EHAitDEII - ttlEUWS Onderwijs later „Hbtt Kantor" vondedieijdeA in de landbouw in 1976/77 2e blad Dinsdag 13 juni 1978 No. 4698 ZEEUWSE WANDELBNGEN VERVOLGVERHAAÜ Gratis groenten- en fruitkalender Mazda 929 RAMOCO b.v. Bed rijfsuitkomsten Postbus 16000: Vieesvraagbaak TV DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 Nederland komkommerland Plaatselijk nieuws Nieuws uit Zeeland Diploma zwemmen A en B te Stellendam .%/^/^/%/%/^/%/^^^<^^%^»/^^»/^'%/%.^'^.^.'<fc/^'^^.^^<^/%»^»^^^i^^^^^'^'^''*^>'^»'^'^^^'^'^'^»'^>''^'^-'*-^»'^>-' -^-^►-%^%'*-*'*^*-*^'»'*-^r^'^'^'*'»'*-^K^.^»-»-^'*'»'»'*^*/*'^'*'%'»/*^*/*-^K^.<fc.^.'»'^^».-»^*'»^»^ Zonder dat het mijn bedoeling eerst was, komt er nog een vervolg-artikel op de vorige twee. Deze gingen over het onderwijs in de 17e en 18e eeuw. Dit artikel bespreekt het onderwijs in de eerste helft van de 19e eeuw, dus van ongeveer 1800 tot 1850. Ik kreeg name- üjk een boekje in handen, dat over de ze periode vertelt. Het heet: „Het platte land leert lezen en schrijven" en is ge schreven door L. W. de Bree, die nog niet zo lang geleden gestorven is. Hij was leraar geschiedenis aan de H.B.S. te Vlissingen en heeft ook een paar Zeeuwse romans geschreven. De Franse tijd. Op het eind van de 18e eeuw was er al enige verbetering gekomen in de toestand van het onderwijs. We moeten hulde brengen aan de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" die in 1784 werd opgericht door ds. Jan Nieuwenhuijzen. Onder leiding van het „Nut" (zoals het kortweg genoemd werd) werden er scholen gesticht, ver schenen er nieuwe eler- en leesboeken, werden er bibliotheken ingericht. Nog altijd bestaan de Nutsspaarbanken, die uitgegroeid zijn tot een grote bankin stelling. Hoewel geen vriend van het „Nut" spreekt toch dr. A. Kuyper zijn grote waardering uit voor wat deze Maatschappij voor onderwijs en opvoe ding gedaan heeft. „AI was het enkel om haar bemoeiing met het onderwijs, dan heeft die maatschappij nog daarom alleen recht op onze dank. Voor de vun zige krotten, waar men weleer de dorps- jeugd in samenpropte, komen van lie verlede luchtiger, ruimer vertrekken. Er komt methode in geheel het onder wijs". Maar op het eind van die 18e eeuw komen de Fransen in ons land. Wat het resultaat is van hun verblijf, weten we uit de geschiedenisboeken, straks nog meer hierover. Ook zij proberen in ons land het on derwijs te verbeteren. In 1801 komt er een Schoolwet, waarin alles geregeld wordt. De school werd verdeeld in klassen, het werd dus klassikaal onder wijs, anders dan in de vorige eeuwen. Er kwamen examens voor onderwijzer, ze werden verdeeld in vier zangen. Wie tot het geven van onderwijs enige aan leg bezat en kon bogen op een tamehjke bedrevenheid in lezen, schrijven en be ginselen der rekenkunde werd meester van de vierde rang. Voor de derde rang moest je wat kennis van de Nederland se taal hebben en met breiiken kunnen rekenen. Die van de tweede rang moes ten nog knapper zijn en ook verstand hebben van aardrijkskimde en geschie denis. De eerste rang behaalden maar enkelen, dat was het neusje-van-de- zalm, ze moesten ook bekend zijn met wis- en natuurkunde. Stel u dus van de geleerdheid van de schoolmeesters uit die tijd niet al te veel voor. In 1815 noteert schoolopziener Hennequin in het vierde district van Zeeland West Zeeuws-Vlaanderen) zijn bevindingen over de onderwijzers in de 24 scholen van zijn gebied. In de meeste gevallen lezen we: Man van weinig kunde of van middelmatige kunde. Een enkele keer: een goed on derwijzer (Sluis), een meester met ge zond oordeel, die plezier heeft in zijn vak en de achting