EIIAnDEtI - niEUWS vonder lidjden Overdenking RIKKEN b.v. ^^Q^ GARAGE KNOPS „Herr Kantor" VAUXHALL 2e U&d Vrijdag 2 juni 1978 No. 4695 HET KITKVENSTER blik op kerk en samenleving brengt een zig-zag naaimachine geheel compleet van 389,tijdelijik voor officieel dealer voor W. RIKKEN B.V. Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 35878 Contactdag Kinder boerderij en open Zomerfeest Hernesseroord WASAUTOMAAT DEFECT? voor snelle reparatie I 01877 -1236 I uit de Heilige Schrift iVlosseizaadvisserij Verbod voor iiokhanenvisserij Uw huis verkopen? TAIVIBOER Boeten voor zagerspitters Opdracht voor levering nieuwe viskotter GERo altyd voor iedereen X 15% korting X X A. Vroegindeweij X X Westdijk 46 - Mddelliarms Bloedplasma-avond van het Rode Kruis Dan heeft u goed gekozen. 50 jaar Reakties Een groot goed 50 jaar Eilanden-nieuws. Dat is na tuurlijk geen feit van wereldschokken de betekenis. En toch zou het vreemd zijn wanneer we deze gebeurtenis in dit hoekje van de krant maar ongemerkt voorbij zouden laten gaan. Want zolang de krant bestaat, zolang bestaat ook het Kijkvenster. Dat laatste wil niet zeggen dat ook Waarnemer 50 jaar „bestaat". En zeker niet dat het in die 50 jaar steeds dezelfde Waarnemer is geweest die door het ven ster keek. De wacht werd weleens afge lost, hoewel ook weer niet zó vaak. Laten we het zó zeggen: Waarnemers zijn gekomen en gegaan, maar het Kijk venster is gebleven. „Blik op kerk en samenleving". Zo luidt sinds enige tijd de ondertitel van deze rubriek. Er wordt gepoogd wekelijks een ak- tueel onderwerp in het vizier te Icrijgen en dat van commentaar te voorzien. Soms is dat een maatschappelijk, soms een politiek, soms een kerkelijk onder werp. De ene week is er meer nieuws dan de andere. De ene keer is het nieuws interessanter dan de andere. Maar er is altijd wel iets. En zo niet, dan babbelen we zomaar een eind weg. Een rubriek als deze heeft per defini tie iets subjektiefs. De Waarnemer se- lekteert het nieuws, maakt er een keuze uit en geeft er zijn visie op. Zijn visie, waar niet iedereen het mee eens hoeft te zijn, waar ook niet iedereen het mee eens kan zijn. Zoveel hoofden, zoveel zinnen, zeggen we. En zoveel abonnees, zoveel meningen. Meningen die weer afhankelijk zijn van eigen achtergrond, politieke partijkeuze, kerkelijke rich ting enz. Daardoor sta je als Waarnemer iedere week weer voor een probleem. Er komt heel wat op je af, vanuit de dagbladen, de periodieken, de kerkelijke pers. Maar is datgene waar op een bepaald moment je interesse naar uitgaat, ook werkelijk aktueel? En als je erover schrijft, zal het dan de interesse van de lezers heb ben? En sta je niet te gauw klaar met je oordeel? En als je dit aan het papier toevertrouwd, zullen er dan geen reak ties komen? Nu doe ik dit werk alweer lang genoeg om te kunnen spreken vanuit enige er varing. Toen ik ermee begon zei mijn voorganger: „Als je niets hoort is het meestal goed". Dat is in de loop der ja ren waar gebleken. Lezers reageren al leen als ze het ergens niet mee eens zijn. Daar ben je weleens dankbaar voor, want dan bUjkt tenminste dat je ge schrijf gelezen wordt. Zou je nooit iets horen, dan zou je denken dat iedereen systematisch je rubriek overslaat. Maar zo nu en dan komen er ineens een paar pennen in beweging en dan weet je het: Ik word in ieder geval gelezen. Toch over het geheel genomen zijn de