EIIAHDEII - HIEUWS Eén proefrit zegt meer dan 100 woorden. RumptstadbjK 3e blad Vrijdag 24 maart 1978 No. 4677 HET KIJKVENSTER PEUGEOT een wonder op wielen Wij zeggen dus alleen maan belt u ons eens voor een afspraak. Desgewenst komen wij bij u thuis voorrijden. Ook's avonds. i Oude Stad IA Stad aon 't Haringvliet Tel. 0187M2 02 Vert. N. de Jong No 17.00 uur: 01871-14 91 Uw huis verkopen? TAMBOER Unieke tentoonstelling in Lips Autotron in samenwerking met de Rotterdamse Kunst- sticliting van Pasen tot en met september DUIVEN NIEUWS NPO jaarverslag Hengelsport op Huishoudbeurs INGEZONDEN: Wat wil de Conserva tieve Volkspartij in de Provinciale Staten? blik op kerk en samenleving De Dordtse Gereformeerden Gehoorzaamheid aan het Woord Christus is Koning De Gereformeerde Kerk van Dord recht is in opspraak! Eén van de wijk- kerekeraden had, ter vervulling van een predikantsvakature, een dominé voorgedragen die lid bleek te zijn van de Partij van de Arbeid. Maar de ker- keraad Algemene Zaken (dat is de cen trale kerkeraad) stemde het af. Bij een groot deel van de Dordtse Gereformeer den bleek men toch nog overwegende bezwaren te hebben tegen „een rooie do miné". Het is opvallend dat de vraag of een predikant lid kan zijn van de PvdA pas nü in de Gereformeerde Kerk ak- tueel wordt. In de meesten gevallen komt de Ger. Kerk in ons land vlak achter de Herv. Kerk aan (althans wat de grote middenmoot betreft), maar in dit geval is ze blijkbaar nog vèr ach ter. Want in de Herv. Kerk wordt over de politieke keuze allang niet meer ge praat. Meer dan 30 jaar geleden wat dat anders. Toen was het bepaald een schok voor kerkelijk Nederland dat een aantal Hervormde predikanten „door gebroken" was, dat wil zeggen: lid ge worden van de PvdA. En nog lang daarna is er gediscussieerd over de vraag of dat kón: christen-zijn en rood stemmen. Vanuit de Ger. Kerk riep men over die „doorbraak" ach en wee! Want het was toen nog een vanzelfsprekende zaak dat iemand die goed-Gereformeerd was, Anti-Rovolutionair stemde. Tot mijn stomme verbazing, hoorde ik rond het jaar 1960 een befaamd Gere formeerd hoogleraar in één van de Am sterdamse kerken opmerken: Weet u, broeders en zusters, waaruit blijkt of u christen bent? Wel, leest u Trouw, bent u lid van het CNV en stemt u op de Anti-Revolutionaire Partij? De tijden zijn wel veranderd. In Trouw van vorige week stond een uit voerig artikel van twee theologen, Prof. J. Veenhof en Drs. A. Montsma onder de titel: ,.Om. de vrijheid van de dienst des Woords", waarin diepe ver ontrusting werd uitgesproken over de houding van de Dordtse kerkeraad. Op dezelfde pagina stond een advertentie van 200 theologen en aanstaande theo logen die tegen het standpunt van de Dordtse kerkeraad protesteerden. En uiteraard heeft ook Prof. J. Verkuyl zich in de discussie gemengd. Voor de microfoon van de NCRV verklaarde hij dat de vraag of iemand aanvaardbaar is als dienaar van het Woord niet in de eerste plaats afhankelijk is van zijn po litieke partijkeuze, maar van zijn ge hoorzaamheid aan het Woord. Dat laatste zal wel waar zijn. De vraag is alleen: wat voor consequenties heeft „gehoorzaamheid aan het Woord". Voor de meeste Gereformeerden in Dordt betekent het nog dat ze stemmen op een politieke partij die zich door het Woord laat leiden, of „zich door het Evangelie laat inspireren". Maar er zijn tal van theologen, niet alleen in de Hervormde Kerk, maar evenzeer in de Ger. Kerk voor wie het even vanzelf sprekend is dat ze politiek kiezen voor links. Dan is er wéér een vermenging van Evangelie en politiek, maar dan in tegenovergestelde richting. Wanneer genoemde theologen waar schuwen tegen vanzelfsprekendheden, dan zou men daar tot op zekere hoogte vrede mee kunnen hebben. Maar als het dan omgekeerd voor hén vanzel- sprekend is dat een dominé heel goed Ud kan zijn van de PvdA, dan waag ik toch een groot vraagteken te plaatsen. Want dan dacht ik dat gehoorzaamheid aan het Woord betekende dat iemand niet kiest voor een partij of lid is