hmbvethtse Criminaliteit op Goeree-Overflaicicee met 45% gestegen „Wij liemiddelen \M" Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep t lli'» ,li?r 51e jaargang Vrijdag 9 juni 1978 4697 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweetnaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond voaraOezékertieidt 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD SCHOOLVERLATERS AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. JAARVERSLAG RIJKSPOLITIE: Liefst verduibbeling van het aantal agressieve delicten Leenwenstraat 18 Botterdam-C Telefoon: 010-330288, FLAEEEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. NOG EEN VERRE ABONNEE Inenting tegen polio VOOR MOOIERE bloemsiukjes Fa. KORTEWEG X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoo|ihal i OOK OP VRIJDAGAVOND X X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIODELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 Zandpad MiddeLharnis IVIaandag schoolsportdag in DIrksland Zaterdagavond concert in Ouddorp Oriënterend gesprek IVlinister van Landbouw en Landbouwschap WONDOtEN IN 'TWIT (Bloeiende pruimebomen) Stralende bruiden in lengende dagen, Sonettdoos wit, wat een wonder is dit, bomen in 't wit die een bntüoftskleed dragen. Wond'ren in 't wit die door schoonheid ontroeren hoog opgericht staan ze blinkend in 't licht om ons naar 't land van Gods wond'ren te voeren. Liefdevol weeft Hij het bruidskleed daarboven, witter dan wit, wat verrukking is dit, om au te gaan door de tuinen en hoven. Lanerta. POSTBÖX 8 M MnXDELHAHNIS Bedactie «n advertenties: Kantoor Lenigeweg 13, Saaunelsdijk TcO, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBalbo lALddeilhamU no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract si)eclaal tarlel VINGERLING 3- MIODELHARNIS -TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr.Sniiderweg-Industrieterrein-Stellendam-telefoon 01879-2300 Langzamerhand breekt de vakantie tijd weer aan. De meeste examens van de scholen zijn daarmede achter de rug. In het ene huis heeft vreugde geheerst, in het andere was teleurstelling. Som migen lopen misschien wel met zelfver wijt rond, ze hadden beter gekund, maar hebben het niet gedaan. In veel gezinnen waren het wat ze nuwachtige dagen. De spanning waar onder onze kinderen die dagen hebben geleefd was soms duidelijk voelbaar. Misschien was bij ons ouderen ook wel wat van die spanning aanwezig. Het zijn toch immers onze eigen kinderen! Vandaag nu dat alles achter de rug is, komen voor diegenen die de school kunnen verlaten andere zorgen. Zij moeten aan de slag. Sommigen weten zich aardig te redden en treden na de vakanties een nieuw bestaan in hun le ven binnen. Zij gaan het arbeidsproces In en worden daarbij volwassen. Ten minste de speel-leertijd in hun leven is voorbij en zijn gaan geconfronteerd worden met het leven dat niet altijd zachtzinnig met hen zal omspringen. Hebben wij ze daarop voorbereid of laten wij dat aan anderen over? Het is een vraag die wij ons wel mogen stellen, nu de omgeving waarin wij leven steeds meer satanische trekken gaat vertonen. De teruglopende werkgelegenheid baart juist de schoolverlaters grote zor gen. Het voorgeschreven minimumloon, dat zojuist weer werd verhoogd, doet veel werkgevers zich tweemaal beden ken voordat zij een schoolverlater in dienst nemen. De regering heeft nu et telijke miljoenen beschikbaar gesteld om de grootste pijn voor de werkgevers wat te verzachten. Het is echter niet alleen een financieel -economisch, maar niet minder een so ciaal probleem. Wie als jong mens niet aan de slag kan komen, dreigt gefrus treerd te raken. Zijn lediggang zal zijn gedrag dusdanig beïnvloeden, dat de negatieve gevolgen daarvan misschien wel voor zijn verdere leven richtingge vend zullen zijn. Minister Albeda heeft dat goed be grepen en de schoolverlaters een brief gestuurd om toch vooral maar aan de slag proberen te komen. Die brief is po sitief te waarderen, maar het probleem is daarbij wel dat onze sociale wetge ving dusdanig in elkaar zit, dat het de wetgeving is die dat verhindert. Desondanks zijn wij het met hem eens. Daar komt nog iets bij. Want als wij voor onszelf mogen geloven, dat ons in dit leven niets bij geval overkomt, dan geldt dat ook onze kinderen. Ook hun levensweg is duidelijk door God be paald. De problemen die zij op de eer ste stappen op hun levensweg