eiiahdeh - niEuws De Senator. Een nieuw topmodel met 'n f unktioneel karakter. GARAGE KNOPSB^Vl vciiKtefheijiteii 3e blad Vrijdag 23 juni 1978 No. 4701 WISSELEND LEVEN De öjld stormt voort, de wond'ren en de wedden, al wat onzegbaar vreugde gal aan lentepracht, verglijdt. De jonge lamm'ren die zo dartel om hun moeder s,peelden, 't Is allemaal voorbij, het is verleden tijd. Verleden tijd, nu komen nieuwe tijden, de zomerwind gaat zwevend ovëir 't land. De groene zomer doet de lentepracht verglijden maar alles wat God schept en onderhoudt raakt nooit uit zijn verband. Het koren groeit weer op het land, gevoed door zon en regen De vlierboom staat als groot boeket te bloeien overal. Papavers staan opnieuw te vlammen langs de wegen. Het is Gods Geest die 't nieuwe schept en steeds weer scheppen zal. Wij zijn getroost al wisselt ook het leven. God zendt Zijn Geest die voortgaat, overwint. Die steeds weer nieuwe hoop, verwachtingen wl geven. Met elk die Hem behoort Zijn nieuwe rijk begint. Lanerta. De tong en de schol krijgen het wat mmder hard te ver duren, als het RIVO (Rijks instituut voor Visserijonder- zoek) er in slaagt zijn expe rimenten met elektrisch vis sen naar de praktijk van de boomkorvisserij over te dra gen. Sinds een kleine twintig jaar wordt in deze tak van de zeevisserij gebruik ge- maalït van zware kettingen of kettingmatten om de plat vis van de bodem op te jagen en in de netten te doen belan den. Deze weinig zachtzinnige methode heeft nog al wat be zwaren, die bij het elektrisch „wekken" van platvis worden weggenomen. Elseviers' Weekblad wijdde een interessant artikel aan deze nieuwe vinding welk ar tikel we onderstaand over name. Wie neemt poes over De Senator biedt alles wat er op dit moment te verwezen lijken is aan komfort, prestaties en veiligheid. Nimmer heeft de funktie bij een ontwerp zo'n grote rol ge speeld als bij de nieuwe Senator Daarom ook is de perfektie die de Senator uit straalt waard om gezien te worden. Maak een afspraak met ons zodat u tijdens een proefrit de ware Senator kunt ont dekken. Dealer voor Goeree-Overflakkee: Langeweg'-ll3, Middelharnis, "■■/jlél, 01870-20 43/22-2^. Financiering via het GMACN-plan. KORPORAAL OUD-BEIJERLAND R.V. na ruim 60 jaar in representatief nieu^ bedrijfspand Uw huis verkopen? TAMBOER INGEZONDEN Elianden-nieuws 50 jaar Weg met punaises en piaiiband DEFECT? voor snelle reparatie 01877 -1236 Schuur in brand 2§ POi^ORS BVIEER ZEELAND Electrisch vissen: tong en schol varen er wel bij Onlangs is de „Goeree 4" met schip per J. 't Mannetje van IJmuiden op nieuw uitgevaren voor een experiment van enkele weken op de Noordzee. Aan boord de onderzoeker G. P. Boonstra van het RIVO (Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek), die zich al sinds 1968 heeft vastgebeten in het elektrisch vis sen in zeewater. Van aquariumschaal zijn de proefnemingen geleideUjk over gegaan naar open water, eerst met een klein vissersschip en vervolgens met een vaartuig, dat de omstandigheden in de commerciële visserij benadert. Boonstra vermeldt een reeks nog op te lossen technische problemen, maar zelfs als die alle worden bedwongen, zal er nog heel wat bij komen kijken om de reders over de streep te krijgen. De voordelen van het electrisch vissen moeten wel in alle opzichten overtui gend zijn en de vangstresultaten, afge wogen tegen bedrijfskosten, mogen na tuurlijk niet onderdoen voor de rende menten die de platvisserij thans binnen haalt. En behalve dat bestaat er ook nog zo iets als een psychologische drempel. De boomkor-visserij dateert al uit on- heugUjke tijden.. Het trechtervormige net, de kor, wordt aan de voorzijde open gehouden door een stalen boom, thans maximaal elf meter lang. Vandaar de naam. Toen de vissers waren overgele verd aan griUige windkracht en ook nog toen luttele motorisch paardekrachten de schroef in beweging brachten, moest