EIUVtlDEn - niEUWS Nieuwe Nederlandse surf/zeilboot 80 jaar en nog actief I 3 meisjes I T. H. TANIS vondefhcljckn ZOEKT EEN HANDIGE t 3e blad Vrijdag 28 april 1978 No. 4686 HET KVENSTER -k k Bejaarden in Bejaardenoorden Percentage nergens zo hoog als in Nederland DUIVENSPORT WHIRLWIND COMBINEERT SURFPLEZIER EN ZEILVERTIER Levenslang een wegwijzer willen zijn Uw huis verkopen? TAMBOER VOOR DIRECT GEVRAAGD I voor inpakwerk in onze koekfabriek Koomt u van schooi? Kom dan eens praten, liefst uit de gemeente X 'Goadiereede. J Als onze nieuwibouw in mecMo jioli - aug. gereed is hebben wij plaats voor tien meisjes. KOEKFABRIEK HOENDERDIJK 11 OUDDORP TEL. 01878 - 1968 Die goed wil verdienen. Wij denken aan iennand die precies en zelfstandig kan werken. Liefst ervaring heeft op het gebied van gas- en waterleiding. (GAWALO) diploma strekt tot aanbeveling. Voelt U zich aangetrokken tot een bedrijf met hardwerkende] collega's bel dan 01877-1236 voor het maken van een af spraak. Telefoon 01877-1236 Schelpenpad 26 Dirksland 60 jaar SGP Kerk en Staat Getuigenis en praktijk Op maandag 24 april was er in de Zeeuwse hoofdstad Middelburg een herdenkingsbijeenkomst, omdat in die plaats precies 60 jaar geleden de Staat kundig Gereformeerde Partij werd op gericht. De huidige partijvoorzitter en leider van de Tweede Kamerfractie, Ds. H. G. Abma, die ruim een jaar ouder is dan zijn partij, hield uit,eraard de feestrede. Hij zal zich van de oprichting in 1918 niets herinneren. De 87-jarige Ds. R. Kok, nog steeds dienstdoend predikant van de Chr. Geref. Kerk, daarentegen weet het nog als de dag van gisteren. Hij is de enige van de oprichters die nog in leven is en woonde de herden kingsdienst in Middelburg bij Er is destijds moed voor nodig ge weest, met een nieuwe partij te starten. Wat zou de SGP kunnen betekenen naast de twee grote Reformatorische Partijen, de ARP en de CHU? In het begin leek het dan ook alsof de SGP niet veel levensvatbaarheid zou hebben. Maar ze deed toch haar intrede in de Kamer, eerst met één, later met twee, nog later met drie zetels. En sindsdien is ze vrij constant gebleven. Nog altijd vertegenwoordigt ze ongeveer twee-en -een- half procent van de Nederlandse kiezers. Kiezers die dan voornamelijk behoren tot de rechterzijde van de Ned. Herv. Kerk, de Chr. Ger. Kerk, de Ger. Gemeenten en de Oud Gereformeerde Gemeenten in talloze variaties. Het mag een opvallend feit genoemd worden dat al deze kerken en groepen, die elkaar soms zo hopeloos verketteren, elkaar in de politiek hebben kunnen vinden en blijvend met elkaar konden samenwer ken. Men kan over de SGP denken zoals raen wil, maar wèg te denken is ze niet. Heel haar politieke denken en handelen was en is geconcentreerd op art. 36 van onze Ned. Gel. Bel., dat handelt over „het ambt der overheid" en dat de Re formatorische lijnen trekt van de Schrift naar de politiek. Ook zij die politiek andere wegen gaan, hetzij uit principi eel, hetzij uit praktisch oogpunt, zullen moeten erkennen dat ze het Calvinis tisch beginsel ten aanzien van kerk en staat het best bewaart en vertolkt. Dat is de opvatting dat kerk en staat ieder op hun eigen terrein de eer van God hebben te bevorderen. Klanken als „tot de Wet en tot de ge tuigenis" en „land, land, land, hoor des Heeren Woord" waren in SGP-kringen dan ook vaak te beluisteren. Het gevaar is groot dat ook dergelijke klanken op den duur door het vele gebruik afge sleten raken en niet meer gehoord wor den. Toch is de SGP niet blind gebleken voor de stroomversnelling waarin we le ven en heeft ze kans gezien deze be kende klanken eigentijds te vertalen. Uit de uitslagen van de verkiezingen blijkt telkens weer dat ook jongeren zich tot de partij aangetrokken gevoe len. En dat is broodnodig, want wie de jeugd heeft heeft immers de toekomst? Het valt daarom toe te juichen dat de SGP niet uitsluitend een getuigenpartij wil zijn. Natuurlijk is dat haar eerste taak, het getuigenis van Schrift en Belijdenis aan ons volk voor te houden. Maar daar mag het