^"1 Adj. Kootstra vierde zilveren jubileum Alg. Vergadering Waterschap Flakkee: voAclefheijcIcfi t t:»!! WRBRWTOf/mMT DEFECT? 50e jaargang Dinsdag 11 april 1978 No. 4681 GHR. STETTFIKBLAD OOP GEElEFOiRMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0LLA3SIDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond EAAD OOSTFLAKKEE Oude Tongenaren maakten bezwaar tegen (te grote) verhoging erfpachtscanon Vergadering K.V.P. Oostfiaiiicee WILT U IN UW VAKANTIE PAARD KUNNEN RIJDEN? Volg dan nu een spoed cursus! Inlichtingen „MANEGE OOSTIVIOERSERUITERS'' TELEFOON 01871 -1242 STAD AAN 'T HARINGVLIET INGEZONDEN Uitkering Ernst Blok Weinig belang stelling voor Plaatse muziektent Rommelmarkt te Herkingen Bejaarde (87) bij oversteken gedood IVIotor botst, twee gewonden Winkeldiefstal Spreekuur burge meester vervalt INGEZONDEN De VOS kursus Middelharnis MIDDELHARNIS: Nieuw mosselschip in de vaart voor snelle reparatie I 01877-1236 I Derde ronde zwemvierkamp basis scholen in ,;Dol-Fijn'' Nieuwerkerk POSTBOX 8 ]VaDDELHAKNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Sommelsdyk Tel, (01870) 26 29 Na B uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanikBisJbo MldidélhaEnls no, S420J)1.19S ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bai ooQtract speciaal tariati f 15,4 miljoen voor zuiveringsinstallaties bij M'liarnis en Oude-Tonge De eerder gedane uitspraak van de Alg. Vergadering van het Waterschap Flakkee dat in 1978 een begin zou wor den gemaakt met het bestrijdingsplan ter zuivering van de oppervlaktewate ren krijgt gestalte in de vorm van een verstrekkend voorstel! In de vergade ring van 3 mei zal de Ver. Vergadering voorgesteld worden het kapitale bedrag van 15,4 miljoen gulden te voteren voor de bouw van twee zuiveringsinstallaties bij MiddeUiamis en bij Oude-Tonge. Rond de ,kernen Middelharnis/Som- melsdijk, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Achthuizen, de Kangstraat en Zuidzijde is de zuiveringsproblematiek het meest urgent. De installatie te Middelhamis zal gebouwd worden in het noordoos ten van de polder Westplaat Flakkee, langs de Westhavendijk, met een efflu ent-leiding door de Westplaat-buiten gronden naar het Haringvliet. De zuiveringsinstallatie te Oude Ton ge is geprojecteerd in de polder Zui- derland, op het perceel aan het eind en ten westen van de Zuiderlandseweg m.et met een effluent leiding met gemaal naar de Krammer. Via transportleidin gen zal ook het afvalwater van Acht huizen, Langstraat, Zuidzijde en Bat- tenoord naar de installatie in Oude Tonge worden gebracht. De Alg. Vergadering krijgt een be groting overlegd waaruit blijkt dat de realisering van een en ander niim 15 miljoen zal kosten, inclusief de pers leiding, directiekosten, zakelijke rech ten, vergoedingen, stankbestrijding, be plantingen, mechanische slibruimer enz. enz. Overigens zijn de kosten in dit sta dium nog maar „betrekkelijk willekeu rig" geraamd kunnen worden. Wie betaalt Momenteel is de verontreinigingshef fing die door ieder wordt meebetaald 27,per i.e., maar dat zouden er 88,moeten worden wanneer het wa terschap zelfstandig de zuiveringstaak zou moeten volbrengen. Later zouden daar de kosten van zuiveringstechnische werken bij Stad en Den Bommel nog aan worden toegevoegd. Echter hebben G.S. recentelijk beslo ten dat er voor de eUanden en de waar den een zuiveringsschap zal worden op gericht. Eerst na de oprichting van dit schap zullen de gevolgen van de mil joenen investering gevoeld gaan wor den, waarom Dijkgraaf en -raden voor stellen tot de uitvoering van voornoem de werken te besluite». Door het samengaan in het zuive ringsschap kunnen de hoge kosten wor den genivelleerd en lijkt het erop dat Flakkee niet de eerdergenoemde 88, per