„Wli bemiddelen beter" Goedkeuring ontvangen op nieuwbouwplannen! Cor Brdon haalde voor't laatst de bezem erdoor Wilt UÜw pand verkopen? Techn. School Middelharnls in hoera-stemming X Drimmo Groep 50e jaargang Vrijdag 7 april 1978 No. 4680 CHR. STREEKBLAD OP GEREÏFORMEERDE GRONDSLAfJ VOOR DE ZUID-HOLcLANDSE EN ZEEUWSE EEJVNDEN Verschijtti tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Automobielen-verkoophal X BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Bezinningscomité Israël VOOR MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnls Dure B.IVI.W. in de puin Oefenvergunningen ingetrokken LeeawefDstraat 18 Rotterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAEEEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. Prijswinnaars Amro kleurwedstrijd Het avontuur van een reis -k Bede in de troonrede DIRKSLAND: Uw iiuis verkopen? TAIVIBOER BXTBA KERKDIENSTEN GEBXDB'OBM. GESHIENTKN Plantenresten van koolgewassen voor de bloei vernietigen POSTBÖX 8 M MIDDEUIAENIS Kedacüe en advertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Sammelsdijik Tel, (01870) 26 29 Na 9 uur (01870) 33 92 Giio 167930 BaakRajbo Middelbamls no, 342a01.108 ABONNEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarleit 4 K.^^'^n.^iicj^x xxo TELEFOON 01870 - 2043 Sedert enige tijd is meer dan voor heen in de kring van de Gereformeerde Gezindte in Nederland sprake van een intensieve bezinning met betrekking tot Israël en de roeping, die verbonden is aan het geloof in het Evangelie van Je zus Christus, ten aanzien van de Evan gelieverkondiging onder het volk van Israël. Deze bezinning hangt onder meer sa men met een verlevendigde aandacht voor het leven en de strijd van Israël, dat na eeuwen van rondzwerven onder de volkeren, thans weer een eigen na tionaal tehuis heeft gevonden in het oude land der belofte. Bij velen, die een reis naar Israël hebben gemaakt, is de laatste jaren de vraag achtergebleven wat wij kunnen doen voor dit volk en waar onze roeping ligt vanuit het Woord van God ten aanzien van de Evangelie verkondiging onder Israël. Welke verwachtingen er ook mogen leven in ons hart aangaande de ont wikkeling van Gods heilsplan met Is raël, het geloof in Gods trouw, waar mee Hij vasthoudt aan Zijn verbonds volk èn tegelijk de grote droefheid en de gedurige smart van Paulus in de Ro meinenbrief over Israels ongeloof, no pen ons meer dan gewone aandacht te geven aan het volk Israël. Daarom is het onbegrijpelijk dat de kerk bij de uit voering van de opdracht haar door Christus gegeven, om met de prediking van het Evangelie uit te gaan onder de volkeren der aarde, vaak nalatig bleef te doen wat Jezus nadrukkelijk daarbij zei: beginnende van Jeruzalem". (Lukas 24 47 - en in Zijn Naam gepredikt worden bekering en verge ving der zonden onder alle volken, be ginnende van Jeruzalem."). Een opwekkingsprediker als Robert Murray McCheyne (in de eerste helft van de negentiende eeuw in Schotland, met zijn grote liefde voor Israël) ver wachtte in zijn dagen een geestelijke herleving voor Schotland, als het Schot se volk zijn roeping met betrekking tot Israël zou vervullen: „Wel moeten zij varen die U beminnen". Een ootmoedig luisteren naar het Woord van God zal ons dan ook nood zaken tot vernieuwing van onze aan dacht en liefde voor Israël. Deze her nieuwde aandacht en liefde voor Israël dienen er met name daarom ook te zijn, omdat er in het Westen, niet in het minst ook in