Raad Goedereed® had weinig boeiende vergadering MEIJIIELDISn»( STELLIÜNDAM „Wij bemiddelen beter" I \\B m6 's Lands (bijna?) oudste ambtenaar met pensioen Wilt U Uw pand verkopen? Drimmo Groep 50e jaargajigi- Vrijdag 31 maart 1978 No. 4678 (2HR. STREEEffiLAD OP GEEEFOKMEERDE <3R0]SrDSLA(? VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Stem'busuitslag op Flakkee: AUeeen het C.D.A. haalde aanzienlijke verkiezingswinst HET LANDELIJK BEELD ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f X BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophal X OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS X TELEFOON 01870 - 2043 -k Nog geen plannen voor openbare bibliotheek Enkele leden van Goerees' ge meenteraad hebben zich in de dinsdagavond gehouden vergade ring overwegend bezig gehouden met het zoeken van spijkers op laag water en dat was slechts be vorderlijk voor de duur- en niet voor de kwaliteit van de bijeen komst. Vooral waren het wat één- mans actie;, van dhr. T. van Dam die nogal wat tijd kostten maar tenslotte toch roemloos eindigden. Het zij de heren andermaal verge ven, maar op de goed bezette pu blieke tribune heeft het niet zo'n positieve indruk gemaakt, zo vin gen we van ons verslaggevers plaatsje op Beperldng RehabiUtatie BURG. VAN VELZEN GOEDEREEDE Prikkeldraad helaas nodig tegen vernielzucht van de jeugd Het PvdA raadsUd mevr. Grinwis-Blok is in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering ten strijde getrokken tegen het ge bruik van prikkeldraad in de gemeentelijke groenvoorzieningen. „Moet dat nou was de teneur van haar vragen dienom- trent aan het College van B. en W. Mevr. Grinwis vindt prik keldraad niet een materiaal dat een vreedzame gemeente zou moeten gebruiken. Afscheid dhr. G. Tanis Sportzaal BibUotheek Tochtportaal Dierenbescherming: EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN Middelharnis; Dhr. J. v. d. Gijze uit Middel harnis heeft meerdere jaren lang de misschien toch wat twijfelach tige reputatie genoten 's lands oud ste ambtenaar te zijn! Dinsdag kwam een eind aan die status toen dhr. V. d. Gijze (75) officieel en eervol werd ontslagen als Rijksbe- vrachtingsagent te Middelharnis. VOOR MOOIERE les mWEG Middelharnis Fa. Zandpad voorattexdtetfsesdi 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Leenwenstraat 18 Rotterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. POSTBOX 8 M MIDDELHAENIS Redactie en advertenlles: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 3392 Giro 167930 BaiikBafbo Mlddelharnia no. 3420.01.108 ABONNEMKNTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per nma. Bij contract spedaal tarieli Toen we vorig jaar mei de stembus uitslag van de toen gehouden Tweede Kamerverkiezing weergaven was de kop boven het artikel pok ontleend aan de gebeurtenissen rondom het CDA, zij het dat we toen moesten schrijven dat de Flakkeese kiezer het CDA had laten vallen. Dat was trouwens niets over dreven met toen een verlies van ruim d'/o. Daar nu is drastisch verande ring in gekomen. Het tij lijkt te zijn gekeerd want het CDA is door de flakkeese kiezer zo wel als door de landelijke weer wat gerehabiliteerd. Het is de enige partij die op stemmenwinst mag bogen. Die winst bedraagt op Flakkee maar liefst bijna 2,5»/o. Overigens heeft het CDA het (nog?) niet gebracht tot de grootste par tij op Flakkee, zoals dat landelijk wel het geval is. De P.v.d.A. heeft op Flak kee de grootste aanhang met ruim 32»/o van de stemmen. Het verlies van 0,39'';o dat hier moest worden geincasseerd zal daarom niet te hoog worden