9,Als nieuwsblad een enorme invloed op het publiek!'' „Uw krant is velen tot huisvriend geworden" ^^Eilandennieuws jaren brenger broodnodige Onze Jubileum-bijlage yyNIet geslachtofferd, maar uzelf gebleven" BURG. VAN VELZEN Goedereede Het pand waarin de krant wordt vervaardigd. BURG. H. BOS Dirksland BURG. JOH. VAN ES Middelharnis al vele van de informatie'' Ds. E. F. VERGUNST, Middelharnis „OotmOOd On VOrWOndoring" BURG. W. M. V. d. HARST, Oostflakkee Eilandennieuws is in de loop der jaren een begrip geworden, niet al leen op Goeree-Overflakkee maar op meerdere eilanden. Dit schrijvende geef ik eigenlijk al direct aan dat dit streekblad een plaats vervult in onze, maar ook ze ker in andere, streken. Een streekblad heeft een zekere be koring. Immers, in welk blad vindt men zo uitgebreid weergegeven het geen in de raadsvergaderingen of andere bijeenkomsten wordt bespro ken omtrent datgene dat in de streek heeft plaats gevonden? En dat is het nu ook juist waarover in onze tijd zoveel gesproken en geschreven wordt, openheid tussen bestuurders en bestuurden. Eigenlijk heeft een streekblad in onze dagen alle wind in de zeilen want geen enkel ander medium, houdt de burger tweemaal In de week op de hoogte wat het be stuur van de gemeente waarin men woonachtig is wenst te gaan doen, doet of gedaan heeft. Op velerlei wijzen wordt tegenwoordig getracht die mogelijke commimicatie-stoomis op te heffen; welnu onze streek is daarmede al jaren op de goede weg want Eilandennieuws geeft geluk kig uitvoerig weer wat in de ge meenten gaande is. Ternauwernood leest men in een landelijk, verschijnend blad een klein artikel van toch soms voor ons zo uitermate belangrijke zaken: Eilan dennieuws laat als het ware de sfeer, waarin vergaderd is, aan de lezers merkbaar worden. Een verdienste ongetwijfeld van de verslaggever, de heer Grinwis. De functie van een streekblad is van niet te onderschatten waarde. Eilandennieuws is een blad met een principiële achtergrond. In deze tijd van vervlakking op velerlei gebied Goeree-Overflakkee complimenteert jubilerend „Eilanden-nieuws" tracht dit blad de bewoners van on ze streek zo goed mogelijk voor te lichten. Nieuwsmedia hebben en dat is gedurende de laatste jaren maar al te duidelijk gebleken een enorme invloed op het publiek vandaar dat grote waarde gehecht mag worden aan een blad als Eilanr dennieuws. Gelet op de geschiedenis van het ontstaan van dit blad kunnen twee zaken worden geconstateerd n.l. in de eerste plaats dat reeds 50 jaar geleden enkele personen datgene de den waar anderen toen nog niet aan dachten en doorzagen dat een krant grote invloed heeft op de menings vorming van het publiek terwijl in de tweede plaats een uitgave van een krant niet een winstgevende af faire was maar in da eerste jaren finanaciële offers kostte. Daarom een reden temeer dankbaar te zijn dat, nu 50 jaar geleden, de uitgave van dit streekblad toch is gestart. Eilan dennieuws is een vertrouwde plaats gaan innemen in vele gezinnen. Voor de heer De Waal, de enige nog over gebleven mede-oprichter, een reden tot dankbaarheid en zeker ook van onze zijde een felicitatie waard. Ik spreek gaarne de wens uit dat Gods zegen op dit zo belangrijke werk in de toekomst moge blijven rusten. G. van Velzen, burgemeester van Goedereede. Een halve eeuw bestaansduur van Eilanden-nieuws is een gebeurtenis die terecht niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Daarom is de uit gaaf van een jubileum.-nummer als dit een goede, een vanzelfsprekende zaak. Ze biedt onder meer de gelegen heid om bepaalde gevoelens ten op zichte van dit blad onder woorden te brengen. Van die ook mij geboden gelegenheid wil ik graag gebruik maken. Allereerst om bij dit jubileum har telijke gelukwensen aan te bieden aan aUen die aan dit blad op welke wijze dan ook verbonden zijn. Heel in het bijzonder evenwel aan de di- rekteur de heer Th. de Waal, met wie dat reeds vanaf de oprichting het geval is. Vele jaren, tot 1966, is de thans 76-jarige direkteur hoofd- redakteur van EUanden-Nieuws ge weest. Menigeen zal zich hem als zodanig met sym.pathie weten te her inneren en er zich over verblijden dat hem het voorrecht geschonken is dit jubileum in goeden doen te mogen beleven en dat zelfs nog in aktieve dienst als direkteur! Ook jegens de huidige hoofdre dacteur de heer A. Grinwis, die zich in taakverviüling en optreden een waardig opvolger heeft betoond, is een extra felicitatie zeker op zijn plaats. Ik