„Wi| bemiddelen beter" I I I Koninklijk zilver voor dhr. G. van Lente Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep lIESVANMRJfELDE SOnriMELSDlJK posnaoix e MrDDEUïAKNis GHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond I 1 BEZOEKT ONZE Automoliielen-verkoo^hal OOK OP VRIJDAGAVOND 'X LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 CONTRACTERENDE BOEREN MAKEN VAN NOOD EEN DEUGD Waarom contracten Duidelijkheid VOOR MOOIERE bloemsiukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP (Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Leenwenstraat 18 Botterdam-C Telefoon: 010 - 330288. FLAEEEE: 01875-513. ZEELAND: 01103 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. Mercedes-Benz specialist Alle reparaties aan MERCEDES-BENZ diesel en benzineautomobielen Hoorden door ons valiltundig en met garantie verricht. AUTOBEDRIJF Knoicpartij in Hotel Spee Bejaardenreis naar Brabant HEMELVAART Rode ICruis gebouw verbouwd Notitieboekje zoek SOMMELSDIJK: INGEZONDEN AFSCHEID VAN 'T IS SUNT EN OUDDORP Schietbaan a.s. woensdag in gebruik Redactie en aidvertenties: Kantoor langeweg 13. Sommelsdijlk Td, (01870) 2629 Na O uur (01870) 3392 Gtro 167930 Banik t Balbo MiddeliaxDiis tiio. S42Qj01.10e ABONNEMENTSPRUS f 8.00 PER KWARTAAL ADVERTENTIKPRIJS 28 cent per mm., Bdj oomtract epedaal taxiel. In de landbouwsector wordt steeds meer op contract geproduceerd. Je zou bijna gaan denken dat de boeren de contractsmaak te pakken hebben. Toch is het geen liefhebberij, maar veel meer een economisch-moeten. Het komt er natuurlijk wel op aan hoe de boer zich contractueel verbindt met de andere partij. In de landbouw zelf zoekt men dan ook naarstig naar goede garanties of deugdelijke contract voorwaarden. Produceren op contract is geen nieuw verschijnsel. In ons land hielden de ak kerbouwers zich al honderd jaar ge leden bezig met contractteelt. In de veehouderij is die productievorm pas later van de grond gekomen. Het hou den van kippen, varkens, kalveren en kalkoenen heeft pas na de Tweede We reldoorlog massale vormen aangenomen. Het procentuele aandeel op contract in de veehouderijsectoren is nog steeds groeiend. Van de totale productie be slaat het contractaandeel in de mest- varkenssector 40 a 50%, in de slacht- pluimveesector 90 95%, in de eiersec- tor 20 a 30% en in de mestkalverhou- derij 70 a 80%. Vooral op de grotere be drijven worden veel contracten afge sloten. Een voorbeeld: ia 1973 had 27% van de varkensbedrijven een contract; varkenshouders met 1.200 tot 2.400 die ren per jaar ffxigen sneller over tot contractproductie want 52% van hen koos in dat jaar voor deze produc tievorm. Als de veehouder een behoorlijke bo terham wil verdienen zal hij zijn be drijf groot, d.w.z. gespecialiseerd en met een bepaalde omvang, moeten op zetten. De stap naar schaalvergroting en specialisatie maakt hem. wel kwets baar en ook afhankelijk van anderen. De risico's op een bedrijf worden groter want de veehouder doet zaken met voerleveranciers en met afnemers van zijn producten. Bovendien willen alle partijen die met de boer te maken heb ben ook meer zekerheid over levering en hoeveelheden. Een goede spreiding van al deze risico's is mogelijk via de weg van overeenkomsten en contrac ten. Met de boeren kunnen allerlei af spraken gemaakt worden over levering, afname, financiering, enz. De contracten kunnen voordelig uitwerken zowel naar de agrarische industrie als naar de boer. Mengvoerfabrikant en slachterij kunnen beter plannen en zijn daarom ook in staat tegen scherpe prijzen te werken. Bovendien kunnen zij via con tracten bepaalde bedrijfsrisico's af schuiven op andere partijen. Ze bou wen enige zekerheid op via goede con tracten, want de zorg over aankoop van grondstoffen en afzet van eindpro ducten wordt voor een belangrijk deel weggenomen. Toch is het niet allemaal rozegeur en maneschijn met contractproductie. Contracteren is een zaak van twee of meer