u^ s mm hmIneéMse Het Sloisse haventje wordt aangepast en uitgebreid Boelthandel C. van Koppen werd een zaak van groot allure Toch niet veel minder druicte in Ouddorp ƒ45.- UfV 3 KODAK HUIS X 51e jaargang Vrijdag 7 juli 1978 No. 4705 cam. STREJEÏKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOUJySTDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week dinsdag- en vrijdagavond AGRARISCHE MAMMOETS TE LIJF MET GERICHTE INSTRUMENTEN IJMJI IjMjMamj. %)oor aOe zékethadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD OOSTFLAKKEE: SUPER 8 J3 BI BIJ UW FOTO- SPECIAAL ZAAK: Hobbemastraat 49 MIDDELHARNIS Telefoon 01870-2461 VOOR MOOIERE bloemstyk|©s Fa. KOÜTEWEG Zandpad Mddelharnis OUDDORP: Medische diensten X BEZOEKT ONZE Aufomoblelen-verlcoophai i X OOK OP VRIJDAGAVOND 2 I GARAGE KNëFS - IViiDPELHAeiiiS TELEFOON 01870-2043 LANGEWEG 113 Wel b»r vakantieweer snaai*: CONCERT ,,APOLLO'' Geslaagden Landbouwscliool POSTBOX 8 M MEDOEUtAHmS Bedacüe en adverteritles: Kantocw Lamgeweg 13, Sammelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanlkBabo IiiUxldieaihainda na 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS f 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Boeren worden bedreigd door pseudo- boeren die in feite industriëlen of bio- fabrikanten zijn. In het zuiden des lands hebben de boeren en hun organisaties de oorlog verklaard aan de manunoet- bedrijven in de landbouw. Zij willen paal en perk steUen aan snelle groei van deze manunoets. Veel beroering rond een zaak die zich misschien vanzelf op lost. Het conflict tussen de boeren en de mammoetbedrijven is niet nieuw. Ruim tien jaar geleden vond op het plat* aid een doorbraak plaats naar concenti'atie en integratie. Agrarische industriëlen zoals veevoerfabrieken en slachterijen gooiden (strakke en minder strakke) lij nen uit naar de boer. Risicospreiding en meer leverings- of afnamezekerheid heette het. Toen al waren er handige zakenlieden die met landbouw niets van doen hadden en toch een avontuur tn de veehouderij niet schuwden. De ontwikkeling naar het grote land bouwbedrijf houdt nu wederom veel mensen bezig. Je kunt je overigens wel afvragen wat precies wordt verstaan onder groot. Het heeft in elk geval niet alleen meer te maken met het aantal hectares. Kijk bijvoorbeeld naar de in tensieve veehouderijbedrijven met dui zenden leghennen, slachtkuikens en mestvarkens en met honderden fokzeu- gen. Juist in deze zogenaamde verede- lingssector doemen her en der grote be drijven met een enorme veestapel op. De boeren vooral de jongeren die hun toekomst in de landbouw nog zoeken voelen zich door de mammoets zwaar genomen. Groot, groter, mammoet. In de pluimveehouderij en varkens houderij is sinds 1970 heel wat gebeurd. Het gemengde bedrijf met enkele var kens en een legertje rondscharrelende kippen heeft het afgelegd tegen gespe cialiseerde kippen- en varkensfarms. Eén man is in staat 100 fokzeugen, 1100 mestvarkens, 10000 leghennen en wel 500000 slachtkuikens te verzorgen. Zelfs de grote bedrijven (twee- of meermans- bedrijven) nemen in aantal toe. In 1972 waren er in ons land 68 bedrijven met meer dan 200 fokzeugen (dus twee- of meermans); het afgelopen jaar was dat aantal al opgelopen tot 318. In de leg- hennensector is de groei naar grote be drijven nog opzienbarender. Het afge lopen jaar telden we 89 bedrijven met meer dan 25000 dieren en 554 bedrijven met meer dan 10000 leghennen. Overi gens is de groei naar grotere bedrijven geen zaak van de veehouderij alleen. Van alle boerenbedrijven 15500) le vert 22»/o werk aan twee arbeidskrach ten en zelfs 6"/o aan meer dan drie men sen. In de glastuinbouw heeft 11% van de bedrijven een produktie-opzet voor meer dan drie krachten. Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mf.Sniiderweg-Industrieterrein-Stellendatn-telefoon 01879-2300 VINGERLING 3 -MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Economie, techniek en beleid. Waarom nu een felle aanval van de boer op de grote veehouderij-mam- moets? Juist deze sector kampt met sterke opbrengstgolven terwijl de vlees- en eierbergen felle reacties uit het grote publiek oproepen. Een landbouw, geba seerd op gezinsbedrijven, is niet te rij men met een produktie-systeem dat met mammoets werkt. De boeren vrezen dan ook dat de grote bedrijven meer nog de snelle groei naar grote produktie- eenheden de boeren hun boterham afnemen. Is de groei naar grote bedrij ven af te remmen? Zowel economische als technische ontwikkelingen leiden tot grotere be drijven. De door de techniek meest ge wenste bedrijfsomvang schuift steeds meer naar boven. Als de winst per een heid produkt boven dit produktie-ideaal niet afneemt, is de ondernemer geneigd door te gaan. De boeren zelf lopen be wust of onbewust mee in de race naar meer en groter. Ook de economie be vordert deze gang van zaken. Behalve de schaalvergroting speelt het overheids beleid hierbij een rol. Fiscale regels (met name de door de Wet Investeringsrekening verdrongen investeringsaftrek en vervroegde af schrijvingen) geven de ondernemer vaak een ruggesteun naar de grotere bedrij ven. Als de overheid via het beleid be paalde knelpunten wil wegnemen, zijn het vaak de grotere boeren die hiervan weten te profiteren. We denken bijvoor beeld aan regelingen om de hinder- en stankoverlast te bestrijden (mestafvoer, zuiveringsinstallaties, luchtwassers, enz.). Natuurlijk kleven aan het grote vee bedrijf ook nadelen. De betrokkenheid van de werkers heeft de neiging af te nemen. Het boerenhart met de dieren liefde lijkt plaats te maken voor meer zakelijkheid t.o.v. het dier. In ons land waar men zeer zuinig met landschap, natuur en milieu moet omspringen staat men zeer kritisch tegenover bio-indu striële produktiemethoden. Geen automatische rem. Zal het proces van klein naar groter en zeer groot niet eigener bew;eging stoppen? We vrezen dat de voordelen van het grote bedrijf ruimschoots opwegen te gen de nadelen. Planologische remmen gelden evengoed voor het traditionele veehouderijbedrijf. De kwetsbaarheid van grote gespecialiseerde bedrijven is makkelijk op te vangen via bindingen met veterinaire- en financieringsinsti tuten. Het verhaal dat de grote bedrij ven de hoofdschuldigen zijn bij overpro- duktie gaat niet op. Van de totale pro^ duktie-uitbreiding in de landbouw tus sen 1971 en 1975, die 15% bedroeg, komt bijna 1,5% op rekening van de grote be drijven. Het Sluisse haventje ondergaat mo menteel onder de kundige handen van Aannemingsbedryt Dqkers en Pfll een ware verjongingskuur, om vanuit de in gezonkenheid waarin het haventje vele jaren lang verkeerde een haven van de ze tijd te worden> Niet overigens de in- dustriehaven die de gemeenteraad zich in zijn stoutste dromen had voorgesteld. Daarmee zou een investering van 14 miljoen zijn gemoeid maar van dat plan werd afgestapt toen de economie een gevoeUge dreun kreeg en duidelijk werd dat er aan een industriehaven met om- liggende terreinen nauwelijks behoefte was. Volgens het nieuwe plan zal de haven, eertijds een vluchthaven, een handelshaven en een veerhaven, worden aangepast in het kader van de Aanpas singswet Deltawerken. Het ministeriële fiat heeft vele jaren op zich laten wach ten, maar toen de raad laatstelijk nog eens zeer nadrukkelijk aan de bel hing besloot de Minister zijn goedkeuring te geven wat tevens betekent dat de kos ten voor het overgrote deel