vonder heijdcA Boeken- nieuws WASAUTOMAAT DEFECT? Uw huis verkopen? TAMBOER voor snelle reparatie 01877 -1236 Herverschenen Middelharnis in oude ansichten Dirksland in oude ansichten Oude Tonge in oude ansichten Ouddorp in oude ansichten (deel I en II) Blacte, 2 .^ILANDRN.-ïNIBUW!?' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubll- eeerd. APPELSTROOP Is in rinse appelstroop ook suiker verwerkt? Antwoord: Ja, gemiddeld 5-18 pro cent, omdat anders de smaak te zuur zou zijn. Als u dit een bezwaar vindt kunt u deze stroop zelf maken door ap pels tot moes te koken en dit aan de kook te houden tot het bruin en inge dampt is. ROEST VERWIJDEREN Wij hebben een ijzeren molenomhang die erg roestig is. Hoe kunnen wij dit roest verwijderen? Antwoord: Daar bestaan vele midde len voor, maar de grote vraag is: wat blijft er over als alle roest verwijderd is? Men kan ook een deel verwijderen en de rest afdekken met een doorschij nende lak. Het roestproces komt dan, door gebrek aan vocht en lucht, tot stilstand en het voorwerp blijft heel. Wij nemen echter aan, dat er slechts een oppervlakkige laag roest op zit. Dan kunt u allereerst laten zandstralen. Is dit te kostbaar of wilt u het zélf doen, dan. kunt u met een staalborstel en schuurpapier een eind komen. Is ook dit onvoldoende, dan maakt u (voorzichtig) een hoeveelheid koningswater: gelijke delen zwavelzuur en zoutzuur. Dit lost u op in water, te beginnen een op twin tig. U kunt dan nagaan of dit soms het metaal te zeer aantast. Zo ja, dan kunt u een slappere oplossing nemen en om gekeerd. Ook hierbij zult u nadat de bijtende vloeistof uitgewerkt is, de staalborstel ter hand moeten nemen. Een veel zachtere stof is een oplossing van tinchloride, 100 gram in twee liter water en 2,5 gram wijnsteenzuur toege voegd. Uiteindelijk zult u met schuur papier een glad oppervlak verkrijgen en dat zult u moeten beschermen tegen hernieuwde aantasting. De genoemde chemicaliën kunt u kopen bij een drogist of een bestrijdingsmid- delenhandel. Wees er voorzichtig mee en draag een masker of goede stofbril en pas op voor uw kleren en huid. BALPENSCHRIFT VERWIJDEREN Wij hebben boeken met bladzijden waarvan slechts één zijde bedrukt is. Helaas is op de onbedrukte kant met balpennen geschreven. Dit schrift zou den wij graag venwijderen. Wat te doen? Antwoord: Dat kan met aceton omdat daarin de meeste balpenpigmenten op lossen. Lukt dit niet, dan kunt u het nog met benzol, tri of spiritus proberen. De vraag is echter, of u dan niet tegelijk de drukinkt van de andere zijde aan tast. Probeer het dus op een klein plek je, waar de schade niet zichtbaar is, bijv. daar waar de rbladzijdenummers registreren. Voorts moet u na behande ling elke bladzijde onder druk drogen bijv. door er vloeipapier op te leggen en een gewicht op het boek te plaatsen. Anders kreuken de bladzijden. Er is echter nog wel een andere weg. Er be staan middeltjes waarmee men getypte letters bedekken kan, bijv. Tipp-ex, dat in bijna iedere boekwinkel te koop is als correctiemiddel bij het typen. Als op een witte bladzijde slechts enkele stre pen of letters of weinig woorden staan zouden wij aan dit afdekkingsmiddeltje de voorkeur geven. Want doordat het watervrij is en snel opdroogt maakt het de bladzijden niet kreukelig. Wel moet het papier goed wit zijn, anders blijft het te goed zichtbaar. Het opplakken van wit papier van dezelfde grootte ra den wij af. Doordat dit doorschijnend is zult u de balpenkrassen en -letters steeds zien. Oplossen of bedekken is dus de aangewezen weg. GOUDEN TIENTJE Ik heb een gouden tientje 1877 met beeltenis van koning Willem III. Het ziet er mooi en gaaf uit, wat is het waard? Antwoord: Het is niet altijd zo, dat gouden munten meer waard zijn als ze ouder zijn. Met de gouden tientjes zijn er ook andere factoren die de huidige verzamelwaarde bepalen, zoals de voor keursjaren van het publiek, eerste en laatste jaren van uitgifte of byzondere gebeurtenissen bijvoorbeeld, en dan na tuurlijk de oplage. In 1877 zijn er meer dan een miljoen tien-guldenstukken aangemaakt (1.108.149 welgeteld). De waarde voor een stempelnieuw be waarde munt ligt daarom op slechts ca. 175,en voor minder goed geconser veerde exemplaren nog lager. Heeft uw munt geen stempelglans meer, of is deze in omloop geweest, dan is het heel goed mogelijk dat u er niet veel meer dan zo'n 100,voor kunt beuren. Anders ligt het, als er een jaarstempel van 1879 over die 1877 heen is geslagen door de Rijksmunt. In dat geval ligt de verza melwaarde rond de 3500,want daar zijn niet zoveel munten mee opgezadeld. U schrijft o.a. dat dit uw tweede ver zoek is. Wij hebben het antwoord al eerder gepubliceerd, maar dat is dan zeker aan uw aandacht ontsnapt. Er ligt vaak een aantal weken tussen de datum van uw brief en de publicatie datum, omdat wij veel vragen door des kundigen moeten laten beantwoorden. Bovendien ontvangen wij zoveel brie ven, dat niet alle antwoorden in één krant worden geplaatst. EIGEN HUIS Ik heb in 1958 een huis gekocht en wil het nu verkopen, want mijn thuis gebleven zoon wil het niet kopen en ik kan m'n andere kinderen niet te kort doen door het hem goedkoop te geven. Ik ben alleen bang dat ik van de op brengst zoveel aan de belasting zal moeten missen. Antwoord: Uit uw vraag begrijpen wij, dat het huis niet tot een door u ge dreven onderneming behoort. De „winst" (beter de prijsstijging) die u dan bij verkoop geniet doordat de waarde van de gulden zo vreselijk is gezakt, valt dan niet onder de belasting. U kunt die helemaal zelf behouden (en op andere wijze beleggen). In feite is het huis een zeer goede belegging, want het behoudt meestal zijn waarde. Hebt u uw bezit straks omgezet in baar geld, dan daalt dit verder elk jaar in koop kracht. Indien u het geld dus nog niet direct nodig hebt, raden wij u aan het huis beslist niet eerder te verkopen dan nodig is. Een testament is niet zo duur (rond de 100,als het eenvoudige tekst is) en door de zaak te bespreken met een notaris (die gratis inlichtingen geeft over de mogelijkheden) kunt u langs die weg ook een oplossing vinden. Gaat u gerust eens met een notaris pra ten, want er zijn heus betere regelingen. En een testament zal ook nog voor iedereen geheim blijven, zodat u uw kinderen er tevoren niet in behoeft te kennen en u alles naar eigen wens kunt regelen, zodat niemand te kort komt. KINDERBIJSLAG Toen ik in loondienst was kreeg ik voor 4 kinderen kinderbijslag. Na ver vroegde pensionering word ik als „zelf standige? beschouwd. Ik overweeg een part-time werkkring te zoeken voor tenminste 20 uren perweek, zodat ik weer voor de volle k.b. in aanmerking kom. a) Is het mogelijk voor een gepen sioneerde toch nog volle kinderbijslag te ontvangen? b) Tot welke instantie kan ik mij het beste wenden om deze onbillijkheid aan de orde te stellen? Antwoord a: Een mogelijkheid om toch de volle kinderbijslag te genieten zonder dat u daarop wettelijk recht hebt, bestaat niet. Antwoord b: Indien u het met be staande wetten niet eens bent, past het 't beste in ons regeringssysteem als u zich tot de volksvertegenwoordiging wendt, dat wil zeggen de Tweede Ka mer. U kunt schrijven naar uw eigen partij en liefst tot degene op wie u zelf gestemd hebt. Laat die u dan ook maar vertegenwoordigen. Daarvoor zit hij in de Kamer. Uw verontwaardiging is wel nieuw, maar het probleem al oud. Velen