itieuxzeai. EURO DISCOUNT aktieve jongens KONTAKTilVOND GERO m altijd voor iedereen op alle komplete cassettes 20% korting I A. Vroegindeweij X Westdijk 46 - Middelharnis V.V.D. Oostflakkee V.V.D. afdeling IVliddeiiiarnis „DAMVERENIGING DENK EN ZET'' Sciiaakvereniging „De Zwarte Pion'' STATIONSWEG 14 OUDE TONGE Wij vragen vamaf 17 jaar, ter opleiding in ons dynamisch bedrijf. Diverse mogelijkheden, hoog loon. Vrije bedrijfskleiding. Kom eens langs om met de chef te praten. Met geplande vakaiities wordt van2selfsprekend rekemng ge- houiden. TEJL. 01874 -1544, na 6 uur 2156 kade 7-9 middelharnis tel. 01870-2172 op WOENSDAG - 22 IVIAART 1978 's avonds om 7.30 uur zal in het Verenigingsgebouw IVIELISHOF TE IViELISSANT een KONTAKTBIJEENKOMST worden gehouden Op deae bijeenkomst zal ondermeer ©en nadere uiteen zetting worden gegeven omtrent de gang van zaken over het afgelopen boekjaar, terwijl zo nodig alle mo gelijke [informatie zal worden verstrekt over aJle bankzaken. Voor deze avond werden o.m. door de Canadese Am bassade enkele bijzonder interessante films ter be schikking ges.telid (o.ia. The Big Coimitry, Hier is Ca- nadja)tevens zal er voldoende dokmnentatiemate- riaal te Uwer beschikking zijn. Tengevolge van de igunstige dollarkoers komt ook Canada aJs vakantielajoid in de belangstelling bij het Niederlanxïse pubhek. Aan het einde van deze bijeenkomst zal op bekende wijze ©en verloting om niet worden gehouden. Natuurlijk is iedereen van harte welkom COÖPERATIEVE KAIFFEISEN - BOERENLEENBANK met kantoren te MIDDELHARNIS - MELISSANT HERKINGEN Steeds meer dè bank voor iedereen. Wijziging iiuisvuii- opiiaaldienst Uitslag loterij volleybalvereniging yyintermezzo" BladK. a „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 17 maart 1978. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. FAMILIEGRAF Wij bezitten van oudsher een familie graf raet plaats voor negen personen. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, maar hoe kunnen wij nu weten hoe de over ledenen precies zijn begraven? Antwoord: U hebt de namen en de datum van overlijden overgeschreven van de grafsteen. Vanzelfsprekend heeft men de eerste overledene het diepst begraven en de laatste van een rij het ondiepste. Ook werkt men gewoontege trouw van links naar rechts, precies zoals men schrijft en leest, omdat men vaak een brede zerk op een familiegraf plaatste waarop t.z.t. de namen van al le overledenen werden ingevuld. Dit kon dan in twee of drie kolommen ge beuren, al naar gelang het graf twee maal of driemaal drie stoffelijke over schotten kon bevatten. Nu u de volgor de weet waarin uw familieleden zijn bijgezet, kunt u precies nagaan op wel ke plaats elke overledene ligt en welke twee plaatsen nog vrij zijn. PERENROOD Ik heb me laten vertellen dat peren- rood zo schadelijk is voor de gezond heid. Waar maken ze dat van? Antwoord: Zeer zeker is perenrood schadelijk voor de gezondheid, maar dan niet voor de uwe maar wel voor die van de tropische coccionella-tor, want dit beestje wordt gevangen, gedroogd en gemalen om daar het zg. perenrood van te maken. Uw peertjes behoeven dan veel korter te stoven. Nu worden stoof- peertjes tóch wel rood als u ze maar lang laat opstaan op een heel zacht pitje (bv. van een petroleumstel) met wat suiker, kaneel en een héél klein beetje azijn. Er is ook een synthetisch produkt in de handel, maar dat is een soort verf, en daar zijn wij niet zo ge rust op al maken Voedingsraad en Warenwet er (nog) geen bezwaar tegen. NUMMER 13. Van wie was dat huis waarop in de oorlog met