men maar afwachten of schol en tong zich wilden laten beetnemen. Want platvis verbergt zich doorgaans half in de zeebodem en ligt daar niet voor het opscheppen, ten minste niet met een ouderwetse boomkor. „WEKKERS" Met het groter worden van de motor vermogens waren de visserijreders ech ter in staat drastischer te werk te gaan om zich van rendabele vangsten te ver zekeren. In het begin van de jaren zes tig gingen zij de boomkor uitrusten met zware kettingen, wekkers genaamd, die vóór de netopening en parallel met de boom over de zeebodem slepen. Daar hebben tong en schol niet van terug. Zij worden door de kettingen gewekt, springen op en verdwijnen in het net. In Frankrijk is de boomkor met wek kers verboden en in Engeland aan strenge beperkingen onderworpen. Dat houdt verband met ethische en mUieu- bezwaren. De flora op de zeebodem kan door de wekkers vernield worden (maar de Noordzeebodem is zo kaal als de woestijn). Tegenover de vis is de boom kor met wekkers bepaald niet zachtzin nig. Men vindt nog al wat beschadigde exemplaren in het net. Ondermaatse vis heeft weinig overlevingskansen, als zij in zee wordt teruggegooid. Zij komt in ademnood door de rommel die mee het net in dwarrelt of is door de hoge vaar- snelheid misschien al in het net doodge drukt. Aan de boomkor-visserij met ketting wekkers zijn dus vrij veel nadelen en bezwaren verbonden. Deze vangstme thode is in ieder geval niet selectief wat soort en grootte betreft. Die eigenschap is wel aanwezig bij het elektrisch vis sen, en deze techniek lijkt nog een aan tal andere voordelen op te leveren, die er op het eerste gezicht aantrekkelijk uitzien. Maar de vraag of de voordelen ook in commerciële zin aantrekkelijk gemaakt kunnen worden, is nog niet duidelijk beantwoord. Vissen met behulp van elektrische stroom is niet helemaal nieuw. In zoet binnenwater is dat eerder toegepast. Daar zijn de technische problemen ech ter onaanzienlijk in vergelijking met toepassing in zout water. Boonstra: „Zout water geleidt elektrische stroom zo goed, dat het praktisch neerkomt op kortsluiting. Daarvoor zou je een enor me stroombron nodig hebben en dat lukt op een schip moeilijk. We hebben dit probleem opgelost door met behulp van korte pulsen toch een vrijwel constant elektrostatisch veld te maken". Boonstra, evenals zijn chef ir. E. J. de Boer (hoofd van de afdeling technisch onderzoek bij het RIVO) verzekeren dat de hier ontwikkelde elektrische instal latie beslist ongevaarlijk is. De voe dingsspanning wordt vanaf het schip per kabel rechtstreeks naar een pulsgenera tor geleid, die stevig op de boomkor is bevstigd. Aan de boom zijn om en om positieve en negatieve elektroden ge hangen, die over de zeebodem slepen en vóór het net uit een elektrostatisch veld veroorzaken. De platvis die zich in dit veld bevindt, wordt door de stroom- stootjes opgeschrikt en is meteen rijp voor de vangst. Volgens ir. de Boer is het gebruik van elektrische stroom van de natuur afgekeken. Er zijn bijvoor beeld vissoorten, die voor aanval en verdediging gebruik maken van elek trische pulsen. KIESKEURIG „We hebben wel eens het verwijt ge hoord, dat we met deze vangsttechniek de zee gaan leegroven, maar het tegen deel is waar, want deze techniek is veel zorgvuldiger en kieskeuriger dan het vissen met behulp van kettingen", aldus ir. de Boer. Boonstra licht deze stelling uitvoerig toe. Hij wijst erop, dat de ge voeligheid voor elektrische stroom bij de verschillende vissoorten nog al uit eenloopt. Door de stroomsterkte te va riëren kan men dus al een selectie ma ken. Als men voor tong en schol uitvaart kan men er de apparatuur op instellen dat er ook inderdaad tong en schol in de netten komt. De selectie gaat echter nog wat ver der. Kleine vissen vangen minder stroom op dan grote vissen, en tussen kop en staart zit niet alleen de meeste vis, maar in die