De eerste huwelijksadvertentie in ons blad van vijftig jaar geleden Gelukwens van een oud-Flakkeeër Zeeuwse wandelingen Toen het eerste nimimer van ons blad op 1 juni 1928 verscheen, kwa men er dh-ekt al enige famiüe-be- richten in voor. De eerste huwe- üjksadvertentie, die we hiernaast hebben afgedrukt, is van de heer en mevrouw J. Verhage-Smitshoek te Middelharnis, die toen onder trouwd waren en de voltrekking van het huwelijk op 13 juli 1928 aankondigden. Het echtpaar woont sinds 1972 in het Bejaardencentrum „Nebo" te Zwijndrecht, waar ze het uitste kend naar hun zin hebben. Wij heb ben hen bezocht omdat hun 50-ja- rige huwelijksherdenking D.V., bij na gelijk valt met het jubileum van onze krant en bovendien, om over het afgelegde tijdperk herinnerin gen op te halen. Lief en leed veel leed zelfs is hen in die halve eeuw niet bespaard gebleven, wat uit het onderstaande verhaal wel zal bUjken. Beiden hebben de leef tijd der sterken al overschreden; zij mogen zich echter samen nog in een redeüjke gezondheid verheu gen. „En kreeg je toen direkt al een kantoorbaantje?" „Wat verdiende je toen per week?" vJndertrouujd: Ds. C. V. d. Wal, em. pre dikant te Hilversum. Op 22 april J.l. was het 50 jaar geleden, dat ds. C. van der Wal zijn intrede deed in de Hervormde Gemeente te Dirksland. Het echtpaar hoopt nu 13 juli a.s. hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Toen wij bij het heen gaan hen daar alvast mee feUci- teerden zei hij: „Wij maken er geen feest van, maar hopen het toch met onze kinderen te herdenken. Het zijn de goedertierenheden des Hee- ren, dat we met alles wat we heb ben wedervaren tot op deze da.g mogen zijn, die we zijn. Daarvoor komt Hem alleen de lof en de ere toe. Want Zijn gunst en gena is het alleen, die ons tot hiertoe gebracht heeft." ^an Verhage. J^etroneLia Q)mitsnoek Óommelsaijk, 28 Juni 192.8. otutvelijksinzegening D. i/ Vrijdag 13 Juli a.s. des n.m. kalf uier uur in de ^erej. iverk te liLiddelharnis door den yl/eleeriuaarden oteer ^Ds. uan l/eizen uan'^Doesburg. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 juni 1978. De heer Verhage is ongetwijfeld bij velen te Middelharnis en ook nog wel bij tal van zakenlieden op Flakkee be kend, omdat hij jarenlang boekhouder is geweest bij de Groothandel K. Ver- maas Zonen te Middelharnis. Hij is geboren in 1901 te St. Philipsland en dus 76 jaar oud. Wij vroegen hem, wat de aanleiding is geweest, dat hij deze be trekking te Middelharnis verkreeg en laten hem daar zelf over aan het woord. „Ik ben de jongste uit een gezin van 17 kinderen en wij woonden te Anna Jacobapolder onder St. Philipsland- Mijn vader was landarbeider. Tot mijn elfde jaar ging ik naar de lagere school en toen ik er af kwam, moest ik direct al met de schrepel mee naar het land om wat te verdienen. Dat viel niet mee om als kleine jongen vier uur 's mor gens uit je bed te moeten en om 5 uur 's ochtends al bezig te zijn om peeën te dunnen! Daar Ik erg leergierig was, ging ik 's avonds naar de Avondschool, voor wat algemene ontwikkeling en van de cursus Landbouwschool heb ik nog een diploma verkregen. Toen ik 16 jaar was ging ik schriftelijke lessen volgen voor boekhouder, bij het Instituut „Mercu- rius". Het was werken en leren. Einde lijk kwam het dan zover, dat ik naar Roosendaal moest om examen te doen. Dat leek me toen wel een buitenlandse reis, want ik kwam bijna nooit van het dorp St. Philipsland af! Het was maar eenvoudig boekhouden, maar ik slaag de er voor." „Welnee, op Flipland was daar geen kans toe. Er waren geen kantoren. Dat duurde nog