EiyvriDEn - niEuws Overdenking HET MEISIE MET DE SCHELDNRIM uit de Heilige Schrift 2e Maxi Vrijdag 24 maart 1978 No. 4677 uit de kerken GERO altijd voor iedereen op alle komplete cassettes 20% korting A. Vroegindeweij Westdijk 46 - Middelharnis Begrafenis oud-ouderling Antii. van Dam Uw iiuis verkopen? TAIVIBOER IVIIDDELHARNIS: raa VOLLEYBAL Wedstri jdoverziciit Intermezzo Uw liuis verkopen? TAIVIBOER Weer ruiten vernield KLAAS JAN IVIULDER IN STRIJEN VEBTOLGTERHAAL NED. HERV. KERK Beroepen te Ermelo en Harderwijk W. Verboom te Waddinxveen. Ridder kerk C. V. d. Bergh te Rotterdam. Ouderkerk a.d. IJssel J. Vroegindeweij te Katwijk. Monster J. G. v. Loon te Aalst. Aangenomen naar Wekerom kand. D. Floor te Maarssen. Bedankt voor Babyloniënbroek, Bles- kensgraaf, Hagestein, Nieuwland, Noor- deloos, Stolwijk, Wijngaarden en Zeg veld kand. D. Floor te Maarssen. Leerbroek J. Bos te Otterlo. Utrecht J. Vroegindeweij te Emmeloord. IJssel- muiden C. den Boer te Wageningen. Waddinxveen: Na bevestiging door ds.J. Verwelius aldaar, met 2 Tim. 4 2, deed ds. L. Roetman, gekom.en van Ermelo, intrede met Psabn 73 28 en Joh. 14 6. Ds. G. V. d. End te Papendrecht zal dit jaar geen verdere beroepen in over weging kunnen nemen. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft D. Wijbenga te Velp. Wormerveer kand. J. de Geiis al daar. Heerde W. v. d. Kooy te St. Jans- klooster. Emmen F. Kok te Wetsinge. Bant kand. H. Henstra aldaar. Bolsward W. Verbaan te Doesburg. Burum kand. S. Sluis aldaar. Werkendam H. de Boer te Halle. Aangenomen naar: benoeming tot le gerpredikant M. UittenboBch te Sleen. Bant kand. H. Henstra aldaar. Burum kand. S. Sluis aldaar. Berkum W. Je- roense te Zuidhom. Bolsward W. Ver baan te Doesburg. Heerlen H. Gilhuis te Paramaribo. Makkum J. Zijlstra te Lemele. Bedankt voor Oude Wetering en Beet- gum J. Zijlstra te Lemele. Dussen P. Kuisinga te Delden. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Arnhem (b.v.) K. Hol- werda te Doom. Appingedam A. Duits te Kollummerzwaag. Pemis en Loenen kand. A. Minnema te Kampen. Rotter dam A. Veefkind te Rijswijk. Bedankt voor Alkmaar J. Burger te Dokkum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam P. Beekhuis te Noordeloos. Bedonïct voor Den Haag-W. J. Dol te Sneek. Middelburg A. Dreschsler te Haarlem-N. Ulrum: Na bevestiging door zijn zoon ds. C. Buys te Oud Beijerland met Je- saja 62 6, 7. deed ds. W. Buys, geko men van Kerkwerve, intrede alhier met Psalm 127 1, 2. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse J. Mijnders te Ridderkerk. Rhenen en IJsselmonde A. Moerkerken te Nieuw Beijerland. Wageningen A. Vergunst te Veen. Bedankt voor Eindhoven en Oud Beijerland L. Blok te Capelle a.d. IJssel. Enkhuizen en Scherpenzeel A, Hofman tee Scheveningen. Nunspeet A. Moer kerken te Nieuw Beijerland. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Elspeet J. de Groot te Rijssen. Leerdam A. Wink te Veenen- daal. Rotterdam-Z. M. v. Beek te Op- heusden. