„Meerdere minder positieve geluiden" Rumptstad b.v. Het verschil; een telefoontje: 't Is goed sparen bij \&iiLanschot Bankiers. Enwij weten eralles van. Rabo Steilendam-Goedereede over 77: lllbaromtaetiii0tgekiseeDF«iig8Ot telHqiendiel701iaaltalsiel00iiia& Deaiidffire504,dfiTI:f22^S,-. nodigtugraaguitvooreen anderekiikopde504. VON DONGEM B.V, NUuws uit Zeeland nUMPTSTAh Fimia P J.van der Ree Zn. Abonneert U op Eilanden-Nleuws I Succesvolle musical van O.B.S. Stellegors te Stellendam Uw huis verkopen? TAIVIBOER Keurslager intro duceert opvolger van slavink DUIVENSPORT Oude Stad IA Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871-12 02 Vert. N. de Jong Na 17.00 uur: 01871-14 91 Sparen met opzegtermijn Sparen met vaste termijn Spaarbrieven (aan Toonder) Sparen met Stijgrente Spaar-Trouw systeem Administratie-en Assurantiekantoor, Binnenweg 6, Middelharnis (Sommelsdiik), telefoon (01870) 2390. „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 2 juni 1978. Onder veel belangstelling van ouders en beltenden, werd door de leerlingen van de openbare basisschool „Stelle gors" een musical opgevoerd. De titel van deze musical luidde: „Een speel tuin't EINDE". Alle 6e Idassers en enkele 5e klassers deden er aan mee, terwijl de resterende leerlingen van lilas 5 als koor fungeer den. Dit vormde, tesamen met de mu zikale gedeeltes van de musical, zo'n harmonisch geheel, wat door het pu bliek met extra applaus werd beloond! De musical maakte het verlangen dui delijk van de jeugd om op een plein een speeltuin te krijgen! Doch door het mi nisterie was daar echter een snelweg gepland. Diverse plannetjes werden bedacht en listig uitgevoerd om alsnog die snelweg te verhinderen. Met als resultaat dat de heren ministers zich toch bedacht en de jeugd de gewenste speeltuin kreeg! Men kan stellen dat deze goed uitge voerde musical veel werk en inzet heeft gevraagd van leiding en meespelenden. Een langdurig applaus van het publiek was de beloning! Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. TJw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-nibriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepuUi- eeerd. ELEKTRISCHE KLEERENBORSTELS Vroeger waren er elektrische kleren- borstels. Waar zijn ze tegenwoordig te koop? Antwoord: Vermoedelijk nergens. Wij hebben althans voor u navraag gedaan bij de belangrijkste fabrikanten en im porteurs van elektrische apparaten, maar óf men kende ze niet óf men ver kocht ze niet meer. Het betrof hier een constructie die wel wat lijkt op de elek trische tandenborstels van onze tijd. Via een klein elektromotortje werden (twee borstels in eenzelfde richting be wogen, zodat het stof er af vloog. Er waren ook apparaten waarbij men de borstels tegen elkaar in kon laten draai en. In de tijd toen motten en vlooien nog gevreesde insecten waren was dat misschien nuttig en nodig. Thans vraagt geen mens meer naar deze apparaten, zo werd ons verzekerd, en bijgevolg maakt men ze niet meer. EMELTEN In onze tuin hebben wij last van emelten. Daar hebben wij emeltenkor- rels voor gekocht. Maar is dit geen ver gif? Antwoord: Eemelten zijn de larven van de langpootmug en ze Imagen aan de wortels van allerlei gewassen. Ze moeten dus bestreden worden, onver schillig of men nu de ene of de andere landbouwmethode aanhangt. Wel is het waar, dat een veelvuldig toegepaste grondbewerking het leven dezer dieren sterk verstoort. Dat is ook