EiiAnoEn - rfiEuws Kontaktdag Kinderboerderij en Zomerfeest Verplegend personeel van „De Goede Ree was er echt eens uit! GESLOTEN vdAclefheijckn „Hert Kantor" 2e blad Dinsdag 27 jiü 1978 No. 4702 MIDDELHARNIS TV DEFECT? Toor snelle reparatie OIS-Ï? -1236 INGEZONDEN: POLIO - VACCINATIE Rijksscholen- gemeenschap Goeree - Overfiakkee Middeiharnis SOMMELSDIJK: Op VRIJDAG 30 JUNI A.S. is ons bedrijf de gehele diaig AUTOSERVICE MIDDELHARNIS B.V. KASTANJELAAN 41—43 MIDDELHARNIS. TEL. 01870 - 3094 VERVOLGVEBHAAU „Na regen komt zoimeschqn". Dat was gelukkig ook het geval toen op zaterdag 17 juni het jaarlijkse zomerfeest voor de bewoners van Hemesseroord werd ge vierd. Tegelijkertijd werd ook weer een kontaktdag met de bewoners van Goe^ ree-Overflakkee gehouden. In hét bü- zonder met de jeugd van ons eiland. 's Morgens om 9.30 uur waren 13 scholen present in het restaurant van Hemesseroord. De kinderen werden er ontvangen met limonade. Intussen werd hen verteld welke spelen er op het pro gramma stonden, terwijl alvast in grote lijnen de spelregels werden bekend ge maakt. Ieder kreeg ook een bordje om zijn/haar hals met een nummer. Al gauw werd met de spelletjes begonnen rond het terrein van de „Meerpaal". De eerste klassertjes konden hun vaardigheid met de skippy-bal vertonen (Winnaars: Bert van den Doel, Stelle- gors, Stellendam en Corina Jordaan, Geref. School, MiddeUiamis). Voor de tweede klassertjes werd het wat moeilijker. Zij kregen een origineel juk om hun hals waaraan twee plastic emmers hingen. Het ging er om wie per minuut het meeste water in een bak, enkele meters verder, kon brengen. Na- tuurUjk zorgde dit waterfestijn voor heel wat hilariteit en natte kleren. Het was goed te merken dat onze jongens en meisjes het juk nog nooit in gebruik hadden gezien. (Winnaars: Karin van Rossum, Openbare Lagere School, Stad aan 't Haringvliet en Henk van der Mast J. C. van Gentschool, Sommelsdijk). Tegehjkertijd met het waterdragen vonden er driewielerraces plaats waar aan de derde klassers meededen. (Win naars: Jolanda Tiggelman, Johan Friso- sdhool. Herkingen en Christiaan Huizer, School met de Bijbel, Melissant). De vijfde klassers konden zich uitle ven op de Vliegende Hollanders. Het viel trouwens nog niet mee om er bij deze karren de gang in te houden. Voor som migen was het zelfs moeUijk om van de startstreep vandaan te komen. (Win naars: Martine Vogel, School met de Bij bel, Melissant en Gert Wielaard, J. C. van Gentschool, Sommelsdijk). Na dit evenement vond de omloop rond „de Meerpaal" plaats, deor de vierde klassers. Zij baggerden door het zand, renden over buizen en klommen over een bank. NatuurUjk moest er wel eens iemand extra worden toegejuicht omdat de laatste loodjes toch wel zwaar wogen. (Winnaars: Chris Pollemans, De Nobelaar, Oude Tonge; Pyetske van der Baan, School met de Bijbel, Melissant en Arjanne Groenewoud, Groen van Prin- stererschool, MiddeUiamis). Tot slot mochten de zesde klassers enkele fietsen lenen van het H.O.