Museum in Goeree's dom wordt gesteund door „Vereniging van Vrienden" II.S. donderdag raadsvoorstel tot aanlioop van Hotel Spee Dank je welvuilnismannen kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Dinsdag 4 juli 1978 No. 4704 CHR. STRSEIKBLAD OP GEIEEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifra tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS: Groot concourssucces voor „De Hoop" te Stellendam C. A. Israël Ridder in de Orde van Oranje Nassau Dierenbesciierming GOEDEREEDE IVIuseum toren tloofd-iichtwachter V. d. Klooster gepensioneerd Klaas Grinwis nam afscheid van de Emgo BUITENBOORDMOTOREN VAN2TOT55PK 'AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. 38 grafzerken geschonden EXTRA KmCKDBEINSTESif GEREFOBM. 6KllEEa2«TE»f DIRKSLAND: POSTBÖX 8 M MUKDELiHABNIS BedacUe «n adverterïties: Kantoor lemigeweg 13, SammeLsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 9 uva (01870) 3392 Giro 167930 Bazilk:Raibo Middielbamla no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Voor dhr. A. v. d. Windt en dhr. K. V. d. Houten, resp. voorz. en secretaris van de Stichting Goereese Gemeenschap was het vrijdagavond een verrassing te horen dat zich inmiddels een „Vereni ging van vrienden van het museiun" heeft gevormd die de Stichting gaat steunen bij de exploitatie van het mu seum dat in de toren is ingericht. Wel licht zal het mogelqlc zijn om met fi nanciële medewerking van de opge richte vereniging waardevolle aanltopen voor het museum te doen. De mededeling, door dhr. Wassenaar gedaan, werd met applaus begroet door het gezelschap genodigden dat bijeen was om de officiële opening van het mu seum bij te wonen. Woordvoerder was dhr. A. V. d. Windt die het initiatief tot de wording van het museum genomen heeft en daar veel tijd en energie aan opgeofferd heeft, daarin dapper gese condeerd door dhr. v. d. Houten die op zijn toch niet meer zo jeugdige leeftijd vrijdag nog de trappen 8 keer op- en af ging. Vrijdagavond kon het resultaat van al die inspanning worden aanschouwd. In aanmerking genomen dat alle begin moeiUjk is kan geconstateerd worden dat men met het museum op de goede weg is. Er is al een interessante verza meling bijeengebracht, hier en daar ge leend zowel als stukken die werden ge kregen. Frappant is de aanwezigheid van een bronzen kanon dat destijds d.d. 1662 werd gegoten door Cornells Ouderogge, ook de gieter van een van de grote klokken in de toren. Voorts vindt men op de begane grond een zeer uitgebreide kollektie paardentuigen, waaronder mooie bellentuigen, meerdere soorten garelen en een arrestee met daarvoor een bijna echt hjkend paard. Het is ooit het bezit geweest van een zadelmaker en het kunstpaard is dan ook een soort paspaard geweest. Er is voorts een kollektie landbouwgereed- schappen, terwijl boven, op de eerste verdieping het accent ligt op de visserij. Daar kunnen scheepsm.odellen bewon derd worden en er is daar een grote kollektie mammoet-kiezen en botten. Voorts wat huishoudeüjke gereedschap pen en een aantal prenten, tekeningen en foto's. Een bezoek aan het museum kan gecombineerd worden met een be zoek aan de toren die men dan vrijelijk mag beklimmen om boven te genieten van het prachtige uitzicht op de kop van het eUand en het water rondom. Men betaalt daarvoor één entree-geld. Die mogelijkheid bestaat dagelijks van 2-5 uwc. De Stichting Goereese Gemeenschap heeft nog wel behoefte aan mensen die zich bereid verklaren één of meerdere middagen belangeloos toezicht te hou den in een van de afdelingen van het museum en een boven op de toren. Da gelijks zijïx er drie vrijwilligers nodig. Wie daar voor voelt kan zich opgeven bij mej. Voogd, Noordzijde Haven. De openii-.