„Er hangt een onheil boven de kop!" HNWB praatpaal; niet alleen maar bij pech gebruiken I kom kijken... naaif eiken 'tEikcnhuys Bezoek h.k.Yi. pRinses Beatrix, z.k.h. ppins cUus en pRinsenkmöeRen aan qoeöeReeöe It's 51e jaargang Dinisdag 20 jimd 1978 CJïIR. STREEHiBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILAJMDHN No. 4700 Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Dijkgraaf Voogd van Polder Goeree: ir Vragen over verpachting Jachtrecht EXTRA KERKDIENSTEN^ GEREFORM. GKÜOEENTEN I Goeree's I computer heeft I het warm iui 'AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Door een druk op de knop staat men in verbinding met de centrale Morgen eerste Holle Bolle dag in Sommelsdijk B. en W. Dirksland Geen subsidie Scapino ballet A.S. donderdag raadsvergadering Goedereede en Dirksland inenting tegen polio in de gemeente Goedereede I IVIELISSANT I I bezorger (ster) Raadsvoorstel m.ii.t. middenhal Victoriacomplex Informatie over Wet investeringsrekening I- POSTBOX 8 t-i MHKDEIiHABNlS' Bedacüe en adverteiiües: Kantoor Langeweg 13, Sammelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 3 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BaulkBalbo Mlddeltiamla no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8.00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal taiiet „Het onheil dat boven de kop van het eiland hangt", zo werd gisteravond door dijkgraaf J. Voogd van de Polder Goe ree de dreigende samenvoeging met het Waterschap Flakkee getypeerd. Op 29 juni al zal het ambtelijk overleg zijn af gerond waarna het concept-plan door G.S. aan de bestuurderen zal kunnen worden overlegd. Het zal door de Pol derbestuurders met een flinke portie achterdocht ontvangen worden, dat werd gisteravond erg duidelyk. Gierigheid is een ondeugd, maar zui nigheid is een deugd en die hebben wij steeds betracht", stelde dijkgraaf Voogd vast, vrezend dat de vrucht van die zuinigheid lage lasten voor de ingelanden bij een samengaan teniet gedaan zullen worden. Om dat te illus tereren kwam dhr. Voogd met cijfers ter tafel: Nu al zijn in het gebied van de Polder Goeree de lasten per ha. 60,la ger dan bij het Waterschap Flakkee. Zelfs als slxaks na beëindiging van de ruilverkaveling da verkavelingsrente zal worden toegevoegd dan blijven de las ten nog beneden die van „Flakkee" waar nog niet verkaveld is. De Woning- bouwver. „Beter Wonen" zou ook op slag met een halve ton hogere lasten worden geconfronteerd. „Een ramp als die integratie door gaat!" was de unanieme mening. De te gemoetkoming die op papier staat werd nauwelijks serieus genomen. Veel meer werd die gezien als een middel om de Polder Goeree gunstig te stemmen. Het betreft een overgangsregeling waar door de ingelanden van „Goeree" na een samenvoeging gedm-ende 25 jaar min der zullen betalen dan die van „Flak kee" maar men is niet voornemens daar mee accoord te gaan al werd zo'n rege ling als landelijk uniek ervaren. Men zou pas accoord kunnen gaan als er een blijvend verschil zal worden inge bouwd. Eerst zal er zwaar geschut in stelling worden gebracht om de samenvoeging te verijdelen. „We moeten alle krachten mobiliseren en de borst nat maken!" zo vatte dhr. Voogd andermaal moed. De hoofdingelanden vindt hij daarbij wel gemotiveerd aan zijn zijde. Als het met de vuist kon worden uitgevochten dan weten we best wie het winnen zou... Wegverbetering De Verenigde Vergadering ging ac coord met de voorgestelde verbreding tot 5 meter van de Hofdijksweg. Ook werd besloten langs de Vrijheidsweg vanaf de ingang Klepperstee tot aan de Langedijk een voetpad aan te leggen. De suggestie uit de vergadering al daar een snelheidsvermindering te ge bieden werd niet overgenomen omdat wordt voorzien dat elke belemmering die op de wegenruit wordt opgeworpen een nog drukker gebruik