hebben zich, voor u, al bezwaard gevoeld. Rechtvaardigheid is echter zeer betrekkelijk. Het ligt er ook maar aan, hoe men het bekijkt. U gaat van een bestaande toestand uit en vraagt uzelf af: waarom krijg ik die volle kinder bijslag niet en slechts een deel. Van oorsprong bestond er evenwel helemaal geen kinderbijslag en was de vraag: waarom zou iemand het wél krijgenEr is bovendien tegenover de gemeenschap niets voor niets. Wat de één krijgt, moet de ander betalen. Aan vankelijk is kinderbijslag of -toeslag bedongen in het particuliere vlak tussen werknemers en werkgevers. Toen had den alleen loontrekkers er recht op, als onderdeel van hun beloning, dus tegen over de arbeid die zij verrichtten. Pas later is de A.K.W. ontstaan, een volks verzekering voor iedereen. Die wet ver strekt kinderbijslag vanaf het derde kind en daarvoor wordt door iedereen premie betaald. Voor loontrekkers is toen de kinderbijslag tot het eerste en tweede kind beperkt en de premie K.W. L. dus ook. Bezien vanuit deze hoofd lijnen van de oorsprong en de vraag „waarom wèl?" is alles nog niet zo on rechtvaardig. Maar inzake de rechtvaar digheid heersen de grootste menings verschillen, afhankelijk van de uiteen lopende uitgangspunten. Het is in ons land echter het goed recht van een ieder om zijn inzichten openlijk te verdedigen. Schrijft u dus gerust aan uw politieke vertegenwoordiging in de Tweede Ka mer. Als er veel brieven over een zelfde kwestie binnenkomen, kan men die uit eindelijk niet meer negeren. TAND TERUGPLAATSEN Ik hoorde van iemand, dat de tand arts een uit de mond geslagen tand van zijn zoontje weer teruggezet had in diens mondje en dat die tand weer ge woon gebruikt kon worden. Kan dat waar zijn? Antwoord: Jawel, bij kinderen is dat heel 'goed mogelijk. Maar het slachtof fertje van de val of vechtpartij moet dan wel binnen het uur op de beruchte tandartsstoel bitten en zijn tand moet ondertussen vochtig bewaard zijn. Dat kan in een nat lapje, in een spons en dgl. of zelfs onder de eigen tong, als men zo gauw niets anders bij de hand heeft. HAMER ONTPLOFTE Bij timmerwerk van mijn zoon spatte zijn hamerkop opeens uit elkaar als een handgranaat. Hoe is dat mogelijk ge weest? Antwoord: Gezien de bijgevoegde brokstukken betrof het een goedkope hamer met gegoten kop. Dat is gevaar lijk gereedschap. Beter kunt u wat meer geld uitgeven en het beste gereedschap kopen wat er te koop is. Hamerkoppen moeten van smeedijzer of staal zijn ge fabriceerd. Hamerstelen moeten ver vaardigd zijn van taai hout, zoals es- senhout of hickory. Die steel moet met spies in de kop zijn vastgezet. MAUD Waar komt de meisjesnaam Maud eigenlijk vandaan? Antwoord: Uit Groot-Brittannië. Het is een daar in zwang geraakte koosnaam en roepnaam geworden voor meisjes die Mathilde heten (hetgeen de machtige strijdster betekent). Ook meisjes met de naam Magdalena worden wel eens als Maud geroepen of aangesproken, maar hun roepnaam hoort het niet te zijn, want zij luisteren al naar Maggie en dergelijke afkortingen. Oorspronkelijk is Maud aan het oudfrans ontleend. VERZWEGEN KINDEREN In de geschiedenislessen die ik mij herinner, was wel sprake van vier hu welijken van prins WUlem de Zwijger en van zijn zoons, maar hij heeft ook dochters gekregen. Waar zijn die alle maal gebleven? Antwoord: Uit het huwelijk met An na van Egmond stammen Philips Wil lem, die na zijn vrijlating uit Spaanse gevangenschap in 1606 huwde met Eleo- nore van Bourbon (een nicht v. d. Fran se koning Lodewijk XIII) en Maria, die in 1595 in de echt werd verbonden met generaal Filips, hertog van Hohenlohe. Dan kwam Willems natuurlijke zoon Justinus van Nassau, uit een verhou ding met