^- van het museum \Tijdag- avond werd met enkele speeches bege leid. Allereerst deed dat dhr. v. d. Windt met een historisch overzicht en de blij de constatering dat er momenteel veel aan gedaan wordt wat nog van het oude en historische overgebleven is zorgvul dig te bewaren, al zag dhr. v. d. Windt met treurnis terug op de sloop van de poorten die Goedereede gekend heeft. Niettemin is het museum met enthou siasme gesticht en dhr. v. d. Windt ver klaarde zich bij voorbaat heel erkente- Ujk voor de hulp die daarbij geboden zal worden. Die medewerking werd nu al toegezegd en is voor een deel al verwerkeUjkt door burg. van Velzen, door dhr. van Oosterom namens het comité carillon Goeree en dhr. Olivier namens de amateurarcheologenver. „de Motte" welke ver. enkele vitrines heeft gevuld met opgegraven en opgeviste historische vondsten. De Vereniging van Vrienden van het Museum werd met applaus begroet. Mede-oprichters daarvan zijn naast dhr. Wassenaar de heren notaris Steijn en dhr. Mastenbroek te Somm.els- dijk. Zij boden dhr. v. d. Windt als eer ste daad een mooie bronzen plaquette aan. Hoogtepunt. Dhr. Mührling uit Ouddorp sprak tenslotte namens de V.V.V., blij als hij was met de aanw^ezigheid van het mu seum waarnaar de gasten op regenach tige dagen verwezen kunnen worden om aldaar op de toren ook een „hoog- tepimt" te beleven. „Ouddorp is ontzettend rijk aan na tuurschoon, hier in Goeree en in het museum kunnen onze gasten weer een andere schoonheid ontdekken", zo be zag dhr. Mührling, daarmee exact ver woordend wat de opzet van de initia tiefnemers is geweest. In de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering zal punt 14 zijn het voorstel tot aankoop van Hotel Spee te Sommelsdyk van dhr. A. H. Nipius, voor een bedrag van 360.000,Met die aankoop zullen vooral zij tevreden zijn die in maart van dit jaar een brief (noem het smeekschrift) aan het ge meentebestuur richtten waarin ze de aankoop door de gemeente suggereer den. De raadscommissie Openbare Wer ken is evenzeer content met de bereikte overeenstemming met dhr. Nipius. In de toelichting wordt over de be stemming van het pand gezegd dat het wellicht kan dienen als onderkomen voor „het Diekhuus" en/of vergader ruimte voor Verenigingen en dergelijke. Een en ander zal echter nog nader wor den bezien. Reconstructie. B. en W. lijken ook werk te willen maken van de reconstructie van de drukke kruising Kon. Julianaweg, Doe- tinchemsestraat - Hobbemastraat, voor de realisering waarvan de raad een kre diet van 55.000,wordt gevraagd. Volgens plan van de Dir. Gemeentewer ken wordt ter plaatse van de kruising de weg met een rijbaan verbreed en komen er verkeersgeleiders, terwijl er voor de voetgangers Zebrapaden wor den aangelegd. Aanvankelijk was in het plan ook de aanleg van een twaalftal parkeerplaat sen in het huidige plantsoen opgenomen maar de omwonenden hebben daartegen bezwaar gemaakt, een bezwaar dat door de CommissieOpbare Werken gegrond is verklaard, waarom van die aanleg is afgezien. De thans aanwezige lang-par- keerplaatsen langs de Kon. Julianaweg zullen komen te vervallen. Streekmuziekschool. De raad zal ook worden gevraagd een beslissing te nemen op het subsidiever- zoek van het bestuur van de Stichting Streekmuziekschool Goeree-Overflak- kee, van waaruit gestreefd zal worden naar de oprichting van een muziek school. Volgens een door de Stichting opgestelde prognose zullen er uit Mid- deüiamis per jaar aan 576 leerlingen 111 klokuren muziekonderwijs worden gegeven. In het exploitatietekort wordt een bijdrage van 8,35 a 11,25 per in woner gevraagd. De meerderheid van het college advi seert op het verzoek in te gaan, zo niet weth. Koppelaar. Dhr. Koppelaar vindt een dergelijk hoge subsidie een te grote last voor de gemeente worden. Hij acht bovendien het uitgangspunt van de Stichting verkeerd dat de gemeente het grootste deel zou betalen terwijl de eigen inbreng aanzienlijk minder is. «I Mariniersweg 281,hk.Hoogstraat R.daml IsMaandags gesloten Tel. oio-133744| MIDDELHARNIS BEDANKT Ds. D. v. d. Berg uit Ede heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Herv. Gem. van Mid- delhamis bedankt. MELISSANT Het boekenruilen in de leeszaal aan de Kapoenstraat te Dirksland is deze week donderdag van 6-8 uur en vrijdag van 3.30 - 8.30 uur. Op zaterdag 1 juli nam Muziekver. „De Hoop" te Stellendam