Eerst® paal voor nieuwe brug over de haven te Goedereede Koninklijke onderscheidingen te Oostflakkee 3e Omloop van Menhoirse door Menheersenaar gewonnen 16 kóm kijkeii... liaar eiken 'tEikenhuys i.l<^^ 50e jaargang Dinsdag 2 mei 1978 No. 4687 CHR. STREEEJKBLAD OP GEREFORMEEÏRDB GRONDSLAf VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Kantoorhouder J. L. Kom in 't zilver Brandweermedallle voor P. de Vos Jaczn. Motorrijder (35) dodelijk verongelukt Geestelijk verzorger „Hernesseroord" Koninklijk zilver voor Leendert Knops BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 0UDD0RP(2.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Familie-dag Evangelische Omroep te Utrecht Dienstencentrum- nleuws PBEDIKBËimTEN EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN POOTBOX 8 M MIDiDELHAKNIS Redactie en aidverteöües: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijb Tel, (018?0) 2629 Na B uur (01870) 3392 Giio 167930 BankBalbo MlddeHhamds no, S420l01.1(Nl ABONNEMENTSFKIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm, BjJ ocmtract Bpedaal tartet Afgelopen vrijdagmorgen kon de bur gemeester, dhr. G. van Velzen, met een gerust hart de eerste paal heien voor de te bouwen brug over de haven te Goe dereede. Naast de reeds bestaande brug was het noodzakelijli om een tweede brug aan te brengen ter hoogte van de uitbreiding van de bebouwing in Goe dereede, n.I. in het bestemmingsplan „Nieuwe Oostdijk" en tegenover de Prov. weg. In tegenwoordigheid van enkele raadsleden en de aannemer voor de bouw van deze brug, t.w. de Fa. G. van Herk te Nieuwerkerk aan den IJssel en vertegenwoordigers van gemeentewer ken kon dit gebeuren plaats vinden. Dat het niet altijd duidelijk geweest is, dat deze brug er inderdaad zou ko men kon worden afgeleid uit de toe spraak, die de burgemeester na deze ge beurtenis hield in het gemeentehuis. De noodzakelijkheid voor de aanleg van deze brug was nu wel aanwezig, omdat het veelvuldig voorkwam, dat zwaar verkeer de nauwe en smalle straten van Goedereede niet kon berijden. Bijv. voor de bouw van woningen moest veelal de aanvoer van bouwmaterialen plaatsvin den via Goedereede-Havenhoofd, doch hieraan diende een einde te komen. Toch hing de aanleg van de brug af van de ontwikkeling van de bebouwing in het bestemmingsplan „Nieuwe Oost dijk". Na de dieptepunten kan thans geconstateerd worden, dat ook deze problemen tot het verleden behoren. Nadat aanvankelijk door de voorma lige gemeente Goedereede in 1965 dit bestemmingsplan was vastgesteld, waarin de bebouwing stadsgewijs moest verrijzen en ruimte biedend voor plm. 300 woningen, bleek al spoedig voor de nieuwe gemeente Goedereede, dat de realisering van dit plan met zijn expe rimentele bouw geen eenvoudige opgaaf was en financieel nauwelijks of in het geheel niet haalbaar was. Toch meldde zich in 1970 een ontwikkelingsmaat schappij, n.I. Project Ontwikkelings - Bureau (P.O.B.) te Schiedam, welke mij. voor de uitvoering van haar plannen streefde naar de opzet van een geheel nieuw plan. Dit plan kon evenwel niet de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten verkrijgen, aangezien inmiddels (in 1973) op grond van het streekplan Zuid- Holland-Zuid een zo rigoureuze uitbrei ding van Goedereede niet verantwoord werd geacht. Wel werd de bouw van 39 woningwetwoningen toelaatbaar geacht. Deze woningen zijn in 1974 en 1975 ge bouwd, doch voor de ontsluiting van dit (beperkte) woongebied was de aanleg van de brug geen haalbare zaak. Nadat in 1975 een duidelijke afspraak kon worden gemaakt over de uitbrei ding van de bebouwing in de gehele ge meente Goedereede bleek, dat ook in het bestemmingsplan „Nieuwe Oostdijk" een geleidelijke uitbreiding van de be bouwing kon worden verwacht. Hiervan maakten vooral veel particulieren ge bruik, aangezien bleek, dat het een aan trekkelijk wonen is in dit bestemmings plan, dat qua straat-aanleg en beplan ting e.d. ruim is opgezet. Tengevolge hiervan is het aantal woningen inmid dels uitgebreid tot 80 a 100 en ligt het in de bedoeling om de uitbreiding de eerstkomende 8 a 10 jaren normaal voortgang te laten vinden, zodat voor Goedereede jaarlijks op plm. 10 wonin gen kan worden gerekend. Naast deze woningen werd dit be stemmingsplan ook nog verrijkt met een schoolgebouw van de openbare lagere school, welk gebouw de typische bena ming verkreeg „Buten de Poorte" om dat het bestemmingsplan „Nieuwe Oostdijk" duidelijk buiten de vroegere stadswallen ligt. Bovendien is er inmid dels een verenigingsgebouw verrezen. Voor de nabije toekomst wordt tevens gedacht aan de mogelijkheid tot het bouwen van een gymnastieklokaal na bij het schoolgebouw. De raad heeft voor dit doel reeds een krediet van 745.000,gevoteerd. Voor wat betreft de kosten van de brug kan vermeld worden, dat in augustus 1970 de kosten voor de brug sèc. op 297.000,waren geraamd. Nu (in december 1976) was het noodzake lijk, dat de raad een krediet voteerde van 465.000,voor dit doel. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat in laatstgenoemd bedrag tevens de oprit ten naar deze brug zijn begrepen, het geen bij het eerste bedrag niet het geval was. Dat de gemeente in staat werd ge steld om zich deze uitgaaf te getroosten kwam, doordat per 1 juli 1976 de n.v. Haringvlietbrug liquideerde. In deze n.v. hadden de gemeenten op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland deelgenomen in het maatschappelijk kapitaal. De gemeente Goedereede had met 76 aandelen haar bijdrage geleverd en deze medewerking heeft de gemeente geen windeieren opgeleverd. Per 1 juli 1976 kon n.I. aan de gemeente worden uitgekeerd een bedrag van 418.000,—, terwijl de gemeente een bedrag van 1.000,— per aandeel heeft betaald. Door één der raadsleden werd opgemerkt, dat hier sprake was van „Geld van de ene brug te bestemmen voor een andere brug" en hierdoor werd bereikt, dat voor de bouw van de brug een bedrag YZ'^ 365.000,werd bestemd tot dek king van de kosten van de brug te Goe dereede uit de van de n.v. Haringvliet ontvangen gelden. De resterende gelden ad. 100.000,werden door de gemeen te voor haar rekening genomen, aange zien de aanleg van de brug immers be tekende een betere ontsluiting van het bestemmingsplan „Nieuwe Oostdijk" en .het ontlasten van de oude kern Goede reede van overbodig verkeer. Deb urgemeester meende een bijzon der compliment te moeten maken aan het adres van de heren Grootens en van der Jagt van gemeentewerken te Goe dereede voor de opzet van het plan, het geen wel als een unicum was te be schouwen in hun loopbaan als technisch adviseurs van de gemeente. De brug zelf zal worden opgetrokken uit beton nen elementen, doch zal aan de buiten zijde worden bekleed met metselwerk middels waalstenen. De balustrade van deze brug zal aan het historisch aan zien van Goedereede worden aangepast. Het wegdek van de brug zal uit een asfaltlaag bestaan, doch overigens zal voor voetgangers en de toeleidende we gen de brug worden voorzien van be- tonklinkers om het geheel zoveel mo gelijk in de sfeer van het historisch Goedereede te behouden. Met de bouw van de brug zal een pe riode van plm. 2 maanden gemoeid zijn, zodat verwacht kan worden, dat voor de komende vakantieperiode het publiek algebruik kan maken van deze nieuwe verbinding, waarnaar door velen reik halzend is uitgezien. De burg. kon nog gewag maken van het feit, dat met het heien van de eerste paal voor deze brug feitelijk de uitvoe ring van het laatste kapitaalswerk in de huidige zittingsperiode van de ge meenteraad is ingeluid. Gedurende af gelopen periode heeft het gem. bestuur zich daad-wferkelijk bezig gehouden met de uitvoering van plannen voor scholen bouw e.d. en bovendien met de uitbrei ding van de riolering met als belangrijk sluitstuk: de aanleg van persleidingen vanaf de diverse woonkernen naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Rooklaasplaatpolder, zodat sinds kort de gemeente gezuiverd rioolwater kan lozen. Een en ander heeft uiteraard be tekend, dat in financieel opzicht een belangrijk beroep moest worden gedaan om de gem. financiën, doch gelet op de vrij gunstige begrotingspositie geduren de de laatste jaren kon hiertoe zonder nneer worden overgegaan. Dhr. J. L.. Kom OOLTGENSPLAAT Met nog acht kollega's van diverse rangen en functies werd vrijdagmorgen op het Hoofdpostkantoor te Rotterdam, de heer J. L. Kom, kantoorhouder te Ooltgensplaat onderscheiden met de ere medaille in 't zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De uitreiking geschiedde in de recreatiezaal in het bijzijn van een groot aantal familiele den en P.T.T.