EiiAnoEn - niEuws voncIcflieijdcA ,,Herr Kantor" Kombineer met eenkolbert VOLLEYBAL 2e blad Dinsdag 9 mei 1978 No. 4689 RAAD MIDDELHARNIS Wellicht nieuwe bijz. basissciiool voor Stad Stad aan 't Haringvliet krijgt waarschijnlijk binnen niet al te lan ge tijd een nieuwe bijz. basisschooL De raad van Middelharnis wordt in de vergadering van a.s. donder dagavond gevraagd daaraan mede werking te verlenen. Aa>npassing werkplaats Gem. Werken Voorstraat 44 TV DEFECT? voor snelle reparatie OIS-Ï? -1336 Open huis op verpleeghuis „De Samaritaan'' Dirksland vierde prachtig Oranjefeest ORANJEKWARTET VOOR JANTJE BETON De meidagen van het Rode Kruis Een nieuwe mini-kursus: Zelf kleurvergroten Het huidige schoolgebouw aan de Mo lendijk dateert uit 1926 en het is bij gehouden inspectie duidelijk geworden dat het gebouw niet langer voldoet aan de elementaire eisen. De school mist ook een geschikte lo^ kaliteit voor het geven van vak onder wijs en ook is er geen documentatie centrum, voorzieningen die bij nieuw bouw wel gerealiseerd ziülen kunnen worden. De opzet is een nieuwe drie- klassige school te bouwen m.et de mo gelijkheid tot een toekomstige uitbrei ding met een speelwerk-lokaal t.b.v. het kleuteronderwijs. De dienst Gemeente Werken komt werkplaats- en garageruimte tekort, waarvan de raad een crediet van 575.000,wordt gevraagd om daarin te voorzien. Het is de bedoeling nabij het bestaande gebouw een uit 3 hallen be staande opstal op te trekken. De raad wordt ook een beshssing ge vraagd over de verhuur van het pand Voorstraat 44 te Middeihamis. De aan koop- en restauratiekosten hebben 386.716,50 bedragen waarvan na aftrek van de Rijkssubsidie voor de gemeente een bedrag van 173.976, 50 resteert. Bovendien wordt nog ruim een ton ver kregen als subsidie „verbtering parti culiere woningen" zodat er voor de ge meente een bedrag van 65864,res teert. De maandelijkse huurprijs kan daardoor op 600,worden vastge steld. De raad wordt voorgesteld het pand voor die prijs te verhuren aan dhr. J. M. Ja Kieviet, ambtenaar ter secretarie. Op 12 mei, de dag van de verpleging, worden er in het verpleeghms „De Sa maritaan" de nodige aktiviteiten gehou den. De bewoners zullen onder het ge not van een kopje koffie kunnen ge nieten van de vertoning van twee films over het koninklijk huis, waar tussen door 94 kleuters van kleuterschool „De Regenboog" de bewoners een Pinkster- bloem zullen aanbieden om circa 11.00 uur. De middag zal doorgebracht worden met het houden van diverse spelen tus sen bewoners en personeelsleden en deze zullen bij goed weer plaatsvinden buiten op het veld tiissen de paviljoens Straalenburg en Blankersburg. Bij slecht weer zal een en ander zich ver plaatsen naar de rekreatiezaal. bm 16.00 uur zal het spel eindigen en zal de braderie gaan beginnen. De ze braderie zal bestaan uit: rad van avontuur, rommelmarkt, exposities van werken van zowel personeel als (ex-) bewoners, boekenmarkt, proffertjes- kraam, kraampje met fris en fruitoock- tails, kraam met slaatjes en rookworst, verkoop vervaardigde voorwerpen op de bezigheidstherapie etc. etc. De bazar en tentoonstelling worden in en rond de medische gang gehouden. Bmten zullen bloemen en ijs verkocht worden. Een draaiorgel zal het geheel Om eindeloosmee te kombineren: kolbert in tweed dessin met o.a. leeraksenten en leren knopen. opgestikte zakken en rugsplit. in drie kleuren i'i'?. Fortfix - Selektieve Groep van Mode-Adviseurs Imodc Middelhamis-tel.: 2596 THOLEN Benoeming. Ds. L. Wüllschleger, hervormd