Weinig instemming met door Waterstaat voorgestelde trace's Goedereede heeft de zuivering van afvalwater helemaal in orde Rondweg rond Dirksland, maar: jfiinjiflïLD^Mï^ u^^ A^^^ t Yamaha brengt vaart In uw vrijetijd 51e jaargang Vrijdag 30 juni 1978 C3HR. STREEKBLAD OP GEREF0RMEIE21DE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EELAITOEN VerschiJTd ttoeemad per weekdinsdag- en vrijdagavond No. 4703 Automobielen-verkooiihal i OOK OP VRIJDAGAVOND I X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 Zangavond in de Chr. Geref. Kerk te MiddelKarnis Avondvierdaagse en fotowedstrijd Sparta Hygiëa VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis BUITENBOOROMOTOREN VAN2TOT55PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. POSBBOX 8 >-> MTDOELiHARNIS RedacUe en advearterïües: Kantooir Ijanigeweig 13, Sammelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanlkBabo Mididieillhamia no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariet De heren van Provinciale Waterstaat' die dinsdagavond de geïnteresseerden uit Dirlcslands bevollcing twee alterna tieve mogelijItlieden voor de tracering van een rondweg ten noorden van Dirl(sland voorlegden, z^n voor dat proefwerk jammerlijk gezakt. Dat von den tenminste de vele belangstellenden in „de Schakel" en zq veegden de beide alternatieven dan ook rap van tafel om daarop twee zelfgekozen mogelijkheden te deponeren waarvan op hxm beurt de Waterstaatsmensen weer moesten zeg gen dat die weinig aantrekkelijk zyn. De twee Waterstaatsaltematieven lo pen (uit de richting Middelhamis) via de Onwaardsedijk naar de Staakweg, de één wat dichter-, de ander wat ver der vanaf de bebouwde kom. Tracé A begint halverwege het Korteweegje en sluit ter hoogte van de Eerste Stoofweg op de Staakweg aan maar loopt derma te dicht langs de bebouwing dat geluid werende aarden wallen nodig zouden zijn. Tracé B begint nog voor de water toren en sluit tussen de Eerste en de Tweede Stoofweg op de Staakweg aan. Om meerderlei redenen, ook verkeers technische-, is alternatief B voor de Waterstaat het meest interessant. Als het tot die keus beperkt moet blij ven dan zouden ook de aanwezigen die keus hebben gemaakt. Dokter Hoogeh- boom verwierf een applaus je met zijn veronderstelling dat Waterstaat tracé A ook zelf niet serieus zou kunnen nemen en dat tracé is nauwelijks meer ter sprake geweest. Ontsierende aarden wallen om. de omw^onende van geluids hinder te vrijwaren, Dirksland ziet dat in 't geheel niet zitten. Waterstaat ziet dat evenmin. De uitvoeringskosten van elk van de trace's ligt in de orde van grootte van 10 miljoen zodat de te ma ken keioze geen financiële-, maar louter een praktische behoeft te zijn. Een telling heeft uitgewezen dat een rondweg het verkeer op de Staakweg met TSVo zal verminderen terwijl het verkeer over het Korteweegje met de helft af zou nemen en dat zou voor de dorpskern een welkome opluchting be tekenen. Bij een teUing vorig jaar wer den op de Staakweg 500O en op het Kor teweegje 8000 auto's per etmaal geteld. Wanneer eind dit jaar een definitieve tracé-keuze kan worden gemaakt dan zal het technisch mogelqk zijn in 1984 de weg gereed te hebben. Het zal afhan gen van de financiële mogeiykheden of dat lukt. Overigens is schraalhans mo menteel keukenmeester zodat het de heren van Waterstaat wijselijk leek daar nu al anderhalf a twee jaar bij op te tellen, de constatering van burg. H. Bos ten spijt dat het hoogst ongewenst, on behaaglijk en onbevredigend is dat een nog zo lange tyd zal moeten worden ge wacht. Uit veiligheidsoverwegingen zou het gemeentebestuur en zou de bevolking de nieuwe weg zo spoedig