EEN YOORMDN/OPZICHTER vciA<lefiieij<len voeding Uw huis verkopen? TAMBOER Uw huis verkopen? TAIVIBOER WASAUTOMAAT DUI'KCi' voor snelle reparatie I 01877 -1236 I De Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg te Sommelsdijk vraagt zo spoedig mogeHjik ten dienste van De Goe<^ Ree/De Samiariitaan Het Oudelamd De funktionaris zal belast worden met de algehele leiding van de H.DjG.-onjderhauidsdienst. Zijn taak omvat o.m. het plannen, administreren, nalopen, kombineren, voorbereiden, tekenen, begroten en begeleiden van alle voorkomende werkzaamheden. rnevens wordt van hem verwacht, dat hij, voorzover nodig en mogelijk, zelf aan het uitvoerende werk zal deelnemen. Ben M.T.S.-opleiding of een daarmee gelijkwaardige oplei ding ds gewenst. Salariëring, secundaire larbeidsvoorwaarden e.d. volgens C.A.O. voor het ziekenhuiswezen. Sollicitaties te richten voor 15 med a.s. aan de Stichting IH.D.G., Koningin Julianaweg 59, Sommelsdijk, onder ver melding van 00de: O. D. CAFé „DE MEULBLOK^^ OUPPORP Heden VRIJDAG 28 APRIL vieren wij het gereedkomen van de ver bouwing van onze zaak. Alle cliënten, vrienden en bekenden zijn na 8 uur van harte welkom. TEUN en KITTY AQUA-PESCH. Advies-verkoop en een goede reparatie afdeling Broekweg 8 OUDDORP(Z.H.) tel. 01878-1295 of 2011. Programma Koninginnedag IJzer, een belangrijk mineraal in de „EILANDEN-NIEUWS^ Vrijdag 28 april 1978. Deze vraag- en antwoord-mbriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" varmeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepuWl- ceerd. ROOD OP GIRO Hoe ver kan ik in principe gaan met girobetalingen, als mijn saldo daar eens niet toereikend zou zijn? Antwoord: Met normale betalingsop drachten kunt u tot maximaal 500, over de streep gaan. Als het tekort lan ger dan drie dagen duurt, berekent men 6V2 cent administratiekosten per 100 per wrerkdag. Met de blauwe betaal kaarten kunt u blijven betalen in win kels en bedrijven, want die zijn immers gegarandeerd, maar u krijgt dan geen nieuwe betaalkaarten toegestuurd zo lang uw tekort niet onder de 100,is gedaald. Pas op met automatische af schrijvingen, vooral met energiebedrijf, abonnementen en afbetalingen van auto's en meubelen, want die worden niet uitgevoerd als u zo ver rood staat en dat kan afsluiting van het licht en andere moeilijkheden veroorzaken. Houd er ook rekening mee, dat bij ge lijktijdige inzending van opdrachten de normale blauwe overschrijvingen een dag voorgaan op de gele acceptgiro kaarten, zodat belangrijke termijnbeta lingen kunnen blijven liggen als u met de gewone opdrachten juist tót, of óver de grens van die 500,gaat. NAAR LOS ANGELES Ik ga deze zomer per vliegtuig naar Los Angeles en vertrek om 14 uur van Schiphol. Hoe laat ben ik dan in Cali- fomië en hoe zit het met het tijdver- schil? Antwoord: Als u precies 14 uur zo mertijd van Schiphol vertrekt, is het in Californië nog 5 uur in de ochtend, want men heeft daar dan ook een zo mertijd. De vliegtijd voor een recht streekse vlucht bedraagt circa dertien uur, dus u komt er aan omstreeks 18 uur. Pas nu op voor de zg. jetziekte door de snelle verplaatsing in de tijd, ga daar niet meteen het avondmaal ge bruiken en een avond druk praten enz., want u hebt alle maaltijden van die dag al achter de rug en u bent erg vermoeid. Uw lichaam is gewend aan invallende nacht en tijdige bedrust die nu uitblij ven. Zoek terstond uw bed op en sla lie ver twee maaltijden over dan er één te vroeg te nemen. Door snelle wijzigingen in tijd, atmosfeer, klimaat enz. is uw lichaam