Doortrekking Dammenweg eind volgend jaar hudtreditse Toch maar weer geloven in een beter weggedrag Praatavond over onleidingsweg ronil Dirksland Ex-exploitant van Hotel Spee laat spoor van schulden na Pri rinsen kinde ren komen niet mee naar Goedereede I i u^^ gemeenten 51e Jaargang Vrijdag 23 juni 1978 CSHR, STEIEEÏKBLAD OP GEREFORMEEniDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLULNDSE EN ZEEUWSE EELANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS Automofiielen-verkoo|ihal i OOK OP VRIJDAGAVOND I MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 HARINGVLIETDAIVI-BRIELSEBRUG VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis vooraOezdÊethetd! 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Verkeersdlpioma's voor IVI'hariils'' jeugd: BUITENBOORDMOTOREN VAN2TOT55PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. SOMMELSDIJK: Drie bollebozen op het erepodium. POLIO - VACCINATIE Vestigingsver- orden ing voor Bezoek van a.s. zaterdag: In het programma voor morgen, wanneer Prinses Beatrix en Prins Claus een bezoek aan Goedereede zullen brengen om daar de gerestaureerde dom in gebruik te stellen is een wijziging ge komen die in het Goereese waarschijnlijk hogelijk zal worden be treurd; de drie prinsjes zullen niet mee komen naar Goedereede. De BJjksvoorlichtingsdienst heeft dat medegedeeld, overigens zonder opgaaf van reden. Voor de prinsjes stond een bezoek aan de expositie Expo Delta op het programma waarna ze zich in Goeree bij hun ouders zouden voegen. Helaas zijn deze program mapunten alle geschrapt. ONZE EXCUSES: POLIO - VACCINATIE POSÜBOX 8 •-■ muxdeuiabnis Bedactie en advertenities: Kantooor lianigeweg 13, Sammelsdijk Td, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanikBalbo AUddelhamis no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Nog dit jaar is het de bedoeling te be ginnen met de eerste grondaanliopen voor het doortrekken van de rijksweg 57 (Dammenweg) van de Harlngvlietdam naar de Brielse brug. Als alles meezit kan aan het eind van volgend jaar wor den begonnen met de aanleg van de langverwachte weg. Voor het zover is moeten nog verschil lende problemen worden opgelost. Bij het nu voorgestelde (gewijzigde tracé worden minstens twee boerenbedrijven van een deel van hun land afgesneden. Zeker één van de bedrijven moet wor den verplaatst. Andere punten zijn of de polder Goete bereikbaar moet worden gemaakt door een viadukt, hoe de aansluiting met de Kortedijk moet worden en ook de Geld weg een brug over de watergang moet krijgen. In tegenstelling tot het aanvankelijke plan krijgt de weg twee rijbanen en vermoedelijk twee gelijkvloerse kruisin gen met bestaande wegen. Volgens het nieuwe tracé komt de weg een flink stuk noordelijker van Nieuwenhoort dan in het eerste plan. De nieuwe weg is vooral van belang voor de pendelaars uit Zeeland en Hel- levoetsluis die in het Botlek-Etiropoort- gebied werken. Zij kiezen nu als sluip route de door de ruilverkaveling verbe terde wegen, met alle nadelige gevolgen vandien. (Uit de Nw. Brielse Courant) VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 '4. ------------------------- Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau 206 min 27 leerlingen van de 5e en 6e klassen van de basisscholen van (groot) MiddeUiamis hebben dinsdagmiddag hun verkeersdiploma gekregen. Dat biedt opnieuw perspectief voor een be ter verkeersgedrag van jeugdig Middel harnis maar loco-.burgemeester