de kerken, sprake is van een grote schuld voor God met betrek king tot Israël. We dienen ootmoedig te beseffen dat ook kerken en christenen, vaak met een verkeerd beroep op de Schriften, gemeend hebben een nega tieve houding te kunnen aannemen je gens, of een oordeel te kunnen vellen over Israël. Bovendien maken we deel uit van dat Europa dat in de loop der eeuwen zich aan Israël vergreep. In het teken van vernieuwing van on ze aandacht en liefde voor Israël stond de conferentie van Nijkerk in 1974, waar ambtsdragers en gemeenteleden uit de Gereformeerde Gezindte bijeen waren. Deze conferentie heeft in niet geringe mate gestimuleerd tot verder gaande bezinning. Een bezinning die leidde tot de oprichting van een Voor lopig Israël-comité Gerefomaeerde Ge zindte, dat zich veelal in stUte geduren de drie jaren heeft bezig gehouden met bezinning en overleg, maar ook met het onderzoeken van mogeUjkheden tot daadwerkelijke steun aan Israël. De weg die het comité de afgelopen tijd begaan heeft, is ook een weg ge weest van zoeken naar mogelijkheden tot bundeling van de belangstelling en de liefde voor Israël binnen de kring van de Gereformeerde Gezindte. Omdat er binnen de verschillende kerken reeds organen werkzaam zijn rond de vragen naar de verhouding tot Israël; en het comité het bovendien zeer bezwaarlijk acht wanneer zij zich nu jegens Israël als een nieuwe groep zou presenteren, is vanuit het comité de wens geuit het bezinningswerk voort te zetten in nauw overleg met en binnen het raam van de Hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Israël, Dit zal mede resulteren in een over leg met de Vier Moderamina, waartoe naast de bovengenoemde Hervormde Raad ook de „Israël-organen" behoren van de Gereformeerde, de Christelijk Gereformeerde en de Vrij Evangelische Kerken. Binnen deze Vier Moderamina is onlangs het genoemde artikel „Zicht op Israël" positief ontvangen en in een sfeer van congenialiteit besproken. Bij een bundeling van de belangstel ling voor Israël, denkt het comité aan twee zaken: A. Het op gang brengen van een stuk bezinning rond Israël en B. Het propageren van steun voor projecten, als daadwerkelijke hulp aan Israël. ad A. Het comité staat binnen het kader van de bezinning in eerste instantie het volgende voor ogen: het beleggen van studiemiddagen voor predilianten en studenten, het organiseren van studiereizen naar Israël met in aansluiting daar op een seminar in Israël, de oprichting van een studiefonds voor staaeiii,\in die belangstelling hebben voor de Israël problematiek. ..3s3Os0s.0sjK:NJs3s0s:KJs>^>.Ds0Os;>J>siN3\DOsi>^v3' De splinternieuwe B.M.W. van dhr. O.S. uit Oude Tonge is dinsdagavond van de Provincialeweg 47 geraakt en in de sloot terecht gekomen. De dure wa gen raakte daarbij zwaar beschadigd. De bestuurder heeft verklaard door een tegemoetkomende auto verblind te zijn geweest. NIEUWE TÓNGE Het dorp Nieuwe Tonge is enige tijd „geteisterd" geweest door een aantal jeugdige motorrijders. De knapen zijn nog niet in het bezit van een rijbewijs, maar reden op een oefenvergunning. I.v.m. de vele klachten uit de bevolking heeft de Gemeente besloten de vergun ningen in te trekken en de knapen een bescheidener rondje aan te bieden. oc ten einde de mogelijkheid te bieden b.v. een jaar in Israël te studeren. ad B. Het comité is, mede in overleg met de Vier Moderamen, bezig met de voorbereidingen voor het ondernemen van acties ten behoeve van enkele