EiiAnDEn - niEuws „Wil bemiddelen beter" I I I I I I 1 Goed geslaagde presentatie-avond Evangelische Omroep in de Ned. Hervormde Kerk te Dirlisland Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep 3e blad Vrpag 14 april 1978 No. 4682 «JSL HET KVENSTER ir ir WASHUTOMUJIT voor snelle reparatie I 01877 -1236 Nes Aminim-dag voor jonge mensen Leenwmstraat 18 Botterdam-C Telefoon: 010 - 330288. FLAEEEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. Verplegen in Israël Uw huis verkopen? TAIVIBOER Gezwommen voor zwemdiploma's U was het van plan PREDIKBEURTEN GOD HEEFT DE WERELD LIEF God homdit de hele wereld in Zijn hand. Hij houdt door d' eeuwen heen haar loop, haar gang in stand. Ben wereld die door Hem als paradijs geschapen is Een wereld die voor Hem met haat bevangen is. Hij heeft die wereld hef, hier duizelt ons verstand, Een wereld die in goddeloosheid is ontbrand. Die al het schoon dat Hij geschapen heeft verteert Een wereld die Hem hoont en dag aan dag onteert. God heeft die wereld hef. Hij waarboiTgt haar bestaan Zolang Zijn werk niet is voltooid> zal zij niet ondergaan Zijn liefde houdt die wereld vast met majesteit en macht Die liefde sluit mij in, dat g'eeft mij moed en kracht. Lanerta. I afdeling Zeeland hield jaarvergadering blik op kerk en samenlevinQ STIJLBLOEMPJES Wie uit hoofde van zijn beroep vrij veel kranten, tijdschriften, kerkbladen en dergelijke leest, komt nogal eens een „stijlbloempje" tegen. Een tijdlang had ik de gewoonte de grootste blunders te noteren, zonder te weten of ik ooit iets met deze notities zou doen. Maar blijk baar zijn er meer scribenten die aante keningen maken van „slips of the pen" van anderen. In het Hervormd Week blad van donderdag 6 april schreef Ds. C. Jongeboer van Elburg onder de ru briek „gehoord, gezien, gelezen" het vol gende: „In mijn agenda vond ik een paar op merkingen die ik bij het lezen van de bladen en bij het luisteren naar de radio als kleine aantekeningen had genoteerd. Daar was allereerst iets uit een kerk blad. Daarin staan vaak nog medi taties, die waarschijnlijk niemand leest, maar die soms een diep inzicht verlenen in het theologisch gehalte van de preken die in ons vaderland elke week bij duizenden van de preekstoel af de altijd weer willig luisterende scharen worden geschon ken. Als je op de meditaties af zou moeten gaan is het nog erger dan Prof. Bolkestein vreest U weet dat in het Evangelie wordt verteld van een beklagenswaardig man die bezeten is door een boze geest, naakt tussen de rotsen doolt en dan Jezus ontmoet. De meditatie schrijver vond het woord „naakt" echter niet duidelijk genoeg. Hij zet te er tussen haakjes achter: „dat is zonder kleren". Hé, denk je dan, betekent „naakt" zonder kleren? Dat wisten de ge meenteleden van de dominé blijkbaar niet. Toch, als je er verder over denkt, is het wel te begrijpen, dat de dominé een verduidelijking gaf. Want het psalmvers zegt ergens dat de mens ellendig, arm en naakt is. Maar dat wordt niet letterlijk be doeld. Ik vermoed dat de dominé er bij niemand twijfel over wilde laten bestaan, dat het hier niet ging om de ziel van de man, maar over zijn li chaam". Ik kan het u nog sterker vertellen, zegt men weleens. Nu is het me er niet om te doen ds. Jongeboer te overtroeven in sterke staaltjes uit kerkbladen, maar ik wil u toch een paar van bovenge noemde aantekeningen doorgeven. In een kerkbode vond ik nu alweer jaren geleden een berichtje van de klei ne meisjes vereniging. Deze zou op die en