J. H. Koppelaar die de jeugd met de behaalde diploma's gelukwenste was daar niet bij voorbaat gerust op Needaarvoor heeft dhr. Koppe laar er teveel links langs verkeersgelei- ders zien peddelen, zag hij er teveel los handje rijden of capriolen maken maar hij was best bereid om met deze ge diplomeerde jeugd een nieuw begin te maken, samen met de politie. „Hoeeee loeide de jeugd maar dhr. Koppelaar wist daar best een antwoord op: „...als juUie met de politie in aanraking Icomen is dat juUie eigen schxüd verzekerde hij hen. Ze nanien zich dan ook plechtig voor het voortaan helemaal goed te doen want ze konden dhr. Koppelaar toch wel geloven dat het heel gevaarlijk is voor jezelf en voor anderen in het verkeer fouten te maken. „Een verkeers diploma is haast nog belangrijker dan een zwemdiploma, want als je gaat zwemmen neem je eerst aan het verkeer deel voor je in het zwembad bent!" ver geleek dhr. Koppelaar. De geslaagden kregen een complimentje en de gezakten de goede raad volgend jaar nog beter hun best te doen waarop de jeugd ook graag bereid was een hartelijk applaus te produceren voor het onderwijzend personeel dat hen de verkeerskennis bij bracht, de Veilig Verkeerscommissie, dhr. Kuiper voor het uitzetten van het tracé door Sommelsdijk; zó hard deden ze het dat de zaal, de aula van de Tech nische school ervan schudde. Drie bolle bozen die het foutloos gedaan hadden en de weinigen met slechts één fout werden op het podium extra bedacht waarna de middag met de vertoning van een ver- keersfihn besloten werd. Op dinsdag 27 juni a.s. kunnen be langstellenden hun mening naar voren brengen over hoe de Eerste Staverse weg verbonden moet worden met de NoUeweg. Dan namelijk geeft de pro vinciale waterstaat een toelichting op de resultaten van het onderzoek naar de wenselijkheid van en het tracé voor een omleidingsweg om Dirksland. In zijn advies aan het provinciaal bestuur zal de provinciale waterstaat gebruik maken van de reakties, die op deze avond binnenkomen. De avond vindt plaats in verenigiagsgebouw „De Scha kel" in Dirksland. De aanvang is om 19.30 uur. De burgemeester van Dirks land zit de avond voor. Provinciale waterstaat heeft naar aanleiding van het onderzoek twee mo gelijkheden aangegeven voor een om leidingsweg ten noorden van Dirksland. Beide tracés sluiten aan op de gepro- jekteerde onüeidingsweg van Middel harnis en op de Korte Stoofweg (terti aire weg 114). De aanlegkosten van bei de tracés, inclusief de verbetering van de tertiaire weg tussen de omleidings- weg en de Nolleweg bij Melissant zijn ongeveer gehjk (rond de 10 miljoen gul den). Elk van de voorgestelde tracés heeft zijn eigen voor- en nadelen als ge let wordt op bijvoorbeeld de verkeers veiligheid, de aantasting van het land schap en het verkeerslawaai. Een even tuele verbetering van de route door de bebouwde kom van Dirksland zou het dorpskarakter van deze gemeente te zeer aantasten. Nadat op maandag 5 juni het pand van hotel Spee te Sommelsdyk werd ont ruimd hebben 3 politiebeambten veer tien dagen nodig gehad om de balans op te maken van de letterlijke en figuur lijke puinhoop die de exploitant, de 26- jarige Rotterdammer H. de G. in ziijn kortstondige carrière had achtergelaten ten nadele van de eigenaar van het be drijf, ten nadele van een door de G. aan getrokken bar-keeper en ten nadele van tal van bedrijven die hem goederen had den geleverd zonder dat daar één cent voor betaald werd. Het is dan ook een dik