meesterlijk teken- en verteiboek RIKKEN b.v. CPPAPT) v<iA<le(iielj<lcA ENGEZONDEN: POLIO brengt een zig-zag naaimachine geheel compleet van 389,tijdelijk voor officieel dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 Bevoiicingsonderzoelc Sticiiting „Tuberova'' TV DEFECT? Toor snelle reparatie 01877 -1236 Piet Westhoeve be speelt het orgel van de Grote Kerk te Middelharnis Simca 1100 Tourist RAMOCO b.v. ,Harige'' zeep hoort tot het verleden BOEKBESPREKING Tekeningen die ons, plattelanders, zeker aan zullen spreken. -k ir ir ir ir ir ir Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 20 juni 1978 Dirksland, 16 jimi 1978. Geachte „vreemdeling in Mesech", Hoewel ik niet gewend om. brieven naar kranten te schrijven, kan ik het nu toch niet laten. Na een brief aan het Reformatorisch Dagblad, richt ik er ook één aan bovengenoemde via het Eilan- den-Nieuws. De twee voornaamste redenen van dit schrijven zijn: 1. Om. te laten zien, dat leden uit de kerken van de Gereformeerde Gezind te niet autom.atisch tegen (polio-)vacci- natie zijn. (Ik ben zelf lid van de Ned. Herv. Kerk - Ger. Bond). Om te laten zien, dat geloven veel praktischer is, dan de tegenstanders doen geloven. 2. Zelf ben ik pas vader geworden. Ik kan dan niet begrijpen, dat er ouders zijn, die bewust geen moeite doen om hun kinderen leed te besparen, wat het geval is bij niet laten inenten. En dat terwijl ze zich dat laten aanpraten door mensen, die zich menen te moeten be roepen op de Bijbel. Mijn naam mag gerust onder deze brief in de krant komen. De „vreem deling" kan dan wel objectief willen zijn. Maar zijn taalgebruik en schuil naam plaatsen hem toch, al na opper vlakkig lezen, bij de tegenstanders van polio-vaccinatie uit de rechterflank van de Ger. Gezindte. Verder, als hij schaamteloos voor zijn overtuiging uitkomt, dan behoeft hij toch niet anoniem te schrijven? Mag iedereen niet zien, dat u voor uw getuigenis opkomt? Ik wil op enkele hoofdgedachten van uw brief reageren. Het aanhalen van de zondeval is een slap argument. Het wordt maar al te vaak te pas en te onpas aangehaald om de zondaar passief te maken op de ma nier van: „We kunnen er toch niets aan doen, we zijn van nature zondig en ver dorven". Maar vergeet u dan niet Jeziis Chris tus, die onze zonden aan het kruis ge dragen heeft? Door geloof in Hem krij gen we genade bij God en worden de gevolgen van de zondeval ongedaan ge maakt. Door Jezus krijgen we ook niet direct straf op onze zonden, maar is God lank moedig over ons. De ellende is wel een algemene straf op de zonde, maar een ellendig, ziek mens is niet per defi nitie slechter dan een gezond mens. En dat laatste meen ik wel eens te bespeu ren in vele reacties. De mens is meer dan het dier. God heeft Zijn beeld begiftigd met verstand, waardoor we in staat zijn veel weten schap te ontwikkelen. Zo is ook de me dische wetenschap ver gevorderd. De zegenrijke vruchten daarvan mo gen we indankbaarheid en afhankelijk heid van God gebruiken. Het dier laat alles gelaten over zich heenkomen, de mens kan én mag actief zijn leven beschamen. Ook d.m.v. vac- dnaties, immers ook een vrucht van de wetenschap! Zodra de mens de zegeningen van God minacht en alle eer aan zichzelf toebrengt, dan is hij op de verkeerde weg. Dat geldt niet alleen voor het vac cineren! Verzetten we ons tegen Gods wil als we ons laten inenten tegen polio? Doen we dan niet hetzelfde als we ons be wust niet inenten met een groter be smettingsgevaar? Verzoeken we God dan niet door ons bloot te stellen aan ziekten, terwijl God daartoe middelen heeft gegeven? Het zal onze „vreemdeUng" duidelijk zijn, dat ik het volstrekt oneens met hem ben. Hoe mooi hij zijn betoog ook omlijst met Bijbelteksten, ze raken niet de praktijk van het geloofsleven. Theoretiseren verdwijnt namelijk als de polio epidemie steeds dichterbij komt. Dan zien we opeens hele gezinnen te gelijk naar het Groene Kruisgebouw gaan. Dwalen deze mensen dan af van hun geloof? Volgens mij niet. Ze besef fen opeens hun voUe verantwoordelijk heid t.o. hun God, die hun als rent meester over de aarde aanstelde en dus hun de zorg over het eigen lichaam, en dat van de ander toevertrouwde. Of veel concreter gezegd: ze laten de mensen praten en doen wat hun goed lijkt het voor zichzelf en met name voor hun kinderen. Maatregelen nemen om lijden te