met ritnaal- den of koperwormen het geval. Bedoelde korrels moet u beslist ge bruiken, omdat anders al uw gewassen ondergronds aangetast worden. De wer king berust hierop, dat in zoele nachten de emelten boven de grond komen en dan van de korrels eten en sterven. Er wordt dus niets op uw gewassen gespo ten of verstoven. Daarom worden die ook niet besmet of vergiftigd. Gebruikt u dus maar gerust deze korrels. U zult er nooit last van hebben. KRUIKPLAATJES Graag zou ik het recept loijgen van kruukplaetjes. Die worden op Flakkee veel gebakken en wel in een koekepan. Hoe maak je het deeg klaar? Antwoord: Dit zijn dikke, ronde koek jes, die op open vuur, dus in een koeke pan, worden gebakken. Vandaar dat ze zelden of nooit bij een banketbakker te koop zijn want die werkt met een ge sloten oven. Het grondrecept is altijd hetzelfde: bloem, boter (oorspronkelijk echter reuzel), stroop en verscheidene kruiden. Van de laatste is kaneel wel het belangrijkste; er zijn dames die alleen kaneel nemen en geen andere kruiden. Voorts moet men opletten, dat men al tijd een ons bloem méér neemt dan bo ter of suiker. Voor het overige lopen de recepten van plaats tot plaats uiteen. PIEPSPUL Hierbij wat witte bolletjes die ik in de grond rond mijn kaapse viooltjes heb gevonden. Zijn ze schadelijk en wat is er tegen te doen? Antwoord: Dit zijn geen beestjes of insecteneieren maar polystyreen bol letjes, bijgenaamd piepspul. Geen won der dat de potgrond er vol mee zat, want men voegt deze kvmststof bollet jes juist aan potgrond toe om hem luch tiger te maken. Voedingswaarde heb ben ze niet. Voor tuingrond zijn ze te duur maar in potgrond helpen ze wel degelijk. Men zou natuurlijk even goed een wat luchtiger grondmengsel kunnen maken. De naam piepspul berust hierop, dat kinderen er vaak mee op glas kras sen waarbij ijzingwekkende piepgelui- den kunnen ontstaan. TESTAMENT Wij schrikken erg terug voor de gang naar een notaris voor het opmaken van onze testamenten. Wat gaat dat alle maal kosten en moet het beslist met twee als we het eens zijn over één re geling? Antwoord: Die kosten zijn niet zo hoog als u denkt blijkens uw brief. Voor eeneenvoudig testament rekent een no taris ongeveer 80,per persoon. Als u een ingewikkelde regeling in het hoofd hebt, die nauwkeurig moet wor den omschreven, kan het zo'n 120, vergen, maar toch niet veel meer. U kunt evenwel met uw huwelijkspartner niet met één testament volstaan, ook al bent u in gemeenschap van goederen gehuwd. Ieder moet zijn eigen laatste wil laten vastleggen, want al kan de in houd nagenoeg gelijk zijn, er kunnen zich bij opening totaal verschillende omstandigheden voordoen. Om te be ginnen het tijdstip van overhjden. Stapt u gerust bij een notaris binnen. Om te beginnen geeft hij graag en gratis de gewenste inlichtingen en soms is er he lemaal geen testament nodig en kunt u het met een zelf geschreven blad papier (het codicU) af. Dat kost niets. KANARIES STERVEN Ik heb een vogelverblijfplaats ge bouwd van spaanplaat 22 mm, afgedekt met rubberoid. Intussen zijn er 150 ka naries doodgegaan in die volière. Kan het van de rubberoid komen? Antwoord: Kanaries zijn byzonder ge voelig voor de giftige dampen die vrij komen uit spaanplaat, dat wü zeggen uit de lijm die men bij de produktie ge bruikte. Is de luchtverversing extra groot, zodat die gifdampen verwaaien, dan kan het meevallen, maar dan over leven de kanaries in de regel