enorme cijfers 13 geschil derd werd alhoewel het rondom bom men regende? Antwoord: Dat was het grote huis aan Hanover Terrace 13 in Londen bij Regents Park. Hier woonde de beroem de schrijver Herbert George Wells, die in zijn boeken al veel eerder de ruim tevaart, de dictatuur met concentratie kampen enz. beschreef en o.a. ook de auteur is van het bekende boek „De on zichtbare man". Hij leefde van 1866 tot 1946. Die 13 liet hij groot schilderen, zodat de Duitse piloten de cijfers zouden kunnen zien, nadat zijn zware voordeur door de luchtdruk van vallende bom men was weggerukt en het huisnum mer onleesbaar was geworden. SPAANSE K.V.K. Hoe kom ik in kontakt met de K.v.K. voor Spanje? Antwoord: U vindt de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Spanje die u blijkens uw brief bedoelt, aan het adres Camara de Comercio Hispano- Holandesa, Zurbaran 10, Madrid-4. Het telegramadres is Batavo en het tele foonnummer 419 14 75. VIBRATIE Wat betekent het als een kunstenaar zegt: Ik vibreer niet. Antwoord: Vibratie komt van het la- tijnse vibratio (trillende beweging) en deze term is in gebruik gekomen in de natuurkunde, vooral ten aanzien van de uit hun evenwicht gebrachte atomen van een molecule. Er is in kunstenaars kringen sprake van vibreren als ze door iets worden geroerd of ontroerd, of an derszins getroffen. Zij kunnen er bij voorbeeld door geïnspireerd worden, of opgewonden raken. Zegt iemand of iets hen weinig, doet het hen niets, dan zeg gen ze wel eens dat ze er niet van vi breren. Ze blijven er koud onder, zou den wij zeggen. Van Dale geeft nog meer betekenissen, o.a. trillend licht enz. maar die zijn hier niet van toe passing. ZOMERTIJD ELDERS We gaan vroeg met vakantie, ui april al. Hoe zit het dan met de zomertijd in andere landen? Antwoord: U schrijft er niet bij waar u heen gaat. Is dat Engeland of Ierland, dan kunt u rekening houden met de zomertijd van 19 maart tot 29 oktober 1978. Reist u naar het zuiden, dan is het zomertijd in België, Luxemburg, Frankrijk en waarschijnlijk ook Spanje van 2 april tot 1 oktober gelijk als bij ons. Voert de reis door west-Duitsland en Oostenrijk, dan zult u daar geen zo mertijd vinden. Ook Denemarken en Zwitserland doen niet mee dit jaar. Komt u in Italië, dan geldt daar een zomertijd van 28 mei tot 29 oktober. KORTE AMERIKAAN Ik zoek een Amerikaanse auto die in mijn garage van krap 4,50 m past, maar ze zijn allemaal zo lang! Weet u een korte? Antwoord: De Amerikanen bouwen ook z.g. ompact cars, speciaal voor de export naar Europa. Van de Ameri kaanse merken met korte modellen die toch voorzien zijn van het door u ge wenste comfort en automatische scha keling noemen wij vooral de AMC Gra- cer met een lengte van slechts 4,32 en breedte van 1,79 m en de AMC Pacer die 4,37 m lang en 1,96 m breed is. De stationcar van de AMC Pacer is 4,42 m lang. De Ford Mustang komt op een lengte van 4,44 m bij een breedte van 1,78 m. Veel andere merken leveren in derdaad uitsluitend wagens die langer zijn dan 4,50 m, BLOEMEN IN ZIEKENHUIS Ik had een patiënt in een ziekenhuis een bloemstuk lat enzenden. Toen ik op bezoek kwam, bleek dat zij het niet in de kamer mocht hebben. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Vermoedelijk bevatte het bloemstuk vaste planten en die zijn ta boe op de meeste afdelingen van onze OUJARDIK 'i\i 1 VIEUX-tEXTR*. VAHWENNEKER Beste allemaal, het was de vorige week nogal wat in ons Jeugdhoekje. Twee nieuwe opgaven, de oplossingen van de maand februari, de prijswinnaars en dan nog de brie- venbeantwoording. De opmaker van de krant heeft er beslist geen gat meer in gezien. Jullie hebben natuurlijk ook wel begrepen dat de oplossing van het raad sel over de ramp niet juist werd weer gegeven. Dat gaan we nu eerst herstel len, in de hoop dat het nu niet door el kaar gegooid wordt. De oplossing is dus: „Het water door Gods wil geschapen Heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zijn gave ons een teken. Hun zij Zijn liefde in eeuwigheid". MAARTRAADSEL 3 1. hier vluchtten veel Christenen heen na de moord op Stefanus (Hand. 11). 2. het derde fondament van het nieuwe Jeruzalem (Openb. 21) 3. muziekinstrument gebruikt bij de inwijding van het beeld van Nebu- kadnezar (Daniël) 4. iemand die vreemd geld of groot geld omwisselt (Matth.). 5. vlees van de koe! 6. werd de Heere Jezus genoemd om dat Hij uit Nazareth kwam. (Matth.) 7. Bijbelboek O.T. 8. gaf God als een teken des Verbonds, zichtbaar in de lucht (Gen.) 9. vriend en medearbeider van Paulus. Ook Bijbelboek N.-T. De letters die in de schuine balk komen te staan geven de naam van een koning der Perzen die met een Jodin trouwde. BRIEFWISSELING Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Het was maar een enkele nacht, maar het vroor wel even heel streng. Ja, het kan in februari nog behoorlijk vriezen, Hans. Die reiger had het maar goed ge troffen dat hij in jouw handen terecht kwam. Hij had het zeker wat te koud gehad, en er was ook niets voor hem te vangen, nu de sloten dicht lagen. Nu hij weer wat „opgekikkerd" is, kan hij straks weer aan het „kikkers" vangen. Of zijn er bij jullie ook geen kikkers meer? Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Het was in orde, hoor Piet. Je kon er dus niet uitkomen met die woorden? Soms zie je het ineens. Volgende keer nog maar eens geprobeerd. Vanzelf ook geschaatst en in de sneeuw geravot. Als het al zo lang geleden is dat je ge schaatst hebt, dan valt het de eerste keer niet' mee. Om het goed te leren was het eigenlijk wel wat te kort van duur. Moed houden maar, Piet, maar voor mij hoeft het niet! Klazina Joppe, Dirksland. Jij zit dus bij Marina in de klas? Dat is leuk zeg. Kunnen jullie samen de raadsels op lossen. Bij ons was het ook biddag, Klazien. Dus je hebt ook geschaatst op de Kerkgracht? De krokusjes en sneeuwklokjes trekken zich niet zoveel aan van de kou, die kimnen er wel te gen, hé. Maar ze hebben ook hun vij anden, tenminste bij mij wel. Daar hebben de mussen ze finaal verwoest. Erg jammer want ze zijn toch zo mooi, hé. Anja Mierop, Ouddorp. Dat gaat dus niet altijd even vlot om een briefje te schrijven? Je doet maar net of je tegen oom Ko praat en dat schrijf je op. Dan gaat het beslist wel. Proberen hoor! Nee, oom Ko schaatst niet, het ijs is mij te glad. Dat is niet zo leuk, Anja, dat je ziek geworden bent. Misschien ben je al beter als je dit leest. Ik hoop het voor je. Je kan dan beter maar wat sneeuwballen, hé. Allemaal de groeten en van harte beterschap, hoor. Anne Marie de Visser, Middelhamis. Dat heb je goed bekeken Anne Marie! Goed leren, en dan haal je vast mooie cijfers. Wat een verjaardagen bij jul lie zeg. Wel gezellig, want dan zie je elkaar weer eens allemaal. Met het sneeuwballen heb je het er niet zo best afgebracht, zeg. Gelukkig is het nog meegevallen. Je zou zomaar een oog kunnen veliezen. Dat zou erg zijn, Anne Marie! Ik hoop voor je dat het maar spoedig in orde mag komen. Allemaal de groeten, hoor! Marjoleen de Visser, Middelhamis. Het is wel snel veranderd in de natuur. Je kan daar zo goed aan zien dat alles zo snel gaat. Ook ons