die avond om zo en zo laat weer bij eenkomen. Agenda: „voor de pauze: bij belinleiding; na de pauze: hond afma ken". Ik heb nooit gehoord of de dieren bescherming hier nog iets aan gedaan heeft Een dominé schreef onder de zieken- rubriek dat zowel Mevrouw Jansen als Meneer Pietersen het ziekenhuis hadden mogen verlaten. „U ziet, gemeente", zo mediteerde hij, „God zegent mens en beest en doet Zijn hulp nooit vruchte loos vergen". Aan de lezers werd blijk baar overgelaten uit te maken wie van de twee de mens en wie het beest was... Eveneens in het ziekenhoekje van een kerkblad werd meegedeeld dat één van de gemeenteleden een been-amputatie had ondergaan. Dat was blijkbaar nog niet afdoende. Want, zo wenste de pas tor, „God sta hem bij als ook zijn andere been eraf moet". Tenslotte maar deze laatste heb ik niet uit eigen waarneming hoorde ik onlangs vertellen dat in een kerkblad te lezen stond: „De beide volgende zonda gen zullen er gastpredikanten in onze kerkdiensten voorgaan. Onze eigen do miné hoopt dan ver hier vandaan te zijn". De vakantie-vierende predikant ging blijkbaar zó ver uit de buurt dat hij zijn collega's niet kon horen Wie regelmatig advertenties van boekhandelaren leest, kan soms ook een glimlach niet onderdrukken. Vooral wanneer men inderhaast vergeten heeft punten of komma's of aanhalingstekens te zetten. Zo kan men soms lezen dat een twee- de-hands boekhandelaar te koop aan biedt: „Het gescheurde voorhangsel in genaaid", of „Het gekrookte riet gebon den". Een ander biedt een prekenbundel aan en nog een tweede van dezelfde schrijver met de vermelding „iets min der mooi". Je vraagt je dan af: zou hij ze zo zorgvuldig gelezen hebben of zou hij alleen bedoelen dat de band iets minder aantrekkelijk is? Het meest komische voorbeeld trof ik nog kort geleden aan. Een boekhande laar, kennelijk aangespoord door het succes van het eerste deel, maakte den volke bekend dat zeer binnenkort ook „het tweede deel van Mientje Vrijdag" bij hem verkrijgbaar zou zijn En nu maar zien dat je de beide delen bij elkaar krijgt Ik stop ermee. Stel je voor dat iemand onder de lezers ook mijn stijlbloempje in de loop der jaren heeft verzameld. Dan régent het binnenkort ingezonden stukken WAARNEMER. De jaarlijkse Nes Ammim-ontmoe- tingsdag, zaterdag 29 april a.s. zal plaats hebben in kerkruimte en verga derzalen van het Johannes-centrum in Utrecht-Oveivecht. Hoewel iedereen in principe, onge acht de leeftijd, van harte welkom is, zal het programma ditmaal voor een belangrijk deel afgestemd zijn op de jongere generatie, de jeugd van bo ven de 20 jaar. Nes Ammim, de rond 15 jaar geleden gestichte christelijke nederzetting in Galilea, beijvert zich voor een goede verstandhouding tussen joden en chris tenen en dit principe is vanzelfsprekend ook richtsnoer voor hetgeen op de ont moetingsdag in Utrecht, uitgaande van de Stichting Nes Ammim - Nederland, zal worden geboden. Van joodse zijde spreken mr. Joseph Arnstein, bestuurder van het district waarin de nederzetting is gelegen over „Nes Ammim, visie en werkelijkheid" en mr. Ronen Bonjo, die namens dit ge west een groet zal overbrengen. De pre dikant van Nes Ammim, drs. Simon Schoon, houdt een inleiding over „Le ven in Israël, - solidair en kritisch". Beide referaten zullen ruimschoots stof tot een open groepsdiscussie leve ren, die tijdens de middagbijeenkomst met de inleiders zal worden uitgediept. Traditiegetrouw zal het Israëlische element ook in culturele zin niet ont breken. Een