mogehjk be schikbaar willen hebben. Steeds meer verkeer wurmt zich door Dirkslands kom en dhr. Bos meende dat daardoor Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr.Snijdenweg - jndustrieterrein -Stellendam -telefoon 01879-2300 de leefbaarheid wordt aangetast. Het zou z.i. in Dirksland prettiger en rusti ger worden wanneer het doorgaande verkeer niet meer door de kom van de gemeente trekt. Burg. Bos meende en dat aan het adres van de verontniste middenstand dat er maar heel weini gen uit het doorgaande verkeer in Dirks land stoppen om inkopen te doen zodat van de omlegging daaiTvan geen mate rieel verlies te duchten is. Overigens meenden de Waterstaatsmensen de angst voor „rijdende bommen" w^at weg te kunnen nemen. Hun telling had uitge wezen dat er op de teldag slechts drie tankwagens waren gepasseerd en dat aantal lag zeker niet boven het gemid delde. Eind mei, toen nog eens werd ge teld waren het er 12 geweest. Wanneer een van de Waterstaatstra- cé's wordt uitgevoerd dan betekent dat dat ten westen van de Staakweg een paralelweg zal worden aangelegd om de aangrenzende landerijen daarop uitweg te geven. Dat wordt dan ook het nieuwe fietspad. Het huidige fietspad zou wat verbreed een functie krijgen als uit weg voor de aan die kant gelegen lan derijen. Aan het eind van de Staakweg, bij boerderij van Nieuwenhuijzen, wordt een meer vloeiende bocht gedacht ach ter de boerderij langs. Op het punt waar het tracé de haven zal kruisen zal het verkeer over de Westhavendij k en de Oosthavendijk onder een tunnel door moeten. Die worden in de Westhaven- dijk 5 meter breed en in de Oosthaven dijk 3.50. De hoogte zal liggen tussen de 3.15 en 3.50 meter. Daar rezen nogal wat bedenkingen tegen en van de zijde van Waterstaat werd toegezegd al het mogelijke te doen om die hoogte het houdt verband met de grondwaterspie gel wat groter te doen zijn. Dat werd ook gevraagd voor de doorvaarhoogte die op 2 mtr. is gepland. Er werd trouwens meer beloofd. Zo werd uitdrukkelijk ontkend dat Water staat al een keuze heeft gemaakt en dat de inspraak allemaal tevergeefs zou zijn. „Uw alternatieven worden meegenomen en we zullen ze op hun mogelijkheden bestuderen", zoi werd nadrukkelijk ver zekerd. De aangedragen alternatieven bleken trouwens al onderwerp van stu die te zijn geweest, zoals het alternatief dat door dhr. de Moor namens de werk groep Omleiding Dirksland werd voor gesteld. Deze groep vindt dat het best de Noorddijk in het tracé kan worden betrokken. Het huidige wegdek zou pa ralelweg kunnen worden en ten noorden van de dijk zou een enkelbaans weg kunnen worden aangelegd. Dat leek de groep de snelste en goedkoopste moge lijkheid. Tot aan de Westhavendij k zou de groep het tracé B appriciëren. Dhr. M. Rooij greep terug op de plan nen die Waterstaat al in het begin en midden van de zestiger jaren had, t.w. een weg vanaf de boerderij „de Halve Maan", via het Pansdijkje richting boer derij Slis en vandaar rechtstreeks rich ting boerderij Roodzant waar de Noord- dijk zou kunnen worden gevolgd. Waterstaat stelde daar heel wat be denkingen tegenover. Zeker zou met het aanvaarden van een van deze trace's niet worden voldaan aan de voorwaarde dat zo weinig mogelijk landschappelijke waarden moeten worden aangetast en dat doorsnijdingen zoveel mogelijk die nen te worden beperkt. „De ingreep die aan de Staakweg moet worden verricht is een heel andere dan U met uw alter natieven aan de Noorddijk voorstaat", zo werd geconcludeerd. Dirksland heeft zijn zegje gedaan en dat luchtte al op. T.z.t. zal blijken in hoeverre hun inspraak gehoor heeft ge vonden. DE STOor^VJ^C» =>TE STOOF>0VE^^ De tekening