enigszins van slag en dat kan evenwichtsstoomissen, onpasselijkheid en erger tengevolge hebben als u niet erg rustig aan doet. Het inwendige klok je in uw licliaam wordt immers inééns verzet en dat brengt even een storing in uw levensritme teweeg. MARIANNE Hoe komt Frankrijk aan zo'n vrouwe lijk symbool als Marianne? Antwoord: „La Marianne" was de naam van een geheim genootschap met republikeinse doelstellingen, opgericht na de restauratie (herstel keizerrijk) door een staatsgreep op 2 december 1851 en o.m. geleid door Mazzini en Ledru- Rollin. Dit genootschap droeg een flink steentje bij aan de totstandkoming van de derde republiek in 1871. Inmiddels had de kunstschilder Eugene Delacroix zijn beroemd geworden schilderij „La liberté guidant Ie peuple" (de vrijheid die het volk de weg wijst) gemaakt (1830), dat nu in Het Louvre te Parijs hangt. De vrouwefiguur daarop werd alras „La Marianne" genoemd. Op bui tenlandse spotprenten in kranten en tijdschriften kreeg zij een Phrygische vrijheidsmuts op en werd er de Franse republiek mee aangeduid. WAARDELOOS TROUWBOEKJE Mijn geëmigreerde dochter kon met haar Nederlandse trouwboekje nergens in het buitenland aantonen dat ze offi cieel getrouwd is. Haar man moest een internationaal bewijs uit Nederland la ten komen. Is dat elke keer nodig? Waarvoor dient dan het trouwboekje? Antwoord: Dat trouwboekje is geen officieel internationaal bewijsstuk meer. En ook hier te lande heeft het zijn waar de verloren, want bijvoorbeeld kinderen kunt u zelf inschrijven, zelfs zoveel als u maar wilt. Indien u officieel stappen wilt ondernemen, zijn er gewaarmerkte afschriften van de authentieke akten nodig, dus dat geldt zowel voor geboorte en overlijden als voor een huwelijk en een echtscheiding. Daarvoor moet ieder een naar het gemeentehuis, afdeling bevolking of burgerlijke stand. De ker ken, scholen en andere instanties die wel eens verlangen dat de ouders hun trouwboekje meebrengen, zoals u in uw brief schrijft, lopen achter en weten blijkbaar niet, dat in sommige gemeen ten dgl. boekjes zijn opgeruimd en weg gegeven, en dat in verscheidene plaat sen geen trouwboekjes meer worden verstrekt. MAATSTOK Ik heb uit een erfenis een soort maat stok opgediept, bestaande uit vier delen met maatstreepjes, onderling verbon den door drie koperen scharnieren zo als de oude duimstokken. Elk deel is 17,2 cm lang. Wat is dat? Antwoord: Vier delen van 17,2 cm vormen samen één el volgens de Am sterdamse keur. Elk deel was dan een kwart el. U hebt dus een ellestok ge vonden, waarmee vorige eeuw vooral textiel werd gemeten in winkels en op markten. Die el is nog lang gebruikt, ook al was onder Napoleon al het me- triekestelsel (met meter, decimeter en centimeter) ingevoerd. De lengte van de plaatselijke el was niet overal gelijk, omdat men hier en daar van de lengte van de menselijke arm uitging en daar bestonden natuurlijk verschillen in. Voor een verzamelaar, museum e.d. kan zo'n oude ellestok enige waarde hebben, maar veel meer dan zo'n 50,zult u er waarschijnlijk niet voor krijgen. De maatstreepjes moeten, als het goed is, 33 duimen aangeven. BRUG DER ZUCHTEN Niet alleen in Venetië, maar ook in ons land moet ergens een „brug der zuchten" zijn. Waar is dat dan? Antwoord: Dat is de Baanhoekbrug tussen Sliedrecht en Papendrecht, een onbeweegbare spoorbrug. U kunt er geen gevangenen onder horen zuchten, zoals in Venetië, waar die gelijknamige brug als het dak van een gevangenis is gebouwd, maar de Ned. Spoorwegen moeten deze brug vaak van haar pijlers