Mazda B1800 kompleet' voor alles te gebruiken nieuw pick-up JAC. DE GAST ^>-. "J^'^J A ::'j^^2stF4 J^2 Uw huis verkopen? TAMBOER TV DEFECTT voor snelle reparatie 01877 -1236 INGEZONDEN: POLIO - VACCINATIE Automobielbedrijf Dirl<sland Mazda kompleet voordeliger ia*tf^ zeddic ieo'CK.J POLIO - VACCINATIE Uw huis verkopen? TAMBOER BOEKBESPREKING Poes vergiftigd Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 juni 1978. .'•^i»:. ►ta2r<.'' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. IJw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie £ilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" venneld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. HUNTINGTONLIJDERS Er moet een vereniging zijn opgericht van lijders aan de ziekte van Hunting ton. Waar lian ik die vinden en wat zijn precies de verschijnselen van die ziekte? Antwoord: De ziekte van Huntington openbaart zich wel eens bij mensen tussen circa 30 en 50 jaar o.a. door toe nemende prikkelbaarheid, vergeetach tigheid, verminderd concentratievermo gen, verwaarlozing van zichzelf, per- soonlijkheidsverandering, en later be- wegingsstoomissen, een soort zenuw trekjes, onregelmatig lopen enz. Een en ander wordt veroorzaakt door een be schadiging van het centraal zenuwge stel. Een aantal patiënten verenigde zich onlangs en het centrale adres van deze Vereniging van Huntington luidt Cein tuurbaan 300, Amsterdam, telefoon 020- 71 88 87. IJSLANDS BROED Ik heb me vaak afgevraagd of er vo gels op IJsland kunnen nestelen. Weet u mij te vertellen of ze daar kunnen broeden? Antwoord: Het is beslist de moeite waard om daar eens te gaan kijken, ge zien het ongerepte natuurschoon met de geysers en de vele ongestoord nestelen de vogels. Op de Ujst IJslandse broed- vogels staan er zo'n 76 verschillende vermeld en daartoe behoren o.m. de aalscholver, de alk, de gans, de sneeuw- hoenders, de strandlopers, de zeezwa- luwen, de ijsduiker, 14 verschillende eenden en 9 soorten meeuwen. De be langrijkste „broeder" op IJsland is de papegaaiduiker met zijn prachtige ge kleurde snavel, waarmee hij de gevan gen visjes eerst sorteert voor hij ze ver orbert of aan zijn jongen voert. Verder komen er op IJsland veel vogels uit Europa en Azië, maar ook uit Noord- Amerika voor. Anders dan menigeen denkt, heeft IJsland namelijk een aan genaam zomerklimaat. De broedmaand is juni. DEEL KOOPSOM SCHENKEN Als ik mijn huis aan iemand schenk, krijgt die last met de schenkingsrech ten, maar als ik een deel van de koop som laat vallen (of die niet in), is het huis officieel wel verkocht. Hoe zit het dan? Antwoord: Met de sterk opgedreven koopsommen is het moeilijk vast te stel len, hoe ver u beneden een taxatiewaar de kunt verkopen voordat de inspecteur der registratie en successie een vorm van schenking zal constateren. Het komt immer ook voor, dat iemand geld nodig heeft en daardoor noodged'wongen zijn huis tegen een enigszins aanvaardbaar, maar in wezen (te) laag bod van de hand moet doen. Beslissend is echter, of de bedoeling aan'wezig ■was om de ander te bevoordelen. De inspecteur krijgt ken nis van alle overdrachten en verervin gen van onroerend goed en is een prijs opvallend laag, of bhjkt een koopsom niet te zijn betaald, dan zal hij zich wel afvragen of er een niet-zakehjke band tussen koper en verkoper aanwezig is. Betreft het familie, dan loopt de be voordeelde spoedig het risico van een aanslag. Het schenkingsrecht is geUjk aan het successierecht. De familierelatie is daarom van belang en het tarief stijgt progressief met de hoogte van het ge schonken, resp. niet geïnde bedrag. Omdat de overdracht altijd via een no taris moet lopen, kunt u een op papier vastgestelde koopsom ook niet geheel of gedeeltelijk „laten zitten". De