-per- soneel. Zij zorgden er voor dat de fietsen danig getest werden; want ze volbrach ten de omloop dan ook per tweewieler. Ook deze cycle-cross zorgde voor de no dige hilariteit onder de jeugd. (Win naars: Wilma Trommel, Openbare La gere School, Stad aan 't Haringvliet en Rob Smeet, De Nobelaar, Oude Tonge). Om 13.00 uur was het etenstijd. Al le deelnemers konden een lunchpakket in ontvangst nemen en buiten op het terras werden de hongerige magen ge vuld. Al tijdens de morgenuren was er ijs, koffie en frisdrank om het terrein te verkrijgen, terwijl bij de kinderboerde rij heerlijke poffertjes te koop waren. Eindstand scholen: Ie prijs: Openbare Lagere School Stad aan 't Haringvliet; 2e prijs: School met de Bijbel Melissant; 3e prijs: Joh. Frisoschool, Herkingen De oudervereniging „De Brugh" orga niseerde het middagprogramma. Het werd een geslaagd feest, mede door de medewerking van: de koninklijke fanfa re „Sempre Crescendo", die het middag- feest welluidend opende. Het tamboer en trompetterkorps „Burg. van der Harst" omlijstte met een show de pick nick. Halverwege de middag kon men genieten van heti bekende kindercurcus „Don Bosco" en gaven de „Oostmoerse Ruiters" en de „Politiehondenvereniging Flakkee" een geweldige dressuur-de- monstratie. Een van de hoogtepunten was het optreden van de „PupiUen Drumband Nieuwenoord", deze geeste lijk gehandicapten deden niet onder voor de andere drumbands. De zonnige feestdag werd afgesloten met de prijsuitreiking en het gezamen lijk oplaten van ballonnen. De oudervereniging „De Brugh" kan op een geslaagd feest terugzien. Vandaag, dinsdag 27 juni a.s. geeft de fanfare „Euphonia" uit Bergen op Zoom op het terrein van Hemesseroord een zomeravondconcert. Muziekliefhebbers zijn hierbij welkom. Om 19.30 uur vangt het aan. Daar ik uw krant als naar gewoonte op woensdag ontving, en weer over de poho las, wil ik toch al is het met vreze en beven hier op schrijven naar aanlei ding van de heer Drooger, en ook wat er verleden week in het Kijkvenster stond. En daar ik voor mezelf zo bang ben, moet ik toch in deze zaak iets uit eigen ervaring schrijven, aangaande de polio. Daar wij 's zaterdags uw krant kregen en ook het Kijkvenster lazen, waren we zeer bezwaard in het gemoed, alles kan ik niet opschrijven daar het dan veel te uitgebreid zou worden. 's Maandagsmorgens werd de zaak van de polio-patiënten opgebonden, daar ik toen nog niemand van kon en mocht een vrije toegang krijgen tot de troon dier genade en in deze ondervin den (daar ik ook moeder ben). Het is beter tot de Heere toevlucht te nemen, dan op de mens te betrouwen. 's Middags kwam één van onze Idnde- ren uit school en zei: „Bij ons op school is er ook polio", u kunt zich toch wel indenken mieneer Drooger hoe de schrik ons om het hart sloeg. Maar om het kort te maken we werden dinsdags bij deze waarheid bepaald. Job 31 23 Want het verderf Gods was bij mij een schrik, en ik vermocht niet vanwege Zijne hoogheid, maar het moet wel in waarheid beleefd wordten. Al zuchtende (die dit vatte kan vatte het) werden we donderdags op Daniël 6 ^wezen. Meneer Drooger was dat van Daniël ook God niet verzoeken, om toch maar voor die open vensteren te bidden? hij had het toch ook wel in de binnenka mer kunnen doen. Als u de moeite wil nemen leest u zelf dat hoofdstuk eens? Maar hij schaamde zich niet om met al zijn wijsheid voor die God uit te ko men, want kijk het verstand gaat rede neren en ook de meneer uit het Kijk venster, ik dacht zo Daniël had open vensteren tegen Jeruzalem aan, een be ter plekje weet