De regionale economie van Goeree-Overfial(l(ee Werkloosheid op Flakkee weer omlaag t .uc^ k^l 51e jaargang Vrijdag 16 juni 1978 No. 4699 CHR. STREEIEiBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en orijdagaixmd NOTA KAMER VAN KOOPHANDEL: A.S. woensdag rommelmarkt in Dirksland Mercedes-Benz specialist Alle reparaties aan MEECEDES-BENZ diesel en benzineautomobielen worden door ons vakkundig en met garantie verricht. AUTOBEDRIJF LIES VAN DER VELDE S0IV1MELSDIJK Toegelaten tot predikantenstudie Ger. Gemeenten VOOR MOOIERE bloemstuk|es Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Fraaie pentekeningen ten bate van kerkrestauratie Er rijden één miljoen brommers Automobielen-verkoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 FLAKKEE EEN SCHOTEL IVIET LANDSCHAPPELIJKE DELICATESSEN Eerste prijs voor „Ons Koor'' BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK 'AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Plaatselijk nieuws POSTBOX 8 -. MraDELHABNIS Hedactle en advertemties: Kantocxr laixgeweig 13, Somimelsdijik Tel, (Q1870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBalbo MlddeHhamiia no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordt is een nota samen gesteld over de regionale economie van Goeree-Overflakkee, welke nota een analyse bevat van het huidige functio neren, de ontviikkelingen en de proble men. Op basis van deze analyse zal in het najaar '78 een doeleinden-nota ver schijnen die beoogt aan te geven welk beleid in de toekomst zal moeten wor^ den gevoerd ter verbetering van de eco nomische situatie. Onderstaand de sa menvatting van de nota: De primaire sector (land- en- tuin bouw en visserij) neemt nog steeds een belangrijke plaats binnen de regionale economie in. Zo schept deze sector ruim 2.300 ar beidsplaatsen en dat is bijna 25"/o van het totaal op het eUand aanwezige ar beidsplaatsen. Het aantal arbeidsplaatsen is de laat ste decennia aan het terug lopen, en in verwachting is dat het aantal arbeids plaatsen nog verder zal afnemen. Dit betekent zeker niet dat de bete kenis van de primaire sector voor de regionale economie minder wordt. Deze betekenis zou treffend uit te drukken zijn in het aandeel dat de primaire sec tor levert aan het tot stand komen van het regionaal product of regionaal in komen. Het vermoeden is, cijfers zijn er he laas niet, dat dit aandeel erg hoog is. De betekenis die de primaire sector heeft binnen de regionale economie krijgt ook meer gestalte indien de neven effecten die deze sector oproept, in de beschouwing worden getrokken. Deze neveneffecten, in de vorm van aan de primaire sector leverende- en van de primaire sector afnemende regio nale bedrijven zijn niet onbelangrijk. Vertaald in arbeidsplaatsen betekent dit dat 750 - 950 arbeidsplaatsen direct gerelateerd zijn aan de primaire sector. Opgemerkt kan worden dat van de toe leverende- en afnemende bedrijven, de toeleverende bedrijven overheersen. De afnemende sector is minder sterk vertegenwoordigd. Een duidelijk voor beeld van aan de primaire sector leve rende bedrijven, wordt aangetroffen in Stellendam. Hier zijn alle aan de bin nenhaven gelegen bedrijven gericht op leveringen van goederen en diensten aan de vissersschepen. De industrie is geen omvangrijke poot van de regionale economie. Het aantal arbeidsplaatsen dat de industrie schept bedraagt 2.183 en daarmee is het aandeel van de industrie in het