wel een paar jaar. Nu was mijn zuster gehuwd met L. Wes- dorp te Middelharnis, die machinist was bij de Rotterdamse Tramweg Mij. Hij woonde in de zgn. Tramhuizen. Op zekere dag, het was in 1925, kreeg ik bericht van mijn zwager Wesdorp, dat ik naar Middelharnis moest komen, want hij wist dat de Fa. K. Vermaas Zo nen een boekhouder nodig had. Ik ging er op de fiets heen; eerst het veer over van A. J. Polder naar Zijpe, toen met het miotorbootje van Verschoor naar Battenoord en vandaar naar Middelhar nis. De oude Klaas Vermaas leefde nog en ik werd direkt aangenomen omidat de toenmalige boekhoudster was weg gegaan. Zijn zoons Jeroen en Heime Vermaas, die dagelijks de winkels af reisden omi orders op te nemen waren er ook en zij stonden er op, dat ik di rekt aan het werk ging. Ik had hun na melijk verteld, dat ik bij mijn zuster in de kost kon. Mijn zwager Wesdorp heeft toen mijn kleren bij moeder opge haald. Het was mij alles even vreemd en onwemiig en ik voelde mij als een kat in een vreemd pakhuis. Ik miste mijn ouderlijk huis en eerlijk gezegd kreeg ik een beetje heimwee. Ik dacht het niet vol te houden en mijn baantje maar op te zeggen. Maar daar wilden ze niets over horen. Ik kreeg toen verlof dat ik van zaterdagmiddag (zaterdags moest ik ook de hele dag werken) tot 's maandagsmorgens naar huis mocht, als ik dan maar weer vroeg genoeg terug was." „Ik begon in 1925 met 20 gulden en het duurde heel lang eer ik er een paar gulden bijkreeg. Ik leerde intussen mijn vrouw kennen, een dochter van de fa milie Smltshoek, die ook in de Tram-» huizen woonde. Na drie jaar gingen we in ondertrouw en zodoende hebben we onze huwelijksaankondiging in het eer ste nummer van „Eilahden-nieuws" ge plaatst, dat toen ter kennismaking huis- aan-huis werd bezorgd. Op 13 juli 1928 zijn we getrouwd en het huwelijk is kerkelijk bevestigd in de Geref. Kerk door de oude ds. G. van Velzen. We zijn gaan wonen in de Visserstraat. Ik had een paar honderd gulden opgespaard je kon toen met 100 gulden veel meer doen dan tegenwoordig en daarvan hebben we met tweedehands meubeltjes ons woninkje ingericht. Maar we waren er erg tevreden mee. Het was hard werken van 's morgens vroeg tot half negen 's avonds. Soms werd het wel 10 uur eer ik thuis was. Ik moest namelijk na terugkomst van Jeroen en Heime Vermaas bij hen thuis het geld ophalen, dat ze die dag ont vangen hadden. Dat beliep soms zes a zeven duizend gulden en dan veel zil vergeld. Omdat ik het dan niet meer op de bank of op het postkantoor kon brengen, nam ik de geldzak mee naar huis en stopte die onder de matras van ons bed. Ik moet wel zeggen, dat ik het volle vertrouwen genoot. De grossiers Vermaas hadden van bij na alle gangbare artikelen de alleen verkoop; en daardoor hadden ze veel macht. Wanneer een winkeltje werd op gezet en dat had je in die tijd veel, propten ze dat boordevol. Betalen ging dan iedere week zoveel als het kon. Het was een arme tijd. De mensen zaten aan de grossierderij Vermaas vast en konden niet bij een ander kopen, ook al waren die voordeliger. Dat is later wel veranderd. Wij brachten daarna het gesprek op het gezin Verhage zelf; hun huwelijk werd gezegend m;et acht kinderen. Eén overleed na 8 maanden; met tranen in de ogen vertelde hij het droevig onge val van zijn zoon Jacob, die bij de posterijen werkzaam was en op 4 mei 1974, toen hij met zijn tweede vrouw, waarmee hij een jaar gehuwd was, rij dende richting Hellegatsplein, door een tegemoetkomende auto- werd aangere den. Beiden kwamen bij dit ongleuk omi het leven. Jacob was 43 en zijn vrouw 