500 ste woning van wbv. „Samenwerking" te Oude Tonge feesteliil[ opgeleverd „wij bemiddelen beter" WiitliUwpand verkopen?; Drimmo Groep CHR. STREEKBLAD OP GEÏREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUro-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ERNSTIGE VERTRAGING IN MILIEUBELEID ALS PROVINCIE TAAK VAN WATERSCHAPPEN OVERNEEMT ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal t OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS t X LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2048 J VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad MiddeUiariiis INGEZONDEN I Grondverkoop door de Rentmeester Ingezonden II Pelaktie Ned. Herv. Basisschool yyHet Kompas" C.N.V. presentatie avond in Middelharnis Tarief onroerend- goed belasting Oostflakkee valt mee 25 ligplaatsen meer in jachthaven Herkingen RPF OP FLAKKEE Lezing over „dialecten en klederdrachten" Ohhh de haven van IVliddelharnis.. IJen land van viieizerds Leenwenstraat 18 Botterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192 -1624/1954. POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Scanmelsdijk Tel, (01870) 262» Na 9 uur (01870) 3392 Giro 167930 BankRabo Mlddelhamis no, 3420.01.108 ABOIONEMENTSPRIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij caatract speciaal tariet De dagelijkse besturen van alle twaalf zuiverende waterschappen in Zuid-Hol land, waaronder het waterschap „Flak- kee" en de „Polder Goeree" wijzen over name van het beheer van de waterkwa liteit door de provincie unaniem en vol strekt van de hand. zy hebben vandaag de minister van Verkeer en Waterstaat in een telegram meegedeeld, dat zij vrezen dat het zig- zag-beleid van gedeputeerde staten de zorg voor de kwaliteit van het opper vlaktewater in Zuid-Holland zeer ern stig zal schaden en ten koste zal gaan van het milieu. Bovendien dreigt de Ne derlandse overheid door dit provinciaal ingrijpen internationaal zijn geloof waardigheid te verliezen bij het overleg over het schoner maken van de Rijn. Wanneer provinciale staten in hun vergadering van 16 maart zouden be slissen de zuiveringstaak van de wa terschappen naar de provincie over te hevelen, zal dit tot gevolg hebben, dat de voortgang van de ontwikkeling en de bouw van zuiveringsinstallaties en de invoering van zuiveringsbelasting in tal van gemeenten zal worden verbro ken, waardoor achterstand van jaren zal ontstaan. Met name de regio Rotter dam, die één van de grootste vervuilers is van (de benedenloop van) de Rijn, zal hierdoor worden getroffen, terwijl Ne derland zich tegenover de andere Rijn- oeverstaten heeft verplicht in 1985 geen ongezuiverd afvalwater meer op de Rijn te zullen lozen. Opgedragen Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft in 1975 de zuiveringstaak aan twaalf waterschappen opgedragen. Het maakte hierbij het voorbehoud na drie jaar te zullen bekijken of de wa terschappen deze taak naar behoren zouden uitvoeren. De waterschappen zijn er ook volgens rijksdiensten als Rijkswaterstaat, Inspectie van de volks gezondheid. Rijksinstituut voor de zui vering van afvalwater in korte tijd in geslaagd doelmatige plannen ter be strijding van de watervervuiling op te stellen en in ontwikkeling te brengen. Dit in tegenstelling tot die gemeenten, dier er vaak na jaren durende discus sies niet in konden slagen zuiverings- plannen ten uitvoer te leggen. Nu de waterschappen snel en goed op dreef zijn gekomen, kondigt de meer derheid van gedeputeerde staten aan de zuiveringstaak naar de provincie te willen overhevelen. De