predikant te Tholen is be noemd tot voorzitter van de afdeling Tholen en St. Philipsland van de Stich ting Philadelphia. Reconstructieplan Wai en Kaai Met het reconstructieplan Wal en Kaai van de gemeente Tholen wordt door Gedeputeerde Staten van Zeeland niet accoord gegaan. De leden van de Staten zijn bang, dat bij ontsluiting van de stadskern Oost de weg een soort snelweg zal worden, waardoor ontsluiting bestemmingsplan Buitenzorg niet kan doorgaan. Concordia in het nieuw. De Ko ninklijke Muziekvereniging Concordia heeft de lichtblauwe jas en grijze broek voor een bruine broek met een beige jas met donkerbruine kraag en manchetten geruild. Deze verwisseling van uniform bete kent een investering van 18.500, Dank zij het ophalen van oud papier en enkele giften kon Concordia de kleding zelf betalen. SCHERPENISSE Teveel alcohol. Op 10 september j.l. was A. B. bij St. Annaland met zijn auto in botsing gekomen met een trac tor. Bij controle bleek de bloedalcohol- omilage bij B. 1.50 te zijn. De officier van Justitie te Middelburg eiste een boete van 1250,en 6 maanden niet rijden. De politierechter bepaalde de boeten op 1.000,en 3 maanden ontzegging. STAVENISSE Havenplan. Gedeputeerde Staten van Zeeland gaan niet accoord met het plan van de gemeente Tholen om in Stave- nisse een sportvissershaven te maken met 315 ligplaatsen. G.S. vinden 150 a 200 ligplaatsen voldoende. Er zal nu een ander plan worden ontworpen. muzikaal omlijsten. Als om rt 20 uur de bazar afgelopen is, zullen 2 muziekkorpsen miet majoret tes, te weten „Apollo" uit Nieuwe Ton- ge en „Amicitia" uit Dirksland een show geven op het grote parkeerterrein achter Blankersburg, na eerst een rond gang omi het huis gemaakt te hebben. Om 21.30 uur eindigen de feeste lijkheden en is er nog gelegenheid om een consumptie te nuttigen. Wij twijfelen er niet aan, of de be woners van geheel Plakkee leven mee met de bewoners van verpleeghuis „De Samaritaan" en ziülen dit mede tonen door him aanwezigheid en kooplust. U bent van harte welkom. Ondanks het slechte weer brachten de schoolkinderen spontaan hun auba de voor het Gemeentehuis, en daarna de zanghulde bij het ziekenhuis. Het is altijd weer een machtig gezicht, vooral de kinderen op de versierde wa gens. Na de rondgang door de gemeente werden de kinderspelen gehouden, het weer knapte toen gelukkig wat op, zo dat dit programmapunt geheel kon wor den afgewerkt. Om 13.15 uur begon het wielerfestijn waaraan door verschillende personen werd deelgenomen, zowel individueel als groepen. Brandweer Zwemclub Muziek en Pers. van G. van Dongen. Deze groepen zorgden voor de vrolijke noot, al werd er toch fanatiek gereden voor de overwinning. Dit evenement duurde tot 15.30 uur, toen belde wielrenner A. v. d. Hoek voor de laatste ronde. Al de medewerkers van dit program^ raapunt onze hartelijke dank voor hun organisatie. Om 15.30 uur begon de inschrijving voor de puzzelrit, waar weer veel ani mo voor was, 161 auto's namen deel aan deze fijne pittige rit, en ook deze men sen die dit hebben georganiseerd onze hartelijke dank voor het vele werk. 19.30 uur begon het muzikale pro gramma met een show van drumband en majorettes, en het optreden van Ami citia op de tent, maar dat is letterlijk in het water gevallen door het slechte weer. Het bestuur van de Oranje Ver. be sloot toen om een einde aan dit feest te maken. Het avondprogramma zal binnenkort, herhaald worden met als sluitstuk de lampionoptocht. Van deze plaats wiUen we ook de vrij willigers hartelijk