i.e., maar 40,a 50,per i.e. zal moeten gaan betalen. Wanneer de raad a.s. donderdagavond vergadert zal er ook beslist moeten worden over de verhoging van de erf pachtscanon van een aantal percelen in Oude Tonge. De verhoging zal evenwel minder groot zijn dan B. en W. zich aanvankel^k hadden voorgesteld. Het betreft de grond bij de 19 wo ningen aan de Beatrixstraat, uitgegeven in 1958 tegen een canon van 0,66 per m2 (De grondprijs was toen 15,per m2 en het rentepercentage i'lo). De canonprijs is elke 10 jaar te herzien, maar in 1968 werd dat nagelaten. Dit jaar zal dat wel gebeuren en van gemeentewege werden de betrokkenen aangeschreven dat de canon zou worden opgetrokken tot 3.20 per m2 (geba seerd op een huidige grondprijs van 40,per m2 en een rentepercentage van 8Vo). De betrokkenen maakten evenwel be zwaar tegen deze rigoreuze verhoging, waarom van gemeentewege een com missie van deskundigen te hulp werd geroepen. De Commissie is wel uitge gaan van een grondprijs van 40,per m2, maar ging uit van een renteper centage van 5V2''/o zodat de canon op 2,20 per m2 komt. De raad wordt voorgesteld de canon voor de betreffend percelen voor de eerstkomende 10 jaar op dat bedrag vast te stellen. Op» vrijdag 14 april a.s. houdt de K.V.P.Tafdehng Oostflakkee een alge mene ledenvergadering in de FIOS- kantine te Achthuizen, aanvang 19.30 uur. Hoofdonderwerp voor deze avond zal de kom.ende 'gemeenteraadsverkiezing zijn en het gebruik van de aanduiding C.D.A. daarbij. K.V.P.-leden en -belangstellenden worden van harte uitgenodigd. Mocht u om vervoer verlegen zijn, bel dan: 01874 - 1671 of 1614. MELISSANT Ger. Gem. in Ned. Voor de Ger. Ge meente in Nederland hoopt morgen avond woensdag om half acht ds. Wink van Veenendaal voor te gaan. OOLTGENSPLAAT Jonge Gezinnenkring. Heden dins dagavond (11 april) te 8 uur zal bij de famiUe Kreeft-Groenendijk, Juliana- straat 28, alhier, o.l.v. ds. T. W. v. Ben- nekom de Jonge Gezinnenkring worden gehouden. Het te behandelen onderwerp gaat over: „De gevaren, die het gezin bedreigen" van dr. W. H. Velema, hoofd stuk 3. Bejaardenmiddag. Woensdag 12 april des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst ge houden worden. Sluitingsavond. Nog even een herin nering aan de sluitingsavond van het Jeugdwerk op woensdag 12 april te 7.30 uur in „Elthato". Allen hartelijk wel kom. Uitzending voor de kerktelefoon. Geachte redaktie. Hiermede verzoek ik u onderstaande volledig in uw blad te willen plaatsen. Er wordt de laatste weken in een an der blad dan het uwe nogal negatief geschreven over de overweging van bur gemeester en wethouders van de ge meente Middelharnis om de uitkering ingevolge de B.K.R. voor dhr. E. Blok te beëindigen. Ook de gemeenteraad van Middelhar nis heeft, naar aanleiding van een brief van dhr. Blok, zich over deze zaak be raden en gemeend om een motie te moeten aannemen, waarin burgemeester en wethouders van Middelharnis ge vraagd wordt hun mening te herzien. De uitkering van dhr. Blok zou in ieder geval gedurende het jaar 1978 dienen te worden voortgezet. Hier werd duidelijk gespeculeerd op een eventueel gewijzigde samenstelling van het college van burgemeester en wethouders na de gemeenteraadsverkie zingen. Men verwacht dan schijnbaar een college dat beslist de uitkering aan dhr. Blok ook na 31 december 1978 voort te zetten. Het is toch ongelooflijk, dat iemand gedurende een periode van 5 a 6 jaar een uitkering ontvangt, te betalen uit gemeenschapsgelden, ter ondersteuning van w^erk, dat door enkele personen als kunst wordt aangemerkt. Als de foto in de bedoelde krant van een van de verkochte werken van dhr. Blok representatief geacht moet wor den voor zijn gehele oeuvre, dan ver baast het mij ten zeerste, dat het college van