lichten als er een hoog schip de Mer- wede afkomt. Dat kan natuurlijk niet zómaar. Er is een speciale regeling voor nodig, er moeten drijvende bokken worden ingeschakeld en het kan alleen op zaterdagen met weinig spoorwegver keer. Dat dit een dure passage is, zal u duidelijk zijn. Over een goed jaar moet de Nederlandse „brug der zuchten" ver vangen zijn door een beweegbare brug. PRINSES EN KOETSIER Iemand vertelde mij het sprookje, dat er een Nederlandse prinses met haar koetsier vandoor zou zijn gegaan omdat zij een kind van hem verwachtte. Ik ge loofde er niets van, maar mijn zegsman zei dat ik het aan u kon vragen.als ik dat niet van hem aannam. Antwoord: Uw zegsman bedoelde dan zeker prinses Marianne, die als tweede dochter van koning Willem I na haar geboorte in 1810 de namen Wilhelmina Frederica Louisa Charlotta Marianne kreeg. Zij had een ongelukkig liefdes leven. Een verloving met Gustaaf, zoon van ex-koning Gustaaf IV van Zweden, in 1828 moest om politieke redenen wor den verbroken. Haar huwelijk van 1830 met haar neef Albrecht van Pruisen kon geen stand houden en zij kwam in januari 1845 ontredderd terug. Een echt scheiding volgde op 28 mei 1849, toen zij zich in Voorburg had gevestigd. Daar vond zij enkel nog begrip en steun bij haar koetsier Johannes van Rossum. Zij gingen samen op reis en 30 oktober 1849 werd uit die verhouding op Sicilië een zoon geboren die de namen Johannes WiUem ontving. Hoewel genoemde koet sier gehuwd was, heeft prinses Marianne tot zijn dood met hem samengeleefd. Beiden zijn, na veel omzwervingen, in één graf ter aarde besteld te Erbach (Rheingau) dicht bij het graf van hun zoon, die in 1861 overleed. Prinses Ma rianne stierf te Voorburg op 29 mei 1883. Haar koetsier, die ook haar stalmeester en secretaris was geworden, overleed tien jaar eerder. Er zijn boeken over geschreven, o.m. door C. H. Voorhoeve en dit jaar door Arie van der Lugt, uit gave Teleboek. FIETSSLOT Ik hoorde over een veilig fietsslot, dat recht gaf op een verzekering tegen fietsdiefstal. Waar moet ik dan zijn? Antwoord: Bij het dichtstbijzijnde ANWB-kantoor kunt u, ook als niet-lid de fiets laten registreren indien daar een speciaal ontworpen, niet zo eenvoudig te verbreken fietsslot op gemonteerd is zoals door de ANWB in samenwerking met een slotenspecialist, de politie en verscheidene organisaties werd ontwik keld. Behalve diefstal dekt de verzeke ring ook schade door brand of ongeval len. De (witte) sloten zullen hier binnen kort verkrijgbaar zijn. DUIZEND-EILANDENSAUS Kennissen uit Amerika brachten „1000 islanddressing" voor ons mee, omdat ze wisten dat we van lekkere sausjes houden. Die saus smaakte zo voortreffelijk, dat ik graag het recept zou hebben, want hier kan ik nergens een Duizend-eilandensausje kopen. Antwoord: Er zijn ook Europese uit voeringen, miaar een uitstekend recept voor zelf te maken 1000-eilandensaus is het volgende. Hak een hard gekookt ei en een schoongemaakte sjalot met 3 ver se abrikozen, 1 zoetzuur augurkje en ca. 15 gram gesneden paprika met 3 takjes peterselie zo fijn mogelijk en voeg dat bij 12 gram lichtgeklopte slag room, die is aangeroerd met 20 gram echte mayonaise en naar smaak hoog uit 10 gram tomatenketchup, wat pa prikapoeder, peper en zout (goed proe ven of er dan niet iets bij moet van één van die smaakmakers!). Laat het mengsel een uurtje staan bij een tempe ratuur van 5 a 10 graden Celsius. Daar na nog eens goed doorroeren voor het opdienen bij uw salades, fruit, visscho tel, tuinkruiden of vleesgerecht. DOLBY