van zijn dorpsgenoten geniet (Groede). Maar ook: een man, die een goed oordeel bezit, maar weinig ge schiktheid om onderwijs te geven (Eede). Of: het nevenambt van brieven- gaarder belemmert de meester in zijn schooltaak (Breskens). O: een braaf man die tot aan de rand van zijn graf is ge naderd en niet meer in staat Is om be hoorlijk onderwijs te geven (Groede). Of: zijn beroep gedurende de zomer is boerenarbeider. De school verdient veel eer de naam van bewaarplaats dan van een plaats waar men de jeugd onder wijs geeft. Dit zijn enkele opmerkingen van de schoolopziener. Deze schoolwet van 1801 heeft niet lang geleefd, is in 1803 vervangen door een nieuwe wet en deze weer door de wet van 1806. Napoleon was gekomen en had ons land gemaakt tot het ko ninkrijk HoUand met zijn broer als ko ning. Bij de laatste wet moest er ook op school het vak Nederlandse taal (taal kunde noem demen het) ingevoerd wor den: slechts weinigen konden schrijven zonder taalfouten. door Barend de Graaff TJitgevery B.V. „Dq Banier" - Utrecht 21 „Ik heb hem eens een keer in het bos ontmoet. Hij liep te dwalen langs de beek. Ik was een wandeling gaan ma ken en dacht: als hij nu maar eens de ze kant uit kwam! En ja hoor! Zonder dat hij wist, dat ik op hem stond te wachten, kwam hij het bospad op. Ik dacht: wacht! en verschool me tussen de struiken. Hij floot een wijsje. Ik herken de het, want dat spelen ze thuis dikwijls. Ik riep: „Hallo! Hallo!" Het schalde door het bos. Hij hield natuurhjk direkt op met fluiten en keek verbaasd rond, waar mijn stem vandaan kwam. Ik dacht: als hij me nu maar gaat zoeken! Ik riep nog eens en nog eens. En ja, hij .kwam tussen de struiken, schoof de takken van elkaar, zag mij en stond in eens lummelachtig te kijken, alsof hij een fee of zo iets zag. We zijn toen sa men wat opgelopen en we hebben ge praat. Natuurlijk over muziek. Ik vond heit wel fijn, maar..." Ze hield verlegen op. Een grote verbetering was, dat men van het spellen der letters van het hele abc afzag en de klankmethode invoerde de letters werden genoemd zoals men ze werkelijk bij het lezen uitsprak. Er kwamen veel eler-leesboekjes over geschiedenis, aardrijkskimde, plant- en dierkunde. Maar de gewone leesboek- jes waren nog niet aangepast aan de ontwikkeling der kinderen, het was veelal nog grote-mensentaal. En ze dro pen van deugd en braafheid, ijver en fatsoen (Brave Hendrik). „Ik maak geen gedruis In mijn ouders huis. Ik zit hier, zoet en stil, En doe wat moeder wil". Armoede. Grote vreugde heerste er in ons land, toen in 1813 de Franse tirannie verdre ven was. We hadden onze onafhanke lijkheid terug. Maar met onze economie was het slecht gesteld. De handel van vroeger was verloren gegaan, de scheepswerven lagen stU. De industrie vertoonde geen tekenen van levens kracht, de werkwijze was verouderd. Onder de bevolking heerste gebrek aan energie en ondernemingszin. In de fa brieken had men weinig machines, er was veel handwerk. En daarvoor kon men goedkope werkkrachten krijgen: schoolkinderen. Duizenden kinderen werkten in steenbakkerijen, textielfa brieken, sigarenfabrieken, bij de schoe nenindustrie, overal in Nederland. Dok ter Coronel heeft er in zijn boek „Mid delburg voorheen en thans" over ge schreven. Het is haast niet te geloven welke toestanden er toen in de arme gezinnen voorkwamen. De verdiensten van de kinderen waren een welkome aanvulling van het gezinsinkomen. Stel u die kinderverdiensten niet al te ge weldig voor: het varieerde van 10 tot 40 cent per dag en daarvoor moesten ze meestal 10 a 12 uur per dag werken. Zeeland had weinig industrie, daar