dagelijkse be sturen van de twaalf zuiverende water schappen vinden dat dit meerderheids- voorstel volslagen onvoldoende is on derbouwd. Het provinciaal bestuur, dat is belast met het toezicht op de water schappen, heeft nimmer tevoren aange geven, dat de waterschappen hun zui veringstaak onvoldoende zouden heb ben behartigd; laat staan dat overna me hiervan door de provincie nuttig of noodzakelijk zou zijn. De voorgestelde overname mist elke praktische grond en is uitsluitend ge baseerd op het politieke motief, dat ten aanzien van de zorg voor de water kwaliteit, het beleid en de uitvoering in handen zou dienen te zijn van een algemene democratie (in dit geval de provincie). Beleid en uitvoering De waterschappen onderschrijven, dat de richting en de hoofdpunten van het beleid over de sanering van het milieu door de algemene democratie wordt be paald, zoals nu reeds feitelijk het geval is. Provinciale staten hebben namelijk al een beleidsplan (het zogenaamde sa neringsplan) voor de waterkwaliteit vastgesteld. De waterschappen hebben op grond daarvan uitvoeringsplannen (zogenaamde bestrijdingsplannen) ge maakt, die door gedeputeerde staten aan het saneringsplan worden getoetst. Binnen dit beleid kan de uitvoering van de kwaliteitstaak bij de water schappen als funktionele democratieën blijven, die inmiddels hebben bewezen slagvaardig te zijn. De twaalf zuiverende waterschappen erkennen overigens dat een bepaalde herindeling van taken op het gebied van het waterkwaliteitsbeheer waar op de minister van Verkeer en Water staat in 1974 ook heeft gewezen nut tig is. Zij willen meewerken aan de in stelling van een zuiveringsschap, dat de zorg voor de waterkwaliteit in het gebied ten zmden van de Nieuwe Wa terweg/Nieuwe Maas en ten oosten van de Hollandse IJssel voor zijn rekening kan nemen. Om de noodzakelijke samenhang van beheer van de waterkwaliteit en de waterkwantiteit (de waterbeheersing; vanouds een waterschapstaak) zoveel mogelijk tot haar recht te laten ko men, dienen de waterschappen in vol doende mate vertegenwoordigd te zijn in dat zuiveringsschap. Het bestuur hiervan kan verder bestaan uit recht streeks gekozen particuliere heffings-, pliohtigen, vertegenwoordigers van in- liggende gemeenten. Landbouwschap en Kam.ers van Koophandel. In het gebied ten noorden van de ri vieren kan volgens de waterschappen de structuur van het Hoogheemraad schap van Rijnland, evenals die van Schieland en Delfland ongewijzigd blij ven. Bij de laatste twee hoogheemraad schappen zal wel een onderzoek worden ingesteld naar de eventuele wenselijk heid tot totale samensmelting. De aangepaste opzet, zoals de twaalf zuiverende waterschappen die onder schrijven, wordt door een minderheid van G.S. verdedigde Maandag 6 maart j.l. hield de wbv Samenwerking te Oude Tonge een re ceptie ter gelegenheid van het gereed komen van de 500ste woning in haar opdracht gebouwd. In zqn openingswoord heette de voor zitter, dhr. van Renswoude, de aanwe- gen van harte welkom: het college van B. en W. met de dames, aannemer Van Daale, vertegenwoordigers van het ge meentehuis, de heer Pieterse van de nwr., oud-bestuursleden en bestuursle den en medewerkers van de bouwver eniging. Hij konstateerde, dat na de Tweede Wereldoorlog er een klein groepje men sen het initiatief hebben genomen tot de oprichting van een woningbouw vereniging, toen een uiterst moeizame zaak. Ook het bouwtempo en de aan tallen gereed gekomen woningen gaf geen reden tot groot optimisme. Toch was het, aldus voorz. het doorzettings vermogen van deze