Eva Elincx (burgemeesters dochter). Hij huwde Anna van Merode en werd luitenant-gouverneur van Zee land. Willems 2de echtgenote Anna van Saksen schonk het leven aan Anna, die trouwde met haar neef- Willem Lode wijk, Maurits die ongehuwd bleef, en Emilia die een geheim huwelijk sloot met de prior van Crato, een bastaard zoon van de vermeende Portugese troonpretendent Antonio. Charlotte de Bourbon bracht zes dochters ter wereld; Louise Juliana huwde Frederik IV van de Palts; Maria Elisabeth werd de vrouw van Henri de Latour, graaf van Turenne en hertog van Bouillon; Ca- tharina Belgica werd de echtgenote van de graaf van Hanau; Charlotte Flandri- na, die als ziekelijk kind naar een Frans klooster werd overgebracht, is daar tot non gewijd en later abdis geworden te Saint-CroLX in Poitiers; Charlotte Bra- bantina is getrouwd met Claude, hertog van Tremouille in Frankrijk; Emilia Secunda werd de gade van de hertog van Landsberg. Willems vierde vrouw Louise de Coligny schonk hem zijn zoon Frederik-Hendrik, de u bekende „ste- Beste meisjes en jongens. Het was 4 mei 1945 feest in verschil lende plaatsen in het westen des lands. Vrolijk wapperde de driekleur. Er gingen immers geruchten dat de oorlog over was. In de stad was het echter nog rustig, zoals men vertelde. Men bleek toch te voorbarig. De Duit sers hadden stilzwijgend toegezien bij het voedseldroppen. Zwijgend maar verbeten moesten zij aanzien, hoe de bevolking juichte en zwaaide naar de laag overvliegende toestellen. Ook op 3 mei kwamen de zware Lancasters weer. Men telde 238 toestellen. En vanzelf was er weer uitbundige vreugde. Voor al op het platteland heerste een feest roes. In één der omliggende dorpen was het ook feest. Ook daar wapperden de vlaggen. Opeensraasde een over valwagen het dorp binnen, afgeladen met Grüne Polizei. Het was hen te doen om de verzetsgroep. Echter, inplaats dat zij de verzetsgroep konden oprollen, werden zij allen vernietigd door het he vige vuur van de Verzetsbeweging, 's Middags arriveerde er een grote troe penmacht om het geleden verlies en vernedering te wreken. De verzetsgroep was echter de polder ingetrokken, en vandaar bestookten zij de Duitsers. Deze Verspreidden zich door het lange gras en ging tot de aanval over. Het werd een komplete veldslag, waarbij nogal wat Duitsers sneuvelden en veel soldaten gewond raakten. Het was voor de Duitsers een hopeloze taak. Laat in de avond ging bij beide partijen de wit te vlag omhoog. Er bleek bericht geko men te zijn dat het vuren gestaakt moest worden, daar Duitsland had ge capituleerd. Bij de Duitse soldaten wa ren jongens van 16 jaar. Uit de polder klonk het geloei van het melkvee, deze konden niet worden gemolken. Ook en kele burgers moesten met de vrede in het vooruitzicht, het leven laten. Ook in Rotterdam werden nog mensen dood geschoten toen ze de vlag wilden uitste ken. Maar nu was het dan vrede! Vrede? Neen, de oorlog was voorbij! Maar niet voor allen! We gaan nu weer aan het werk. MEIRAADSEL 2 1. X 2. X 3. X 4. X 5X 6X 7X 8X 9X 10. X 11. X 12. X 13. X 1. hof van Eden 2. geliefde medearbeider van Paulus (Bijbelboek) 3. eerste Bijbelboek 4. eerste rustplaats der Israëlieten in in de woestijn (Ex. 12) 5. stad door de Israëlieten voor Farao gebouwd (Ex. 1) 6. hier woonde de profeet Elia bij een weduwe. 7. oudste zoon van Jozef (Gen. 41) 8. over het zaad van deze plant ver telde de Heere Jezus een gelijkenis. 9. Hogepriester te Jeruzalem (Matth. 26) 10. profeet ten tijde van koning Josia 11. één van de Emmaüsgangers. 