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Overberg, Rouveen, Hui zen en Ermelo, de heer A. v. d. Meer te Monster. OOSTFLAKKEE Borden voor het aanplakken van ver- kiezingsbüjetten. Door de gemeente Oostflakkee zijn weer borden aange bracht voor het aanplakken van de verkiezingsbiljetten voor de Prov. Sta ten en Gemeenteraad. Deze borden zijn geplaatst te: ACHTHUIZEN in de Kerkstraat. DEN BOMMEL op het Beursplein. OOLTGENSPLAAT aan het Weespad bij de O.L. School. OUDE TONGE op het Stoofplein en aan de Kaai. Van deze borden kan gratis gebruik worden gemaakt. OOLTGENSPLAAT Na een langdurige ziekte overleed donderdag 16 maart op de leeftijd van 85 jaar, dhr. Anthony van Dam, echtge noot van mevr. Neeltje Verweij, wo nende Pr. Bemhardstraat 17, alhier. Dhr. Van Dam is vele jaren ouderling in de Geref. Kerk geweest en bij zijn teraardebestelling op maandag 20 maart j.l. kwam dit tot uiting. In „Elthato" werd de rouwdienst geleid door ds. A. C. Scherpenisse uit Zwijndrecht. In een persoonlijk woord stond ds. Scherpe nisse stil bij het feit dat het vandaag juist 29 jaar geleden is dat hij als kan didaat zijn intrede te Ooltgensplaat deed. „Broeder Van Dam was toen net zo oud, 56 jaar, als ik nu ben", aldus spreker. „Als jong predikant mocht hij toen ervaren dat de overleden broeder met de broeder Van Es, VanKempen en Oostdijk (om er maar enkele te noemen) als een kring rondom hem stonden in de moeilijkheden, de zorgen en vreugden die een jong predikant meemaakt en ervaart. Ik en mijn kollega's die voor en na mij hier geweest zijn zullen dit nooit vergeten", aldus ds. Scherpenisse. Vervolgens las spreker Ps. 56 waarbij hij nader stilstond bij vers 10b, „Dit weet ik, dat God met mij is". De psalm waar de overledene kracht en steun uit putten als het hem moeilijk was. Maar waarvan hij ook mocht zingen in dagen van uitkomst en verwachting. Op de begraafplaats las ds. Scherpe nisse de Apostolische Geloofsbelijdenis en bad het Onze Vader. Bedienaar A. Mans dankte voor de betoonde belang stelling. In „Elthato" werd de plechtigheid door ds. Scherpenisse besloten met het lezen van Ps. 103 vanaf vers 15 en gebed. Van de vorige predikanten waren mede aanwezig dr. H. A. L. van der Linden uit De Bilt en drs. A. W. Meeder te Den Bommel. DIEKHUUS VAKANTIEAKTIVITEITEN VOOR DE JEUGD PROGRAMMA PAASVAKANTIE "Ar Op dinsdag 28 maart organiseert Het Diekhuus in samenwerking met Her- nesseroord een speurtocht. We vertrekken om half 2 vanaf de kinderboerderij op Hemesseroord met een auto. De kinderen worden (met leiding) gedropt en moeten tij dens de terugtocht opdrachten uit voeren. Bij terugkomst- op Hemesseroord is er voor ieder een verrassing en is er de mogelijkheid zich zelf daar te ver maken. Trek wel goede schoenen en warme kleren aan. De kosten hiervoor zijn 1, Op woensdag 29 maart is er in de Meerpaal op Hemesseroord een to neelvoorstelling van Boa Constrictor uit Amsterdam. De voorstelling is GOEDE VRIJDAG MIJ DORST. Johannes 19 28 (laatste gedeelte) Goede Vrijdag is in het kerkelijk jaar de afsluiting van de zeven lijdensweken, welke aan Pasen vooraf gaan. Het is het herdenken van het steiven van Christus aan het kmis. Hoe dikwijls zijn we er niet bij bepaald jaar op jaar. Wij worden, als de Heere het schenkt weer bij het kruis bepaald. Reeds door onze geboorte en doop waarbij getuigd werd van de afwassing in Jezus' bloed van al onze zonden staan we in oneigenlijke zin aan de voeten van dat kruis. Of zijn we niet op de erveen openbaring des verbonds waar het Evangelie des krui- ses wordt verkondigd? Verstaat ge dan ook; dicht bij het kruis en ver van de Gekruisigde? We moeten deel hebben aan de Gekruisigde Borg en Middelaar zullen