EIIAI1DEI1 - niEUWS Dirkslands bezoek aan de Koningin Overdenking Rijnmonds Algem. Verhuupcentpum B.V. Gereformeerde Kerk Middelharnis houwt nieuw kerkgebouw OCCASIONS Het verschil: een teleroontje: VflN DONGEK il.ï. uit de Heilige Schrift ??T?yTff 3e blad Vrijdag 12 mei 1978 No. 4690 HET KVENSTER Uw huis verkopen? TAMBOER -k -k TOERISTISCH KORT Uw huis verkopen TAMBOER PREDIKBEURTEN ZEELAND met 3 maanden BOVAG garantie Renault Renault Renault Renault Renault Renault Renault Renault 20 TS 14 TL 20 TL GTL L TL TL TL 1977 1977 1976 1977 1976 1976 1975 1974 Renault Renault Renault Renault Renault Simca Mazda Fiat 4 6 4 12 TS 16 TL 1100 Tourist 929 C!oupé 127 1973 1973 AUTOBEDRIJF RAIVIOCO B.V. Molendijk 85 - Stad aan 't HaringvUet - Telefoon 01871 1971 1974 1972 1974 1976 1974 1662 X blik op kerk en samenleving 30 jaar Israël Nog toekomst Op zondag 14 mei viert de staat Israël zijn dertigjarig bestaan. Het feit op zichzelf mag als een wonder Gods wor den beschouwd. Tijdens het schrikbe wind van het Derde Rijk verloren zes miljoen Joden het leven. Nooit was het oude Bondsvolk zó geplaagd en be nauwd als in de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Maar het doorstane leed dreef de overgeblevenen samen. Het Zionisme bloeide op als nooit tevoren. En na veel geharrewar in de Verenigde Naties viel al in 1947 het besluit om Palestina te verdelen in een Arabische en een Joodse staat. De Joden accep teerden dit, maar de Arabieren verzet ten zich, terwijl Engeland besloot zich uit Palestina terug te trekken. Hier lag dé kans voor Israël. Op die bewuste datum, toen Engeland zich in derdaad uit Palestina terugtrok, 14 mei 1948, kwam in Tel Aviv, onder leiding van David ben Goerion, een provisori sche Raad van State bijeen, die eens gezind besloot de staat Israël uit te roe pen. In de proclamatie werd aan aUe bewoners van het door de Verenigde Naties aangewezen gebied gelijke rech ten toegekend, zonder onderscheid van ras of godsdienst of geslacht. De nieuwe staat wilde niets anders dan in vrede leven met de omwonende volken. De staat Israël zou open staan voor de te rugkeer van alle Joodse ballingen. Dat was het begin. De dag nadat de nieuwe staat was uitgeroepen werd Israël van alle kanten aangevallen. Egypte, Syrië, Irak, Liba non, Saoedi-Arabië, al deze landen keerden zich tegelijk tegen Israël. Te genover één Israëlische soldaat stonden tien vijandelijke. En het wonder ge beurde: De Israëli's streden zij aan zij, mannen en vrouwen, enoverwon nen! In 1949 moesten de Arabieren noodgedwongen een wapenstilstand sluiten. Dat wonder gebeurde nóg drie keer: in 1956 vernietigde Israël in zeven da gen tij ds het Egyptische leger en maakte zich meester van heel het Sinaïtisch schiereiland. In 1967 gal Israël, aan alle kanten bedreigd, weer de eerste klap en zegevierde opnieuw. En tenslotte, in de oktoberoorlog van 1973 leed Israël flin ke verliezen, maar kon het zich toch weer handhaven tegenover de Arabische overmacht. Opzienbarend was het gebaar dat Egypte in november van het vorig jaar maakte, in de persoon van president Sadat, die geheel op eigen initiatief naar Israël reisje en daar het parlement toe sprak om vrede te bieden. Vele malen had Israël zelf voorgesteld vredeson derhandelingen aan te knopen, doch zonder resultaat. En nu kwam het voor stel van de kant van Egypte! Tot heden is er echter nog niet veel uitgekomen. Premier Begin en de leidinggevende partij in Israël stellen zich behoorlijk scherp op en zijn niet van plan op elk aanbod in te gaan. Daarbij komt de bij na onoplosbare kwestie van de