niet bij blijven. We zijn niet alleen geroepen tot politiek spreken, maar ook tot politiek handelen. En dat laatste heeft ze nimmer geschuwd en dat schuwt ze nóg niet. Het zou inconse quent zijn, steeds maar weer te zeggen hoe het moet óf niet moet! maar zelf geen vinger uit te steken om de lasten te helpen dragen. De SGP mag zich dan ook gelukkig prijzen dat ze be kwame mensen heeft in de Kamer, in de Staten en in de gemeenteraden en dat zij momenteel zeven burgemeesters posten bezet. Natuurlijk brengt dat pro blemen met zich mee. Als bestuurder dient men het algemeen belang en niet in de eerste plaats het partijbelang. En voor een beginselpartij als de SGP kun nen hier conflicten ontstaan, of beter gezegd, men kan geroepen worden tot taken die men om des beginsels wil niet kan en niet mag uitvoeren. Het zich bezig houden met de prak tische politiek is de laatste tijd gewor den tot een twistappel binnen de gele deren van de SGP, zó, dat zich duide lijk twee stromingen aftekenen: een grote meerderheid die het als een op dracht ziet waar mogelijk ook verant woordelijkheid te dragen en die zich praktisch wil inzetten, en een kleine minderheid die niets anders wil dan getuigen en die de meerderheid be schuldigt af te wijken van het beginsel terwille van het „politiek haalbare". Het is te hopen dat de. laatste groep niet te veel voet aan de grond krijgt. De manier waarop ze de beschuldigende vinger uitsteekt naar het hoofdbestuur van de partij en in het bijzonder naar de partijvoorzitter doet ons het ergste vrezen wanneer deze groep ooit veel le den achter zich zou krijgen. Maar gezien de grote eenstemmigheid op de jongste partijdag zal het met de verontruste oppositie nogal meevallen. We hoeven niet in alle opzichten ach ter de SGP te staan om toch te kunnen delen in de feestvreugde van deze par tij die er mag zijn, nu al 60 jaar. Er mag zijn, zeg ik met opzet, w^ant dat is niet haar verdienste, maar Gods trouw. WAARNEMER. In 1978 zal in alle bejaardenoorden van Nederland voor ongeveer 3 miljard gulden worden omgezet. Voor 60"/o heb ben deze uitgaven betrekking op perso neelskosten. Dit deelde dr. G. Hendriks, directeur-generaal voor Maatschappelij ke Ontwikkeling van het ministerie van CRM, mee bij de opening op 26 april 1978 van het bejaardencentrum „Huis ter Duin" in Den Helder. Het huidige bejaardenbeleid geeft ma terieel gezien een zeer geleidelijke groei te zien. Dit is niet te verwonderen ge zien de grote vlucht die het in de afge lopen jaren genomen heeft. Zo steeg het aantal dienstencentra en projecten van gecoördineerd bejaarden- werk van 263 in 1973 tot 400 in 1977. Het aantal verzorgden in bejaarden oorden beliep in 1977 tien procent van het totale aantal bejaarden in ons land. Nergens anders ter wereld is dit per centage zo hoog. Zoals bekend wordt ernaar gestreefd dit percentage geleide lijk te verminderen. Daarvoor worden in de gemeenten z.g. indicatiecommissies ingesteld. Uit de laatste enquête, met als peil datum 1 januari 1978, is gebleken dat 330 gemeenten al zo'n commissie heb ben. In 240 gemeenten zijn de voorberei dingen in een ver gevorderd stadium. Het is voorts van belang aldus dr. Hendriks de bestaande bewoners commissies in de bejaardenoorden een steviger juridische basis te geven. Met gebruikmaking van het advies dat door de Centrale Commissie voor de Bejaar denoorden is uitgebracht, wordt op dit moment door het departement van CRM aan een Algemene Maatregel van Be stuur gewerkt. De vraag die zich hier bij echter zal voordoen, is of er in de bejaardenoorden voldoende bekwame oudere bewoners zijn die een actief aan deel kunnen hebben in een bewoners commissie. Immers, de gemiddelde leef tijd van de bejaarden is de afgelopen jaren toegenomen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Vitslag P.V. de Reisduif d.d. 28-04-'78 Wedvlucht vanuit Wuustwezel. In con cours 341 duiven. H. de Vos 1, 5, 8, 32, 34, 37, 40, 74, 79. L. Wielaard 2, 11, 16, 22. A. de Gans 3, 41, 51, 53, 54, 67, 72, 84. A. Bakelaar 4, 