voorkomen. De watersnoodramp van 1953 wordt ook als een straf van God gezien. Waar om mochten we toen wel allerlei voor zorgsmaatregelen nemen om onszelf te beschermen? En waarom mogen we ons niet beschermen tegen de gevreesde po- Uo door ons te laten inenten? God lere ons te luisteren naar Zijn eigen Woord en niet naar de uitleg er- OOSTFLAKKEE Door de Stichting „Tuberova" zal in de gemeente Oostflakkee een röntgene- logisch borstonderzoek worden gehou den. Dit onderzoek zal op de navolgende plaatsen worden uitgevoerd: te OUDE TONGE op 23 en 26 juni in het Interkruisgebouw, Arendsstraat 34; te OOLTGENSPLAAT op 27 en 28 ju ni in het Verenigingsgebouw „'t Cen trum", van Weelstraat 10; te ACHTHUIZEN op 29 juni in Huize „St. Jozeph", Kloosterstraat 7; te DEN BOMMEL op 30 juni in het Verenigingsgebouw Ben. Oostdijk 82 Op de inmiddels bezorgde oproep kaarten staat de data en het uur waar op men wordt verwacht. Als vrijwillige bijdrage wordt ter be strijding van de kosten van het onder zoek van het publiek een bedrag ge vraagd van 3,50, welke men bij het onderzoek gelieve te voldoen. Vanwege minder voorkomen van longtuberculose, bijzonder in de jonge re leeftijdsgroepen, worden deze groe pen niet meer bij het onderzoek be trokken. De onderste leeftijdsgrens voor deel neming aan dit onderzoek is dan ook gesteld op 40 jaar. Het is de bedoeling van dit onder zoek om bepaalde borstaandoeningen, o.a. longkanker, op te sporen. Voorts biedt de bij dit onderzoek gemaakte röntgenfoto de gelegenheid, om bijvoorbeeld bepaalde hart- en vaat- aandoeningen te ontdekken. De voor dit belangrijke onderzoek in aanmerkingen komende personen zullen een persoonlijke oproep ontvangen. Ook als men door of vanwege ziJn werkgever wordt onderzocht, is het van belang ook nu aan dit onderzoek deel te nemen, mits het laatste onderzoek waar aan men deel nam 3 maanden of korter geleden heeft plaats gehad. van door mensen! Met dank voor plaatsing van deze brief, C. J. Drooger Esdoomhof 11 3247 XH Dirksland De bekende Flakkeese organist Piet Westhoeve is door de Stichting kerk- concerten Goeree Overflakkee uitgeno digd zaterdagavond het orgel te bespe len van de Grote Kerk te Middelharnis. Gezien de reeds eerder door Piet Westhoeve verzorgde concerten op ons eiland, belooft het een muzikaal orgel uur van hoog gehalte te worden. De concertgever opent zijn program ma met een werk van de Noord-duitse componist N. Bruhns., n.l. Preluidum en Fuga in e kl. t. Van J. Pachelbel laat hij de beken de Aria Sebaldine horen. Vervolgens staan er 2 werken van J. S. Bach op het programma. Ten eerste één van Bach's jeugdwer ken de zeer bekende Toccata en Fuga in d. kl. t. en verder de technische moei lijk te spelen, en briljant klinkende 6e triosonate in G. gr. t. Waarna hij besluit met de grote Fan tasie over het koraal „Wie schön leucht' uns der Morgenstern" van M. Reger. Piet Westhoeve werd geboren in 1956 te Ouddorp. De eerste orgellessen kreeg hij op 7-jarige leeftijd van zijn vader en een jaar later bij Arie J. Keijzer. Op 11-jarige leeftijd kreeg hij piano lessen van Gerrit Zoon te Sommelsdijk en Richard Emmery te Rotterdam, met wie hij in 1969 het jeugdconcours te Melissant won. Daarna studeerde hij nog enkele ja ren orgel bij Jan van Dijk te Middel harnis. In deze tijd won hij twee maal achtereen (in '71 en '72) de Scheldeprijs van Reimerswaal van de talentenjacht te Kruiningen. Sinds zijn 17e jaar studeert Piet West hoeve aan het Rotterdams Conserva torium orgel bij Arie J. Keijzer, waar hij over twee jaar het einddiploma or gel hoopt te behalen. Verleden jaar begon hij tevens met de studie piano bij Istvan Maydu en voor het Praktijkdiploma Protestantse Kerk muziek bij Barend Schuurman. Het concert begint om 8 uur; de kerk is open om 7.30 uur. Toegangsprijs 3,scholieren 2, groen, 1974, zeer gunstige prijs. RENAULT DEALER 01871 - 1662 - 1553 De tijd, dat je op vakantie al na de eerste dag zat opgeschept met een vies, vochtig en eventueel „harig" stukje zeep is voorbij. Een Zweeds bedrijf heeft daar iets op gevonden en brengt onder de naam „BLIV" een vloeibare zeep op de markt in een handige plastic verpakking. Met name tijdens vakantie, sport, maar ook thuis in keuken, toilet en douche doet dit produkt het goed. Doordat „BLIV" blijft drijven is deze zeep bij uitstek geschikt voor sportvis