dank zeggen voor hun spontane hulp bij het ophangen en weer afbreken van de verlichting, ook de muziekvereniging met drumband en majorettes hartelijk dank voor hun on misbare medewerking. Hieronder volgen de prijswinnars van de piizzelrit, en de winnende nummers van de verloting. Van de wielerronde zijn niet alle na men bekend, en om vergissing te voor komen hiervan geen opgave. Winnaars puzzelrit: Ie prijs: C. de Munck, Deurlo 1, 182 strafpunten; 2e prijs C. van Welie, Bloe- mendaal, 185 strafpunten; 3e prijs C. Appel, Bloemendaal, 188 strafpunten; 4e prijs W. Lugthart, Woerden, 198 straf- pimten; 5e prijs St. v. 't Hof, Philips- hoofjesweg, 206 strafpunten; 6e prijs M. V. 't Geloof, Julianalaan, 209 strafpim- ten; 6e prijs Mevr. J. v. 't Hof-de Rui ter, Oosterland, 209 strafpunten; 8e pr. B. V. d. Gijze, Middelharnis, 210 straf punten; 9e prijs W. van Veen, WUhel- minalaan, 215 strafpunten; 10e prijs J. Leune, Boezemweg, 217 strafpunten; 11e prijs Th. Jongejan, Died. v. Zierikzee- laan, 224 strafpunten; 12e prijs Pechvo gel van de dag prijs J. C. Drooger, Bloe mendaal 42. Winnende nummers 1440 1542 1034 1346 Ie prijs 2e prijs 3e prijs 4e prijs 5e prijs 6e prijs 7e prijs 8e prijs 9e prijs 1628 1639 1782 1751 1516 van de verloting: 10e prijs 1553 11e prijs 1662 12e prijs 1242 13e prijs 1938 14e prijs 1823 15e prijs 1486 16e prijs 1184 17e prijs 1048 HEREN INTERMEZZO 5 GEPROMOVEERD Het 5e herenteam van Intermezzo heeft zaterdag zijn beslissingswedstrijd voor promotie naar de 3e klasse tegen de Rotterdamse studentenploeg Alcazar 3 met 2-1 gewonnen. Hierdoor promo veert het 5e team naar de 3e klasse, waarin momenteel ook het 3e en 4e team uitkomen. Het is in de sporthal de Enk in Rot terdam-Zuid een spannende aangele genheid geworden, nadat Intermezzo sterk gestart was. Beheerst en bekeken spelend nam de ploeg van coach Ton Friederichs in de Ie set een ruime voor sprong, waarbij men Alcazar de fouten liet maken. Deze taktiek slaagde volle dig waardoor de Rotterdamse ploeg met 15-3 werd verslagen. In de 2e set ging de strijd gelijk op. Alcazar bleek aanvallend echt wel iets in zijn mars te hebben en de verdedi ging van Intermezzo kreeg het nu aan zienlijk drukker. Tot 7-7 ging de strijd gelijk op. Daama kwam Intermezzo in moeilijkheden doordat de ploeg de strijd iets te gemakkelijk opnam en aanval lend onverantwoorde risico's nam. Al cazar profiteerde goed van deze blun- Op 1 mei j.l. werd op initiatief van de heer B. P. M. van Leeuwen uit Zoe- terwoude het eerste exemplaar van een uniek „oranjekwartet" aangeboden aan Hare Majesteit de Koningin. Dit fraai uitgevoerde kwartetspel be staat uit 32 kaarten met kleurenfoto's van en een toelichting over leden van het Koninklijk Huis, de Gouden Koets, Huis ten Bosch en de zgn. Regalia. Vanaf deze week is het „oranjekwar tet" te koop in een groot aantal WV- kantoren of te bestellen door het over maken van 7,50 op bankrekening 213 (alle banken) of postrekening 76500 n.t.v. „oranjekwartet", Utrecht. De gehele opbrengst komt ten goede aan het werk van het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, Het Nationaal Jeugd Fonds geeft fi nanciële steim aan tientallen jeugdpro- jecten in ons land, zowel in de grote stad als op het platteland. Het Nationaal Jeugd Fonds helpt daar waar eigen initiatieven tot ontplooiing komen en financieel dienen te worden geholpen. Op 8 mei j.l. was het 150 jaar geleden dat de Zwitser Jean Henry Dunant werd geboren. Op 22 mei a.s. zal het 111-ja- rige Nederlandse Rode