brengt de trace's A en B in beeld waarvan B, de verst van Dirksland verwijderde, nog het aantrekkelijkst is. Morgen, zaterdag 1 juli 1978 om half acht, zal in de Chr. Geref. Kerk een zangavond worden gehouden. De volgende koren werken daaraan mee: Kinder- en Jeugdkoor: „Zingt nu den Heer", Koor van Sjaloom en Refu-' gium (voor 't eerst met instrumenten) Koor: „Eén Naam is onze Hope uit Nieuwerkerk. Er wordt eenizeer afwisselend program ma gebracht van Canons, Motetten, Psalmen, bijbelliederen. Cantates en Dubbelkoren. De koren staan o.l.v. P. H. Wessels. De koorbegeleiding wordt gespeeld door Paul Kieviet en een fluitgroep. De toegang is gratis, maar er is wel een koUekte bij de uitgang. U, lezer, bent hartelijk welkom! Nog een paar dagen dan is het weer zover en gaat de 7e MENEERSENSE AVONDVIERDAAGSE van start! De or ganiserende Ver. „Sparta - Hygiëa" hoop't dat in haar jubileumjaar (de Ver. bestaat 7 jaar) héél véél wandelaars, in dividueel of in groeps-, en gezinsverband de 5 of 10 kilometers af zullen leggen en dat rond 1500 deelnemers zich aan de start zullen melden. De voorinschrijving loopt goed. Dins dagmiddag kan men zich nog opgeven bij Mevr. Everaers, Binnenweg 1, Som- melsdijk, tel. 01870 - 2054 of anders tus sen 18.00 en 19.00 uur in de Kantine Olympiahal, kosten: tot 16 jaar 2,50, daarboven 3,groepen 4,50 extra. Net als voorgaande jaren zal Burge meester van Es om 7 uur het startsein geven en vertrekken eerst de individue- len 10 km, dan de groepen 10 km, daar na de individuelen 5 km en als laatsten de groepen 5 km. Op 4, 5, 6 en 7 juli wordt er steeds om 7 uur vanaf de Olympiahal, Sportlaan, Middelhamis, gestart. Alléén op vrijdag 7 juli ver trekken de 10 km lopers om half zeven. Natuurlijk kunnen we weer rekenen op de hulp van veel medewerkers en niet te vergeten de E.H.B.O. die op de mars route, startplaats, tevens finish, èorg zal dragen voor deskundige hulpverlening. Ook moet u natuurlijk niet vergeten aan de start (of bij de fotografen Blankers en Zandstra) een stencil i.v.m. de AVONDVIERDAAGSE - FOTOWED STRIJD mee te nemen. Onderweg op de prachtige wandelroute is vast wel een moment dat u vast wilt leggen. Stuur ons een afdrukje en doe mee! Maar odk iedereen die niet meeloopt, mag instu ren! De hoofdprijzen zijn 2 kamera's en een aantal andere prijzen. Als vanouds hopen we weer dat op de laatste wandelavond vele honderden mensen zich langs de route zullen ver zamelen om de wandelaars op feestelij ke wijze binnen te halen en met bloemen te tooien. Deze intocht valt samen met de eerste BRADERIE van de Midden standsvereniging Middelhamis en ge zamenlijk hebben we de aktiviteiten ge organiseerd. Om 8.00 uur vertrekken de wandelaars bij Hemesseroord, begeleid door het Tamboer en Trompetterkorps Showband Wilhelmus uit Sliedrecht en Sempre Cresendo naar het Beneden Zandpad. De wandelaars zullen rond de Muziek- tent opgesteld worden en tegen half ne gen worden op de TENT de prijzen (be kers) uitgereikt. Bij speciale stands aan het Beneden Zandpad kunnen daarna de medailles en cijfers worden afgehaald en is de 7e Meneersense Avondvierdaag se teneinde. Maar denkt U wel aan het inleveren van foto's voor de wedstrijd! Tot 1 september kan dat gebeuren. Om negen uur gaat dan op het Plein van de O.L. School het Braderiepro gramma verder met show en muziek! .3\3kj>.oSv5G>S-3SöG-S>3!S!K5S!SvS!Sö!3S^ OUD VOSSEMEER Twee gewonden door kokend vet Mevrouw D. uit de Raadhuisstraat en haar dochter bekwamen zondagmiddag brandwonden door kokend vet. In de bijkeuken sloeg de vlam in een pan met vet. De heer D. greep de pan van het vuur en wierp deze naar buiten juist op