^n YAMAHA Dhr. Th. de Waai (76) plotseling overleden kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys .K^^ 51e jaaiigang Etosdag 27 juni 1978 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE 2:urD-H0LIJySfDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond No. 4702 ir Goeree's burgers bereidden Prinses Beatrix spontane ontvangst •k iV -k- -k Beziciitiging toren Goedereede 2e fietspuzzeltoclit te^ IVliddeiharnis Dierenbesciierming: BUITENBOORDMOTOREN VAN2T0T55PK 7VQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broel<weg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. it k DIRKSLAND: Twee Surinamers in de kraag gepakt Tekeningen Oud Sommelsdijk verkrijgbaar GOEDEREEDE ESXTBA KEiBKDIENSTEN GEREFOBM. GMUEESSTES Botsing op het Korte weeg je Directeuren benoemd POSIBOX 8 t-i MUXDEUIAHNIS Hedacüe en advertenties: Kantoor lianigeweig 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankKabo Middalltianüs no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij ooQtract speciaal tarief. Gerestaureerde dom van Goeree werd Koninklijk geopend Met honderden, met duizenden zelfs heeft Goedereede en met haar velen van elders zaterdagmiddag de komst van Prinses Beatrix en Prins Claus af gewacht. Langs de Zuidzijde haven, waar de Prinses zou arriveren deed een kUle bries zich gelden maar men praatte de tijd geduldig weg, ook toen bleek dat het gezelschap wat later zou arriveren. Éen grijzende Goereese mevrouw gaf, wat rillerig, uitdrukking aan haar moe derlijke gevoelens toen ze het thuisblij ven van de prinsenkinderen beschouw de; „de schaepen hoa geliek dat ze thuusbluve mit zo'n kouwe", vond ze. Maar toch toen de stoet eindelijk arriveerde en het Prinselijk paar was uitgestapt verscheen tussen Pa en Ma toch een blond koppetje; PrinsConstan- tijn; de jongste zoon van Prinses Bea trix en Prins Claus was toch meegeko men naar het Goereese en geloof niet dat hij er spijt van heeft gehad Snelle politieautootjes, drie motor agenten, een blauwe personenauto met indrukwekkende politiefunctionarissen, Goeree nam het allemaal voor lief want er kwam een vrijwel onbelemmerde kijk op het Prinselijk Paar dat te kennen had gegeven over een vrij lange afstand te voet naar de toren te willen gaan. Aan de Deltahaven, waar Prinses Beatrix eigenhandig „de Groene Draeck" had afgemeerd nadat ze vanaf Hellevoetsluis tussen Goerees' vissersvloot was door- gevaren, had de begroeting met burge meester en mevr. van Velzen en de Commissaris der Koningin en zijn echt genote Mr. en mevr. Vrolijk plaats ge had en ook daar hadden enkele duizen den belangstellenden voor een spontane ontvangst gezorgd. Zo ook in Goederee de waar de 6 jarige Gerarda van Vel zen de Prinses een fantastisch mooi handboeket orchideën aanbood, prach tig gemaakt door bloemenhuis Ixora te Stellendam. „Die blommen zatte oak in het bruidsboeket van de Prinses", wist een mevrouw te vertellen. Wie weetwant er was aan veel gedacht in Goedereede waardoor het be zoek een vlekkeloos verloop kreeg en wat Goeree betreft zeker voor herhaling vatbaar is Het was feest, dat was duidelijk. Prinses en Prins werden omstuwd door zoveel enthousiaste mensen dat de be geleidende politiemensen en de recher cheurs hen wel op een afstandje moes ten houden. „Apollo" zette het Wilhel mus in juist toen Prinses en Prins op de witte brug waren en als toen één man begonnen w^as om mee te zingen dan was er een koor ontstaan dat zich tot in Hellevoetsluis zou hebben laten horen. Toen werd weer die verbondenheid dui delijk tussen ons en 't Vorstenhuis en de rechercheurs hadden hun taak best aan een aantal Goereeërs over kunnen dragen, reken maar. Dat