12. land waarover koning Pul regeerde (2 Kon. 15) 13. christin tje Rome (Rom. 16) Bij de juiste invulling is op de kruis jeslijn de naam te leven van een feest, wat wij volgende week hopen te ge denken. BRIEFWISSELING Conja en Licia v. d. Velde, Yerseke. Dat is een blij bericht, dat moeder weer thuis is. Wat zullen jullie allemaal wel blij zijn geweest toen moeder thuis kwam. Er is immers niets wat je meer mist als een moeder. Flink van jullie dat je moeder zo goed helpt, hoor. Moe der heeft voor jullie al zoveel gedaan, nu kunnen jullie eens wat voor moeder doen. Het is inderdaad mooi weer de laatste dagen. Dat kan je moeder nu ook goed gebruiken om eens op te knappen. Moeder lekker buiten in de zon, en haar dochters lekker huishou den. Aan het water is het altijd fijn. Er zijn echter niet zoveel rustige plekjes meer, of bij jullie nog wel? Allemaal de hartelijke groeten en beterschap met moeder, hoor. Erna Rooij, Middelhamis. Het zit dan wel tegen bij je. Erna. Je wüt met oom Ko meedoen, en nu heb je je hand ge kneusd. Ik wil het wel geloven dat het pijn doet. En schrijven gaat dan hele maal niet, want dat eist teveel van je hand. We zullen maar hopen dat die hand spoedig genezen is, en dan haal je de scha wel in. Je zal dan wel een boel te schrijven hebben, dus verwacht oom Ko een gezellige brief. Van harte beter schap en tot volgende keer. Janny Klop, Hendrik Ido Ambacht. Het is op de Zendingsdag ieder jaar erg druk. Het maakt ook indruk zo'n mas sale bijeenkomst, en het doet je gofd dat er zoveel belangstelling voor is. Je verjaardag zat weer goed, dat had ik wel gedacht. Maar ik ben erg benieuwd hoe het met het examen zal aflopen. Want daar hangt veel van af, hé. Het kan best meevallen, hoor, als je je „ze nuwen"' maar thuis laat is er niets aan de hand. De uitslag hoor ik wel, hé! Loes Klop, Hendrik Ido Ambacht. Voor de ouderen zijn de raadsels niet moeilijk, maar de jongeren moeten er nogal werk op doen hoor. Je hebt de Koninginnedag toch wel volgemaakt al ben je niet naar de Zendingsdag ge weest. De Gezinsgids lees ik ook en de rebus heb ik ook opgelost, maar een abonnee op te zoeken is heel wat moei lijker. Bij ons heeft het ook geregend en geonweerd. Dat is al vroeg dit jaar. Overigens is het groeizaam weer en de natuur is schitterend. Jammer dat er zo weinig tijd overschiet om er eens echt van te genieten. Jaap Joppe, Dirksland. Ik vind het een hele prestatie om zo'n lampje te maken. Jaap. Je oma zal er best mee in haar schik zijn geweest. En iets dat je zelf gemaakt hebt, geeft veel meer vol doening dan dat je hetzelfde zou kopen. Je hebt wat gepresteerd, iets gemaakt! Er zijn van die werkjes waar je niets van kan zien. Het zat niet zo mee met Koninginnedag, almaar wat regen, en dat is op zo'n dag niet leuk. Jammer dat je niet in de prijzen viel, Jaap. Je kan toch maar beter met de raadsels van Oom Ko meedoen, dan weet je zeker dat je een prijs kan bemachtigen. Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Zo hier en daar zie je reeds de aardappelen eruit komen, en ook al veel bieten en uien. Het is nu al zo mooi als je door de polder rijdt. We zullen maar hopen dat er voorlopig geen storm komt, want dan is het mooi er zo gauw af. Hoe staat het in de kassen? Daar zal het ook wel hard gegroeid zijn. Dat hoor ik volgende keer wel hé! Tegenwoordig doet men niet meer aan wieden. Alles wordt gesproeid tegen het onkruid, maar ik geloof toch niet, dat dit op de duur stand houdt. Want niet alleen spuit men het onkruid dood, maar wat denk je van het bacterieleven, en aller lei insecten die je ook niet kunt missen? Hoe denk jij daar over Hans? Anja Mierop, Ouddorp. Dat is voor jullie maar een stapje om even naar het strand te gaan. Het is wel een leuke bezigheid, schelpen zoeken. Maar je moet ook weten waarvan het schelpen zijn. Bij mij thuis