„Wij bemiddelen beter' I I I I I J hiuSireditse jfiisiJBELDlSÜR STELLEXDAS Waarom Wilt U Uw pand verkopen? .yr5 Drimmo Groep SNEEUWKLOKJES VS"/ 50e jaargang No. 4671 CHR. STREEIKBLAD OP GEÏREFOKMEEÏRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond AMNESTY CONTIRA ZUID-AfRIKA (il) Hoge geldboetes m 39-voud VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KOHTEWEG Zandpad MiddeUiarnis Leenwenstraat 18 Rotterdam-C Telefoon: 010-330288. FLAKKEE: 01875-513. ZEELAND: 01102 - 2610 b.g.g. 01192-1624/1954. IELE VIGNETTEN-EXPOSITIE IN AMRO BANK TE BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 voor alle xdtetheid! 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Verspuy en Zonen Arie dankt U POSTBOX 8 MrDDELHAENIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somtmelsdijk Td, (01870) 26 29 Na 3 uur (01870) 33 92 Giro 167930 EaiikRabo Middelhamls no. 3420.01.108 ABOlsTNEMENTSPEIJS 8,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De afstand die voor- en tegenstanders van het huidige regiem in Zuid-Afrika scheidt is groter dan de 10.000 Itm die er liggen tussen Europa en het uiterste zui den van Afrika. Zij is bijna onoverbrug baar. Zij is zo groot geworden, dat het er op gaat lijken, dat elke discussie zin loos dreigt te worden. Dat kan niet al leen een kwestie van mentaliteit meer zijn, kennelijk ontbreekt bij de tegen standers van Zuid-Afrika ook de wil om tot een afgewogen en verantwoorde me ningsvorming over Zuid-Afrika te ko men. Op een andere wijze kunnen wij de reactie van één onzer lezers niet verkla ren op ons artikel d.d. 18 februari onder de titel; Amnesty contra Zuid-Afrika. Desondanks nemen wij toch de hand schoen op. Verkeerde conclusies en het daaruit volgende gedrag moeten bestre den worden. Het wordt hoog tijd dat wij onze bril eens goed schoon maken en de feiten waarnemen zoals zij zijn. Het is uiterst gemakkelijk om zoals de schrijver doet cijfers te produceren, die het verschrik kelijke karakter van het apartheidsbe- leid moeten aantonen. Dat is helemaal geen probleem. Maar wie die moment opname maakt van een land, waar de samenleving van in een stroomversnel ling geraakt, kan niet pretenderen op volledigheid. Integendeel, hij doet maar half werk, en komt tot halve waarhe den. Wij hebben een beeld geschetst zoals de tegenstanders van Vorster in ons land de blanken zien. Wij schreven dat in hun visie elke blanke niets anders doet, dan met de knuppel achter' de zwarten aan jagen en ze neer te knup- pen. Een irreëel beeld? Wij zijn daar nog steeds niet van overtuigd. Wij be hoeven maar te verwijzen naar de pu bliciteit die gevoerd is rond de „Out- span-actie - pers geen Afrikaan uit", of iedereen zal weten wat we bedoelen. Knechting en onderdrukking is het eni ge dat Vorster c.s. voor ogen staat. Dat beeld roepen wij niet op, maar dat doen de tegenstanders van Vorster zelf! Wy hebben slechts aanhakend aan dat beeld, willen betogen, dat ongelijkheid voor de wet, zoals Amnesty Internatio nal dat stelt, toch kennelijk andere ge volgenheeft, dan wij veronderstellen. Daarom herhalen wij het nog eens, on danks de ongelijkheid stijgt het wel vaartspeil, in geen afrikaans land zo snel als onder de zwarte bevolking in Zuid-Afrika. Ondanks of juist dankzij de geproduceerde cijfers 87 procent land bestemd voor 20 procent blanken en slechts dertien procent voor de zwar ten. Wie