet meer. De soep is calorie-arm en past goed in een verma- gertngsdieet. De namaaksoep heeft niets met een haai te maken maar wordt bereid met sliertjes eiwit, daardoor viel u het verschil in smaak zo op. DOFFE BLOEDKORALEN Hoe krijg ik een ketting met dof ge worden bloedkoralen weer glanzend? Antwoord: Haal deze ketting voor zichtig langs een doekje, dat bevochtigd is met slechts een paar druppels sla-olie. U zult zien dat uw bloedkoralen dan weer donkerder van kleur worden en gaan glanzen. PLATTEGRONDJES NODIG Ik moet vaak per auto naar het bui tenland, maar vind dan moeilijk de weg in de grote steden. Bestaan daar verza- melboekjes met de plattegrondjes van? Antwoord: Ja, als u van een te bezoe ken land een Michelingids koopt, vindt u daarin héél veel plattegronden van de grote plaatsen en zeker van de belang rijkste steden. In „Het Beste Boek voor de weg" (uitg. Readers Digest, Amster dam) vindt u ook een aantal plattegron den, maar niet zo veel. Als uw boekhan del de reisgidsen niet heeft, kunt u ze kopen bij de ANWB en KNAC. De PK's die er op staan zitten er ook in 2 pk kortstaart 3,5 pk kortstaart langstaart 3,5 pk kortstaart langstaart 5 pk kortstaart langstaart 5 pk kortstaart langstaart 6 pk kortstaart langstaart 8 pk kortstaart langstaart 661,— 850,— 897,— 909,— 956,— 1121,— 1168,— 1239,— 1286,— 1770,— 1829,— 1947,— 2006,— Ultra langstaart 2124,— (Spiegelhoogte 580 mm) 9,5 pk kortstaart 2242,— langstaart 2313,— 15 pk kortstaart 2360,— langstaart 2431,— Petroleum uitvoering (smering 1 50) kortstaart 2242,— langstaart 2431,— 20 pk kortstaart 2714,— langstaart 3057,— Electrisch startend: kortstaart 3458,— Langstaart 3528,— 25 pk kortstaart 3186,— langstaart 3257, Electrisch startend: kortstaart 3658,— langstaart 3729,— 28 pk kortstaart 3304,— langstaart 3375, Electrisch startend: kortstaart 3776,— langstaart f 3847, 40 pk kortstaart 3835,— langstaart ƒ3906,— Electrisch startend: kortstaart 4307,— langstaart 4378, 55 pk kortstaart 5310,— langstaart 5404, Electrisch startend: kortstaart 5664,— langstaart 5758,— Drelschor, Blindeweg, in landelij ke omgeving een modem ver bouwde woning met garage en voorzien van cv.; vrije ligging in een mooi gebied. Indeling: gang, trap, toilet, badkamer, grote woon kamer met open keuken en op de Ie verdieping 3 slaapkamers. Grondopp. ongeveer 550 m^. Aan vaarding binnen 3 weken. Bruinisse - dokter de Kockstraat, zeer gunstig gelegen herenhuis 2- 1 kap, cv., garage, voor- en ach tertuin. Indeling: gang, royale woonkamer met open keuken, Ie verd.: 3 slaapkamers en een bad kamer. Een woonkamer-slaapka mer op de 2e verdieping. Aan vaarding na overleg. Dirksland - Stationsweg, groot riant herenhuis mooi gelegen in het centrum van het dorp. Ind.: gang, toilet, woonkamer en suite, kantoor, keuken, bijkeuken, dou che en hobbykamer. Ie verd.: 5 slaapkamers, badkamer met lig bad, bidet en 2e toilet, 2e verd,: droogzolder. Achtertuin met ken nel. Den Bommel - Molendyk, een in aanbouw zijnd casco (een nog niet voltooid woonhuis) met garage. Ind.: gang, woonkamer, keuken, slaapkamer, badkamer, bijkeuken Ie verd.: 2 slaapkamers en ruimte voor badkamer en toilet. Parterre: grote bergruimte. Nieuwe Tonge - Z. Achterweg, Een vrijstaand woonhuis in het dorp met 2 grote garages, grondoppervlakte ongeveer lOOO m^ en een mooie achter tuin. Ind.: gang, woonkamer, eetkamer, keuken, bijkeuken, toilet, aparte doucheruimte en op de Ie verd. 3 slaapkamers. Aanvaarding na overleg. Dirksland - Korteweegje, een woonhuis met schuur en ongeveer 400 m2 grondoppervlakte. Indeling van