reakties miniem. Daar kunnen ver schillende oorzaken voor zijn. Het is toch mogeUjk dat een groot deel van het lezersbestand dit hoekje niet inkijkt. Het is ook mogelijk dat een categorie abonnees denkt: Laat hem maar klet sen! En de derde mogelijkheid is natuur lijk dat je zo kleiirloos schrijft dat iedereen het er wel mee eens moét zijn. Hoe dan ook, de krant bestaat 50 jaar en het is gebleken dat deze rubriek toch wel in een behoefte voorziet. Ik heb u zómaar eens deelgenoot gemaakt van de zorgen die een Waarnemer kan hebben als hij z'n hoekje vullen moet. Daarom gaan we, als de Heere ons het leven en de kracht geeft, maar gewoon door. En reakties zijn altijd welkom. Laten we tenslotte met dankbaarheid vaststellen dat we deze krant een halve eeuw mochten hebben, en dat we daarin de vrijheid hebben voor onze mening uit te komen. Een mening die altijd weer zal moeten worden getoetst aan het Voor de derde opeenvolgende keer wordt op 17 juni a.s. een „Contactdag Kinderboerderij" gehouden, benevens een Zomerfeest, georganiseerd door „de Brugh". We willen nu alvast enkele onderde len van het druk gevulde feestprogram ma meedelen. 09.30 - 12.00 uur: Kinderspelen voor de uitgenodigde scholen. De verschillende scholen zullen per klas tegen elkaar uitkomen. 12.00 - 13.00 uur: Piknik voor de deelne mers aan de kinderspelen. 13.00 - 16.15 uur: Gevarieerd program ma o.a.: stands, zoals: Koek en Soopie - Rad van Avontuur - Ballengooien - Ringwerpen - Kegelen - Touw tje trekken - Hora. Voetbalwedstrijd: bewoners Hernesseroord - ouders. Schapen scheren, spinnen, weven Optreden Sempre Crescendo en Brassband. Optreden Oostmoerse Ruiters Optreden Kindercircus. 16.15 uur: Prijsuitreiking van ochtend- spelen. 16.30 uur: Balonnenwedstrijd. Alle kinderen van het eiland en van Hernesseroord zijn op deze dag welkom op Hernesseroord. Woord en de belijdenis der kerk. We beseffen, geloof ik, nog te weinig dat dit een groot goed is. Want de pers is een machtig wapen, ook tegen de geest van de tijd. En naarmate de tijd geest veld wint, wordt toch ook onder ons het besef levend dat we de krachten moeten bundelen en dat we ons tegen die tijdgeest hebben te wapenen. Juist vandaag las ik een stukje van Prof. C. Veenhof, die met dankbaarheid vaststelde dat een krant als het Refor matorisch Dagblad in korte tijd meer dan 42.000 abonnees heeft gekregen. Daarnaast bestaat in Vrijgemaakte kring het Nederlands Dagblad met een oplage van 20.000. Hij noemde ook ver schillende kerkelijke bladen aan de rechterzijde van de Gereformeerde Ge zindte. Dat zijn verheugende cijfers, die wel niet alles zeggen, maar die toch spreken! Want op deze wijze komen de Reformatorische beginselen toch nog in duizenden gezinnen. En daarom mogen we ook het 50-jarig bestaan van EUan- den-nieuws in alle ootmoed, maar ook met diepe dankbaarheid herdenken. WAARNEMER. HERDENKEN „Want Gij zflt mij een hulp geweest". David, de man naar Gods hart, heeft dit geloofsgetuigenis uitgesproken in psalm 63. Hij mocht terugkijken op de weg, die hij gegaan had. De Heere was voor hem geweest de nimmer beschamende toe vlucht. Hij was omringt van velen, als hij dit uitspreekt. Maar, hij zegt niet tot de mannen, die bij hem zijn dat hij staande is gebleven dóór hun hulp. Daarmee miskent hij niet de trouwe hulp en vriendschap van hen, die in de nood en de strijd hem trouw bleven. Maar hij