we delen in die dierbare Borgge- rechtigheid door Christus sterven aan gebracht, opdat dit ons redt van de dood Gods Woord zegt het ons: Het woord des kruises is wel degenen, die verloren gaan, dwaasheid, maar ons, die behou den worden, is het een kracht Gods. Is het niet onuitsprekelijk verschrikkelijk, kort bij het kruis te staan, onder de pre diking van de Gekruisigde en zich niet willen laten gezeggen en te blijven wat we zijn. Vijanden des kruises van Christus zijn, welker einde is het ver derf, welker God is de buik, en welker heerlijkheid is in hunne schande, de welke aardse dingen bedenken. Heeft de Heere Jezus het enide van zulk een niet getekend in de gelijkenis van de rijke man. In de plaats des verderfs verlang de hij een droppel water tot verkoeling zijner tong. Dit is een beeld van het sterven na het sterven, de eeuwige dood, die met de geestelijke en tijdelijke dood de rechtvaardige straf onzer zon den is. Ook in bovengenoemde woorden wordt ons getekend de Goddelijke hand having van Zijn onkreukbare gerech tigheid in de straf der zonde. Want eer Hij de zonde ongestraft liet blijven. Hij die aan Zijn lieven Zoon Jezus Christus met de bittere en smadelijke dood des kruises gestraft heeft. Hier wordt ons gepredikt tweeërlei dorst van de lijden de Borg. Eerst lichamelijk, want Zijn kracht was vergaan en Zijn sap veran derd in zomerdroogte. Gehangen in de felle zon, naakt lijdend aan vele ■won den, terwijl de koorts in Hem woedde en zijn keel verdroogd smachtte Hij naar een teug water. Welk een onuit sprekelijke vernedering. Veel meer was er sprake van geestelijk dorsten. Afge daald was Hij in de afgrond der smart, de angsten der hel gesmaakt in de Gods- verlating. Groter dan het lichaamslijden, was de benauwdheid der ziel. Hij wetende, dat nu alles volbracht was, opdat de Schrift zou vervuld worden, zeide: Mij dorst. In die ontzettende Godsverlating is Hij op een geheel enige wijze eenzaam geweest, alleen gelaten, met de zonde der Zijnen beladen onder de fiolen van Gods toom. Hij dorstte naar de gemeen schap Zijns Vaders. Dit is de prediking van Zijn Borg tocht, want al wat Hij leed en deed was in de plaats der Zijnen. Kent u dat, door de Heilige Geest geleerd, het toevlucht nemen door het geloof tot de dorstende Middelaar? Wij allen hebben de ge meenschap Gods verloren in onze val en door onze dadelijke zonden en zijn derhalve des doods waardig. Is dat nu ooit werkelijkheid geworden dan zal er in de ziel verstaan en ingeleefd worden, gelijk de dichter van de oude dag sprak: Als een hart gejaagd, o Heere, dat ver se water begeert, alzo dorst mijn ziel ook zere, naar U mijn God hoog geëerd. Kent ge een dorst naar God, die zo waardig is gediend, geëerd en gevreesd te worden en die ge om eigen schuld moet missen, omdat gij zelf zulk een diepe kloof hebt geslagen, die aan uw zijde nooit te overbruggen is. In Hem de dorstende Borg is alleen de over brugging. De weg van Gods kind gaat door een weg van lijden. Ook zij kennen de donkerheid in de ziel, wanneer in de nachten van duisternis de zonden hen beschuldigen en het recht Gods op de ziel weegt en als door onweder voort- gedrevenen, zij alle troost moeten mis sen, omdat Hij in Wie de vertroosting Israels is zo verborgen is. In zulke weg van dorsten naar de wateren des heils, naar de vertroosting en blijdschap