burgemeester en wethouders van Middelhamis eerst nü hebben besloten om de uitkering aan dhr. Blok stop te zetten. Het is m.i. logisch dat er naar der gelijk kunstwerken niet of weinig vraag is. Wanneer men een en ander verge lijkt met een zelfstandige, die een pro^ dukt maakt, waar geen vraag naar is, wordt deze zelfstandige toch ook niet met overheidssteun geholpen om zijn onverkoopbare prodiikt te blijven fabri ceren. Een dergelijke man of vrouw kan zijn bedrijf stopzetten en werk gaan zoeken om in zijn levensonderhoud te kun nen voorzien. M.i. moet dit ook voor dhr. Blok gel den. Wanneer hij zo graag wil blijven schilderen, dan doet hij dat maar als hobby. Maar het is een schandaal als hij door gebruik te blijven maken van gemeenschapsgelden (waar de gewone arbeider hard voor moet werken om deze gelden bij elkaar te krijgen) zich in staat kan stellen om zijn praktisch onverkoopbare werken te blijven pro duceren. In bedoeld blad stonden ook enkele ingezonden stukken. Ik zou de schrij vers hiervan willen- vragen hoeveel werken zij van dhr. Blok hebben ge kocht! Ook is het interessant, dat een ge meenteraad in zaken waar alleen bur gemeester en wethouders besUssings- bevoegdheid hebben, mtspraken gaan doen als in de zaak Blok. Het wordt nu buitengewoon aantrek kelijk voor personen die het niet eens zijn met beslissingen betreffende hun sociale uitkeringen om een brief aan de gemeenteraad te schrijven. Blijkbaar werpt dat vruchten af. Met dank voor plaatsing, M. Huijsen Fr. V. Borselenstraat 42 Nieuwe Tonge. Vorig jaar december hadden B. en W. van Oostflakkee de raad willen verleiden tot een uitgave van ruim 10 mille voor het op knappen van de Plaatste muziek tent, maar de raad had nog even de hand op de knip gehouden. Eerst moest de belangstelling voor het gebruik van de tent worden gepolst, vond de raad. De raadsstukken voor a.s. donderdag geven antwoord op die vraag. De Verenigingsraad heeft laten weten dat de belangstelling zeer gering is waarom de raad nu wordt voorgesteld te volstaan met een crediet van 3500,waarmee de tent wat kan worden opgeknapt. Op dinsdag 25 april zal er vanaf 18.00 uur een Rommelmarkt-aktie gehouden worden in het dorp ten behoeve van Koninginnedag a.s. Wilt U de spullen die hiervoor in aan merking komen gereed zetten. Eventueel kan er ook voor deze da tum rommel bij U worden opgehaald. U kunt dan bellen naar tel. no. 342 of 356. HERKINGEN Opbrengst. De gehouden collecte ten bate van de Hartstichting heelt 1934, 96 opgebracht. STELLEND AM De 87-jarige heer P. Verbiest is gis termiddag tegen 4 uur bij het overste ken van de Provinciale weg door een auto geschept. Het slachtoffer werd per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht, maar zijn verwondingen waren dermate ern stig dat het slachtoffer tegen vijf uur overleed. Het ongeluk gebeurde vlak voor de boerderij van de fam. Biemond in de Plaatweg (Fortuinweg). Het slachtoffer was op de fiets uit de daartegenover- liggende Zomerweg gekomen. Hij was afgestapt om, vóór hij de Prov. weg op zou gaan, eerst wat naderende auto's door te laten gaan. Toch waagde hij lopend de oversteek toen er nog een personenauto naderde, bestuurd door de 18-jarige A. Lokker uit Goederee- de. Het slachtoffer heeft deze wagen te laat opgemerkt; krachtig remmen door de bestuurder kon niet meer voor komen dat dhr. Verbiest werd geraakt. MIDDELHARNIS Op de kruising Zandpad-Langeweg is zaterdagavond rond 10 uur een motor rijder ten val gekomen nadat hij door een personenwagen was geraakt. De motorrijder B. v. Helden uit Nieuwe Tonge en zijn duopassagiere mej. Ina v. Markensteijn uit Oude Tonge werden zodanig gewond dat ze in het zieken huis moesten worden opgenomen. Het ongeluk gebeiu-de doordat de Dirkslandse