partijen. Als de ene partij zijn macht uitbreidt ten koste van de an dere gaat er iets fout. In de landbouw komt het nogal eens voor dat de boer of veehouder de zwakste contractpartij is, met alle nare gevolgen van dien. Het gevaar is zelfs niet denkbeeldig dat de contracterende boer met handen en voeten gebonden is aan de industrie. De vaak gehoorde term „Rabo-boeren" geeft aanwijzigen. Het is natuurlijk een vrome wens om de gehele contractproductie in de veehouderij brandschoon op te zetten. Toch kun je beter voorkomen dan ge nezen. De boeren zelf kimnen garanties opbouwen zodat ze niet in een ondoor dringbaar contractmoeras ten onder gaan. Behalve juridische aspecten dui ken ook formules (al of niet in kleine lettertjes gehuld) op die voor meer dere uitleg vatbaar zijn. De landbouworganisaties en vooral het Landbouwschap als overkoepelend boerenorgaan in Nederland proberen een goed raamwerk op te stellen waar binnen contractproductie kan plaats vinden. Zij hebbén de laatste jaren met veel overleg en studie Algemene Con tractvoorwaarden van diverse produc tiesectoren opgesteld. Wanneer nu con tracterende partijen (boeren en indus trie) zich houden aan deze algemene voorwaarden worden heel wat uitwas sen en narigheden voorkomen. Geluk kig is de praktijk ook al zover dat pro- diiktiecontracten getoetst worden aan de algemene voorwaarden. Pas daarna tekenen beide contractprijzen. In de algemene voorwaarden staan onder meer regels over arbitrage bij geschillen. De meeste moeilijkheden doen zich juist voor als partijen de contractuitvoering ter discussie stellen. Voor de boer zal het daarom een ge ruststellende zaak zijn als hij bij voor baat weet op welke wijze het scheids- gerecht is geregeld. In landbouwkrin- gen wordt de laatste jaren bijzonder veel aandacht besteed aan het fenomeen contractproduktie en meer nog aan een goed kader waarin deze produlctievorm plaatsvindt. Algemeen Contractvoor waarden kunnen voor de boeren bijzon der heilzaam werken. B. Schouwing. ^^\^^J^.D\3si^sDs:^^3^i^.:^.^^o^i^2K>2^^^ oo 'Dorpswëg 28-34 Tel-.,01870-4436 -' SOMMELSDIJK: In de nacht van maandag op dinsdag heeft een flinke vechtpartij plaatsge vonden in Hotel Spee. Daar wareh zo'n ■tien knapen bij betrokken die uit meer dere plaatsen van het eiland afkomstig zijn. De politie is overigens nog bezig met het onderzoek. Er sneuvelden talloze glazen, zo ook enkele ruiten en meubilair, samen voor enkele duizenden guldens. De jongelui hadden hun agressie kennelijk nog niet genoeg kunnen afreageren omdat ze in de omgeving ook nog meerdere ruiten in diggelen gooiden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op woensdag 17 med a.s. vertrek Oolt- gensplaat 7.45, Stad aan 't Haringvliet, 't Trefpunt 8 uur. We gaan over Oos terhout, waar de koffie ons wacht, van daar naar de markt in Tilburg, vervol gens naar het vogelpark te Oisterwijk, waar we in het hotel aldaar een Bra bantse koffietafel nuttigen. Hierna een huifkarrentocht door de vennen en in Rijen het diner. K.osien f 42,50 p. p. Opgave vóór 15 mei bij mevr. Arens- man-Braber, Vrouwtjesweg 15, telefoon 01871 - 1617. BRUINISSE: De nieuwe voorwaarden voor de mossel-leverantie in het seizoen 1978/^79 In de Mossel Adviescommissie zijn deze week de voorstellen voor de leve ring van mosselen in het seizoen 1978/'79 zoals die door de Vereniging Zevibel waren voorgesteld aangenomen. De mosselexport zal, als de kwaliteit' dat toelaat volgens een indertijd ge troffen regeling beginnen op maandag 10 juli, de levering voor de kwekers wordt dan eind juni, mosselen met een stukstal van 160 in 2V2 kg en een vlees- gewicht van 20 kg voldoen aan de kwa liteitseisen. Dé minimumprijs (bodemprijs) is ge steld op 19,— dit is 1,— per 100 kg meer, dan in voorgaande jaren. De heffing voor het mosselfonds wordt gesteld op 6,per ton. Het mosselfonds, dat is het fonds, waarin de mosselen worden opgenomen, die in de vrije handel geen koper vinden zal worden