Leugens over Zeeland Eerste Holle Bolle dag bracht grote drukte In het hart van Sommelsdijk Ellanden-nieuws" I^aatuw kind inkleur Nieuws uit Zeeland PREDnCBEÜHTEN ZEELAND ZEEUWSE WANDELINGEN J. Zandstra Sommelsdyk Onbeitwlat beter. Maandag gesloten, vrijdagsavonds na 6 uur GESLOTEN. HERV. GEMEENTEN - THOLEN ZONDAG 25 JUNI Het is nooit weg in je dorp een actieive middenstandsvereniginig te hebben. Sommelsdijk heeft j.l. woensdag de waarde daarvan leren kennen toen de eerste „Holle-Boille-dag" werd gehouden, op poten gezet door de kers verse Middenstandisver. „Sommelsdijk". De Holle-Bolle-dag viel gelijk m;et de weekmarkt (ook met de nog te houden dagen zal dat het geval zijn) en dat leverde in het Soimmeüsdijkse een geweldige drukte. De pittoreske straatjes van de dorpskern lenen zich uitermate voor de straathandel en een straatje als de Kerksitraat, waarin, het Streekmuseum is gevestigd, le verde dan ook een prachtig tafereel, compleet met bloemenkoopman in de gestalte van Willem Sluij en een heuse pottenbakker. Je zag er een glas graveur en het spinnen van schapenwol kon er worden bekeken. Ook was er een schiettent waarin velen hun geluk beproefden, zo^als hier Aai de Wit. Het gezegde dat een vhegende kraai laltijd wat heeft bUjikt ookop een Holle Bolle dag in vervulüng te gaan want we zien gemeentebode Koos van de Polder smikkelen aan een gratis verwarven kippepootje. Oudere heren troffen er elkaar en miaakten bedachtzaam een babbeltje en dan was er nog de mogeUjikheid met paard en huifkar een rondje te maken met op de bok idhr. Roel Verfoulst en aan ide leidsels een fleurig meisje. Afgezien van de kolossale regenbui die zich later in de imiddag ontlaadde werkte het weertje ook prima mee en de organisatoren zullen het waar schijnlijk allemaal met het grootste genoegen hebben aangezien. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 juni 1978. Evenals nu verschenen er vele jaren geleden ook al reisboeken. In onze tijd zijn ze mooi versierd met gekleurde fo to's met de bedoeling om het te bereizen gebied zo aanloldielijk mogelijk voor te stellen. Ze verschijnen meestal reeds in het begin van het jaar. Nu was ik in de gelegenheid kennis te nemen van een paar van zulke oude reisboeken. Beschrijvingen van ons land van ongeveer IV2 eeuw geleden, uit het eerste kwart van de vorige eeuw. Boe ken die gedrukt zijn in de Franse tijd en kort na de bevrijding van de tirannie van Napoleon. Hierin was aan Zeeland ook een plaats toebedacht, soms maar een klein plaats je. Wat me opviel was dat er zo dikwijls onjuistheden over onze provincie wer den verteld. Pertinente leugens soms. Hoe dat komt is wel enigszins te be grijpen. Somnaige schrijvers zijn waar schijnlijk nooit in Zeeland ge'weest. Ze schreven eenvoudig na wat anderen er over geschreven hebben, de verkeerde voorstellingen incluis. Ze schreven soms feiten over uit boeken van tientallen jaren terug, die toen juist waren, maar in hun tijd niet meer. Of die schrijvers zijn misschien wel een poosje in Zeeland geweest, hebben hier en daar eens rondgekeken en meenden nu dat ze er alles van af wis ten. Nu moet ik denken aan wat ik kort voor de laatste wereldoorlog eens heb meegemaakt. In een geïllustreerd week blad (het bestaat al lang niet meer) stond een artikel over Walcheren, ge schreven door een juffrouw, die hier een paar weken vakantie had doorge bracht. Het stond vol fouten. De schrijf ster meende in die enkele weken het karakter, de levenswijze en de gewoon ten van de boerenbevolking goed te ken nen! Ik heb toen naar de redactie van dat tijdschrift geschreven met een cor rectie van de onjuiste voorstellingen, maar nergens meer van gehoord. Uit die oude reisbeschrijvingen van anderhalve eeuw geleden wil ik enkele dingen noemen, die beslist onwaar zijn. Naar een bekend spreekwoord heeft de schrijver vermoedeUjk wel de