Pales- tijnen. We hebben echter in de loop van de laatste dertig jaar wel geleerd niets voor onmogelijk te houden. In de stich ting van de staat Israël en in het feit dat deze staat zich dertig jaar lang staande heeft weten te houden tegen een overmacht van vijanden kunnen we de hand van Israels God zien, die blijkbaar Zijn oude Bondsvolk niet heeft losgelaten. En wie zal zeggen wat die God nog met Zijn volk vóór heeft? Intussen hebben we in die dertig jaar ook wel geleerd, anders over Israël te spreken en te denken. De Reformatoren, en met name Luther, hadden Israël als bijzonder volk praktisch afgeschreven. Tot de Tweede Wereldoorlog toe waren er talrijke christenen die de Joden niet anders konden zien dan als verlooche naars en kruisigers van Christus, terwijl alle beloften in het Oude Testament die betrekking hebben op Israël van toepas sing werden verklaard op „het geeste lijk Israël", dè Kerk Tegen de achtergrond van wat er dé laatste dertig jaar in Israël is gebeurd, hebben we nu toch grote gedeelten van het Oude Testament anders leren lezen en verstaan, en zijn ook de bekende hoofdstukken Romeinen 9 tot en met 11, die geheel handelen over Israël, „de be minde om der vaderen wil", toch wel in een heel ander licht komen te staan. We hoeven geen profeet te zijn om te verwachten dat de Heere nog grote din gen vóór heeft met Zijn oude volk. Ons gebed mag wel opgaan, zeker nu de herdenking van het 30-jarig bestaan van Israël op de Pinksterdag valt, dat de Heere over het huis van David en over de inwoners van Jeruzalem zal uit storten de Geest der genade en der ge beden. Opdat Israël samen met de hei denen Hem zal aanbidden Die Davids troon beklom. WAARNEMER DIRKSLAND Inwisseling vakantie-bonnen Bouwvakkers kunnen hun vakantie bonnen inwisselen vrijdagavond van 7 - 9 uur en zaterdagmiddag van 2-4 uur bij J. Los, Julianalaan 25. NIEUWERKERK Zangvereniging op reis. De Chr. Gem. Zangvereniging hield vrijdag haar jaarlijke reis. Per grote touringcar reed het gezelschap reeds om 7 uur in de ochtend vanaf het Dorpshuispletn weg. Het reisdoel was Limburg. O.a. werd het drie-landenpunt bezocht en de kabelbaan en het oorlogs-kerk- hof „Margraten" waar duizenden ge sneuvelde soldaten zijn begraven uit de 2e wereldoorlog. 's Avonds werd onderweg nog een warme maaltijd gebruikt en kwam het gezelschap behouden om 9 uur weer in Nieuwerkerk aan. INGEZONDEN: Op 5 en 6 mei j.l. bezochten 4 be stuursleden van de Oranjever. „Dirks- land" t.w. Mevr. Poortvliet de heren Knöps, Biesheuvel en Willemse, de he ren vergezeld van hun echtgenoten het Oranje Congres in Hoevelaken. Dit was het derde congres wat zij bezochten. In 1976 was dit in Hoensbroek 1977 in Wageningen en dit jaar in Hoevelaken. Naast de vergadering zijn er altijd eni ge evenementen. Dit jaar bestond dit op de eerste dag uit een ontvangst door H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk. Dit was wel een belevenis voor al de Congresgangers, want de Koningin be groette niet alleen het Hoofdbestuur, maar wilde elke deelnemer de hand drukken waarna in het Paleis een ap- peretief werd aangeboden. Het was een grootse manifestatie en met een drie werf hoera voor onze Koningin namen we afscheid. De Koningin bleef in de tuin zwaaien totdat de laatste bezoeker verdwenen was. Nadat we weer in de bussen gestapt waren om naar het Con gresgebouw te gaan, werd onderweg gestopt en waren we getuige dat één van de hoofdbestuursleden, de Kon. Ju- lianaweg in Hoevelaken opende. Na de lunch begon de vergadering, die wat later begon dan gepland was, omdat het bezoek bij