notaris moet toezien op de volledige betaling. limtPMUJiWUycikMKIieHPII .mwii VETERANENZIEKTE Is nu al eens uitgemaakt aan welke geheimzinnige ziekte die oud-strijders zijn gestorven, die een paar jaar geleden bijeen waren in dat hotel in Philadel phia? Antwoord: Ja, in 1977 is uitgemaakt dat de dood van die 28 veteranen, die in de zomer van 1976 bijeenkwamen in het Bellevue Stratford hotel, niet te wijten was aan de air-conditioning, aan het voedsel of aan een bekende besmette lijke ziekte. Na eindeloos speurwerk heeft het Centrum voor besmettelijke I ziekten (C.D.C.) in de Ver. Staten de micro-organismen, die wat de grootte betreft tussen de bacteriën en de ric- kettsia's in staan. De rickettsia's zijn weer iets groter dan virussen. Met de vondst van deze nu ontdekte beestjes konden inmiddels meer raadselachtige gevallen van dodelijke ziektegevallen bij groepen personen worden opgehelderd. PRINS BERNHARDFONDS Wij willen een aanvraag indienen bij het Prins Bemhardfonds, omdat het steun verleent aan groepen kunstenaars. Waar kunnen wij dat vinden? Antwoord: Dat is gevestigd aan de Leidsegracht 3, Amsterdam. Telefoon 020 - 23 42 46. SCHIMMEL OP POTGROND Bij mijn kamerplanten komt er schim mel op de potgrond. Wat moet ik daar tegen doen? Antwoord: De grond is blijkbaar te nat en te zuur. Haalt u het beschimmel de laagje er eens af, zonder de wortels te beschadigen. Doe wat droge grond en wat kalkmergel door de overgebleven potgrond en sluit die vooral niet af van de frisse lucht. Voorkom verstikking door gebrek aan voldoende licht en lucht. RIOOL WERKT SLECHT De riolering is herhaaldelijk verstopt, maar volgens ons komt dat omdat we met teveel huizen op één afvoer naar het riool in de hoofdstraat zitten. Die af voer is al erg oud, maar de huisbaas wil dat wij, huurders, samen de reparatie betalen. Wat kunnen we doen? Antwoord: Als het werkelijk een ver stopping betreft, valt het verhelpen daarvan onder de normale reparaties die uit het gebruik van een huis voort vloeien en moet(en) de huurder(s) dit voor hun rekening nemen. Maar als de afvoerbuis defect is door breuk of we gens ouderdom of dgl. dan is de eige naar verplicht zorg te dragen voor her stel. WU hij daar niet van weten, dan kunt u Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente inschakelen. Vaak is hét al voldoende als u de huiseigenaar op die laatste mogelijkheid wijst. GEKLEURDE BELLEN Vroeger kon ik geldeurde zeepbellen blazen, maar nu krijgen mijn kinderen er geen kleur meer aan. Wat ontbreekt er aan? Antwoord: Dan moet u geen sop ne men van dat wasmiddel, maar van zeep en daar enkele druppels glycerine aan toevoegen. Dan weerkaatsen de bellen de kleuren er omheen beter. MIEREN IN HUIS Wij hebben sinds enkele weken last van lange rijen mieren, die via deur- spleten enz. naar de keuken komen. Spuiten hielp niet. Ze khmmen nu ook in de keukenkastjes. Wat is daar aan te doen? Antwoord: U kunt naar de drogist gaan en daar een ons borax en een half ons zwavelpoeder halen. Die mengt u heel goed met een ons poedersuiker en dat mengsel strooit u hier en daar uit in de loop van de mieren en langs de drempels en kieren waar ze binnenko men. Houd wel uw kinderen én uw huisdieren ver van de plaatsen waar u dat goedje deponeert. Weet u buitens huis de nesten te vinden waar de mieren vandaan komen, dan kunt u daar een betel kokend water overheen gieten. Plant zo mogelijk ook rijen goudsbloe men langs alle gevels van het huis. Mieren hebben daar een hekel aan en zullen op een afstand blijven. Voorts doet u er natuurlij kverstandig aan, ner gens etensresten en kruimels te laten liggen en vooral suiker, jams, koekjes, limonade en andere zoetigheden direct na gebruik hermetisch af te sluiten. Ten slotte