klok ho ren luiden, maar hij wist beslist niet waar de klepel hing. NOORD-ZEELAND We gaan eerst naar het noorden, naar Schouwen. Evenals andere Zeeuwse eilanden was het vroeger vooral bekend door de verbouw van meekrap. De wor tels van deze plant werden gedroogd en daarna fijngemalen. Uit dit poeder werd een mooie rode Ideurstof bereid. Onge veer een eeuw geleden ging deze teelt te niet, omdat men op andere manier goed koper de verf kon verkrijgen. Hier en daar is nog een oude meestoof te vinden nu ingericht als bergplaats. Wat zegt nu de schrijver? „Het loof der meekrapplanten is een goed voedsel voor het vee, de melk der koeien wordt er roodachtig en de boter geelachtig door gekleurd, doch zijn beide niettemin zeer goed". Waarschijnlijk heeft hij nooit het del ven der planten gezien en wist van het bestaan der wortels en hun dienst niets af. Toen hij enkel het loof zag, dacht hij aan koeienvoer. Roodachtige melk en geelachtige boter zal hij wel nooit ge proefd hebben! Tussen Tholen en Zuid-Beveland be stond vroeger een vruchtbare land streek, nu verdronken land. De grootste plaats was hier Reimerswaal. Na de gro te overstromingen van 1530 en 1532 heeft deze plaats nog als een eilandje bestaan tot 1634. Toen werd de stad ver laten en wat er nog van bestond voor afbraak verkocht. Bij laag water wordt er nog wel eens wat gevonden: stenen, scherven, beenderen. Maar wat de schrijver in 1807 zegt is in ieder geval schandehjk overdreven: „Bij een lage rivier wijst men nog de puinhopen der oude stad Reimerswaal". DE BEVELANDEN. Van Zuid-Beveland wordt verteld dat het een eiland is, verdeeld in Noord- en Zuid-Beveland, met het eüand Wolf- aartsdijk tussen die twee. Een wel wat eigenaardige beschrijving. De twee Be- velanden hebben altijd zelfstandig be staan. Dat het tussengelegen Wolfaarts- dijk vroeger een apart eUandje was, is de waarheid. Maar dat het oude fort Bath midden in het zoeven genoemde verdronken land Ugt, lijkt weer nergens op. Een blik op de kaart leert het wel anders. Ook van Noord-Beveland vertelt de schrijver vreemde dingen. Volgens hem was het vroeger een der grootste van Zeeland, maar het heeft veel geleden door stormen en hoge vloeden, die een menigte van dorpen hebben verzwolgen. Daardoor is het nu veel kleiner gewor den. Inderdaad zijn er door overstro mingen enkele dorpen verwoest, het heeft zelfs ruim een halve eeuw hele maal onder water gestaan. Maar het on dergelopen gebied is later weer droog- gemaakt en er zijn bovendien nog en kele nieuwe polders bedijkt, zodat het eiland nu zelfs iets groter is dan vroe ger. WALCHEREN. Over Walcheren werden ook vreemde dingen gezegd. Is men het Sloe over dan komt men eerst in Amemuiden. „Van Arnemuiden gaat men langs een aange name rijk beschaduwde weg door enige dorpen en langs enige puinhopen van overoude kastelen naar de hoofdstad Middelburg". Er hebben hier nooit „eni ge dorpen" gelegen, men zou hoogstens Kleverskerke kunnen noemen, evenmin als kastelen. Het mooie stadhuis van Middelburg is voorheen een Abdij geweest, wordt er beweerd. Heb ik nooit geweten! Dat Veere een sterke handel op Schotland drijft, was vroeger waar, maar sinds ongeveer 1800 niet meer. In die tijd was de gehele oppervlakte van de Westkappelse zeedijk met zee wier beplant. Volgens de reisboeken- schrijver tenminste. Zeker om de dijk te beschermen tegen het geweld van de golven? Wat een eenvoudig middel! Dat men dat tegenwoordig niet meer toe past. Het is goedkoop bovendien. Ik vermoed dat de reiziger wat aan gespoeld zeewier op de dijk heeft zien liggen en zo tot deze door en door fou tieve uitspraak is gekomen. Van 1807 tot 1809 was een Duitser als militair in Franse dienst te Vlissingen. Hij heeft dus ook de bekende water snood van 1808 meegemaakt. Door het hoge water werden er enkele kleine bo ten op de kade geworpen. Hoor wat de militair