lengterichting wordt ook de mees te stroom doorgelaten. Met andere woorden, een vis die toevallig niet dwars tussen, maar in het verlengde van de elektroden Ugt, maakt een redeUjke kans niet door de stroomstootjes gewekt te worden. Boonstra: „Je kunt dus niet zeggen, dat we met een soort elektrische bezem de zeebodem schoonvegen. En nog be langrijker is, dat de ondermaatse vis blijft waar ze thuis hoort, namelijk in het water. De vis wordt veel minder be schadigd dan bij het gebruik van ket tingen en de overlevingskansen van de jonge vis komen niet in gevaar". Vanuit ideële en milieu-overwegingen lijkt het elektrische vissen dus het pleit te winnen, maar dit is natuurlijk nog een té smalle basis voor het invoeren van deze methode in de boomkorvisserij. Er zijn 340 Nederlandse botters jaiet boornkorren (twee per schip) uitgerust en hiermee haalden de reders vorig jaar voor een aanvoerwaarde van meer dan driehonderd miljoen gulden aan platvis binnen. (Ter vergelijking: de haring bracht vorig jaar negentig miljoen op). Het is duidelijk, dat zo'n forse bedrijfs sector niet over één nacht ijs gaat als een nieuwe vangsttechniek zich aan dient. Het RIVO is trouwens met zijn proefnemingen ook nog niet zo ver ge vorderd, dat het de elektrische visserij al aan de man kan brengen. Op kleine en wat grotere schepen, waarvan de ene boomkor met kettingen, de andere met pulsgenerator en elek troden was uitgerust, zijn door het in stituut diverse vergelijkingsproeven ge- daan. Volgens Boonstra waren de resul taten op het kleine schip hoopgevend. Het elektrische net bevatte gemiddeld méér vis dan het wekkemet en in het eerste was ook het gemiddelde gewicht van de vissen hoger (minder onder maatse exemplaren). Bij de proef op een groter schip waren de resultaten echter minder overtuigend. Volgens ir. de Boer zegt dit nog weinig, want de omstandig heden kunnen naar tijd en plaats sterk wisselen. TRAGER Het is bovendien al te simpel om bij de proefnemingen alleen te letten op de inhoud van het net. De zaak is een wei nig ingewikkelder. De elektrische vangsttechniek lijdt bij voorbeeld schip breuk, als men de hoge vaarsnelheid zou aanhouden die in de boomkorvisserij gebruikelijk zijn. Bij het elektrisch sti muleren komt de reactie van de vis wat trager. Als men daar geen rekening mee houdt, gaat het net over de vis heen Vooral bij proeven met grotere schepen levert het halveren van de vaarsnelheid een complicerende factor op. De uit komsten zijn dan niet een-twee-drie te vergelijken met die van de commerciële visserij. Het RIVO probeert met zijn proefne mingen zoveel mogelijk aan te sluiten bij de praktijk van de boomkor-visserij, maar het instituut is daarbij nog al be perkt in zijn mogeUjkheden, Om be" trouwbare en vergelijkbare economische uitkomsten over langere perioden te verkrijgen zal men misschien nog de mede'werking van een reder nodig heb ben, waarbij het RIVO eventueel een redelijke besomming kan garanderen. De Boer en Boonstra hebben echter al wel het sterke vermoeden, dat het elek trische vissen uit een oogpxmt van be drijfskosten belangrijke voordelen zal opleveren. De sterk gestegen brandstofprijzen spelen hierbij een rol. De nieuwste kot ters, met een motorvermogen tot twee duizend pk, slepen een gewicht van zo'n tien ton (netten en kettingen) over de zeebodem. Bij de hoge vaarsneUieden slorpt dat brandstof. De kettingen zijn zo sterk aan slijtage onderhevig, dat ze gemiddeld zeven maal per jaar ver nieuwd moeten worden. Een jaarlijkse kostenpost van toch gauw een halve ton. Deze valt uiteraard weg, alsi de kettingen verdwijnen. Bovendien wordt hiermee het gewicht van de sleep vrij'wel ge halveerd. De pulsgenerator op de boom weegt aanzienlijk minder. De elektrische installatie is als nieuwe kostenpost nog moeilijk te schatten. Neemt men bij dit alles nog het halveren van de vaarsnel heid, dan ziet