Rechts wel stemmen -, maar geen zetels méér „Wij bemiddelen Iteter" Welverdiende Ridderorde voor dlir. I. L Koert te Middelliarnis Uienfederatie SNUIF 40 jaar Wilt U Uw pand verkopen? k^^ Drimmo Groep -t .kS^ 51e Jaangang Vrijdag 2 juni 1978 No. 4695 POKTBOX 8 i-H MIDDELiHAaiNIS Redactie en advertenües: Kantoor Ijangeweg 13, SommelsdiJIk Tel, (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanikBalbo Mldidiellhamia na 3420.01.108 C2HR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEÏEUWSE ETLANDEIN Verschijnt tweemad pet weekdinsdag- en vrijdagaoond HARDE VRUCHTEN CONCLUSIE OP RAADSVERKIEZING ir P.v.d.A. en V.V.D. elk een zetel gewonnen. VOOR MOOIEKE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Leeawenstraat 18 Botterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAJVD: 01103 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. Uw huis verkopen? TAMBOER GESLAAGD Automof}ielen-verkoo||hal i OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet De laatste weken is een ieders aan dacht voortdurend gevangen geweest 'door de gemeenteraadsverkiezingen. Op de achtergrond daarvan echter pakken zich boven het kabinet van Agt on weerswolken samen. Het eerste gerom mel van de naderende buien laat zich reeds horen. Het kabinet staat voor de zware taak om de bezuinigingen aan te geven, die (en daar zijn alle partijen het over eens) noodzakelijk zijn. Hoewel ook het kabinet den Uyl de noodzaak van bezuinigingen onderken de, heeft het de realisatie daarvan voor zich uit weten te schuiven. Zoals het zoveel moeilijke kwesties voor zich uit heeft geschoven. Vandaag valt er niet verder meer te schuiven. Vandaag moe ten er luiopen worden doorgehakt. Geen enkel kabinet doet dit met ple zier. Integendeel, het is veel gemakke lijker om. stijgende behoeften te bevre digen in een opgaande conjunctuur, dan zoals vandaag het geval is, in een te rugvallende bedrijvigheid. In zo'n situa tie komt elke besnoeiing hard aan. En is daarom moed nodig om te snijden. Wij zullen niet beweren dat de huidi ge regeringsploeg die moed mist. Zij wordt echter geconfronteerd met inner lijke verdeeldheid. V.V.D. en C.D.A., de beide regeringspartners denken zeker op het sociaal-economisch terrein niet ge lijk. De V.V.D. wil voor de individu daarin beslist meer ruimte laten dan het CDA dat wil. Het laatste heeft te lang met de sociaUsten verkeerd om niet een flink portie rode ideeën meegekregen te hebben. Wij behoeven de naam van „ge- doger" Aantjes maar te noemen of een ieder weet wat wij bedoelen. Desondanks geloven wij niet dat het kabinet de strijd niet zal overleven. Daarvoor is ook de oppositie te gedesil lusioneerd geraakt. Het feit, dat on danks de in hun ogen gunstige verkie zingsuitslag, den Uyl zichzelf toch niet opvolgen kon, is zwaarder in hun rijen aangekomen, dan velen vermoeden. Al het luiddruchtige optreden van den Uyl CS. kan vandaag niet verhullen, dat van een werkelijke oppositie nog geen sprake is. Zal het echter over de bezuinigings voorstellen toch tot een breuk komen, dan zullen we de oorzaak daarvan veel meer bij de huidige regeringspartner het CDA moeten zoeken. In de huidige samenstelling trachten zij steeds weer opnieuw het trauma van bijwagen van de P.v.d.A. in het vorige kabinet dat zij zolang hebben moeten dragen af te rea geren op de V.V.D. Telkens weer op nieuw trachten zij de WD te domineren Want in feite is het C.D.A. door de P.v.d.A. de samenwerking met de WD opgedrongen. Toch staat ons land voor