hebben ze er ook een boel, zelfs uit het buitenland, maar ik ken ze niet hoor. Slechts enkele beken de. Bij jullie is het feest dus ook al uit geregend? Wat was wel jammer, hé. Maar het werd toch nog een leuke dag. Hoe is het afgelopen met je dictee? Dat hoor ik nog wel, hé! Willy Sinke, Waarde. Zoals altijd heeft Willy weer keurig werk geleverd. Je bent één van de weinigen die raad sel 2b heeft opgelost. Het is niet zo moeüijk, je moet het gewoon zien, hé. Jammer dat je geen briefje hebt ge schreven, want wat moet oom Ko nu verder schrijven. Het is bij jullie nu wel mooi zeker met de bloeiende fruitbo men, of is er in die omgeving geen fruitteelt meer? Ik had graag eens met Koninginnedag in jullie omgeving wil len komen kijken, maar was bang dat het erg druk zou zijn op de weg, dus heb ik het maar dicht bij huis gehouden. ALLEMAAL: Voor van de week is het weer genoeg. Volgende week hopen we weer verder te gaan met het beantwoorden van de brieven. We geven dan ook de oplos singen van de aprilraadsels ende prijswinnaars. Tenminsteals die er zijn! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO! dendwinger", die aanvankelijk niet wilde huwen maar door zijn halfbroer Maurits daartoe werd gedwongen op straffe van onterving i.v.m. de voortzet ting van de dynastie. Hij is toen aan Maurits' sterfbed in allerijl in de echt verbonden met zijn achtemicht, de gra vin Amalia van Solms, een achterklein kind van Juliana van Stolberg, de moe der van Willem van Oranje, maar zij leefden „nog lang en gelukkig". PLAAT OF BAND? EigenUjk moet ik een nieuwe gram mofoon kopen, maar ik hoorde dat cas settebandjes minder slijten en dat ik beter zo'n recordertje kan nemen. Wat raadt u mij aan? Antwoord: Cassettes kunt u honder den malen afspelen voor er enig kwa liteitsverschil merkbaar wordt, als u tenminste de recorder geregeld schoon maakt. Grammofoonplaten slijten met elke keer luisteren en raken na vijftig maal draaien hoorbaar aan hun einde, afgezien nog van de beschadigingen die mogelijk zijn door een vallende of uit schietende, resp. versleten naald. U schrijft echter „recordertje". Voor een goed luistergenot raden wij u dan wel een behoorlijk „hi-fi" stereo cassette- deck of recorder aan, met een frekwen- tiebereik van circa 80 tot zeker 16.000 en zo mogelijk 18.000 Herz, automatische afslag, ruisonderdrukking en automa tische overschakeling bij het bespelen van ijzer- en chroomcassettes. U kunt dan ook zelf onbespeelde cassettes (voordelig) voorzien van eigen opnamen. RAiyiEN VERDUBBELEN Gezien koude en nattigheid in afge lopen wintermaanden wil ik onze ven sters van dubbel glas voorzien. Waar moet ik op letten? Antwoord: Het door u genoemde thermopane glas bestaat uit een dub bele glasplaat die reeds in de fabriek luchtdicht en pasklaar is gemaakt. De ruimte ertussen is hermetisch gesloten en kan daarom geen problemen opleve ren wat betreft condens, stof of schoon maken. Gaat u zelf bestaande vensters voorzien van een tweede stel kozijnen, dan moeten de buitenste ramen naar buiten en/of de binnenste naar binnen kunnen worden geopend, om ze beide aan weerszijden te kunnen schoonma ken. U kunt de ruimte ertussen immers zelf nooit volkomen luchtdicht krijgen en er zal stof, vuil en vocht binnendrin- Vrijdag 12 mei 1978. gen. De spouw ertussen moet circa 5 a 6 cm bedragen en deze ruimte moet naar de buitenlucht worden voorzien van ventilatie-openingen om condens op de binnenkant van de buitenste ruiten te voorkomen. KAAS DROOGT UIT Als ik flinke stukken kaas in huis heb, droogt die erg gauw uit. Weet u daar een middeltje tegen? Antwoord: Vroeger wikkelde men de kaas dan in een vochtige doek en legde het stuk telkens