opgenomen. De SGP, sinds jaren bekend en er kend als de meest stabiele partij heeft ditmaal landelijk maar ook in het Flakkeese een veer(tje) moeten laten. Het laat zich uiteraard slechts raden waaraan dat te wijten is; misschien is het de R.P.F, die de S.G.P. wat stem men heeft gekost. Het beeld uit Oolt- gensplaat lijkt die veronderstelling te bevestigen, wat de SGP daar aan stem mental inboette was ongeveer het aan tal dat de RPF op zich verwierf. Overi gens zijn noch de RPF noch een aantal kleine partijen op Flakkee aangeslagen en dat is naar landelijk beeld. De toch al zo geslonken aanhang van de Boe renpartij werd gehalveerd en ook het GPV verloor een groot deel van de toch al geringe aanhang. In tegenstelling tot het landelijke beeld heeft d,e VVD op Flakkee nauwelijks stemmen prijs moe ten geven. Het is natuurlijk wel boeiend met deze uitslag in de hand te gaan speculeren op de a.s. raadsverkiezingen, m.aar dat blijft een hachelijke onderneming. Toch lijkt gezegd te mogen worden dat er weinig veranderingen in de huidige sa menstelling van de gemeenteraden zal optreden. Misschien kunnen we het eens worden over de stelling dat er wat meer perspectief is gekomen voor het CDA en wat minder verwachtingen voor winst voor de socialisten. Zo bezien mogen we over de verkiezingsuitslag zeker niet ontevreden zijn. Volledigheidshalve nog een staatje waarop vermeld welke procentuele ver deling er kan worden gemaakt. Kamer '77 Staten '78 1. P.v.d.A. 32,49«/o 32,10«/o —0,39»/ 2. C.D.A. 20,85 23,34 2,49 3. V.V.D. 12,75 12,74 —0,01 4. P.P.R. 0,69 0,68 —0,01 5. S.G.P. 26,16 25,37 —0,79 6. C.P.N. 0,26 0,25 —0,01 7. D'66 2,82 2,81 —0,01 8. B.P. 0,96 0,53 —0,43 9. G.P.V. 0,94 0,66 —0,28 10. C.V.P. 0,19 11. P.S.P. 0,32 0,49 -F0,17 12. R.P.F. 0,84 100 100 De lage landen aan de zee ging naar de stembus. De oudste colleges in onze staatsinrichting werden gekozen. In de landelijke verkiezingsstrijd, die met on gekende hevigheid woedde is men daar geheel aan voorbij gegaan, de uitslagen van de verkiezingen werden door de partijen én dè media ver uitgetild boven hun feitelijke betekenis. Dat pleit niet voor ons politieke be wustzijn. Wij zien daarin wel duidelijk gedemonstreerd de „schaalvergroting", die zich in de loop der jaren op het po litieke terrein voordoet. Aan de wieg van onze onafhankelijk heid stonden de Provinciale Staten. Hun politieke samenstelling was bepalend voor de samenstelling van de staten- generaal. Vandaag is het precies omge keerd, de samenstelling van de staten- generaal, gaat bepalend worden voor de provinciale staten. Een andere zaak is dat links in ons land haar positie heeft weten te conso lideren. In de commentaren van de af gelopen dagen is daar nogal aan voorbij gegaan. De volle aandacht viel op de winst die het CDA behaald heeft. Toch is die winst slechts een logische voort zetting van de trend die zich onder ons volk aftekent: wij krijgen een beetje genoeg van de verfoeide polarisering door links bedreven en dat bracht velen tot het CDA. De ster Koekoek met zijn Boeren partij is nu wel uitgedoofd. Hij heeft zijn aantrekkingskracht op de kiezer verloren. Het G.P.V. is teruggevallen op haar harde kern; het Jongelingeffect is uitgewist. De nieuwe ster aan het poli tieke firmanent, die zoveel aan de sa menbundeling onder de Reformatorische christenen wil doen, komt aan dat sa menbundelen niet toe. Kennelijk is haar aantrekkingskracht op de verontruste CDA-ers toch niet groot genoeg. Zij is met de uitspraak van de kiezers woens dag veroordeeld geworden, tot een te gengestelde rol als zij beoogde. X LANGEWEG 113 m3^±^,.yjxji.