pioniers, dat het mogelijk gemaakt heeft dat nu deze mijlpaal bereikt is. Daarna voerde burg. v. d. Harst het woord. Hij was ver in het verleden teruggegaan en had in oude kronieken gevonden, dat er reeds rond 1650 in Oude Tonge gebouwd werd en wel met een frekwentie van een enkel huis per jaar. En zo was het gebleven tot in deze eeuw, zij het dan, dat de water snood het draaipunt is geworden. Na februari 1953 moest er erg veel opgeknapt worden en kwam er steeds meer behoefte aan goedkope, maar vooral ook goede en gerieflijke huizen. De bouwver. heeft in deze haar taak meer dan naar behoren vervuld, aldus burg. V. d. Harst. Als afsluiting van zijn eerste optreden deze avond bood de burg. mej. Van Eysden als huurster van deze 500ste woning de sleutels aan, verpakt in een boeketje. Hij wenste haar vele plezie rige en vooral ook gezonde jaren in de ze woning. Hierna nam voorz. Van Renswoude het woord en ook hij richtte zich tot mej. Van Eysden. De woorden van de burgemeester onderstrepend bood hij namens het bestuur van de wbv. mej. Van Eysden een bloemstuk aan, waar in ook zij het symbolisch een sleu tel was verwerkt. Na dit gedeelte kwam dhr. Van Da len, de aannemer/bouwer van deze woningen, voor het bestuur met een ontzettend leuke attentie: hij bood een tegoedbon aan voor een luchtfoto van het woningbezit, waarbinnen dan de ze 500ste woning ligt. Namens het be stuur bedankte de voorzitter de gever hartelijk. Legpenning Na de pauze voerde burg. v. d. Harst wederom het woord en wel ter gelegen heid van het jubileum van dhr. Jaap v. Peperstraten, tot voor kort bestuurslid van de wbv. en nu wegens het berei ken van de „pensioengerechtigde" leef tijd" oud-bestuurslid. Het was spr. een groot voorrecht hem namens het ge meentebestuur voor zijn vele verdien sten te mogen overhandigen de zilveren legpenning van de gemeente Oostflak- kee. Hij memoreerde de verdiensten van de jubilaris en stelde vast, dat niet Geachte Redactie, Naar aanleiding van het raadsver- slag van de gemeente Middelhamis, in uw blad van vrijdag 3 dezer, zou ik graag het volgende als ingezonden stuk geplaatst zien. Het is niet mijn gewoonte om over za ken die bij mij in behandeling zijn te genover derden commentaar te geven. Maar nu lijkt dit mij nodig om het goed gerucht mijns naasten te bevorde ren. Het artikel geeft de indruk alsof ik de m.an zou zijn, die op het spoor van een interessante fraude is gekomen. Ik stel er prijs op, te verklaren dat ik in deze zaak niets heb bemerkt dat op bedrog wijst. De heer van den Berg heeft na mens Grijsoord aan de gemeente aan geboden: de eigendommen van Grijs oord, binnen de bebouwde kom, waar de gemeente prijs op stelde. De percelen die nu blijken te ontbre ken, waren toen al aan diverse personen verkocht; de gemeente ging uit van de aldaar laatst bekende kadastrale gege vens, terwijl sindsdien (na het ver krijgen van die kadastrale gegevens) de diverse overdrachten hadden plaats ge had. Er is in dit geval voorzover mij be kend dus geen sprake van corruptie of iets dergelijks, maar hoogstens van een misverstand. Kort vóór de verkiezingen was het in elk geval een smakelijk ver haalNot. Korbijn -. Oude Tonge. „Tel even weinig 's werelds eer en smaad": Wat van Jan Rap niet komt, komt van zijn maat. D. V. d. Berg, Rentmeester Bruinisse. Maandag 13, dinsdag 14 en woensdag 15 maart organiseert de school een gar- nalenpelactie ten bate van het interi eur van de school, welke kosten niet gesubsidieerd worden. Komt u ons helpen pellen van half 7 tot half 10 in de „Kroosthoek"? De