opengesteld op maandag 31 juli. Op 28 juli als het mosselseizoen enkele weken aan de gang is, zal op nieuw aan de dan opgedane ervaring worden getoetst of er wijzigingen in de leveringsvoorwaarden moesten worden aangebracht. In de haven te Bruinisse zoekt men thans tevergeefs naar een mosselkot ter. Alle schepen (ook ruim 99"/o van de overige mosselschepen in Zeeland) zijn begonnen aan de mosselzaadcampagne, het moselzaad vissen om de daarop wachtende lege percelen, weer te be volken, om daarmee een volgend jaar de markt van hun product te voorzien. De laatste weken is over het gehele Wad al intensief gespeurd, naar plaat sen waar mogelijk mosselzaad zou kun nen liggen, het is ieder jaar weer een verrassing te constateren, of de natuur gul of karig is geweest. En ieder die „een bankje" gevonden heeft probeert dit zo zorgvuldig moge lijk geheim te houden, want op de eer ste slag komt het aan. De eerste week, duurt, omdat daarin dit jaar de Hemel vaartsdag valt, maar twee dagen. Dit worden waarschijnlijk dagen van 18 uur werken (vissen en uitzaaien) per dag. Zou Christus kerk nu zwijgen op deze dag van eer? Hij ging Zijn troon bestijgen, HIJ, Christus, onze Heer! Hij lééft, heeft overwonnen de dood en ziekte en pijn. Het paradijs ontgonnen voor die van Christus zijn. Hem is de macht gegeven in hemel en op aard. Wie hier door Hem mag leven is veilig, welbewaard. Door Christus de victorie, Verhef de vrijheidsvaan! Dit is een dag van glorie, trek blij het feestkleed aan. LANERTA. OUDDORP: De afdeling Ouddorp van het Ned. Rode Kruis hoopt morgen, zaterdag het verbouwde Rode Kruis gebouw aan de Molenweg in gebruik te nemen. De ope ning zal verricht worden door burg. G. van Velzen. De heropening is op 6 mei gepland omdat die datum dicht tegen 8 mei aan ligt, de dag waarop herdacht zal worden dat J. Henry Dunant 150 jaar geleden geboren werd. Belangstel lenden kunnen zaterdagmiddag van 3.30 tot 5 uur de nieuwe accomodatie be zichtigen. OOLTGENSPLAAT Enkele weken geleden heeft de heer J. Bal, Weipolderseweg 2, alhier, in de telefooncel in het postkantoor zijn no titieboekje laten liggen. Als ouderling van de Geref. Gemeente heeft hij hier in enkele aantekeningen gemaakt en een rekening ingesloten die voor hem van groot belang zijn. Moch iemand de ze agenda hebben aangetroffen dan weet u zijn adres. Bij voorbaat hartelijk dank. „Voor muziek bestaan geen grenzen: het wordt door iedereen begrepen, want ze hoeft niet vertaald te worden", aldus burgemeester Joh. van Es vrijdagmor gen ten huize van dhr. G. van Lente aan de Groene Zoom te Sommelsdijk. Hem werd het heugelijk feit meegedeeld, dat Hare Majesteit Koningin Juliana hem Beminde Ouddorpenaren! Na bijna een halve eeuw de rust en stilte bij U genoten te hebben, waar onze moeder en wij steeds zo'n grote behoefte aan hadden, moeten wij, door Rijkswaterstaat gedwongen, afscheid van U nemen en U kunt me geloven, dat dat met een bloedend hart gebeurt. Toen wij in 1930 voor het eerst kwamen, waren wij zo verrukt van de wijsheid van het landschap, de geurende vrije duinen, de veelkleurige akkers, waarop de hardwerkende boeren nog met paarden werkten, het vriendelijke dorp, van waaruit ons alles bezorgd werd en natuurlijk de heerlijke zee en het doodstille strand, dat mijn moeder midden op De Enden en geheel passend in het landschap, „'t Is Sunt" liet bouwen. Die bouwers zijn nu allen in ruste, maar wij zouden hun ridderordes willen geven voor het vakmanschap en de toewijding, waarmee zij toen, als het ware voor de eeuwigheid, bouwden. En daar zaten wij, voor ons gevoel, midden in het paradijs! De leeuwerikken zongen hun hemelse lied; de meeuwen schuimden de voren af; in de Middelduinen graasde het vee en in de noordduinen groeiden nog orchideetjes rond stille duinpiassen. Een Oosterweg bestond nog niet. Na de oorlog en na de watersnoodramp van 1953 veranderde er veel op de prachtige Kop: huizenbouw, supermarkets, campings, wegen, toe