is het zaak de keuken grondig(er) schoon te houden, ook op de moeilijk te bereiken plaatsen onder en achter het fornuis, de koelkast, de diepvrieskist enz. ROUWKAARTEN Hoe moet ik overlijdensberichten ver zenden, zodat ze op tijd aankomen en niet tussen drukwerk geraken? Antwoord: U adresseert de envelop pen in de tijd dat de kaarten gedrukt worden en brengt uw zending zelf naar het postkantoor, alwaar u ze aan het loket moet afgeven i.p.v. in een brieven bus te deponeren. De P.T.T. verzendt ze dan n.l. als expressestukken en in de plaats van aankomst worden ze zo spoe dig mogelijk besteld. Als de rouwkaarten als zodanig herkenbaar zijn door een rouwrand(je) op de enveloppen, worden ze dus niet bij het andere drukwerk ge voegd, al plakt u er wel het porto voor drukwerk op. Woont u in een kleine plaats met weinig postverkeer, dan is het verstandiger de rouwkaarten voor andere gemeenten naar het hoofdpost kantoor in de dichtstbijzijnde grote stad te brengen. NIEUWERKERK Op vrijdag 30 juni wordt op N'kerk oud papier opgehaald, waarvan de op brengst bestemd is voor het werk der Zending van de Gereformeerde Gem. Geachte redaktie, Naar aanleiding van het gepubliceer de artikel van de schrijver met de on dertekening van de vreemdeling uit Me- sech WU ik enige opmerkingen maken. Dat er al veel over geschreven is over deze ernstige zaak getuigt van veel on duidelijkheid bij voor en tegenstanders van vaccinatie. Nu laat schrijver die zich niet schaamt voor zijn overtuiging maar wel anoniem wil blijven duidelijk blijken dat hij overtuigd tegenstander is van vaccinatie. En laat voorstaan dat hij onherroepelijk in de voorzienigheid Gods en het Godsvertrouwen gelooft. Alleen vraag ik nu met alle respekt voor schrijvers overtuiging als het nu waar lijk een vertrouwenskwestie is, hoe komt het dan dat er nu zo velen zijn die eerst overtuigd tegen waren maar nu laten vaccineren? Getuigt dit niet veel meer van de mensen lasten opleggen die te zwaar zijn om te dragen. Ik weet het, vertrou wen op de Heere alleen zou er moeten zijn en is er veel te weinig ook bij mij. Maar schrijver verwees naar de zonde val en de ziekten die daar als vrucht uit voortkwamen, maar wat we daar ook verloren hebben dat is het geloof in Gods voorzienigheid en het vertrouwen op God alleen. Daarom zegt ook Calvijn in zijn Institutie Boek III 2.16 „Dat nie mand een waar gelovige is, dan alleen diegene, die door een grondige en zeke re kennis overtuigd en verzekerd zijnde, dat God hem in Christus een genadig en goedgunstig Vader is". Zo in Christus alleen worden we weer in beginsel ver trouwen op Hem, omdat Hij mij daarin onderwijst en daar bij bewaart door Zijn Heilige Geest. Dan krijgt ook de Catechismus weer zijn gestalte „dat er geen haar van mijn hoofd vallen kan of het is de wU van mijn hemelse Vader". Waarom valt er dan geen haar van mijn hoofd? Omdat Hij het mij geleerd heeft dat ik Zijn eigendom ben. Zo al leen is er vertrouwen op God omdat het vertrouwen wat Christus toonde in Zijn Vader tot in de dood des kruizes toe, mij dat nu om niet toegerekend wordt. En in dat vertrouwen moet ik dan tegen vaccinatie zijn? Mag ik dankbaar zijn voor deze midde len? Mag ik het zien als een zegening? Moet ik het zien als een geschenk uit Gods hand? Of moet ik zeggen het is duivels? Als er kinderen door verlamming verminkt worden of zelfs daarvan ster ven vanwege een infectieziekte, maar er zijn middelen om dit ten dele te kunnen voorkomen mag ik daar dan geen ge bruik van maken? Als we menen dat wij of onze kinderen door vaccinatie behou den worden is duidelijk onze mening verkeerd en goddeloos. Maar verwondert het ons niet dat er ondanks alle zonden en ziekten God de wetenschap het verstand geeft om deze middelen