van de Oude- landse weg ten gevolge zal hebben. Verpachting jachtgrond Volgend jaar zal de termijn van 6 jaar verstreken zijn waarvoor dhr. Za- nonie uit Voorburg 300 ha jachtterrein heeft gepacht. Een van de hoofdinge landen wierp nu al de vraag op wat dijkgraaf en heemraden voornemens zijn met het bedoelde gebied te doen. Het bleek dat er van die zijde prijs op wordt gesteld het terrein weer aan dhr. Zanoni te verpachten omdat met hem goede ervaringen zijn opgedaan. „Hij heeft sinds jaar en dag het jacht recht en het lijkt ons niet juist dat nu te kappen," oordeelde de dijkgraaf, daarin volledig gesteund door secreta ris J. C. Komtebedde: „Als er schade is en je belt dan is Zanoni er zó; met anderen zul je dat maar af moeten wachten", voorzag hij. Ook de techn. Hoofdambt. dhr. Jans sen voelde veel voor continuering van het contact met dhr. Zanoni. Hij stelde de vergadering voor de vraag wat wen selijker is, óf een goed beheer óf een paar duizend gulden meer! Die paar duizend gulden meer wil de Vergadering zeker binnenhalen. Dhr. Zanoni heeft zdch daartoe bij voorbaat bereid verklaard maar een deel van de leden van district één (het is hun com petentie) drong op een inschrijving aan waarbij, zo meenden ze, dhr. Zanoni toch ook alle kans zou krijgen. Een ander deel da meerderheid naar het leek wU het houden zoals het is omdat ze dan van een juiste be jaging verzekerd zijn. Volgens dhr. Hoek is dat ook de wens van de meeste grondeigenaren in het gebied. Enkelen udt de vergadering leken ook wel ge voelig voor de suggestie van dhr. Rooij nu een flakkeese jager de kans te ge ven, uiteraard tegen een redelijke ver goeding. Volgend jaar zal er over moeten wor den beslist. Vooraleer zullen de verte genwoordigers van district I er een be spreking ar"! wijden, zo ook aan de prijsbepaling. Ter vergadering werd n.l. gesuggereerd dat het bezit van de jacht voor dhr. Zanoni een winstgevende zaak is omdat hij een deel van het recht weer aan derden zou onderverhuren. entö* Mariniersweg 281,hl<.Hoagstraat R,dam| I 's Maandags gesloten Tel. 010-1337441 OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. R. Boogaard van Leiden. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. H. Hofman van Rotterdam-Zuid. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. D. Hakkenberg van Lisse. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Oostkapelle. M Ambtenaren gooien het boord- je los wanneer het met de tempe- ratuur lichtelijk uit de hand loopt, s maar de computer die ze gebrui- ken heeft niet zo'n uitlaatklep, s Het mechanische ding blijkt toch ook onder de hitte gebukt te gaan wanneer de temperatuur boven de s 26 graden Celsius stijgt. Omdat zich dan storingen voordoen en s het ding ontregeld raakt krijgt m hij weliswaar de kans. om uit te puffen maar dat is minder ge- s wenst als het werk nog wacht, s B. en W. van Goedereede gaan de raad dan ook voorstellen de J typekamer van airconditioning te g voorzien. Daar is een bedrag van 10.700,m,ee gem.oeid maar de computer blijft er dan fris man I bij. •Ws^ U bent voor uw plezier op het water. En aan dat plezier wil een Yamaha buitenboordmotor alleen maar bijdragen. Alle Yamaha motoren zijn getest en worden met volledige garantie afgeleverd. En zo'n garantie kan Yamaha alleen waar maken met vakkundige dealers, die weten wat voor goed onderhoud nodig is, zodat u jaar in jaar uit plezier van uw motor kan hebben. Overal in Nederland vindt u deze Yamaha service-dealers. BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK Nog veel te weinig automobilis- teni blijken de vele gebruiksmoge lijkheden van de ANWB praat palen voldoende te beseffen. Ze klampen zo'n paal graag aan wan neer ze met pech langs de weg staan maar in vele andere geval len waarin zo'n paal van nut kan zijn rijden ze hem onnadenkend