pelactie krijgt een vervolg op 20, 21 en 22 maart a.s. De Oudercommissie. Dinsdag 14 maart a.s, organiseert het CNV in Middelhamis een CNV-pre- sentatieavond in gebouw De Jeugdha- ve aan het Kerkepad. J. Lanser, voorzitter van het CNV, zal daar spreken over: „Waarom een chris telijke vakbeweging?" en „de christe lijke vakbeweging in relatie tot Zuid- Af rika". De avond begint om half acht. alleen de gemeente zich waarderend heeft uitgelaten. Ook H.M. de Koningin heeft enkele jaren geleden reeds in de vorm van een onderscheiding haar waardering voor de vele aktiviteiten van Van Peperstraten geuit. Bovendien wist de burgemeester, dat Van Peper straten ook tot ere-lid van wbv be noemd was, als logisch gevolg van zijn vele verdiensten. Na het overhandigen van de legpen ning volgde het overhEindigen van de oorkonde behorende bij het erelidmaat schap. Ook mevrouw Van Peperstraten werd met bloemen bedacht, want zoals voorz. Van Renswoude zei: Jaap had nooit zoveel werk kunnen doen en had nooit zoveel van huis kunnen zijn zon der de onmisbare steun van zijn vrouw. Daarna voerde de heer Gebraad, één van de mensen van het eerste uur, het woord. Hij vergeleek de woningen van vroeger met deze laatste en hij stelde vast, dat dit prima woningen waren met veel gerief. Hij complimenteerde het bestuur en sprak de wens uit, dat deze lijn van produktiviteit nog lang mag worden doorgetrokken. Hierna sprak de heer Both, zelf oud- voorzitter, enige woorden. Zonder ie mand tekort te willen doen zette hij de heren Dijkgraaf en Van Peperstra ten nogmaals in het zonnetje. Ook hij was onder de indruk van de hoeveelheid werk, door deze nu oud-bestuursleden verzet. Aan het einde van het officiële ge deelte sprak Jaap van Peperstraten ook namens zijn vrouw nog een dank woord. Tot slot eindigde hij met de wens, dat de naam van de vereniging Samenwerking altijd de leidraad voor het bestuur moge blijven. Om 9 uur besloot voorz. Van Rens woude het officiële gedeelte en nodigde de aanwezigen uit nog gezelUg een poosje te blijven, waarop de aanwezi gen graag ingingen. A.S. DINSDAG RAADSVERGADERING Het tarief van de onroerend goed be lasting in Oostflakee zal aanzienlijk la ger kunnen zijn dan de raad zich in okt. 1976 had voorgesteld. Toen werd vast gesteld dat van elke drieduizend gul den aan economische waarde van de gebruiker 6,82 en van de eigenaren 8,53 zou worden geheven. Nu de ta rieven definitief dienen te worden vast gesteld komen die aanzienlijk gimstiger te liggen. „Want", zeggen B. en W., „de onroe rend goed belasting behoeft niet méér op te brengen dan de belastingen die door de invoering van de onroerend goed belastingen komen te vervallen. De belastingen die gaan vervallen zijn: de straatbelasting, grondbelasting, per sonele belasting, perceptiekosten, sa men goed voor een opbrengst van 1.013.000,—. Een berekening leert dat de eerder voorlopige vastgestelde tarieven van 6.82 v.d. gebruiker en 8,53 voor de eigenaren kunnen worden geredu ceerd tot resp. 4,62 en 5,78 volgens de in de Wet aangenomen verdeelsleutel. B. en W. herinneren de raad aan een eerder gedane uitspraak dat de eige naren evenredig zwaarder moet worden belast dan de eigenaar, waarom, ze voorstellen de tarieven vast te stellen op resp. 3,95 van de gebruiker en 6,45 per 3000,voor de eigenaar. In de j.l. vrydagavond gehouden le denvergadering van de Watersportver. „Herkingen" hebben de leden er kennis van genomen dat er dit jaar nog geen begin kan worden gemaakt met de ver- enigingshaven van 500 ligplaatsen, zoals die de Ver. voor