vokaal-instrumentale groep o.l.v. Jan van den Heuvel en een volks dansgroep uit Amersfoort zullen, samen met honderden uit Nes Ammim overge vlogen rozen het programma luister en fleur bijzetten. Na afloop van het officiële gedeelte zal vanwege het Bureau Nes Ammim- Nederland informatie worden verstrekt o.a. voor wat betreft voorgenomen uit zending naar de nederzetting van vak lieden, waaraan nog steeds behoefte be staat. Het programma van die dag, tevens toegangsbewijs, wordt kosteloos toege zonden aan allen, die zich per briefkaart aanmelden bij het Bureau van de Stich ting Nes Ammim - Nederland, Van Lynden van Sandenburglaan 43 te Utrecht. SINT ANNALAND Streekmuseum. Momenteel is het be stuur van het Streekmuseum „De Mee- stoof" in Sint-Annaland bezig een ten toonstelling op te bouwen over Oud- en Nieuw-Vossemeer, die omstreeks pink steren zal worden geopend. Ernstig tekort aan verpleeg- kimdigen in Israël Het oude en jonge Israël, dat mei dit jaar het 30 én zoveel duizendjarig bestaan hoopt te vieren, kampt met di verse moeilijkheden. Een daarvan is een groot tekort aan verpleegkundigen mede ontstaan door de verzorging van vele gewonden en invaliden uit de concentratiekampen. Het ministerie van Gezondheidszorg in Jeruzalem wil dit tekort opheffen o.a. door het aantrekken van zowel mannelijke als vrouwelijke buitenland se verpleegkundigen. Naast A- en B- gediplomeerden is er grote behoefte aan gespecialiseerden voor OK, nierdialyse, intensive care etc. Van hen wordt verwacht, dat zij zich voor tenminste een jaar verbinden. In die periode verdient men het in Israël gebruikelijke salaris van ca. 850,per maand. De heen- en terugreis betaald men in principe zelf. Geïnteresseerden dienen zich tenmin ste in het Engels te kunnen uitdrukken. Zij worden verondersteld nog vóór hun vertrek een aanvang te maken met het leren van modem Hebreeuws. In ver scheidene plaatsen in Nederland wor den cursussen gegeven. Serieuze gega digden kunnen zich opgeven bij de Stichting „Verpleegkundigen voor Is raël" die een Nederlandse deelname aan verplegen in Israël wil bevorderen. Nadere inlichtingen over dit werk in een boeiend land met zijn prettig kli maat zijn op aanvraag te verkrijgen bij de secretaris van de stichting: mv. Y. Bartlema, Jonker Fransstraat 185 IV, Rotterdam, tel. 010-137951 (buiten kan tooruren). Wie het werk van de stich ting financieel wil steunen wordt geat tendeerd op gironummer 3885840 van de stichting t.n.v. dhr. H. Meindert, Alb. Plesmanplein 92, Gouda, tel. 01820-18579 SINT ANNALAND Boekje voor kerkvoogdü Het boekje „Kent u ze nogdie van Sint Annaland" is uitgekomen en is bij de kerkelijke ontvanger P. van 't Hof in St. Annaland verkrijgbaar. Daar de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeen te door de komst van de nieuwe predi kant voor grote uitgaven komt te staan, komt een gedeelte van de opbrengst ten goede aan het college van Kerkvoogden en Notabelen. Een mooie geste van de Zeeuwsche boekhandel, op wiens ver zoek dit platenboekje is samengesteld. Bevestiging en intrede. Op zondag 16 april a.s. zal de Hervormde Gemeente van Sint Annaland weer een eigen pre dikant bezitten. In de morgendienst van 10 uur zal de bevestiging plaats hebben door Drs. A. de Reuver uit Capelle aan de IJssel. Des middags om 2.30 uur hoopt Drs. M. D. Geuze dan zijn intrede te doen. Voor genodigden is er tussen de middag een eenvoudige koffietafel in het Herv. verenigingsgebouw. MIDDELHARNIS Op zaterdag 10 april j.l. slaagden