totaal aantal ar beidsplaatsen 23°/o. Vergeleken bij an dere gebieden is dit gering. Eveneens kepnerkt de industrie zich door een vrij eenzijdige samenstelling. Zo is binnen 5 bedrijfsklassen 82"/o van het aantal industriële arbeidsplaatsen geconcentreerd. Met name de bouwnij verheid bouw bouwinstallatiebe drijven) drukt met 40»/o van het aantal industriële arbeidsplaatsen een zwaar stempel op de industriële structuur. Op Goeree-Overflakkee overheersen de kleinere industriële bedrijven. Grote bedrijven die 50-100 man personeel heb ben zijn spaarzaam, terwijl het aantal bedrijven met meer dan 100 man perso neel op de vingers van één hand zijn te tellen. Een deel van de bedrijven heeft, zoals reeds opgemerkt is, belangrijke relaties met de land- en tuinbouw en visserij. De dienstensector is naar het aantal arbeidsplaatsen gemeten de belangrijk ste economische activiteit. Belangrijke dominanten binnen deze sector zijn de detailhandel, de overheid en de medi sche instellingen. De detailhandel die vanwege het agra rische karakter van het gebied en de tot 1970 geïsoleerde positie van het eiland nogal een zware bezetting kent, is de laatste jaren in het defensief. Het grote aantal winkelsluitingen on derstreept dit De overheidssector, een buiten het marktmechanisme staande sector, is een grote werkgelegenheidsschepper. Belangrijk voor het regionale be drijfsleven is het bestedings- en inko menseffect dat de overheid oproept. De medische instellingen zijn de laat ste jaren nogal sterk gegroeid. Deze groei is voor het grootste deel het gevolg van de vestiging van een verpleeginrichting voor zwakzinnigen. De medische instellingen geven aan het regionale bedrijfsleven belangrijke investerings- en bestedingsimpulsen. Het gezamenlijke effect is 2 miljoen gulden per jaar. Vandaar dat de medi sche instellingen in hoofdstuk IV als apart thema zijn ingevoerd. Als werkgelegenheidsbron zijn der gelijke instellingen eveneens interes sant, vanwege het arbeidsintensieve ka rakter. Toch moet dit effect op de re gionale arbeidsmarkt niet overschat worden daar het grootste deel van het personeel van buiten het eiland aange trokken moet worden. Dit in verband met het vereiste opleidings- en scho lingsniveau. De recreatie, die vooral geconcen treerd is binnen de gemeente Goederee- de, is een belangrijk gegeven binnen de regionale economie. Niet zozeer door het feit dat de recreatie zoveel directe ar beidsplaatsen schept (dat valt namelijk tegen) maar eerder door de investerings- en bestedingsimpulsen die door de re creatie worden opgeroepen. De beste dingsimpuls, in de vorm van door de recreanten gedane bestedingen in win kels, horecabedrijven en dergelijke, is niet onaanzienlijk maar beperkt zich vooral tot de gemeente Goedereede. In de andere delen van het eiland is de re creatie nog weinig op gang gekomen. In de toekomst lijkt hier verandering in te komen. Te denken valt aan de verdere uitbouw van de watersportrecreatie (Grevelingenbekken). De activiteiten in de land- en tuin bouw, visserij, recreatie e.a. omvatten bijna 6.000 arbeidsplaatsen en dit is 64% van het totaal aantal arbeidsplaatsen. Over blijven dus 3400 arbeidsplaatsen die niet zijn onderzocht. Anders gezegd een deel van de regio nale economie is niet verkend. Nader beschouwd' blijkt dit minder een pro bleem te zijn dan het op het eerste ge zicht lijkt. Tot de 3400 arbeidsplaatsen die niet onderzocht