zware be slissingen. Er moet iets gebeuren. Het probleem daarbij is echter dat de door de socialisten opgeroepen polarisatie reeds zulke diepe scheuren heeft getrok ken, dat van een gezamenlijke aanpak van de problemen nauwelijks meer sprake kan zijn. Op de achtergrond daarvan ligt en dat zullen de lezers van Eilanden- nieuws begrijpen echter een geheel an der verhaal. Wanneer in het verleden de verte genwoordigers van de S.G.P. in de Sta- ten-Generaal of in andere vertegen woordigende lichamen wezen op de noodzaak om terug te keren tot de God onzer Vaderen werden zij uitgelachen. Hun sombere toekomstvoorspellingen werden weggehoond. Ondanks onze fi- naciële welvaart en de geheel andere mogelijkheden die ons vandaag ter be schikking staan, zijn we armer gewor den dan ooit. Wij vormen geen eenheid meer. Elk gevoel van bij elkaar te ho ren, is zoek geraakt. De matige invloed van de religie is verdwenen en de brute hardheid, waar mede de zonde zich in de samenleving manifesteert, maakt ons leven vandaag tot een wildernis. In een pogen om in die wildernis een begaanbaar pad te vinden wordt de roep om welzijn luid gehoord. Maar het is juist dat in deze sector de zwaarste klappen voortvloeiende uit de noodza kelijke bezuinigingen zullen vallen. Dat kan niet anders, want de Vorst der De ontwikkeling dat de kiezer de splinterpartijen gaat verlaten en weinig gevoelig meer is voor nieuwkomers in de politiek zoals zich dat hij de laat- stelijke landelijke verkiezingen liet zien lijks ook door te werken in de ge meenteraadsverkiezingen. Enkele klei ne groepen en zelfstandig opererende raadsleden zullen hun zetel moeten ont ruimen om die ingenomen te zien wor den door vertegenwoordigers van lan delijk geëKir partijen. Door het verdwij-, nen van fift ideineren kon het gebeuren dat zowel links als rechts stemmenwinst boekten «^ie echter alleen door links in zetelwinst kon worden omgezet. Dirks- land was de enige gemeente waar zich geen mutaèies voor zullen doen; een bol werk derhalve van politieke standvas tigheid! In de gemeente Goedereede verdween de zetel van Visserijbelangen, laatste lijk bezet door dhr. J. Redert, voordien door dhr. W. 't Mannetje. Geen specifieke „visserij-man" meer in Goerees' raad, ook niet dhr. J. A. Bie- die als zodanig door de SGP als 6e op de lijst was aangevoerd. De SGP komt met één zetel meer in de raad dan tot dus ver, van 4 komt de SGP op 5 tengevolge van de aansluiting bij deze partij van dhr. Bart Noorthoek uit SteUendam, in dat dorp bij de vorige verkiezing goed voor 250 Hervormde stemmen voor de Herv. Partij, welke partij thans is opge heven. De SGP boekte een respectabele stemmenwinst in het stadje Goedereede (duideUjk nog de invloed van ds. van Kooten!) maar ook de P.v.d.A. is daar geducht gt'groeid, kennelijk tengevolge van v^.-üLc'i-'^gen in „de Nieuwe Oost dijk". Ook de WD kreeg winst maar het is alleen de P.v.d.A. die er een zetel bij pakt en van 2 naar 3 gaat. De PCP handhaaft zich met 3 zetels. Over Dirksland valt weinig te ver melden. Een vrij aanzienUjke winst toch voor de P.v.d.A. en een wat min dere groei voor de SGP. De PCP liep wat terug; de WD daarentegen groeide ietwat. Alleen in het dorp Dirksland liep de aanhang een tikkeltje terug. De grondverkoop door dhr. Poortvliet waarover hij nogal is aangevallen heeft hem derhalve weinig politieke schade gedaan. In MiddeUiamis ligt het weer wat ge- Duisternis is een harde heer. De mens heid kraakt onder zijn zweepslagen. De waarde