mag door het geloof zien dat dit alles vrucht is van de trouw en de bewaring des Heeren. De plaats waar deze belijdenis wordt uitgesproken is: toen hij was in de woestijn van Juda. Hij was niet in een paleis, maar in een veldleger. Ieder ogenblik kon de boodschap komen om op te trekken. Dan wachtte weer een andere strijd en een andere legerplaats. Hij mag, als hij in de woestijn is ge tuigen: „O, God, Gij zijt mijn God". Als David op zich zelf ziet is er bij hem geen oorzaak aan te wijzen dat de Heere een hulp was. De Heere was hem een hulp geweest. Dat is tot verwonde ring van het hart. Hij mag daarin op merken de onveranderUjkheid in God. Deze woorden van David zijn een ge tuigenis bij de herdenking van het 50 jaar bestaan en verschijnen van ons streekblad: „Eilanden-nieuws". Wij schrijven: ons blad. Zo is het in derdaad. Immers „EUanden-nieuws heeft deze plaats gekregen in vele ge zinnen. Haar plaats is dan ook een bijzondere. Haar uitgave steunde op de begeerte van een deel der bevolking, die naast een eerlijke ook een principiële bericht geving verlangde. Gezien de ontwikkeling van het staat kundig en maatschappelijk leven moest het ook dienen om gegrond op het Woord des Heeren een antwoord te geven op de vele vragen, die opkwamen en zich voor deden. Voorwaar, geen geringe taak. De opzet van een streekblad als dit, plaatste hen midden in de strijd. Dat waren de man nen van het eerste uur zich goed bewust. Toch heeft de Heere hen daarin niet beschaamd. Als na 50 jaar ons een te rugblik wordt vergund, zijn er vele za ken, die onze aandacht hebben. Ook nu is de plaats: „In de woestijn". Dat is toch de plaats waar de Heere in leidt en bewaart. Het is goed dat voor ogen te houden. Toen David van uit de spelonk van AduUam optrok was er slechts een hand vol getrouwen bij hem. Tegenover de macht en de kracht van Saul en zijn leger was het nietig en ge ring. Toch heeft de Heere betoond te staan aan de zijde van dit kleine getal. Zo mogen wij in alle schuchterheid spre ken van de hulp des Heeren aan het kleine getal dat het aandurfde „Eilan den-nieuws" te laten verschijnen. In de woestijn van Juda trok een ge ringe schare op en met inzet van alles wat ze hadden, zelfs hun leven, hebben zij het met Gods hulp aangedurfd. Zij zijn niet beschaamd geworden. David mag schrijven: „Gij zijt mij een hulp geweest". De Heere wil met geringe middelen, grote zaken uitvoeren. Het ging niet om winstbejag, maar de zaak des Heeren drong. Zo trok ook 50 jEiar geleden „Eilanden-nieuws" op, om een bood schap te brengen zonder geldelijke voor delen na te streven. Hoe belangrijk is immers de voorlichting in het perswezen De geschiedenis van de volken leert ons daarvan de zegen, maar ook de vloek. Hoevele volken zijn in het verleden door de nieuwsmedia gedreven in de paden der zonde en revolutie. Maar, hoe heeft de Heere ook zijn zegen geboden in het houden van Zijn geboden. Door per soonlijke mededelingen van lezers weten wij, dat ook de overdenkingen uit de Heilige Schrift tot zegen zijn geweest. David heeft in de woestijn strijd ge voerd. Zij hebben zijn ziel gezocht, zo schrijft hij, maar zij hebben niet over- mocht. De loopbaan van „Eilanden-nieuws" is niet zonder strijd verlopen. Voor velen was het blad een doorn in het oog. Toch, heeft de Heere betoond: „Gij zijt mij een hulp geweest". „Daar heeft de vijand boog en schild en