de Koningin drie kwartier langer duurde als was afgesproken. Maar desondanks was het een goede vergadering waar we elk jaar toch iets aan hebben. Je wisselt met andere ver enigingen programma's uit, spreken verschillende bestuursleden uit het hele land. Wij komen met onze programma's en versiering heel goed uit de bus. Dit geeft wel een voldaan gevoel. Om misverstand te voorkomen wil ik van deze plaats toch wel mededelen, dat deze vergaderingen voor eigen re kening door de bestuursleden worden bezocht. Met dank voor de plaatsing, namens het bestuur Oranjever. „Dirksland". R. Poortvliet, secr. DE GROTE GETUIGE (Hand. 2 1-4) Naast de schone naam „Trooster" heet de Geest ook „Getuige". Heeft Je zus niet ZeU gezegd, dat de Geest van Hem getuigen zou? Óp Pinksterdag legt de HeUige Geest getuigenis af aangaan de Jezus bij de gelovigen. De discipelen hebben de heilsfeiten meegemaakt. Met Jezus geleefd. Zijn opstanding en hemelvaart doorleefd. Maar wat ze op Pinksteren meemaak ten, dat was toch anders. Ge kunt een schitterend meubelstuk in uw kamer hebben. Bij gesloten vensters echter komt het niet uit. Als het volle licht erop valt, dan ziet ge pas hoe mooi het is. We kunnen Jezus hebben in onze Bij bel. We kunnen zelfs veel van Hem we ten. Maar als Hij door de Heilige Geest in het volle licht komt te staan, dan zien we Hem zo geheel anders. Dan is het net, alsof God ons oog speciaal boeien wU voor Zijn beminnelijkheid. Dat was Pinksteren. God belichtte Jezus door Zijn Heilige Geest. Van tevoren waren de discipelen immers traag en onverstandig geweest om te geloven dat Hij was de Christus en moest lijden en sterven. Jezus Zelf heeft hen onderwezen, indertijd. Ook bij Jezus' doop heeft de Vader gesproken over Jezus. Maar aan het grote getal der getuigen ontbrak er toch nog Eén. En dat was: de Heilige Geest. De discipelen zijn voorbereid geweest op het Pinksterfeest. Ze hebben Hem biddend, volhardend verwacht. Nu is de Getuige gekomen als de kracht uit de hoogte. En dan ontstaat die grote blijdschap. Die ongekende vreugde. Die vrede Gods, die werkelijk ons verstand te boven gaat. Blijdschap om het feit van Pinkste ren en vreugde om die uitstorting voor eigen ziel. Zo was er een uitw^endig ge tuigenis, maar ook inwendig in de har ten der gelovigen. En dan is het, wat ook wij niet kun nen missen, wil het waarlijk Pinicsteren voor ons zijn. Dat kan bestaan in hon* ger en dorst naar Jezus, in droefheid en gemis evenzeer als in de vreugde van het bezit. Niet minder in de ontdekking van uw armoe en ellende buiten Christus ge tuigt de Geest. Daardoor wil Hij tonen Christus onmisbaarheid voor u, maar ook Zijn noodzakelijkheid. De Geest getuigt ook van Christus aangaande de gelovigen. Niet alleen Jezus komt in het volle Ucht. Ook de discipelen. En dan goed begrepen, de discipelen in wijder kring. Ze waren al len eendrachtelijk bijeen. De kring der discipelen; allen en een iegelijk. Zij al len en zij alleen, komen in het volle licht te staan. Tongen als van vuur zijn op hen en zij spreken met talen de gro te werken Gods. Het is, alsof de Heere Jezus door de grote Getuige, de Heilige Geest wil zeg gen: Dat zijn nu Mijn kinderen, dat is nu Mijn lichaam. Ik heb van aardwor men hemelburgers gemaakt. Van ar moedige bedelaars koningskinderen. Ge kunt het aan hen zien en van hen ho ren. Zie maar hoe hun gelaat blinkt, hoor maar wat roemtaal zij spreken. Nog steeds wil de grote Getuige ons zo bestralen, als vrucht van het een malige Pinksterfeest, dat ook wij toon beelden worden van Gods Genade en anderen dat aan ons kunnen zien