vind het bewonderens waardig dat deze solisten er kans voor hebben gezien en nog zien om tweemaal per week de nieuwsrubrie ken van dit streekblad te vullen en dat op een wijze die kennelijk in brede kring gewaardeerd wordt. Wa re dat niet zo dan had dit blad het geen vijftig jaar kunnen volhouden. Overigens is die waardering alles zins begrijpelijk. Een blad dat ons tweemaal per week uitgebreid voor ziet van allerlei wetenswaardighe den uit eigen dorp, gemeente en streek gaat men als een huisvriend beschouwen naar wiens komst met een zeker verlangen wordt uitgezien. Dat geldt nog sterker als men bij die nieuwsvoorziening uit hoofde van Middelharnis, mei 1978. Geacht „Eüanden-nieuws", Graag wil ik deze brief beginnen I met u hartelijk te feliciteren ter ge- 4 legenheid van uw vijftigste verjaar- f^. dag. Nog veel vruchtbare jaren toe gewenst! Tweemaal in de week kunnen we constateren, dat u nog steeds een voortreffelijke gezondheid geniet. Het is me wel opgevallen, dat u de laatste jaren wat dikker wordt. Maar dat is voor een krant alleen maar een gunstig teken. Verder kan ik u complimenteren met het feit dat u na 50 jaar nog zelfstandig verschijnt. Dat is voor onze streek erg belangrijk, omdat de dagbladen bijna geen aandacht aan plaatselijke belangen kunnen schenken. Maar u deelt ons nagenoeg alles mee over blijde en droevige voorvallen, over raadsvergaderingen en verenigingsactiviteiten. Kortom, u zorgt voor broodnodige informatie en communicatie. De heer Ths. de Waal heeft u 50 jaar de kans gegeven om een streek- functie te vervullen. Hem wens ik ook van harte geluk met het gouden jubüeum. Natuurlijk feliciteer ik alle personen, die u van dienst zijn. En niet in de laatste plaats de heer A. Grinwis, die al jaren de redactio nele leiding heeft. U maakt het de redacteur niet gemakkelijk. De co- pie moet op tijd klaar zijn. U ver langt dat hij gewone dingen nieuw maakt en nieuwe dingen gewoon. Uw redacteur dient het zintmg van de lezerskring te zijn. U eist van hem een goed humeur en zenuwen als kabeltouwen. Want elke lezer is een criticus. Onbillijke en onbarmharti ge critiek wordt vlug gespuid. Tenslotte spreek ik de wens uit dat u in de toekomst de objectiviteit niet uit het oog zal verliezen en dat u duurzame achting zal verwerven. Moge het u gegeven zijn de belangen van onze streek te blijven behartigen. Met een vriendelijke groet en boogachtig. Joh. van Es. Gaarne voldoe ik aan het verzoek, dat aan mij gericht werd, om mede namens het Breed-Ministerie van de Ring Sommelsdijk der Ned. Herv. Kerk een woord van gelukwens te schrijven ter gelegenheid van het gouden jiibileum van „Eüanden- nieuws". Temeer is het mij een ge noegen dit te doen vanwege de bijna 30 jaar bestaande persoonlijke relatie tot dit blad, met name tot één van zijn eerste hoof dredakteuren, de heer Th. de Waal te Dirksland. Met deze bijzondere mijlpaal, die bereikt mocht worden, willen wij Uitgevers, Redaktie en alle medewerkers van harte feliciteren. Een blad uit te geven is, vooral in onze tijd, geen sinecure. Dat geldt temeer, wanneer het een blad betreft met een positief-christelijke signa- tuiw, welks redaktie haar beleid wenst te voeren vanuit een gerefor meerde levensovertuiging. Ook al is het spreidingsgebied beperkt, de in vloed daarvan zal niet onderschat mogen worden. Daarom, stemt het tot dankbaarheid, dat Eilanden nieuws niet, zoals zovele andere kranten en periodieken, in de loop van zijn bestaan zijn principieel uit- gangspimt verlaten heeft, en dat het al die jaren zijn bescheiden, maar niet onbelangrijke plaats heeft mo gen innemen. Een goede berichtge ving, bovenal een duidelijke voor lichting, waarin het gebeuren belicht wordt met de schijnwerper van de Heilige Schrift, is op hoge waarde te schatten. Daarom is het een ver blijdende zaak, die tot verwondering en ootmoed moge strekken, dat te midden van alle gebeurtenissen van de laatste halve eeuw „Eilanden-- nieuws" is blijven bestaan. Het moge allen, die bij de uitgave van dit door velen binnen en buiten onze regio gewaardeerde streekblad betrokken zijn, gegeven worden hun boeiende en verantwoordelijke taak nog vele jaren onder de zegen des Heeren te verrichten, tot welzijn der lezers, bovenal ad majorem gloriam Dei tot meerdere glorie Gods. Ds. E. F. Vergunst. beroep of bedrijf belang heeft en tot die categorie kan stellig een ge meentebestuur gerekend worden. De wijze waarop het soms ingewikkeld handelen van de gemeentelijke