Openbare lagere school uit Stad ep T.V. De jaarcijfers liegen er niet om Zoals de duiven vlogen J. V. Geest Westhoeve's Supermarkt timmerlieden en betonwerkers IGB Jaarvergadering Rabobank Middelharnis vcuidcfheijcVeA it ie TV l>EFECT7 voor snelle reparatie 01877 -1236 Gehuwde mannen hebben minder last van maagzweren Is het huwelijk goed voor de man en de vrouw Op 't gebied van moderne en economische auto's. Op 't gebied van voordelig en efficiënt autorijden. V.W., Audi en NSU dealer AUTOMOBIELBEDRIJF STELLENDAM TEL. 01879 -1593 Tevens diverse gebruikte inruilwagens met volle garantie!! KOOLWEG 11 - OUDDORP - TeL 1384-2376 VERS VLEES 500 gram HAMLAPPEN 4,99 500 gram Magere Bmiderlappen 7,25 3 ALPEN SCHIJVEN 1,89 150 gram PEKELVLEES 3,08 500 gram Jong Belegen Kaas 4,59 1 pak HAGEL melk, puur 2,59 2 fles APPELSAP 1,59 4 rol KING PEPERMUNT 1,25 1 zak CHIPS 0,78 10 SINAASAPPELS 2,39 1 bus JODE KOEKEN 1 blik DOPEKWTEN Extra fijn 1 fles CALVé SLAOLIE 1,89 1,39 2,69 1 pak KOFFEEZAKJES no. 6 1,39 1 tas ALL6,98 1 pak CLOSET0,89 3,25 1,49 3,00 1,58 1 pak HUISVÜILZAKKEN 1 pot GLORIA MARGARINE 1 doos X POEDERS 1 TOLET W.C. BLOK GELDIG VAN 17 MEI t/m 24 MEI Veilig en lekker barbecuen Aannemingsbedrijf IGB vraagt met spoed ten behoeve van het werk woningen Ouddorp Aanmelden op het werk, Dijkstelweg, Ouddorp, tele foon 01878 -1336 of 's avonds bij uitvoerder de heer P. Vos, telefoon 1670 - 5032. Blade, 2 JilLANDRN-. NIEUWS" Vrijdag 12 mei 1978. Een maand geleden is op uitnodiging van de KRO een groot aantal leerlingen van de Openbare Lagere school uit Stad aan 't Haringvliet in de NOS-Studio in Hilversum geweest voor deelname aan het tv-spel „Klassewerk". Het is voor de leerlingen van klas 5 en 6 als deelnemers aan het spel en de kinderen van klas 3 en 4 als supporters een geweldig leuke dag geworden, 's- Morgens liet de KRO een prachtige bus voorrijden om de deelnemers en hun materiaal op te halen en 's middags stuurde de omroep nog een bus voor het supporterslegioen(tje). Alle kostuums en decors dienden de leerlingen zelf te maken, al moest hier en daar een timmerende vader- of een naaiende moederhand een handje hel pen. Die kostuums en decors waren no dig voor het onderdeel „Werk in uit voering". De opdracht hiervoor w^as het maken van een fabel op rijm van ca. 5 minuten over niet bestaande dieren, waarbij vooral de fabeltjeskrant niet mocht worden geïmiteerd. Een pittige opdracht, waaraan de school uit Stad op uitstekende wijze gestalte gaf en een kompliment kreeg voor de aktuele on derwerpkeuze. Hiermee haalden de leerlingen van het Stadse schoolhoofd dhr. M. van Strien dan ook veel punten binnen. Op de overige onderdelen ble ken ze na een slechte start wat minder suksesvol en het eindresultaat wees hun school dan ook als derde aan van die spelmiddag. De 2e en Ie plaats werden behaald door een school uit De Rijp en Zeddam. Omdat het de laatste opname voor Klassewerk was (de serie wordt n.l. ge stopt), werd gelijk de algehele winnaar bekend. Dat bleek Zeddam te zijn ge worden. Deze school kreeg een prach tige prijs: n.l. een schoolreis naar En geland aangeboden. De leerlingen van de overige scholen ontvingen weliswaar geen prijs maar daar was het plezier niet minder om. Ze hadden een heer lijke dag nu van zo dichtbij het maken van TV-programma's bekeken kon worden. En in de wandelgangen tussen de diverse studio's evenals in de kan tine