en horen. Door de ootmoed en de vreugde, door het wandelen in oprechte heilig making en vrede. Ook geeft de Geest een getuigenis door de gelovigen aan de wereld. Hoor maar wat ze spreken. Ze gaan preken. Petrus houdt zijn standaardpreek, de echte verbondspreek! U komt hier de belofte toe en aan uw kinderen. Hier geen twist over het Verbond, maar een getuigenis des Geestes door de gelovi gen aangaande Gods verbond. Hoe heerlijk prijzen zij Jezus Chris tus. Hoe lokken zij ieder. Dat is nog al tijd de vrucht van het getuigenis des Geestes, dat wij eveneens gaan getui gen tot ieder, die het horen kan en wil. En steeds nog werkt de Geest mee zo dat er toegedaan worden, die zalig wor den tot de gestichte gemeente op Pinksteren. Rijswijk. L. S. den Boer. TOURCaRAYANS te HUUR Tegen biUiJke prijzen te koop, diverse gebruikte TOURCARAVANS Ruime caravans met de keuze uit voortent, koelkast, kachel enz. Vojledig verzorgd en verzekerd, dus HUREN ZONDER ZORGEN Op A.N.W.B. voorwaarden. Vraag vrijblijvend inlichtingen: WSDNWWIWWWW Dr. W. Dreesplein GEERVLIET Tel. 01887 - 28 26 of 39 79 Zaterdags zijn wij aanwezig op ons depot: Vrouwtjesweg 48, STAD AAN 'T HARIN,GVLIET. Dezer dagen zal in MlddeUiamis aan de bouw van de nieuwe Gereformeerde Kerk begonnen worden. Het kerkge bouw zal verrijzen op de hoek Lange- weg - Kon. Julianalaan, opgetrokken van witte steen, met een leien dak en modem van architectuur. De kerkruimte wordt achthoekig; in het puntdak zal voor de lichtinval een raam worden aangebracht. De kansel zal centraal in de kerkruimte worden geplaatst waarmee de architect de ge meente letterlijk rondom het Woord wil scharen. De kansel wordt overigens verplaatsbaar wat nodig is naar gelang de kerkruimte gevuld zal zijn. Achter de kerkruimte komt een royale ontmoe tingsruimte met zo'n 350 zitplaatsen, voorts een kerkeraadskamer en twee bijzaaltjes. De kerkruimte zal alleen via de ontmoetingsruimte bereikbaar zijn waarmee de ontwerper kennelijk bewust op de onderlinge ontmoeting aanstuurt. De bouwtijd is gepland op ca. 4 maan den. Bouwer is de Fa. Winters uit Bre da, de onderaannemers zullen op Flak- kee worden gezocht. De keuze van bou wer en architect (v. d. Plas uit Goirle) werd gemaakt omdat zij ook betrokken zijn bij de verbouw van het kerkgebouw aan het Kerkepad dat de Geref. Kerk gaat verlaten en dat tot supermarkt bestemd zal worden. De beide schetsjes die hierbij zijn af gedrukt geven het silhouet en de plat tegrond van de nieuwbouw weer. Wan neer zich bij de bouw geen tegenslagen voordoen zal een en ander over enkele maanden gestalte hebben gekregen. linker e ij gevel Deze zqde zal naar de Langeweg zijn toegekeerd. Aan de Costa Sraeralda op Sardinië, vlakbij het door Prins Aga Khan ge opende vakantieparadijs, verrijst nu het nieuwe vakantiecentrum Portisco. De eerste bouwfase op een terrein van 100 ha, omdat 250 appartementen, restau rants, bars, boetieks en een nachtclub. Dit deel is aan het begin van het zo merseizoen gereed. De jachthaven voor 250 schepen is al gedeeltelijk klaar. De tweede bouwfase wordt in 1978 gereali seerd en zal bestaan uit een hotel, vil la's en vakantiewoningen. Het hele pro ject (kosten 100 miljoen, bijeenge bracht door grootindustriëlen) is in 1980 gereed. Het nieuwe vakantiecentrum ligt op 30 km. afstand van het vlieg veld Olbia. In het uiterste noorden van Zwe den, tussen Kiruna en de Noorse grens, wordt een nieuwe 140 km. lange auto weg aangelegd, die in Noorwegen nog eens met 25 km. zal worden verleng tot de haven van Narvik. Zweden in vesteert in dit project 230 miljoen kro