leven gaat snel, dat merk je vooral als je wat ouder gaat worden. Je zit dus weer in de han del? Dat je maar veel verkopen mag, want het is voor een goed doel. Zo'n museum is erg interessant, vooral als je veel van geschiedenis weet. Wat is er dan al veel veranderd, hé. Leuk om al die oude dingen eens te zien. Klazina de Vogel, Melissant. Voor het land was het wel goed dat het flink ge vroren heeft. Je hebt ook nog kunnen schaatsen, en dat was ook al een hele tijd geleden. Je opa heeft echter minder prettige ervaringen aan deze vorstpe riode. Dat ziet er niet zo mooi uit. Van harte beterschap hoor. Doet opa de groeten maar van oom Ko. Het is wel jamn\er dat je er mee gaat stoppen. Oom Ko zal echt missen aan je pittige brieven. Je hebt ook al heel wat jaren meegedaan, en ergens moet je van op houden weten. Toch zal ik het zeer op prijs stellen nu en dan eens wat van je te horen. Verder Gods onmisbare ze gen toegewenst op je verdere levens weg, Klazina! EUy Voortman, Ouddorp. Je weet dus nog niet wat je wil? Je zal toch al gauw een beslissing moeten nemen. Maar het is wel erg moeilijk, dat vind ik ook. Ik zou het nu nog niet weten. Ook nog ziek geweest? Er zijn veel zieke mensen geweest, en nog steeds schijnt de griep te heersen. Had je niet beter een „oude kous" kiinnen nemen? Die kan niet ka pot vallen. Deden de mensen vroeger ook heb ik weleens horen vertellen. Be ter nog is een „bankrekening". Maar die heb je er misschien nog wel bij. Die had men vroeger nu weer niet, EUy! Simone Voortman, Ouddorp. Nou, groente-erwtensoep kan toch wel erg lekker zijn, hoor. Vooral als het zo vriest. Ja de ijspret was niet van lange duur, maar je kon toch nog even pro beren of je het niet verleerd was. Wie gaat er nu op z'n verjaardag op reis. Ben je zelf aan de Zangvereniging of ben je zomaar meegegaan? Het was daar wel erg druk zeker. Het is wel mooi, als een aantal koren met elkaar zingen. Heb je een goede verjaardag ge had. Dat hoor ik dan de volgende keer wel. Anne v. d. WeUe, Sommelsdyk. Je vader jarig, je broertje ziek, je moeder pannekoeken gebakken, je andere broer ook jarig en zelf aan het schaatsen en sneeuwballen geweest. Wat een beleve nissen, Anne! Is je broertje al beter? Heb jij toen zijn pannekoeken zeker opgegeten. Die plaat waar je over schreef vind ik soms niet mooi, en soms wel. Smaken verschillen, hé. Dat zag je maar weer aan die pannekoeken. Wat voor cijfer heb je voor je verslag gekregen? Het beste met Rossie hoor! Dat was het dan weer voor van de week. Er waren een heleboel erg ge zellige brieven. Er moeten nog enkele binnenkomen, dat zijn van die „drup pels" die je na elke bui ook krijgt. Allemaal de hartelijke groeten van julUe OOM KO. ziekenhuizen in verband met het infek- tiegevaar. Ook het water in bloemen- vazen wordt gauw slijmerig ten gevolge van de bacteriegroei in dat stilstaande water. Voor gezonde mensen vormen die bacteriën geen gevaar, maar voor zieken die minder weerstand hebben en vooral personen die pas geopereerd zijn, leveren die bacteriën een gevaar op. Daarom mogen ook niet alle bloe men vlak bij een patiënt staan en mag hij/zij ze dan niet zelf verzorgen. Al heel snel worden vazen bloemen 'weg gedaan. Het meest geschikt zijn nog de orchidee en dgl. die zo min mogelijk water nodig hebben. PRINSESSEN Is het waar, dat er in de Spaanse ko ninklijke familie ook een prinses Bea trix en een prinses Maria-Christina zijn? Antwoord: U hebt het oog op de (in 1931) verbannen koning Alfonso XIII die in 1941 overleed en zijn echtgenote Victoria Eugenie van