in God wordt geleerd wat inhoudt het dor sten des Heeren aan het kruis. Christus heeft dit in mateloze wijze gekend; op dat er, in de dagen waarvan Gods kin deren klagen, de Heere heeft mij ver geten, een fontein van heil wordt geo pend tegen de zonde en de onreinheid, waaruit ze mogen putten met de em mers des geloofs. Immers Jezus dorstte naar het heil en de verlossing der Zijnen. Om dit aan te brengen heeft Hij Zich vernederd tot in de smadelijke, smartelijke en vervloek te dood des kruises. Wetende dat nu al les volbracht was, opdat de Schrift ver vuld zou worden, de profetie van de Schrift, dorstte Hij, opdat de dorstigen zouden komen tot de wateren des le vens en dezelve nemen om niet. Wil het nu waarlijk Goede Vrijdag voor ons zijn of worden, dan is voor al les nodig, dat we mogen delen in de vruchten van Christus' dorsten, die Hij heeft verworven en van het kruis afda lend, door Zijn toepassing door Zijn Geest, in ons hart en leven. De mens van nature dorst naar de wereld, naar hetgeen de wereld biedt, naar geld, goed of eer, naar alles dat van God afwijkt. Het is een drinken van de wateren der zonde en ongerechtigheid. Door Christus verdiensten is het nu mo gelijk dat er in de ziel van zondaren verwekt wordt een dorsten, een vragen naar God, een dorsten naar de gerech tigheid. Dan door de Geest aan zichzelf ontdekt om uitgedreven te worden naar de Fontein des Heils. De geschiedenis van de Samaritaanse vrouw leert het, dat in Christus is de lafenis door Hem geschonken, zodat degene, die van dat water zal gedronken hebben, in eeuwig heid niet zal dorsten. Die Christus mist, mist de wateren des levens en zijn dorst naar al wat buiten God en Christus is zal nooit ge lest worden. Gelukkig die deel mag heb ben aan de Gekruisigde, want dan zal zulk een door de woestijn van dit leven gedrenkt uit die Steenrots, door het Lam worden geweid en Die Gekruisigde, maar ook Opgestane Leidsman zal hen voeren tot de levende fonteinen der wateren; en God zal alle tranen van hun ogen afwissen. Canada. Ds. J. C. Westrate. Dit volleybalweekeinde heeft voor In termezzo nogal wisselend succes opge leverd. De dames behaalden eindelijk weer eens door een 3-1 overwinning op het Apeldoomse Dynamo 2 de maximale winst van drie punten. De heren lieten evenals in de uitwedstrijd zeer verras send de volle winst aan een laag ge klasseerde Animo. Bij de dames speelde Intermezzo te gen Dynamo 2 een systeem met twee in plaats van drie spelverdeelsters. Dit had in de eerste set direct succes. Tegen het gevarieerde aanvalsspel van Intermezzo hadden de gasten geen afdoende ant woord. In de 2e set werd de stand weer rechtgetrokken door een grote inzin king bij de thuisploeg. In de daaropvol gende sets drukte Intermezzo door naar een 3-1 zege. Het 2e damesteam heeft tegen MVC 2 uit Maassluis niet voor een verrassing kunnen zorgen. Het werd een 3-0 ne derlaag. Het dit seizoen succesvolle 3e team voegde een overwinning toe aan de reeks goede prestaties. Tegen Holle- mare 2 w^erd een gemakkelijke over- w^inning behaald van 3-0, waardoor In termezzo 3 zich steviger op de 2e plaats nestelde en de mogelijkheden om nog hoger te komen nog niet verkeken zijn. Het 4e damesteam behaalde door goed serveren een erg gemakkelijke over winning op hekkesluiter Tiofine 2. Bij de jeugd kon het gehandicapte A- team