ogen staat. Het ontwerp bestemmingsplan zal eind april aan de gemeenteraad worden aangeboden. Duidelijk werd ter verga dering onderstreept dat de nieuwe ha ven een „Verenigingshaven" zal zijn en blijven, waarom er tegen gewaakt zal worden veel belangstelling tonende pro jectontwikkelaars erbij te betrekken. De haven zal er zijn om ook door de ge wone man te kunnen worden gebruikt, dat is althans de intentie waarmee het bestuur van de Ver. naar realisering streeft. Besloten werd dat er een investering van 60.000,gepleegd zal worden voor de aanleg van 25 nieuwe ligplaat sen. Ook zal er aan de haven een toilet- voorziening worden aangebracht. De vaargeul zal beschermd worden tegen het inspoelen van zee gras. Het bestuur werd gemachtigd een geldlening van 40.000,aan te gaan. Vorig jaar werd 30.000,besteed aan het onderhoud van de vaargeul en de verlenging van de buitensteiger. Sinds de oprichting van de Ver. In 1973 werd door de leden al 100.000,opgebracht voor het uit diepen van de vaargeul, ook werden er steigers van gebouwd. Door het vertrek naar Nieuw Zee land van voorz. C. Sieling moest een nieuwe voorzitter worden gekozen. Die werd gevonden in de heer L. J. v. d. Velde. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren G. E. H.' ter Braak en dhr. W. van Kempen (Oude Tonge). Afscheid werd genomen (we gens verhuizing) van dhr. en mevr. Schellevis die een grote inbreng hebben gehad in het organiseren van evenemen ten. Hun taak zal worden overgenomen door de heren H. J. en K. Witvliet. In het kader van de provinciale ver kiezingen wordt er een kennismakings avond gehouden door de Reformatori sche Politieke Frederatie. Deze avond, waarop iedereen welkom is, wordt gehouden D.V. woensdag 15 maart a.s. in het Trefpunt, Oranjelaan 14, Stad aan 't Haringvliet. Aanvang 20.00 uur. Spreker zal zijn de heer C. Smits uit Zoetermeer. Op de avond zal gelegenheid zijn voor diskussie. Inlichtingen over de RPF zijn te ver krijgen bij: Hans du Mortier, Steenen- straait 73, Oud-Beijerland, tel. 01860- 5399. VOOR PLATTELANDSVROUWEN GOEREE - OUDDORP A.s. dinsdag 14 maart zal voor de da mes van de afd. Goedereed-Ouddorp van de Nederl. Bond van Plattelands vrouwen een lezing met dia's worden gehouden over „dialecten en kleder drachten". Dat gebeurt in hotel „Duin zicht", 's avonds om 8 uur door dhr. P. W. de Zeeuw uit Dordrecht. Dhr. de Zeeuw zal zich in zijn lezing vnl. rich ten op Flakkee en de Hoekse Waard. BRUINISSE Kerkdienst. Donderdagavond 16 mrt. des avonds 19.30 uur hoopt voor de Oud Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Philipsland. (Bid stond voor het gewas). In het Hiswa-nummer van „de Waterkampioen" troffen we een ingezon den schrijven van een watersporter die zijn kijk geeft op de omstandig heden in de jachthaven van Middelharnis. U treft het onderstaand aan, tot lering en misschien ook tot wat vermaak, al zou de schrijver U dat laatste misschien wel kwalijk nemen: Wie onze stranden, die eens wit waren, vergelijkt met die in andere lan den, inclusief een in vele Nederlandsche ogen achterlijk land als Brazilië, komt tot de conclusie dat wij beter zijn in leuteren en met borden lopen over milieuhygiëne dan de handen uit de mouwen te steken of een orga nisatie te scheppen die ons land schoon en leefbaar houdt. Wie het voorrecht heeft gehad de charmante haven van het bekoorlijke Middelharnis aan te lopen moet tot de conclusie komen dat onze stranden helder wit en schoon zijn en dat de open-riool-toestand als jachthaven, zoals in Middelhamis, alléén in een land van