ik niet en het geeft geen onverschiUig leven maar wel een aan klevend leven. Meneer Drooger u schrijft zo', dat Je- sois Christus uw zonden aan het kruis gedragen heeft, maar heeft u in waar heid uw zondeval al ingeleefd, als dat zo is, had u dacht ik de vreemdeling in L^st van geslaagde kandidaten: Afdeling ATHENEUM: Middeiharnis: Jacqueline de Gans, Yvonne Langbroek, Herbert Nieuw- land, Anne Nipius, Stef Oosterloo, Janneke Peeman, Klarijanne Polder, Dammis Vroegindeweij, Aart Goed hart, WilUe Rook, Wim Scheij grond, Arthur Voogd. Sommelsdijk: Anje van der Kamp, Leendert Mastenbroek. Dirksland: Adrie Grootenboer, Kees Klink. Goedereede: Peter de Jong, Jaap van der Bok. Ouddorp: Mark van der Have, Linet Komtebedde, Hans Breen. Nieuwe Tonge: Beatrice Demirdjian, Eddy Schoonbeek. Oude Tonge: Erik de Wit. Stad a. 't Haringvliet: Jenny Maliepaard Achthuizen: Jan Pieter Noordermeer. Ooltgensplaat: Piet de Vos. Afdeling HAVO: Middeiharnis: Marlies van Adrighem, Beate Bosma, Izak Driesse, Martine Groenendijk, Bert Korteling, Maty Koster, Petra de Krijger, Annemarie Laponder, Wim van de Peppel, Ama Staal, Woudie Wielaard. Sommelsdijk: Eric Campfens, Jannie Groenendijk, Klaas Grootenboer, Liesbeth Joppe, Arnold van Lente. Dirksland: Piet Lodder, Kees Vermeulen Koos de Wachter. Melissant: Gerrit Mijnders, Arie de Vo gel. Ouddorp: NeUeke Bosland, Michaella de Kruis, John Lokker, Annemariken Raukema, Connie Reinhoud, Kees Tanis. Nieuwe Tonge: Henk Breur, AnneUes Buijs, Annie van Driel, GeHe Ge braad, Dim Noteboom, Maja Visbeen, Margo Visbeen. Oude Tonge: Leo Donkersloot, Els Hob bel, Slem Kanters, Dian Lambert, Gertie van Peer, Carola Quint, Leonard de Wit. Stad aan 't Haringvliet: Els Maliepaard, Ko van Nieuwenhuizen. Den Bommel: Mia de Wit. Achthuizeh: Marleen Mijs. Ooltgensplaat: Corrie Rappange. Bruinisse: Hennie Jumelet. Afdeling MAVO: Middeiharnis: André Fris, Lionne Ges- kes, Johan Keijzer, Ronny Kievit, Antonio Meeuwsen, Janwillem Moer kerken, Janmarco NeUs, Janpieter Nipius, Jeanet de Vlugt, Inge van de Wetering. Sommelsdijk: Corrie Dalemans, Bram Grootenboer, Frans de Kok, Karin Langbroek, Wineke van Lint, Peter van Nimwegen, Irene Visser. Dirksland: Gea Kolbach, Jan Lako. Melissant: Hannie Anemaat, Joke van Heukelom, Lia van Stee. Stellendam: Arma Blokland. Goedereede: Piet Lokker. Ouddorp: Monica van Noordennen, Eric van Vliet, Jos Westhoeve. Nieuwe Tonge: Jannie van Eesteren, Lenie van Noord, Erik Por, Henja Wiersum. Oude Tonge: Jan Buijs, René Ie Comte, Hansje Jonker, Lisette Vervloed. Stad aan 't Haringvliet: Lenkie Driesse, Connie Grootenboer, Hans Malie paard, Wilma Wervers. Den Bommel: Arja van Dijk, Thea van Kempen. Mesech beter begrepen. Het gaat er niet om ergens over te twisten, maar letten we er nog wel eens op, daar de Heere nog spreekt om te leren buigen. Daar onze leraar niets van al deze worstelingen afwist, in oprechtheid heb ik dit geschreven (daar ik van nature een en al verkeerdheid ben) heeft hij zondagmorgen uit Daniël 6 gepreekt. Zaterdagavond voor we naar bed gin gen, hebben we het nog gelezen. Ziedaar meneer Drooger een stipje praktische beleving en wilde ook eerst mijn naam niet zetten. Maar met schroom onderteken ik, Mevr. V. d. Veer, Ie Tuinsingel 23, Schiedam OOLTGENSPLAAT Kerkel^ke