de volgende leerlingen uit het Instructie bad van Middelhamis voor hun A of B diploma. Diplom;a A: Carolien Arensman; Jolanda d. Waal; Ellen V. d. Velde; Marleen Visser; Cor nelia Verhage; Anneke Verkerke; Anne -Marie Reijers; Monique Markus; An nette V. Kouteren; Tjeerda Goedege- buur; Jeanet Legierse; Helena Egger- mont; Geertruida v. d. Loenhorst; Co- rina Nieuwland; Marissa v. d. Doel; Ta mara d. Groot; Jacqueline Doorn; WUle- mina d. Klerk; Ricke v. d. Veer; Marjan V. Kouteren; Anna v. d. Slik; Pieter Ras; Dave Flohr; André Krijger; Gerard d. Gooyer; Co Blok; Roy Klop; Cornells Hameetman; Gerard Peeman; Martin d. Gooyer; Alexander Bieneveld; Cees v. d. Mast; Pieter Jacobs; Jan v. d. Doel; Pieter Wielhouwer; Johnnie v. d. Valk; Gert V. d. Nieuwendijk; Angela Admi raal. Diploma B: J. Schellevis; Ellen Kievit; Nella v. Splunter; Karolien v. Schouwen; Anja Stoutjesdijk; Maria Boum; Conny v. Antwerpen; Silena d. Jager; Lenny Arensman; Willy Zweere; Carolien Groenendijk; Karin Bosland; Annema- rie V. d. Linde; Suzanne d. Loos; Cen- trina Verwers; Leoni v. d. Doel; Fran- cina Huizen; Catharina Woltjer; Alexan -dra Bakker; Annemarieke Holster; Sa- bina v. d. Berg; Trudy Wisse; Wim Driesse; Richart v. Lente; Adrianus Zuidijk; Adri Stoutjesdijk; Michel Dirk- sen; Jaco Stuut; Arjan Hoogmoed; Pe ter Mulder; Jan Knape; Marcel Spoor; Kees Verbiest; Enrico v. Sliedrecht; Martin Verhage; Wilco v. d. Welle; Daniël Kievit; Willem Vroegindewey. Zeer veel van onze abonnees, die gewend zijn voor het gehele jaar te betalen, hebben dit inmid dels gedaan. U was ook van plan dit te doen, maartot op heden bent U het vergeten. Wilt U het nu gelijk even af werken? U weet, het jaarabonnement 1978 bedraagt 32,—. Ons gironummer is 16 79 30; onze rekening op de Rabo Bank te Middelhamis is nr. 34.20.01.108. Vriendelijk dank voor uw me dewerking. EILANDEN-NIEUWS atd. Abonnementen. Machtig klonk door de hoge gewelven van de fraaie Ned. Herv. Kerk te Dirks- land j.l. vrijdagavond de zang van de talrijke aanwezigen, die waren samen gekomen om de door het regionaal co mité Goeree-Overflakkee georganiseer de presentaiieavond van de Evangeli sche Omroep mee te maken. Een zeer aantrekkelijk en veelzijdig programma was voor deze avond sa mengesteld, waarvan de aanwezigen in rijke mate hebben genoten. Aan deze avond verleenden medewer king: De Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" uit Dirksland en het evangelisatiekoor uit Zuidland, onder leiding van Jaap Zuidgeest. Voorts de bariton Paul Hofstede, ter wijl zowel de samenzang als de koorbe geleiding werd verzorgd door de orga nist van deze kerk de heer Krijn Kieviet Als spreker trad op: de bekende Ds. P. J. J. Monster, bekend door zijn we kelijks radio-programma „Licht en Uit zicht", terwijl de algehele leiding in handen was van dhr. A. Baanstra, hoofd van de afdeling radio van de E.O. Na een woord van welkom, schriftle zing en gebed, volgde samenzang uit psalm 150 de verzen 1, 2 en 3, waarbij organist Krijn Kieviet op sublieme wij ze de volle klankenweelde van dit mo numentale orgel liet horen. Hierna volgde koorzang: De beide ko ren brachten 2 liederen van Joh. de Heer ten gehore: „Jezus, Gij mijn kracht en leven" en „Elk uur, elk ogenblik". Het was een waar genot om deze beide koren te beluisteren, die onder de kun dige en beheerste leiding van hun diri gent Jaap Zuidgeest deze liederen ver tolkten. Niet onvermeld mag blijven de solistische medewerking hierbij van Mevr. van Huizen te