alles werd aangezien door de gerestaureerde dom die al eeuwen over Goeree uitkijkt en nu in oude glorie was hersteld. Dat was Het moment waarop de Prinses de toren in gebruik stelt. het doel waarop het gezelschap aan stuurde. De weg erheen werd gemar keerd door honderden en honderden enthousiaste mensen die even enthou siast door de Prinses, de Prins en de kleine Constantijn werden teruggegroet. Jammer, maar niet ieder kon de toren binnen. Dat was voorbehouden aan een gezelschap genodigden, onder wie de raadsleden en hun echtgenotes, de res taurateurs en de beambten van de Rijks gebouwendienst, de leden van het ca- rillon-comité en van de Stichting Goe reese Gemeenschap door welke in de toren een museum is ingericht. Unaniem was de bewondering voor het resultaat van de restauratie die ruim 4 jaar duur de en 6 miljoen gulden heeft gekost. Burgemeester van Velzen markeerde het bereiken van dit historische moment met de uitspraak dat er thans, voor Goedereede, een nieuw tijdperk werd ingeluid. Terwijl de storm om de toren loeide ging burgemeester van Velzen nader in op het rijke verleden van Goedereede waarbij de zee zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. Dan weer bracht de zee voorspoed en ook werd het stadje er door geruïneerd, terwijl thans weer hoogtijdagen worden ïjeleefd. Komend tot de restauratie van de toren bena drukte dhr. van Velzen dat de werk zaamheden bijzonder inspirerend heb ben gewerkt omdat bleek dat sindsdien velen het nut van het behoud van oud*^ gebouwen gingen inzien. In 1974 werd de kern van Goedereede tot beschermd stadgebied aangew^ezen waarna het ge meentebestuur een daarop geënt be stemmingsplan vaststelde wat een juri dische basis vormde om te voorkomen dat nog oude gebouwen zouden worden afgebroken. Er kwam een rehabilitatie- plan en ook daarop doelde burg. van Velzen toen hij constateerde dat er over Goedereede een nieuw tijdperk werd ingeluid. In het kader daarvan zijn er inmiddels 30 panden gerestaureerd: „Restauratie bedoelt niet alleen het opknappen van oude gebouwen", bena drukte dhr. van Velzen; „monumenten mogen geen stoffelijke resten zijn uit het verleden maar moeten vitale onderdelen zijn van de huidige maatschappij" zo ci teerde spr. In dat verband sprak dhr. van Velzen ook zijn waardering uit over het werk van de Stichting Stad Goedereede welke zich op de restauratie van oude pandjes toelegt. Tevreden over wat is bereikt kon dhr. van Velzen vaststellen dat er door dat alles een eind is gekomen aan het verloren gaan van het waardevolle en dat er hard gewerkt wordt aan het opnieuw leefbaar maken van het oude, waardevolle stadje. Openingshandeling. De Prinses had dat alles met belang stelling aangehoord en aan Haar was Mariniersweg 281,lik.Hoagstraat R.daml |%^andaasgeslotenTö^1^^133744j Om de burgerij van Ouddorp, Goe dereede en Stellendam gelegenheid te geven de toren te beklimmen, het mu seum te bezichtigen en de ruimten van het carillon te betreden (dit laatste al leen vanaf 2 uur) houdt de Stichting Goereese Gemeenschap op zaterdag 1 juli van 10 uur tot 5 uur n.m. open dag. ------O------ Op zaterdag 1 juli organiseert de „Wijkgroep Middelhamis Zuid" haar TWEEDE fietspuzzeltocht voor het ge hele gezin. Natuurlijk kan men ook in dividueel meedoen. Deelname staat voor een ieder open. Opgeven voor de start bij: Mevr. A. CRAMER, Rubensplein 9 te Middelhar- nis of aan de start op het Rubensplein. Inschrijfgeld per gezin 2,50. Individu eel 1,Er kan gestart worden vanaf 1.00 uur n.m. Goed tehuis gezocht voor klein zwart poesje van plm. 5 a 6 weken Inl. mevr. Tanis, Westduinweg 33, Ouddorp, Telef. 