Kruis zijn jaar lijkse veertiendaagse collecte starten. Tussen beide data bestaat een zeer nauw verband, want het is Dunant die als grondlegger van het Rode Kruis kan worden beschouwd. In 1859 verzeild ge raakt op het bloedige slagveld van het Noorditaliaanse Solferino was hij de eerste vrijwillige hulpverlener. Het boek je „Herinnering aan Solferino" dat hij daarna schreef was in feite een nood kreet om te komen tot neutrale vereni gingen overal ter wereld, die op vrij willige basis de verzorging van gewon den op zich moesten nemen. In 1863 werd het Internationale Co mité van het Rode Kruis opgericht, in 1864 kwam de eerste Conventie van Geneve tot stand en daama volgde in vele landen de stichting van nationale Rode Kruis-verenigingen, waarvan er thans niet minder dan 125 zijn. Geen wonder dus dat de 8ste mei als eer bewijs aan Dunant de naam „Wereld Rode Kruis-dag" heeft gekregen. Het Nederlandse Rode Kruis dateert van 1867 en vond zijn eerste taken in de hulpverlening aan gewonde en zieke krijgslieden. Zo werden in 1870 al me dische teams uitgezonden voor de ver zorging van slachtoffers van de Frans- Duitse oorlog. Maar in de loop der ja ren heeft het Rode Kruis ook vele „vredes"-taken ter hand genomen. Bloed transfusiediensten, welfarewerk, eerste hulp ha calamiteiten, lectuur voor zie ken, thrombosediensten, jongerenhulp- diensten, telefooncirkels voor zieke of ders en met 15-7 was de stand weer in evenwicht. Verbazing was er daama bij Inter mezzo omdat de goed leidende scheids rechter wilde tossen voor de 3e set. De wedstrijd bleek niet volgens systeem „best of five" maar volgens „best of three" te gaan zodat de 3e set meteen de beslissende was. In het begin van deze set had Inter mezzo het duidelijk moeilijk. Alcazar kon uitlopen naar 8-4, waarna van speeUielft werd gewisseld. Daama stokte de opmars van de Rotterdamse ploeg en kwamen de blauwlwitten te rug via 7-8 tot 9-10. In de beslissende fase had Intermezzo de zenuwen het best in bedwang. Via 12-10 en 13-12 werd uiteindelijk met 15-12 gewonnen. De succesvolle ploeg bestond uit Alphons Versaevel, Adri Robijn, Piet Boeter, Ton v. d. Laan, Ad Klingeman, Paul V. Lint, Henk Mulder en Theo Verolme. Coach: Ton Friederichs. eenzame contactbehoevenden, de opspo ring van vermisten, de bevordering van orgaandonorschap, medische hulp op zee, internationale hulpverlening na gro te rampen en niet te vergeten vakanties voor chronisch zieken en invaliden. Bij dat laatste denke men aan de speciale tehuizen van het Rode Kruis, waar week-in-week-uit gehandicapten van een vakantie genieten, en aan het hos- pitaalschip dat van eind februari tot begin november kris-kras door Neder land vaart, elke week met 74 patiën ten, en dat genoemd is naar de grond legger van het Rode Kruis. J. Henry Dunant. Het meeste van dat werk wordt door vrijwiUigers gedaan, die telkens weer bereid zijn uren, dagen of weken op te offeren voor de verzorging van mede mensen die in moeüijke omstandigheden verkeren. Die vrijwilUge hulpverlening is onbetaalbaar, figuurlijk zowel als let terlijk. Want als alle vrijwillige vrouw en man-uren in rekening zouden moeten worden gebracht zou daarmee een be drag van meer dan 100 miljoen ge moeid zijn. Maar gelukkig is het Rode Kruis een vrijwilligers-organisatie en is dat niet nodig. Tooh heeft het Rode Kruis na tuurlijk wel veel geld nodig: voor alle hulpgoederen, voor al het materiaal dat nodig is om. snel hulp te kunnen bren gen, voor een stuk goede organisatie, voor tal van