van een partij die met dat Woord niet re kent. Een partij die de normen van haar politiek en ethisch handelen niet ont leent aan het Woord, maar waarin alles cirkelt om, de autonome mens We leven in de zogenaamide „stille week". Het is goed om temidden van deze discussie het oude opstandings evangelie weer eens te lezen. Het op standingsevangelie van Paulus dan, in 1 Cor. 15. Daarin staat dat Christus als Koning moet heersen tot Hij alle vijan den onder Zijn voeten zal hebben ge legd. Als deze Christus, Die gestorven en opgewekt is, op alle levensterreinen koning moet zijn, moet Hij dan over ons politieke leven en handelen géén zeggenschap hebben? Waarnemer. DIRKSLAND In verband met de sluiting van het bureau van de burgerlijke stand op Goede Vrijdag en 2e Paasdag, kunnen belanghebbenden voor dringende zaken betreffende de burgerlijke stand op za terdag, 25 maart a.s. tussen 11.00 en 12.00 uur v.m. contact opnemen met de heer L. Kats, Julianaweg 74, Melissant (tel. nr. 01877-1957). DUIVELAND Staatkundig Gereformeerde Partij Op een dezer dagen gehouden vergade ring van de Afdeling „Duiveland" van de S.G.P. werd de volgende lijst samen gesteld van kandidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Deze luidt als volgt: 1. Matth. Stouten C.z. Oosterland. 2. A. van Klinken, Nieuwerkerk. 3. L. Meerman Cz., Oosterland. Deze eerste drie .hebben momenteel zitting in de ge meenteraad van Duiveland. 4. J. Hoge- steger, Nieuwerkerk. 5. Jac. de Visser, Sirjansland. 6. M. Braam, Nieuwerkerk. 7. J. van Haatten, Oosterland. 8. L. van Klinken Jac.z., Ouwerkerk, 9. C. R. J. van Heukelom, Nieuwerkerk en 10. Joh. van der Have Jac.z., Oosterland. Keizer Nero, berucht tot op de dag van vandaag, komt de twijfelachtige eter toe, als eerste mens getuige te zijn geweest, van een heus vliegongeluk. We schrijven 67 na Christus in het hartje van wereldstad Rome. Een grote groep Romeinen, met in hun midden Keizer Nero, kijken gespannen in de lucht, als kon het elk moment gouden munten gaan regenen. De belangstelling geldt echter een nietig figuurtje boven op een gebouw. Een vaag geklapper is hoorbaar en plots springt de man naar beneden. Als een Belgische kassei, zo hard gaat hij, de Samaritaanse tovemaar Simon. Aan zijn armen en schouders had hij grote zeilen gebonden en hiermee wilde hij het luchtruim gaan bedwingen. Helaas Eerst vele jaren na de onfortuin lijke Simon, doken meer berichten op over vliegende mensen. Arabieren, En gelsen, Saracenen en Portugezen pro beerden om „een weile met de vogeltjes op te vliegen". Er zijn toen heel wat benen en botten gebroken, maar een mens is nu eenmaal ondoorgrondelij k. De Fransman Besnrer stapte in 1687 voor het eerst van het vleugelslag-prin cipe af en ontwierp een toestel met be wegende vlakken. Markies de Baqueville wist er halver wege de Seine mee te geraken, waarna hij met gezwinde spoed naar beneden kwam, midden in een boot met toe schouwers. Geleidelijk aan kwam de mens er achter, dat menselijke spierkracht te kort schoot om dat hoge doel te berei ken. De Eerste Wereldoorlog bracht alle mensen het besef, dat vliegen mogelijk was, tenminste met een motor. Een kleine groep ging echter door met vliegen op spierkracht en het oog viel op de fiets. Graaf Puiseux geldt als de vader van de vliegende fiets. In 1911 lukte het hem om met zijn toestel een kleine sprong te maken. Hij ïiad een op een motorvliegtuig ge lijkend bouwsel ontworpen. De propeller werd met pedalen aan gedreven. "Voor wat betreft de techniek heerste er in die dagen een geweldig optimisme. Enorm overdreven verhalen van men sen, die al fietsend d^ sterren plukten, deden de ronde. Om aan al die geruchten een eind te maken, loofde Peugeot in 1912 een prijs van 10.000 Franc uit, voor diege nen die met behulp van spierkracht tien meter in de lucht wist te blijven. Eerst in 1912 wist de wielrenner Pou- lain deze prijs in de wacht te slepen. Andere bedrijven ging prijzen uitlo ven zoals de decimeterprijs van de Fir ma Dubos. Veel verder dan een