sers. „BLIV" wordt uitgebracht in drie geu ren en kleuren: Sauna groen. Fresh geel en Soft rose. „Het brieschend paard" Wie een boek recenceert leest het van voor tot achter door om er veirvolgens nog een nachtje over te slapen, maar „het brieschend paard" heeft die „voor bewerking" niet nodig, welneeWe zqn nog maar een tiental bladzydcn ge vorderd of de kriebel om V te vertellen hoe mooi het is gaat het winnen. Vrese- lök mooi...!; het miieke nieuwe boek van Rien Poortvliet, de meestertekenaar van mens en dier en m.et name van het paard. Om onder de indruk te komen van het knappe van het boek moet u maar eens proberen één paardje (eentje maar) zomaar uit de vrije hand te te kenen. Tien tegen een dat het een hou terige knol wordt waar geen hengst ver liefd op zou worden Poortvliet zou van zo'n mismaaksel nog wel kunnen houden want hij moet verzot zijn op paarden, mooi of leUjk, groot of klein. Dat wü hij best weten ook en hij had er geen moeite mee daar mee te leren leven. Ome Dirk en opa, ze wisten ervan. De kleine Rien liet zijn liefde voor paarden evenmin thuis als hij met pa en ma ter kerke ging. Het hardst zong hij als Ps. 33 9 gezongen werd over het briesend paard dat eind'- lijk sneven moet. Een van zijn tekenin gen brengt de fantasieën in beeld die Rien zich ónder dat zingen maakte. Veel van zijn fantasieën zijn uitgeko men. Nadat hij de jaren van stok- en hobbelpaardjes achter zich had gelaten kon hij zich eigen paardjes permitteren, Peer en Menheer Pastoor met name. Ook de stoutste fantasie van de teke naar ging in vervulling toen hij vorig jaar op Prinsjesdag lakei mocht zijn en de deur van de Gouden Koets voor de Koningin mocht openen. Eigenlijk is „het briesend paard" bij uitstek een boek voor allen die het Koninklijk Huis een warm hart toedragen want ze zijn waarlijk imiek, die prachtige tekeningen van Koningin en Prins, de prinsen en prinsessen en hun betrokkenheid met de paarden. Prachtig is ook de tekeningen serie van de voorbereidingen tot Prins jesdag en het kijkje in de Koninklijke stallen en niemand hoeft er spijt van te hebben dat Poortvliet daar vrijelijk mocht ronddwalen. Zijn tekeningen zijn weergaloos mooi geworden. Rien nam niet alleen die liixe paard jes op de korrel, zeker niet. Ook dte werkpaarden vergat hij niet en ook daar zijn prachtige tekeningen uit ont staan. Daar geniet je van als je in de luie stoel met het boek op schoot zit te snuffelen. Geen wonder dat de uitgever Unieboek in Baam al door de eerste 125.000 exemplaren heen is maar de meeste boekhandels hebben ze nog wel in voorraad. Voor 69,50 is het boek daar te koop en zeg niet dat dat teveel is; op die mening komt U terug als u het boek doorgenomen hebt en het uw trot se bezit geworden is. Poortvliet heeft geen detail van het paardenleven overgeslagen en dat levert wel eens een realistische prent op. Het boek bevat veel informatie over paar- denrassen, paardentuigen, en passant nog even wat familieleden van Rien en een kijkje in en rondom zijn woning, rommelig knus, dat moet gezegd. Mooi zijn ook de tekeningen van het met paarden in zee brengen van de red dingsboot op HoUum, Ameland. Er zijn voor diie zware klus 8 a 10 paarden no dig. Bijzonder gevat is de geschreven tekst bij de tekeningen waardoor Rien schrijvend overkomt precies zoals hij praat. Bij het in zee gaan van de Hol- lumse paarden staat een plaatje van zijn eigen Peer die hardnekkig weigert over een plas te stappen. En nog hebben we maar de helft van het boek gehad. In de rest zien we ta ferelen van de paardenmarkt en de kop pen van paardenkopers. Een bladzijde vol spreekw^oorden over paarden en een pagina met ontwerpen voor windvanen. Rien bUjkt vreselijk in zijn schik te zijn met twee wagentjes die hij hier en daar op de kop tikte. Prachtige tekeningen zijn er over een driespan, de akkers ploegend en heel mooi zijn de platen van het ringsteken in Zeeland. Ook het gebruik van paarden bij de jacht kreeg alle aandacht waarna besloten wordt met feestelijke plaatjes van het TV de buut van Peer en Menheer Pastoor, paardjes die ongetwijfeld geboft hebben met zo'n baas. We stoppen de bespreking die niet an ders dan maar zeer ten dele kan zün, we gaan kijken en lezen in „het brie schend paard" een genoegen dat we U graag ktmnen aanbevelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 2