Ik heb een dolby-systeem tegen ruis op m'n cassettespeler, maar dat geeft bij mij vervorming. Zit er dan iets ver keerd? Antwoord: Bij het opnemen met in geschakelde dolby worden de hoge tonen versterkt bij zwakke passages. Bij weer gave met dolby worden de versterkte hoge tonen afgezwakt. U moet dus met dolby opgenomen cassettes ook met in geschakelde dolby terugspelen, anders krijgt u te harde hoge tonen te horen. Omgekeerd moet u zonder die schake ling opgenomen muziek ook met uitge schakelde dQlbytoets afdraaien om te voorkomen dat dergelijke hoge tonen ten onrechte worden verzwakt. De DNL waarover u ook schrijft, is een ander systeem, n.l. Dynamic Noise Limiter (dynamische ruisonderdrukker) en werkt alleen bij het weergeven bij zach te passages en afwezigheid van signaal. Die knop kunt u dus altijd laten instaan, wat u ook opneemt of afspeelt. ONVOORDELIG PENSIOEN Doordat ik een veel te klein pensi oentje kreeg van slechts enkele tiental len guldens, val ik nu in een veel hoger ziekenfondstarief en kom ik veel on voordeliger uit. Wat is er aan te doen? Antwoord: Er zijn vier mogelijkheden. Ten eerste kunt u zich wenden tot het bestuur van het ziekenfonds inplaats van tot het kantoorpersoneel, want zul ke rare toestanden vloeien voort uit slechte regeling. Omdat het bestuur de voorschriften af en toe wijzigt in min der slechte of nog slechtere, kunt u schriftelijk verzoeken voor uw geval een betere oplossing te bedenken. Ten tweede kunt u op zoek gaan naar een ziekenfonds waar mogelijk soepeler be palingen gelden. Ten derde kunt u in beginsel van uw recht op pensioen ontslagen worden, indien u dit aan de te schriele uitkerende instantie als uw wens te kennen geeft. Ten vierde be staat soms de mogelijkheid om tijdelijk afstand te doen van uw pensioenrecht tot een eventuele herroeping. EIGEN ORKEST Als musicus wil ik ook wel eens met verschillende instrumenten tezamen op één bandopname een compleet orkest werkje in elkaar zetten. Maar hoe doen ze dat? Met zijn recorder lukt het niet. Antwoord: Daarvoor hebt u een band- opnemer van groter formaat nodig met een schakelmogelijkheid voor het zo genaamde multiplay. In die stand kunt u achtereenvolgens met elk gewenst instrument de juiste partij van een or kestwerk inspelen, terwijl u met de koptelefoon op luistert naar de eerder op de band gezette resultaten, op het andere spoor. De spoorkeuzeschakelaar zorgt er ondertussen voor, dat het nieu we (solo)nummer op een schoon spoor terechtkomt en het laatste daarvóór op genomen geluid op zijn beurt wordt toe gevoegd aan de eerder geregistreerde partijen. Zo kunt u diverse instrumen ten en andere geluiden tezamen mixen. U moet er aan denken, de luidst klin kende instrumenten het eerst op te ne men, omdat bij het veelvuldig mengen het niveau van de vroegere opnamen afneemt. Daaruit vloeit voort dat u een eventueel solo-instrument of zang het allerlaatst moet toevoegen. Het stereo effect kunt u verkrijgen door de laatste opname op het afzonderlijke spoor te laten staan en niet bij te mengen op het spoor waarop de eerdere partijen stuk voor stuk zijn samengebracht. Als u dan het uiteindelijk resultaat copiëert op een andere recorder kunt u bij het opnemen met behulp van de volumerer gelaars bepaalde passages van het lin ker of van het rechterspoor afzwakken of juist naar voren halen. HALLO, JONGELUI, hier zijn we voor de laatste keer in de maand april. De zonne boort een gat in 't morzig ■wolkenduister, en plotseling herleeft, vol paradij zenluister, weer, om en over