beide niet te loochenen feiten, het stijgende welvaartspeil en de land- verdellng tegenover elkaar stelt, moet wel tot de conclusie komen dat er dan toch wel iets niet klopt. Dat is juist. Want die landverdelingscijfers zijn door de uitgestrektheid van Zuid-Afrika niet zo te hanteren, als men dat graag wil doen. Die moet op z'n minst wel een oog werpen en in zijn beoordeling de grote natuurkundige en grondtechnische verschillen meenemen, die daar bestaan. Wij willen slechts één ding noemen. Vijfenzestig procent van de 1,2 miljoen vierkante kilometer dat Zuid-Afrika heet, heeft minder dan 500 mm neerslag per jaar. Het absolute minimum om er iets, hetzij landbouw, hetzij veeteelt mee te kunnen doen. Een andere kwestie is om met de ter men van de tegenstanders van Zuid- Afrika te spreken, de „rechteloze" gast arbeider. Ook al weer zo'n misbruik van onder ons bekende termen. Immers de situatie in Zuid-Afrika is weer ge heel anders dan wij geneigd zijn te zien, wanneer wij de term „rechteloze gast arbeider" horen. Wie zijn „rechteloos". Toch immers slechts diegenen, die aan gelokt door de hoge lonen uit het don ker illegaal toegestroomd zijn naar de industriële centra rond Johannesburg en de Witwatersrand? En zelfs in die „rechteloze" toestand is het kennelijk nog wel uit te houden. Beter dan in vele ja de meeste onafhankelijke Afrikaanse landen. Dat tonen ook weer de cijfers aan. Goereese vissers zeiden „tot ziens Rechtbank Niet uit piraterij, maar om den brode, hebben de Goereese kottervissers in 1976 collectief gezondigd tegen de opgelegde vangstbeperking en uit de Noordzee 439.000 kilo tong méér weggevist dan hen was toegestaan. Dinsdagmiddag troffen ze elkaar in het Gerechtsgebouw aan de Rotterdamse Noordsingel en daar waren ze héél ongaarne. „Daar staje dan a's een zootje boeven", zo luchtten ze in de wandelgangen hun gemoed. Als boe ven werden ze overigens niet behandeld; de toon waarop het Openbaar Ministerie en öe President hen benaderde was ronduit mild, maar desondanks bleef het feit dat- het recht zijn loop moest hebben Van de ruim dertig overtreders wa ren er 8 in persoon verschenen. Zij en verreweg de meeste overigen werden verdedigd door Mr. Nouwen; slechts één was er die zijn eigen boontjes wel zou doppen, zij het dan ook dat hij dat deed over de ruggen van zijn collega vissers, naar wie hij bijna méér dan het Openbaar Ministerie dat had gedaan de beschuldigende vinger uitstak. Maar er was óók steun voor de vissers, in de verklaring van dhr. J. A. Biemond, SÏSï:5SÏSvSÏSs>SÏSsS>Sn3ïSoS<>&sö^ Een van de eerste organisaties in de wereld, die zich inzette voor het aan de kaak stellen van de misdaden van het Nationaal-Socialisme is een Amerikaan se organisatie „Freedom House". Zij was ook de eerste organisatie in Amerika die een campagne ontketende om de zwar ten in de Verenigde Staten gelijke po litieke rechten te geven. Hun verleden bewijst dat wat zij zeggen geloofwaar dig moet zijn. Freedom House publiceert elk jaar een lijst waarop zij 159 landen in de we reld rangschikt naar de situatie van de mensenrechten. In drieënnegentig lan den is de situatie slechter dan in Zuid- Afrika; Slechts twee landen in Afri ka, Botswana en Gambia, gedragen zich in Afrika beter dan Zuid-Afrika. Egyp te en Lesotho staan op de zelfde plaats als Zuid-Afrika en verder staan alle overige Afrikaanse staten onder Zuid- Afrika. Zij