het moment dat mevrouw D. en haar dochter daar aan kwamen lopen. Zij kregen het hete vet over hen heen. Door in het gras te rollen wisten zij de vlam men te doven. Zij kregen evenwel ern stige brandwonden en werden per ambu lance naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht. De gewaarschuwde brandweerkorpsen van Tholen en St. Maartensdijk behoefden geen dienst te doen. De brandschade in de keuken was van weinig betekenis. ïliSJÏNMSS^^'r^'S De dames Mevr. v. Velzen (1) en mevr. Tuijnman kijken wat zuinig naar het troebele water onder hen, Min. Tuijnman heeft duidelijk meer schik in het reinigingsproces. 't Gaat om uw vrije tijd. Uw plezier. Daar denkt Yamaha niet te licht over. En dat verl<laart veel van de konstruktie van aile Yamaha- motoren. Uitmuntend door bedieningsgemak, bedrijfs zekerheid, levensduur, ekonomies in aanschaf en gebruik. En bij dat alies niet zuinig met prestaties. Kortom: een motor voor uw plezier! 5e «a=S?sS5S3ï De gemeente Goedereede, niet groot - maar in dezen erg dapper, is tal van ge meenten een hele slag voor waar het gaat om de geboden zuivering van het oppervlaktewater. Een up-to-date zui veringsinstallatie kon dinsdagmiddag in gebruik worden genomen en daar had zelfs de Minister van Verkeer en Wa terstaat Ir. D. S. Tuijnman alle bewon dering voor. De installatie heeft 10 mil joen gekost waarvan er slechts enkele op rekening van de gemeente kwamen, „dankzij zo constateerde de Minister een goede opstelling en stevig onder handelen". Hij stelde het graag andere gemeenten ten voorbeeld! Het afvalwater van de woonkernen wordt via persleidingen naar deze, in de Rooklaasplaatpolder gebouwde zuive ringsinstallatie gevoerd waar het mech.- biologisch gezuiverd wordt. De genodig den die dinsdagmiddag de ingebruikne ming van de installatie bijwoonden kon den in het bescheiden laboratorium zien hoe succesvol dat gebeurt; in helderheid doet het gezuiverde rioolwater niet on der voor de klaarheid van leidingwater. Het is dan ook voortaan niet meer het vieze rioolwater dat op het oppervlakte water wordt geloosd maar het heldere, gezuiverde water en dat is wat de Wet gever heeft bedoeld toen de Wet op de verontreiniging van het oppervlakte water tot stand kwam. De gemeente Goedereede heeft daar slagvaardig op gereageerd. Burgemees ter van Velzen liet dat alles nog eens de revue passeren voor het begin waarvan hij terugging tot 1967 toen de toenma lige gemeenteraad een krediet van 3.000,beschikbaar stelde voor het op stellen van een lozingsplan van het rioolwater in het kader van de aanpas- sinswerken. Het zou tot 1973 duren vooraleer er op een schone lei aan een nieuwe opzet zou worden begonnen. Er bleek een vrij gecompliceerde (maar hoge!) subsidie mogelijk op grond van de Wet Verontreiniging oppervlakte water en op grond van de Deltaschade- wet. Op 20 nov. 1975 stelde de raad het benodigde krediet beschikbaar. In Oud- dorp werd snel begonnen aan een uit breiding van het rioleringsnet wat de gemeente ook nog eens 7,5 miljoen kost te. „Het waren indrukwekkende getal len waarmee de raad geworsteld heeft!" zo zag dhr. van Velzen terug, thans te vreden constaterend dat alles, de zui- veringstechnische werken zowel als de riolering, in 5 jaar tijds kon worden af gerond. Gekomen bij dat eindpunt sprak dhr. van Velzen een welgemeend woord van dank aan allen die aan die realisering hadden bijgedragen. Openingshandeling. Minister Tuijnman had op de installa tie de openingshandeling verricht door de beide beluchters in werldng te stel len. In die circuits wordt aan het nog Vervolg op pagina 2, 1ste kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1