het niet bolwerken tegen WIK. Intermezzo miste vijf van de zeven speelsters. Ondanks de grote inzet van de twee overgebleven speelsters en de vijf invalsters werd het een 3-0 neder laag. Het B-juniorenteam behaalde een speciaal bedoeld voor kinderen van 6-12 jaar. Het programma biedt veel afwisseling, zoals: korte act's, kleine stukjes toneel, liedjes, mee doe-spelletjes enz. Al met al: het is beslist de moeite waard om te zien. Het begint om 2 uur en het kost 2,50 ir Op vrijdag 31 maart is er in het Diekhuus een rommelmarkt voor kin deren van 6-12 jaar. Het is de be doeling dat de kinderen zelf spullet jes meebrengen om te verkopen, zoals boeken, speelgoed, poppekleertjes enz. enz. De spulletjes, die thuis al geprijsd moeten worden, kunnen dan door de kinderen zelf verkocht wor den. De rommelmarkt is 's middags van 2-4 uur en 's avonds van 7-8 uur. SOMMELSDIJK Zaterdagavond zijn in navolging van eerdere zaterdagen weer een aantal ruiten vernield van het pand van Drukkerij Gebr. de Waal. Dat gebeurt kennelijk door jongelui op kroegen- tocht. Intussen heeft de politie succes gehad met haar onderzoek; een jonge man uit Sommelsdijk heeft bekend za terdagavond een barkruk (afkomstig van hotel Spee) naar binnen te hebben ge gooid. Het onderzoek zal worden voort gezet totdat een eind zal zijn gemaakt aan de zinloze vernielingen, w^aaraan ook een bouwkeet van de Fa. C. Boeter ten prooi is geweest. vlotte zege op Data Center 2. Alleen in de 2e set dreigde de setwinst door slor dig spel verloren te gaan. Net op tijd kwam het herstel. De adspiranten speelden tegen TOP twee goede sets en een slechte. Toch zat er tegen deze sterke ploeg geen winst in, 0-3, HEREN. De sterke opening in de wedstrijd te gen Animo heeft het eerste herenteam van Intermezzo niet mogen baten. Al in de eerste set zette de in degradatiezor- gen verkerende tegenstander de achter stand in winst om. Pas bij een 2-0 ach terstand deed de thuisploeg wat terug, maar de wedstrijd werd in de 4e set vrij kansloos met 7-15 definitief verloren. Het 2e herenteam begon verrassend tegen kampioen Data Center door de eerste set te winnen. Het succes zette zich niet voort doordat het aanvalsspel bij de thuisploeg vrij dom werd opgezet en scheidsrechter Berkhout door zijn onnavolgbaar optreden soms voor ver warring zorgde. Het 3e herenteam zorgde voor een knap en zwaar bevochten gelijkspel te gen nummer twee TOP. Het 4e team moest z'n meerdere erkennen in koplo per Data Center 4, hoewel winst in de 2e set erg dichtbij was. Het 5e heren team behield z'n kansen op promotie door gemakkelijke winst op het 7e, dat eerder op de middag ook al de winst aan Rust Wat 2 had moeten laten. Het 6e herenteam kan de promotiekansen naar de 3e klasse na de nederlaag tegen TOP 2 waarschijnlijk wel vergeten. Zaterdag 1 april a.s. zal de zeer be kende organist Klaas Jan Mulder uit Kampen het orgel van de Hervormde dorpskerk in Strijen bespelen. De naam Klaas Jan Mulder is dermate bekend dat verdere introduktie eigenlijk niet nodig is, immers wie kent niet de prach tige improvisaties van deze organist welke op bijna alle concerten te be luisteren zijn, of welke men via radio, T.V. of grammofoonplaat kan beluiste ren? Ook op 1 april kan men weer een aantal improvisaties beluisteren als mede een aantal zeer goed in het gehoor liggende „monumentale" orgelwerken. Het programma zal er als volgt uitzien; Improvisatie over psalm 98 gevolgd door massale samenzang, als eerste orgel- werk zal Klaas J. Mulder de overbeken de Dorische Toccata van J. S. Bach ten gehore brengen dit wordt vervolgd met de 3e Sonate in A-dur van Felix Men- delssohn-Barthody, de delen a. Con mo to maestoso en b. Andante tranquillo. Dit werk is gecomponeerd rond het thema „Aus tiefer noth schrei ich zu dir", hetwelk heel mooi en vindingrijk verwerkt is. De componist Jules Grison is aanwezig met diens Toccata in f mi neur, dit is eigenlijk het enige werk van deze componist wat heden ten dage nog bekend is, doch als men het hoort is dit ook niet verwonderlijk, de Tocca ta wordt ingezet met een thema welke doet denken aan de Toccata in d-min. van J. S. Bach, doch al heel snel gaat dit over in een zeer goed gecomponeerde, bruisende Toccata welke opvoert naar een geweldige klimax om daarna over te gaan in een heel zacht koraal dat eigenlijk het middendeel vormt van dit orgelwerk. Langzaam doch zeker groeit dit koraal weer uit naar het oorspron kelijke thema om daarin bruisend, vol overgave te eindigen. Hierna wordt het programma onderbroken voor samen zang van het bekende paaslied Christus onze Heer verrees. Na deze samenzang vervolgt Klaas Jan Mulder zijn concert met het „Symphonischer Choral Ach bleib mit deiner Gnade" van Sigfried Karg Elert. Van de vrij jonge componist Gordon Young zal Klaas Jan Mulder de Cathe dral Suite uitvoeren, dit werk bestaat uit 6 delen t.w. a. Prelude, b. Allemande, c. Aria, d, Rigaudon, e. Sarabande en f. Toccata. Als slot zal Klaas Jan Mulder impro viseren over Psalm'108 waarna dit lied ook gezongen zal worden. Zoals U ziet belooft het geheel een heel fijne avond te worden. De organist én het orgel staan hier garant voor. Na afloop is er gelegenheid om nog een kopje koffie te drinken en met elkaar over het concert na te praten. De avond begint om 20.00 uur en zo als altijd is de toegang vrij. De kerk is open om 19.15 uur. door T. Mateboer N.V. XJitgeverö ,JDe Bsmier" - Utrecht 51- slot De klok slaat half acht. Ze moet voort- maken om op tijd in school te zijn. Haar been vertoont blauwe plekken; hier en daar is de huid geschaafd. Maar daar kan ze nu niet naar kijken. Na een paar schone kousen aange trokken en zich lekker met koud water gewassen te hebben, is ze gereed. On der de bedrijven door neemt ze een hap van een boterham; ze herinnert zich dat ze sinds gistermiddag niet heeft gegeten. Ze zal het vanavond wel eens wat uit gebreider doen; ze zal er een privé feestmaaltje van maken. Nou ja, privé. Roda zal er zijn portie ook van krijgen. Uit school zal ze bij Vlietstra een lek ker hapje voor hem kopen. Als ze er de gelegenheid voor heeft, zal ze meteen vertellen van haar grote geluk. En dan zal ze even aanlopen bij vrouw West huis. Ja zeker, vrouw Westhuis moet ze beslist niet vergeten. Als er één in Wie- lerbrug is, die recht op haar vertrouwen heeft, dan is zij het. Ze stopt de brief voor thuis in haar tas en neemt uitvoerig afscheid van Roda. In de gang staat de damesfiets VEin Enting, die ze gisteravond in de be stelwagen hebben meegebracht. In haar voortuintje bloeien de nar cissen en de tulpen; de mussen slepen met strootjes en ruziën in de dakgoot. De frisse morgenwind streelt haar gloei ende wangen. Ze