schenden de mensenrechten meer dan Zuid-Afrika dat doet. Willen wij met dit alles bestaande misstanden goed praten, zoals ons wordt aangewreven? In genen dele, we willen slechts aantonen, dat de situatie in Zuid-Afrika voor de zwarten toch an ders ligt, dan de kreet: „blank en zwart voor de wet ongelijk" ons wil doen ge loven. Daarom moeten wij bij onze conclusie blijven, dat de leefomstandigheden van de zwarten in Zuid-Afrika heel wat gunstiger zijn dan in overig Afrika. En dan mogen onze tegenstanders daar best aan toevoegen, ondanks het apartheids- beleid. voorz. van het bestuur van de Rabo bank en uit dien hoofde nauw bij het visserij gebeuren betrokken. Van hem de kardinale vraag of het verantwoord is de vloot met hoge boetes te gaan belas ten, slechts enkele jaren nadat de vis sers met Overheidssteun kapitale inves teringen deden. Desgevraagd geloofde dhr. Biemond niet dat de Banken de snelle negatieve ontwikkeling al jaren tevoren hebben kunnen voorzien. Jaren geleden al wa ren er bestellingen gedaan voor schepen die pas geruime tijd nadien geleverd zouden worden. Ze kwamen in de vaart temidden van een oliecrisis en quote- ringsmaatregelen. „Mentaal en psy chisch gaan de vissers eronder gebukt!" verzekerde dhr. Biemond, daarbij ook doelend op de wrede verwijten die door de Procureur Generaal van het Ge rechtshof te Den Haag naar de vissers hoofden was geslingerd. „Jullie zijn slechte huisvadershad hij hen verweten en dat kwam hard aan. „Ik wil borg staan voor m'n gezin en voor m'n 5 kinderen zal ik desnoods vechten!" zei de Ouddorpse Piet Bezuij- en nu. „We kornen allemaal voor ons eten", zei hij tot de Officier, U en ik, maar laat ik me maar niet kwaad ma ken want U kunt het toch ook niet hel penDe Off. mr. Schoonaard en de Econ. Politierechter mr. Horstink heb ben dat de teleurgestelde vissers bij herhaling duidelijk gemaakt. Zij had den slechts Recht te spreken en krach tens een uitspraak van de Hoge Raad wordt er bij overtreding van de quote ring ook tegen de Nederlandse wet ge zondigd. „Het is niet aan Justitie om de moeilijkheden die de vangstbeperking geeft op te lossen, daarvoor zult U bij de Minister moeten zijn", werd de vissers dan ook voorgehouden. „Precieszei Mr. Nouwen, een rechtzaak als deze vermag het probleem dan ook niet op te lossen, maar het leidt de vissers wel tot vertwijfeling en tot faillissementen, dat is het onmachtige van dit gebeuren!" Zoals dhr. Biemond ook had gedaan onderstreepte mr. Nou wen het gebrek aan compenserende so ciale maatregelen voor de vissers wan neer ze zich wel aan de quotering zou den houden. Overigens geloven de meesten nauwe lijks in de noodzakelijkheid van de quo tering, „want" zei een van hen: „de zee barst van de vis en het echolood ziet zwart van de haring". Ook wees hij er op dat meerdere schepen nu al hun kwantum voor het hele jaar hebben op gevist. De consequentie ervan zou zijn het schip voor de wal te leggen maar wie zal dat betalen Wrang vonden de vissers het ook te moeten constateren dat de Russen, maar ook dichterbij de Belgen en de Engelsen naar hartelust door blijven vissen en dat zelfs hier gesaneerde kotters onder En gelse vlag op de tong-visserij gaan. VIS OP HET DROGE. „Een vis op het droge, naar adem happend", zo zei dhr. Redert zich te voe len toen hij voor het hekje zijn zegje deed. „Ik heb 45 jaar gevist en vroeger was het