de rekening er wat brand stof verbruik en andere kosten betreft op het eerste gezicht gunstig uit. Maar dit is voorlopig nog slechts een globale schatting van de bedrijfskosten. Deze komen pas in een duidelijk licht te staan, als men ze kan afzetten tegen de opbrengsten aan platvis op grote schepen in de commerciële visserij. En als dit alles is uitgezocht, heeft men de vissers nog niet zo ver, dat zij hun ver trouwde vangsttechniek meteen laten varen ten gunste van zo iets „griezeligs" als elektriek. Er moet in ieder geval een eenvoudig te hanteren en bedrijfszekere apparatuur ontwikkeld worden. Het zal al met al nog wel even duren, voordat het elektrisch stimuleren van tong en schol in de boomkor-visserij ingang vindt. De Boer en Boonstra heb ben er toch aUe vertrouwen in, dat het eens zal gebeuren, want deze techniek is volgens hen het enige alternatief voor de wekker-kettingen met al hun nadelen en de weerstanden die deze hardhandige vangstmethode oproept. Ook in Duitsland, Engeland en Schot land wordt het elektrisch vissen be proefd. Tussen het RIVO en de onder zoekers in die landen worden regelmatig ervaringen uitgewisseld. Geen van die landen heeft echter zo'n groot economisch belang bij de boom kor-visserij als Nederland. Dat maakt het enerzijds lastiger om een geheel nieuwe techniek ingang te doen vinden, maar anderzijds is het van des te meer betekenis een alternatieve techniek achter de hand te hebben, als de wek kerkettingen door economische of mis schien ethische motieven in diskrediet zouden raken. Jan van den Beid. OUDDORP Omdat een kind allergisch gebleken is voor katten zal uit een Ouddorp gezin de (gesteriliseerde) poes moeten ver dwijnen. De poes zoekt dan ook een an der thuis; bij mevr. Tanis-Tanis, West duinweg 33 is nadere informatie te krij gen. lumtk^wfmiamHaimm Toen in 1917 Arend Korporaal, 32 jaar oud, de dorpssmederij van Van der Lin den aan de Oostdijk overnam, had hij niet kunnen vermoeden dat in 1978 dit bedrijfje zou zijn uitgegroeid naar 75 medewerkers, en een totale oppervlakte van 7000 m^ waarvan 3000 m^ bebouwd. De oorspronkelijke werkzaamheden bestonden, zoals toen gebruikelijk bij alle dorpssmeden, uit smidswerk voor de landbouwwerktuigen, hekwerken, stalen banden om houten wielen krim pen en vooral het zijn van hoefsmid. Vele duizenden paarden zijn dan ook in de loop van de jaren voorzien van nieu we ijzers. Dat men voor allerhande ijzerwerken bij de dorpssmid terecht kwam was ge- bruikeUjk, zo ook met de bekende ko- lenkachels, welke uiteraard ook nieuw werden verkocht en vakkundig ge plaatst. Het jaar na jaar schoonmaken van de kachels, vernieuwen van „mica"-ruitjes, roosters en kachelpijpen gaf vooral in het voorjaar grote bedrijvigheid. Dat dit in feite de basis betekende voor het huidige bedrijf is wel duide lijk. In 1930 werd het bedrijf aan de No belstraat aangekocht, destijds 100 m^ en Geachte Redactie, Bij het lezen van Uw 50-jarige jubi- leumbijlage moest ik ineens mijmeren over uw blad. Wie had kunnen denken dat we vroe ger als haagse jongelui (mijn broers en ik) toen we bij onze Herkingse groot vader wel eens een beetje de spot dreven met uw blad, dat zomaar allerlei dorps nieuwtjes vermeldde en we mijn oom P. Mans wel eens plaagden met een zoge naamd nieuwtje, dat ik zelf eens hier zou wonen en abonnee zou zijn op uw blad en er iedere keer weer naar uitkijk, om de dorpsnieuwtjes te vernemen. En dan in het jubileuinnummer zo maar een foto van mijn plaatse vriend P. in 't Veld. Veel is er hier op Flakkee veranderd en ik mis toch altijd nog een beetje de prachtige Flakkeese Keuvels. Wat een mooi gezicht als de kerken aangingen. Maar één ding is hier nog gelukkig niet erg veranderd en dat is de flakkeese hartelijkheid. Ik hoop met Uw blad dat de flakkeeënaars met de dammen en brug niet te veel van deze hartelijkheid zullen verliezen en dat Uw