Vooral jeugdige fietsers gingen op weg met de Hartsticliting Carillon door comité aan de Gemeente overgedragen RIKKIN b.v. CPPAFT) vcnActefheijdeii Het carülon, terwijl beiaardier v. d. Ende zijn liedje speelt. OUDDORP De start bij „de Meulblok'' brengt een zig-zag naaimaciiine geheel compleet vaji 389,tijdelijik voor officieel dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 Kaasraden bij „de Start". WASAUTOMAAT DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 I Goedereede: Toen Prinses Beatrix zaterdagmiddag in Goedereede was heeft ze zich door de goede zorgen van de burgemeestersfamilie van Velzen omringd geweten. Het begon al bij binnenkomst in de gemeente; het jongste van Velzentje, de 6-jarige Gerarda bood de Prinses een mooi draag- boeket aan. In de toren, toen de Prinses het boeket even neer wilde leggen was het mevr. van Velzen die het boeket keurig in een daarvoor aanwezig vaasje zette en tenslotte was het burgemeester van Velzen zelf die de Prinses verrastte met een royale doos heerlijk zeebanket waarin gerookte paling, garnalen, kreeften enz. „Die is voor mij!" zei Prins Constantijn terwijl hij zijn vinger in het cellofaan prikte en een smakelijke paling aanwees. Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Dinsdag 27 juni 1978 Goeree's dom werd een zingende toren „Klokkcndieven" werden ze vroeger genoemd, de Goereeërs, maar met die smet hebben ze voorgoed afgerekend. Samen hebben ze gezorgd voor een wel luidend klokkenspel in de gerestaureer de dom van het stadje en zaterdagmor gen kwamen ze ten gemeentehuize bij een om de kostbare aanwinst aan de ge meente over te dragen. De komst van het carillon het was een dubbeltje op zijn kant geweest Voorzitter J. van Oosterom wist daar als voorzitter van de gevormde Stich ting alles van. Hij herinnerde eraan hoe de raad aanvankelijk „nee" gezegd had tegen een carillon en lioe de Stichting Goereese Gemeenschap toen middels een gehouden enquête het tij toch weer had doen keren toen bleek dat de meerder heid van de Goereeërs voor zo'n klok kenspel best warm bleek te lopen. „Het klokkenmetaal moest gesmeed worden toen het heet was" was de toepasselijke constatering van dhr. van Oosterom, ca tegorisch een aantal hoogtepunten noe mend die zich daarna hadden voorge daan; het vormen van de Stichting Ca rillon Goeree, de bereidwilUgheid van Goeree welgezinde klokkenkopers, de verkoop van obligaties en de positieve uitspraak van de raad op 16 dec. 1976 wat een credietvotering van 42.875, betekende terwijl de Stichting zelf al veertigduizend gulden op tafel kon leg gen. Voorzitter van Oosterom had toen een „bronzen" last van de schouders voelen vallen Hartelijke woorden van dank sprak dhr. Van Oosterom tot allen die een of meerdere klokken hadden gekocht, tot het gemeentebestuur, het Anjerfonds en meubelfabriek v. d. Berge voor de klok kenstoel en de Rabobank voor de gun stige condities die t.b.v. de aktie werden geboden. Het was met het grootste ge noegen dat dhr. van Oosterom het caril lon aan burgemeester van Velzen aan bood, op de ochtend van de dag waarop de dom door Prinses Beatrix in gebruik zou worden genomen. Het werd door de Stichting ervaren als de (K)roon op het met graagte! gedane werk. De overdracht van het klokkenspel 37 bellen, samen 1789 kg wegend werd gesymboliseerd in de aanbieding van het „gulden klokkenboek" aan burg. v. Velzen. De secretaresse van de Stich ting, mevr. Henny-Vos bood daarop twee banden aan met Kerst- en St. Nicolaas- liederen. „Bijzonder gelukkig". Het moet op de gezichten van de aan wezige klokkenkopers een glimlach ge toverd hebben toen burg. van Velzen zich „bijzonder gelukkig" verklaarde met wat was bereikt. „Het blijkt dat niet alleen het gemeentebestuur maar ook brede lagen uit de bevolking aan de leefbaarheid van het stadje meewerken" constateerde dhr. van Velzen, in het kort terugziend op de periode van aktie die na het aanvankehjke „nee" van de raad was gevolgd. Hij nodigde het Comité uit steeds paraat te blijven en als advise rend lichaam voort te blijven