viezerds kan voorkomen zonder dat er iets voor gedaan wordt. Ik klaag sinds jaren bij de Watersportvereniging „Flacquee" en hoorde nu van de voorzitter dat zijn vereniging sinds 1962 ageert tegen de bestaande toestand die voor de afsluiting van het Haringvliet reeds schandelijk slecht was, maar die door het wegvallen van eb en vloed volslagen on houdbaar is geworden. De jachthaven is tot een beerput geworden, waar in menselijke uitwerpselen ronddrijven, die nooit geruimd worden. In warme zomermaanden is de stank en de toestand van het „water" rond uit walgelijk. Ik lag er eens op zo'n mooie avond tussen een Zweed en een Engelsman. Ik bood ze een borrel aan en de goede raad mijn voorbeeld te volgen en buiten voor anker te gaan. De Provincie heeft op verzoek van „Flacquee" pompen nabij de sluis ge plaatst om althans iets van de bovenlaag te kunnen verversen. Het effect is helaas minimaal. De Minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne werd telegrafisch verzocht iets aan de Calcutta-achtige situatie in ons schone land te doen, doch „Flacquee" kreeg niet eens antwoord. „Flacquee" bezocht en schreef de inspecteur van Volksgezondheid. Deze antwoordde dat de behandeUng van de klachten enige tijd zou vergen, waarna niets meer vernomen werd. De Minister van Ontwikkelingshulp, die de aanleg van een zuiveringsin stallatie in Cuba financiert, werd om een bijdrage voor een dergelijke installatie in Middelhamis gevraagd. Hij verklaarde zich daartoe echter onbevoegd omdat Middelhamis niet tot de 3e wereld zou behoren. Het gemeentebestuur, dat reeds 15 jaar klachten van Watersportvereni ging „Flacquee" ontvangt, is het eens met de klagers maar verwijst naar het Waterschap. Het Waterschap geeft toe verantwoordelijk te zijn voor de zuivering, maar de gemeente moet eerst een riool aanleggen tot de zuiveringsin stallatie. Het behoeft geen betoog dat beiden niet bestaan, en men rustig doorgaan elkaar de schuld te geven en dat er niets gebeurt. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland bracht op 1 augustus j.l. een werkbezoek aan Middelhamis. Bij die gelegenheid werd de heer Vrolijk in een uitgebreid schrijven door „Flacquee" op de hoogte gesteld van de stand van zaken en werd zijn hulp en bemiddeling ingeroepen. Resultaat tot nu toe nihil. Mocht u a.s. zomer in Middelharnis komen dan zal de grappenmaker die daar rondloopt nog wel steeds kunnen vertellen dat je goed moet kijken naar die dingen die daar ronddrijven, want met de lintjes erom zijn van de burgemeester! Zou de ANWB en het KNWV „Flacquee" enige hulp kunnen bieden? P. H. R. Borgerhoff-Mulder, Wassenaar. Naschrift De situatie in de haven van Middelhamis is inderdaad zoals de brief schrijver vermeldt: bijzonder smerig! Het is evenwel niet de bedoeling dat deze situatie in lengte van jaren gehandhaafd blijft. De polder Flak kee, verantwoordelijk voor de waterkwaliteit in dit gebied is, voornemens in 1979 een rioolwaterzuiveringsinstallatie te bouwen vlakbij Middelhar nis. Het afvalwater uit dit stadje zal vanaf dat moment niet meer geloosd worden in de haven, maar gezuiverd worden in de nieuwe installatie. Daarmee komt een einde aan de op dit moment nog bijzondere onhygië nische toestand in het haventje van „het bekoorlijke Middelhamis". De ANWB zal er bij de polder Flakkee nog eens op aandringen dat er geen achterstanden ontstaan in de uitvoering van de huidige plannen. ANWB, Afdeling Milieu. Men kan zich de haven idylischer voorstellen, zó bijvoorbeeld 00

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1