voorbij erg jammer, vindt de A.N.W.B.! Een praatpaal is de snelste ma nier om een ongeluk te nnelden. Met een druk op de knop staat men in contact met de centrale van waaruit alle gewenste hulp opgeroepen kan worden. De cen- tjrale is trouwens 24 uur per dag bezet waarom de praatpaal altijd direct contact geeft. Een geweldige mogeUjkheid die in de praktijk helaas maar weinig toegepast wordt. De praktijk leert dat men kilometers ver, naar af gelegen huizen soms, rijdt om daar telefonisch te waarschuwen. Soms moeten de mensen uit bed worden gebonsd en daar gaat veel kostbare tijd mee heen, en dat met praatpalen direct binnen be reik. Een sprekend voorbeeld daarvan deed zich enkele weken geleden voor, toen nabij Achthui- zen een zeer ernstig ongeluk ge beurde. De praatpaal stond er 200 meter vandaan maar degene die het ongeluk meldde deed dat vanaf een heel wat verder gelegen boerderij. Ze staan slechts twee kilometer uit elkaar, de gele palen. Wie twij felt of hij voor het bereiken van de dichtstbijzijnde moet keren of door moet rijden die kijke op de h.m.-palen waarop ge le pijltjes de dichtstbijzijnde aan wijzen. Voor het melden van on gelukken dus voortaan de praat paalOok voor het melden van andere opvallende zaken en welke automobilist komt die niet tegen? De Wegenwacht die zo'n melding ontvangt gaat er graag een kijkje nemen. Dat te weten zou de automobilist toch zeker moeten doen beslissen bij het sig naleren van merkwaardigheden op of langs zijn route tenminste even bij zo'n praatpaal te stoppen. In de wetenschap dat hij zijn pUcht deed kan hij dan heel wat geruster zijn rit vervolgen in de zekerheid dat aan zijn melding ge hoor wordt gegeven. Morgen zal in Sommelsdijk de eerste van de 4 te houden Holle-Bolle dagen worden gehouden. Opzet daarvan is het winkelcentrum van Sommelsdijk een grotere bekendheid te geven. De orga nisatie van de Holle-Bolle dagen berust bij de kortgeleden opgerichte Midden standsvereniging „Sommelsdijk". Bedoeling is activiteit te ontplooien in de Dubbele Ring, Kerkstraat, St. Joris Doelstraat, het Marktveld en een ge deelte van de Oranjestraat. Er zullen diverse kramen worden opgezet waarop vele attrcaties worden geboden. De Holle-Bolle dagen (zo genoemd naar de scheldnaam voor Sommelsdij- kers) duren van 9 tot 4 uur en vallen gelijk met de weekmarkt. 13.45 - 14.00 uur 14.00 uur 14.05 uur 14.05 - 15.00 uur 14.05 - 14.15 uur 14.15 - 14.45 uur 14.45 uur 15.15 uur 16.15 uur 16.30 uur In aansluiting op eerder gepubliceerde berichten laten wij onderstaand het programma volgen van het bezoek dat H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus met hun kinderen op 24 juni a.s. aan Goedereede zullen brengen. Vlootschouw op het Haringvliet, waaraan wordt deelgenomen door vissersvloot. Aankomst jacht „De Groene Draeck" in de binnenhaven van Stellendam en afmeren aan de steiger van Rijkswaterstaat. Na verwelkoming vertrek met auto's naar Goedereede en Delta-Expo met Hartngvlietsluizen. Voor Z.K.H. Prins Willem Alexander, Z.K.H. Prins Johan Friso en Z.K.H. Prins Constantijn alternatief programma (bezoek aan Haringvlietsluizen via Delta-Expo). Rit vanaf de haven te Stellendam naar Goedereede via Goedereede-Ha- venhoofd. Te volgen route: Meester Snijderweg - Haveneinde - Zuidhaven- dijk - Provinciale weg Bekaf Goedereede - Zuidzijde Haven Goedereede. Bij pand Zuidzijde Haven 8 en vervolgens wandelend langs Zuidzijde Ha ven - Markt - Kerkstraat - Molenstraat (tevens bezichtiging omgeving woningen) - terrein rondom toren en kerkgebouw. Aankomst gezelschap in de toren. Kennismaking Prinselijk paar met spe ciaal genodigden in de toren. Welkomstwoord met toelichting op uitvoering rehabilitatieplan door de burgem., waarna Dir.