van christelijke politiek is dan ook niet gelegen in het oproepen tot een „ethisch reveil", waar wij van daag niets meear over horen, of over het waardevolle van het innemen van een middenpositie tussen socialisten en liberalen, maar de waarde van Christe lijke politiek ligt daarin dat zij de weg wijst hoe „die harde heer" gevangen moet worden. In het volbrengen van Gods geboden ligt nog steeds loon, of God moet niet meer God zijn. 00 compliceerder. Sinds de vorige raads verkiezing is daar de wijk Sommelsdijk- Zuid bevolkt en kreeg ook de Samari taan haar bewoners. In Sommelsdijk groeide de S.G.P. fors, nog forser de P. V.d.A. en ook AR/CH boekte er een niet oninteressante winst. De 3 genoemden konden dat geen van drieën omzetten in zetelwinst zodat ze in de bestaande sa menstelling terug zullen komen, 4 ze tels voor de SGP, 4 voor de PvdA en 3 voor de AR-CH. De WD maakte geen beste verkiezing en boette bijna 2''/o in, niettemin bUjven de beide zetels ge handhaafd. Lijst Hoogzand liep met 1,8 "/o terug, maar Hoogzand blijft goed voor een zetel. In '74 haalde hij er twee waardoor Jan Huijssen uit Nieuwe Ton- ge (hij haalde daar slechts 13 stemmen) in de raad kwam. De twee werden het al gauw oneens en Huijssen ging ditmaal met lijst 5 op de solo-toer. Hij strandde jammerlijk, zijn Vrije Raadspartij haal de slechts 51 stemmen. Eenzelfde weg ging de Conservatieve Volkspartij, een nieuweling die met 79 stemmen niet de geringste kans op een zetel had. De nieuwe groepering Voor uitstrevend Dorpsbelang '78 (de groepe ring die zoveel rumoer in haar propa- gande deed) haalde het met de hakken over de sloot. Het is moeilijk te consta teren waar deze groep de stemmen vandaan haalde, welhcht zijn het over wegend nieuwkomers. In Oostflakkee één zetel winst voor de WD ten koste van Bas de Jonge die het met zijn lijst Alg. Belang niet meer haalde al had hij nauweUjks minder stemmen dan de vorige keer. De strop voor dhr. de Jonge v/as de hogere kies deler. Een vrij stevige winst voor de P.v.d.A. wat overigens geen zetelwinst betekende. De PCP liep wat terug, mis schien toch wel doordat er enige ver warring over de naamgeving is ont staan. De KVP ging als CDA de ver kiezing in en haalde in Ooltgensplaat b.v. 85 stemmen, terwijl daar traditio neel geen Roomse kiezers zijn. Een en ander resulteerde in een forse winst van ruim 3% voor deze KVP. Al met al voor rechts geen teleurstel lend verkiezingsresultaat maar spijtig genoeg werd de geboekte winst nergens in zetelwinst omgezet. OUDDORP. GEREF. KERK. I.v.m. de aanwezig heid van apparaten, nodig voor door lichting, is het Verenigingsgebouw a.s. zondag 4 juni niet beschikbaar voor de morgendienst. In tegenstelling tot het geen is afgekondigd, worden nu dus beide Avondmaalsdiensten om 10 uur en 5 uur in het kerkgebouw gehouden. HERKINGEN Opgeven voor bejaardenreis D.V. donderdag 22 juni hopen wij met de bejaarden uit „Het Centrum" het jaarlijkse reisje te maken. Dit jaar naar Spakenburg, het Gooi met de botanische tuin. Zij van buiten „Het Centrum" die met deze reis rnee willen, kunnen zich hiervoor opgeven voor 20 juni bij de beheerder: A. L. v. Mourik, bejaarden centrum. Herkingen, tel. 0i876 - 313. Op het Chr. Vormingsinstituut „De Proeftuin" te Middelharnis zijn de onderstaande jongeren geslaagd voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O.: 1. Ma ja van Antwerpen, M'hamis 2. Ciska v. d. Tak uit Den Bommel 3. An ja de Jong uit Stad aan 't H. 4. Corrie het Jonk uit