39 jaar oud. Dit droef gebeuren zal bij velen van onze lezers wel bekend zijn en heeft een nog steeds diep schrijnend leed bij de ouders teweeg gebracht Vier van zijn kinderen wonen op Flakkee, één te Oud Beijerland en sinds 1966 bevindt zich één zoon in Austra lië, die zijn ouders intussen een en kele maal heeft bezocht. Juni 1928 verscheen „Het Eüandennieuws" als nieuw streekblad. Ik was toen zes weken predikant in Dirksland. Dat betekende toen: tot over de oren gedompeld worden in veel arbeid. Er waren weinig Hervormde pre dikanten. Dus veel consulentschappen. Ik vond er scherpe maatschappe lijke tegenstellingen, die ook in het kerkelijk leven doorwerkten. Boven dien de eerste maandag, van diezelfde juni 1928 kwam het legaat van mej. Van Weel, met alle problemen omtrent de wijze en aanvang van uitvoering. Geen wonder dat ondergetekende aanvankelijk niet zoveel aandacht had voor dit nieuwe christelijke streekblad naast de reeds bestaande Maas- en Scheldebode. Nu, na 50 jaar zijn veel dingen veranderd. Het zo even genoemde blad verdween al spoedig. Maar ook vele andere landelijke en regionale bladen konden het niet bolwerken, moesten fusies aangaan op opgeheven worden. Maar Eüandennieuws mag zich op z'n vijftigste verjaardag nog in een goede gezondheid verheugen. Dat is een hartelijke gelukwens waard! En dank aan God! Eüandennieuws komt nog geregeld bij u als gast aan tafel. Een krant doet dat veel bescheidener als andere nieuwsmedia. Die zeggen zó laat is het en u m/oet nü luisteren. De krant kan op de tijd wachten, die u schikt. Een vertelt dan. Vaak ixitvoeriger en boeiender. Wie is die verteller bij u aan huis? Wat wil hij? Sensatie? Kleurt hij het gebeurde een beetje bij? Geeft hij alleen vóórgronds informatie (kale feiten). Of wijst hij ook de achtergronden aan? Ziet hij de tijdelijke dingen in het licht van de eeuwige? Een wekelijkse meditatie is daartoe niet voldoende. Door het Woord Gods (geweldig om daarvan iets te horen!) moeten die feiten, grote en kleine, doorlicht worden tot op hun wortel. Dan blijkt, dat er niet zoveel nieuiüs is onder de zon. Als we de industriële en technische licht- en scha duwzijden wegdenken, blijken de oude afgoden van eerzucht, geldzucht, genotzucht, heerszucht enz. alle eeuwen door op de achtergrond dezelfde. Je wordt moe van dat oude (Pred. 1). Alleen God maakt iets nieuws. Zijn liefde voor Zijn vijanden is onge hoord nieuws in deze wereld. Hij maakt zelfs mensen nieuw door een nieuw hart. Dat geeft een andere „kijk" op deze boeiende en beangsti gende wereld. Hij vernieuwt de kracht van wie op Hem wacht, In de wereld ook van deze tijd, in de wirwar van moeras padien, roept Hij„dit is de weg, wandelt daarin, als gij zoudt afwijken ter rechter- of ter linkerhand" (Jesaja 30 21). Wie daarmede de huizen binnengaat, mag dat wel doen in afhankelijkheid van Hem, vragende om wijsheid, deskundigheid, eerlijkheid en liefde door het geloof in Hem, aan Wiens zegen alles is gelegen. Die zegen vergezelle de arbeid van het Eüandennieuws nog vele jaren- Om Christus wil. C. van der Wal. Vermeldenswaard is nog dat dhr. Jan Verhage te Middelharnis van 19541956 diaken is geweest in de Geref. Gemeen te te Middelharnis. Bij zijn komst te Zwijndrecht in 1972, waar toen ds. E. Venema predikant was, werd hij tot ouderling gekozen, welk ambt hij tot heden nog bekleedt. Deze tamelijk gro te gemeente (860 leden en doopleden) is sinds 1973 vakant. De heer Verhage bezoekt ondanks zijn gevorderde leef tijd de zieken in de gemeenten en ook in het Bejaardencentrum „Nebo". Op zijn beurt