ontmoetten de kleine Stadtenaars tal van bekende radio- en tv-medewer- kers die lachend zwaaiden of een praat je maakten. Na afloop van het programma werd aan alle deelnemers het speciale Klas- sewerk-T-shirt aangeboden dat tijdens de opname gedragen was. Ook de mees ter mocht z'n t-shirtje meenemen. Op de terugreis bleek het schoolhoofd zich in de bus als reisleider duidelijk meer in z'n element te voelen dan tijdens de opname van zijn aandeel in het pro gramma. Het viel dan ook niet mee onder het spiedend oog van de kamera's en al die intens hete lampen erboven. Maar leerlingen en onderwijzer verga ven elkaar sportief de gemaakte fouten en genoten met volle teugen van het middagje TV-werk. Uitzending van deze laatste Klasse werk is op zaterdag 20 mei op Neder land 1 om 16.25 uur. Dinsdagavond werd in het vereni gingsgebouw Vita Nova de 77e algemene Vergadering van de RABO-bank Mid delharnis en omstreken gehouden. Hier in werd de leden duidelijk gemaakt, dat er van de diensten van de bank in het afgelopen jaar meer gebruik is ge maakt, hetgeen af te lezen is aan de jaarcijfers. Zo zijn de toevertrouwde middelen, waaronder een spaartegoed van 60 miljoen, gestegen tot 82.000.000 gulden. Het uitgeleende bedrag beloopt bijna 64 miljoen gulden, waarbij diver se vormen van leningen. Ook is duidelijk geworden, aan de hand van een klankbeeld ,dat overigens nog in het voorbereidend stadium is, dat de bank steeds meer het oog ge richt houdt op verschillende zaken, die de gemeenschap betreffen en waar de bank graag de helpende hand naar uit steekt. Zo is er de werkgelegenheid, ver schillende organisaties vragen de aan dacht en de middenstand in het alge meen wordt met raad en daad ter zijde gestaan. In het klankbeeld werd voorlopig al duidelijk gemaakt, wat er dagelijks op de bank gebeurt; hoe de verschillende handelingen worden verricht en wat er allemaal voor komt kijken om het alles zo vlot en efficiënt mogelijk te doen verlopen. De voorzitter van de bank, de heer J. A. Doornbos, heeft meegedeeld, dat dit zijn laatste Algemene Vergade ring is, die hij als voorzitter mee zal maken. In de nazomer zal hij in een daarvoor belegde ledenvergadering afscheid ne men. Dat zou nu het geval hebben moe ten zijn, maar door verschillende om standigheden moest het afscheid een paar maanden worden uitgesteld. De leden zullen bericht krijgen, wanneer het afscheid daar is. Vanuit de zaal werd gevraagd of al bekend is, wie de voorzitter zal worden, maar de heer Doornbos maakte duide lijk, dat dat zijn werk dan niet meer is. „Dan ben ik gewoon lid, evenals u", kon hij antwoorden. Al sinds jaren verzorgd hij de taxa ties voor de bank. Dat werk zal hij voorlopig bUjven doen, totdat er iemand in de gelederen van de bank deze taak over kan nemen. Een gratis verloting en een gezellig samenzijn was het slot van de avond, maar toen was het al bijna midder nacht. STROMBEEK. 