Stellendam, die over een zuivere en gave zangstem blijkt te beschikken waarnaar men ge boeid luisterde. Na solo-zang van de bariton Paul Hofstede, die op zeer verdienstelijke wijze twee liederen zong beklom Ds. Monster de kansel voor het houden van een toespraak, waarnaar met grote aan dacht werd geluisterd. Ds. begon met er op te wijzen, dat het een groot voorrecht is dat er een Evan gelische Omroep mag zijn, die er aan mag meewerken dat de Bijbel weer open gaat in Nederland. Dat de bood schap van het Evangelie duidelijk en zuiver door de ether mag klinken: een grote opdracht die door een kleine om roep mag w^orden uitgevoerd en door gegeven. Het troostvolle hierbij is, dat de Evangelische Omroep hoe ook ge smaad en hoe ook verguisd soms, toch groeit en thans een ledenbestand heeft dat er wezen mag. Dit alles is geen ver dienste, maar Gods genade, die kenne lijk doorwerkt in alle arbeid die wordt verricht. Vervolgens ging Ds. Monster verder in op zijn radio-programma „Licht en Uitzicht" dat hij wekelijks mag houden, een programma dat door zijn luister dichtheid een brede laag van de bevol king van Nederland trekt en ongekende mogelijkheden biedt om het Evangelie van vrije genade door woord en lied uit te dragen. Aan de hand van diverse voorbeelden illustreerde Ds. Monster hoe God het werk van de Evangelische Omroep wil gebruiken als een instrument om men sen weer terug te brengen tot de Bijbel en tot de Kerk. Op de meest onver wachte momenten en op de meest ver rassende wijze trekt God mensen, die wereldsgezind zijn doch staande wor den gehouden en leren inzien dat zij zo niet kunnen voortleven in zonde en schuld. Het is voor mij dan ook een bij zonder groot voorrecht, aldus Ds., dat God mij door middel van dit programma o.a. in Zijn dienst mag gebruiken om deze mensen ook verder te mogen bege leiden, waardoor vaak een rijk geeste lijk contact wordt geboren. Juist de moderne mens van deze twin tigste eeuw heeft een grote behoefte aan vastheid en zekerheid, die de we reld echter niet kan bieden. Om door dé moderne massa-communicatiemiddelen deze mens te wijzen op de Blijde Bood schap, het rijke Evangelie van Jezus Christus, dat is het werk van de Evan gelische Omroep, een omroep, die onze steun, aldus besloot Ds. ons gebed en onze medewerking tenvoUe waard is. Na deze indringende toespraak van Ds. Monster traden de 2 koren weer op met de liederen: „Geef m' een geloof zo vast en sterk" en „'t Zij vreugde mijn deel is", waarna eveneens Paul Hofstede op gevoelvolle wijze 2 liederen vertolk te, die met stille aandacht werden be luisterd. Hoe rijk om met zo'n talent be giftigd door middel van zang de blijde Het fraaie orgel in Dirkslands Herv. Kerk. boodschap te mogen vertolken in een lied. Hoewel het de gewoonte is dat medewerkende koren aan een presen tatie-avond slechts een viertal liederen zingen, was het een grote verrassing voor het talrijk publiek om nogmaals de 2 genoemde koren te mogen zien en horen optreden met het zingen van de liederen: „Heer, ik kom met al mijn no den" en het schitterend uitgevoerde lied: Zoek eerst het Koninkrijk". Naast al het andere dat deze avond werd geboden vormde het optreden van deze beide koren toch wel het hoogte punt van deze avond, die waarlijk in alle opzichten een zeer geslaagde avond mag worden genoemd en zeer zeker voor herhaling vatbaar is. Na de slotzang uit Psalm 68: Geloofd zij God met diepst ontzag" waarbij zeer zeker weer niet onvermeld mag blijven de schitterende begeleiding