hielpen de kinderen van de dorpen op het land, in de zomer tenminste. Na tuurlijk konden ze dan niet naar school gaan. Bij kinderarbeid behoort dus ook schoolverzuim en daardoor minder le ren, minder ontwikkeling. De schoolopziener in Zuid-Beveland heeft in 1832 van de 26 plattelandsge meenten (dus Goes uitgezonderd) de ge gevens verzameld. Van de 2872 school- plichtigen gingen er in de zomer 1068 naar school (STVo) en 's winters 2181 (76%). De toestand uit de vorige artike len was dus weinig veranderd. Maar ook in Goes gingen lang niet al le kinderen geregeld naar school, hoe wel daar het verschil tussen de zomer en de winter niet zo groot was. Van de 814 schoolplichtigen gingen er 's zomers 402 en 's winters 486 naar school. Dat is in de zomer bijna de helft, in de win ter 60»/o. Hoe is dat te verklaren? Vermoedelijk uit armoede en onverschilligheid van de ouders. Als het enigszins mogelijk is, moesten de kinderen er wat bijverdie nen. Ze hadden ook niet altijd behoor lijke kleren en schoeisel om op school te durven verschijnen. Soms durfden ze niet vanwege het ongedierte, dat ze op hun lichaam meebrachten. Voor een onderwijzer niet plezierig om soms met half-lege klassen te wer ken. Die hadden het in die tijd ook niet breed: van 300 a 400 gulden per jaar moesten ze rondkomen, wat bijverdien ste waren altijd welkom. Als kind leerden ze te weinig, maar sommigen probeerden dit op latere leef tijd in te halen. Zo werd er te Som- melsdijk in de winter van 1836 op 1837 op zondag een cursus in lezen en schrij ven georganiseerd voor volwassenen, waarvan door 70 mensen gebruik ge maakt werd, sommigen waren al boven de vijftig! De tweede helft van de 19e eeuw stond er beter voor, wat het onderwijs betreft. Toen in 1874 de Kinderwet van minister Van Houten tot stand kwam, was het gedaan met de gruwelijke kin derarbeid. Het onderwijs werd steeds beter, de begeerte van de ouders om hun kinderen geregeld naar school te sturen werd steeds groter. Het dieptepunt was voorbij. Middelburg. L. van Wallenburg. „Maar..." drong Liesel aan. „Och!" Klara trok haar schouders op, pakte haar potlood en begon aan de verdere oplossing van de som. „Wat wou je dan?" hield Liesel aan. „Niks hoor! Klara's stem klonk wat kribbig. Trouwens, ik ben nog pas zestien en hij misschien een goed jaar ouder. Maar bij ons op het dorp gaan de jongens en meisjes dan al met elkaar. Heinz, de vrien dvan FUip, gaat al meer dan een jaar met Lotte, de zuster van Rudolf". De meisjes werkten een poosje door. Liesel zei: „Ik heb het!" Ze bedoelde het antwoord van de som. Klara begreep het en met een zucht schreef ze de op lossing, die ze zelE niet kon vinden, in haar schrift over. Weer begon Liesel: „Hou je van Ru- dolf?" „Och, toe nou! Hoe kan dan nou? Maar er komen wel van die verlangens in je op, vind je niet? Als je dat ziet: de jon gens en de meisjes!" „Sommige jongens zijn erg gemeen, weet je dat wel?" Klara knikte, keek over de kap van de petroleumlamp, die op de tafel stond, heen en zei: „Rudolf niet. Vast niet! MaarWeer kwam haar schouder met een ruk omhoog: 't Zou nooit wat kunnen worden met Rudolf en mij. Denk je dat mijn vader het goed zou vinden, zo'n arm schoenmakersjoch? Maar 't is zo'n fijn kereltje!" Ze timmerde met Ideaal voor in de keuken: een groen ten- en fruitkalender waarop men in een oogopslag kan zien wanneer welke soorten groenten en fruit ruim aan de markt zijn. Een dergeüjke kalender is gratis verkrijgbaar bij het Produktschap voor Groenten en Fruit in Den Haag. Er staat ook op hoeveel vitamines en voe- dingszouten elk produkt bevat en ach ter elk prodiikt staat