1947 duiven. Los 10.15 uur. Zuidenwind. De Combinatie Hoek- van Lenten te Stellendam krijgt een bombardement van aanstormende dui ven te verwerken. Ze zien de eerste ko men maar verder is er geen tijd meer om naar de lucht te kijken. Twintig gaan er achter elkaar in de klok. Met nr. 1, 4 en 30 hebben ze de snelste drie van het concours. Bij de buren J. v. Se- ters en Zn. is het niet veel minder. Zij spelen 2, 3 en 33. D. Bruggeman met 9 en 21 en M. Melissant en Zn. met 12 en 14 completeren de Stellendamse overwinning. Opvallend goed spel ook van J. Westdijk. J. Kleijnenberg en André Mans te Dirksland hebben er beiden 24 mee. Zij winnen respectievelijk de 4e en de 6e prijs, merkwaardigerwijze beiden met de 24ste van de poulebrief. Comb, de Jong-Tieleman worden plaatselijk der de. Een geweldig vroege duif te Stad a. hij Haringvliet voor J. C. Visser (7e). Een compensatie voor de pech een week daarvoor toen zijn klok stU viel. Gebr. Visser zagen ze door verbouwing van Wuustwezel op het dak blijven zitten, nu stormden ze wel binnen en ook zij hadden er twee bij de eerste tien. F. v. d. Valk en Zn. draaiden eveneens goed. B. V. d. Doel was de overwinnaar in de ReisduiE, Middelharnis - Sommelsdijk. Seriespel van H. de Vos en in mindere mate van W. de Vos. Comb. Kievit te Ouddorp pakken hun „goeike" weer voorop en verder nog een serie boven ste van de poule-lijst. A. KUjn zit er kort bovenop en G. van Dam pakt ook twee vroege. J. Bakelaar maakt even eens een zeer goede uitslag. Eerste gro te resultaat op de prachtige kooi van Ph. Logmans te Herkingen. Opvallend goed spel daar ook van H. v. d. Ochtend. 2001 duiven van het nieuwe station Houdeng in België. Een veranderlijke wind meestal Zuid bracht de duiven in ijltempo naar huis en het concours duurt maar een tiental minuten. Wat met de Ouddorpse duiven is gebeurd zal wel een raadsel blijven, maar de eerste duiven komen er vijf minuten later dan op andere plaatsen terwijl het concours dus verder een normaal ver loop heeft. Volgens onze zegsman was het weer daar op het tijdstip van aan komst niet best. Zwaarbewolkt tot ne vel, maar heeft dat twee km van Stel lendam zo'n invloed. Met de 123ste prijs in de FCC is J. Pijl de beste. G. van Dam speelt er weer opmerkelijk met een klein aantal en combinatie K. en B. worden plaatselijk derde. J. Kleijnen berg is voor de tweede opeenvolgende week de triomfator in Dirksland. J. P. Doom en Zn. hebben een paar vroege, N. H. V. d. Groef zit op tijd, maar het meest uitspringend is A. Zoon, die er plaatselijk vijf in de eerste tien pakt. Te Stad aan 't Haringvliet andermaal P. J. Huizer en Gebr. Visser toonaange vend. F. v. d. Volk en Zn. zetten hun goede spel voort. D. van Ours te Stellen- dam verrijkt zijn palmares met een eer ste van Houdeng, vlak daarop hebben J. V. Seters en Zn. twee van hun straal jagers op de plank. Een kopduiC te Her kingen voor H. Kievit, verder daar goede aankomsten bij Ph. Logmans. Wat trager verloop te Middelharnis, maar een uitblinker is de Combinatie Polder. Met de tweede van het concours en de heeft wie heeft prijs hebben va der en zoon Polder een gelukkige dag. J. Springvloed Dubbeld Jr. wordt plaat selijk tweede. Het concours sluit op 1337 meter per minuut. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif Wedvlucht vanuit Houden d.d. 6 - 5 - '78. In concours 341 duiven. Afstand 139 km. Comb. Polder 1-9-11-12-26-28-45; J. Springvloed-D. Jr. 2, 23, 47 ,55 J. Groenendijk 3, 5, 10, 22, 41, 73; Gebr. Groenendijk 4, 43, 51; H. de Vos 6, 7, 30, 37, 39, 49, 50, 59, 61, 66, 71, 75, 82; A. de Gans 8, 18, 21, 29, 31, 34, 52, 57, 63, 70; K. Kieviet 13, 14, 42, 44, 67, 72, 77, 83, 85; W. de Vos 15, 17, 35, 46, 56, 60, 84; L. Wielaard 16, 19, 54, 79, 86; C. Vroegin- deweij 20, 32, 36, 38, 58, 62, 80; R. van Nimwegen 24; B. v. d. Doel 25, 40, 65, 78; J. Springvloed D. Sr. 27; J. Jongejan 33, 64; P. V. d. Boogert 