nemend tourisme en mechanisatie in de landbouw, afgezette duinen, enz. Maar „'t Is Sunt" bleef vrijwel ongeschonden tussen de gloeiende vel den oostindische kers, de gladiolen-, sjalotjes en korenvelden liggen en had nog altijd het wijdse, verre uitzicht op de toren van Goedereede. De fazanten en konijntjes speelden in de schemering krijgertje op ons grasveld en er was die verrukkelijke stiltetotdat in 1977 de bulldozers en zandauto's kwamen. Holland, veroverd op de zee, is blijkbaar niet meer in staat een bedreigd stukje kust aan de zeezijde te beschermen, zodat akkers en eigendommen gespaard blijven en dus zal in deze maand mei van het jaar onzes Heeren 1978 door onze eigen overheid begraven worden, wat door de Duitsers en de Watersnood gespaard gebleven is. Het zal een begrafenis zonder rouwdragenden en predikant zijn, maar toch van iets, wat ons zeer lief was, mede door de nog steeds aanwezige warme sfeer van onze moeder en de vele hulp van de Ouddorpenaren, in wier midden ik mijn oude dag hoopte door te brengen, 't Is Sunt! J. van der Starp-Gunning, Wassenaar. de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau toekende. De heer Van Lente is sinds 1927 lid van de Koninklijke muziekvereniging Sempre Crescendo te Middelhamis. Ruim vijftig jaar, vanaf zijn jeugd, is hij lid van deze vereniging geweest en heeft zich in die periode helemaal in gesteld voor het welzijn van Sempre. „Vanwege het lidmaatschap hebt U zich vele vrienden in de muziekwereld venworven. De hoogtepunten in deze periode zullen zeker de concourses ge weest zijn, waar Sempre vaak hoge ogen gooide. Maar daarnaast hebt U zich daad werkelijk ingesteld voor de Boerenleen bank, de tegenwoordige RABO-bank. Want, dat moet gezegd, ook daar zit vooral de laatste jaren veel muziek in. Eerst was U lid van de Raad van Toe zicht en later bestuurslid, tot verleden jaar. En ook daar werd U gehuldigd voor het vele werk, dat U voor de bank deed. Het grootste deel van uw leven bent U bezig geweest voor anderen: voor de muziek; voor de bank. Het is lofwaardig en daarom speld ik met graagte de versierselen op, behorende bij uw koninklijke onderscheiding", waarmede burgemeester Van Es de zil veren medaille op de revers van de heer Van Lente aanbracht. Voor deze gelegenheid was het be stuur van Sempre Crescendo aanwezig, die hem vereerde met geschenken, van uit de vereniging en persoonlijke. Bur gemeester Van Es werd geflankeerd door de beide wethouders Koppelaar en Hoogzand. SOMMELSDIJK: Aanstaande woensdagavond 10 mei om half acht zal de schietbaan aan de Stratensweg te Sommelsdijk in gebruilc worden genomen. De officiële opening zal worden verricht door burgemeester Joh. van Es. De leden van de Stichting Jachtschiet- centrum Sommelsdijk, hebben er alles aan gedaan om er een goede en gezelli ge baan van te maken. Er is een kantine geplaatst, die tevens dienst doet als kantoor. Er is een toilet- tenpartij en het ziet er alles keurig ver zorgd uit. Aan de veiligheid van deze baan was hun alles gelegen. Al een paar maanden wordt de baan door de leden gebruikt. Sindsdien zijn er veel nieuwe leden bijgekomen, die iedere zaterdag en woensdagavond op de baan aanwezig zijn. 's Zaterdagsmor- gens wordt er instructie geschoten en al enkele keren is er insigne geschoten. De leden hebben de baan, zowel als de kantine zelf in. orde gebracht. Er zijn meerdere kleiduivenbanen een skeetbaan en een hazenbaan. Kleidui- ven, voor de goede orde, worden ge maakt van klei en zien er uit als scho teltjes. Voor de jagers is het een goede oefening. Men ziet het als een sport en als oefening voor het jachtseizoen in het najaar. Op de baan kan worden ge oefend voor het behalen van een jagers diploma waarvan het bezit wettelijk vereist is om in het bezit van een jachtakte te komen. De opening van baan en kantine is officieel, maar belangstellenden zijn van harte welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1