al, de schone lentemaand. Zo is het de laatste dagen wel geweest, maar weer schuiven wolken voor de zon die toch reeds zo in kracht herwon; de noordenwind, nog ijzig koud, blaast nu door het al groenend hout. Dat kan je immers meemaken in de maand april. Maar ook nog wel in mei! We zullen maar hopen dat we spoedig mooi zomerweer krijgen. Het kan nu al zo mooi zijn in de natuur. En het is nu nog zo ongerept. Als de wind er eens over raast, en de nachtvorst doet zich eens gelden, dan is dat mooie er zo gauw af. Nog slechts een week of wat, en we zien weer maaimachines in gras of kla- verveld. Daaraan kunnen we zien dat alles zo snel gaat. Al het gezaaide komt er nog niet eens uit, of men is reeds aan het oogsten. Zo is alles maar betrekke lijk. Het laatste raadsel van deze maand is een letterraadsel, en het heeft be trekking op de hemelvaart van Christus. De tekst bestaat uit 74 letters. Gevraagd wordt: de tekst en waar deze te vinden is. Dit raadsel werd ingezonden door Jaap Joppe te Dirksland. APRILRAADSEL 4 20—47—63—17—34—45—11—31 dit is een bekend woord uit Prediker. 62—37—28—23—16 brood uit de hemel. 72—56—54—14—7—43—70—32—46 zo heette de oom van Esther. 305874—6141 koning van de Moa- bieten die door Ehud werd gedood 1939 afkorting voor Hare Hoogheid. 6—40—49—42—33 „Vader, in Uw handen beveel Ik Mijn 10—59—13—1—64 nu! 2442757 wasmiddel. En het 26—22—18—9—44—65—12—29— 4853 in diezelve dagen enz. (Lukas 2). En een grote menigte van volk en van vrouwen volgde Hem, welke ook 52—25—15—38—67—50—60 (Lukas 23) 6936 afkorting voor Naamloze Vennootschap. 53555 duur, tijdruimte; af te lezen op de klok! Alle 3—73—66—8 aan dek! „Gaat dan 21—71—2—68—51, onder wijst alle volken enz. (Matth. 28). EEN JARIGE: Op 5 mei hoopt Anne v. d. Welle te Sommelsdijk haar verjaardag te vieren. Van harte gefeliciteerd, Anne, met je verjaardag, ook namens alle raadsel vrienden en vriendinnen. We hopen dat je nog vele jaren met ons raadselhoekje mag meedoen, en ook dat je nog vele jaren deze dag mag herdenken. Gods onmisbare zegen toegewenst in je ver dere leven, eneen heel gezellige dag, hoor! BRIEFWISSELING Andrèa van Dijk, Dirksland. Wat moet oom Ko nu aan Andrèa schrijven. Zou jij het weten, Andrèa? Je zusje schrijft, dat je zo graag knikkert, maar dat had je zelf moeten schrijven. Je had dan kunnen schrijven dat je zoveel knikkers verloren of gewonnen had, of dat je zulke koude vingers kreeg van het knikkeren. Kijk, dan had je zo een brief vol gehad. Volgende keer beslist over je spelletjes schrijven, hoor! Louise van Dijk, Dirksland. De oplos singen waren goed hoor. Maar je moet niet vergeten ze op te sturen. Je zal het wel druk hebben met al je huiswerk, dat kan ik wel begrijpen. En dat moet voorgaan, ook dat moet je niet verge ten. Want als je naar de MAVO wil, moet je een goede ondergrond hebben, daar heb je dan veel gemak van. Maar een ogenblikje kan er wel af voor oom Ko, want dat is heus niet zoveel werk, Louise. Tot volgende keer zullen we hopen. Klazina Joppe, Dirksland. Je was in derdaad wat laat met insturen. Dat krijg je als je zoveel gaat zwemmen, dan valt alles in het water. Maar je hebt dan toch maar een zilveren me daille verdiend, dat is ook niet mis. Nog zo'n zetje en je krijgt nog een gouden erbij, Klazien! Ik vind het een hele pres tatie, hoor. Nu ook proberen een medail le te krijgen voor het leren op school. Want dat is voor je toekomst. Goed je best doen hoor, en maar flink blokken. Janny Klop, Hendrik Ido Ambacht. Een gezellige brief, Janny, maar als je leraar