80. J. Springvloed D.Jr. 6, 10, 23, 24, 35. Comb. Polder 7, 12, 13, 15, 17, 20, 25, 26, 28, 47, 52, 61, 69, 70, 75, 77, 86. W. de Vos 9, 18, 21, 56, 57. K. Kieviet 14, 38, 43, 50, 63, 76, 78. D. W. Kievit 19, 64. C. Vroegindeweij 27, 30, 36, 42, 66. E. Groe nendijk 29, 48, 59, 8'. J. Groenendijk 31, 58, 62. J. Jongejan 33. C. Looij 39, 45. J. Vis van Heemst 44, 60, 65, 82, 83. R. v. Nimwegen 46, 55. B. v. d. Doel 49. L. v. d. Sluijs 68, 73. Gebr. Groenendijk 71, 81. Watersportminnende Nederlanders kunnen binnenkort beschikken over een nieuw type zeilvaartuig van Neder lands fabrikaat: „de „Whirlwind". Dit is een sportief compromis tussen de bekende windsurfplank en een klein model zeilboot. Opvallend is de grotere breedte van het drijflichaam, waardoor de boot zeer stabiel is in vergelijking met de vaak vooral voor de beginner wat w^an- kele windsurfplank. De „Whirlwind" kan door kinderen en volwassenen zowel zittend als staand worden gezeild. Zittend wordt het zeil bediend met een schoot en kan de zeiler het roer ter hand nemen. Staand zei lend kan het roer losgelaten worden, omdat dan met het zeil wordt gestuurd. Voorts is de boot voorzien van een mid- zwaard. Hank de Jong enthousiast. Tilona Watersport bv in Barneveld, die de ,Whirlwind" op de markt brengt, liet een van Nederlands topzeilers Hank de Jong (6ud-lid van de Nederlandse kernploeg) langdurig proefzeilen met deze nieuwe surf-zeilboot. Op zijn aan wijzingen zijn aan het oorspronkelijk ontwerp enige verbeteringen aange bracht. Over de uiteindelijke versie van de „Whirlwind" is Hank de Jong enthou siast. „Een geweldige combinatie van snelheid en stabiliteit", vindt hij. Met name is hij zeer te spreken over het feit dat hij met de „Whirlwind" kans heeft gezien snelle wedstrijd-windsurfers bij te houden. „Ondanks de grotere breed te is de „Whirlwind" een zeer snelle boot, doordat het gewicht van het drijf lichaam zeer laag is en de balans van de boot optimaal", stelde hij voldaan vast. Drijflichaam. Het belangrijkste onderdeel van de „Whirlwind", het drijflichaam, is ont wikkeld en gefabriceerd door Fusion Rubbermaid in Deventer. Deze fabrikant, die op dit speciale terrein zijn sporen heeft verdiend, maakt bij de produktie gebruik van zijn jarenlange ervaring met de vervaardi ging van drijflichamen van kunststof. De opbouw van de „Whirlwind" be staat uit een deelbare mast (voor ge makkelijk transport) en een zeil van 4,3 m2, vervaardigd door zeilen-specialist Lammerts van Bueren. Voor groot en klein. Door de grote stabiliteit kan iedere beginnende surfer en onervaren zeiler met de „Whirlwind" overweg. Vooral voor kinderen is het een aantrekkelijk en onzinkbaar vakantie-vaartuig, want door het lichte gewicht (totaal 38 kilo gram) kan de „Whirlwind" op elke auto ver worden meegenomen. Er is daartoe ook een speciaal impe riaal leverbaar, dat tevens bruikbaar is voor het vervoeren van ski's in de win ter. Maar er kan nog veel meer met de „Whirlwind" dan alleen surfen en zeilen als mast en zeil verwijderd worden is het een prima zonneeiland voor jong en oud. De „Whirlwind" biedt plaats aan twee volwassenen of drie kinderen. Technische gegevens: Lengte: 304 centimeter Breedte: 112 centimeter Gewicht: 38 kilogram Zeiloppervlak: 4,3 m^. Prijs: 1.395,— Ds. L. S. den Boer, Als ds. L. S. den Boer het heeft uitge legd vind je vanuit het Flakkeese feil loos de weg naar de torenflat in Rijs wijk waar hij zijn appartement heeft. Wegwijzen kan hij, ds. den Boer en dat heeft hij in geestelijk opzicht ook een leven lang willen doen. De mens weg wijzen naar Christus, „ja", zegt hij, „dat is mijn lust en mijn leven". A.S. zondag hoopt de vitale prediker van Chr. Ger. signa:tUur al schuwt hij „etiketten" zijn tachtigste verjaardag te vieren. Hij hoopt die zondag traditioneel door te brengen en tweemaal in de dienst des Woords voor te gaan. Op „d'n Bleikert" tussen Middelhar- nis en Stad werd hij tachtig jaar gele den geboren en het is aan dat plekje Flakkeese grond waarin ds. den Boer de meest