Melissant 5. Lenie Tieleman uit Melissant 6. letje Kievit uit Nieuwe Tonge 7. Anja Vijfhuizen, Sommelsdijk 8. Adri v. d. Welle uit den Bommel 9. Anja v. Zielst uit Nieuwe Tonge 10. Jan V. d. Sluijs uit Oude Tonge 11. Corrie Drooger uit Nieuwe Tonge 12. Henny Kornet uit den Bommel 13. Jannie Meijer uit Sommelsdijk 14. Jeanet v. d. Made uit Middelharnis 15. Mineke Kievit uit Sommelsdijk 16. Josette Boer uit Dirksland 17. Wihna Grinwis uit Ouddorp 18. Clara Bijdevaate uit Stellendam 19. Janneke Aleman uit Ouddorp 20. Margaret Val uit Melissant 21. Didi Wolfert uit Den Bommel 22. Huib V. Broekhoven uit S'dijk 23. Connie v. d. Spaan uit MeUssant 24. Teuni V. d. Velde uit Herkingen 25. Ria Hoek uit Middelharnis Een door weinigen voorziene plech tigheid heeft woensdagmiddag de vie ring van het 40 jarig bestaan van de Stichting Nederl. Uienfederatie (SNUIF) een extra feestelijk cachet gegeven. Te- iiiltldéu van de vele genodigden uit het vak w^as burgemeester Joh. van Es van Middelharnis een wat vreemde eend in de bijt maar niettemin was hij de man die de grootste verrassing van de war me en gedenkwaardige middag aan droeg. Het was een koninltlijke onder scheiding voor dhr. J. L. Koert, bij wie de dagelijkse leiding van het kantoor te Middelharnis berust. Aan de plechtige uitreiking van de Ridderorde werd graag voorrang gege ven, en het was dhr. van Es die de kwa liteiten van dhr. Koert uitvoerig belicht te, daaruit concluderend" dat dhr. Koert .waardevol en positief" werk heeft ver richt. Overigens deed dhr. Koert dat niet alleen in SNUIF verband. Burg. van Es kon ook wijzen op de betrokken heid van dhr. Koert bij „ontelbare" commissies, via welke hij voorlichting geeft. Hij doceert cursisten uit ontwik kelingslanden, coördineert en verstrekt adviezen waarbij dhr. van Es aanteken de dat dhr. Koert als geen ander zal beamen dat het zaliger is adviezen te ontvangen dan te geven omdat het ge ven ervan grote verantwoordelijkheid oplegt. Voorts releveerde dhr. van Es dat dhr. Koert reeds 25 jaar lang be stuurslid is van de Lagere Land- en Tuinbouwschool en reeds ruim 20 jaar deel uitmaakt van de Raad van Toe zicht van de Rabobank, voor dhr. van Es voldoende om dhr. Koert een „on misbare figuur" te noemen, welke kwa lificatie hij vooral op zich laadde kort na de watersnoodramp toen hij voor het weer opnemen van de teelt bijzonder waardevolle aanwijzigingen heeft ge geven. Voor de gebleken toewijding, de grote bedachtzaamheid en het getoonde grote verantwoordelijldieidsgevoel bracht burg. van Es dhr. Koert een groot compliment en het was hem een vreugd dat namens de Koningin te mogen ho noreren met de versierselen behorend bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. In de gelukwens die volgde werden ook mevr. Koert en de dochters betrokken. In zijn dankwoord verzekerde dhr. Koert uitermate erkentehjk te zijn voor de ontvangen hoge waardering. De on derscheidene wUde zijn gezin daar graag in laten delen omdat hij moest vaststellen dat de ui hem dikwijls zoda nig in beslag heeft genomen dat het ge zin daardoor wel eens aandacht tekort is gekomen. Welverdiend. „Als er ooit één Onderscheiding ver diend is geweest dan is het deze!" liet dhr. C. A. van Loon, voorz. van de Snmf als zijn mening horen en die werd door velen gedeeld. Spr. waardeerde dhr. Koert als een soepele spil wiens onderscheiding op de Stichting SNUIF afstraalt, de Stichting voor welke dhr. Koert bijzonder ver- diensteUjk werk heeft gedaan. Veel