automobilist E. R. v. P. op de kruising te ver doorreed waardoor de motorrijder de pas werd afgesneden. DIRKSLAND: Een in Middelharnis w^onende Rijksge noot heeft in Dirksland, bij de Fa. v. d. Groef, een winkeldiefstal gepleegd. In een woning aan de Straatdij k vond de politie de dader en, na enig gezoek ook de inmiddels verstopte cassette-recor der. ------O----- GOEDEREEDE Het gebruikelijke vrijdagmiddagspreek uur van burg. B. van Velzen zal a.s. vrijdag niet gehouden kunnen worden. Ingezonden brief naar aanleiding van de agenda voor de Gemeenteraadsver gadering van 6-4-'78, met betrekking tot het agendapunt subsidie VOS kus- sus. De werkgroep VOS kursus Middelhar nis, wil met klem stelling nemen tegen de volgende passage: „Alhoewel de werkgroep niet vol doet aan de voorwaarde een plan te overleggen (zonder plan geen rijkssub sidie), meent de Commissie dat toch tot toekenning van subsidie dient te wor den overgegaan. De werkgroep VOS voelt zich door deze voorstelUng van zaken absoluut geen recht gedaan. De werkelijke situatie is als volgt: 1. De werkgroep heeft een eerste on derhoud met B. en W. met als doel het geven van informatie en voor lichting over doel en opzet van de VOS kursus. 2. Na dit onderhoud wordt een verzoek om siibsidie ingediend bij B. en W. 3. Een tweede onderhoud met B. en W. volgt, over de juiste toepassing van de zgn. Rijksbijdrageregeling en eventueel andere subsidiemogelijk heden. 4. De konklusie van dit gesprek luidt: iViet een individuele aanvrager van subsidie, maar de Gemeente is ver antwoordelijk voor het opstellen van een zgn. edukatief plan (zonder plan geen teruggave voor subsidie door het Rijk). De werkgroep VOS is van mening, dat zij op alle fronten wel degelijk heeft voldaan aan de voorwaarden, die ge steld worden aan het vragen om subsi die. In het huidige beleid van de Ge meente wordt niet met een plan ge werkt dus kan de werkgroep daarin ook niet opgenomen worden. De werkgroep zou het op prijs stel len, als hierover noch bij het Gemeen tebestuur noch de inwoners van Mid delhamis, onduidelijkheden of twijfels werden opgeroepen. Hanneke Henny Betty Blok Margriet van Beuzekom Werkgroep VOS kursus M'h. Wanneer een politieman zyn dienst „zeer trouw" vervult dan mag hij op veler erkentelijkheid rekenen, zo bleek vrijdagmiddag toen adjudant Kootstra, groepscommandant te Middelhamis zijn 25 jarig ambtsjubileum vierde. Namens gemeentebestuur en burgerij was het burg. Joh. van Es die de jubilerende ad judant dat compliment toedacht, verge zeld van de wens dat Middelhamis nog vele jaren de politionele aanwezigheid van dhr. Kootstra zal mogen ervaren. Dhr. van Es maakte er geen geheim van „bijzonder blij" te zijn met dhr. Kootstra als groepscommandant omdat hij van een voortreffelijke leiding blijk geeft. Burg. van Es begreep dat dat geen eenvoudige taak is omdat dhr. Kootstra van een andere generatie is dan de jonge politieman, maar de bur gemeester had ervaren dat de groep heel goed functioneert. „Ook voor de benadering van dhr. Kootstra van het publiek bracht dhr. van Es hem een compliment;" U weet het recht op een goeie manier aan te pakken en dat is thans heel wat rtxoeüijker dan in de tijd dat iedereen nog op dezelfde manier dacht over recht en gerechtigheid". Me vrouw Kootstra werd ook dank ge bracht voor de wijze waarop ze haar m.an opvangt en in zijn taak bijstaat' en de kinderen Kootstra werden gelukge wenst met het bezit van zo'n vader. Als geschenk van de gemeente Middel harnis en de gemeente Dirksland (na mens welke dhr. van Es gesproken had) werd een bloemstuk aangeboden, veel- Burg, van Es wenst adj. Kootstra geluk met het jubileum. kleurig zoals ook het politievak vele facetten heeft. Dat de verstandhouding in de groep