vurige pijlen op ver- spUd". Om ook na 50 jaar getrouw aan de op zet een boodschap te mogen houden, zal dezelfde ijver en liefde geëist worden. Dat zal het blad alleen de plaats doen behouden, welke de Heere in het ver leden gaf. De belijdenis uit Psalm 63 en de we tenschap, dat de Heere een hulp was, eist dit ook. Dat geeft voor de toekomst de enige garantie van het waardig voortzetten van het werk dat toebetrouwd werd. Bewaar het pand, u toebetrouwd. Dat geeft verwachting voor de toekomst. Dan kon David schrijven: „In de schaduw van uw vleugelen zal ik vro lijk zingen". Gelijk een vogel zijn beschermende vleugelen uitbreid over haar jongen, zo veilig zjjn zij, die het op de Heere wa gen mogen. Dan stijgt een loflied op in het hart van de zanger Israels. Hij mag blij zijn in God. Na vele klaagliederen, is zijn hart verblijd in de Heere. Hoe wonderlijk is toch het geloofsle ven. In de woestijn, na de strijd zich veilig in God te weten. Zo moge het ook zijn wanneer wij ge denken het vijftig jarig verschijnen van ons blad Eilanden-nieuws. De bij zondere plaats welke de Heere gaf legt verplichtingen op. Dan is er ook nu, ja misschien meer dan ooit een taak. Mijn ziel kleeft U standvastig aan Gij ondersteunt mijn zwakke schreden; Uw rechterhand, vol mogendheden, Doet mij getroost en veilig gaan. Dirksland. Ds. P. Blok. Het verruimen van de grenzen waar binnen op het Friese Wad, mocht wor den gevist, zoals die in de week van 22 tat 26 mei door de Inspectie der Visse rijen is toegestaan, heeft voor de mos selzaadvisserij uitstekend gewerkt. Vooral in het Bosgat (een deel van het Friese Wad, waar eerst niet mocht wor den gevist werd een tamelijk goede bank ontdekt, waarop door plm. 50 schepen werd gevist, op zaad van uitstekende kwaliteit. Deze week is de visserij verdeeld, de meeste schepen zullen op het Friese Wad blijven vissen, maar een ander deel zal vissen op het Groninger Wad, maar uitsluitend dat deel van de vloot, dat percelen om te bezaaien in Zeeland be zit, want uitsluitend in Zeeland mag het zaad van het Groninger Wad worden uitgezaaid. ------O------ Dhr. P. J. Huijbrecht te Terneuzen, lid van de Prov. Staten van Zeeland, heeft de aandacht van Ger. Staten ge vestigd op de visserij op kokhanen of kokkels, zoals deze de laatste jaren wordt verricht met de z.g. zuigappara- tenvisserij. Dhr. Huijbrecht is van mening, dat door deze sterke zuigapparaten, de ge hele zeebodem c.q. de bodem van Oos- terschelde zodanig wordt verwoest dat er gevaar bestaat voor alle andere die ren die in en op deze bodem leven. Hij wil de structuur- en milieuverwoesten de apparatuur verbieden. Door de rechtbank in Rotterdam wer den vorige week een aantal zagerspit ters uit West-Brabant fors beboet, we gens het vernielen van mosselzaad- en mosselzaadpercelen in Volkerak en in de Oosterschelde (Gouweveer-polder). Vooral op de percelen van de Firma Hoogerheide te Bruinisse werd enorme schade aangericht. Veroordeeld werden J.J., W.C, L. van C. en G, van H. uit Roosendaal, P. van C. uit Stampersgat en C.K. uit Zegge tot boetes van 500,tot 750,De beide eerste verdachten werden tweemaal op heterdaad betrapt. De schade die men met intensief za gers steken op een mosselperceel kan worden aangericht kan in de tienduizen den guldens belopen, maar de zagerspit ters realiseren zich dat blijkbaar niet. Hun doel is zoveel mogelijk zagers spit ten