^ wxo.v-*w^« De verslaggeving zal ditmaal dan ook niet zo boeiend zijn. of het zou de le zer uitermate moeten aanspreken dat er na veel bespreking tenslotte dan toch een Commissie recreatieve ontwikkeling is samengesteld. Weliswaar zal die Commissie het niet erg druk krijgen omdat met uitbreiding van de recrea tie de grootste voorzichtigheid moet worden betracht. In de commissie heb ben zitting enkele raadsleden, voorts vertegenwoordigers van het Prov. be stuur, het Ministerie van CRM, de Hoofdinr. dir. van de Landinrichting, de Stichting Ned. Kampeerraad en het bureau Stad en Landschap. Aan de suggests van dhr. van Dam om er nog een vertegenwoordiger van het Zuid Hollands Landschap in te benoemen' werd geen gevolg gegeven. Ook komt er geen vertegenwoordiger van de Wa tersportver. in de Commissie omdat het louter gaat om de binnendijkse ont wikkeling. Een werkgroep, gevormd uit een Stuurgroep zal binnen enkele maanden een rapport mtbrengen over de moge lijke ontwikkeling van jachthavens. An dermaal verzekerde de voorz. dat de jachthaven die nabij de Deltahaven wordt gedacht een specifieke Vereni- gingshaven zal worden, althans is dat de intentie van het gemeentebestuiir. Wanneer een woningbezitter van de gemeente bouwgrond wil kopen zal hij' m.b.t. de verkoop van zijn woning aan een aantal van voorwaarden moeten voldoen. De raad ging echter accoord met de vaststelling van een aantal uitzonderin gen, o.a. voor woningen die zijn opgeno men in het rehabilitatieplan, voor mo numenten, woningen die met bedrijfs ruimten één geheel vormen en wonin gen uit een onverdeelde boedel. Voorts werd er een beperking inge voerd, om te voorkomen dat iemand, een gezinslid van een pas in de ge meente gekomen gezin, als autochtone inwoner recht op de verkoop van bouw grond kan laten gelden. Wanneer hei gezinshoofd evenwel als forens de kost verdient zullen de gezinsleden minstens 3 jaar in de gemeente moeten wonen om bouwgrond te kunnen kopen. Aan bouwbedrijf Gebr. v. d. Nieu- wendijk te Stellendam werd bouwgrond verkocht voor de bouw van 7 woningen in „de Nieuwe Oostdijk" en 7 woningen in „Ouddorp-Oost II". Een „algemeen verhuursbesluit" werd genomen voor verhuiir van de lokali teit in de v.m. openbare school, het pand Dorpsweg 1. Door meerdere ver enigingen wordt er al gebruik van ge maakt maar er resteren nog meerdere verhuurmogelijkheden die overigens i.v.m. de aanwezigheid van het Ver. gebouw niet gestimuleerd zullen worden. Een subsidie van royaal 11000. werd uitgetrokken voor de restauratie Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr.Snijderweg-Industrieterrein-Stellendam-telefoon 01879-2300 En toch zal het nodig blijven, zo heeft burg. van Velzen haar overigens zeer tot zijn spijt aan moeten praten. Door ervaring geleerd weet dhr. van Velzen en de dienst Gemeentewerken dat de jeugd alleen nog ontzag heeft voor prikkeldraad. Een oproep in het Gemeenteblad om de vernie lingen te staken zou dan ook nauwelijks effect hebben, zo werd veron dersteld en hetzelfde moet gezegd worden van het gebruik van een draad zonder prikkels. Als elke ouder zijn kind wat verantwoordelijkheidsgevoel bij zou brengen dan zouden die afrasteringen niet nodig zijn. Dan zou ons jon ge groen niet met prikkeldraad beschermd moeten worden en zou de jeugd niet door het groen fietsen en elk plantje vernietigen", zo stel de de raadsvoorzitter vast, daarmee een appèl richtend tot de ouders hun kinderen aldus op te voeden. „Het aanbrengen van prikkeldraad is een onsympathieke maatregel, maar het lijkt