Battenberg, een kleindochter van de Britse koningin Victoria. Zij kregen na hun huwelijk in 1906 twee gezonde dochters en die kre gen de namen Beatrix en Maria-Chris tina. Er werden ook vier zoons geboren, doch de eerste en de vierde erfden een bloederziekte van hun moeder en de tweede bleek doofstom te zijn. De derde zoon, Don Juan, was gezond en huwde in 1935 met Maria-Mercedes van Bour- bon-Sicilië. Zijn zusters Beatrix en Ma ria-Christina trouwden met Italiaanse aristocraten. Uiteindelijk is de zoon van Alfonso's zoon Juan, namelijk Juan Carlos, dus de kleinzoon van de vorige vorst, weer koning van Spanje gewor den. Deze Juan Carlos is gehuwd met prinses Sofia van Griekenland. Hun kinderen zijn Christina en Helena (dochters) en Felipe (een zoon). MINISTER Waar woont de Tuinman die minister van verkeer werd? Antwoord: Minister van verkeer en waterstaat is thans ir. D. S. Tuynman, Willem van Abcoudelaan 13, Drieber gen. In de ledenvergadering van de V.V.D. afdeling Oostflakkee van 6 maart werd de volgende kandidatenlijst voor de ge meenteraad vastgesteld. 1. P. C. H. Noordermeer, Achthuizen 2. O. A. de Goey, Oude Tonge 3. G. v. d. Boogert, Den Bommel 4. Jac. V. Nieuwenhuyzen, O'plaat 5. J. A. de Wit, Achthuizen 6. H. Arensman, Den Bommel 7. P. H. V. d. Ree, Ooltgensplaat 8. Mevr. J. v. d. Doel-Haameete O.-T. 9. A. J. van Reijen, Achthuizen 10. W. Broer, Ooltgensplaat 11. Mevr. J. Wijnhoff-Lokker, O. Tonge De kandidatenlijst voor de a.s, ge meenteraadsverkiezing luidt als volgt: 1. J. Th. M. Jacobs, Battenoord 2. F. Kersbergen, Middelhamis 3. J. P. Kastelein, Sommelsdijk 4. C. Vis J.zn., Sommelsdijk 5. C. Nipius-Roos, Stad aan 't H. 6. C. Stehouwer, Sommelsdijk 7. D. Koert-Hameeteman, M'harnis 8. A. J. van Rumpt, Stad aan 't H. 9. N. R. Jacobs-Stehouwer, S'dijk 10. G. W. Portegies, Middelhamis 11. A. Gestel, Middelhamis 12. G. J. de Jager, Middelhamis 13. J. Minderhoud, Middelhamis 14. M. Visser-de Wagter, Sommelsdijk 15. C. M. V. Loon Dirkx, Stad aan 't H. Uitslagen maandag 13 maart 1978 Afdeling I: J. V. Hoom KI. Vis 1—1 A. Knape A. Verolme 2—0 Afdeling II: A. V. d. Sluys M. v. Lente 2—0 I. Mackloet A. Krijgsman 11 G. V. d. Sluys I. Koese 1—1 M. Noordijk F. Noordijk 1—1 Afdeling III: G. Knöps T. V. Brussel 1—1 H. Schellevis A. v. Gulik 1—1 Afdeling IV: R. Jacobs J. V, d. Kooy 11 A. V. d. Valk A. Jordaan 11 J. Groenendijk H. Erenstein 11 L. V. Erkel J. Kamp 2—0 13 maart 1978 De Zwarte Pion 1 - Oud Beijerland I 3-3 Ie afdeling: C. Littel M. V. d. Waal 0—1 2e afdeling: W. Tieleman A. v. Maurik O1 A. V. Maurik W. Tieleman 1O 3e afdeling: H. R. Smit H. Visser V2-V2 KI. Grootenboer C. v. d. Groef 1O E. Eggermont E. Berghout 1O D. A. Spahr v. d. Hoek J. Noordijk Va—V2 Ladder: J. de Neef A. Grootenboer 1O J. C. Hollander J. Kruik 1-0 t f GEMEENTE DIRKSLAND In verband met Goede Vrijdag wordt het huisvuil als volgt opgehaald: Melissant en Herkingen: op woensdag 22 maart inplaats van op donderdag 23 maart. Dirksland: op donderdag 23 maart in plaats van op vrijdag 24 maart. uuiiuiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyuiiiiHfliiiiuuiiiiiiiiuiiiittiiiii MIDDELHARNIS: De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: Ie prijs: 451; 2e prijs: 1883; overige: 1278 - 152 - 537 - 139 - 693 - 1641 - 1699 - 704 - 123 - 1075 - 1221 - 587 - 1765 - 1448 - 1354 - 2448 - 409 - 1472 - 730 - 1586 - 2476 - 1631 - 2475 - 999 - 299 - 1371. De prijzen zijn af te halen: Molen dijk 4, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 945.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 6