een verrassende receptentip. Bij de bekende appel- en pererassen staan de smaakkenmerken vermeld. Groenten en fruit beschermen uw ge zondheid door hun rijkdom aan vitami nes en voedingszouten, zo luidt het mot to op deze kalender. Dat beschermen kan men letterhjk nemen. Een goede voeding moet ons niet alleen de nodige bouw- en brandstoffen leveren, doch ons tevens doorlopend de beschikking waarborgen over voldoende bescher mende stoffen. De beschermende stoffen zorgen dat de verschillende processen in hét li chaam goed verlopen en geven daardoor weerstand aan het lichaam. Zij regelen o.m. de stofwisseling, ondersteunen het spijsveteringsproces en geven bescher ming tegen infecties e.d. Zij bestaan vooral uit vitamines (vit. A. C, etc.) en voedingszouten (ijzer, kalk e.d.) en ko men in gemakkelijk opneembare vorm in ruime mate voor in groenten en fruit. Zo leveren groenten en fruit, in de normale hoeveelheid gebruikt, de mens per dag bij voorbeeld 44"/o van de be nodigde caroteen (vit. A) en ca. 52% van de benodigde vitamine C. Deze bescher mende stoffen moeten ons op elk uur van de dag ter beschikking staan. Daar om is het gewenst om tenminste drie maal per dag, dus bij elke maaltijd, groenten en fruit te eten. Heeft u belangstelling voor de groen ten- en fruitkalender, stuur dan een briefkaart aan: Produktschap voor Groenten- en Fruit, Bezuidenhoutse- weg 153, Den Haag, vermeld daarop: „Groenten- en fruitkalender" en u krijgt hem gratis thuisgestuurd. 1976, 18.000 km, als nieuw. RENAULT DEALER 01871 - 1662 - 1553 In het jaarlijks verschonend overzicht van de Bedrijfsuitkomsten in de Land bouw (BUL) heeft het Landbouw-Eco- nomisch instittiut de definitieve resul taten gepubliceerd van de Nederlandse Landbouwbedrijven (excL tuinbouw) van 62 SBE en groter in de jaren 1973- '74 t.m. 1976-'77 1). De uitkomsten en overige kengetallen zijn gespecificeerd naar bedrijfsonavang, bedrijfstype en gebied. Ook zijn de ge middelde uitkomsten van sterk gespe cialiseerde bedrijven in de melkveehou derij en van bedrijven met intensieve veehouderij opgenomen. Tenslotte zijn de verschillen in kosten van grond en gebouwen op basis van eigendom en van pacht op eigenaarsbedrij ven in de laatste vier boekjaren vermeld. Uit deze pubUkatie bhjkt onder meer dat de rentabUiteits-ontwikkeling in 1976-'77 in de akkerbouw tegengesteld was aan die in de rundveehouderij. Mede onder invloed van relatief hoge opbrengstprijzen voor consumptieaard appelen, had 3/4 van de grotere akker bouwbedrijven een positief netto-over schot. Dat slechts 6% van de grotere weidebedrijven een positief resultaat had, was voor een belangrijk deel het gevolg van hoge voerkosten, veroor zaakt door de extreem droge zomer. Een gunstig verschijnsel was dat de factor- kosten per SBE, duidelijk minder ste gen' dan in voorgaande jaren en op en kele groepen bedrijven zelfs voor het eerst in tien jaren daalden. In een afzonderlijk rapport onder de titel „Van.bedrijfsuitkomsten tot finan ciële positie" zal in de loop van 1978 een nadere toeUchting worden gegeven zo wel op de in deze pubUkatie vermelde bedrijfseconomische uitkomsten, als op de ontwikkeling van de financiële posi tie van de landbouwbedrijven. L.E.I. 1) Deze pubUkatie kan uitsluitend wor den besteld door overschrijving van 25,— op postrekening Nd. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Econo- misch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden: „Zend pubU katie No. 3.78". haar vuist op de tafel. „Ik heb wel eens meer met hem gewandeld. Gelukkig heeft niemand het ooit gemerkt. Behal ve Filip een keer. Rudolf en ik waren langs de beek gelopen en het pad naar Manuel opgegaan". „Manuel?" „Ja, dat is de boswachter en de jager van de baron. We gingen op een steen zitten, kort bij het huis van Manuel en toen kwamen ze met z'n vieren het bergpad af. Heinz en Lotte en Filip met een vriendin van Lotte. FUip en Rudolf hebben altijd ruzie. Daarom keek Filip zo gemeen en 's avonds dreigde hij het aan vader te vertellen. Maar ik lachte hem uit. Ch! Dan zou Wj zelf er van lusten, want dat meisje, waar hij mee op de berg was, was de dochter van watermolenaar Schulz. Daar zou wat voor hem opzitten als vader dat wist. Raar hè?" „Wat raar?" „Dat van de jongens en de meisjes en dan die verschiUende standen? Waarom zouden vader en moeder er tegen zijn, dat ik met Rudolf ging? En ze zouden misschien geen bezwaar hebben als ik met die gemene jongen van de rent meester „O, met Hugo? Nou,, dat is me er één. Weet je wat Hetta met hem beleefd heeft?" „Kan me niet schelen. Laat die ver haaltjes maar. Trouwens Hetta heeft altijd wat'-. De hoeksteen van onze hoofdmaaltijd wordt vrijwel dageUjks gevormd door het vleesgerecht. En als er één onder deel van het menu is dat nooit verveelt, dan is dat toch wel vlees. Daarmee kimt u werkelijk alle kanten lüt en uw sla ger staat voor u klaar met advies en informatie over de verschiUende vlees soorten en hun bereidingswijze. Behalve de slager en zijn vakkennis staan nog anderen garant voor de kwa liteit van het vlees dat u dageUjks, in diverse variaties op tafel brengt. Daar is om te beginnen de Veewet, die waakt over de gezondheid en behoorlijke le vensomstandigheden van het vee. Daar naast is er de Vleeskeuringsdienst, die het vlees aan een voortdurende con trole onderwerpt en tenslotte de Wa renwet, die dit voedingsmiddel begeleidt in het belang van de volksgezondheid en de te betrachten hygiëne. Wilt u eens meer weten over rund vlees, of over varkensvlees of vleeswa ren in het algemeen, schrijf dan een briefkaart aan: VoorUchtingsbureau Vlees, Postbus 16000, Den Haag met daarop uw vraag. Dat bureau heeft ook talrijke receptentips voor u. Het is volop konikommertijd, letter lijk wel te verstaan. De aanvoeren op de veUingen bewegen zich al enige tijd op topniveau. Nederland neemt wat de prodiiktie van komlcommers betreft een toppositie in op de Westeuropese markt en er zit nog steeds groei in. De Nederlandse tuinders telen meer dan 600 hectare van dit produkt onder glas. Onze enorme komkommerexport beweegt zich vooral in de richting van West-Duitsland. Ne derland heeft in de maanden februari tot en met oktober een importaandeel in de Bondsrepubliek van tegen de 90%. Onze oosterburen -eten jaarlijks een half mUjard van onze kostelijke kom kommers (als je die achter elkaar zou leggen kun je er 4 keer de aarde mee rond). Ze moesten nu een Franse thema ma ken endaarmee was Klara haar vrien din de baas. Een poos werkten ze rustig door, tot de gong ging, wat betekende dat al de leerlingen beneden moesten komen voor de dagsluiting. Liesel vroeg nog even: „Dus je gaat eigenUjk met Rudolf?" „Ben je wijzer! laag klonk Klara's stem. Helemaal niet! Hoe kom je er bij?" „Maar je zou graag wiUen", plaagde ze. „Stilte daar kommandeerde Dr. Blass. We zingen Ued acht en veer tig". De dag op de meisjesafdeling van het Instituut Dr. Blass was ten einde. De zangrepetitie in de oude, hoogge- weLfde kapel achter de Domkerk ook. De dames en heren verlieten het lokaal, dicht gehuld in hun jassen en mantels, en stapten de vrieskou van de winter nacht in. Schneider wipte nog even bij de koster aan, die niet meezong in het koor, maar natuurUjk wel met