pro jecten in Israël. Bijzonderheden hier over zullen binnenkort bekend gemaakt worden. Teneinde het comité nu reeds in staat te stellen de plannen onder ad A. nader uit te werken, vraagt het comité om een daadwerkelijke steun. Collecten en gif ten kunnen worden overgemaakt op gironummer 46 25 46 van de Rabo-bank te Hoevelaken, ten gunste van rekening nummer 30.22.42.341, ten name van „Be zinningscomité Israël". Uiteraard zijn giften voor de te ondernemen acties ook nu reeds welkom. Om de belangstelling voor de beteke nis van Israël te stimuleren is bij de Christelijke Boekhandel „Réveil", Se- geerstraat 37-39 te Middelburg (tel. 01180 - 12486) een uitgave verkrijgbaar van een in het nederlands vertaalde preek van Th. Boston, getiteld: „Het gebed voor Israël". De prijs van deze in druk verschenen preek is 2,50. Bij aanschaf van grotere aantallen, b.v. voor gemeente- en kringavonden, wordt een reductie verleend. Onderstaande personen, die zitting hebben in het comité, spreken graag de wens uit dat de verbondenheid tussen Nederland en Israël en vooral ook de liefde voor de zaak Gods onder het Verbondsvolk van God, gestalte mag krijgen in een gezamenlijke inspanning voor de bovenvermelde zaken. Het Bezinningscomité Israël: Ds. C. den Boer, Wageningen Ir. J. van der Graaf, Huizen Dhr. J. Haeck, Hoevelaken Ds. C. J. P. Lam, Putten Ds. L. van Nieuwpoort, Huizen Ds. G. A. Zijderveld, Middelburg Dhr. D. P. C. Looijen, Zeist. OUDDORP Aan de opening van het Ouddorpse kantoor van de Amro-Bank was voor de jeugd een Amro-kleurwedstrijd verbon den. De jury heeft de volgende prijs winnaars aangewezen. Kinderen ttot 9 jaar: Ie prijs Annette Luime, Smalle Einde 8 2e prijs Linet Westhoeve, Bokweg 4 3e prijs Jolanda Akershoek, Westerw. 2 Kinderen tot en met 12 jaar: Ie prijs,Margriet Grootenboer, Bokw. 3 2e prijs Wim Buizert, Molentienden 97 3e prijs Judith Meijer, Diepenhorst 91 allen te Ouddorp. De prijsuitreiking zal plaats vanden op woensdag 12 april a.s. des middags om 3 uur en wel door de directeur dhr. van Strien. LEZING VOOR C.P.B. GOEREE: Volgende week donderdagavond 13 april hoopt dhr. Vink uit Den Dolder voor de C.P.B. „Goeree" een lezing te houden onder het bovengenoemde mot to. De avond begint om 8 uur in de huishoudschool „Westvoom". SOMMELSDIJK OUD PAPIER Aanstaande zaterdag 8 april zal er in het „oude" gedeelte van Sommelsdijk weer oud papier worden opgehaald voor de restauratie van de Herv. Kerk. Graag van te voren gebundeld of in dozen gereed zetten. DIRKSLAND Part. Synode Zuid-West der Ger. Ge meenten. De P.S. Z.-W. der Ger. Gem. hoopt a.s. donderdag 13 april te verga deren in het kerkgebouw van de Ger. Gem. aan de Geldersedijk. Aanvang van de Synode 's morgens om 10 uur. De synode zal namens de roepende kerk van Dirksland, worden geopend door de plaatselijke predikant ds. P. Blok. Voorafgaande aan deze synode hoopt woensdagavond ds praeses van de vo rige synode, drs. A. Vergunst van Veen in genoemd kerkgebouw een bidstond te houden, aanvang half acht. HERKINGEN OlieboUendag. De Ned. Herv. Vr. verg. „Niet in eigen kracht" hoopt a.s. woensdag 12 april een oliebollendag te houden. STELLEND AM Pelaïctie Ned. Herv. Basischool „Het Kompas". Maandag 10, dinsdag 11 en woensdag. 