te ontwikkelen en te produ ceren. We weten toch dat er maar Eén is die ons kind en ons kan bewaren, maar wij hebben ten allen tijde de ver antwoordelijkheid niet van ons af te schuiven. Hoe waarschuwen en verma nen we onze kinderen niet herhaaldelijk voor de vele gevaren bijv. in het ver keer, maar ik kan ze daar niet mee be waren van een ongeval dat kan Hij al leen. De Heere alleen kan mijn kind be waren maar dat sluit niet uit dat de middelen die de Heere geeft ik niet in dankbaarheid van Hem aanvaarden mag. Dankende allen tijd over alle din gen God en den Vader in den Naam van onzen Heere Jezus Christus Ef. 5 20. We kunnen en mogen wel voorstaan dat we moeten geloven en moeten vertrou wen, maar dit alles vind ik in mijzelve niet. Daarom zegt Paulus alles schade en drek te moeten achten om de uitnemend heid van Christus. Paulus was onberis pelijk voor de mensen betrouwende in het vlees. Maar hetgeen hem gewin was Beste meisjes en jongens, het is weer tijd om enkele woorden aan jullie te schrijven. Het weer is eigenlijk wel wat te mooi voor dit werk maar daar wordt niet naar gevraagd. De vo rige week schreef oom Ko dat deze week de prijswinnaars van de jubileum-op gave bekend gemaakt zouden worden. Dat lossen we echter maar heel eenvou dig op, daar alle ingestuurde oplossin gen goed waren. Dat komt dus daarop neer dat jullie allemaal die verrassing krijgen. We kunnen nu wel al die na men vermelden maar dat is alleen maar werk! Jullie kunnen dus een dezer da gen een aardigheidje verwachten. Wat we natuurlijk wel moeten vermelden is de naam van de winnaar van de hoofd prijs. Dat was echter wel een hele op gaaf om dat uit te zoeken. Oom Ko heeft zich daar dan ook niet alleen aan ge waagd, maar heeft een aantal personen verzocht hem daarbij behulpzaam te zijn. Het ging dus om netjes en duide lijk geschreven oplossingen, maar te vens om de manier waarop het werd gebracht. Dat was juist het moeilijke. Zo zijn we dan toch tot een besluit ge komen, en hebben we moeten vaststel len dat Marjoleen de Visser - Middelhamis voor de EXTRA PRIJS in aanmerking komt. Gefeliciteerd, Marjoleen! We gaan nu weer aan het werk en gaan met het nieuwe raadsel beginnen. JUNIRAADSEL 3 31—12—89—55—77 herbergier (Lukas 10) 46—4—50—81—39—62 werk; bezig zijn (Pred. 1) 72—94—19—23—30 voorspoed; welstand (Gen. 12) 7—26—5—58—21—44—67—90—35 een voor de landbouw schade lijk diertje (Ps. 78) 93—33—17—13—14—96—60—1 sterk (Ps. 103 - Hebr. 4) 15—86—43—53—85—63—84 beproeven; de echtheid nagaan (Ps. 117 - Ps. 26) 74—2—38—78—27—41—80—51 beminde (Lukas 3) 16—54—52—48—88 één van de kinderen van Bani (Ezra 10) 82—83—11—25—68—92—10—49—18 insigne; kenteken (Jer. 31 - 2 Kor. 12) 8—66—73—28 knecht van koning Saul (1 Sam.) 22—75—24—64—71—37—79—95 niet meer weten; niet om ge dacht (Ps. 103 - Matth. 16) 91—20—65—87 nederzetting - woonplaats, (Num. 32) 3—45—76—6—57—47 vaandel (Ex. 17 - Num. 1) 32—69—9—34 put in het dal Gerar (Gen. 26) 56—40—42—61—70—29—59—36 slaapplaats (Esther 1 - Amos 6) Dit soort raadsel hebben jullie al meer gemaakt. Het geheel bestaat uit 96 let ters. Je zet dus de cijfers tot en met 96 naast elkaar. Wel wat afstand houden. De gevonden letters vul je dan in op het erbij behorende cijfer. De uitkomst geeft een vierregelig ge dichtje. Het is tevens een opdracht. Daar er wat moeilijke vragen bij zijn zijn er verwijsplaatsen bij gegeven. BRIEFWISSELING Mevr. M.-B., Oud Beyerland. Oom Ko vind het helemaal niet erg dat u ook dit raadsel nog instuurde. Ik was zeUs heel blij met uw briefje. U bent dus nog een oud raadselnichtje? Ook uw kinde ren hebben vroeger meegedaan schreef u. Dat was bij de vorige oom Ko, dus daar weet ik niet van af. Het is inder daad een hele opgaaf om iedere week weer wat te hebben. Het is wel een leuk werk. Ontvang je dan nog een brief van een „oud gediende" dan is dat weer een stimulans om verder te gaan. Nogmaals mijn hartelijke dank, en de hartelijke groeten van oom Ko. Mevr. R.