meter of tien kon men in die dagen niet ko men en ongemerkt was de glorietijd van de vliegfiets voorbij gegaan. In de jaren dertig werden de geleer den het erover eens, dat veren of rub- berkabels om in de lucht te geraken eigenlijk onmisbaar waren. De Duitsers Maessler en Villinger gingen zich daar op toeleggen. Twee pe dalen gaven aan een propeller 500 a 600 omwentelingen per minuut. In 1935 vlogen ze een maximale af stand van 235 meter. Tijdens een bom bardement in de oorlog werd het toes tel vernietigd. Het eerste na-oorlogse geluid in deze kwam uit Engeland, waar in 1956 door Perkins korte afstanden werden afge legd. Langzaam maar zeker werd Engeland het „Spierkracht Centrum". Drie studenten ontwikkelden de „Sum- pac": waarmee in 1962 600 meter werd gevlogen en dat met louter spierkracht. De langste vlucht in die jaren werd gemaakt door piloot Wimpenny. Van start tot landing bleef hij 900 me ter in de lucht. Ook nu nog wordt er in diverse landen driftig geëxperimenteerd maar echt be langrijke ontwikkelingen zijn in de naaste toekomst niet te verwachten. Dus wie zou denken, „kom, ik pak de vliegfiets en ga even vlug naar Drunen" zal toch nog even geduld moeten heb ben. Uit het inmiddels gereed gekom.en jaarverslag 1976/1977 van de NPO blijkt dat het aantal duivenUefhebbers sedert 1975 lichtelijk dalende is. In 1977 tel de de NABvP nog 19.641 leden, de ZNB 13.530 leden, de NBvZ 8.246 leden, de CLBvP 5.133 ledfin, de Phoenix 3328 leden, de RPB 2308 leden en de NOB vP 1920 leden. Totaal 54.106 georgani seerde postduivenliefhebbers. Het to taal aangemelde opvangers was het hoogst in de maanden juni en juli. Over een periode van 30 dagen werden toen 14000 duiven aangemeld. Daarentegen kwam bijvoorbeeld in de maand janu ari slechts over 1000 duiven een be richtje binnen. Opvallend was het aan tal opgevangen Duitse duiven, ongeveer 6000. Van deze 6000 duiven werden er slechts 174 door de eigenaars terugge vraagd. In het ledenbestand vindt ook een sterke vergrijzing plaats. 99 leden ontvielen door de dood aan de organi satie. Drie verenigingen vierden hun 75-jarig bestaan. De nationale concour sen worden gehouden op 23 juni St Vincent, 28 juli Dax, 5 augustus Mün- chen, 19 augustus Parkestone, 26 augus tus Orleans. De inmiddels afgetreden NPO voorzitter Jennekens klaagt in zijn voorwoord dat het niet zinvol en niet van wijsheid getmgend is geweest dat men verzuimd heeft de vele uitgesto ken handen te grijpen om nationale eenheid te realiseren. Een eenheid die in dit jaarverslag wat ludiek wordt be licht, maar waarvan zelfs nog geen aanwijzingen aan de verre horizon zijn te ontdekken. Zeer aktief blijkt de NPO te zijn ten aanzien van de op 26-27-28 januari 1979 te houden duivenolympia- de te Amsterdam. Een viertahge kleu rige folder wordt thans in ruime mate onder buitenlandse deelnemers ver spreid. Twee grote hotels zijn gereser veerd om de gasten te ontvangen. Het boeh van Toon Vanaf de dag van de bevrijding heeft Steeenbergen bekend gestaan als het grootste postduivenfondcentrum van Nederland. Vele namen hebben er als sterren aan het duivenheelal gefonkeld of doen dat vandaag nog. In de eeuwig voortschrijdende gang van verschijnen en verdwijnen werden ras en mens weer aan ons oog onttrokken en slechts één naam, de naam Aarden, is in de herin nering blijven hangen. Aan deze naam, die bij postduiven- liefhebbers wereldfaam heeft gekregen hebben zich vele Steenbergse liefheb bers vastgebeten, want hij die kan zeg gen dat hij de zuivere exponenten van het ras Aarden bezit is er zeker van dat zijn welstand in de kortste keren zal worden verhoogd. Geld maakt de slechtste eigenschappen in de mens wakker en onze gevleugelde vredes apostel heeft daardoor in de plaats Steenbergen al heel wat vriendschap pen teloor doen gaan. En wie zal zich verbazen dat in dienst van de Mam mon zowel aan zuiverheid van gewe ten als aan zuiverheid van ras is in geboet. Een man die dit allemaal vanaf de eerste weer gloriënde oranjezon heeft meegemaakt is