terug in de kelder of op een andere koele plaats. Tegen woordig kunt u er een velletje plastic folie strak omheen spannen zodat er zich geen lucht meer tussen het eetbare gedeelte en deze verpakking bevindt, en kunt u de kaas in de groentela van uw koelkast bewaren. Een aantal kaas- hande laren levert de kaas al af in pa pier met plastic voering, die uitermate geschikt is om de aangesneden kaas strak in te verpakken. Ook dan zorgen, dat er géén lucht tussen blijft. Alumi niumfolie ish ier niet geschikt, en ook niet zo gezond. Reeds uitgedroogde kaas kunt u weer smakelijker maken door haar een tijdje in melk te leggen en daarna enige uren te laten uitlekken. HARTSLAG De ziekenhuisspecialist schreef me na hartonderzoek Kinidine durettes voor. Wat voor hartkwaal heb ik dan? Antwoord: Dan hebt u waarschijnlijk helemaal geen hartkwaal. Kinidine wordt vaak voorgeschreven als er wel eens een onregelmatige slag wordt be luisterd, maar dit kan bijvoorbeeld wor den veroorzaakt door een of andere stof die door uw gal of door uw lever of een ander orgaan in uw bloed wordt ge bracht. Dat moet een internist uitma ken. Het woord durette slaat op de om hulling van de werkzame stof. Het be treft dan omhulsels die ineens moeten worden ingeslikt en onder invloed van het maagzuur langzaam kinidine doen afscheiden, zodat het hart zo lang moge lijk wordt gestimuleerd. Die omhulling wordt dan later onverteerd en onge merkt geloosd. TELEGRAM Hoe lang mag elk woord in een tele gram zijn? Antwoord: Maximaal tien letters of tekens. Van bovenstaande plaatsen zijn in de bekende serie „in oude ansichten" her drukken verschenen. Ze waren reeds geruime tijd totaal uitverkocht en er was zóveel vraag naar, dat de Zeeuw- sche Boekhandel, Postbus 30 te Zierik- zee (Telefoon 01110 - 2754) besloot er een tweede druk van te laten verschijnen, maar wel in een zeer beperkte oplage. De eerste drukken worden qua aantal afgemeten naar het aantal huisgezin nen uit het betreffende dorp, maar dan blijkt later, dat de velen die in de loop der jaren uit hun geboorteplaats naar elders zijn uitgezwermd, ook graag zo'n boekje willen hebben. Dan komen er bestellingen van Flakkeeënaars, die naar andere streken in Europa tot in Amerika, Zuid-Afrika etc. zijn geëmi greerd die dan moeten worden teleur gesteld. Dat geldt ook voor de inwoners, die ondanks de aanmaning in de recen sies er direkt een te bestellen, door te lang wachten moeten ervaren, dat ze te laat zijn. Maar nu zijn ze er weer! Wij herhalen dat van bovenstaande plaatsen slechts kleine aantallen zijn bijgedrukt, wie er dus een wil bezitten, óf aan zijn familie elders wil cadeau doen, moet zich nu wel haasten! Bovenstaande boekjes zijn alle breed voerig in ons blad besproken, waarom we niet in herhaling zullen treden. Van elke plaats geven we slechts een kleine opsomming over de inhoud. Uit de album van MIDDELHARNIS noemen we: het Laantje; wapens, pol- derkaart uit 1866, grensscheiding Hol land-Zeeland, de gasfabriek, zeilmake rij, de verdwenen molens, de scheeps werf, havengezichten met de sloepen, vissers aan het Vingerling, de „Meneer- se boot", de Liembaene, de Bosse-school de verdwenen tram van de R.T.M, en het station, groep brievenbestellers, ko ninklijke bezoeken, Sempre Crescendo, diverse schoolfoto's, de gemeenteraad van vroeger, de verschillende kerken. Ring met oude gevels enz. enz. Er ko men honderden mensen in voor, op straat, voor hun huizen en winkels, op hun werk, uit het verenigingsleven, alle met name genoemd. DIRKSLAND is ook heel mooi; het is een van de oudste of eerst bedijkte pol ders van het vroegere afzonderlijke eiland Overflakkee of Zuid-Voome, zo als in het historisch