„Wij bemiddelen beter" I I I I I I J YAMAHA Rotterdamse inbrekers met flikkees buit betrapt Zendeiing op verlof tegendievenin'tgeweer yy Jaclithaventje van Herkingen zal stral(s volwassen zijn Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep Yamaha brengt vaart in uw vrijetijd GHR. STREBKBLAD OP GEREFORMEEIEIDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOL*LAiNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Leenwenstraat 18 Botterdam-G Telefoon: 010-330288. FLAEEEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. GOUDEN ROEBELS [>lereiib@scBi®riiilng Kijkochtend gevonden fietsen Beroofd op CS. in Rotterdam BÜfTENBOORDR^yrOREN VAN 2 TOT 55 PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broel^weg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. OUDE TONGE: Bromfietsdiefjes gepalet VOOR MOOIERE bloem stukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Uitslag verloting y^amaritaan'' TV. V.V.V. FLAKKEE Informatie en evenementengids Rode Kruis, afd. M'harnis - S'dijk BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoonhal t OOK OP VRIJDAGAVOND 2 GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-3043 POSTBOX 8 MTCXDEUIARNIS Bedactie en adverteütlea: Kantoor Lanigeweg 13, Somimjelsdijk Td, (01S70) 26 20 Na B UUT (01870) 33 92 Giro 187830 Banik: i Balba Mlddellhiaamds do, 1420.01.106 ABONNEMENTSPRIJS f 8.00 PER KWARTAAL ADVEKTKNTIEPRIJS 28 cent per inna, Bjj oaatract Gpedaal taiieti oc Media, zoals radio en televisie hebben in de naoorlogse samenleving een ge weldige invloed gekregen. Bijna kun nen ze de publieke meningsvorming maken en breken. Wie toegang heeft tot de televisie bijvoorbeeld heeft daarmede de gelegenheid om ons alles wijs te' ma ken. Selektief luisteren, laat staan se- lektief kijken hebben we bijna verleerd. Dat ligt niet zozeer aan het middel, dan wel aan onszelf. Want dat is im mers de waarde van een levensovertui ging. Dan kennen we zaken in ons le ven die onomstotelijk vaststaan. Daar aan valt niet te tornen. Tegelijkertijd zijn ze daarmede een toetsteen gewor den voor alles wat tot ons komt. Is de mening of de meningsuiting die tot ons komt geloofwaardig of niet? Het is een van de problemen in onze samenleving vandaag, dat wij veel mensen met meningen ontmoeten, die wij morgen weer voor een andere me ning kunnen inwisselen, maar weinig mensen, met een overtuiging, die niet zo snel in te wisselen valt. Wij schreven dat dit een van de pro blemen uitmaakt, die onze samenleving vandaag kent. Want daardoor wordt het namelijk mogelijk, dat wat wij vandaag in de één veroordelen, in een ander wordt geaccepteerd. Dat hangt er dan maar van af, of de ander zijn boodschap zo weet te verpakken, dat wij daardoor geraakt en daarvoor dan enthousiast worden. In ons land heerst een felle afkeer van Zuid-Afrika. In een ongenuanceer de benadering van dit land met zijn problemen, valt het volledige accent op de z.g. „apartheidspolitiek". De schei ding der rassen, die in dat land gehan teerd werd om een vreedzame samen leving mogelijk te maken wordt door velen vandaag verafschuwd. De onder drukking van de zwarten die van deze apartheidspolitiek het gevolg zou zijn is niet langer meer te accepteren. Zo wordt de boodschap van de revo lutie, die geen heer en meester, geen gezag en orde wil erkennen, verpakt in een humaan kleed. Ons menselijke ge voel, zo zeggen wij dan, maakt duidelijk, dat die toestanden niet langer meer te aanvaarden zijn. Nu zijn wij altijd al een beetje waakzaam, wanneer ons „ge voel" in het geding gebracht wordt. Want immers de zonde heeft dat gevoel lelijk verstoord. In plaats dat wij schepselen bleven, die de verheerlijking van onze Schepper in het oog hielden, zijn wij precies in het tegendeel ver keerd. Maar daar gaat het nu niet over. Het ging erover dat wij vandaag mak kelijk beïnvloedbaar zijn. In het kader van onze afkeer ten aan zien van Zuid-Afrika wordt naar het middel van sancties en economische boycot gegrepen. De strategisch goed geleide boycotaktie maakte vorig jaar een einde aan de verkoop van Zuidafri- kaanse „Out-span" sinaasappelen. Het succes deed de aktievoerders de inge slagen weg verder voortgaan. Het volgend object werd in ons land de verkoop van de gouden munt, de „Krugerrand". Deze munt werd bijvoor beeld door de ABN en de Amrobank verkocht. Onder de druk van apart heidsbewegingen kwamen ze overeen, de verkoop van de Krugerrand niet meer te stimuleren. Daarbij werd duch tig geschermd met ethische en maat schappelijke overwegingen. Inmiddels dienen zich weer nieuwe munten bij de banken aan. De Sovjet unie heeft het voornemen ter gelegen heid van de in Moskou in 1980 te hou den Olympische Spelen zilveren en gouden roebels uit te geen. Het is duide lijk dat gezien het karakter van het communistische regiem wij op zijn minst verwachten mogen, dat de banken ook deze verkoop niet zullen stimuleren. Wij zijn erg benieuwd. Aan komen lopen zwangere witte poes met lapjesvlekken. Inl. Fam. Zuid- wijk, Fabiusstraat 32, Melissant, tel. 01877 - 2119, MIDDELHARNIS: Wie in de afgelopen weken en maan den zijn fiets is kwijtgeraakt krijgt a.s. zaterdagmorgen (de 20e') gelegenheid bij de politie te kijken om te zien of het vermiste karretje wellicht daar terecht is gekomen. De politie heeft er een hele voorraad van staan en zal de fietsen die zaterdag morgen tussen 9 en 12 uur niet bij de eigenaars teixig komen gaan afvoeren. OUDE TONGE Mej. P. van L. is op tweede Pinksterdag op het Centraal Station te Rotterdam beroofd van de inhoud van haar tas, een portefeuille en een portemonnee met een inhoud van ca. 195, Mej. van L. werd, terwijl ze een kaar tje voor de metro draaide door een don ker type aangesproken die veinsde dat hij niet wist hoe zo'n kaartje gedraaid moest worden. Later bleek mej. van L dat haar geld gerold was. Het moge voor anderen een waarschuwing zijn. 't Gaat om uw vrije Uw plezier. Daar denltt Yamaha niet te licht over. En dat verklaart veel van de konstruktie van alle Yamaha- motoren. Uitmuntend door bedieningsgemak, bedrijfs zekerheid, levensduur, ekonomies in aanschaf en gebruik. En bij dat alies niet zuinig met prestaties. Kortom: een motor voor uw plezier! Vandaag, vrijdag, zijn twee Rotter dammers, 21 en 25 jaar oud, voorgeleid voor de Off. van Justitie te Rotterdam, nadat ze eerder deze week waren gear resteerd i.v.m. het plegen van een reeks inbraken, waarvan e\en aantal op Goe- ree-Overflakkee. Het duo was in de nacht van maan dag op dinsdag op strooptocht gegaan. In Hellevoetsluis braken ze in in een sauna, waarna ze hun belangstelling op Flakkee richtten. In Stellendam braken ze in bij bloe misterij Troost aan het Oranjeplein. Ze werden daar gestoord door de hond, maar er was nauwelijks sprake van schrik omdat ze enkele panden verder alweer inbraken in het winkelpand van de Fa. Trommel. De kassa gaf overigens maar 40,prijs. In kapsalon de Jager, grenzend aan Trommels' Supermarkt gingen ze ook binnen om daar 15, uit de kassa te lichten. Omdat het de heren kennelijk te wei nig opleverde ging de tocht verder in de richting van Dirksland. Daar zagen ze kans om in. het winkelpand van de Fa. Nieuwland op de Straatdijk te komen. Toen ze de kassa openden ging het alarm waarom ze hals over kop vertrok ken. In Middelhamis beproefden ze ander maal hun geluk. Bij Fabert Confectie zetten ze brutaal de auto voor de deur, braken zich een toegang tot het pand en gingen aan 't inladen. Ze haalden van de bovenverdieping een partij leren heren- jassen, waarvan ze er ter waarde van zo'n 13.000,in konden laden. Voor enkele duizenden gulden aan jassen bleef op het Zandpad achter toen ze door de bewoner van het pand werden gestoord. Ze hebben kennelijk daarvóór ook geprobeerd binnen te komen in de zaak van Woninginrichting van Zielst te Sommelsdijk. Later in de nacht is het duo in Poortu- gaal aangehouden. Daar waren ze bezig de in Middelhamis gestolen jassen uit te laden. Ze zijn meegenomen en in Dirksland en in Middelhamis voor ver hoor ingesloten. Slechts gekleed in z'n onderbroekje is zendingsmedewerker Henk Looijen zon dagmorgen achter de dieven van zijn auto aangegaan! Dat gebeurde rond de klok van vieren; toen