van organist Kieviet, die tevens alle lof dient te worden gegeven voor zijn koorbegelei ding en begeleiding van de zanger Paul Hofstede, werd deze presentatie-avond van de Evangelische Omroep met dankgebed door Ds. Monster gesloten. De Evangelische Omroep heeft zich weer gepresenteerd op Goeree-Over flakkee doch hopenlijk niet voor het laatst. Tal van plannen zijn in voorbe reiding om diverse evenementen te gaan organiseren. In de toekomst zult u hier nog wel meer over horen. Hartelijk dank voor uw aanwezigheid en we rekenen verder op udoor uw gebed voor ons werk en zeer zeker ook voor uw daadwerkelijke steun! Namens het comité Goeree- Overflakkee, L. KATS. ZONDAG 16 APRIL NIEUWERKERK Herv. Kerk gez. dienst met de Gereformeerden, 5 uur ds. P. J. Moet, Bruinisse Geref. Kerk gez. dienst met de Herv. 10 uur ds. J. A. G. Delhaas uit Scharendijke, Jeugddienst met koor en combo Geref. Gem. 10 uur lezen, 3 uur ds. G. Mouw uit Tholen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. R. H. M. de Jonge te Bruinisse, 6 uur eerw. heer M. J. Geuze Ger. Kerk: Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 10 uur ds. G. Mouw te Tholen (bed. H.A.), 2.30 uur lezen en 6.30 uur ds. G. Mouw (Nabetrach- ting H.A. en Bev. nieuwe leden) Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 u. drs. A. de Reuver te Capelle aan de IJssel (bev. van drs. M. D. Geuze), 2.30 uur drs. M. D. Geuze, Intrede Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. De ANWB is in overleg met het Ko ninklijk Nederlands Watersport Ver bond KNWV doende met het opstellen van instructies voor de watersporters op de Westerschelde, opdat zij de ge varen, die verbonden zijn aan de onbe lemmerde pleziervaart, het hoofd kun nen bieden. Er heerst n.l. grote verwarring, om dat formeel volgens de wet de beroeps vaart op de Westerschelde moet wijken voor de pleziervaart, met alle gevolgen van dien. Deze mededelingen werden gedaan op de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de ANWB zater dagmiddag 8 april j.l. in motel-restau- rant „De Caisson" te Kapelle. Tijdens de vergadering, die door dhr. P. J. van der Giessen, lid van het Dage lijks Bestuur van de ANWB werd voor gezeten, werd dhr. J. Delst uit Noord- welle gekozen tot lid van de Bondsraad. De afdelingsconsul, dhr. F. G. Sprenger, werd voor herbenoeming aan het dage lijks bestuur voorgedragen. Als plaats vervangend afdelingsconsul werd door de vergadering voorgedragen de heer L. van der Hiele, algemeen consul en kampeerconsul te Veere. Van de plaatsvervangend afdelingsconsul, wa terconsul en algemeen consul K. van Everdingen te Vlissingen, de algemene consuls jhr. A. van Citters te Burgh en J. K. Kakebeeke te Goes werd daarna in verband met het bereiken van de vastgestelde leeftijdsgrens, afscheid ge nomen. Een van de onderwerpen, die tenslot te aan de orde werden gesteld, betrof de maximum-snelheid van 100 km op de autosnelwegen. De hoofddirecteur van de ANWB, dhr. A. Blankert, wees er nog eens op, dat de ANWB. niet gelukkig is met de algemene maatregel. De Bond staat een maximum-snelheid per situa tie voor, „maar als de overheid dan toch een algemene maximum-snelheid vaststelt, dan heeft zij die te handha ven", aldus dhr. Blankert. Vóór de vergadering werd een bezoek gebracht aan het nieuwe Wegenwacht station te Kapelle, alwaar een toelich ting werd gegeven door ir. J. Barkhof, directeur Hulpverlening en Voertuig techniek van de ANWB.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9