huwelijksbcivestiging Vrijdag 30 juni a.s. des nam. 2 uur zal in de hervormde kerk de huwelijksbe vestiging plaats hebben van Hendrikus J. E. in 't Veld, alhier en ComeUa M. Hokke te Ridderkerk, door ds. T. W. v. Bennekom. Dubbeltallen. In de Geref. Kerk zijn de volgende dubbeltallen gesteld ter verkiezing van twee ouderlingen, ivaca- Na de beide plaatjes van de schapen scherende predikanten in de krant van j.l. vrijdag hierbij nog wat tafereeltjes wan de „open-dag" die donderdag werd gehouden ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Rusthuis „de Goede Ree" te Sommelsdijk. Er waren twee dames-elftallen ge formeerd, samengesteld uit verplegend personeel van „de Samaritaan" en van „de Goede Ree" en, aanvankelijk in de stromende regen, hebben de dames el kaar stevig partij gegeven, al had hun spel nauwelijks iets met voetbal te ma ken. Op de foto is te zien hoe de keep(st) -er van „de Goede Ree" juist een pun ter stopt, afgegeven door mevr. Ina Groeneveld-v. d. Polder. De wedstrijd eindigde met 1-1 dankzij de meer dan eminente leiding van dokter v. d. Wulp die naar hartelust strafschoppen toe kende waaruit de doelpunten dan ook resulteerden. Ook de rol van Piet v. d. Berge was hierin glorieus; hij zweepte via de geluidsinstallatie de dames tot grote prestaties op en gaf een boeiend ooggetuigeverslag ,van wat zich op de groene mat voltrok. Ludiek was ook de roeiwedstrijd over de vijver van het rusthuis. De deelne mers werden verondersteld in een plas tic badkuip de vijver over te peddelen maar de meesten leden schipbreuk. De man links op de foto. Mart Jordaan kwam vrij droog over maar mevr. Hoeij- enbos en dokter v. d. Marel moesten hun schip vroegtijdig verlaten. ture K. Baas en L. A. van Drongelen: 1. D. den Braber en K. Kromdijk, 2. L. A. van Drongelen en J. J. v. d. Gaag. Ver kiezing zondag 2 juli na de avonddienst. Proefveldenbezoek vroege aardappelen Uitgaande van het Konsulentschap voor de Akkerbouw te Barendrecht en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree-Overflakkee" heeft er een on derzoek plaats naar de waarde van nieuwe rassen in de streek van vroege aardappelen. Waar deze worden geteeld is belangrijk. De proef is gelegen in de polder Het Oudeland te Ooltgensplaat aan de Groeneweg (de langzaam ver keersweg lopende van de Langeweg naar de Haringvlietbrug. Dit proefveld is te bezichtigen op vrijdag 30 juni a.s. van 14.00 tot 16.00 uur. De resultaten van de eerste rooiing zijn dan inmiddels bekend. SINT PHILIPSLAND Parkeervakken Voorstraat De gemeenteraad van St. Phüipsland heeft woensdagavond besloten in de Voorstraat 48 parkeervakken te maken. door Barend de Graaff Uitgeverij B.V. ,J>e Banier" - Utrecht 25 Toen kwam tante Gretchen, de moe der van Otto. „Wat een toestand, lieve Martha zei ze, en trok eerst moeder, toen Lotte en ook Rudolf tegen haar omvangrijke boezem. En wat zitten jullie in de kou! Je ziet bont en blauw. Lieve jon gen, vooruit, haal wat hout en kolen". Even later snorde de kachel. „En wat is dit?" vroeg ze en wees op de fles. RudoU vertelde en tante knikte een paar maal, alsof ze zeggen wilde: juis- tement! Dat is een goede remedie. Ze warmde de wijn, deed er een paar schep pen suiker in en drong alle drie om er van te drinken. „Het helpt niet of