diepe herinneringen bewaart. „Daar al heb ik heerlijke Godsontmoe- tlngen gekend", verhaalt hij uit het be gin van zijn leven, een leven waarvan ds. den Boer weet dat het rondom ge borgen is in de voorbidding van de grote Hogepriester. Ondanks het ver driet dat dat leven teisterde is het ge vuld met een echte blijdschap, de blijd schap van het geloof. Ds. den Boer meent te mogen zeggen dat hij die blijdschap heeft kunnen overbrengen aan mensen die ervan ver stoken waren. Ook aan jonge mensen van wie hij heeft ervaren dat ze meer dan ooit naar echtheid verlangen, de echtheid die het geloof hen geven kan. „Het echte Evangelie waarin het van de Heilige Geest moet komen; als je daar om bidt krijg je Die ook. Alles komt tenslotte neer op de vraag: hebt gij de Heilige Geest ontvangen! „stelt ds. den Boer vast, gerust omdat hij zichzelf ge borgen weet, zorgzaam voor en bezorgd over heel veel anderen die nog niet tot de zekerheid en de blijdschap van het geloof zijn gekomen. „Die vrijheid en blijheid mis ik in vele kerken", stelt ds. den Boer teleur gesteld vast. „Velen zijn, zoals Paulus zegt, haastig afgevallen van de eenvou digheid van het geloof". Er is een koude vloedgolf over de kerken gekomen waardoor de kerk terecht kwam op een zandbank van orthodoxisme, wat moet leiden tot traditionalisme wat vervol gens eindigt in rationalisme, dat laatste te vertalen door „verstandelijke bere denering". „Dat rationalisme is bijna nog ge vaarlijker dan de vrijzinnigheid!" waar schuwt ds. den Boer. „Al heel vroeg heb ik op mogen mer ken dat elk mens, ook elke dominee met een facade rondloopt en die moet je met leed het kan niet anders kwijt raken", zo heeft ds. den Boer ervaren. „Dat leer je niet op een blauwe Maan dag maar dat leer je langs de weg van geloofsoefening, door God geleerd. Dan word je een mild mens voor de ander en wil je van harte putten uit het rijke Evangelie. Wanneer hij zondag jarig is hoopt de tachtigjarige tweemaal te preken, 's ochtends over het thema „het geheim van het leven van de gelovige" en 's avonds over „het geheim van het sterven van de gelovige". Dat laatste heeft ds. den Boer van zeer nabij erva ren toen zijn echtgenote overleed. De dood werd niet als een afscheid gezien. „Samen waren- en zijn we des Heeren, dat hebben we gelovig mogen weten", zegt ds. den Boer uit die ontroerende periode uit zijn leven. „Wat is het moeilijk om de dood geen bloemetje te geven" was een uitspraak die mevr. den Boer ooit heeft gebezigd en die haar man is bijgebleven. Met „de dood" bedoelde ze het levenloze geloof waarop sommigen zich beroepen. Die dood krijgt van velen „een bloemetje", helaas. Ds. den Boer meent het te kunnen onderscheiden. Zijn lange predikanten loopbaan bijna vijftig jaar heeft hem ook daarin een ruime blik gege ven. Een ruime blik heeft hij ook op de toekomst, al is hij dan tachtig. „Zijn harteklop is ook de mijne en als Hij die beëindigd zal ik tot Hem mogen gaan", aldus (te 80 jarige wiens wens het is in het gareel van de dienstknecht te mo gen sterven. NENNISVERENIGING MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Uitslagen Distriktskompetitie afdeling Rotterdam, 22, 24 en 25 april 1978. Gemengde kompetitie: 2e klasse: M'h-S'd 1 - 's Gravendeel 2 3—2 3e klasse: M'h-S'd 2 - Westvoorne O5 4e klasse: Puttershoek - M'h-S'd 3 23 Herenkom,petitie: Rozenburg 11 y M'h-S'd 4 3—2 Gem.engde kom.petitie jeugd: M'h-S'd 5 - TSF 18 4—1 Jongens jeugd: Schiebroek 24 - H'h-S'd 6 0—5 Dameskompetitie: Rozenburg 15 - M'h-S'd 7 14 M'h-S'd 8 - Zwartewaal 14 3—2 Programma 29 april 1978. M'h-S'd 1 - CTC 9 DLTC 3 - M'h-S'd 2 Un. Service 16 - M'h-S'd 3 M'h-S'd 4 - Numansdorp 8 NLTC 11 - M'h-S'd 5 M'h-S'd 6 - Bemisse 10 2 mei 1978: M'h-S'd 7 - Victoria 23 Be Quick/M 32 - M'h-S'd 8 Ds. den Boer: „Mijn naam is christen, mijn bijnaam is Chr. Gereformeerd". De 80 levensjaren zijn de vitale predikeren niet aan te zien; zelf zegt hij dan ook geen 80 maar 4 x 20 te zijn. KEUKEN PLAATSER

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9