die brief gelezen had, dan zou hij gezegd hebben „neen Janny, dat kan nie". Maar hij leest die brief niet, en oom Ko doet wel een oogje dicht. Die gemiddelde zeven zal je toch wel halen? En dan zeker naar de Guido de Bres te Rotterdam? Als oom Ko er dan maar niet bij inschiet! Oom Ko is al diverse keren naar de Zendingsdag geweest, maar de laatste jaren niet meer, want dat is wat te druk, en daar kan hij niet tegen. Maar als je kan, moet je het ze ker niet nalaten. Sukses met je examen, hoor! Loes Klop, Hendrik Ido Ambacht. Ook al zo'n gezellige brief. Wat een vakken heb jij op school, zeg. Jammer dat er één cijfer bijstaat dat er eigenlijk niet behoort. Overigens ziet het er keu rig uit. Je verjaardag zat ook weer goed, hé. Je moet maar denken, als je op school goed je best doet, dan werkt dat ook door in de verjaardags-geschenken. Met oom Ko gaat het gelukkig goed hoor. Het is al veel waard als een mens goed gezond is, en hij mag iedere dag zijn werk nog doen. Daar kunnen we nooit dankbaar genoeg voor zijn, Loes! José Koppenaal, Ooltgensplaat. Wat een leuke brief, José, en dan zo keurig geschreven en getooid met voorjaars- kleuren. Je bent dus al uit geweest? Ja, dat plaatsje op de Veluwe is erg bekend uit de oorlogsjaren. Het is daar ver schrikkelijk geweest. Jammer dat het weer niet zo meewerkte, want als het steeds maar regent kan je toch niet echt genieten. Pracht cijfers heb je zeg, vol houden zo hoor! Je schrijft onderaan je brief „dit zal wel genoeg zijn" maar er is echt geen grens hoor. Er mag ge rust een kantje bij, José! Corrie Kastelein, Zeis''. Je bent met je rapport begonnen, en daar ga ik dan ook maar mee beginnen. Je bent 9 pun ten vooruit gegaan, Corrie. In één woord „geweldig". Als je het op dit peil kunt houden, dan hoef je geen examenvrees te hebben. Wat jammer dat Alle gezakt is voor het rijexamen. Gelukkig voor haar dat de theorie goed was, dat scheelt weer voor de volgende keer. Je hebt ook nog een vrindin in Canada? Kan je fijn in het Engels corresponde ren, en daar leer je weer veel van. Of is zij ook Nederlandse? Jan Kastelein, Zeist. Dat is niet zo eenvoudig, Jan, om te kiezen wat voor beroep je wil leren. Dat zou ik nog niet eens weten. Maar je hebt al een beslis sing genomen? Het is wel een mooi vak hoor wat je denkt te gaan leren. Je cij fers zijn wel goed behalve de talen. Maar dat maken de cijfers van Natuur kunde en.Mechanika weer goed. Wat dat betreft heb je wel goed gekozen zou ik denken. Je best maar gedaan Jan, dan komt dat ook weer dik in orde. ALLEMAAL Dat was het dan weer voor deze week. Het is zoals altijd aan het einde van de maand weer een brief schrijven en de oplossingen inzenden. Oom Ko wacht op erg gezellige brieven. Er zijn deze maand vier raadsels ge plaatst, dus dat worden dus ook vier oplossingen. En vanzelf gaan we dan ook bekijken wie voor een prijs in aan merking komt Allemaal de hartelijke groeten van julUe OOM KO! U bent voor uw plezier op het water. En aan dat plezier wil een Yamaha buitenboordmotor alleen maar bijdragen. Alle Yamaha motoren zijn getest en worden met volledige garantie afgeleverd. En zo'n garantie kan Yamaha alleen waar maken met vakkundige dealers, die weten wat voor goed onderhoud nodig is, zodat u jaar in jaar uit plezier van uw motor kan hebben. Overal in Nederland vindt u deze Yamaha service-dealers. BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK MIDDELHARNIS: georganiseerd door de ruitervereniging „MIDDEN-FLAKKEE". 10.00 uur Rondgang door Middelhamis en Sommelsdijk. 