12 april organiseert de school een gamalenpelaktie ten bate van het interieur van de school, welke kosten niet gesubsidieerd worden. Komt u ons helpen pellen van half 7 tot half 10 in de „Kroosthoek"? STAD AAN T HARINGVLIET Opbrengst koUekte. De kollekte t.b.v. „Het Hoogeland" heeft opgebracht 806,35. Gevers en kollektanten hartelijk dank. Directeur H. Kruik van de Technische School te Middelhar- nis heeft in de ochtendpost van gistermorgen (het was een histo risch moment!) eindelijk de brief gekregen waarop hy al jaren ach tereen tevergeefs had gewacht, t.w. de Ministeriële goedkeuring op de plannen tot uitbreiding van de school met een nieuwe vleugel. Het was een mededeling die met gejuich werd ontvangen omdat - met die goedkeuring in handen - eindeiyk uitzicht is gekomen op het eind van een jarenlange ruimtenood. De stemming van dhr. Kruik en van „het Bestuur van de Ver. Technisch Onderwijs op Goeree- Overflakkee" is op slag verbeterd. Jarenlang was die wat fatalistisch omdat men nauwelijks meer in de goede afloop durfde geloven. De procedure om tot uitbreiding te komen werd al in 1964 in werking gesteld omdat zich toen al de ruimtenood nijpend liet merken. Door de jaren heen is het er niet beter op geworden en met een leerlingenbestand van ruim 600 moet de school zich nu al van 9 verschillende lokaties bedienen om ze allemaal onderdak te krij gen. Het heeft een enorme inspan ning gekost om dat niet ten koste van het onderwijs te laten komen. Het pas verschenen jaarverslag 1977 is met vele voorgaande jaarverslagen een stille getuige van de moeizame voorbereidings weg die overigens tot aller ver bazing moest worden afgelegd. De grond lag al vele jaren braak te wachten en financieel was de uitbreiding „rond" gekomen, maar nog immer bleef het Ministeriële fiat achterwege. Dezerzijds bleef men overigens niet ledig toezien, waarom de jaarverslagen (ook het jongste) er gewag van maken dat er regelmatig contact was met de afdeling Bouwzaken van het Mi nisterie, met de inspectie en met de architect die zijn ontwerp al jaren geleden indiende...! Eindelijk gaat het er nu van komen en het enthousiasme is te ruggekeerd. Gevraagd naar de volgende stap deelt dhr. Kruik mee dat de bouw nu kan worden aanbesteed. Er zullen 5 aannemers voor de inschrijving worden ge nodigd, twee ervan mogen uit de regio worden aangezocht. Met de bouw zal een bedrag van 6 mil joen gemoeid zijn. Als het nu voorts meezit kan er kort na de bouwvakvakantie met de bouw begonnen worden en zou de uit breiding na 300 werkbare dagen gereed kunnen zijn. De nieuwe vleugel zal voorzien in de behoef te aan 8 theorielokalen, 3 hand- vaardigheidslokalen, 3 praktij k- timmerlokalen, 1 lokaal voor de electro-techniek, 1 lokaal voor het brood- en banketbakken, 2 gym nastieklokalen en en aan een aula met 500 zit plaatsen, waarop niet alleen de school-, maar ook de hele Mid- deüiamisse gemeenschap zit te wachten. De aula zal n.l. ook voor „buitenschoolse" activiteiten mo gen worden benut en dat betekent dat verenigingen van deze ruimte gebruik zullen mogen maken. De thans ontvangen ministeriële in stemming is daarom van te groter betekenis. Te groter daarom ook de instemming waarmee het be richt ontvangen is. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Zoals bekend, worden momenteel hand tekeningen ingezameld om op deze wijze bij de Regering er voor te plei ten, dat de bede opnieuw een plaats krijgt in de troonrede. Dit initiatief, genomen door de Cen trale Kerkeraad van de Hervormde Ge meente te Katwijk aan Zee, wordt door het Convent van kerken te Middelhar- nis-Sommelsdijk van harte onder steund. Ook u krijgt de gelegenheid om uw handtekening ter ondersteuning van dit appèl te plaatsen. Iedereen vanaf 18 jaar, wordt drin gend uitgenodigd hieraan gevolg te ge ven, waarbij men gebruik kan maken van de dichtsbijzijnde gelegenheid. Degenen die voor dit verzoek reeds eerder hun handtekening hebben ge plaatst, mogen dit uiteraard niet nog eens opnieuw doen. Bij eventuele verhindering kan men zich wenden tot de predikanten. Er zal dan voor worden gezorgd dat u gele genheid krijgt uw handtekening alsnog te plaatsen. De lijsten liggen op donderdag 13 april a.s. 's avonds van 18.30 - 20.30 uur, op de volgende plaatsen: Consistorie Herv. Kek te Middelhar- nis, Verenigingsgebouw De Jeugdhaven, Kerkepad te Middelharnls, Verenigingsgebouw Chr. Ger. Kerk, Hoflaan te Middelharnls, Verenigingsgebouw, Ger. Gem. Chr., de Vrieslaan te Middelharnls, Hervormde Pastorie hoek Doetinchem- straat/Rembrandtlaan te Middelhamis, Chr. Kleuterschool „Pr. Marijke," Ber kenlaan te Middelhamis, Winkel J. den Hoed, Rr. Beatrixlaan te Middelhamis, Timmerwerkplaats Wielhouwer en Zn., Spm te Middelhamis, Consistorie Hervormde Kerk te Som melsdijk, Verenigingsgebouw „Vita Nova", van Aerssenstraat te Sommelsdijk, Hal van Verzorgingshuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk. Hal van Verpleeghuis „De Samaritaan" te Sommelsdijk, Chr. Kleuterschool „De Regenboog", Zwaluwstraat te Sommelsdijk. Van harte aanbevolen! Ds. A. Beens Ds. H. Ligtenberg, Ds. L. W. V. d. Mey, Ds. P. Schravendeel, Ds. E. F. Vergunst. NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw-Beij erland. Vorige week heeft Cor Ardon voor het laatst de bezem door de Dirkslandse straten gehaald. Nadat hy na die klus zijn straatvegerswagentje had gestald wachtte hem nog een afscheidsreceptie en daarmee was voor dhr. Ardon z^n gemeentelijk dienstverband afgelopen. Veertien jaar heeft dat geduurd en in die tijd hebben Dirkslands straten er keurig bijgelegen. Dat was de ver dienste van dhr. Ardon die een welge- traind oog had voor ongerechtigheden die hij op zijn pad tegenkwam. Dat pad voerde meestal via de Voorstraat, de straat waarin het Gemeentehuis ligt en de omgeving daarvan mocht op straatvegers' speciale zorg rekenen. Ardon heeft het straatvegerswerk al tijd als een eerzaam handwerk gezien. Hij trok te voet door de gemeente en hij bedankte enkele jaren geleden na drukkelijk voor een gemotoriseerd wa gentje. Niks voor Ardon, die nieuw lichterij waarmee je zó in de Kerkgracht hgt. Vorige week vrijdag werd hem dank gezegd voor zijn vele werk waartoe ook dat van grafdelver hoorde. Ardon heeft zo'n 400 graven gedolven. Ook daarmee is hij gestopt om op z'n 65ste met eer- Dhr. Ardon toen hij nog in actie was. vol pensioen te gaan. Hij heeft verno men dat vrijdags de Voorstraat nog zal worden geveegd en dhr. Ardon ver trouwt erop dat de nieuwe bezem pre cies zo schoon veegt als hij het altijd heeft gedaan In verband met de mogelijkheid van het in bloei komen van overjarige plan tenresten van koolgewassen, wordt de aandacht gevraagd voor het ernstige verfaasteringsgevaar dat deze in de sluit- kool- en bloemkoolzaadteeltgebieden kunnen opleveren. Ieder die zuUte plantenresten op zijn land heeft staan, is verplicht deze vóór de bloei te vernietigen. Informatie kan worden ingewonnen bij de Ned. Alg. Keuringsdienst voor Groente- en Bloemzaden (N.A,K.-G.), Postbus 27 te Roelofardensveen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1