leest hij zondags in de kerk zelfs nog de preek. Th, d. W. 1928 Blijde dagen 1978 Een dichteres heeft eens gerijmd: „Ja, daar zijn blijde dagen nog in 't leven, Hoe weinig ook, daar zijn er nog voorwaar. En geeme zou ik alles, alles geven Voor een van die Een van die blijde dagen was 1 juni 1928. Toen werd er een kindje gebo ren, dat voorzichtig in de wieg werd gelegd. Het heette Eüandennieuws. „Als 't kindje binnenkomt juicht heel het huisgezin", zong student Hildebrand eens. Het krantengezin zal ook wel gejuicht hebben bij deze blijde gebeur tenis. De baby groeide voorspoedig op, viert nu de 50e verjaardag. AUe jaartaUen die op O en 5 eindigen, noemen ze in Zeeland een kroonjaar, dan wordt er extra feest gevierd. Als het leven bij veertig begint, zoals wel beweerd wordt, is ze nu in de kracht van haar leven. Reden om blij en dankbaar te zijn. Veel collega's zijn al overleden. Neem nu de Zeeuw, later Zeeuws Dagblad genoemd, de enige christelijke krant in Zeeland. Ik kon er altijd mijn artikelen aan kwijt. Tot 1962, toen moest deze krant het opgeven. Eüandennieuws kreeg er toen heel wat Zeeuwse lezers bij. Op 24 med 1963 stond er mijn eer ste Zeeuwse wandeling in, het zijn er nu zowat 720 geworden. Ook een soor- tement jubüeumpje, van 15 jaar! Andere dagbladen hebben moeten fu seren, anders konden ze het niet bol werken. Maar Eüandennieuws is nog springlevend en gezond. Nog vele goede en gezegende jaren toegewenst!" zegt men dan op de verjaardag. „Ja, daar zijn blijde dagen nog in 't leven!" 1928 Ik heb een heleboel oude kranten uit 1928 nagesnuffeld, of ik nog meer blij de dingen kon ontdekken. Niet alles was rozengeur en maneschijn. Toenemende werkloosheid, op het arbeidsbureau in Middelburg waren er al 400 ingeschre ven. Ontevredenheid bij de boeren over de lage prijzen van hun producten. Komt ook andere jaren voor. Burgeroorlog in China tussen twee kerels met haast niet uit te spreken na men, die ieder him aanhang hebben. Met hongersnood als resultaat. In Rusland viert men het lO-jarig bestaan van de bolsjewiekenstaat, maar veel boeren moeten er niets van het communisme hebben. In Duitsland heeft men gebrek aan 2V2 miljoen woningen. Maar ik lees ook van „blijde din gen" in dat jaar. Met de oesterkwekers in Yerseke gaat het prima: ze hebben 3 miljoen oesters verzonden, waarvan de helft naar Engeland. Het is mooi Pinksterweer geweest, velen hebben fietstochten gemaakt, enkelen een be keuring gekregen, omdat ze geen fiets- plaatje aan hun stuur hadden. Een bij- W^m^'iiM-MMWi qwqgWW-Vy^ Veer over de Eendracht bij Tholen (tot de brug van 1928). zonder soort belasting. Als je arm was, sloegen ze er een gaatje in, was je vrij van betalen. Ook het Franse meisje zal wel bUj geweest zijn. Voor de tweede keer werd in Amerika een wedstrijd gehouden, wie het mooiste meisje van de wereld was. Er waren er 300, die dat van zich zelf dachten, 200 konden direct rechts omkeert maken. Uit de overblijvende werd „miss France" gekozen. Nu is ze een ouwe opoe met rimpels op haar eens zo lieve snoetje. Je kon voor 300,een mooi huis huren, niet per maand maar voor een heel jaar. Had je een spaarpot, dan kocht je er een voor 1570,met drie are (300 vierkante meter) grond erbij. Voor 145,kon je veertien dagen op een boot varen naar de Noordkaap, dat is nog een eind weg ook. Maar En geland was toen niet goedkoop als va kantieland, een pond deed 12.En een dollar kostte een rijksdaalder. Maar de dames konden voor 10 gul den een japon passen en voor 40 gulden hadden haar mannen een goed maatpak. Wat 'n prijzen! Maar de