01878 - 1781. Aan komen lopen bij de fam. Braber, Winterstraat 5 te Dirksland, tel. 01877 - 1366 grijs-zwarte poedel. Wil de eige naar kontakt opnemen? De Prinses en haar gevolg luisteren naar het spelen van het Wilhelmus door „ApoIIo" thans de taak door middel van het in werking stellen van het carillon de to ren officieel in gebruik te stellen. Dat gebeurde d.m.v. een druk op de knop waarna het openingslied over de daken werd uitgestrooid. Er werd een feeste lijke dronk op uitgebracht en Prinses en Prins werden daarna door de toren rondgeleid. Er werd een bezoek gebracht aan het museum waar dhr. A. v. d. Windt de Prinses de zilveren gedenk penning aanbood die t.g.v. de torenres tauratie is geslagen. De kleine Constan tijn bleek daar alle belangstelling te hebben voor oude prenten en later ging het naar de verdieping waarop beiaar dier V. d. Ende uit Schoonhoven een reeks van populaire liedjes speelde. Speciaal voor de Prins die dat met een vuistje begeleidde werd ook „Kortjakje" ten gehore gebracht. Boven op de toren werd over de wijde omgeving rondge keken en vandaar af zwaaide de Prin ses naar de honderden die beneden op haar vertrek wachtten. De muts van de Prinses bleef stormvast op haar hoofd, zeer tot teleurstelling van enkele foto grafen die dat kledingstuk zorgvuldig in het vizier hadden gehouden. Burgemeester van Velzen was door Ir. F. C. Faber, dir. HoofdafdeUng Bouw Rijksgebouwendienst (de toren is Rijks- elgendom) in het bezit gesteld van de sleutel van de toren. D.hr. Faber typeer de de toren als symbool van de eenheid van de stadgemeenschap en de sleutel overhandiging ging vergezeld van de meest goede w^ensen voor die gemeen schap. Tegen half vijf was hetbezoek van Prinses en Prins ten einde. Door duizen den werd ze hartelijk uitgezwaaid. In de koffer van een van de volgauto's ging een doos heerlijk zeebanket mee waar uit Prins Constantijn zijn keus al had gemaakt. Ook ging er een doos heerlijke echt Goereese krakelingen mee en ook daar zal in het week-end op „Draken- steijn" van zijn gesmidd. Het zal een plezierige nasmaak hebben gegeven van een bezoek dat ook de Prinses als zeer prettig zal hebben ervaren. Het was met ontsteltenis en ver bijstering dat we gistermorgen kennis namen van het plotseling heengaan van onze directeur, dhr. Th. de Waal te Dirksland. Ontsteltenis, temeer omdat juist de laatste weken het persoonlijk contact was geïntensiveerd i.v.m. het 50-jarig bestaan van ons blad, te welker gelegenheid dhr. de Waal op vrijdag 2 juni benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Met hem waren we blij dat hem, ruim twaalf jaar nadat hij door een hartinfarct was getrof fen, die Koninklijke waardering nog kon worden toegebracht. Dhr. de Waal had, hecht met de krant verbonden, naar die gouden mijl paal toegeleefd; hij legde bij die gelegenheid getuigenis af van zijn verwondering en zijn dankbaar heid jegens God dat op 76-jarige leeftijd mee te mogen maken. Dat deed hij toen hem de Konink lijke Onderscheiding werd opge speld en dat deed hij op de avond van de jiibileumdag in de kring van personeel en medewerkers. Voor ons komt zijn heengaan onverwacht maar het lijkt dat de thans overledene zijn levenseinde heeft voelen naderen. Bij bezoe ken aan goede vrienden heeft hij dat te kennen gegeven en naar mate zijn lichaamssterkte afnam mocht hij berustend weten dat zijn tijd in Gods handen was. Dhr. de Waal wist in dit leven op doortocht te zijn naar een eeuwige bestemming en dat heeft zijn leven gekenmerkt. Hij mocht heengaan in de hops des eeuwi gen Levens. Ons medeleven gaat uit naar zijn hmsgenote, mevrouw Kris pijn. Ook wij zullen hem missen omdat hij nog altijd een stimula tor was en nog regelmatig op de krant verscheen om van gedach ten te ■wisselen. De krant was een deel van zijn leven geworden en het is hem vergund geweest daar aan een halve eeuw te mogen werken. Hij was er dankbaar voor. Zijn w^erkzame leven eindigde gis termorgen even na 8 uur nadat hij met spoed naar het zieken huis was gebracht. Medische hulp m.ocht niet meer baten. Wij leven in hope dat de over ledene zoals hem bij het ont vangen van de Koninklijke On derscheiding werd toegewenst de niet te schatten Hemelse On derscheiding zal hebben mogen ontvangen. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. donderdag te Middelhamis in het Camiliegraf teraarde worden be steld waarin ook zijn echtgenote in juni 1969 ter ruste werd gelegd. STELLENDAM De politie heeft vorige week dinsdag in Stellendam twee jeugdige Rijksge noten in de kraag gevat. De verden king tegen de beide knapen bleek juist; ze bleken uit de kas van Garage Joop van Geest een geldbedrag van ca. 700,te hebben ontvreemd. Ook hadden ze een poging tot in braak gedaan bij horlogerie Bakelaar. Ze werden daarbij gestoord doordat dhr. en mevr. Bakelaar juist thuiskwamen. De twee zijn in hun woonplaats Rotter dam voorgeleid. De tekeningen van oud-Sommelsdijk die de restauratiecommissie van de Herv. Kerk heeft laten vervaardigen zijn thans gereed. Ze kunnen besteld worden bij Mevr. Kievit, Oostdijk 45 te S'dijk. De grote tekeningen (32 x 25) kosten 10,plus 1,porto; een mapje met 6 tekeningen op briefkaartformaat kost 5,plus ƒ1,porto. De baten van de aktie komen ten goede aan het restaura tiefonds. I.v.m. de begrafenis van dhr. Th. de Waal zal a.s. donderdagmiddag het kantoor van „Eilanden- nieuws" gesloten zijn. BEROEPEN Door de kerkeraad van de Ned, Herv. Gem. is een beroep uitgebracht op kand. D. J. Budding te Driebergen. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Gouda. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. J. W. Verwey van H.I. Ambacht. MIDDELHARNIS heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg, herdenking 50-jarig bestaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET donder dagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuy- venberg van Meliskerke. DIRKSLAND Vanmorgen deed zich een vrijwel frontale botsing voor tussen twee per sonenwagens. Dat gebeurde toen Adri ten Hove met zijn V.W. ging inhalen en op de linkerweg helft een Toyota in moeilijkheden bracht. De Toyota bestuurder kwam er vrij ongedeerd af; dhr. ten Hove moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De beide auto's raakten zwaar beschadigd. OUDDORP - OOSTDIJK - HAVENHOOFD Wijziging ophalen oud papier Uw oud papier en lompen e.d. worden niet a.s. zaterdag 1 juli opgehaald, maar op zaterdag 8 juli a.s. GOES In verband met de kamende invoe ring van de reorganisatie hebben B. en W. zich beraden over de bezetting van de directeursposten van de 4 in te stel len directies. Naar aanleiding daarvan is besloten om tot hoofd van de direc tie financiën, interne organisatie en eco nomische ontwikkeling te benomen de heer P. de Bondt, thans chef hoofdaf deling I en loco-secretaris. Hoofd van de directie maatschappelij ke ontwüdceling is de heer J. de Reus geworden. Deze is thans chef van de afdeUng sociale zaken en volksgezond heid. Aan de gemeenteraad zal voorge steld worden de huidige adjunct direc teur van openbare werken, ing. A. M. Swenne aan te stellen als hoofd van de directie gemeentewerken. Wie de lei ding krijgt over de directie ruimtelijke ontwikkeling en volkshuisvesting wordt op zeer korte termijn besUst. De benoe mingen gaan in op een nader te bepalen tijdstip.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1