onder vinden, zijn ook problemen, waarvan geldt dat christenen het „in Zijn hand mogen geven". Hebben wij onze kinderen daar al toe gedwongen? U wrijft zich misschien uw ogen uit wanneer U het woord „dwingen" leest. Want met dwang kin deren opvoeden, daar komt toch immers niets van terecht? Dan hebt U ons niet goed begrepen. Want er bestaat ook een wijze van dwingen, die op onze knieën in de bin nenkamer beoefend wordt, zodat onze kinderen, zonder dat zij zich dat direct bewust zijn, niet over het gebed van vader of (misschien is het wel én) moe der heen kimnen. Wij zullen niets nalaten om onze kin deren in dit leven te doen slagen en la ten wij dan dit eenvoudige middel wel na? NIEUWE TONGE: Oud papier „ApoUo" Aangezien wij het oud papier niet meer kunnen verkopen, zijn wij genoodzaakt na vele jaren het te hebben opgehaald dit te moeten staken. Wij willen met dit schrijven allen die het altijd voor onze Ver. hebben bewaard hartelijk bedan ken en de hoop uitspreken dat we het weer spoedig kunnen gaan ophalen omdat het toch een goede steun is ge weest voor onze verenigingskas. Namens de Zangver. „ApoUo", sekretaris D. H. Visser, U bent voor uw plezier op het water. En aan dat plezier wil een Yamaha buitenboordmotor alleen maar bijdragen. Alle Yamaha motoren zijn getest en worden met volledige garantie afgeleverd. En zo'n garantie kan Yamaha alleen waar maken met vakkundige dealers, die weten wat voor goed onderhoud nodig is, zodat u jaar in jaar uit plezier van uw motor kan hebben. Overal in Nederland vindt u deze Yamaha service-dealers. BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK Ook onze krant heeft in 1977 vol ge staan van gepleegde inbraken, geweld-, plegingen, vernielingen en meer van dat fraais en geen wonder! De criminaliteit op ons goede eiland bUjkï vorig jaar t.o.v. '66 met niet minder dan 45Vo ge stegen te zijn. Geen kleinigheid voor een gebied waar tot voor enkele jaren geleden de deur nog niet op slot hoefde. De politie heeft het er druk mee, zoals overigens al haar coUega's in het overi ge werkgebied van het district Dord recht. De 693 manschappen van het district hebben 1977 dan ook ervaren als een jaar waarin niet sdleen de drukte maar ook de werkdruk is toegenomen. Het was een jaar met 5000 misdrijven waarvan 3300 diefstallen en ruim 800 inbraken, bij welke duistere praktijken oc voor zo'n vier miljoen aan goederen werd ontvreemd. De politie had ook nog andere zaken om naar om te zien, met name de sterk toegenomen verkeerson veiligheid en het van de grond krijgen van een gemeenschappelijke surveillan ce, het klokje rond. Het staat te lezen in het jaarverslag 1977 dat over nog meer zaken een boekje opendoet. Er waren, schrikt U niet, in het ver slagjaar 74 verkeersdoden te betreuren en er vielen 1077 gewonden. Er werden 18 zelfmoorden gepleegd en er gebeur den: 5346 geregistreerde aanrijdingen, 4840 vermogensdeliöten, 92 zedendelicten 36681 verkeersovertredingen, 1018 ver- keersmisdrijven en er werden ruim 10.000 transacties uitgereikt. Ook buiten het district moesten diensten worden verleend en dat kostte het district ruim 64.000 manuren, terwijl er al een per soneelstekort in de diverse groepen van ruim honderd man is. De burgerij heeft in het verslagjaar zo'n dertigduizend hulpaanvragen op de politie af laten ko men. Het verkeer. Het aantal geregistreerde verkeers overtredingen liep in het verslagjaar met 30"/o terug, echter niet alleen maar omdat er minder gepleegd zouden zijn maar mede omdat de politie voor de signalering ervan minder tijd had. Daarentegen steeg het aantal processen verbaal terzake alcoholgebruik door weggebruikers met 30%. Ook het aantal geregistreerde verkeersongevallen steeg, van de 1100 daarbij betrokkenen over leden er 74, 22 meer dan het jaar daar voor. In zo'n 12.200 gevallen werd te hard gereden, zoals werd geconstateerd met de radar-foto- en de radar-meet- auto's. Een hoofdstuk apart is dat van de recherche-dienst. Daarin wordt een glo bale indruk gegeven van de gepleegde misdrijven, 5000 in aantal, variërend van diefstallen tot en met poging tot moord. Alle bij de recherche betrokke nen houden onderlinge informatieve bij eenkomsten omdat een goed georgani seerde informatiestroom van groot be lang is. De onderlinge informaitieuitwis- seling waaraan ook groter waarde wordt gehecht heeft met name op Goe- ree-Overflakkee goed