voelt zich jong en sterk. Vóór haar ligt Wielerbrug in de laagte, schijnbaar nog slapend onder een deken van blauwachtig waas. Achter haar staan de donkere dennebossen te gen de zacht glooiende heuvels. De damp slaat uit een pas geploegd aard appelveld. Jannetje neemt het alles in zich op. Ze ademt de koele morgenlucht diep in en laat de wind spelen door haar lokken. Ze zou alle bomen en damhekken wel goeiemorgen willen wensen. Maar ze moet oppassen en voorzichtig in de berm uitwijken, want er komt een auto ach ter haar aan. De weg is maar smal. Als de auto naast haar is, vermindert hij vaart. Ze kijkt opzij en dan ziet ze hem. Een hoogrode kleur schiet haar naar het gezicht. Hij opent het portier en trekt haar half naar binnen. „Toe zeg, als de mensen ons zien..." „Er is nergens onraad fluistert hij en wat zou het dan nog. Ben je nu bang, dat de mensen over je praten, Jannetje?" „Ben ik nu geen „u" en geen „juf frouw Bolle" meer", lacht ze. „Ik kan het haast niet geloven, dat ik dat nooit meer hoef te zeggen". „Wat ben je mooi, zeg". Hij heeft een onberispelijk pak aan en een smetteloos overhemd. Zij kijkt naar haar eigen afgedragen mantel en het jurkje, dat ze twee jaar geleden zelf gemaakt heeft. „Ik heb vandaag feest", zegt hij. „Feest?" „Ja, wegens het mooie weer en we gens...", en hij wil haar nog verder naar zich toe trekken. Maar om de kromming van de weg komt een boerenwagen aanrijden. „Nee zeg, daar komt iemand aan!" „Tot vanavond?" vraagt hij. „Tot vanavond". Op de bocht zwaait hij nog door het achterraampje. De weg kronkelt het dorp in. Op het erf van de melkboer, die naast zijn melkslijterij een klein boerderijtje drijft, staat Agterop druk te praten. Zij zwaait, maar hij ziet haar niet, staat met de rug naar de weg. Jannetje post op het marktpleintje haar brief. Daar staat de bus. Ze her innert zich plotseling dat ze nog een dubbeltje moet betalen voor het stallen van haar fiets. Maar ze heeft geen dub beltje. Vanmiddag zal ze het wel even doen. Op het schoolplein staat Suring op haar te wachten. „Zeg, heb je gehoord, dat die meid van Agterop weer terug is?" „Hoe weet jij dat nu al weer zo gauw?" is de wedervraag. „Ik heb het juist vernomen van de baas; die heeft vanmorgen Agterop ge sproken". „Ik ben gisteravond nog even bij je aan de deur geweest vervolgt hij maar je was niet thuis". Hij kijkt haar aandachtig aan om het antwoord van haar gezicht te lezen. Ze lacht: „Straks in de pauze zal ik een verklaring afleggen". De zon valt met brede bundels ver blindend licht in haar lokaal. Ze gooit het raam open en blikt naar de verre einder: heide, vennen en bossen. Een troep spreeuwen in voorjaarskleed trip pelt over het gazon en scharrelt met de snavel in het gras naar wormen. Een reiger zeilt hoog door de lucht. Van de andere kant van de school komt het la waai van de spelende kinderen. Het klinkt haar als muziek in de oren, Streeflang staat plotseling achter haar. „Nou Jeannetje, ik mag je wel felici teren: het bestuur en de heer Agterop waren zeer over je werk tevreden". Ze draait zich om. „En u?" vraagt ze. „Ik? Maar daar heb je toch nooit aan getwijfeld?! Ik prijs nog altijd het ogen blik dat ons Jeannetje de school binnen kwam". Jannetje wendt haar gezicht weer naar de zon. Ze is ontroerd; een over weldigend geluk doorstroomt haar. Wat heeft ze de