nen. De nieuwe weg dwars door Lap land en ongeveer 200 km ten noorden van de Poolcirkel zal in 1983 gereed zijn. Hij wordt 6.5 meter breed en krijgt 25 bruggen, waarvan twee met een leng te van 94 meter. In de zomiermaanden zullen minsens 2000 voertuigen dagelijks van de weg gebruik maken, zo is be cijferd. De nationale luchtvaartmaatschap pij van Kenia Kenia Airways be stond op 4 februari één jaar. Het Ujn- net bereikt nu 15 steden in Europa, Afrika en Azië. Vanuit Frankfort wordt driemaal per week naar Nairobi gevlo gen. Vandaar zijn er verbindingen naar Mombassa, Malina. Mauritius, de Sey chellen. Moga dishu en Lusaka. Bijna tweederde (64,5"/o) van de 3,6 miljoen Zweedse gezinnen heeft een auto en 75.5% van alle gezinnen be schikt over minstens een kleurentelevi sie, zo blijft uit cijfers van het Zweed se CBS. Ongeveer 45% van de Zweden gaat dit jaar niet met vakantie naar het buitenland, 27"/o wél en de rest weet het nog niet. Automobilisten die het pas-rijden van en naar Engadin in het Zwitserse Graubünden willen vermlijden, kunnen hun auito in Thusia (701 meter) of in Samedan (1709 meter) op de trein van de Rhatische Bahn zetten. Op het 57 km. lange traject rijden dagelijks negen trei nen in beide richtingen. Rijtijd 1 uur en 20 minuten. Prijs auto (inclusief be stuurder) Sfr. 63. SCHERPENISSE Goed geschoten. Tijdens de provin ciale schietwedstrijden in West-Kapelle hebben acht schutters van de schiet vereniging Prinses Juliana succes ge had. Korps A eindigde met 386 punten op de derde plaats en korps B won met 361 punten de eerste prijs. Vier schutters behaalden voorts prijzen bij de indivi duele wedstrijd. DIENSTEN HERV. GEMEENTEN OP 14 MEI (Eerste Pinksterdag) Tholen 9.30 uur ds. L. Wüllschleger, H. Doop en 6.30 uur kand. M. v. d. Berg, Bodegraven Poortvliet 10 en 6 uur ds. G. Abma, nam. H. Doop Scherpenisse 9.30 en 2.30 uur kand. D. Budding, Driebergen St. Maartens dijk 9.30 en 2.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 10 en 6 uur ds. W. Gorissen St. Annaland 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze Oud Vossemeer 10 uur kand. M. V. d. Berg en 6.30 uur ds. L. Wüllsch leger St. PhiUpsIand 9.30 uur ds. A. Cysouw en 2.30 uur ds. E. de Lint, Hei en Boeicop. TWEEDE PINKSTERDAG 15 MEI Tholen 9.30 uur ds. L. Wüllschleger Poortvliet 10 uur ds. G. Abma Scher penisse 9.30 uur kand. H. Penning, Lek- kerkerk St. Maartensdijk 9.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 10 uur ds. W. Gorissen St. Annaland 10 uur ds. K. Schipper, Dordrecht Oud Vossemeer 10 uur ds. A. V. d. Made, Alblasserdam St. Phihpsland 9.30 uur ds. A. Cy souw. STAVENISSE Auto te water. Bij de oude veerstei- ger aan het Keten (Oosterschelde) is maandagavond de personenauto van de heer Van D. uit Halsteren te water ge raakt. De heer Van D. had vergeten de handrem aan te trekken toen hij de auto op de lichte glooiing parkeerde. De auto werd door een takelwagen uit het water gelicht en aan de kant gezet. THOLEN Bisamratten. Op het eUand Tholen en op St. Philipsland werden er in de maand april 43 bisamratten gevangen door de rijksrattenvanger J. MeijU uit Poortvliet en zijn helpers. I t>esche Dat is 't verschil tussen laten schilderen en maar weer uitstel- len.Tussen mooi en lelijk.Tussen beschermd en onverzorgd, us bel ons even. We komen graag langs voor overleg. SCHILDER. EN SPUITBEDRIJF li. Bouwmeesterplein 16 MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 23 81 '-"■'<" Publjkatif van hi't Bedrijfschap .Schildersbrdrijf te Rijswijk (ZH).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9