-ers. De directeur van het Postdistrict Rotterdam, de heer J. J. Lugte had voor deze acht uit zijn ressort een persoonlijke noot. Naast zijn 40-jarige arbeid bij de P.T.T. op Flakkee maakt de heer Kom zich ook verdienstelijk m.et o.a. be stuurslid van O.F.B, en m«de redakteur van het plaatselijk Verenigingsblad „Mededelingen" in zijn woonplaats. Onder dankzegging voor de bewezen diensten reikte de heer Lugte de on- derscheiding(en) uit. Met de familie Kom waren mede aanwezig, de heren G. A. Blom, waarnemend directeur van het kantoor te Middelhamis en J. Dam- bruin namens de Centrale-dienstcom missie. Mevrouw Lugte reikte aan de dames De „3e Omloop van Menheerse" die gisteren gehouden werd is door de Mid- delharnisser Piet Dijkgraaf gewonnen. Dhr. Dijkgraaf, die vorig jaar tweede werd had zich terdege op de krachtme ting voorbereid en gelijk na de start bevond hij zich al in het kopgroepje dat hij gedurende de 6.9 km niet meer zou verlaten. Vlakbij het einddoel, de Sporthal, zet te hij er in formidabele sprint in waar door hij zich van no. 2 losmaakte en die 6 seconden achter zich liet. Dijkgraaf had de tocht in 23 minuten en 24 secon den volbracht en had de eer voor Mid delhamis gered door de beker in eigen dorp te houden. Op de foto is hij zeker van zijn overwinning; achter hem Piet Boeter die hem bij de training had be geleid. Beiden zijn lid van de organi serende Vereniging, de Volleybalver. „Intermezzo". Aan de wedstrijd deden 50 deelne mers mee, de prestatieloop die daar op volgde kreeg eveneens een grote be langstelling. Dhr. P. de Vos Jacz. OOLTGENSPLAAT Tegelijk met het uitreiken van een Koninklijke onderscheiding waren op het Raadhuis ook aanwezig de heer P. de Vos Jaczn. met zijn echtgenote. Voor vijf brandweermannen had de burge meester een brandweeronderscheiding ontvangen, maar wegens werkzaamhe den kon alleen de heer De Vos aanwe zig zijn. Hij is n.I. 25 jaar aan de Vrij willige Brandweer van Ooltgensplaat. En voor deze trouwe dienst wordt ook een onderscheiding namens H.M. de Koningin verleend. „Brandweer en mu ziek maken nu wederzijds een mtrei- king mee en het is beiden vrijwillig" al dus de burgemeester. Hij dankt de heer De Vos voor de vele vrije tijd voor de brandweer en mitsdien voor de bevolking gegeven en reikte hem daarna de medaille van ver dienste voor het 25-jaar vrijwillig brandweerschap uit. De burgemeester gaf aan mevr. De Vos-Fun een bouquet bloemen. een bouquet bloemen uit, terwijl ten huize van de familie Kom bloemen wer den bezorgd van de Flakkeese perso neelsvereniging P.T.T. Vanmorgen om half 7 is er op de Provinciale weg, enkele honderden me ters voor de afslag Bommelsedijk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 35-jarige motorrijder, dhr. J. Neven uit Oude Tonge. Dhr. Neven reed in de richting Schaapsweg toen er een Toyota op zijn weghelft verscheen waarvan de be stuurder een vóór hem rijdende tank wagen wilde passeren. De motor boorde zich links voor in het front van de Toyota tengevolge waar van de motorrijder zo ernstig gewond raakte dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer laat een echtgenote en twee jonge kinderen na. De Toyota bestuurder, H. M. uit Standaardbuiten liep gebroken benen en o.m. een kaakfractuur op. Aanvankelijk werd hij naar het zie kenhuis te Dirksland gebracht vanwaar hij naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rot terdam werd vervoerd. Mariniersweg 281,hlcHoogstraat R.daml lsMMndag^eslotenTel^lO-1337441 Dhr. Leendert Knops Op de middag van Hemelvaartdag a.s. donderdag zal drs. J. Kattenberg worden ingeleid als geestelijk verzor ger van „Hemesseroord". De dienst begint om half 3 in de „Meerpaal". Bevestiger is ds. H. Beker, Ned. Hervormde predikant en voorz. van de bestuurscomimissie. Drs. Katten berg zal met zijn gezin 8 kinderen gaan wonen in de v.m. Herv. pasto rie van Nieuwe Tonge. OUDE TONGE Uit handen van burgemeester W. M. van der Harst mocht de heer Leendert Knops, Emmastraat 36 te Oude Tonge vrijdagmorgen op het Raadhuis te Oolt gensplaat de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau in ontvangst nemen, (dus niet in brons zoals in ons vorig n\jmmer per abuis werd vermeld). De heer Knops is 50 jaar lid van de Muziekvereniging „Vooruit" en een van de trouwste le den. „U hebt „Vooruit" mogen dienen en ook jeugdige personen mogen oplei den die van „toeten nog blazen" wis