zijn behoren er circa 1600 tot de overheid en semi-overheid. Dit betekent niet dat de (semi) over heid onbebigrijk is voor het functione ren van de regionale economie. Beslist niet. Te wijzen valt op de investerings-, bestedings- en inkomensimpulsen die deze sector oproept. Tot de '(semi) overheid behoren de volgende sectoren: Openbaar bestuur, onderwijs, de overige industrie so ciale werkplaatsen), de openbare nuts bedrijven en de communicatiebedrijven PTT). De overblijvende 1800 arbeidsplaatsen zitten in particuliere bedrijven. Dat deze groep bedrijven niet is geanalyseerd is inherent aan de gevolgde werkwijze die met name gericht was op het analyseren van complexen (zoals het landbouw- en visserijcomplex) en kwantitatief om vangrijke grootheden (zoals de detail handel en de medische instellingen). De restcategorie van bedrijven die niet geanalyseerd zijn bestaat voor het grootste deel uit regionaal-verzorgende bedrijven. Eveneens zijn de bedrijfs klassen; waarin deze bedrijven voorna melijk zitten, kwantitatief van weinig gewicht waardoor een analyse op be drij f sklasseniveau een te fragmentarisch beeld zou opleveren. De bedrijven kunnen putten uit een ruime arbeidsmarkt. Het aanbod van arbeidskrachten bedraagt circa 12.000 arbeidskrachten. Daarentegen is de re gionale vraag slechts 9.000 arbeids krachten. Het gevolg van deze discre pantie tussen vraag en aanbod is dat al lerlei evenwichtsmechanismen in wer king treden. Het meest bekende even- wichtsmechanisme is wel de pendel. Dagelijks pendelen circa 3.000 inwoners van Goeree-Overflakkee richting Rijn mond. Het hoge werkloosheidspercen tage dat Goeree-Overflakkee reeds ja ren kent is eveneens voor een deel terug te voeren op de discrepantie tussen vraag naar arbeid-aanbod van werk. Het opleidingsniveau van de regiona le beroepsbevolking is niet al te hoog. Nu is dit op zich geen al te groot pro bleem daar de regionale vraag naar hoog gekwalificeerd personeel eveneens gering is. Wel wordt door dit gegeven het vestigingsklimaat voor nieuw te vestigen bedrijven die hoog gekwalifi ceerde arbeid vragen nadelig beïnvloed. Het gevolg kan zijn dat dit soort bedrij ven zich niet op het eiland vestigen of indien zij dat wel doen zich genoodzaakt zien een deel van hun personeel mee te brengen of van buiten het eiland te re- cruteren. Uit de analyse blijkt dat er nogal wat probleemvelden bestaan. Probleemvel den die voor het grootste deel terug te voeren zijn op bepaalde gebreken in of een achterblijven (bij de eisen van de bedrijven) van het regionaal productie milieu. Woensdagmiddag a.s. zal er op het plein van de Pr. Mauritsschool (bij min der goed weer in de school) een rommel markt worden gehouden, georganiseerd door het onderwijzend personeel en de oudercommissie. De baten komen ten goede aan de kinderboerderij van „Her- nesseroord". De markt wordt gehouden van 2 tot 5 uur en ieder is er hartelijk welkom. Dorpsweg 28-34 Tel. 01870-4436 DIRKSLAND: Door het curatorium van de Theologi sche School van de Gereformeerde Ge meenten te Rotterdam is j.l. maandag besloten dhr. T. M. van Dijk (41) toe te laten tot de predikantenopleiding. Die begint op 22 augustus en zal 4 jaar du ren. Dhr. van Dijk (gehuwd, 3 kinderen) is momenteel nog werkzaam bij woning inrichting van Zielst te Sommelsdijk; hij is ouderling in de Ger. Gem. in zijn woonplaats. Hij heeft twee keer eerder gevraagd tot de studie te