voorzieningen ten behoe ve van de hulp aan de slachtoffers, zieken, gehandicapten. Om dat geld in te zamelen gaat het Rode Kruis van 22 mei tot en met 3 juni op pad. Met giftenzakjesbussen of de gewone collectebus, met intekenlijs ten of kwitantieboekje. Op vele manie ren kan men zijn bijdragen geven aan het Rode Krms, dat hoopt dat de col lecte een groot succes wordt. Ter wille van talloze vormen van hulpverlening waarvoor in nog steeds toenemende mate een beroep op het Ro de Kruis wordt gedaan. Daarom doet het Rode Kruis in deze meidagen een beroep op U. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst. De gehouden kollekte voor het Astmafonds heeft 1019,30 op gebracht. Verbandkoffers E.H.B.O. De E.H.B.O. te Stad aan 't Haringvliet maakt bekend dat zij door de gift die ze van de Rabobank te Stad aan 't Haring vliet mocht ontvangen, in de gelegen heid werd gesteld om verbandkoffers aan te schaffen. Daarvan zijn er 2 op het dorp geplaatst. Een op de Zeedijk bij Mevr. v. d. Vegt, Zeedijk 27 en de andere bij 't Transportbedrijf A. J. v. Rumpt Zn. aan de Lieve Vrouwe Poldersedijk 8a. Bij ongevallen kan men daar zonodig gebruik van maken. THOLEN Gouden pubUeum. Het echtpaar C. de Koning - J. de Leeuw viert op 12 mei zijn gouden huwelijksfeest. Na de H. Mis in de Willibrorduskerk te Oud- Vossemeer is er een receptie in de Vos- senkuil. Op 10 mei hoopt het echtpaar J. Lindhout - W. de Zwarte te St- Maartensdijk 50 jaar getrouwd te zijn. Dit gouden feest wordt dan gevierd in de zaal van P. van Houdt. Diensten Ten Anker: Woensdag 10 mei ds. Van der Stoel, Bergen op Zoom; Woensdag 17 mei ds. L. Wüllschleger, Tholen. Nu al ruim twintig jaar bestaat er in Nederland de Stichting Amateurfoto grafie, wier taak het is neutrale voor lichting te geven over de vele aspek- ten van het fotograferen en smalfilmen door de amateur. Zij doet dit ondermeer door de uitgave van een aantal mini- kursussen; boekwerkjes van rond de 24 pagina's met basis-informatie in een voor ieder begrijpelijke taal. Zeer recent is in deze serie de vijfde mini-kursus verschenen; vergroten in kleur. Geheel ten onrechte leeft nog bij veel foto-amateurs de mening dat het zelf kleurvergroten voor hen een praktisch onhaalbare zaak zou zijn. Die mening is inmiddels volstrekt achterhaald. In korte duidelijke hoofdstukjes neemt de mini-kursus de lezer stap voor stap mee gedurende het gehele proces van eerste proefbelichting tot de uiteinde lijke kleurenfoto. Daarbij komt niet alleen het vergro ten van kleurendia's aan de orde, maar ook het algemeen als wat ingewik keldere beschouwde vergroten van kleurennegatieven. Een uitklapbare pa gina met illustraties in kleur verduide lijken wat er in de tekst vermeld wordt. Het eerste hoofdstuk geeft enige ba sis-informatie, het tweede behandelt het vergroten vanaf kleurendia's, het derde gaat over vergroten vanaf kleu rennegatieven en het vierde en laatste hoofdstuk geeft dan tenslotte nog wat algemene richtlijnen. U kunt deze mini-kursus bestellen door 5,in de vorm van postzegels in een envelop te doen en deze te stu ren aan: Stichting Amateiurfotografie, Singel 32, 1015 AA Amsterdam Aan de buitenzijde vermeldt u dan „Kleurvergroten" en natuurlijk uw naam en adres. Om administratiekosten te vermijden zijn helaas geen andere bestelwijzen mogelijk. VERVOLGVEBHAAIJ door Barend de Graaff tlitgevery B.V. „De Banier" - Utrecht 12 Dat geloofde ieder, die hem ge kend had. Jammer, dat zijn zoon, hoe hij ook gezegend werd, zo werelds leef de. Maar ja, dat gaat nu eenmaal vaak zo. Klara! Ja, dat was een aardig meisje. Ze leefde eigenlijk met haar moeder een beetje afgezonderd van het grote hotel bedrijf. Natuurlijk hoefde ze niet te werken. Ze ging met Füip, haar broer, op een deftige school in de stad. Het was te ver en de weg was ook veel te moeilijk om iedere dag heen en weer te gaan. 