over heid door de vrije pers naar buiten wordt vertaald is uitermate belang rijk. Een aansprekend voorbeeld daarvan is het gemeenteraadsverslag. Ik heb daarvoor in het algemeen grote waardering, vooral door de prgttig leesbare, ietwat pikante en daardoor smakeUjke vorm waarin dit belangrijke stuk nieuwsvoorziening wordt gegoten. Van veel gewicht bij deze en an dere soorten van nieuwsvoorziening acht ik de verantwoordelijkheid en de zelfbeperking die de redaktie zich oplegt vanuit de principiële gericht heid van zijn orgaan. Deze biedt een waarborg tégen sensationele en ten dentieuze berichtgeving en vóór de eerbiediging van de belangen van enkeling en samenleving. Bovendien blijft de redaktie op die gerichtheid aanspreekbaar bij eventuele ontspo ringen. Er zou natuiurlijk veel meer te zeg gen zijn over de betekenis en de funktie van een streekblad als Eilanden-Nieuws maar dat zou het beperkte kader van een gevoels uiting te buiten gaan. Daarom wU ik besluiten met het uitspreken van de hoop dat het ju bilerende blad zijn voorlichtende en dus dienende taak in het belang van de Flakkeese gemeenschap tot in lengte van jaren zal blijven vervul len op de wijze zoals we dat gewend zijn. H. Bos Burgemeester van Dtrkslandj „Onze" en „Uw krant" „Eilanden-nieuws" bestaat een halve eeuw! Vijftig jaren zijn voorbijgegaan waarin we bij vele mijlpa len die door anderen werden bereikt heb ben stU gestaan en nu valt ons zelf die belevenis ten deel. Geen wonder dat we naar de pen grepen om U daarvan in kennis te stellen en we doen dat via de jubUeum.-bijlage die U thans voor U hebt. Daarin lichten we onze eigen doopceel en we doen dat in de hoop dat zij die enige grief tegen ons hebben die nu, tg.v. onze verjaardag, met de mantel der liefde willen bedekken en met hen die al zovele jaren m.et ons optrokken samen met ons blij willen zijn dat het tot hiertoe mocht gelukken. Elders staat te lezen hoezeer we ervan overtuigd zijn dat dat geen eigen verdien ste is maar dat wij daarbij geholpen zijn, ook daar waar soms geen doorgaan meer mogelijk bleek Dan spreken we over vele jaren geleden, maar ook nu no^ vereist de exploitatie van een blad als het onze een dagelijkse attentie. We hopen evenwel en we hebben goede moed door te mo gen gaan met de viitgave van de nu vijftig jarige die op Flakkee en haar verdere spreidingsgebied niet meer weg te denken valt. Dank voor de steim die we al die jaren van U mochten ontvangen! Eedactie. Op 1 juni 1978 verjaart Eüanden- nieuws. Dit streekblad bestaat dan een halve eeuw. Ook ik wü, zoals 25 jaar geleden de toenmalige bur gemeesters dat op hun wijze hebben gedaan, wel onthullen hoe ik over Eilanden-nieuws denk. Welnu, toen 50 jaar geleden in 1938 dus Eüanden-Nieuws door de gebroeders de Waal werd opge richt was Goeree-Overflakkeie nog een, nagenoeg van de buitenwereld afgesloten, eüand met 13 afzonder lijke gemeenten met een eigen ge meentehuis en een eigen gemeente bestuur. Het was een tijd van grote armoede en werkloosheid, maar des ondanks niet naar buiten tredende onvrede en ontevredenheid. Dat kwam, zo is mij voorgehouden, om dat men niet beter wist. Nu in 1978 is er veel veran derd. Het voormalige eiland is door dammen en bruggen ontsloten, het aantal gemeenten is tot 4 terugge bracht, de echte armoede is ver dwenen, vela wensen zijn vervuld. In die tussentijd is de mensheid overspoeld door informatie en be richtgeving van velerlei schakering en daaraan is de heersende verwar ring en onvrede in de maatschappij voor een groot deel toe te schrijven. Het bUjkt nu, dat Eüanden- Nieuws, ondanks al die grote ver anderingen zichzelf is gebleven: een streekblad met een eigen karakter, niet geslachtofferd door schaal- en afstand-vergrotende fusies en niet bevlogen door de Waan van de Dag. De berichtgeving is pakkend, maar waarheidsgetrouw en zonder over drijving. De bijdragen tot opinievor ming komen voort uit onwrikbare principes, de folkloristische en ge- schiedkimdige artikelen zijn amu sant en leerzaam en de kleine ad vertenties tenslotte, vaak hartver warmend plattelands. Daarmee en daardoor heeft Eüan den-Nieuws zich als streekblad voor Goeree-Overflakkee en daarbuiten een vaste en gewaardeerde plaats verworven. Ik hoop, dat dit nog vele jaren het geval zal zijn. Onder aanbieding van mijn harte lijke gelukwensen zij Eüanden- Nieuws nog een lang en standvastig bestaan toegewenst. W. M. van der Harst

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 11