gefunctioneerd, Brug over Goeree's haven krijgt steeds meer gestalte Er wordt hard gewerkt en lekker op geschoten aan de brug die over de ha ven van Goedereede wordt gelegd. Gisteren bespeurde Goedereede een grote aktie toen met 22 meter lange op leggers de betonnen overspanningen werden aangevoerd. Ze werden gelijk keurig op hun plaats gelegd en toen was duidelijk te zien dat er goed schot zit in het karwei. Nog vóór de bouw vakvakanties zal de brug gereed zijn en zal het historische stadje van veel ver- Kijkje vanuit „de Nieuwe Oostdyk" vanwaar de brug op de Prov. weg aansluiting geeft. keersoverlast bevrijd zijn. De brug dient n.l. ter ontlasting van de stadskern waar de nauwe straatjes niet op het te genwoordige verkeer zijn berekend. Na het gereedkomen van de brug kan het verkeer via het nieuwe best. plan „de Nieuwe Oostdijk" vrij gemakkelijk het stadje omzeilen. De brug gaat iets heel moois worden. Het metselwerk zal geheel in de stijl van het oude stadje worden opgetrok ken en ook de gietijzeren leuningen zul len daar uitstekend mee harmoniëren. Het werk wordt uitgevoerd door de Fa. Luymes en Bal uit Ridderkerk, men sen die in Goeree tonen dat het bouwen van zo'n bruggetje hen voor geen pro blemen stelt Onze in Nederland verst wonen de abonnee woont in Roodeschool schreven we in het jubileumnum mer van j.l. vrijdag. Naar aanleiding daarvan ont vingen we een vriendelijk briefje van mevr. Thierry-Verbrugge uit Duitsland, die ook zo'n 350 km van Middeüiamis verwijderd woont maar er toch nog elke 14 dagen op bezoek komt. Dhr. Thierry is als millitair in Duitsland gelegerd; zij wonen in Hesepe. Eüanden-nieuws wordt er trouw gelezen en de krant gaat na lezing nog naar een ander adres. Mevr. de Vries-Vis, Som- melsdijkse van geboorte, wonend in Wallenhout, in de omgeving van Osnabrück. „Wij als oud- Flakkeeënaars kunnen uw blad niet missen", schrijft mevr, Thier ry en zij v/eet maar half hoeveel deugd het ons doet de schakel tussen (oud) Flakkeeërs en hun geboorte(ei)land te mogen zijn. Een enkele krant gaat zelfs naar Nieuw-Zeeland en enkele tien tallen emigranten in Canada en Amerika zijn nog steeds abonnee! NIEUWE TONGE Personen onder de 26 jaar die niet of onvolledig zijn ingeënt tegen polio, kun nen dit alsnog laten doen. Gelegenheid hiertoe elke woensdagmiddag van 15.15 uur tot 15.30 uur in. het „Groene Kruis"- gebouw, Kerkring 17. zo wordt in het jaarverslag geconsta teerd. Jeugdzaken. Het aantal jeugdzaken blqkt met 20"/o te zqn toegenomen, voorzover het gaat over vermogensdelicten. Het aantal agressieve delicten, vernielingen e.d. steeg maar liefst met lOOVo. Van de jon geren die met de politie in aanraking kwamen zijn de meesten jongens tussen de 11 en 18 jaar. De slogan „goed dat er politie is" l^kt steeds actueler te zullen worden Maandag a.s. zal in Dirksland de jaar lijks terugkerende school-sportdag ge houden worden. Er zal door de 4e, 5e en 6e klassen van de lagere scholen van Dirksland, Herkingen en MeUssant aan worden deelgenomen. De dag wordt ge opend half negen 's morgens waarna de scholen onderling hun krachten zullen meten in het zwembad en op het sport terrein, 's Middags om half vier wordt aan de winnende school de begeerde wisselbeker uitgereikt. Zaterdagavond zal in de Ring van Ouddorp, vanaf de muziektent voor het vroegere gemeentehuis een concert wor den gegeven. De plaatsehjke Brassband „Concordia" zal worden geassisteerd door „Sempre Crescendo" uit Middel- harnis. Aanvang van het concert 8 uur. NIEUWE TONGE Verbetering bericht Rode Kruis Elders in dit nummer wordt vermeld dat er op 14 juni een bloedafname- avond zal worden gehouden. Intussen is duidelijk geworden dat het op de 15e zal zijn waarom we dit hierbij verbeteren. Het dageUjks bestuur van het Land bouwschap en de minister van Land bouw met zijn naaste medewerkers hebben op 6 en 7 juni j.l. uitvoerig van gedachten gewisseld over een aantal hoofdhjnen van de landbouwpoUtiek. Het gesprek, dat een zeer openhartig ka rakter droeg, heeft zich toegespitst op de algemene economische ontwikkelin gen in relatie tot het landbouwbeleid, produktie-, afzet- en inkomensvraag- stukken. Tijdens het gesprek met de minister heeft het Landbouwschap veel nadruk gelegd op de kernpunten van het land bouwbeleid, zoals die eerder aan de mi nister zijn voorgelegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1