-M., Ouddorp. Daar had oom Ko helemaal niet op gerekend. Mijn hartelijke dank voor uw briefje. U bent vermoedelijk wel de oudste deelneem ster met uw 76 jaren. Een hele prestatie om iedere week de raadsels te maken. Zo'n briefje doet je toch weer goed. De wetenschap dat ook ouderen dit werk waarderen geeft ook weer moed om ver der te gaan. Mijn hartelijke dank voor het betoonde medeleven. Van harte toe gewenst dat de Heere u nog vele jaren mag sparen en ook lust en kracht geven mag voor het werk dat u nog doen mag. Nogmaals mijn oprechte dank voor uw leuk briefje. U schrijft nog keurig voor uw leeftijd. Corry Kastelein, Zeist. Als het zo warm is, dan trekt het water altijd. Bij na elke brief gaat over zwemmen, mooi weer en schoolreisjes. Je bent ook al op reis geweest schreef je. Naar de Bonds dag in Den Haag, en nog naar Avifauna te Alphen a. d. Rijn. En als het straks vakantie is ook weer lekker er op uit. Het was zeker wel gezellig dat je groot ouders op bezoek zijn geweest, want die zullen niet zo vaak komen. Jan Kastelein, Zeist. Je hebt het er niet best afgebracht Jan, met je duik in het zwembad. Zo zie je maar weer dat je beter het hoofd boven water kan houden, dan was er niets gebeurd. Dat was wel de moeite waard met die Bra derie bij jullie. Daar was nu letterlijk van alles te bewonderen. Erg interes sant is dat die oude ambachten. Heb je zelf ook nog met een stand gestaan, of heb je het maar aan je vader overgela ten. Van harte beterschap met je pols hoor! Anne van Rossum, MeUssant. Het wU maar niet met de veestapel bij jullie, Anne. Dat is maar een heel getob en bovendien een grote schadepost. Is de oorzaak van die ziekte ook bekend? Je moet eerst de oorzaak weten om voor zieningen te treffen. Je hebt er ook al drie dagen schoolreis opzitten. Dat was wel gezellig en leerzaam zeker. Waar zijn jullie naar toe geweest? Was het een grote groep of maar een klein klubje? Dat hoor ik nog wel de vol gende keer. Marina van Rossum, Melissant. Je had dus verkeerd gedacht Marina! Je moe der had gelijk. Bij het jubileumraadsel moest geen brief. Je houd dus ook van knikkeren? Maar ik merk wel dat je het nog moet leren. Dat je een keertje ver liest is niet zo erg, maar als je blijft verliezen, dan blijf je het knikkeren niet fijn vinden, daar geloof ik niets van. Je bent dan zo uitgeknikkerd, of je moet steeds nieuwe kopen. Misschien gaje nu wel wat winnen. Je best maar gedaan Marina! Peter van Rossum, Melissant. Dat is zeker een groot verschil met de winter. Peter. Het is nu zo mooi in de natuur. Toch heeft de winter ook weer mooie dingen hoor. Als alles onder de sneeuw ligt is het ook mooi. En de rijp op de bomen. Maar nu is het anders mooi. Jammer dat het alles maar zo kort van duur is. Het land is nog niet eens hele maal volgegroeid, of ze zijn weer al be zig met maaien. Het is daarom zaak om er nu van te genieten als het mooi weer is. En dan zo midden in de polder, zoals bij jullie, waar kan het mooier en rus tiger zijn. Klazina Joppe, Dirksland. Je bent dus wat laat met je brief omdat je tien ki lometer hebt gelopen. Maar daar doe je toch zo lang niet over Klazien! Maar het is wel een prestatie, en vandaar ook die medaiUe! Jij ziet dus ook al verlangend uit naar de vakantie? Ga je ook nog naar het buitenland of bhjf je maar dicht bij huis. Je hoeft echt niet zover weg om te kunnen genieten. Ben erg benieuwd wat voor boek je hebt ge kocht. Dat hoor ik nog wel. Marjoleen de Visser, Middelhamis. Het gaat inderdaad snel, Marjoleen. Als je dit leest hebben we