het woonhuis: gang, toilet, open trap, ka mer, eetkamer, keuken; op de Ie verdieping 1 slaapkamer en een open zolderruimte. Een vliering op de 2e verdieping. Zeer spoedig te aanvaarden Eengezinswoningen Vr^staande w^oningen Bungalows, Villa's Boerderijen met bybeh. land Fruitbedryven Bedr^fruimtes Zakenpanden Bouwterreinen Landbouwgrond Beleggingsgrond Zomerhuizen Recreatieprojekten Notaris Mr. G.E.H, ter Braak te Dirks land is voornemens namens iBeheers- maatschappij Tieleman B.V. gevestigd te Melissant bij inschrijving te verkopen: Ruime vrijstaande woning op 865 m2 eigen grond siertuin IVIELISSANT binnenweg 12 op Goeree-Overflak- kee. 50 km. van Rotterdam, 15 km. van Ouddorp strand, 10 km. van vi/inkel- centrum Middelharnis en op enkele km. afstand van het Haringvliet en de Greveiingen. Bouwjaar 1954. Kadastraal bekend gemeente Melissant, Sectie A, nummers 1935 en 2105, groot tezamen 8.66 are. De woning omvat: Begane grond. Woonkamer met open keuken en eet bar. Hal-portaal met open bordestrap. Kelderkast onder de trap. Badkamer met ligbad en wastafel. Toilet met fon teintje. Bijkeuken. Berging en kantoor tje met 2 ingebouwde stalen rolluikkast- en. Etage. 4 slaapkamers met elk een vaste hang kast en hardhouten tuimelramen. 1 slaapkamer is voorzien van deur en balkon aan tuinzijde en 2 kamers van vaste wastafel. Overloop met 2 vaste kasten en vliezo- trap naar pin'. 20 m2 bevloerde zolder. Het pand is van hardvormsteen ge bouwd, alle kamers afwasbaar behang, gedeelte binnendeuren eiken Bruyn- zeel kamers' en kantoor dubbele be glazing. De woning is solide gebouwd en ver keert in een uitstekende staat van onderhoud. Tevens te koop afzonderlijke in schrijving stoffering enz. o.a. vloerbedekking, vitrage, .overgordijnen, gashaarden, vaatwasmachine, koel-vriescombinatie en zonweringen. DE WONING IS DIREKT TEAANVAARDEN, na betaling der kooppenningen, p.s. Het pand is zeer geschikt voor uitbreiding met een kantoor of prak tijkruimte enz. Bezichtiging: 24 juni, 28 juni en 1 juli 's morgens van 10 tot 12 uur of op afspraak. Tel. 01877-2555/2575 met dhr. P.L.A. Tieleman. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van notaris Mr. G.E.H. terBraak Voorstraat 31 te Dirksland.vóór 13 juli 1978, in een gesloten enveloppe, onder vermelding:" Inschrijving T Nadere inlichtingen voornoemde Notaris: 01877-2500. SINT ANNALAND A. J. Kurvink overleden Zaterdagmiddag overleed plotseling te Sint Annaland dhr. Abr. J. Kurvink J.zn. Wijlen dhr. Kurvink had in St.- Annaland een timmermanszaak en ver der bekleedde hij diverse functies, zo wel op staatkundig, alsook op kerkelijk gebied. Zo was dhr. Kurvink jarenlang raadslid voor de S.G.P. in de raad van de toen nog zelfstandige gemeente Sint- Annaland. Na de herindeling was hij ook nog enige tijd lid van de raad van groot Tholen. Verder was hij in zijn woon plaats Kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk en kerkeUjk ontvanger. De begrafenis van dhr. Kurvink, die 76 jaar werd had plaats op woensdag 5 juli des voormiddags 11 uur op de alge mene begraafplaats aan de F. M. Boo gaardweg, na een rouwdienst in de aula die aanving om 10.00 uur. Aardappelveiling dinsdag 4 juli Doré gewone 0,35 - 0,99; Doré drie- lingen 0,30 - 0,32; Doré kriel 0,70 - 0,72; Gloria gewone 0,69. Eerstelingen gewone 0,45. Aardappelprijs per kg. Aanvoer: veertig ton. Weggelopen, zwart katertje, op de keel een paar witte haartjes. Oud 2 jaar. Roepnaam Moortje. Mevr. Flikweert, Ds. Montijnstraat 14, Sommelsdijk, Tel. 3689.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6