Antoon Schouteren. Zijn na de bevrijding tot ongekende hoogte gestegen ster is verbleekt en hij die aan de wieg van de marathonkleppers heeft gestaan wordt nauwelijks meer genoemd. Dit is hem. allemaal teveel ge worden en daarom heeft hij ter voor bereiding op een boek over het ont staan van het fondras een maniascript het licht doen zien, waarin de basis voor de eerste hoofdstiikken van een boek is gelegd. Toon stelt hierin als eerste, dat hij de m^an was die met ge vaar voor eigen leven daags voor Dolle Dinsdag het Wehrmachtshok op de Komwei in Steenbergen binnendrong en onder de de ogen van de Dmtsers drie duiven wegkaapte. Het toen gevormde Wehrmachtskoppel gedoopt tot „Mo- zes"en „Saar" bracht de dmven voort, die Steenbergen nationale en interna tionale vermaardheid gaven. Zij zijn, zo laat Schouteren ons weten ook de enige en echte orsprong van het ras Aar den. In een grondige opsomming is nagegaan waar alle nakomeUngen van dit befaamde duivenechtpaar zijn ge bleven en hoe ook vandaag nog de na zaten daarvan geschiedenis maken. De duiven hebben Toon rijk gemaakt, rijk voor een man, wiens befaamde uitspraak was „voor ik deze vogels had groeiden de haren door mijn pet van armoede", niet te verwonderen in een gezin met elf kinderen. Van deze welvaart is Toon gaan genieten en acht jaar lang heeft hij zich niet in de duivensport doen gelden. Maar in 1976 komt hij plotseling terug, naar eigen zeggen om nu rustig met de duiven te gaan spe len en zich niet meer in de commerce te storten. De successen bleven niet uit, want van het oude ras waren een aan tal waardevolle exemplaren bewaard gebleven. In 1977 vliegt een duivinnetje van Toon de tweede nationaal Pau en rap zijn de Japanners erbij om voor dit exemplaar 20.000 gulden te betalen. Toon zwicht nog niet voor het geld maar een journalist weet hem te bewe gen eerherstel voor zijn geweldig soort te doen vragen. Helaas, daarmee zijn de idealen om de sport nog alleen als zuivere liefhebberij te bedrijven in de ochtend van hun bloei vergaan. Ofschoon de feiten in het manuscript munitieus en ongetwijfeld waarheids getrouw zijn vermeld, tw^ijfelen ■we toch of deze wat al te grote verheerlijking uit zal groeien tot een bestseller. In elk geval zal als dit boek ooit ver schijnt, wat we voor de zielerust van de ze aktieve en ons toch sympathieke Schouteren niet hopen, het legioen van duivendrenkelingen een nieuwe stro halm hebben, mogelijk wel een dure, om zich aan vast te grijpen. Van het 4500 m^ grote Vrijetijdscen trum op de Internationale Huishoud beurs, van 7 tot en met 16 april a.s. in de RAI te Amsterdam, zal een flink deel in beslag genomen worden door een Vissport-expositie. Deze zal zich uitstrekken langs de ge hele voorgevel van de Europahal en een zeer breed assortiment hengelsportar tikelen te zien geven. Belangrijk daar bij is, dat de exposanten uitsluitend fabrikanten en importeur zijn. Wat het materiaal betreft, kan zonder meer ge steld worden, dat men op deze Huis houdbeurs een zeer komplete kollektie kan bekijken. Zowel de beginnende als de ervaren vis-enthousiast zal er veel van zijn ga ding aantreffen. Op de speciaal hiervoor ingerichte werpbaan zijn er voor een ieder, dage lijks gezellige werpwedstrijden met aantrekkelijke prijzen in de vorm van hengelsportartikelen. Deze wedstrijden zullen uitmonden in een grootse finale op de laatste beursdag, 16 april; er zal dan gestreden worden om de grote pa rool-Bokaal. Uiteraard is er volop voorlichting en zullen er tal van demonstraties zijn: vliegbinden, hengel bouwen, spinners maken, dobberbouw en werpen met de vliegenhengel. Verder biedt deze Vissportmanifesta tie: een aardige expositie antiek visma- teriaal, een grote partikuliere kollektie „vissport"-postzegels, voorlichting over vistoerisme, boeken en tijdschriften over de sportvisserij, dagelijkse voor stellingen van schitterende visfilms en een bijzondere aquariumpresentatie. De Huishoudbeurs is dagelijks ge opend van 10 - 17 en van 19 - 22.30 uur. NIEUWERKERK C.D.A. „DUIVELAND" C.D.A.