de zang repetitie te maken had. Morgen moest hij de stoelen en de lessenaars weer op bergen, de vloer vegen en het lokaal weer keurig in orde maken. Het goede, dikke kostersvrouwtje informeerde of Schneider naar zijn zin gezongen had. „Asjeblieft! zei hij. Wat een prachtig stuk en we hebben maar een prima dirigent". „'k WU 't geloven prees de koster. SOMMELSDIJK Oud papier. Het ophalen van het oud papier, voor de kerk van Sommelsdijk van afgelopen zaterdag is prima verlo pen. De opbrengst is 143,75. AUeen één kleine opmerking: alstublieft geen plastic zakken meer gebruiken. DIRKSLAND MOOIE PRESTATIE Op het Nationale Zang- en Muziek concours te Harmeien behaalde Marjo Knöps uit Dirksland in de afd. Uitmun tendheid een eerste prijs met 174 punten Zij speelde op haar akkordeon „Metha- morphose" van J. Verdonk, een modem maar moeilijk te spelen werk. Op 27 mei j.l. slaagde zij voor haar amateur-examen akkordeon voor het diploma C. van de N.O.V.A.M. OUDE TONGE Geslaagd: Aan de Pead. Academie School m. d. Bijbel, Beukelsdijk te Rot terdam slaagde voor onderwijzeres mej. Anneke Kanters. ------O------ THOLEN Afsluiting Nieuwe Pad. Het verbin dingsstraatje Nieuwe Pad tussen de Oudelandsepoort en Regentessestraat is met ingang van 8 juni afgesloten voor fietsers en bromfietsers. De Nieuwe Pad is nu aUeen toegankelijk voor voetgan gers en kleine auto's die moeten laden of lossen bij verenigingsgebouw De Wingerd. Bisamratten. Op Tholen en St. Phi- lipsland zijn er in de maand mei 46 bi samratten gevangen door de rijksratten- vanger J. MeijU uit Poortvliet en zijn assistenten. Zwemclub De Eendracht. Bij de door de zwemclub De Zuidwesthoek te Hoo- gerheide georganiseerde wedstrijden won K. Timmer op de vrije slag meisjes en M. de Jonge op de 50 meter vrije slag meisjes. D. Brazilay won de 50 meter vrije slag voor jongens en A. van Dijke won de 50 meter rugslag voor meisjes. Zowel biJ de meisjes als bij de jongens werd De Eendracht derde bij de esta fette. Colleges Bevelanden en Tholen In een te "Hiolen gehouden vergade ring werd besloten, dat het periodiek overleg tussen de coUeges van gemeen tebesturen op de Bevelanden en Tholen besloten moeten bUjven. Het merendeel van de burgemeesters en wethouders voelt er niets voor het meer openbaar maken van de vergade ringen. POORTVLIET Opening Budelpack B.V. De commissaris der Koningin in Zeeland Geen stad in de omtrek heeft zo'n be kwaam musicus als wij hier. Herr Kan tor Kuhlenkampf is tot ver buiten de stad beroemd. Met z'n hoevelen zijn juUie nu wel?" Schneider dacht even goed na. „'k Denk tegen de tweehonderd. Ja, ja! Vast wel!" „Met de muzikanten mee?" vroeg de koster. „Nee, nee! Die tel ik er niet bij. Dat zijn er minstens twintig. En spelen dat die kerels kunnen! Enorm! Vooral Herr Caltenbum. Die speelt de eerste viool en de viool-solo. Je wordt er koud van als je het hoort". En met zijn zware basstem neuriede de schoenmaker de melodie van de beroemde solo uit de ouverture van het oratorium^ dat ze aan het instuderen waren. „We zingen met deze Kerst de helft en we blijven studeren, dan kimnen we het volgend jaar het oratorium in ziJn ge heel uitvoeren. Het vrouwtje had een bak hete koffie ingeschonken. Schneider dronk zijn kopje leeg, stopte nog een verse pÜp, trok zijn dikke overjas aan, nam de bergstok, groette de koster en zijn vrouw en begon aan de lange tocht door het Serchenhain, langs de Teufelskluft naar huis. Ja, 't was wel koud, maar dat deerde Wilhelm Schneider niet. Van binnen was hij geheel vervuld van het genoegen dat hij gesmaakt had en toen hij een- Er waren zaterdagochtend 10 juni j.l. 93 deelnemers(sters) in het Stellendam- se zwembad voor K.N.Z.B.