mistekend is werd vertolkt door Op- perwmr. Smalheer die namens de man schappen de gelukv/ensen aanbood. „Het devies plichtsgetrouw en steeds pa raat is op U van toepassing, niets is U teveel en altijd kunnen w^ij met on ze problem.en bij U terecht", erkende dhr. Smalheer. Ook mevr. Kootstra werd dank gebracht voor haar taakop vatting, „want", zei dhr. Smalheer, „ook U jubileert". Een boormachine en bloemen waren de blijken waarmee de groep haar sympathie voor dhr. en mevr. Kootstra onderstreepten. „Nog vele goede jaren onder 's Heeren zegen toegewenst" zo besloot Opper Smalheer. Ten besluite van de bijeenkomst waarop ook kolonel Wameke aanwezig was heeft adjudant Kootstra een harte lijk dankwoord gesproken voor de ont vangen attenties en de goede woorden, getuigend van een goede sfeer en sa menwerking waarvan hij hoopte dat die nog lang bewaard zullen blijven. Bovenal bracht dhr. Kootstra dank aan God van Wie hij weet kracht en gezond heid te hebben ontvangen om het werk te doen dat hem lief is. De Firma P. Maaskant en Zonen, die eind 1977 opdracht kreeg voor het leve ren van twee nieuwe Mosselschepen, kreeg deze opdrachten onder voorwaar de dat deze schepen, voor de mossel zaadcampagne 1978 in de vaart moes ten zijn. Voor de eerste opdracht, de YE 56 ge bouwd bij scheepswerf „Vooruit" in Zaandam, is dit schitterend gelukt, het schip werd vorige week tot volle tevre denheid van de eigenaars Gebrs. Holle- stelle, Yerseke afgeleverd. Deze moderne grote mosselkotter meet 30 X 6.50 X 2.70 m, het schip werd door Maaskant en Zonen te Bruinisse voor zien van een 320 p.k. Cummins Diesel motor, type K.T. 11 J.O.m. 1800 toeren, compleet met Masun koppeling 4:1. Naast de hoofdmotor is er nog een hulpmotor eveneens Cummins 170 p.k., 1800 toeren. Het bijzondere van dit nieuwe schip is allereerst de manier van lossen, van de mosselen, de z.g. waterlossing, door middel van een K.S.B. Jetpomp met een capaciteit van 800 m» per uur en twee K.S.B, pompen van 100 m^ per uur. (1500 tonnen mossels kunnen binnen het uur door middel van waterdruk over boord worden gewerkt). Gevist wordt met een hydraulisch aangedreven Maaskant lier, (4 trom mels) en een viertrommelige uitkaplier. Ook de ankerlier is een Maaskant-fa brikaat evenals de stuurmachine met automatische pUoot, die Maaskant mo menteel ook zelf vervaardigt. De anker lier wordt aangedreven door een 24 volts electro-motor. De schroef is een van Voorden, vier- blads bronzen schroef. De ballastpomp is een 3 duims K. en R. pomp daarnaast heeft men nog de kattekop, met 24 volts motor. De nautische apparatuur is van I.N.A. de firma Huibers verzorgde de electrici- teitsvoorziening, de betimmering ge beurde door Firma Y. Tama te Stellen- dam. Zaterdag j.l. was het overdekte in- structiezwemhad „Dol-Fijn" afgeladen met zwemmers(sters) en supporters voor de derde ronde van de zwek 4 kamp voor basisscholen uit: Stellendam, Mid delhamis, Bruinisse en Nieuwerkerk. Dankzij het beschikbaarstellen van prijzen door: Garage, Fa. Legemaaee, te Zierikzee en Paauwe-meubelen te Zon- nemaire is dit zwemfestijn wederom een groot succes geworden, waarvoor onze hartelijke dank. Dat er een grote spanning /heertse bleek bij de tussenstanden n.l.: Middelhamis 665.0 punten Stellendam 714.1 punten Nieuwerkerk 721.6 punten Bruinisse 764.7 punten De eerste plaats was reeds in stevige handen van Middelhamis maar wie zou de tweede plaats krijgen, daar werd dan ook zeer fel omgestreden bij de slotfase van deze zwemontmoetingen n.l. de 4 en 50 meter estafette,z odat de eind uitslag er als volgt uit ging zien: 1. Middelharnis 1161.1 punten 2. SteUendam 1269.9 pimten 3. Nieuwerkerk 1283.1 punten 4. Bruinisse 1342.8 piinten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1