worden toege laten; in afwachting van een positieve beslissing volgde hij een tweejarige cur sus godsdienstonderwijs te Woerden. Met dhr. van Dijk w^erden ditmaal, uit de 16 candidaten, nog drie anderen tot de studie aangenomen, t.w. dhr. G. Son- neveld uit Zoetermeer, dhr. G. Mouw uit Elspeet en dhr. M. Burggraaf te Rot terdam. Aan dhr. J. Tanis te Sommels dijk (afkomstig van Ouddorp) is na af gelegd examen j.l. woensdag het preek- concent verleend, waarmee dhr. Tanis bevoegd is in de Gemeenten voor te gaan. Hij hoopt over 2 jaar zijn studie beëindigd te hebben en als predikant beroepbaar te zijn. s30v^n3s;n3s3sï>.:>Ss5s3o>SÏS^S^^S>SÏ^S>^;>ö OOLTGENSPLAAT - Geslaagd voor docent verpleegkundige Aan de Katholieke Hogere School voor Verpleegkundigen te Nijmegen slaagde voor de opleiding docent verpleegkun dige, mej. Elizabeth de Ruiter J.Cd. Bets de Ruiter, die haar verpleegster oplei ding volgde aan de Dr. W. van den Berghstichting'te Noordwij k aan Zee (diploma Z), om in „Schakenbosch" te Leidschendam (diploma B) en in het St. Nicolaas Ziekenhuis te Waalwijk (diplo ma A), was de laatste tijd secretaresse in laatst genoemd ziekenhuis. Zij is benoemd als docent verpleegkun dige aan het St. Elizabeth Ziekenhuis en het St. Maria Ziekenhuis, beiden te Til burg. ■O- In de maand mei is de werkloosheid onder mannen op Goeree-Overtlakkee afgenomen t.o.v. de aprümaand van 287 naar 243; resp. van 3,6 naar S.l^/o van de nnnl. beroepsbevolking. Onder de 243 werklozen bevinden zich 15 jongeren t.m. 18 jaar. De onderverdeling is als volgt: Bouw vakkers 41 Xer is een geregistreerde vraag van 50!), metaalbewerkers 30, landbouwpersoneel 7, transportperso neel 36, kantoor/onderwijzend personeel 13, losse arbeiders 28, overige beroepen 58. De geregistreerde vraag naar mnl. werkkrachten Uep terug van 89 naar 85. De werkloosheid onder vrouwen liep terug van 95 naar 77 waaronder 22 meis jes t.m. 18 jaar. De onderverdeling: winkelbedienden 16, kantoor/onderwijzend personeel 29, huishoudelijk personeel 5, overigen 27. SOMMELSDIJK: Een aktieve restauratiecommissie van de Ned. Herv. Gemeente probeert met velerlei middelen geld bij elkaar te krij gen ten bate van de noodzakelijke res tauratie van het kerkgebouw. Er staat een nieuwe aktie op stapel die bestaat uit de verkoop van mapjes met fraaie pen- en potloodtekeningen, gemaakt door Ary Boogerman uit Middelharnis. Het zijn prentjes van oud-Sommelsdljk, van de kerk, de molen en de Wildeman. Wanneer ze voorradig zijn zullen we dat zeker laten weten. Voor Sommels- dijkers, voor Flakkeeërs wellicht ook, maar zeker ook voor oud Sommelsdij- kers lijkt het mapje waardevol te zullen zijn. .£~-^^ .**X^~KU 1^^' Achter de Kerkstraat. Nederland telt 1,2 miljoen bromfiet sen waarvan er ruim één miljoen regel matig worden gebruikt. Driekwart van het park (900.0000 brommers) wordt minstens eenmaal per week gebruikt en 600.000 bromfietsen doen dagelijks dienst. Dit blijkt uit een recent onder zoek van Shell. Van de 16- en 17-jari- gen, die samen een vijfde deel uitmaken van alle bromfietsbezitters, brommen er drie van de vier dagelijks. Met bromfietsen werd in 1976 in to taal 3,1 miljard kilometer afgelegd (ter vergehjking: auto 105 mUjard, fiets 6,1 miljard en openbaar vervoer 19,7 mil jard reizigerskilometers). Van de 3,1 miljard bromfietskm. werd 1,27 miljard km gereden om naar werk of school te komen (41%). Opvallend is dat 