erop dat we het voorlopig voor lief zullen moeten nemen", geloofde de voorz. „We zijn ver heen met de jeugd" betreurde dhr. Kr. Grinwis, maar ook hij meende dat het door de ouders kan worden veranderd. Dhr. T. van Dam hoopte ook dat het zal veranderen. Een mooie groenvoorziening is een visitekaartje voor elke wijk en dhr. van Dam geloofde dat de jeugd daar toch ook niet ongevoelig voor zal zijn. Voorlopig blijft het derhalveprikkeldraad totdat de nieuwe aanplant voldoende is aangetrokken om enig geweld te kunnen weerstaan. Aan het begin van de vergade ring heeft de raadsvoorzitter burg. van Velzen zijn teleurstel ling uitgesproken over de afwe zigheid van dhr. G. Tanis (PCP) die vorige week zijn raadslid maatschap abrupt heeft beëin digd. Desniettemin vond dhr. van Velzen een dankwoord jegens dhr. Tanis op zijn plaats voor het vele dat hij in de voorbije 25 jaar voor de gemeenschap heeft gedaan. In de plaats van dhr. G. Tanis werd dhr. J. P. Tanis uit Goedereede als raadslid benoemd. In de vol gende vergadering zal dhr. Tanis worden toegelaten. Vier candida- ten die vóór dhr. (Hans) Tanis in aanmerking kwamen hebben voor de eer van het raadslidmaat schap (tot september a.s.) be dankt. van de schuur achter de woning NZ haven 17. De schuur is en hgt in Goe rees rehabilitatiegebied. In de subsidie van 11000,— zit goed 5000,— aan extra subsidie, door B. en W. aan dhr. van Wijk aangeboden om hem te ani meren de restaiiratie metterdaad te doen uitvoeren. Dhr. van Wijk was ech ter geschrokken van de kosten, maar na de toezegging van de extra subsidie was hij tot restauratie besloten en zal de schuur in de oorspronkelijk gedaan te (althans aan de straatkant) behou den blijven. Over die extra subsidie was niet iedereen het eens, omdat gevreesd werd dat er daarmee precedenten worden geschapen. Vooral dhr. Human had er zijn bedenkingen tegen, maar na de uit leg van de voorz. burg. van Velzen. ging de raad toch unaniem accoord. De hr. V. Velzen sprak niet van een prece dent maar van het gevolg van een duidelijk gericht beleid om het de eige naren van in het rehabilitatieplan gele gen panden financieel mogelijk te ma ken tot restauratie over te gaan. Ook werd subsidie beschikbaar gesteld voor de restauratie van de panden Pieter- .'i.traat 2-4, Markt 1 en Pieterstraat 7. Een crediet van 62500,werd ge- voteerd voor het treffen van bouw kundige voorzieningen aan het Ver. ge bouw te Ouddorp. B. en W. lieten bij dit punt de raad voorts weten dat een raadscommissie gewezen heeft op de wellicht aanwezige mogelijkheid tot stichting van een vervangend Ver. ge bouw in combinatie met een sportzaal langs het gem. parkeerterrein. In een later stadium zal de raad daar nader over worden ingelicht. Ook de gemeente Goedereede blijkt geen grote bibliotheekplannen te hebben zolang niet duidelijk is welke bijdrage de Overheid in de vestiging van een Openbare biblotheek zal verlenen. Tot dan zal worden gebruik gemaakt van de diensten van de bibliobus en de aan wezige uitleenposten. De aanwezigheid van de bus in Stellendam (waar een bi bliotheek is) werd door de voorz. ver klaard. De bus bezoekt daar een school die zoals elke school die dat wenst gratis aangesloten wordt. Voor een deel van de raad was het crediet van 25000,nodig voor een aparte ingang voor het Groene Kruis- gebouw aan het Haegse Huus, zoiets als weggegooid geld. Zij meenden dat de bezoekers van het Kruisgebouw best gebruik konden blijven maken van de entree van het Haegse Huus, maar daar stond de verklaring van B. en W. lijn recht tegenover. Van de zijde van het College