bestaan waarna spr. eindigde met de hoop dat het randschrift op één van de bellen „God geve Goeree geluk" bewaarheid zal mogen worden. „Smit - Tak" bergingsbedrgf. De drie grootste bellen werden aan gekocht door bergingsbedrijf Smit-Tak en directeur Moerkerk vertelde de aan leiding daartoe. De grondlegger van Taks' bergingsbedrijf, aannemer Arend van der Tak werd in 1818 in Goedereede geboren. Het bergen was toen nog '„jut ten" en het is Arend v. d. Tak geweest die het bergingswerk meer en beter or ganiseerde, verdienstelijk opgevolgd door zijn eveneens in Goeree geboren zoon Willem Arend die zich profes sioneel aan het bergingsvak ging wijden en zich in Rotterdam vestigde toen de scheepvaart uit het Brouwershavense- gat en Haringvliet verdwenen i.v.m. de komst van de Waterweg. Er trokken heel wat Ouddorpers, Goereeërs en Stel lendammers mee. „De klokken brengen een posthume hulde aan hen die met durf, doorzettingsvermogen, inzet en lo yaliteit ons bedrijf hebben groot ge maakt", zo argumenteerde dhr. Moer kerk, hopend dat iets daarvan op de jongere generatie zal worden overge bracht. „Zingende toren". Dhr. A. V. d. Windt, voorzitter van de Stichting Goereese Gemeenschap ver klaarde hoe weinig gelukkig hij destijds was geweest met de raadsuitspraak dat er belangrijker zaken aan de orde waren dan een klokkenspel. Voor de Stichting was het evenwel het sein geweest een enquête te houden waarvan de uitslag niets aan duidelijkheid te wensen over liet. Het verdere verloop van de aktie had heel wat Inspanning gekost maar dhr. V. d. Windt was dankbaar die te hebben mogen begeleiden. Gelukkig bleek dhr. v. d. Windt niet alleen met het carillon en de gereedgekomen toren restauratie, met name was hij dat ook met de restauratie-aktie aan de voet van de toren. Jan Bruggeman m.aakte het als voor zitter van „Apollo" heel kort, maar het leverde wel een bedrag van 100,op om een concert te kunnen laten geven, waarna dhr. Klok uit BrieUe nog enkele behartenswaardige woorden sprak, ge volgd door mevr. Salden die namens het Anjerfonds sprak, gecharmeerd als ze was van het stadje dat dankzij haar burgerij met een fraai klokkenspel werd verrijkt. Het is vooral de jeugd geweest die zich vrijdagavond niet liet kennen door windkracht 7 en zich toch aanmeldde voor de fietstocht die was georganiseerd door de pas opgerichte Ouddorpse afde ling van de Nederlandse Hartstichting. .De organisatoren hadden zeker op de jeugd, maar niet minder ook op ouderen gerekend; die laatsten lieten het helaas wat afweten. Toch was het gezelschap dat dokter Jansen kon starten nog negentig man sterk. Terwijl een harde wind hen van het parkeerterrein van café „de Meul- blok" wegblies begonnen ze aan een tocht van 19,9 kilometer lang. Dreigende wolken hielden zich gelukkig koest zo dat niemand een nat pak haalde, maar het was wel trappen geblazen, vooral toen vanaf het Plaatje door het duin naar „Toppershoedje" moest worden ge peddeld. Onderweg moesten er nog watj' op drachten worden vervuld, o.m. moest ter hoogte van „de Start", de woning van de Fam. Vlietland naar het gewicht van een kaas worden geraden. Dat bleek 17 pond te zijn; een opdracht die maar door weinigen goed werd uitgevoerd. „Dertig pond" vonden sommigen. Zij hebben er dan weliswaar geen prijs, maar wel een plezierige herinnering aan over gehouden. De afdeling zal de tocht jaarlijks gaan herhalen in de goede hoop dat er ook ouderen aan deel zullen ne men. GOES Op woensdag 5 juli a.s. komt de ge meenteraad van Oudenhoom op Voor- ne-Putten zich in Goes oriënteren over de alhier opgedane ervaringen met een gemeentelijke herindeling. Het 1.500 in woners tellende Oudenhoorn zal name lijk op korte termijn onderdeel gaan uit maken van een grotere gemeente. Het gezelschap wordt die dag om 10.00 uur in het stadhuis ontvangen door het college van B. en W. Het bezoek aan Goes maakt een deel uit van een excursie door Zeeland van de gemeenteraadsleden met echtgeno ten. De familie Van Velzen toonde haar goede zorgen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2