deel aan een muziekconcours in sporthal „De Duc- dalf" te Brielle uitgeschreven door de harmonie „Libertatis Primitïae" onder auspiciën van de Kon. Fed. van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen. Ze kwam uit in de Vaandelafdeling met als ver plicht nummer; Variations Symphoni- ques van P. Gibson en als keuzenum- mer: Othello, van Rimmer voor het eerstgenoemde werk werden I5IV2 punt gescoord, terwijl het tweede werk ge honoreerd werd met 152 pnt. Aldus be- haa.lde „de Hoop" met 3O3V2 punt een prachtige Ie prijs. Het moet een grote voldoening geweest zijn voor dirigent Willemsen en zijn muzikanten, dat na wekenlang serieus studeren, dit mooie succes geboekt mocht worden. Voor de eerste maal werd naast de federatievlag een wimpel uitgereikt. Een bizondere vermelding verdient nog, dat „De Hoop" deze dag met het hoogst aantal punten voor de dag kwam. De jury bestond uit de heren: Melndert Boekei, Rocus v. Yperen en J. Claessen. Van harte proficiat! De heer C. A. Israël te Gouda is i.v.m. zijn 40 jarig jubileum bij het onderwijs benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Israël, geboortig van Melissant heeft in zijn geboorte plaats het onderwijs meerdere jaren gediend waarna hij naar Gouda vertrok waar hij nu al 25 jaar lang aan dezelfde school verbonden is. OUDE TONGE Vermist zwart/witte gecastreerde kater. Inl. A. Hartog, julianastraat 30, tel. 01874 - 1752. Opgevangen in de haven van Mid- delhamis zwart/witte poes. Inl. dieren arts Minderhoud, tel. 28 97. De jaarlijks (schoner) terugke rende gladiolen-tentoonstelling „Delta Flora" zal dit jaar in Stel lendam, in het gebouw van de Visafslag worden gehouden van 2 tot en met 5 augustus a.s. Het bestuur van de Stichting Delta Flora heeft in dhr. Diepen horst, medewerker van de Rabo bank te Middelhamis een uitste kend animator gevonden. Er zijn inmiddels duizenden kleurige fol ders mtgegaan die overal in het land de aantrekkelijkheid van de komende expositie laten zien. Ook worden er raambiljetten verspreid en wordt gemikt en bekendma king (nationaal en internationaal) vla radio en T.V. zodat er straks nauwehjks nog iemand is die niet van de komende tentoonstelling op de hoogte is. Hoofdzaak is en blijft de show van de Nederlandse gladiool, een belangrijk exportartikel, maar de aan de tentoonstelling verbonden presentatie van handel (vooral op het gebied van land- en tuin- bouwmechanisatie) neemt ook een belangrijke plaats in. De aanwezigheid in Stellendam is voor de organisatie aanleiding te wijzen op de overige beziens waardigheden in de omgeving, zo als de Haringvlietsluizen, Delta- Expo, het Dolfinarium te Scha- rendijke e.a. Het lijkt een goeie start te worden op de nieuwe ten- toonstellingsplaats die tot dusver steeds in Middelhamis heeft gele gen. De Visafslag en de omliggen de terreinen bieden evenwel een zee van ruimte die men op de oorspronkelijke plaats moest ont beren. De „open dag" op zaterdag 1 juli trok meer dan duizend belangstellenden naar de toren om het museum te bezoeken en de toren te beklimmen. Het museum te Goedereede is geopend iedere dag (behalve zondags) van 2-5 uur, waarbij gelegenheid bestaat de to ren te beklimmen. De entreeprijs be draagt ƒ1,p.p. Kinderen onder geleide en bezitters van 65+ pas 0,50. Grote gezelschappen hebben reduktie. OUDDORP Vrijdagmiddag is tijdens een bijeen komst op een van de ve^rdiepingen van de vuurtoren een feestelijke punt gezet achter de 33 jarige carrière van hoofd- kustliclitwachter C. A. H. v, d. Klooster. Dhr. V. d. Klooster werd, nu hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, hartelijk uitgezwaaid en van bloemen en geschenken voorzien door zijn vele relaties en vanwege het Loods wezen te Rotterdam van welke dienst o.a. de Inspecteur dhr. Reitsma aan wezig was. Dhr. V. d. Klooster stamt uit een ge slacht van vuurtorenwachters. Zelf stapte hij 33 jaar geleden in dit vak na aanvankelijk de garnalenvisserij te hebben beoefend maar achter hem la gen toen al vele jaren die door v. d. Kloosters waren gevuld. Het