en zagers houden zich bij voorkeur op, op mosselpercelen tussen de mosse len, een kUo zagers brengt een spitter al gauw 60,op. Met walkie talkies waarschuwen de spitters elkaar als ze onraad zien of vermoeden. En het ge vraag naar zagers, die als visaas worden gebruikt, neemt nog steeds toe. Alleen voor vrijheidsstraffen is een zagerspit- ter bang. De Firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse kreeg opdracht tot het leveren van een nieuwe Noordzeeviskotter aan de rederij Firma Bakker te Den Helder, geheel naar de eisen des tij ds in te rich ten. Rederij Bakker is eigenaar van vier Noordzee viskotters en de nieuwe kot ter gaat de H.D. 25 vervangen die naar het buitenland is verkocht. Het schip zal worden gereedgemaakt, bij Maaskant B.V. te Stellendam, waar het casco, overgebleven uit een andere transaktie al gereed ligt. De opdracht is opnieuw aan een stralïke tijdslimiet ge bonden, maar Maaskant heeft al meer bewezen, dat op dit gebied nogal wat kan worden gepresteerd. In elk geval be tekent het wel een half jaar werk voor het SteUendamse bedrijf. De levering van een nieuwe Noord- zeekotter voor Nederlandse rekening, in een tijd, van contingentering van de vangsten en inkrimping van de vloot is wel een bijzonderheid. POORTVLIET Frontale botsing, drie gewonden Een auto, bestuurd door M. B. A. uit Rotterdam, reed maandagavond op de PoortvUetsedijk, richting Poortvliet, in een onoverzichtelijke bocht op de lin- kerweghelft. Hij botste daardoor op een tegemoet komende auto bestuurd door H. J. P. uit Poortvliet. De beide bestuur ders en een inzittende van A.'s auto werden gewond en overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. X op alle komplete cassettes X afd. Middelhamis, Sommelsdqk, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet Voor Den Bommel,, Stad aan 't Haring vliet, Sommelsdijk en Middelhamis vindt de bloedafname plaats op maan dag 12 juni 1978 van 18.00 tot ongeveer 20.30 uur in de Sporthal te Middelhamis. Hiervoor ontvangen de donors een oproepkaart. Nieuwe donors tussen 18 en 65 jaar kunnen zich opgeven bij Mevr. Franzen, Oudelandsedijk 6, post Middelhamis (tel. 01875 - 359) of op maandag 12 juni in de Sporthal. Willen de donors a.u.b. op 12 juni de Zegelkaart en de oproepkaart meebren gen? Hij scoort lioge kijkcijfers De Vauxhall Chevette is populair bij een breed publiek. Dat komt omdat de Chevette gevoel voor stijl, luxe en komfort goed kombineert met pittig rijplezier. Z'n motor - een 1256 cc 4 cylinder is betrouwbaar en z'n weg ligging sportief en stabiel. 't Kan best zijn dat de Chevette ook bij u hoge ogen gooit. Moet u 'm wel even komen bekijken. Op uw gemak en ongestoord. Als u ons daarbij nodig heeft, dan even 'n seintje graag. Doe 't wel, nog voor u 'n nieuwe wagen kiest. Want anders kiest u misschien verkeerd. Vauxhall Chevette. Leverbaar in 9 uitvoeringen met 2,3, of 4 deuren. Vanaf f 11.558,-, incl. BTW ex. General Motors Continental, Rotterdam. Prijswijzigingen voorbehouden. Uw Vauxhall/GM Ranger/Bedford dealer: Langeweg 113, Tel. 01870-20 43/22 22, Middelharnis. Financiering mogelijk via het GM ACN-plan. VERVOLGVERHAAIJ door Barend de Graaft Uitgeverij B.V. „De Banier" - Utreclit 18 „Ha, schoenmakertje zei de burge meester, toen Rudolf binnenkwam. Excuseer me even, heren. Ik moet Ru- dolfje even hebben. Kom mee, jongen". De grote man stond een beetje