bereikt! Dat de Stichting Ned. Uien federatie veel goed werk heeft gedaan liet voorz. C. A. van Loon al in zijn openingswoord doorklinken. Na de oprichting in 1938, waarbij de Ver. voor bedrijfsvoorlich ting Goeree-Overflakkee een groot aan deel had begon de SNUIF energiek te werken aan haar doelstelling de uien- en sjalottenteelt in Nederland te verbe- Burg. van Es speldt dhr. Koert de hoge onderscheiding op, rechts mevr. Koert. teren. Daartoe verrichtte de SNUIF het nodige onderzoek en geeft zij voorlich ting over alle aspecten van de teelt, de bewaring en de bewerking van het pro duct. Met waardering noemde dhr. van Loon in zijn terugblik de naam van wij len dhr. J. A. van Nieuwenhuijzen uit Ooltgensplaat die 25 jaar lang voorzitter is geweest; zelf bekleedt dhr. van Loon sinds 15 jaar het voorzitterschap. Nu de SNUIF zich 40 jaar lang heeft doen ken nen durfde dhr. van Loon vast te stellen dat er verdiensteUjk werk is gedaan, dankzij de inzet van alle personeelsle den die zich tot ware uien-speciahsten hebben ontwikkeld. „Het was een lan ge weg om het te bereiken maar de kwaliteit van de uien-rassen is zodanig verbeterd dat er thans een goed assor timent aanwezig is", constateerde dhr. van Loon tevreden. „De SNUIF" is een klein apparaat maar doordat de mede werkers goed op elkaar zijn ingespeeld blijken ze tot veel in staat te zijn". Sprekers. De ui heeft ook na dat openingswoord nog langdurig in de belangstelling ge staan, belicht door een aantal sprekers met grote kennis van zaken. Als eerste was dat Ir. de. Zeeuw, directeur voor de Landbouw en de Voedselvoorziening. Dhr. de Zeeuw kende dhr. SNUIF een grote verdienste toe en met name be steedde hij aandacht aan de recente on derzoeken m.b.t. de uienvliegbestrijding (met steriele mannetjes) en de verbete ring van de mogelijkheden tot bewa ring van het product d.m.v. bestraling. Ook ging dhr. de Zeeuw de exportper spectieven na, waarbij de vraag van overwegend belang is of Spanje t.z.t. als EEG-partner toe zal treden. Ir. de Zeeuw besloot zijn felicitaticwoord met de wens dat bij het 50 jarig bestaan van de SNUIF vastgesteld kan worden dat de Italiaanse uien niet meer een hogere prijs opbrengen dan het Hollandse pro duct. Drs. K. C. van Kempen, voorz. van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap wenste de SNUIF van harte geluk, mede namens de Minister van Landbouw. Dhr. van Kempen deed dat overtuigd als hij was van de grote waarde van het werk van de SNUIF dat er toe bijdraagt dat de concurrentiepositie d.m.v. de le vering van een goed product verstevigd kan worden. „Het product is alleszins de moeite waard om er zuinig op te zijn en het is één van de laatste vrije pro ducten waarin we sterk kunnen zijn!" aldus drs. van Kempen. Voorts werd nog gesproken door mr. P. L. Schenderling, voorz. van de Alg. Nederl. Bond van Groenten en Fruit- exporteurs en tenslotte door de dir. van de SNUIF, dr. Ir. J. van Kampen. Dhr. V. Kampen kon een rede in majeur af steken omdat dankzij de inspanning van de SNUIF werd bereikt dat Nederland thans in de export van uien een sterke positie inneemt en dat in ons land de hoogste productie per ha ter wereld wordt bereikt. Spr. durfde dan ook te voorzien dat er ondanks de misera bele gang van zaken in het afgelopen seizoen toch een verdere uitbreiding van het areaal in Nederland tot de reële mogelijkheden behoort. Ook een kwestie van onderzoek, van uien, muisjes maken

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1