werd benadrukt dat het bezoek aan het Kruisgebouw (het werd door een toename van diensten tot een Ge zondheidscentrum) dermate is toegeno men dat, wanneer de entree van het Haegse Huus blijvend gebruikt zou moe ten worden, er de hele dag een be heerder aanwezig zou moeten zijn. Dat zou jaarlijks zo'n 40.000,kosten waarom het effecienter moet worden geacht een eenmalige uitgave van 25000,te plegen. De raad ging er na enige discussie inderdaad mee accoord. Ontsnapt in Enk. Ring te Sommels dijk, grijs poesje, witte voetjes, wit puntje aan staart, groen halsbandje. Inl. Mevr. A. H. Key, Galathesedijk 5, Ooltgensplaat, tel. 01873 - 1527. SINT ANNALAND Herdenkingsdienst. Het is zondag 2 april a.s. juist 45 jaar geleden, dat ds. H. Kraay, emeritus predikant te Buren als kandidaat in St. Annaland bevestigd werd. In de avonddienst van zondag 2 april hoopt de jubilaris een gedachtenis- rede uit te spreken. STAD AAN 'T HARINGVLIET dinsdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg (bediening H.D.) Normaliter gaan ambtenaren op hun 65e met pensioen, maar toen dhr. v. d. Gijze die leeftijd bereikt had werd hij nadrukkelijk verzocht nog ,.even" aan te blijven. Dat uitstel was nodig omdat het voortbestaan van de Evenredige vrachtverdeling op de helling stond, maar toen het bijna tot afschaffing ge komen was maakten de binnenschippers zo'n stampei dat de Overheid snel van de plannen afzag. Intussen wachtte dhr. V. d. Gijze in Middelharnis geduldig af, maar nu is dan toch het sein geko men dat hij de arbeid neer kon leg gen, waarbij tegelijkertijd, per 1 april het Bij-kantoor Middelharnis (officieel een „plaats van tussenkomst") wordt opgeheven, samen met de kantoren Den Haag en Gorcum. Dat betekent het helaas wat roemlo ze einde van kantoren die in de bloei tijd van de binnenscheepvaart soms een ongekende drukte doormaakten. Alle vrachten werden via deze kantoren ge-, boekt en dat betekent dat dhr. v. d. Gijze en zijn collega's van de ande ren kantoren de hand hebben gehad in de verscheping van vele duizenden tonnen goederen. Dinsdagmiddag werd hem voor die jarenlange zorg (het begon in dec. 1938 en heeft derhalve bijna 40 jaar geduurd) hartelijk dank gezegd door dhr. van Baer, Rijkshoofd- inspecteur van de Rijksverkeersinspec tie. Ook dhr. de Man die destijds dhr. V. d. Gijze inwerkte was daarbij aan wezig en de, heren boden de scheiden- Dhr. V. Baer (1.) biedt dhr. v. d. Gijze een boekwerk aan. de bijna-jubilaris resp het boek „Glo rie van de oude binnenvaart" en een fles vieux aan, in de wetenschap dat dhr. V. d. Gijze de inhoud van beide geschenken gretig tot zich zal nemen. Voor mevr. v. d. Gijze die haar man steeds heeft bijgestaan en als het nodig was ook heeft vervangen was er een mooi boeket bloemen. Het gesprek ging, hoe kan het anders of het verdwijnen van vele vroeger zo bekende binnenschippers en de toename van het ver\-oer per as. „Vroeger zo mijmerde dhr. van Zanten uit Den Bommel vroeger voe ren er van Flakkee zeker zo'n vijftig schepen van 70 tot zo'n 130 ton, daar is er nog maar één van overgebleven. Nee, de heren zagen niet om in wrok maar ze maakten er evenmin een ge heim van het toch wel jammer te vin den dat die tijden zijn voorbijgegaan. Ze zijn zo mooi geweest »0sw0OsJ>,3>»3siKÏNJ\3s,>.3\3s^NDSJ>.Ds.0^^CNDs,;>^ NIEUWE TONGE Opbrengst Rheuma koïlekte. De kol- lekte t.b.v. de Rheuma bestrijding heeft opgebracht 2.139,50. Gevers/geefsters en kollektanten har telijk dank. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau oo

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1