dossier ge worden waarin de praktijken van de G. beschreven staan. Hij was al niet blanco toen hij Sommelsdijk „aandeed" maar eenmaal in hotel Spee kende zijn activi teit nauwelijks nog grenzen. Luisteraars van de radiozender MI-AMIGO konden regelmatig horen dat eigenlijk alleen maar „Hotel de Spee" in Sommelsdijk een geweldige vakantie kon bieden, met zwem- en viswater vlak bij de deur. Mi-Amigo moet nog wel de 34.000, gulden hebben De G. kocht allerhande goederen, van balpennen en aanstekers tot donzen de kens maar hij betaalde niets. Zó hij al een gebaar maakte dan deed hij dat met ongedekte betaalopdrachten die uiter aard door geen Bank werden uitgekeerd, 's Mans faillissement is aangevraagd maar duidelijk is dat er bij hem niets te halen valt van de schuld die zo'n 75 a 80.000 gulden bedraagt. Hem is ook ten laste gelegd uit het Café artikelen te hebben verkocht ter ■waarde van zo'n veertigduizend gulden. Die waren niet zijn eigendom zomin als het, café ooit zijn bezit is geweest. De G. is ondanks zijn toezeggingen nooit met de verlang de kooppenningen op tafel kunnen ko men. Na aanvankelijk te zijn vastgehouden is hij inmiddels weer op vrije voeten ge steld. Er zijn er heel wat die wat minder vriendelijk over hem denken, zoals B.K. uit Oude-Tonge die door hem als bar keeper was aangetrokken. Dhr. K. stop te ca. dertienduizend gulden in het be drijf waarvan een groot deel als verloren moet worden beschouwd. Met dhr. K. hebben velen in den lande en enkelen in de directe omgeving een soortgelijke ervaring. INGEZONDEN: Hoewel niet bedreven in het schrij ven van commentaren, zie ik toch de noodzaak een stukje te schrijven over polio-vaccinatie, dat, na het lezen van het ingezonden stuk geschreven door de heer Drooger uit Dirksland. Menheer Drooger noemde als één van de redenen tot het schrijven van zijn reaktie deze: „Ik kan niet begrijpen dat er ouders zijn die bewust geen moeite doen om hun kinderen leed te besparen wat het geval is bij niet laten inenten. Ik kan me voorstellen dat bovengenoemde schrijver dat niet begrijpt. Die vreemde lingen in Mesech zijn evenals hun God onbegrijpelijk. Verder willen de oprech te religieus-bezwaarden bewust wel moeite doen hun kinderen leed te be sparen, maar met een ander middel, het gebed van de rechtvaardigen vermag immers véél. Het aanhalen van de zondeval is geen slap argument, maar wellicht een bele venis en zo'n belevenis maakt geen zor geloze en goddeloze mensen, wat blijkt uit zondag 24 H. Catechismus, hoewel handelend over een ander onderwerp de kiem van de zaak wel rakend. Dat een ellendig en ziek mens slechter is dan een gewoon mens zal de heer Drooger niet kunnen bespeuren in bij belse reakties (hiJ leze Johannes' evan gelie 9 2). De met verstand begiftigde mens is ver gevorderd in de wetenschap, ook in de medische; het is de vraag of alle me dische vooruitgang geschiedde onder toelating of goedkeuring Gods. Het ge bruiken van wetenschappelijke vruch ten hoeft dus niet Gods goedkeuring te hebben. Het onder biddend opzien niet- inenten is niet God verzoeken, maar kan een heilige zorgeloosheid zijn, zoals de vreemdeling in Mesech dat noemt naar aanleiding van zondag 10 H.C. De hoofdzaak is dat ieder mens ver plicht is volstrekt afhankelijk te leven van zijn Schepper; vaccineren zal dit afhankelijk leven waarschijnhjk wel aantasten. Het is jammer dat dhr. Drooger het stukje van de vreemdeling niet begrijpt, het is duideUjk gebouwd op Gods