14.00 uur Ponyrijden voor küideren, op het grasveld naast de Sporthal. De op dit terrein geplaatste tent is voor iedereen toegankelijk. Hier kunt U koffie, frisdranken e.d. krijgen. Het gewicht raden van een pony. Verkoop van envelop pen met kans op een prijs. De prijzen zijn in de tent na 19.00 uur af te halen. Rondritten met ver sierde wagentjes door de Rem- brandtlaan en Doetinchemsestraat 18.00 uur Gezellige avond in de tent met diverse afwisselende aktiviteiten zoals: muziek, bingo, taartver koop e.a. Ook is er een disejockey. STELLENDAM Geslaagd. De heer P. J. Poortvliet, als K.V.W.'er in mil. dienst, is geslaagd voor het diploma militair rij-instruc teur en het diploma VAMOR - M. I. welk diploma dhr. Poortvliet ook in de burgergemeenschap kan benutten. BRUINISSE Kerknieuws. Woensdagavond 3 mei hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Philipsland. Bediening H. Doop. Aan vang 19.30 uur. IJzer is één van de meest besproken mineralen, omdat er zo veel gevallen van ijzertekort (bloedarmoede) voorko ken bij mensen in de gehele wereld. Dit tekort kan ontstaan speciaal bij vrouwen in de vruchtbare leeftijd, zwangere vrouwen en kinderen als te weinig ijzerhoudend voedsel wordt ge geten. IJzer is een mineraal,' dat in heel kleine hoeveelheden in het lichaam aan wezig is. De Kellogg Nutrition Council legt er echter de nadruk op, dat men zonder een dagelijkse hoeveelheid ijzer niet kan leven. Het komt niet in een vrije vorm in het lichaam voor, maar in organische verbindingen, b.v. bloed- kleurstof (hemoglobine). Bij periodiek bloedverlies of vloedvorming bestaat de grootste behoefte aan voldoende ijzer. Het is een belangrijk onderdeel bij de verbindingen, nodig voor het transpor teren van zuurstof naar de lichaams cellen en het verbruik van zuurstof op de plaats van bestemming. IJzer is wijd verspreid door het gehele lichaam voornamelijk in het bloed met betrekkelijk kleine hoeveelheden in de lever, de milt en het beendermerg. Kleine hoeveelheden ijzer zijn ook noodzakelijk in alle lichaamscellen voor het goed functioneren van de weefsels. Het grootste gedeelte ongeveer 55 procent bevindt zich echter in de bloedlichaampjes als bloedkleurstof (hemoglobine). Hemoglobine verbindt zich met zuurstof in de longen en brengt deze door het gehele lichaam. Dagelijks wordt hierbij ongeveer 10 procent van alle hemoglobine in het bloed verbruikt. In dit verband is dus een voortdurende aanvulling van hemoglobine nodig en moet onze voeding dus voldoende ijzer bevatten om dit te kunnen aanmaken. Een klein gedeelte van dit ijzer zit in het bloedplasma en verdwijnt gedeeltelijk bij de aanmaak van nieuwe bloedcellen. Zeven procent van het ijzer in het li chaam zit in de spieren in de vorm van spier-hemoglobine. Deze is enigszins verschillend van samenstelling als de bloed-hemoglobine. De functie is echter dezelfde, n.l. het vervoert zuurstof van het bloed naar de spieren. Dieëten die ijzer moeten verschaffen moeten zorg vuldig geselecteerd, daar maar weinig voedingsmiddelen een voldoende hoe veelheid ijzer bevatten. Eet daarom een grote verscheidenheid van voedsel. Le ver is een goede bron voor ijzer. Andere bronnen zijn vleesprodukten, eierdooier, vis, groene bladgroenten, peulvruchten, bonen, volkorenbrood en graanproduk- ten (b.v. Com Flakes). Houd ijzerhoudend voedsel in gedach ten bij het samenstellen van de gezins maaltijden en gebruik dit dagelijks om de goede gezondheid en het welzijn van het gezin te waarborgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6