dhr. Looijen iemand met zijn Simca weg hoorde rij den was hij zó op straat in de hoop te kunnen constateren waar de dieven heengingen. Het geluk was met hem want de Simca stopte al in de School straat, niet ver van de woning die dhr. Looijen, schaars gekleed als hij was, verlaten had, die van zijn schoonmoeder mevr. Slinger in de JuUanastraat. Bij de nadering van dhr. Looijen zet ten de twee inzittenden van zijn Simca het op een lopen. Dhr. Looijen trof in zijn wagen al een voorraad geweren aan en in de daar tegenover staande Simca een aantal messen, pistolen en stileeto's. Wat beduusd door die merk waardige vondst belde hij aan bij de Fam. Mackloet. Dhr. Mackloet beleefde toen wat weinigen na hem zullen bele ven, 's morgens rond half vijf een man in onderbroek bewapend met twee ge weren op de stoep aan te treffen. Dhr. Looijen had die twee meegenomen om van zich af te kunnen tasten wanneer de dieven terug zouden komen. De po litie werd ras gebeld en er kwam een onderzoek op gang. Al spoedig bleek dat de wapens (het waren zware lucht buksen) gestolen waren in Zierikzee. De OOLTGENSPLAAT Twee jongens uit Rotterdam, 11 en 13 jaar jong, verblijvend op het Fort Prins Frederik zijn door de politie betrapt op het wegnemen van een' op slot staande bromfiets bij een bushalte. Een oom was daar medeplichtig aan omdat hij het slot forceerde en met een bestelwagen de brommer ophaalde. ------O----- OOLTGENSPLAAT Zwembad geopend. Vanaf maandag 15 mei (2e Pinksterdag) is het Zwem bad „De Singel" aan de Ben. Havendijk voor het publiek opengesteld. Kaarten (ook seizoenkaarten) zijn vanaf heden aan de kassa verkrijgbaar. De süovenmaker weer aan 't werk Na een tijd door ziekte het werk te heb ben moeten afbreken, is vanaf heden aan het bekende adres weer handwerk verkrijgbaar. U weet, dat van het inte rieur van schepen uit het mooiste hout stoven, slijpplanken, etc. worden ge maakt. De opbrengst hiervan komt ge heel ten bate van het hervormde kerke lijk werk. Adres: Zuid Achterweg 9, Ooltgensplaat. Vrijstelling dienstplicht De minister van defensie heeft de volgende personen te Oostflakkee vrij stelling van de dienstplicht verleend: J. H. Schouw te Den Bommel voorgoed vrijstelling wegen kostwinnerschap; C. P. Braber te Oude Tonge vrijstelling voor de duur van verblijf buiten Euro pa; Joh. J. van der Gaag te Ooltgens plaat tot 15 april 1979 wegens een bij zonder geval (onderwijs); Mattheus A. M. Hameeteman te Oude Tonge voor verblijf buiten Europa; J. C. Hotting te Ooltgensplaat verzoek wegens een bij zonder geval afgewezen en aan J. H. E. Boer te Oude Tonge voor één jaar we gens kostwinnerschap. Simca was gestolen in Zwijndrecht. De twee daders wisten te ontkomen en in middels is gebleken dat ze geprobeerd hebben in Oude Tonge en in Achthuizen een auto te stelen om weg te komen. Tussen Ooltgensplaat en Achthuizen stalen ze een Volvo station-wagen waarmee ze de vlucht namen. In de nacht van maandag op dinsdag werden ze in Dordt achterhaald toen ze met de gestolen Volvo een etalage van een fo tozaak kraakten. De daders bleken twee jongens uit Dordt te zijn, 15 en 16 jaar oud „Bij de gehouden loting in De Sama ritaan ten behoeve van de welzijnszorg, viel de eerste prijs op nr. 23 groen.; 2e prijs 3e prijs 4e prijs 5e prijs 6e prijs 7e prijs 8e prijs 9e prijs 10e prijs nummer nummer nummer nummer nummer nummer nummer nummer nummer 814 groen; 170 geel; 818 geel; 309 geel; 738 geel; 26 groen; 270 wit; 608 geel; 634 groen." Voor het volledig maken van de in formatie en evenementengids in ons ge bied, verzoekt de Vereniging voor vreemdelingen verkeer V.V.V. Flakkee, Postbus 12, Oude-Tonge aan alle vere nigingen en bedrijven die in het komen de seizoen evenementen organiseren die toegankelijk zijn voor een ieder, dit schriftelijk door te geven aan boven staand adres met vermelding van tijd, plaats en datum, waarna het opgenomen zal worden in de gids die op het V.V.V.