er van zegt: „dat dt in de haven liggende oorlogs- en an dere schepen door het water werden gelicht en op de kaden geworpen, zodat ze de volgende dag tegen de huizen leunden, waardoor deze niet weinig be schadigd werden, zodat zelfs enige hui zen daardoor genoegzaam ineengedrukt werden". Hij heeft het zeker eens erg mooi wil len maken! Volgens hem verdronken er „over de honderd mensen", in werke lijkheid waren het er 31. De schrijver van het reisboek neemt dit soldatenverhaal klakkeloos als waar heid over en slikt het als zoetekoek. Over Vlissingen worden nog meer ra re dingen verteld. Over ratten van an derhalve voet lang, die brandende smeerkaarsen uit de kandelaars stelen om die als voedsel te gebruiken. Wat 'n brandstichters zullen dat geweest zijn! Verder lees ik dat er in Middelburg enige duizenden Joden w^onen (in werke lijkheid 243). Dat stenen huizen op Wal cheren zeldzaam zijn. Terwijl alle hui zen van steen zijn gebouwd. Hij heeft zeker de houten schuren voor woningen aangezien! Evenals de meeste schrijvers noemt hij ook de ongezondheid van de provincie Zeeland, „want de schoonste rode ap pelen bevatten koortsstof in zich". In derdaad waren de Zeeuwse koortsen be rucht, maar deze troffen meestal niet de b'ewoners zelf, maar de vreemdelingen. En rode appels hebben er geen schuld aan! ZEEUWS-VLAANDEREN. Ook hiervan worden dingen gezegd, die niet of niet meer waar zijn. Cadzand is een eiland, evenals BiervUet. Oost burg ligt aan een zijtak van het Zwin. Het kanaal van Brugge via Damme naar Sluis is doorgetrokken tot Bres- kens. Sas van Gent ligt aan de Lijs, die van Gent naar de Schelde stroomt. Hierbij wU ik het laten, ik zou nog veel meer historische en aardrijkskun dige blunders kunnen noemen. Genoeg om de raad te geven oude reisbeschrij vingen kritisch te lezen. Middelburg. L. van Wallenburg. fy telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huls-aan-huls gelecen! portret In klflor v.a. t l(h— SCHERPENISSE Geslaagd. De heer G. Larooy slaagde te Leiden voor het examen Scheepsdie- seltechnicus - Werktuigkundige. SINT MAARTENSDIJK Kollekte Bankenfonds. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden kollekte voor het Bankenfonds heeft 1400,76 opgebracht. POORTVLIET Organist Herv. KerJc Na een lange staat van dienst heeft de heer A. W. Nortier besloten zijn werk als organist in de Ned. Herv. Kerk te beëindigen. THOLEN Geslaagd. De dames C. Poot en W. J. Schol slaagden te Goes aan de scholen gemeenschap De Vakschool voor het examen gezinshelpster. Kerkelijke koliekten. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden koll. voor het Bouwfonds bedroeg 785,65, die voor het verenigingsgebouw De Wingerd 780,90. Voor de kerkvoogdij kwam een bedrag binnen van 1362,35 en voor het Verjaringsfonds 295,50. De gewone koliekten in de maand mei bedroegen 4433,80. De Pinksterzendingskollekte bracht 2756,35 op. Kerkdienst in Ten Anker. Woensdag 28 juni 6.45 uur ds. G. Abma. OUD VOSSEMEER Rommelmarkt. De jeugdvereniging van de Herv. Kerk houdt zaterdag 24 juni weer haar jaarlijkse rommelmarkt. Wielerwedstrijd Groene Kruis Op vrijdag 21 juli en zaterdag 22 juli v/orden er voor de dertigste maal wie lerwedstrijden gehouden voor het Groe ne Kruis. THOLEN 9.30 uur ds. L. Wüllschleger, 6.30 uur ds. J. Wieman uit Vlaar- dingen. POORTVLIET 10 uur ds. W. Hugo van Dalen uit Rockanje, 6 uur ds. L. Wüllschleger. SCHERPENISSE 9.30 en 2.30 uur dhr. N. Groen uit Herkingen. SINT MAARTENSDIJK 9.30 en 2.30 uur ds. J. Blom. STAVENISSE 10 uur ds. W. Gorissen, 6 uur kand. G. Frederikse, Stolwijk. SINT ANN AL AND 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze. OUD VOSSEMEER 10 uur ds. G. Abma, H.A., 6.30 uur ds. W. Hugo van Dalen, Dankzegging H.A. SINT PHILIPSLAND 9.30 en 2.30 uur ds. A. CysouW, H.A. en dankz.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 10