-Lijst voor de gemeenteraads verkiezing. De afdeling Duiveland van Christelijk Democratisch Appèl heeft voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen, de heer J. op 't Hof als lijsttrekker geko zen. Deze lijst ziet er verder als volgt uit: J. V. d. Maas Pz., J. A. Schiettekat- te Pz,, A. R. J. V. d. Hoek, Mevr. A. Flikweert-Stols, J. v. d. Houten, J. E. Hendriksen, C. Fraanje, A. J. Rotte, C. J. la Grand, Drs. J. Erbrink, A. Bal, W. V. d. Maale en W. Wandel. Wethouder S. Overbeeke keert niet meer in de nieuwe raad terug, vanwe ge zijn leeftijd. NIEUWERKERK Zanguitvoering in de Geref. Kerk Op donderdagavond 6 april a.s. aan vang half acht, zal er een zanguitvoe ring zijn in het kerkgebouw van de Ger. Kerk aan de Ooststraat. Op deze avond zullen meewerken: De Chr. Gem. Zang ver. „Een Naam is onze Hope" te N'kerk en het kinderkoor „Zingt nu de Heer" en het Jeugdkoor, beide laatsten uit Middelhamis. Alle koren o.l.v. dhr. P. H. Wessels uit Middelhamis. Naast de koorzang zal er ook veel samenzang zijn deze keer. De C.V.P. vindt dat ook de provinci ale begroting sluitend moet zijn. Tekor ten mogen niet worden opgeheven door lastenverhogingen. De werkgelegenheid moet worden be vorderd door vrijere vestiging van be drijven. Onderzocht dient te worden waaroim bedrijven uitwijken naar het buitenland en de knelpunten moeten worden opgeheven. De werkloosheid kan worden bestreden door verruiming van het begrip „passende arbeid." De verkeersveiligheid dient te worden bevorderd door verbetering en zo no dig uitbreiding van het wegenennet en door de aanleg van fietspaden langs be staande wegen. De aanleg van ongelijk vloerse kruisingen voor fietsers en voet gangers moet worden bevorderd. Ge vaarlijke kruisingen dienen te worden beveiligd door verkeerslichtinstallaties. Tevens dienen in- en uitvoegstroken voor het snelverkeer te worden aange legd. Het ziekenvervoer dient regionaal gecoördineerd te worden. Het politie apparaat op het platteland moet vooral in de nachtelijke uren telefonisch beter bereikbaar zijn. Ook dient aandacht te worden besteed aan uitbreiding en be tere uitrusting van het politieapparaat, zulks in het belang van een doelmatige misdaadbestrijding. De handel in en het gebruik van verdovende middelen dient streng te worden aangepakt. De open plaatsen in de steden dienen zo mogelijk benut te worden voor de woningbouw en het poUtietoezicht moet ook hier verbeterd worden. Aan de leefbaarheid van de steden dient veel aandacht te worden besteed teneinde de leegloop naar het platte land te doen afnemen. De burger moet zoveel mogelijk een vrije keuze kunnen maken tussen open baar en eigen vervoer. Voor voldoende parkeerruimte dient te worden gezorgd. De plannen tot gedwongen overplaatsing van rijkspersoneel dienen geen doorgang te vinden. Het landschap dient in stand te wor den gehouden. Dat kan het beste ge- beruen door degene die al eeuwenlang het landschap aankleedt en in stand houdtde boer. Aan de kleinscha lige verblijfsrecreatie bij de boer dient ruime aandacht te worden geschonken. De dorpen dienen voldoende uitbrei dingsmogelijkheden voor de eigen be volking te hebben en zowel agrarische als andere bedrijven dienen de gele genheid te hebben zich te ontplooien. Het subsidiebeleid dient kritisch te worden bezien. Er mag geen geld te recht komen bij instelMngen die gezin en maatschappij ondermijnen of die geen enkele levensvatbaarheid hebben. „Cultuur" die indruist tegen de Chris telijke grondslagen van ons volk dient te worden tegengegaan. Het milieu dient zo schoon mogelijk te worden gehouden, maar men dient wél te beseffen dat wij in ons land de noodzakelijke werkgelegenheid in stand moeten houden. Wij willen geen versnippering van de huidige provincies en gemeenten mogen slechts worden samengevoegd als de betrokken inwoners dat zélf wen sen. Kortom, wij willen orde op zaken stel len. Wij willen een samenleving met vrijheid voor de burgers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 9