de tocht niet. U moet dus eerst een ander dak maken, bijvoorbeeld van gewoon hout dat niet geverfd of geïmpregneerd is. Daarover kunt u gerust weer rubberoid aanbrengen. Theoretisch is het wel mo gelijk spaanplaat luchtdicht af te slui ten, maar dat kost méér geld en moeite dan vervanging. Vandaar ons advies: weg met die spaanplaat. Er zijn ook al mensen het slachtoffer van geworden. AMBASSADEPERSONEEL Ik kan misschien in dienst treden bij een ambassade, maar nu vroeg men daar of ik wel vergunning had om daar te werken. Waar slaat dat op? Moet te genwoordig iedereen een werkvergun ning aanvragen? Antwoord: U treedt niet in dienst bij een particulier bedrijf of bij de Neder landse overheid, maar bij de regering van een ander land en de Nederlandse wet bepaalt, dat u uw staatsburger schap kan verliezen als u in vreemde staats- of krijgsdienst treedt. U moet dus tevoren wel degelijk toestemming verkrijgen van de minister van justitie. Deze raadpleegt gewoonlijk zijn ambt genoten van binnenlandse zaken( die kan laten nagaan wat voor burger u bent) en van buitenlandse zaken (die behoort te weten wat die buitenlandse staat voor soort werkgever is). U kunt zich voor nadere inlichting wenden tot de afd. bevolking ten gemeentehuize of rechtstreeks tot het ministerie van jus titie, afd. voorlichting. Plein 2 b, Den Haag, telefoon 070 - 61 43 11. MANDARIJNEN Hoe komt het, dat we maar een paar maanden van m.andarijnen kunnen ge nieten en het hele jaar door van sinaas appelen? Antwoord: Van de sinaasappelen worden er zoveel gegeten en (uitgeperst) gedronken, dat het de moeite van de (groot)handel loont om ze uit allerlei landen hierheen te halen, ook al zijn de transportkosten dan wel eens extra hoog. Sinaasappelen worden dus wel geïmporteerd uit Zuid-Afrika, Zuid- Amerika, Australië enz. Het verbruik en derhalve ook de produktie van man darijnen zijn zo gering, dat bijvoorbeeld uit genoemde werelddelen geen uitvoer naar ons land plaats heeiM. Deze citrus vrucht wordt op aarde in hoofdzaak op dezelfde breedtegraad geteeld, maar de plantages in China, Japan en de Ver. Staten zijn voor Nederland van geen be tekenis. Wij moeten onze mandarijen halen uit het middellandse-zeegebied en daarom zijn de mandarijnen hier tot nog toe slechts van november tot en met ja nuari te koop, al kan men tegenwoordig een aantal vruchten langer goed hou den door koeling. Nu er ook grootvruch- tige en lang houdbare mandarijnen worden gekweekt, zal er geleidelijk aan wel verbetering in die situatie komen. ONTSPIEGELD GLAS Hoe wordt vensterglas ontspiegeld? Antwoord: Door het te etsen met scherpe stoffen, bijvoorbeeld fluor. Het gebeurt vaak met ingelijste foto's en platen, maar de afstand van beeld tot glas moet zo gering mogelijk zijn, anders maakt het glas op het menselijk oog een natte indruk. SINT ANNALAND L' Histoire se repète Komt het oude weer terug? Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het college van B. en W. om tussen de Hoenderweg en het nieuwe scholen complex een sporthal te gaan bouwen. De a£m. de Hoenderweg staande wonin- en van Polderman, Dijkema en Jeroense zouden dan afgebroken moeten worden, waar dan een parkeerplaats zou komen. Daar dit plan echter niet beviel, heeft men het ook laten vallen op de huidige ijsbaan, waar dan naast de sporthal ook het toekomstige nieuwe dorpshuls ge pland werd. Het huidige dorpshuis zou dan in de toekomst als bibliotheek