-Gen. overdracht in beheer toren aan gemeente zal doen plaatsvinden. Vervolgens ingebruikstelling carillon, waardoor de openingshandeling van de toren zal zijn verricht. Aankomst van de Prinsen per auto in de Molenstraat. Vertrek leden Koninklijk Huis vanaf toren naar de binnenhaven te Stel lendam. Vertrek met jacht „De Groene Draeck" vanuit de binnenhaven te Stel lendam. In verband met te verwachten grote publieke belangstelling en ter bescherming van de verkeers veiligheid wordt u dringend verzocht uw auto's e.d. te parkeren buiten de woonkern Goedereede en wel op de aardenbaan langs de provinciale weg. Voorts worden de inwoners van Goedereede-Havenhoófd verzocht om zoveel mogelijk onze vaderlandse driekleur uit te steken. B. en W. van Dirksland blijken er niets voor te voelen de Alg. Bond van Onderwijzend personeel tegemoet te ko men in de kosten van Scapino ballet. De meerderheid van de raad van Mid- delharnis besloot enkele weken geleden wel tot een subsidiëring. Genoemjde afd. zal het ballet op laten treden ten behoe ve van de schooljeugd van de lagere- en middelbare scholen. B. en W. menen dat zodanige activiteiten „slechts via de ge bruikelijke onderwijsprogrammering gestalte dienen te krijgen". Daardoor wordt mede gehandeld in het belang van de steeds in acht te nemen finan ciële gelijkstelling tussen het openbaar- en het bijzonder onderwijs; zo meent Dirkslands' College. ------O------ A.s. donderdagavond zal er zowel in Goedereede als in Dirksland raadsver gadering worden gehouden, resp. be ginnend om half acht en zeven uur. Personen tot en met de leeftijd van 26 jaar, die in het verleden niet of on volledig zijn gevaccineerd, worden als nog in de gelegenheid gesteld zich te la ten inenten, waartoe in hun woonplaats op de navolgende dagen gelegenheid wordt gegeven: GOEDEREEDE: op vrijdag 23 juni tus sen 19.00 en 20.00 uur nam. in het Groene Kruisgebouw, Charbonstraat 11; STELLENDAM: op vrijdag 23 juni tus sen 17.30 en 18.00 uur nam. Mr. Iman Caustraat 1 (arts R. P. van Rijswijk) en OUDDORP: op elke dinsdag-, woens dag- en donderdagavond om 18.00 uur nam. in het Groene Kruisge bouw, Dirkdoensweg 33. Alvorens U zich laat inenten, wendt U zich dan tot het gemeentehuis voor het afhalen van een setje kaarten. Te vens kunt U aldaar inUchtingen verkrij gen of U al dan niet bent ingeënt. Voor de bezorging van ons blad B g vragen wij een M 1 Inl. agent v. d. blad. Pieterstraat 1 28, tel. 12 93. DIRKSLAND Wanneer de raad a.s. donderdagavond vergadert zal er een afgerond plan voor de inrichting van de middenhal van het „Victoriacomplex" ter tafel komen, als ook het voorstel het plan uit te voeren en onderhands aan te besteden. Een werkgroep, bestaande uit bestuur ders van een aantal verenigingen is na intensief beraad tot dit plan gekomen. Het bevat: een grote zaalruimte van 18 X 15,5 mtr., geschikt voor het gym- onderwijs, buurtwerk e.d. en voorzien van een multi functionele vloer. Een repetitielokaal van 11,5 x 9 mtr. t.b.v. „Amicitia". Een garderobe met toiletten. Een keuken, berging en hete luchtin- stallatie. Een kleedkamer en toestellenberging. ------O------ Met terugwerkende kracht tot 24 mei 1978 zal binnenkort in werking treden de Wet Investeringsrekening (kortweg WIR). Deze wet biedt belangrijke stimulan sen voor het bedrijfsleven bij investerin gen in bedrijfsmiddelen, in de vorm van premies die, beginnend bij zeven procent kunnen oplopen tot meer dan veertig procent, al naar gelang de aard en de omvang van de investering. De WIR is echter een ingewikkelde materie, waarvoor deskundige begelei ding nodig is. Daarom organiseert ac countantskantoor V. d. Hoek en Blok b.v. voor haar kliënten een tweetal voor lichtingsbijeenkomsten, teneinde hen wegwijs te maken in dit nieuwe stelsel. De investeringsbeslissingen kunnen dan beter overwogen tot stand komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1