ten en u hebt ze „toeten en blazen" ge leerd", aldus de burgemeester. Van de 50 jaar heeft de heer Knops zeker 40 jaar op de piston geblazen, verder en kele jaren alt en de bariton. Maar de piston is „zijn" instrument. Van het eerste uur zijn nog te noe men broer Jaap en Han van Zanten, al dus de heer Knops. Thuis deden wij met ons zessen aan de muziek en mijn zoon is nu 20 jaar muzikant, In de heer Leen Bogert hebben we tegenwoordig een prima dirigent. Hij komt van Nieuwe Tonge. „U hebt eigen lijk 50 jaar lang in een slechte behui zing gezeten" zei de burgemeester, waar op de heer Knop repliceerde met „ik zou graag willen dat er nog eens een goe de gelegenheid kwam om te repete ren". Dat kon de burgemeester begrij pen en wie weet wat er nogeens gebeurt. De 72-jarige gedecoreerde mocht met zijn echtgenote (op 1 juni a.s. zijn de heer en mevr. Knops-Quist 45 jaar ge trouwd) mede namens het gemeentebe stuur de hartelijke gelukwensen in ont- vangste nemen, waarna onder het genot van een glaasje nog veel over „de mu ziek" werd gesproken. De heer Knops zei tot slot: „Als ik van al die noten die ik heb uitgeblazen één cent kreeg, dan kon ik wel een reis om de wereld maken". Mevrouw Knops werd verrast met een bouquet bloemen. Bij voldoende deelname organiseert het E.O. Comité Goeree-Overflakkee een bustocht naar de E.O. Familie dag op zaterdag. 27 mei a.s. te Utrecht. Aanmelding dient te geschieden aan de penningmeester van genoemd comi té de heer A. Dekker, Nieuweweg 45, Stellendam, tel. 01879-1323, onder gelijk tijdige overmaking van een reissom. van 15,per volwassene en 10,per kind, op girorekening nr. 722529 van dhr. Dekker. Gelegenheid tot aanmelding uiterlijk 13 mei a.s.! U kunt zich ook bij onderstaande per sonen opgeven: C. Grootenboer, Julianaweg 38, Me lissant, tel. 01877-1327; L. Kats, Julinaweg 74, Melissant, tel. 01877-1957; J. Akershoek, Duinkerkerweg 11, Oud dorp, tel. 01878-2440; A. Verhage, Prins Hendrikstraat 11, Middelharnis, tel. 01870-4320. Vertrektijden enz. worden t.z.t. na der bekend gemaakt. MIDDELHARNIS) Hierbij willen wij u er nog even aan herinneren dat de heer v. d. Meide (pedicuur) maandag 8 mei in het Dien stencentrum is om u te helpen aan uw voeten en van advies te dienen. Diegenen die zich opgegeven hebben verzoeken we vriendelijk op tijd aan wezig te zijn. DONDERDAG 4 MEI (Hemelvaartsdag) MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9 uur ds. E. F. Vergunst Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. R. E. R. van Buiren Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. L. W. v. d. Mey Ger. Gem. 9.30 uur ds. H. Ligtenberg Ger. Kerk 9.30 uur ds, P. Schravendeel. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. K. van Wingerden De Sama ritaan 10.15 uur ds. W. van Herpen. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden.Tweewe kollekte voor het orgelfonds Ger. Gem. 10 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. H. F. Klok Ger. Gem. 7 uur ds. H. Lig tenberg. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. C. Oorschot Ger. Kerk 9.30 uur dhr. A. V. d. Schee. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9.30 uur kand. J. P. Nap. OUDDORP Herv. Kerk 7.30 uur ds. S. de Jong Ger. Kerk 9.30 uur oud. H. Visser Doopsgez. Gem. 7.30 uur ds. Willemstein. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. Visser. OUDE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. C. Baas, Fijnaart. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9 uur ds. J. Willemsen Geref Kerk 10 uur drs. G. J. Smink. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma Ger. Kerk 10 uur ds. H. de Valk te Dirksland. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. T. W. van Bennekom Ger. Kerk 8.45 uur drs. G. J. Smink, Stad aan 't Haringvliet. NIEUWERKERK Herv. Kerk ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land 10.15 uur Ds. P. J. Moet Geref. Gem. 10 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur lezen. OUDDORP woensdagavond 7.30 xxux ds A. W. Verhoef van Chilliwack (Ca nada). OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. J. Karels van Werkendam. MIDDELHARNIS Beroepen. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is een beroep uitge bracht op ds. A. van Brummelen van Huizen (N.H.).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1