- kantoor aan de Prov. weg te Oude Ton ge verstrekt zal worden aan de recrean ten in deze streek. Vorig jaar zijn er na een dergelijke oproep als deze weinig reacties binnen gekomen, terwijl er toch vrij veel te doen is geweest tijdens het vakantiesei zoen. HopeUjk zal er nu meer aandacht door verenigingen en bedrijven aan be- .steed worden, dit ter bevordering van uw te organiseren evenementen voor eigen bevolking maar ook ten dienste van de recreant. COLLECTE-LIJSTEN Collectanten voor de inzamelingscam pagne 1978 worden verzocht hun lijsten op te halen bij de Rode Kruis-post, Voorstraat, Middelhamis, op vrijdag 19 mei tussen 19-20.00 uur. Indien u verhinderd bent op dit tijd stip kunt U hem afhalen bij de pen ningmeester Frans Halslaan 33, Mid delhamis, tel. 3984, 's avonds na 18 uur. ------O------ MIDDELHARNIS Beroep aangenomen. Ds. P. Schra- vendeel, Geref. predikant alhier heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Ferwerd (Fr.) aangenomen. Zoals het er nu uitziet gaat Herkingen een goede toekomst tegemoet. De haven, die vroeger handelshaven was, zal jacht haven worden, want het ministerie van CRM heeft toegezegd een groot bedrag ter beschikking te stellen voor de aanleg van een grote jachthaven, waar 250 zeil jachten een plaats kimnen vinden. De plannen van de Herkenaren voor de bouw van een jachthaven dateren al van vóór de afsluiting van de Grevelin- gen. Er is een prachtig havenplateau en het haventje noodt tot het gebruik daar van. Een aantal mensen in Herkingen, die een bootje hebben, hebben een paar jaar geleden de haven op diepte gebracht en een paar steigers gemaakt. Die w^aren in korte tijd bezet en er moest met ruimte gewoekerd worden. De mensen hebben hard moeten werken, want de haven verzandt ieder jaar weer en dan kunnen er zelfs de kleinste bootjes niet meer in of uit. Dit jaar heeft men 60.000,kimnen investeren voor het uitdiepen en het creëren van 35 nieuwe ligplaatsen. Weer werd een steiger bijgebouwd. Opnieuw werden de bootjes in het water gelaten en weer ligt de haven vol, terwijl de wachtlijst steeds groter wordt. Men dacht dat de nood nu toch wel erg hoog gestegen was, maarhet ministerie van CRM berichtte nu, dat zij de kosten voor de aanleg van een haven, waar 250 jachten kunnen liggen, voor haar rekening wil nemen. Het is nu feest bij de Watersport Vereniging Her kingen. De vaargeul zal dan 40 meter breed en 2,5 meter diep worden, terwijl die diepte nu slechts 1.70 meter is. In de toekomst zal Herkingen heel grote boten kunnen ontvangen. De uitbreiding van de haven zal aan de westzijde komen, rechts op de foto. Het CRM heeft aan deze subsidie ver bonden, dat Wla van de ligplaatsen voor passanten moet zijn, een soort vluchthaven dus. De Watersportvereniging is dolgeluk kig, maar ook zij stelt haar eisen. Ze wil wel degelijk een vinger in de pap houden. Iedereen zal van harte welkom zijn in Herkingen, zoals dat ook nu het geval is, maar ze wil in de eerste plaats zorgen voor de botenbezitters onder de autochtone bevolking. Ze wil als stich ting zelf de plaatsen uitgeven en onder geen voorwaarde wUlen deze mensen ontwikkelingsmaatschappijen of derge lijke in hun gelederen opnemen. Ze wil bovendien de botenbezitters een be taalbare plaats aanbieden. Ze wU de prijs niet verhogen, maar houden, zoals die nu is, n.l. 24,per m^ bootmaat. Ook stelt zij er prijs op, dat het ka rakteristieke van het dorpje Herkingen niet verloren zal gaan. Maar of dat zal lukken, is de vraag, want momenteel worden er 160 recreatiebimgalows ge bouwd en er zijn plannen voor nogmaals 200. Herkingen zelf heeft slechts 800 in woners, maar men zal er alles aan doen om Herkingen te houden zoals het nu is. Landelijk en gezeUig. Al voor de afsluiting van de Greve- lingen bestaan er in Herkingen plannen om het oude handelshaventje om te bouwen in een jachthaven. Hulpvaardige handen hebben er heel wat aan gedaan en tenslotte werd het een gezellig haventje, waar kleine boot jes een veilige plaats konden vinden. Ieder jaar weer moest de haven uitge baggerd worden, want zelfs de kleinste bootjes lagen dan te diep, oftewel, de haven was weer eens verzand. Dit jaar heeft men er veertig plaatsen bij gecreëerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1