's Maandags bracht Peterchen, de koetsier van het hotel, de beide bur gemeesterskinderen naar de school, waar ze dan tot vrijdagmiddag intern waren. Peterchen haalde hen dan weer af en zo waren ze, tot grote vreugde van moeder, de weekenden thuis. 8 De vrye dag. In de zomervakantie gebeurde er iets, dat te maken had met het „staartje", waar vader Schneider van sprak, in verband met de vechtpartij van Rudolf en Filip. Volgens vader zou de burgemeester hem daarvoor wel eens op het matje laten roepen. Maar Filip schaamde zich zo over zijn nederlaag, dat hij die angst vallig verzweeg. Zelfs tegenover Heinz. Jammer genoeg kwam die het toch te weten. „Heb jij met Spillebeen gevochten?" vroeg hij. „Och, gevochten! Hij maakte wat praatjes en toen heb ik hem een flinke dreim gegeven". „En Manuel zei, dat je op je kop ge had had. Een bloedneus en zo". „Zei die dat?" „Ja, hij was je tegengekomen toen je naar huis liep, of eigenlijk zag hij dat je je gezicht afwaste bij de beek. En toevallig liep Spillebeen een paar dagen met zo'n kokkert van een lip". Füip haalde verveeld zijn schouders op. Ze waren weer samen, de tv/ee. De school in de stad had vakantie en Filip trok er weer met zijn vriend op uit, al hadden zijn vader en moeder dat eigen lijk verboden. „Waarom heb je nooit verteld, dat je met hem gevochten hebt?" vroeg Heinz. „Och, jo, dat had eigenlijk geen bete kenis. Ik gaf hem een paar fikse lellen en hij stompte per ongeluk tegen mijn neus. Ja, ik was me net wat aan het af wassen, toen Manuel langs liep en vroeg of ik van het schoenmakertje op mijn huid gehad had. Dat is alles". Ze praatten er verder niet over, maar ze hadden zonder het te weten precies dezelfde gedachten, 't Zat hun altijd nog dwars, dat ze toen zo onbarmhartig ge straft waren en dat aan Spillebeen te danken hadden. Nu Manuel hem niet meer beschermde, zouden ze hun haren wel eens terug halen. Gewoon vechten was geen schande. Daar hadden ze toen ook niet voor op hun kop gehad, 't Was toen meer geweest om dat vlees. Een paar dagen later kregen ze onver wacht hun kans. Het Ulbrichtfeest na derde. Er moest dan altijd het één en ander aan en bij de ruïne in orde ge maakt worden. Daar ging dan de jeugd wel eens vast een kijkje nemen. Op een zaterdag moest vader Schneider naar het hotel komen, waar een vergadering was van de heren, die altijd het feest voorbereidden. „Dan sluiten wij de zaak vandaag zei vader dan heb jij ook eens een vrije dag. We zijn aardig door ons werk heen. Er zijn nog zes paar schoenen, die gerepareerd zijn. Die breng je weg, je ontvangt het geld, in ieder schoenenpaar zit een briefje, je geeft het geld aan je moeder en je bent verder de dag vrij". Dat was een buitenkansje Rudolf trok zijn nette kleren aan, zette een fleu rig hoedje op en stapte met de schoenenzak op zijn rug de deur uit. Eerst dat paar fijne schoentjes van Klara. O, wat een mooie schoentjes en voor wat een lieve voetjes! Hij belde aan de voordeur van het woonhuis. Klara deed zelf open. Hij kreeg er een kleur van en Klara spotte: „Je ziet er goed uit RudoU. Niet zo bleek als anders". Hij was tegelijk over zijn verle genheid heen. Zo'n doetje was hij nu ook weer