de langste dag al gehad. Dan gaan we aan het aftellen. Dat was maar een triest slot van het schoolreisje. Toch wel erg voor dat meisje hé! Dan is het mooie van zo'n dag ineens weg, vind je ook niet? Maar voor haar is het een pijnlijke en ook een langdurige geschiedenis. Nu is het af wachten in de hoop dat het weer goed mag komen. Van Anne Marie heb ik niets gehoord. Ze is toch niet ziek of met vakantie? Allen de groeten hoor! ALLEMAAL We gaan er nu mee stoppen. Er komt nu nog één raadsel in deze maand. De tijd gaat snel hé. Jullie gaan straks al lemaal met vakantie en dan zullen er wel zijn die oom Ko een keertje over slaan. Er zijn er nu al die een keertje verzuimen. Dat vind ik wel erg jammer. We zullen hopen dat die kwaal over zal gaan. Allen de groeten hoor van jullie, OOM KO. De Mazda Pick-Up - uitgerust met een krach tige 1800 cc motor met bovenliggende nokkenas - is inderdaad een allesdoener en gespecialiseerd in liet middelgrote werk. Hij is Inandig en wendbaar, on verwoestbaar degelijk en comfortabel luxueus als een personenwagen. Zijn krachtige, maar toch zuinige motor accelereert vlot en heeft een hoge topsnelheid. De laadruimte (met of zonder huif) is optimaal en praktisch. Het nuttig laad- vennogen is 1155 kg. Bovendien is de Pick-Up even "kompleef'uitgevoerd als elke Mazda. Voldoende reden voor u om een proefrit te maken? Enkele technische gegevens: Wielophanging: Vóór onafhankelijke wielophanging met schroefveren.. Achter: stan-e as met half-elliptische bladveren, dubbelwerkende, hydraulische schokdempers. 1800 cc-motor met bovenliggende nokkenas en 5 x gelagerde krukas, ijzersterke 8-ply rating banden, kokerbalkchassis. Laadruimte -----------lxb 2.190x1.435mm. Inhoud laadmimte ca. 5n 71 cm. Ook leverbaar met speciale huif of afdekzeil va.f.10422.03 excl. BTW Laadvloerhoogte Prijzen af jmportvicc (10 jaarj B ^^■llHP&BiiH^V'WH^H Service in alle Europese l^nd^n. dat heeft hij om de uitnemendheid der kennis van Christus Jezus zijn Heere schade moeten achten. C. Gielen,. Haagsestr. 9, Stellendam. Voor verdere gegevens over medische verantwoording verwijs ik naar het R.D. van zaterdag 17 juni '78 waar de arts W. A. Kirpenstein zijn standpunt aangaan de vaccinatie uiteenzet. En naar de waarheidsvriend van donderdag 15 juni '78 een ingezonden stuk van G. J. Kar- dol uit Alphen a. d. Rijn. Aan de vreemdeling in Mesech, Naar aanleiding van uw schrijven in Eilanden-nieuws rijzen er enkele vra gen en zijn er ook wel opmerkingen. De eerste spont^e opwelling was: heeft u zelf kinderen? Onze kinderen w^orden ons toever trouwd, mogen wij, met vrees en beven ze de middelen onthouden die deze tijd waarin wij leven (als vreemdeling) ons gegeven zijn? „Zonder Mij kunt gij niets doen" geldt ook voor doktoren, chemici, geleerden, ilaboratorium-deskundigen, uitvinders [en noemt'u maar op. Toen de tuberkelbacil „ontdekt" werd en de hygiënische leefomstandigheden gunstiger werden ten opzichte van veel besmettelijke ziekten, maakte iedereen hier dankbaar gebruik van. Als u vee houder zou zijn, vreemdeling, zoudt u toch ook uw koeien moeten laten onder zoeken op t.b.c. ter bescherming van o.a. de kinderen opdat zij geen besmet te melk drinken. Nog wat technische in formatie: inenten kan ook genezend werken inplaats van voorbehoedend. Voorbehoedende vaccinatie geschiedt met „smetstof", gedode of sterk ver zwakte bacteriën, die het lichaam prik kelen tot het maken van afweerstoffen tegen bepaalde ziekten, o.a. kinderver lamming. Genezend inenten kan met het zgn. serum, dat zijn kant en klare af weerstoffen tegen een bepaalde ziekte. Deze afweerstoffen zijn gemaakt in het bloed van een dier of een (pas genezen) mens. Als u uw stelling ten opzichte van de vaccinatie ook verder