16- tot en met 19-jarigen zelfs 59% van de afge legde kilometers in het woon/schoolver- keer afleggen. Van de ondervraagde bromfietsers gaf een op de vier te ken nen na de bromfiets te zullen overstap pen op een autoi De groep 16- tot en met 19-jarigen denkt daar nog sterker over: 41»/o. SOMMELSDIJK Het Mannenkoor „Ons Koor" heeft za terdag 10 juni op een te Oisterwijk ge houden concours de Ie prijs gewonnen. In de Ere-afdeling haalde „Ons Koor" 357 punten; een mooi succes. We hebben een prachtige beeldspraak aangetroffen in een fraai geïllustreerd boekwerkje over „vrijetijds wonen", be doeld om de verkoop van recreatiewo ningen op de buitenplaats Herkingen te animeren. Naast alle informatie over de woningen biedt het boekwerkje ook een blik op het omliggende land. „Het eiland van Goeree-Overflakkee", zo begint de informatie, is als een scho tel, met aan de randen dijken die het omringende water keren. Ook als is, door het afsluiten van zeegaten, aan dit water zijn grootste kracht ontnomen, de dijken zijn er nog. De minnaar van landschapsschoon die op zijn snelle rit van Rotterdam naar Vlissingen even de grote weg wil ver laten wordt voor die moeite ruim be loond. Hij vindt een eiland, zo rijkelijk voorzien van interessante plaatsen en plekken dat de vergelijking met een schotel zich weer opdringt. Nu beladen met landschappelijke deücatessen. Aan de westzijde hoog opgemaakt tot een prachtig duinlandschap dat aan de zee zijde overgaat in een verrukkelijk zee- strand, in het middengebied bestrooid met grotere en kleinere stadjes die steeds weer nieuwe vergezichten ople veren en aan de rand bezet met oude haventjes en ander kleingoed. En in dit land kunt u vrijetijdswonen, zo laat het boekje weten. En over het dorp Herkingen: „Aan de zuidflank van Goeree-Over flakkee, waar het eiland grenst aan het prachtige water van de Grevelingen, ligt Herkingen. Dit dorp is nooit een toeristisch centrum geworden het is zichzelf gebleven. De Visbank staat er nog net zo tegenover de kerk als hon derd jaar geleden, kompleet met het ijzeren vlagje, nog net zo rood als het er ook heeft geprijkt van 1940 tot 1945. De vissers gaan er als vroeger het ha ventje uit om op de Grevelingen hun geluk te beproeven. De meeste inwoners werken op het land en in de kleinhan dels- en Eimbachtsbedrijven. In dit dorp, waar de tijd op kousevoeten gaat zijn rust en stilte nog gewoon. Hier, naast een vriendelijke, zelfbe wuste bevolking, oog in oog met de overweldigende schoonheid van de Gre velingen, omringd door de gelukkig makende eenvoud van een gaaf land schap, kunt u vrijetijds wonen", zo wordt genodigd. Een advertentie in dit nummer vertelt meer over de aanbie dingen. De verkoop is in handen van Van Collenburg Vastgoed b.v. te Vlaardin- gen (010 - 357944). OOLTGENSPLAAT Nieuwe cursus voor E.H.B.O. Bij voldoende deelname zal er aanstaan de winter weer een nieuwe cursus voor E.H.B.O. worden gehouden. Opgave voor deelname kan plaats vinden bij de heer C. W. J. Geerts, Weespad 35 en bij mevrouw N. Kamp-de Vos, Voorstraat 11. Telefoonnummers resp. 1214 en 1346 Deze cursus staat voor een ieder open, ook van buiten de gemeente. Aanmelden liefst zo vlug mogelijk daar het plan bestaat om vroeg in het najaar te beginnen. OUDDORP BEROEPEN. De kerkeraad der Ger. Gemeente alhier heeft een beroep uit gebracht op Ds. E. Venema te Drachten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1