48; J. Vis v. Heemst 53, 81; B. ScheUevis 68, 69; D. W. Kievit 74; A. Bakelaar 76. TENNISCLUB MELISSANT Uitslagen zaterdagmiddagcompetitie K.N.L.T.B. district Rotterdam. Uitslagen 6 mei: Gemengde competitie 4e klasse Deuce Again 4 Melissant 1 14 Gemengde competitie 5e klasse Melissant 2 AMRO 3 5—0 Heren competitie 4e klasse: Melissant 3 Lomcmerrijk 9 14 Damescompetitie 4e klasse, 9 mei: United Service 23 - Melissant 4 41 OUD VOSSEMEER Oriëntatierit paarden en pony's Zes en dertig deelnemers aan de oriën tatierit voor paarden en pony's werden twee aan twee langs een route geleid, die was uitgezet door de heer A. de Rij ke. In de route waren diverse opdrach ten verwerkt en valse controlepunten gesteld. De eerste tien waren: 1. Marie Zeeman - Ingrid Booymans; 2. Marja Brooymans - Hellen Brooymans; 3. Queenie Bril - Jeanne Dekkers; 4. Ria de Jager - Jet Brooymans; 5. Ellen Punt - Petra v. d. Slikke; 6. Anneke Jansen - Leny Hage; 7. Jolanda Geluk - Rian Quist; 8. Kitty Geluk - Annelies Wisse; 9. Yman de Boer - Bram Bevelander; 10. Annelies Quist - Betty An Vroege. Gehuwde mannen lopen minder risico om een maagzweer te krijgen dan on gehuwde mannen. Tot deze conclusie komt mevrouw Carol Buck, een Cana dese epidemiologe. De epidemiologe on derzoekt de factoren die van invloed zijn op de verspreiding van ziekten. Mevrouw Buck hield een bevolkings onderzoek onder 77.000 ongehuwde en 780.000 gehuwde mannen. De oorzaken voor het verschijnsel kon ze niet aan geven. Misschien kiezen vrouwen de gezondste mannen uit om mee te trou wen of zorgen vrouwen beter voor hun man, dan ongehuwde mannen voor zich zelf zorgen. Het zijn echter slagen in de lucht. „Je moet bij dit soort bevolkingson derzoeken erg oppassen met het trek ken van conclusies", zegt prof. dr. F. Sturmans, epidemioloog in Wageningen. „Aan het onderzoek van mevrouw Buck hecht ik weinig waarde. Ze heeft geen onderzoek gedaan naar de mogelijkheid dat mannen die aanleg hebben voor een maagzweer minder trouwen. Misschien hebben ze een karakter dat niet aan trekkelijk is voor vrouwen". Een maagzweer is een bekende licha melijke uiting van geestelijke spannin gen, een z.g. psycho-somatische ziekte. Volgens prof. J. J. Groen, internist in de Jelgersma-Kliniek (een Psychiatri sche inrichting), eisen mensen met aan leg voor een maagzweer veel van hun omgeving en zichzelf. Hiervoor beroept hij zich op z'n praktijkervaring, Stur mans: „Als mannen met aanleg voor maagzweren minder trouwen, dan is het logisch dat je het verband vindt, dat ongehuwde mannen meer last heb ben van een maagzweer". Bij bevol kingsonderzoeken worden vaak snel conclusies getrokken waar op z'n minst een vraagteken bijgezet kan worden. Een bekend voorbeeld van een foute conclusie is deze: De kindertjes worden door de ooievaar gebracht, want in Friesland komen meer ooievaars voor dan in de rest van Nederland en per gezin worden daar de meeste kinderen geboren. GEHUWDE VROUWEN Volgens Sturmans zijn de verbanden die bij bevolkingsonderzoeken gevon den worden geen bewijzen. Ze geven hoogstens de richting aan waarin verder gezocht kan worden. Vaak is het echter de enige manier om dat te weten te ko men over de algemene gezondheidstoe stand van bevolkingsgroepen. Dr. C. Aakster, tot voor kort verbon den aan de afdeling Sociale Geneeskun de van de Rijksuniversiteit Leiden, pro moveerde in 1972 op een proefschrift waarin hij