gaan fungeren. Wanneer een en ander gerealiseerd zal kimnen worden, zou de vroegere zogenaamde „Aanwas" weer als ijsbaan gaan fungeren, waarmee een oud stukje Sint-Annaland weer in ere hersteld zou worden. Zo zien we, dat ook in Sint-Annaland de geschiedenis zich waarschijnlijk zal herhalen! Een wedstrijd van 800 Keurslagers in Nederland en België leverde een enorm aantal nieuwe en smakelijke vlugklaar- artikelen op. Op het Jaarkongres in Ede werd het allerbeste nieuwe produkt bekroond: KEURSLAGER MEDAILLON. Bedacht door Keurslager Smets uit Lier (België). De Keurslager MedaUlon voldoet aan alle eisen die aan een nieuw-vlugklaar- artikel gesteld mogen worden. Snel te bereiden, smakelijk en betaal baar, en het is zo eenvoudig. Een stukje mals varkensfilet, gevuld met een romi ge crème van tuinkruiden. Na om en om 8 minuten braden serveren. Tijdens het aansnijden komt de crème van tuinkrui den vrij en vermengt zich met de jus. De Keurslagers geloven met dit nieu we produkt een antwoord gevonden te hebben op de steeds groter wordende smaakvervlakking bij de zogenaamde vlugklaar-artikelen. Nadat zo'n 25 jaar geleden de slavink door de Keurslagers werd geïntrodu ceerd, is de markt daarna overvoerd met vlugklaar-artikelen. Dat de kwaliteit het soms verloor van de prijs, laat zich denken. De Keursla ger wil daar eens iets aan doen. KEURSLAGER MEDAILLON is daar het bewijs van. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslagen wedvluchten vanuit Port St. Maxence d.d. 27-5-78. In concours 244 duiven. Afstand 293 km, gelost om 11.40 uur. Eerste duif 16.43.08 uur. W. de Vos 1-15-24-38; Comb. Polder 2-4 -13-18-25-45; C. Vroegindeweij 3-16-50- H. de Vos 5-6-7-8-17-21-26-28-31-43-47; D. W. Kievit 9-19-52-54-56; J. Spring vloed D, Jr. 10-32-42-55-57; A. Bakelaar 11, B. V. d. Doel 12-51-61; J. Vis v. Heemst 14-36; J. Groenendijk 20-39-46; K. Kieviet 22-33-34-48-60; A. de Gans 23-27-49-53; C. Looij 30-35; J. Jongejan 37; L. Wielaard 40-59; R. v. Nimwegen 41; J. Springvloed D. Sr. 44; Gebr. Groe nendijk 58. En een wedvlucht vanuit Wuustwezel d.d. 21-5-78. In concours 288 duiven. Afstand 48 km. H. de Vos 1-9-10-18-20- 29-54-56-72; J. Springvloed D. Sr. 2-22- 40; Comb. Polder 3-7-14-16-34-38-49; J. Jongejan 4-60; J. Springvloed D. Jr. 5- 30-32-44; D. W. Kievit 6-42-64; C. Looij 8-51-63; J. Vis van Heemst 11-23-27-28- 48-69; B. Schellevis 12-47; K. Kieviet 13 -35-67; E. Groenendijk 15-24-26-61; C. Vroegindeweij 17-53-55-71; A. de Gans 19-21-31-41-50-59; Gebr. Groenendijk 25 -57-68; L. Wielaard 33-39-45-65; P. v. d. Boogert 36; W. de Vos 37-43-52-70; B. v. d. Doel 46; J. Groenendijk 58-62-66. THOLEN Reeds 20 sollicitanten voor burgemeestersambt Dr. C. Boertien, commissaris der Konin gin in Zeeland vertelde maandagavond aan de Thoolse fractievoorzitters dat er momenteel reeds 21 kandidaten zich hadden aangemeld voor het burgemees- tersambts te Tholen. Van de kandidaten zijn er 8 hervormd, 6 van de Geref. Kerk, 5 van de Ger. Gemeente, 1 Chr. Gereformeerd en 1 zonder vermelding van geloof. Bij de besprekingen van een profielschets van de nieuwe burgemeester waren de ver schillende fractievoorzitters het wel eens over de bestuurlijke kwaliteiten, maar over de politieke kleur liepen de meningen nogal wat uiteen. Namens de S.G.P. drong wethouder L. J. Koopman er op aan een S.G.P.