niet. „Dat komt zei hij omdat ik je schoentjes moet passen. Kijk eens hier, dame, fijn gerepareerd, een mooie, smalle leest, een sterk dun zooitje. Trek je schoenen maar eens uit en laat me deze maar eens pas sen". O, dat brutale schoenmakertje! Zijn ogen straalden en het was de beurt aan Klara om de hare neer te slaan. Natuur- hjk wist ze, dat RudoM niet meende wat hij zei. Maar om hem te beproeven en ook omdat ze hem zo'n leuke jongen vond, stapte ze een eindje terug de gro te, brede gang in, helemaal van marmer en met een dikke rode loper op de vloer, ging op de antieke kleerkist zitten, trok haar schoentje uit, stak haar voetje naar Rudolf en zei: „Doe je werk, schoen maker!" Daar had Rudolf nu weer niet op ge rekend. Hij was eigenlijk een beetje verbijsterd van de gulle manier, waarop Klara het spelletje meespeelde. In de twee of drie sekonden, die het duurde voor hij de schoenenzak van zijn rug op de grond zette, keek hij haar aan. Meende ze het? Hij was er beduusd van. Maar dat duurde niet lang. De schoen- zak plofte op de marmeren vloer, het paar van Klara had hij al in de hand, hij boog voor haar en nam, als volleerd schoenmaker, het ranke meisjesvoetje in zijn hand en paste de schoen. „Prima, dame! Hij zit als gegoten. De andere ook nog?" Ze keken elkaar in de ogen. Zulke jonge mensen ook! Rudolf zag zwarte puntjes in de lichtbruine iris en het porseleinen wit van de meisjesogen. Ineens voelde hij zich links-onhandig en merkte tot zijn grote schaamte, dat hij weer een kleur kreeg. „Heb je het ineens weer zo warm, Rudolf?" vroeg ze plagend. „Ja", zei hij, keerde zich snel om en stapte de voordeur uit. Wat had hij zich aangesteld! Eerst leuk, zo doen alsof hij een stadse be diende in een deftige schoenmakerszaak was, en dan ineensHij liep maar snel door. Een jongen, die een kleur kreeg! Wat zal Klara hem uitlachen. Als ze het maar niet aan Filip vertelt! Wat dat betreft kon hij gerust zijn. Klare stond met haar ene schoen in haar hand, de andere nog aan haar voetje, met grote ogen naar de voor deur te kijken, die achter de vluchte ling was dichtgeslagen. Vluchteling? Daar leek het op. Zo snel was hij weg gerend! Wat een eigenaardige jongen was hij toch. Denk je dat Filip of Heinz of Otto ooit een kleur zouden krijgen? Hij was echt anders. En een knappe jongen ook. En dan het prachtige viool spelen! Laatst zei iemand nog: hij doet het al beter dan zijn vader. Eens, alsZe liet haar gedachten gaan. Zo maar. Zonder dat ze eigenlijk duidelijk en concreet werden. Eens...! Nog met de schoen in haar hand liep ze naar de spiegel, die in een vergulde lijst naast de kapstok hing. Ze keek zichzelf aan. Er gebeurde de laatste tijd iets met haar. Moeder had het pas nog gezegd: Je begint nu een groot meisje te wor den. Ze keek naar haar regelmatig, knap gezich, naar de vorm van haar wenkbrauwen en naar haar mond. Niet ijdel en trots omdat ze zo mooi was, maar met een spanning van verlangen om iets te weten van hetgeen er in haar gebeurde. Groot meisje worden! Dat betekent ookEr kwam eer glans in haar ogen en er groeide een glimlach. LaterMaar Rudolf, dat kon natuurlijk nooit. Stel je voor, zo'n arm jochie en zij Moeder riep waar ze bleef. Bijna ver schrikt keerde ze uit haar droomland tot de werkelijkheid terug. Ja, toch een fijne knul, die Rudolf! Nou! Wat deed hij eerst leuk en onbevangen. Tot in eens die kleur kwam en hij beschaamd zijn ogen dichtkneep en weg rende. Wat zou hij gevoeld hebben?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5