beleeft en door voert in uw leven, dan zal men dat moe ten respecteren. Door mijn beroep zag en zie ik véél lijden en sterven. Ik léérde veel in de leerschool van het leven, o.a. leerde ik onderscheiden, dat vroomheid en op recht geloof weinig gemeen hebben met elkaar. In elk (voor mij zinloos) lijden leerde ik af, te vragen naar „waarom". In het door u genoemde Deuteronomium wor den de (sociale) wetgevingen van de Heere door Mozes verder uitgebouwd. Gij zult niet (stiekum) begeren, gij zult niet doodslaan (ook niet in ge dachten), gij zult geen valse getuigenis spreken tegen uw naaste (of te wel lie gen en bedriegen). Waar vond u: Gij zult niet inenten, of doen en laten inenten? De straf en vervloeking volgde op on gehoorzaamheid aan de wet. En deze wet is, waar wij tekort schieten, ver vuld! „Want alzo lief heeft God de we reld gehad, dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft, niet verderve maar het eeuwige leven hebbe". In Jer. 24 29 vond u: „En dit zal u het teken zijn, dat Ik in deze plaats over u bezoeking zal doen". Hier tegenover staat: „En dit zal u het teken zijn; gij zult het Kindeke vinden. in doeken gewonden, liggende in de kribbe". Omdat het niet bij deze kribbe is ge bleven, maar omdat dit Kind werd ver hoogd aan het Kruis, opdat Het onze krankheden en smarten zou dragen, is er véél gebeurd na het boek Deuteronomi um en na Jeremia en David. Ik wil u allen die dit lezen^ speciaal de ouders van jonge kinderen, niet beïnvloeden om uw kinderen wel of niet te laten in enten met de zgn. D.K.T.P. serie. Het is een beslissing die niemand voor u ne men kan. Laat uw beslissing niet in vrees en beven zijn, want de Heere die Zich als een Vader ontfermt over Zijn kinderen, heeft geen behagen in uw dood maar in uw leven! Een verpleegkundige. Wilhelmus a Brakel: „De ware Christen". Uitgave Den Hertog's Uitgeverij en Boekhandel B.V., Postbus 2421, Utrecht. De titel van deze bundel met 10 pre dikaties van Wilh. a Brakel in leven predikant te Rotterdam 1635 1711 luidt: „De ware Christen of oprecht ge lovige, hebbende deel van God in Chris tus", in tegenstelling van een geveins de en huichelaar of natuurlijk onbekend mens; beide voorgesteld in hun karak ters en merktekenen, zoals zij zich op doen in haar begin, voortgang en einde". Uit dit opschrift blijkt al direkt, dat het in deze tien predikaties gaat over de merktekenen van diegenen die met Christus verenigd zijn en het onder scheid dat er is tussen de schijn en de ware genade. Ontdekkende preken, waarin wordt aangespoord tot een ern stig zelf-onderzoek. Omdat 's mensen hart bedriegelijk is, zijn deze oefeningen voor onze tijd nog even aktueel als ruim twee eeuwen geleden, toen ze door deze Godsgezant zijn uitgesproken. Wij wensen ze daarom in veler handen en bevelen ze gaarne, ter lezing aan. De prediktaties handelen over de vol gende Schriftgedeelten: 1. Jesaja 28 16, 2. Psalm 45 8-3; Efeze 4 30; 4, Job 8 13; 5. Job 35 10; 6: 1. Oor. 8 1 7. Efeze 2 4 en 5. 8. Hebr. 2 1; 9. 1 Oor. 15 2. 10. Matth. 25 1-14. Achter in is nog een stichteUjke oefening toe gevoegd. De bundel is fraai uitgevoerd, geb. in prachtbandje met goudtitels en kost slechts 15.75. D. Th. d. W. DIRKSLAND Een laboratorisch onderzoek van de maaginhoud van een doodgevonden poes heeft uitgewezen dat het beest door pa- rathion om het leven is gekomen. Het moet zijn gebeurd in de omgeving Phi- üpshoofjesweg - Irenelaan; poezenbe- zitters in de omgevuig zouden extra at- ten kunnen zijn! OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Archiefverzorging (S.O.D.-I), mej. F. C. J. van Tilburg te Dinteloord, werkzaam op de afdeling Interne Zaken ter Gemeentesecretarie van Oostflakkee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6