Woord en daardoor geloofspraktijk. Wü de vo rige schrijver iets meer weten over de vaccinatiegedachte die leeft onder ve- Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben de gemeenten in die pro vincie voorgesteld een zogenaamde ves tigingsverordening vast te stellen. Hier door kan de gemeente bij het verdelen van woonruimte voorrang verlenen aan de eigen bevolking en aan mensen die economisch aan die gemeente zijn ge bonden: tegeUjk kan het gemeentebe stuur door het vaststellen van een der gelijke verordening de vestiging van buitenaf in die gemeente beperken. Dit blijkt uit een circulaire die het provinciaal bestuur aan alle Zuidhol landse gemeenten heeft gestuurd. Bij deze circulaire is onder andere een mo del voor een gemeenteUjke vestigings verordening gevoegd. Het doel van deze circulaire is de ge meenten erop te wijzen dat er wel dege lijk instrumenten zijn om een volkshuis vestingsbeleid te voeren dat vooral ge richt is op het huisvesten van de autoch tonen en de sociaal en economisch ge- bondenen. Dit ondanks de uit een oog- pimt van ruimtelijke ordening noodza kelijke beperking van de woningbouw- mogelijkheden. De vestigingsverordening geeft regels voor vestiging in de gemeente of in een gedeelte daarvan. Het gaat er daarbij om de gemeente de mogelijkheid te ge ven het in gebruik nemen van woningen in goede banen te leiden. Het verbod om zonder een vestigingsvergunning van burgemeester en wethouders „een woning in gebruik te nemen, te geven of te hebben" geldt aUeen voor duurza me bewoning. Aan de gemeentebesturen is gevraagd om voor 1 januari 1979 het provinciaal bestuur te laten weten of er in hun ge meente behoefte is aan een vestigings verordening. len die behoren tot de (ultra)-rechter- front der Gereformeerde Gezindte, hij leze het artikel in „de Saambinder" van 15 juni, waar alles meer uit de praktijk beschreven wordt. Veel dank voor plaatsing, Adr. Logmans, Dirksland. Ook een volgend programmapunt zal moeten worden gewijzigd. Prinses Beatrix en Prins Claus zullen niet vanaf de binnenhaven vertrekken zoals aanvankelijk de bedoeling was. Het prinselijk paar zou om kwart over vier vanaf de toren per auto naar de binnenhaven gaan om vandaar- af met „de Groende Draeck" af te varen. Er is evenwel besloten dat Prinses en Prins vanaf Goedereede rechtstreelis per auto naar „Dracken- steijn" zxülen rijden. Voor het overige is het programma ongewijzigd gebleven. Het koninklijk jacht zal door de Goereese vissersvloot begeleid om 2 uur in de binnenhaven aankomen waar het prinselijk paar zal worden begroet door de Coram, der Koningin Mr. Vrolijk en zijn echtgenote en burgemeester en mevrouw van Velzen, Om kwart over twee arriveert het gezelschap in Goedereede waar voor het pand Zuidzijde Haven 8 aan de Prinses bloemen zullen worden aan geboden door het jongste dochtertje van de burgemeester, de 6-jarige Gerarda van Velzen. Om kwart voor drie zal by de toren een gezelschap aan de Prinses worden voorgesteld van personen die bij de restauratie van de toren betrokken zijn geweest, onder wie de dir. Hoofdafdeling Bouw Rijksgebouwendienst en de directeur Generaal Culturele Zaken van het Ministerie van CRM. Voorts de Hoofdarchitect van het Ontwerpbureau Achitectutir Rijksge bouwendienst en van Goereese zijde de beide wethouders, de gemeente secretaris, dhr. A. V. d. Windt als voorzitter van de Stichting Goereese Gemeenschap en dhr. J. van Oosterom, de voorzitter van de Stichting Carülon