overzicht in de in leiding valt te lezen. U vindt er de oude straten in nog ongeplaveid, zoals dat in het laatst van de vorige en het begin van deze eeuw was. Het Korteweegje, Schulpenpad, de oude haven vol met zeilschepen, de peelossers, het Dorps logement van Brooshooft op de Voor straat, en op dezelfde brede straat nog de ouderwetse tol-geveltjes, een ge meenteraadszitting uit 1938, de Herv. Kerk met interieur en het fraaie orgel uit 1803, de Ring, Zomer- en Winter- straat, het Hof waar de Ambachtsheren woonden, de Straatdijk, toen nog met z'n vele winkeltjes, klompenmaker Mans de. dames Kleinod, de korenmolen aan de Boezem en aan de Vroonweg, het Ziekenhuis, de Gooie, het Boschje, Kra lingen enz. Ook hierin tal van vroegere inwoners, die veel oude herinneringen oproepen. OUDE TONGE is ook zo'n herinne ringsboekje dat veel laat herleven uit oude tijden. Het begint met een histo risch overzicht, met de wapens, oude kaarten van polders, de Molendijk, waarvan nu het oude beeld is verdwe nen, de huizen van kleingrondbezit, het raadhuis uit 1742 met de oudjes op de „leugenbank", het tramstation, een be waarschool uit 1905, belijdenis catechi- santen uit 1909, de oude kerkgracht, de staking van landarbeiders in 1928, d'n Hoek van Sintjaepe met het „veerbootje van Maas", de oude gasfabriek, het vertier aan de haven, de lotelingen, boeiende beelden uit de landbouw; de februari-ramp niet te vergeten, die in dit dorp grote verwoestingen bracht en 300 slachtoffers eiste. Deze 3 deeltjes zijn samengesteld door de heer Th. de Waal, oud-hoofdredakteur van Eilan- den-nieuws, thans wonende te Dirks land. Van OUDDORP zijn zowel deel I als deel II in een kleine oplage herdrukt. Het eerste is samengesteld door de heer A. v. d. Windt, ook daarin zijn bekende dorpsgenoten, oude huizen en niet meer bestaande plekjes opgenomen. Ouddorp is zowel een landbouw- als een vissers- plaats, aan beide aspecten is veel aan dacht besteed. De Weststraat met zijn oude geveltjes beklinkerd met kinder kopjes, de reddingsboot, het Fordje van de dokter, de houten schepen in de ha ven, 't Jachthuis, de horrelshoogten, de vroegere beestenmarkt, het oude raad huis, de eerste vuurtoren, het „Blauwe Huus" uit 1650 enz. enz. krijgen er een plaats in. Eén opmerking: het plaatje nr. 34 is een opname uit Sommelsdijk. Ook dit boekje was uitverkocht. OUDDORP H is van de hand van de heer J. Grinwis P.K.Jzn. alias Jan van 't licht. Ten opzichte van deel I is merkbaar, dat dit boekje door een autochtone Ouddorper is bewerkt. De samensteller is zeer secuur bij het geven van informatie bij zijn fotomateriaal. Er komen tal van boerderijen in voor die er niet meer zijn; oude huizen en straten en vooral oude klederdrachten! Exclusief zijn de foto's van het uit- mijnen van de grond, de schurvelingen, de molens, de Herv. Kerk en toren, de watermolen die aan de Hoge Pad heeft gestaan, de vruchtendrogerij „Betty", de bouw van de Chr. School, de Poolse boot Poznan, die maanden aan het strand op het droge zat en nog veel en veel meer. Het boekje van Grinwis was na verschijning in een paar maanden uitverkocht. Dat zegt wat en is een pluim voor de inhoud. Er zijn er ook veel aan vakantie-gangers verkocht. De herdrukken zijn in de boekhan dels op Goeree-Overflakkee verkryg- baar. De prijs is wel iets hoger gewor den en bedraagt 28,90. Ze kunnen ook rechtstreeks bij de Zierikzeesche Boek handel worden besteld (adres en telef. nr. zie boven). We geven één goede raad: wacht nu vooral niet te lang met uw be stelling, want dan wordt u weer teleur gesteld. En een derde druk komt er vast niet. 't Is maar dat u het weet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6