jullie allemaal ziek worden. Wees bhj, dat de goede God tot nu toe het leven van je man en vader gespaard heeft". Ze knapten er werkelijk van op. Ook deed de warmte van de kachel hun goed, maar de angst bleef. Het zenuwachtig wachten viel zo zwaar. En het duurde maar! En het duurde maar! Ze keken telkens de straat op. Maar niemand keerde van de Teufelskluft terug. Het werd helemaal dag. En toen kwam Manuel er aan. Ze keken alle vier het raam uit. De burgemeester kwam naar buiten. Hij had de jager zeker ook ge zien. Even praatten de twee met elkaar, toen kwam Manuel naar hun huis. Ru- dolf vloog naar de voordeur om hem in te laten. „En? vroeg hij. En, Ma nuel?" Manuel liep rechtdoor naar de kamer en zei: „Hij leeft! Gelukkig! Maar hij is gewond en dadelijk gaan we hem naar het ziekenhuis brengen in de stad". Toen konden de tranen weer stromen bij moeder en Lotte. „O toch! zuchtte moeder Manuel, is het erg?" „Dat weten we niet. De dokter zegt, dat het wel mee zal vallen. Maar de bur gemeester zei me, dat hij vanmiddag Peterchen met de koets voor laat komen, dan kunnen juUie aUe drie naar het ziekenhuis om hem te zien". „O, wat een goeie man toch prees moeder. Maar ik blijf niet hier! Ik wil mijn Wilhelm zien. Ik ga nu direkt mee". „Nee, vrouw Schneider. Nee! Dat is helemaal verkeerd. Wij verzorgen hem. De mannen dragen hem naar de stad. Da's veel beter dan in een rijtuig. Dat schokt niet". Tante Gretchen liep nog met Manuel mee naar buiten en vroeg dringend of het werkelijk nogal mee viel. Manuel schudde zijn hoofd. „Ik vrees het ergste, maar ik wil die goede Martha niet nog zenuwachtiger maken". „Och, och!" Hoofdschuddend kwam tante Gretchen weer binnen. De stemming in het schoenmakershuis bleef gespannen. Ja, er was verlichting. Nu vader ten minste niet dood was en nu de mensen hem zo goed verzorgden, ja, nu was er hoop. Maar de vrees bleef en de menge ling van hoop en vrees maakte dat de voormiddag lang duurde. Tante Gretchen bleef en zorgde, dat er op tijd koffie kwam en dat moeder en Lotte zich netjes gingen aankleden om klaar te zijn als de koets voorkwam. Ze stuurde zeUs Rudolf naar de werkplaats, „'t Helpt toch niet, jongen, of je al rond blijft hangen. De schoenen moeten ge repareerd. Je vader zal dat voorlopig niet meer kunnen doen. Ga jij nu maar flink aan het werk". Rudolf besefte dat het zijn pUcht was. Geen makkelijke plicht. Zonder vader. Zonder dat hij hem raad kon vragen. Maar vooral zonder dat vader met zijn blije gezicht tegenover hem aan tafel zat en er lustig op los sloeg, of neuriënd de pekdraad door het leer trok. Telkens kwam er weer een vleug ver driet op en werd zijn keel warm en schoten zijn ogen vol tranen. Maar hij begon, zette zijn werk van gisteren voort. Het ging beter zelfs dan hij ver wacht had. Er waren belangrijke repa raties, die vader beloofd had morgen klaar te hebben. Maar durfde hij nu wel aan de mooie lakschoenen van de burgemeester te be ginnen? Misschien kon hij beter naar Mühlebach gaan. Daar woonde schoen maker Schulze, een vriend van vader. Die zou wel willen helpen. Wat moest hij doen? Tante Gretchen vragen? Hoe lang zou het duren met vader? Nee, aan de schoenen van de burgemeester be gon hij maar niet. Er was ook nog ander werk genoeg en weldra klonk lustig zijn