moei lijk op. Zijn buik, met de gouden horlo geketting er overheen gespamnen, kwam ver over de tafel. „Kom eens even mee!" Rudolf volgde hem tussen de mensen door, die ruim baan maakten voor „de Bierton" dacht Rudolf, en hij knip oogde tegen zichzelf. Even kwam een hand op zijn schouder. Hij keek op en zag, dat het Manuel, was. Ze groetten elkaar als goede bekenden. De burgemeester opende een deur, Rudolf volgde hem en kwam in de gang van het woonhuis. De mooie, deftige gang, waar hij vanochtend gebloosd had bij het passen van de schoentjes van Klara. Zou hij nu mee moeten in de deftige huiskamer? Zou de burgemees ter hem daar vragen om in de plaats van zijn vader...? Zou...? Maar de burgemeester deed niet de huiskamerdeur open, maar die van de kelder. „Ga maar eens voor, jongen!" Rudolf zag een brede trap van steen rode plavuizen. Er kwam een kUle lucht omhoog, met die bepaalde geur van kel ders in de zomer. Hij hoorde iets. Waren er mensen in de kelder? De burgemees ter, die hem volgde, duwde hem tegen de schouder, dat hij door moest lopen. In de kelder was het bijna donker. In de muur, naar de tuin, was ook slechts één klein raampje. Toen hij met de burgemeester op de keldervloer stond, hoorde hij duidelijk het ademhalen van mensen. Er waren dus Naast hem klonk het geluid van een lucifer, die aangestoken werd. Even la ter brandde een kaars en daarvlak naastelkaar, handen en voeten stevig gebonden, zaten PiUp en Heinz. Rudolfs mond ging open en verschrikt keek hij de grote man naast hem aan. Even voel de hij zijn hart bijna stilstaan. Zou hij naast hen moeten gaan zitten en ook ge bonden worden? Dacht de burgemees ter, dat het een eerlijke vechtpartij was geweest, zou „Dat zijn geen vrinden van je, hè?" Zwaar klonk de mannenstem. Rudolf schudde het hoofd. „Ze hebben je voor de tweede maal gemeen behandeld, hè?" Rudolf knikte. „Ik wou je maar even laten zien, dat ik een rechtvaardig mens ben. Ik weet precies wat er op de ruïne is voorgeval len. De dwazen hebben er over opge schept. Tegen mijn dochter Klara. Pch! De stumpers. Klara eiste, dat ze direkt naar boven moesten gaan om jou los te maken. Maar wat zei jij, Pilip, tegen Klara?" Filip zweeg. Doch, toen zijn vader een stap naderbij kwam, klonk, half ver staanbaar: „dat hij tot zonsondergang..." „Ja, en je loog ook nog. Want je wist, dat een groepje meisjes, dat toevallig ook naar de ruïne geklommen was, hem had bevrijd. Dat heeft je zuster Lotte verteld. Lafaarden! En nu jij, Rudolf. Vertel op! Ik wil de hele waarheid. Lieg niet!" Rudolf had niets te verbergen en hoe wel hij voornemens was geweest zelfs niet aan Lotte ta zeggen, wie hem zo ge meen behandeld hadden, moest hij nu wel namen noemen. „Klopt dat, Püip?" Filip knikte en kreunde zoiets van „ja". „Klopt dat, Heinz?" „Ja, burgemeester". „Zo, dan weet ik genoeg. Dan blijven jullie hier zonder eten of drinken tot morgenochtend zitten. Kom mee, Ru dolf!" Voor de trap keerde de burge meester zich nog eens om en bulderde, dat het door de kelder weerklonk: „Als jullie weer een keer probeert om het schoenmakertje aan z'n huid te komen. dan staat er nog iets anders te wachten. De trap op, jong". Dat laatste was natuurlijk tegen Ru- dolf, die ZO' snel mogelijk de rode treden opvloog en bUj was, dat hij weer in de gang stond. Daar zei de burgemeester: „Kom eens mee!" En zowaar, Rudolf werd in de sa lon