blad nog ve le jaren mag uitkomen tot vreugde van ons aUen. Hoogachtend, H. Verkruissen, Melissant. later uitgebreid naar 1500 m^. Dat dhr. A. Korporaal later aan zijn bedrijf „en Zonen" kon toevoegen be tekende niet alleen een voortzetting van de werkzaamheden, maar veel meer een uitbreiding van de aktiviteiten, want de zonen Henk, Kees en Marie waren niet bang om eens wat „anders" aan te pak ken. Alles is daarna in een versneld tempo gegaan. De tijd van de ombouw van ko len op oliestook en later weer toen het aardgas zijn Intrede deed, de ombouw op dat gas met zijn specifieke proble men. Men heeft dat allemaal niet alleen ge kund, door het aantrekken van deskun dig en vakbek'waam personeel, maar vooral ook het „kweken" van jong per soneel naar goede vakmensen is altijd een sterke kant van de firma Korporaal geweest. Thans is het technisch installatiebu- ro Korporaal Oud-Beijerland B.V. niet meer weg te denken daar, waar bouw- aktiviteiten worden gepleegd. En dat zeker niet alleen in de regio. Vele opdrachten van klein tot vrij omvangrijk werden uitgevoerd door het gehele land en ook in België en West- Duitsland. Nog dit jaar werd een airconditio- ningsprojekt uitgevoerd in Nigeria. Ook is het installatieburo aktief in de ont'wikkeling van energiebesparende in stallaties, zoals warmteterugwinning, warmtepomp en zonne-energie. Men wil echter ook de partikulier, zo als altijd is geweest, persoonhjk blijven bedienen met het uitbreiden b.v. van de privé-installatie met desnoods één ra diator. En met een eigen servicedienst welke 7 dagen per week service verleent van uit de filialen in Middelharnis en Zie- rikzee, maar bovenal vanuit de nieuwe vestiging op het industrieterrein „De Bosschen", waar vrijdag 23 juni tussen 15.00 en 19.00 uur veel relaties een kijk je kwamen nemen. Een nieuw aanplakbord voor keuken of kantoor wordt gemaakt uit soepel zelfklevend imitatie-kurk. U hecht er uw boodschappen, mededeling of waar schuwing aan vast, zonder spelden, pu naises, plakband en dergelijke. Eenvoudig het papier tegen het bord houden, even aandrukken en het zit vast Om het te verwijderen, trekt u het er gewoon weer af. Volgens de fabrikant is het materiaal onvermoeibaar en behoudt het zijn eigenschappen ook na duizenden malen tezijn beplakt. Een andere mogelijkheid om mede delingen door te geven of zelfs te ge bruiken bij lezingen en voordrachten, is een wit bord van een soepel materiaal dat geleverd wordt in rollen. Het is zelfklevend en kan op maat ge knipt worden. Achterkant plakt, de voorkant kan worden beschreven met viltstoft. Afvegen met een droge doek. MIDDELHARNIS De schuur van dhr. P. Vroegindeweij, staand aan de Dwarsweg, vlakbij het woonwagenkamp is zaterdagavond in brand geraakt, kennelijk doordat de wind smeulende resten van autowrak ken verspreidde. De schuur bevatte 11 varkens die allen vrij wel ongedeerd bleven. De brandweer van Middelhar nis bluste de brand. STELLEND AM Vrijdagavond 16 juni j.l. hebben 163 Do nors een halve liter bloed gegeven voor de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis. Vorig jaar waren dat er 138. ------O------ MELISSANT KERKDIENST. Dinsdag 27 juni 's- avonds om half acht hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaan ds. A. van Straalen van Bameveld. ZONDAG 25 JUNI 1978 NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'- kerk - O'land) 10 en 6.30 uur ds. P. J. Moet v.m. H.A., n.m. dankz. H.A. Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. H. J. Groenewegen, R'dam, 6 uur eerw. heer AUewijn uit Middelburg Ger. Kerk: Gez. diensten met de kerk van N'kerk in het kerkgebouw aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. SINT ANNALAND Aardappelveiling dinsdag 20 juni '78. Doré gewone 0,85 - 1,17. Doré drie- lingen 0,65 - 0,68. Doré kriel 0,70 - 0,75. Aanvoer: 43 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9