-er te benoemen. P.v.d.A. fractievoorzitter P. van Schetsen gaf de voorkeur aan een P.v.d. A. burgemeester. De andere heren had den nog geen speciale voorkeur, wel was men het er over eens, dat een S.G.P.- burgemeester teveel partij gebonden zal zijn. En de wensen van de meerderheid van raad en bevolking kunnen wel eens In strijd zijn met de beginselen van de S.G.P. zo was de mening van dhr. J. Versluijs van het C.D.A. SINT ANNALAND Bevorderd. De rayoncommandant van de Rijkspolitie uit Sint-Annaland en Stavenisse, dhr. A. Walhout is met in gang van 1 juni a.s. bevorderd tot plaatsvervangend groepscommandant te Helvoirt. Voor de Rabobank Stellendam - Goe- dereede is hét jaar 1977 weliswaar een goed jaar geweest maar in het jaarver slag 1977 worden toch „Meerdere min der positieve geluiden" naar voren ge bracht. Daarmee wordt o.m. gedoeld op de verder gaande aantasting van de winst vorming in het midden en kleinbedrijf en de teleurstellende prijsontwikkeling voor de akkerbouwers. Voorts wordt ge wezen op de toenemende werkloosheid en niet in het laatst worden de proble men in de visserij besproken. De vangst beperking werkt frustrerend maar door de prijsverbetering van vis en de be perking van de kostenstijgingen is de financiële positie van de visserijbedrij ven niet verslechterd. Helaas moet wor den geconstateerd dat de uitbreidings- eh vervangingsinvesteringen reeds in een vorig verslagjaar tot stUstand zijn gekomen. Andere EEG lidstaten blijken aldus het jaarverslag de vernieu wing en vervanging van de visserijvloot op gedegen wijze te bevorderen. „Deze gang van zaken dient te worden gesig naleerd en te worden omgebogen, zodat niet het gevaar bestaat dat onze visse rijvloot door verpaupering ten onder gaat", aldus het verslag waarbij gewe zen wordt op de grote betekenis van de visserijbranche voor de werkgelegen heid. Met waardering wordt geconstateerd dat in het verslagjaar het bedrag van de uitzettingen als van de toevertrouwde middelen is gegroeid waaruit geconclu deerd kan worden dat het vertrouwen in de Bank opnieuw is toegenomen. De activiteiten in de reizensector is aan zienlijk gestegen terwijl ook de verze- keringsportefeuUle een verdere uitbrei ding heeft ondergaan. Voorts moest gewag worden gemaakt van het overlijden van dhr. A. L. v. d. Vlugt, één van de oprichters van de Bank en vanaf '63 lid van de Raad van Toezicht. Dhr. L. Visser hoopt binnen kort 25 jaar lang lid van de Raad van Toezicht te zijn. Het jubileum zal in een alg. ledenvergadering op bescheiden wijze worden herdacht. Behalve een hoge top betekent de felle injectiennotor ook: extra veilig inhalen.Toch is z'n verbruik matig. De T.l, biedt voorts: stuurbekrachtiging, electrisch bediende voor- portierruiten, een schuifdak, toerenteller, rolveiligheidsgordels, maximaal comfort. En als extra's: leren bekleding, metaaltinten, automatische versnellingsbak. De T.I., dat is echt wat anders. Dat is 't verschil tussen laten schilderen en maar weer uitstel- len.Tussen mooi en lelijk.Tussen beschermd en onverzorgd, us bel ons even. We komen graag langs voor overleg. SCHILDER. EN SPUITBEDRIJF L. Bouwmeesterplein 16 MIDDELHARNIS Tel. 01870 23 81 Publikalii' van het Bodrijfscliap .Schildorsbodrijf U' Rijswijk (ZH). Tm/ift/'TMi'' Er zijn bij Van Lanschot Bankiers 5 spaarvormen met liefst 17 verschillende mogelijk heden. Een uitgebreide brochure over alle spaarvormen van Van Lanschot zenden wij u op aanvraag gaarne toe.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6