Goeree. Het zal tegen 3 uur zijn dat Prinses Beatrix de openingshandeling ver richt dioor het inwerking stellen van de grote luidklok van het carillon, ten teken dat het carillon kan worden bespeeld. Dat zal worden gedaan dhr. J. V. d. Ende, beiaardier te Schoonhoven. Ds. SCHRAVENDEEL NEEMT AFSCHEID VAN MIDDELHARNIS De Gereformeerd predikant ds. P. Schravendeel hoopt zondag 9 juU af scheid te nemen van zyn kerkelijke ge meente. De afscheidsdienst begint 's middags om 3 uur. Op maandag 3 juli zal er voor ds. en mevr. Schravendeel een afscheidsavond worden gehouden in „Jeugdhaven", het Ver. gebouw van de Geref. Kerk. INGEZONDEN: MOOIE BEJAARDENREIS VAN HERVORMD DIRKSLAND Op donderdag 15 juni vertroltken 2 bussen van Snel - reizen met zeer be kwame chauffeurs om 1.15 uur van „On der de Wiek" te Dirksland naar Stellen- dam, over de sluizen richting Brielle naar het Botlekgebied met zijn vele raf finaderijen. Daarop volgde een bezoek aan Kinderdijk; we zijn daar even uit gestapt om de molens te bezichtigen. Vandaar naar Alblasserdam waar we ontvangen werden met koffie en gebak. Daarna nog een stukje door Utrecht ge reden om tenslotte aan te landen in Vleuten, waar wij om 5.30 uur werden verwacht voor het diner. Na deze heer lijke maaltijd door Brabant heen op Willemstad aan naar Flakkee; we waren om 9.00 uur weer in Dirlisland. Het was een hele mooie reis en we hebben er allemaal echt van genoten. Namens ons allen een woord van war me dank aan Mej. v. Zwol met haar staf niet alleen voor deze reis, maar ook voor het verzorgen van al de middagen in het afgelopen seizoen. Ook de gast vrouwen alsmede mevr. Matsinger-v. d. Hoek voor al het liefdewerk dat zij al tijd voor ons doen met het bedienen van koffie en thee. Tenslotte ook ds. v. d. Linde hartelijk dank voor de aanwezig heid op de middagen welke luj dan met ons sluit. Wij kiinnen terugzien op goed geslaagde middagen en ter afsluiting van dit seizoen een hele mooie reis. A. Bruggeman Dirksland, Kralingseweg 9. Wanneer U dit nummer van ons blad te laat ontvangen zou heb ben dan mag U dat niet óns ver wijten maar zijn het de ambtena ren geweest die met hun stakings- aktie de bezorging van ook onze krant hebben vertraagd. We zul- uen er geen oordeel over uitspre ken en het slechts laten bij de constatering dat we met het sta- kuxgsidee de allergrootste moeite hebben. Wanneer de stakingsaktie met terdaad is doorgezet typeert dat een moraal die geluldiig niet de onze is. REDACTIE MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: Gelegenheid voor inenten tegen Polio op woensdag 28 juni 's avonds tussen 6 en 8 uur in het wijkgebouw van het Gix)ene Kruis voor de inwoners van Middelhar nis en Sommelsdijk. Alleen personen tot en met de leeftijd van 26 jaar kunnen hiervan gebruik maken. Enige en laatste oproep voor deze vaccinatie! MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Orleans d.d. 17-06-'78. In con cours 225 duiven. Afstand 464 km. B. V. d. Doel 1-4-17-19-28-56; H. de Vos 2-6-10-14; K. Kieviet 3-7-13-29-39-49-57; C. Looij 5; Comb. Polder 8-22-30-45; R. V. Nimwegen 9-44; D. W. Kievit 11-15- 34-48-52; Gebr. Groenendijk 12-20-47; J. Springvloed D. Jr. 16-18-24-26-50-54; J. Jongejan 21-40-43-53; A. de Gans 23- 25-35; J. Springvloed D. Sr. 27; C. Vroeg- indeweij 31-36; J. Vis van Heemst 32-33 -41-51; B. Schellevis 37-55; L. Wielaard 38; P. V. d. Boogert 42; J. Groenendijk 46

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1