hamerslag of sneed hij kundig een paar zolen uit het leer. Ineens bedacht hij, dat hij het Lotte wel eens kon vertellen van Heinz. Want dat was even wat! Hoe dapper en flink had die Heinz zich ge dragen. Die kon toch na vannacht geen vijand meer van hem zijn! O nee! Als een echte vriend had hij zich gedragen. Als Filip er maar weer niet tussen kwam! Lotte! Zou hij haar roepen? Misschien knapte ze er van op, als ze hoorde hoe ferm haar vriend, waar ze niet goed mee voor de dag durfde komen, zich vannacht gedragen had. Ja, hij riep haar. Maar juist kwam tantes stem: „Kof fie! Kom! En dan jezelf opknappen, want direkt na het eten gaan jullie naar de stad". 13 De stad. Daar lag vader. Hoofd, borst en een been met witte zwachtels omwonden. Het been zelfs in het gips. Even moch ten ze bij zijn bed komen in het kleine smalle kamertje, gelijk met een ver pleegster. Een vriendelijk mens. Lotte dacht: zo schoon, zo smetteloos in haar grijs linnen jurk met de stijve, witte schort en het platte boord om haar hals en manchetten om de polsen. Rudolf 'dacht: koude, blauwe ogen en een streng gezicht, net of bet maar zo zo is, dat vader in het ravijn viel en dat wij hem nu komen bezoeken. Moeder had zulke tranen in haar ogen, dat ze alleen maar iets van vader zag: het kleine stukje van zijn gezicht, waar geen verband zat. Zijn ogen waren ge sloten. Zij dacht; hij kon wel dood zijn! O God, hij kon wel dood zijn! De ver pleegster verlegde wat aan de dekens en wenkte hen toen om mee terug te gaan. Op de gang zei ze: „Hij slaapt. Dat zag u wel. Hij heeft veel pijn gehad. We hebben hem iets gegeven. Nu slaapt hij. U kunt beter tegen de avond nog eens terug komen". Ze stonden met hun drieën wat vreemd bij de verpleegster. Drie dorpsmensen uit de bergen. Na tuurlijk waren ze er in het ziekenhuis wel aan gewend, dat er mensen uit de dorpen op bezoek kwamen. Die waren anders dan de mensen uit de stad. Ook wat ouderwetser gekleed. Moeder en Lotte droegen nog de oude boerendracht, het sierlijke, kleurrijke gewaad, dat de eeuwen door de vrouwen gekleed had en weinig aan de mode onderhevig was. Rudolf zag er ook niet als een stads heertje uit. De kleermaker van Gnaden- dorf, olde Prits, zoals heel het dorp hem noemde, had zo zijn eigen opvattingen over het snijden van een jas en een broek voor de mannen, die de oude dracht hadden afgezworen. Maar dege lijk en haast onverslijtbaar waren zijn „pakken" wel. „Komt u tegen vijven nog maar eens terug, lieve mensen", zei de verpleeg ster, die een jong zustertje wenkte om de „mensjes" naar de uitgang te bege leiden. Het zustertje deed dat hartelijk en op de blauwstenen stoep voor de hoofdingang zei het: „Tot wederziens! En als u een gelegenheid zoekt om wat te eten of te drinken, loop dan deze straat maar uit. U komt dan op de markt en daar is op de hoek van de Glockenstrasse een goede herberg, ge naamd „Zum goldenen Baren". Moeder knikte. Ze was veel te veel van streek om het vriendelijke zustertje te bedanken. Het was of haar keel dicht zat. Rudolf vond dat hij iets moest zeg gen. Hij nam zijn groene hoedje af, boog een beetje voor het lieve meisje in haar stijve verpleegsterskleren en zei: „Veel dank, zuster! Veel dank en tot weder ziens".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5