mensen, met wie ze moest omgaan toch vaak verkeerd begrepen. Vooral Agterop. Met hand en tand heeft hij geprobeerd de jeugd van Wie lerbrug in goede banen te leiden. Lang heeft ze gemeend dat het om zijn eigen eer ging; dat hij er alleen maar naar streefde om zijn gemeente zó te maken dat iedereen zou zeggen: Dat is het werk van ouderling Agterop. Nu beseft ze dat de man veel, heel veel geleden heeft, wanneer hij zag dat zijn kinderen niet zijn voetsporen drukten en dat zijn ge meente steeds meer kenmerken van wereldgelijkvormigheid vfertoonde. En in haar zag hij voor zijn gemeente het grote gevaar. Geen wonder dat hij, hoe wel vaak redeloos, tegen haar doen en laten in verzet kwam. Ze herinnert zich nog het gesprek, toen ze nog maar pas in Wielerbrug was begonnen. Toen had Agterop gezegd: „Ik ben ervan over tuigd dat we het wel met elkaar zullen vinden". Zij had die overtuiging ge deeld. Maar helaas was er wantrouwen tussen hen gegroeid. Dat wantrouwen was van haar kant zo groot, dat ze Ag terop tenslotte zag als een wreedaard, als een plaag, die met Gods Woord in de mond zichzelf op de troon zette, Hoe deerlijk had ze zich vergist. Ze was er nu van overtuigd dat hij een rechtscha pen man was, een ware leider van zijn kudde, vol fouten en gebreken als ieder mens, maar een dienaar, die met alles wat in hem was, streefde naar het on derhouden van de Waarheid, zoals die eeuwenlang in Wielerbrug was verkon digd en bewandeld. Het was dan ook te begrijpen dat vooral in de school Ag terop de palen niet wilde terugzetten en dat hij soms door harde middelen zijn goedwillende, maar slappe kollega's moest terecht wijzen. Ja, het waren onberekenbare, grillige karakters met wie ze te maken had ge had, maar zijzelf was de wispelturigste van allen geweest. Wat moeten ze vaak geduld met haar hebben gehad Als de bel gaat, staat ze nog te mij meren. De kinderen komen binnen met gezichten als boeien. Ze drommen om haar heen. „Juffrouw, wij hebben jonge kukens". „Juffrouw, mien vaar is vandaag ja rig". „Juffrouw, Berend hef een natte poot", „Een natte poot? Kom eens hier, Be rend. Wat is er met jou gebeurd?" Er loopt een nat spoor van de deur naar zijn plaats. „'k Heb in de sloot 'ezeten. 'k Wolde eiers uut een endenost halen". Berend moet de klompen uittrekken, wat na veel moeite gelukt. Er komt een plas bruin water en kroos naast haar bureautje te liggen. Nu moeten de kou sen ook nog uit, die over de kachelman tel worden gehangen. En dan mag Be rend op de stoel van de juffrouw voor de kachel zitten, die wel niet veel warmte meer geeft, maar de suggestie doet ook wat. „Omdat jij zo braaf bent geweest, mag jij het versje opgeven, Berend", zegt de juffrouw. Dat is niet gemakkelijk. Hij zet er een nadenkend gezicht bij. Dan wijst hij triomfantelijk naar het bord, „'t Versien van 't bord", zegt hij. Ze zetten gelijk in. 'k Zal met mijn ganse hart Uw eer vermelden. Heer', U dank bewijzen, 'k Zal U in 't midden van de goon, op hoge toon, met psalmen prijzen Het schalt door 't lokaal. De spreeu wen voor 't raam vliegen verschrikt op. Berend drukt bij elk accent van de woorden op de klepjes van zijn oren. Maar de juffrouw ziet het niet; zij staat met de rug naar hem toe. Haar ogen zien over de hoofden van de kinde ren heen in de verre verte EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 5