verbanden legt tussen het voorkomen van lichamelijke klachten en psychische spanningen. Onder deze klachten vallen ondermee spierspan ningen, bepaalde hartaandoeningen, darmstoomissen, overspannenheid, neerslachtigheid, bronchitis en contact stoornissen. Uit zijn onderzoek blijkt dat vooral de gehuwde vrouw vaak last heeft van psycho-somatische klachten. Gehuwde vrouwen lopen ook meer bij de huisarts naar binnen voor allerlei kwaaltjes dan de gehuwde man. Zo zou 27''/o van de vrouwen spierspanningen hebben, tegen 18"'/o van de mannen. Van de mannen lijdt 9"!o aan neerslachtig- heidsverschijnselen, terwijl bij vrouwen dat percentage 25 is. ROLVERDELING Volgens Aakster zijn in een huwelijk In onze showroom valtheelwot te bekijken De VW- Derby. Bijzonder stijlvol van lijn, mef z'n „doorgetrokken" bagageruimte. Uitermate compleet en tóch even zuinig en economisch als alle andere VW's. De VW-Polo. De zuinige gezins auto. Verbruik 1 op 13,7 normale benzine volgens DIN (voor de 40 DIN-pk motor). De VW-Golf. Benzine: compact van buiten, ruim van binnen. De meest verkochte VW. Diesel; even compact maar nog zuiniger: 1 op 15,3 volgens DIN, met goedkope dieselolie. Sensationele dieseltechniek. DeVW-Passat. Representatief karakter met sportief - maar niet veeleisend - temperament. De VW-Scirocco. Van O tot 80 in 6 seconden (110 DIN-pk uitvoering), Een sportieve 2+2 coupé en toch zuinig. Met variabele bagageruimte, en te beluisteren! Verzekerings-Voordeel. Bij iedere dealer in Europa kunnen reparaties worden uitgevoerd zonder dat u geld hoeft „voor te schieten". Financierings-Voordeel. Geregeld „terwijl u wacht". Op gunstige voorwaarden. O nderhouds-Voordeel. Olie verversen om de 7.500 km. Service-beurt met Diagnose eens in de 15.000 km. Dat is allesl Inruil-Voordeel. Uitstekende inruilprijzen. Vooral op gebruikte VW's. En altijd vaste tarieven! Beter en goedkoper autorijden begint bij ons. de stoornissen in de gezondheid bij de vrouw doorgaans veel groter dan bij de man. Mogelij ie kunnen mannen hun moeilijkheden gemakkelijker afreageren op hun echtgenotes dan andersom. De sociologe dr. H. M. In 't Veld-Langveld, lid van de Wetenschappehjke Raad voor het Regeringsbeleid, denkt dat veel van de psycho-somatische klachten van de gehuwde vrouw sterk te maken hebben met de zogenaamde rolverdeling van man en vrouw in het huwelijk. „Deze rolverdeling is vaak bebust of onbewust een bron van spanning. Vrouwen stellen zich in een huwelijk vaak dienend op. Zij is afhankelijk van de man. Hij vraagt, zij geeft". Ook wanneer vrou wen voor halve dagen werken, blijkt die rolverdeling te blijven bestaan. De tijd om buiten lekker te barbe cuen is weer aangebroken. Steeds meer Nederlanders ontdekken hoe heerlijk het is om vlees, dat op houtskool is ge roosterd te eten en hoe gezellig barbe cuen is. Maar wat men ook behoort te weten is dat er veilig met de barbecue moet worden omgesprongen. Het Voor lichtingsbureau Vlees heeft daarom een folder gemaakt: „Veilig en lekker bar becuen". Daar staanveiligheidstips in en heerlijke recepten. Wie een briefkaart stuurt aan Postbus 16000, Den Haag met daarop de vermelding „Barbecuefolder" krijgt hem gratis thuisgestuurd. internationale gewapendbeton-bouw bv Willemstraat 28 Breda lel. (076) 122161 telex 54023 werkmittich»pprj van bos kalis westminsrer group nir

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 10