-diploma- zwemmen. 48 jongens en meisjes slaagden voor het diploma A (2 werden afgewezen). Voor het B diploma slaagden alle 43 deelne- mers(sters). Voor de K.N.Z.B. was vertegenwoor digd dhr. H. P. V. Dijk, diploma-consul van de K.N.Z.B. uit Rozenburg, die ge assisteerd werd door dhr. S. v. Seters en dhr. M. A. Snoey, uit Stellendam. Voor diploma A. slaagden: uit Stel lendam: Germa Kouramanis, Marianne Langedoen, Richard v. Noort, Janette v. Dijke, Miranda Struijk, Wim Redert, Edwin Hobbel, Jaap v. d. Boom, Laura Jansen, Danielle v. Seters, Cees v. d. Ben, Jan v. Dam, Robert Kristel, Martin Riemens, Barend v. d. Ree, Elma v. d.. Ree, Jan v. d. Ree, Erica v. Es, Gea v. Es, Barbare v. Meekeren, André de Vo gel, Jacqueline v. d. Steenhoven, HU- brand-Jan Bruinsma, Jan Kooyman, Lianne Visser. Uit Ouddorp: Jolanda Hoek, Ingrid de Groot, Evelien Flohil, SUvia Hame- lijnck, Pia Troost, Krijn v. d. Bok, Jaap Santifort, Marga Meijer, Robert Welte vreden, Jolanda v. Splunder, Bas v. Splunder, Pieter Weltevreden, Janneke V. d. Kooij, Jolanda Hoek. Uit Goedereede: Carola v. Dam, EUa de Vogel, WUly den Eerzamen, Krijntje den Eerzamen, Jan Tanis, Cony Looij, José V. Houten, Comelis Tanis, Martin Sjouken. Uit Stellendam voor dipl. B. Anton Gebuis, Jeanet v. d. Nieuwendijk, Ger- da den Breejen, Maria L. v. Dam, Carola Roskam, Silvana Arrias, WUjo v. d. Nieuwendijk, Albert Hakvoort, Remco Braber, Ab Gebuis, Heleen Troost, Me- Itnda Kiehncke, Arjan v. d. Nieuwen dijk, Liesbeth Biemond, Hendrieke Velt- huizen, Marja Pijl, Jeannet Troost, An- net de Waal, Baiikje Bruinsma, Marijn Huber, Jolanda v. Soest, Marinus Kooy man, Jolanda Eickhoff, Thea Gielen, Arianne Kostense, Peter v. d. Nieuwen dijk, Marius Oskam, Martin v. Lenten. Uit Ouddorp voor dipl. B.: Monique SmeUk, Joost de Jong, Harry Westhoe- ven, Dinette Breur, Marcel Wagenaar, Diederik Schwaanhuijsen, Kees Klijn, Alex Hamelijnck, Arianne v. d. Kooij. Uit Goedereede: Steven van Gelder, Wout Bakelaar, Krijnie Tanis, Tonny Grootenboer, Jacqueline Mulder. dr. C. Boertien, opent vrijdag 16 juni de verpakkingsfabriek Budelpack B.V. aan de Paasdgk. Roode Kruiskollekte. De te Poort- vliet gehouden koUekte voor het Ned. Rode Kruis heeft 1717,opgebracht. maal buiten de stad was, Uep hij weldra te zingen. Hij kende de melodieën gauw uit zijn hoofd en er zullen in het bos heel wat vogels wakker geworden zijn door de zware basstem van de man, die aan de stadszijde de Adlerhöhe beklom om langs de ruïne en de Teufelskluft de andere kant van de berg weer af te da len, zo op huis aan. Meer dan een uur lopen en dan sneed hij nog een flink stuk van de weg af, door het smalle paadje langs het ravijn te nemen. De grote weg was veel langer. Het pad langs het ravijn kortte de afstand flink af. Je moest wel uitkijken op dat pad. Een vreemdeling hoefde het heus niet te proberen. Aan de ene kant steeg het rotsachtig gebergte steil als een muur omhoog en aan de andere kant gaapte het vele meters diepe ravijn, waar één van de sprengen van de Süberquelle ontsprong. Het pad was hier en daar nog geen twee meter breed. Voor Wil helm Schneider was dat geen bezwaar. Kind van de bergen als hij nu eenmaal was! Stevig liep hij door. Maar soms ook bleef hij even staan. Vooral deze avond. Niet omdat hij moe was, maar omdat de voUe maan scheen, zodat het wUde bergland baadde in haar zilver licht en zo mooi was, zo verheven schoon, dat de schoenmaker Schneider het niet laten kon om er even voor stil te bUjven staan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5