begon met overgrootvader Jac. v. d. Klooster die in de duinen bij Haamstede een kolen- vuur stookte; nog is die omgeving als het Vuurduin bekend. Grootvader An- dries v. d. Klooster werd lichtwachter in Haamstede om in '23 met pensioen te gaan. Vader Jac. v. d. Klooster trad in 1912 in dienst van het Loodswezen en kwam in 1917 naar Ouddoip. In '47 ging hij met pensioen; een jaar eerder, in 1946 werd de huidige hoofdkustlicht- wachter op het lichtschip „Goeree" ge plaatst om in 1950 als lichtwachter op de vuurtoren te Ouddorp te komen waar hij in '57 tot hoofdkustlichtwachter werd bevorderd. Vrijdagmiddag nam nog een Ouddor- per afscheid van zijn werkgeefster, de N.V. Emgo. Het was dhr. Klaas Grin wis die na een dienstverband van 35 jaar met pensioen ging. Op een afscheidsbijeenkomst in het Ver. gebouw te Ouddorp w^erden herin neringen opgehaald uit de langdurige periode waarin dhr. Grinwis bij de Em go betrokken is geweest. Daar waren enkele orlogsjaren bij, voorts de elec- trificatie van Oostflakkee en de voor de Emgo bijzonder enerverende periode van na de ramp toen veel hersteld moest worden. Dagelijks is dhr. Grinwis er met de Ouddorpse ploeg op uitgetrokken en meerdere sprekers op de bijeenkomst herinnerden zich met genoegen hoezeer dhr. Grinwis daarin altijd voor de vro lijke noot had gezorgd. De laatste jaren was hij voornamelijk in Ouddorp en omgeving aktief. In ge vallen van storing kon een beroep op hem worden gedaan en, gesierd met een grote portie hulpvaardigheid, snelde dhr. Grinwis dan per fiets toe om het euvel op te lossen. In de meest hartelijke zin werd hem dan ook vrijdag door ve len de hand ten afscheid gedrukt. MIDDELHARNIS: Een hoogst ergerlijke en ontoe laatbare vorm van baldadigheid heeft zich in het voorbije ■week end in Middelhamis voorgedaan. Op de oude begraafplaats langs de Hoflaan hebben vandalen 38 graf stenen geschonden. Die werden of vernield of van naamplaatjes ont daan waarna de namen van de overledenen werden verwisseld. Ook zijn enkele stenen omge duwd. De daders zullen voor hun lage praktijken wel het donker hebben verkozen, maar het zou kunnen zijn dat iemand hen bezig heeft gezien. De politie is hoogst ontvankelijk voor tips die tot het opsporen van de daders zou kun nen leiden. Tel. 01870 - 2444. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Capelle a. d. IJssel. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Vlaardingen. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. Karens van Opheusden. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hofman van Scheve- ningen. Vrijdag heeft de vuilnisophaaldienst van de Gemeente Dirksland voor de laatste keer dienst gedaan. Dat was een gevolg van het raadsbesluit dat voor taan het huis- en bedrijfsvuU door de Fa. Boon uit Middelburg zal worden op gehaald. De raad koos voor die moge lijkheid toen duidelijk was dat ingevol ge de Prov. verordening geen toestem ming meer zou worden verkregen voor het aanleggen van een nieuwe stort plaats nu de huidige vrijwel is volge stort. Voor de mannen van de ophaaldienst betekende dat dat ze afscheid moesten nemen van een werk dat ze met redelijk genoegen acht jaar lang hadden ge daan. In elk van de drie dorpen opereer den ze elke week een dag en met succes. „We hadden anders tot over onze oren in het vuil gezeten!" zei vrijdagmorgen Dick Grootenboer, als voorzitter van de Middenstandsver. „Dirksland". Dhr. Grootenboer meende zeker namens de hele bevolking te spreken toen hij „de jongens" elk een bloemetje aanbood. Voorop de auto kwam een bloemstuk en een kartonnen bord waarop de dank stond geschreven. Burg. Bos ontving het hele gezelschap, waaronder bestuurderen van de Mid denstandsver. in de raadszaal om daar de dank aan het ophaalpersoneel nog eens te benadrukken. V.l.n.r. D. Grooten boer, burg. H. Bos, Kees van Welie, Jaap du Pree, Kees Grootenboer, Thijs Wiegel en Bert Grootenboer. Ze hebben binnen de dienst Gemeentewerken een andere functie gekregen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1