van het burgemeestershuis gebracht. Dat was iets! Zo'n kamer had hij nog nooit gezien. Zo deftig en met zulke meubels, zo'n schitterende kroonlamp en zo'n hoge spiegel in gouden Ujst. Hij was zo ver bouwereerd, dat hij eigenlijk al even in de kamer was, voor hij mevrouw en Klara zag. Ze zaten beiden aan een kant van een hoge schemerlamp. Het gouden petroleumlicht viel over hen heen op de boeken, waarin ze zaten te lezen. Ze keken naar hem en weer bloosde hij. De burgemeester ging in een enorm grote stoel zitten, wees Rudolf een an dere gelukkig een kleinere aan. 't Was Rudolf of hij diep wegzonk in het kussen. Hij had ook nog nooit anders dan op een rietmatten stoel gezeten of op een houten bank. „Klara vroeg de burgemeester wil jij ons schoenmakertje een kop kof fie inschenken?" Rudolf had liever willen bedanken en toch ook weer niet. Hij zag het meisje opstaan, naar het buffet lopen. Een fijn, haast bovenaards wezentje, dapht hij. Zo mooi, zo vol gratie. Maar het was een ondeugd. Met een beetje gemaakt def tig stemmetje vroeg ze: „Belieft u sui ker en melk, meneer?" De burgemeester, die het door had, gromde: „Klara, geen kunsten! Een paar flinke scheppen suiker en een scheut melk. Wat jou, Wilhelm!" „Hij heet niet eens Wilhelm. Hij heet Rudolf", corrigeerde Klara. De mevrouw keek hem glimlachend, toch wel op een prettige manier, aan. Dat stelde hem nog het meest op zijn gemak. Klara plaagde hem eigenlijk weer, bij het overreiken van het kopje koffie. Ze maakte een knik, hield hem het kopje voor en sprak een voor RudolE geheel vreemd woord. Zeker Frans. In een fUts zag hij haar blanke handje met de gouden ring. De steen er in schitterde in het weinige Ucht. „Ik heb je niet aUeen laten komen om je de beide knapen te laten zien". O wee, dacht Rudolf, nu komt het verzoek om in plaats van mijn vader te spelen op het feest. En dan nu, met Klara en die lieve mevrouw er bij en... en Maar het verzoek kwam niet. Integen deel. „Kijk eens de burgemeester humde een paar keer. Kijk eens, RudoU, je vader is een principieel man. Ik heb daar respekt voor. Weet je al, dat hij niet wil spelen op het feest?" „Jawel, burgemeester". „Nu waren er, die zeiden: dan nemen we Rudolf. Ik dacht er eerst ook zo over Maar ik doe het niet. Ik ben een man van orde en gezag. Ik wil niet tussen die ferme vader van jou en zijn zoon ko men. Later, als je volwassen bent, kun je je eigen wegen gaan. Op jouw leeftijd moet de zoon zijn vader in alle dingen volgen. Begrepen?" Een zucht van verlichting bij Rudolf. Wat zou hij het moeilijk gevonden heb ben om te weigeren onder de ogen van Klara en haar moeder. „Pa!" Klara kwam op de leuning van haar vaders stoel zitten, streelde zijn kale hoofd en zei alleen maar: „FiUp!" Maar haar vader weerde haar af. „Geen complimenten over die rakker. Je hebt zelf „Ja, maar pa, niet zo'n zware straf. Heel de nacht „Wie heeft je eigenlijk bevrijd, Ru dolf?" vroeg de burgemeester. Rudolf, die zijn verlegenheid een beetje te bo ven was, vertelde hoe het gegaan was. „Een mooie boel!" Direkt na dit woord wendde de burgemeester zich tot Klara. 't Viel Rudolf op, hoe prettig zijn ge zicht veranderde. Er kwam iets van de glans van vaders gezicht in; „Wees jij maar gerust, hef kind. Ik zal de belhamels om tien uur nog even onderhanden nemen en dan zal ik ze begenadigen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5