verdiensten waren navenant. Een leerlingverpleegster moest een jaar leven van 175, Ik ga eerst nog een sigaret roken van IV2 cent, een roomsoes van 5 cent op snoepen en voor mijn brood een ons lever voor 15 cent kopen. Dan ga ik verder zoeken naar een bijzondere Zeeuwse gebeurtenis uit 1928. De brug van Tholen „Eureka!" riep de Griekse natuurkim- dige Archimedes, toen hij een mooie uitvinding had gedaan terwijl hij in het bad zat. „Ik heb het gevonden". Tholen heeft een brug over de Een dracht. Het heeft lang geduurd, reeds in 1865 deed de burgemeester een ver zoek aan de Regering, meermalen her haald. En nu was het zover. Er moesten en kele huizen worden afgebroken en tol betaald, maar dat had men er graag voor over. Behalve enkele dwarsliggers, die 440.000,te duur vonden. De Eendracht is daar bij eb 75 m. breed, voor 7V2 cent zette een pont de mensen over. In een wachtlokaal kreeg je er nog gratis drinkwater bij. Dat was een gulle geste van de Bond tegen Drankmisbruik, die de passagiers liever water dan sterk spul zag innemen. Er waren al heel wat ongelukken met de^ ze pont gebeurd. Op Kerstdag 1925 heel ernstig zelfs. De remmen van een autobus werkten niet, de bus reed in het water en er verdronken een paar mensen. Wat was men blij toen hij op 20 juni 1927 de brug kon worden aanbesteed. Op 18 juli stak de burgemeester de eer ste spade in de grond. Op 10 oktober 1928 werd de brug plechtig geopend door de kamerheer van de Koningin jhr. W. Z. van Teylingen. Hij knipte een ünt door en zette de eerste voetstappen op de brug. Een hos sende menigte volgde hem. In Tholen kinderspelen, muziek, een historische optocht en 's avonds een lichtstoet en vuurwerk. Eten serenade voor de burgemieester mr. A. J. van der Hoeven, die geridderd was. De minister van Waterstaat V. d. Vegte was er ook bij. Maar u begrijpt, zonder een redevoering vooraf ging dat niet. Een lange, men hield toen van lange preken. Ik wü u het slot ervan, uitgesproken door de Zeeuwse commis saris Quarles van Ufford niet onthou den. we periode van welvaart en bloei, van geluk en voorspoed moge aanbreken voor het eiland Tholen en voor allen, voor wie de overbrugging van belang kan zijn en ik meen ook zonder twijfel in de geest van de overgrote meerder heid der Zeeuwse bevolking te hande len, wanneer ik tenslotte de bede uit- spredc, dat Gods zegen op dit nieuwe bouwwerk zal mogen rusten." Een lange, degelijke zin, vroom en op recht, waarin de bede in deze brug- rede niet ontbreekt. Dus deze brug viert ook het 50-jarig jubüetmi? Ho ho, wacht even. Na 1928 is er veel gebeurd. In 1940 kwamen de Duitsers hier, zonder kloppen of bellen, onbeleefd en ongewenst. Tholen wilde ze niet binnenlaten, onze soldaten blie zen de brug op. Maar de indringers kwamen toch. De pont moest weer dienst doen, na korte tijd was er weer een brug. Die werd door de Duitsers vernield toen ze wegvluchtten uit Zeeland. Weer komt er een nieuwe brug, die bestaan heeft tot. 1971. Ze kon het ver keer niet meer verwerken. Bovendien was daar het nieuwe Schelde-Rijnka- naal gegraven. Het lijkt wat eentonig te worden, maar in het laatstgenoemde jaar krijgt Tholen opnieuw een brug, groter dan de oude, die van de pijlers wordt gelicht en naar Dordrecht wordt gesleept: schrootwaarde 70.000, Hora ruit, staat ar ergens op een hof stede: de tijd snelt heen. Eüandennieuws CS.: Goede vaart toegewenst met kalme zee! En met de bede die hier boven staat uit de brugrede. „Ik eindig met de wens dat een nieia- Middelburg. L. van Wallenburg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 12