door het Rijk worden betaald. Toch stelde de raad vorig jaar nog; een krediet van 70,000,- beschikbaar omdat niet alles door het Rijk zal worden vergoed. De instemming van de Minister werd mede ontleend aan de wetenschap dat de compartimentering van de Ooster- schelde pas in 1985 gereed zou zijn. De klacht van Oöstflakkees' gemeentebe stuur dat met het noodzakelijke onder houd toch niet meer zo lang kon wor den gewacht vond tenslotte gehoor en zo komt het dat de Fa. Dijkers en Pijl aan het werk werd gezet. De nieuwe haven wordt aanzienlijk groter dan het oorspronkelijke haventje. Op de foto is aangegeven hoe groot die hap is die uit de wal wordt gehaald. De eerste fase die momenteel in uitvoering is bestaat uit die vergroting en de aan leg van de damwand. Het motief tot de verbetering is de haven weer geschikt te maken voor de beroepsvaart, maar het is aannemelijker te veronderstellen dat het haventje na het gereedkomen vreedzaam door de watersporters zal worden ingenomen. Wel zal het hen ge boden zijn de beroepsvaart ongehinderd te laten omdat daarvoor 40 meter los- wal ter beschikking komt. De eerste fase zal nog voor het najaar gereed ko men. Als men paal en perk wil stellen aan grote industriële agrarische bedrijven, zal de overheid met gerichte instrumen ten moeten werken. Te denken valt hierbij aan selectieve fiscale maatrege len, een bijsturing van het structuurbe leid, het financieringsbeleid en een aan gepast sociaal beleid. Zelfs wanneer de overheid een flinke vinger in deze agra rische pap heeft, zal zij het recht van economische en technische ontwikke ling de vrije loop moeten geven. Een landbouwstructuur is wel bij te sturen maar leent zich nooit voor bevriezing. Een aanval van de boer op de land- bouwmammoet mag er nimmer toe lei- cllen dat de klok op de boerderij wordt stilgezet. B. Schouwing. J^:^^D^2^^^s:^os:>os.9s:>^J^^^sDsil<^:iK>.J;S^ 3<D^3>i>J3Öv3s!>OOi3ÖvaSi3ÖOv^^ STELLEND AM CONCERT Op zaterdag 8 juli wordt een concert gegeven op de mu- ziektent bij het Haagse Huus. Hieraan wordt medewerking verleend door de Brassband „Concordia" te Ouddorp (dir. L. Horseling) en Fanfare-orkest „De Hoop" (Dir. H. L. Willemsen). Aanvang 19.30 uur. Vooraf wordt een muzikale rondgang gemaakt door „De Hoop" m. m.v. Drumband „Avec Esprit" te Oud dorp en de majorettegroep „Jong Le ven" te SteUendam. KoUekte-opbrengst. De onlangs ge houden kollekte gehouden ten bate van het Anjerfonds bracht op de som van 600,Hartelijk dank allen die hun steentje bijdroegen voor deze nuttige culturele instelling. Van zaterdag 8 juli tot maandag 10 juli 1978. ARTSEN Middelhamis Sommelsdqk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 utir tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877 - 1262. Stellendam - Goedereede: Van vrijdag 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Westra, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Wolthers, tel. 01878 - 1660 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft zaterdag dhr. Tjebbes, tel. 01870 - 2966, zondag dhr. Minder- houd, tel. 01870 - 2897. WUKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Krijgsman, tel. 01870 - 4845 b.g.g. 2566. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Melissant, tel. 01875 - 390 b.g.g. 01876 - 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Ooltgensplaat: Wit-Gele Kruis. Dienst heeft Zr. Vrij, Tel. 01871 - 534. „Boek- en kantoorboekhandel annex rookartikelen", zo noemt dhr. C. van Koppen de riante zaak die hy exploi teert, maar eigenlijk is er te weinig mee gezegd, zeker na woensdag toen het ver nieuwde en sterk uitgebreide bedrijf geopend werd. De velen die aan de vriendelijke uit nodiging gevolg gaven en een kijkje kwamen nemen konden hun ogen nau welijks geloven. De zaak heeft een grote verandering en uitbreiding ondergaan. Dat werd mogelijk omdat een naastgele gen schuur kon worden aangekocht waardoor de welkome ruimte ontstond die de boekhandel zo goed gebruiken kon. Voornamelijk wordt die gewonnen ruimte gevuld met systeem-bouwdozen, Talens verven en een heel groot assor timent boeken. Boekhandel van Koppen heeft onder de energieke aanpak van de eigenaar al Slechts een klein gedeelte van het rijke interieur. meerdere aanpassingen ondergaan maar de laatste is de kroon op het werk. Het assortiment kon er aanzienlijk door worden uitgebreid en alles kan nu over zichtelijker worden uitgesteld. De klan ten van boekhandel van Koppen bestaan voor een groot deel van het jaar uit autochtone Ouddorpers maar iii de zo mermaanden zorgen de toeristen voor een extra toeloop. Boekhandel van Kop pen heeft dan, zoals een boekhandel in een toeristenplaats betaamt, een grote keus uit buitenlandse dagbladen en pe riodieken en het lijkt erop dat dat de toeristen vooral met de huidige weer type heel erg aan zal spreken. Onzerzijds gaarne gelukgewenst met dit geslaagde staaltje van ondememers- Het mag dan bar en boos vakantie- weer zijn, in Ouddorp betekent dat niet dat het er ten opzichte van voorgaande jaren aanzienlijk minder druk zou zijn zoals dat kennelijk in meerdere bad plaatsen wel het geval is. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de famüiebadplaats Ouddorp voor het overgrote deel bezocht wordt door ver- blijfsrecreanten, bewoners van zomer- woningen en sta-caravans. Degenen die zo'n huis of caravan bezitten of hebben gehuurd schuwen het minder goede weer niet en zijn toch hun vakantie be gonnen, al heeft VW man Mameeteman moeten constateren dat de meesten niet met een lach om hun gezicht door Ouddorps dreven dwalen, het enige tijd verdrijf dat dan nog redelijk te doen is. Het minder fraaie weer dat het strand- bezoek vrijwel uitsluit heeft tot gevolg dat de attractiepunten druk worden be zocht. Het Dolfirodam, de Delta-Expo en de toren van Goedereede hebben al heel veel belangstelling ondervonden. Nauwelijks minder drukte derhalve in het Ouddorpse al zijn er wel lege plekken gevallen. Kampeerders en toer- caravanners hebben daarom nog alle keus (voorzover de campings op deze toeristische kampeerders zijn ingesteld). Dat wordt zeker anders wanneer op de 15e juli Zuid-Nederland plus de bouw vakkers met vakantie gaan. Dan is Oud dorp weer volledig volgeboekt, ijs en weder dienende. Intussen betekent het gure weer een strop voor de nering doenden die het van het vakantieseizoen moeten hebben. Met name zijn het de strandpaviljoenhouders die met een lege tent zitten. GOEDEREEDE Op zaterdag 8 juli geeft de Konink lijke Fanfare Apollo een concert op de markt te Goedereede. Aanvang acht uur. In verband met de landelijke Anjer- aktie ten bate van het Prins Bemhard Fonds zal er overdag in Goedereede en Goedereede-Havenhoofd voor dit fonds worden gecollecteerd. SOMMELSDIJK Bevorderd tot Hoofdingenieur Onze vroegere dorpsgenoot dhr. Ir. L. Schol B.zn., werkzaam als hoofd van het Projectenbureau Distributie G.E.B, te Dordrecht is met ingang van 1 juli j.l. bevorderd tot Hoofdingenieur. Aan de Lagere Agrarische School të Sommelsdijk slaagden onderstaande leerlingen: L. Bolier, J. M. v. Eek, C. G. Fase, A. J. de Graaf, T. E. Grinwis, C. Hartman, A. Keizer, L. Klein, J. H. Korteweg, C. de Leeuw, L. B. v. Nieuwenhuyzen K. Roos, C. Schaaf, J. v. d. Slik, M. J. Stouten, J. A. Struik, J. Tanis, K. Tanis, M. v. d. Weele. „EHiANDEN-NBEUWS" het meest gelezen blad op Goeree-Overflakkee I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1