een eer als je de meeste vis ge vangen had, nu is het zaak om zo wei nig mogelijk te vangen", vergeleek hij; „we worden op zee nagezeten door de Hollandse- en de Engelse Marine en als we aan de wal komen staat de Inspectie op ons te wachten, je wordt er stapel gek van! Uit dat alles constateerde dhr. Redert dat wel de vis-, maar niet de visser wordt beschermd. „Als je straks nog een tongetje wilt eten is dat een geïm porteerd visje, gevangen met wat eens ónze schepen waren", stelde dhr. Redert wrang vast. „Onze Minister zit in Brus sel maar ja te knikken, maar voor de Engelsen is het een beste vent". Toon Redert van de GO 26: „Als je op een eerlijke manier je brood verdient dan ben je toch niet schuldig...?" Daan v. d. Klooster schroomde op zijn beurt niet de Overheid even schuldig te noemen als de visser, omdat de Over heid al in '68 en nog eens in '72 gehoor had moeten geven aan de roep uit de visserij de PK's te beperken. ERG INGEWIKKELD. „Ik heb uw verhalen al talloze malen gehoord en ik zal niet zeggen dat ze niet waar zijn", gaf de Off. te kennen. „Ik zeg niet „waar" of „niet waar", dat is iets heel anders dan dat ik de vissers ongelijk geef", voegde hij eraan toe, het mede met de vissers betreurend dat de rechtsvervolging het probleem moet la ten liggen. Anderzijds wilde mr. Schoo naard de problemen ook weer niet over drijven, „want" zei hij, „er zijn zeker «;:■.■■iS■:^^^ï^^'^^^^^;'^"■ —.■■■■^■.^ï"-v^^">r^^t:V:-^K^ Kleine tere lenteklokjes die hun witte waaierrokjes met de hoofdjes diep genegen sierlijk in de wind bewegen, noden ons om feest te vieren nu ze tuinen gaan versieren. Feest van zon en licht en leven doet de witte klokjes beven nu ze in hun bloemetalen ons de wonderen verhalen van Hem, die hen schiep, daarboven, Dank Hem, eer Hem, wil Hem loven! LANERTA. bedrijven die het zullen overleven. Er zullen er weliswaar moeten verdwijnen, maar dat belang moet ondergeschikt geacht worden aan het belang van het instand houden van de visstand. Er moet een punt worden bereikt waarop de overbevissing koste wat het kost zal worden gestopt". Mr. Schoonaard benadrukte dat de vissers geen moed moeten putten uit de matigheid van de op te leggen boetes omdat die nog het karakter van een waarschuwing hebben. Voor 1977 volgt ook een strafvervolging en in 1978 zal het helemaal uit moeten zijn omdat dan geen pardon meer zal worden gekend. Ernstig waarschuwde hij de Goereese vissers met het volgende: „In 1976 werd er in Stellendam nog niet gerotzooid. Helaas is dat voorby, zo heb ik het sterke vermoeden, en meer dan dat". In de strafbepaling werd de schol vangst buiten beschouwing gelaten. De strafmaat werd bepaald door de teveel gevangen hoeveelheid, waarbij de situa tie van het bedrijf buiten beschouwing werd gehouden. Op een bord had mr. Schoonaard neergekrijt waar zijn eis op neerkwam, volgens het tarief dat het Gerechtshof al eerder had gehanteerd. Van de opgelegde boetes werd in vrij wel alle gevallen de helft voorwaarde lijk opgelegd. Een geldboete van 5.000,werd ge- eist en uitgesproken tegen de eigenaren van de volgende schepen: Zij hadden meer dan 15 ton tong teveel ge vangen: GO 11; GO 28; OD 1; GO 19; GO 22; GO 8; GO 30; GO 23; OD 12; GO 14; GO 15; GO 26. De SL 11 en de GO 7 kregen elk 4.000,— omdat ze het limiet maar net hadden overschreden. Een geldboete van 4000,werd uit gesproken tegen de SL 12; GO 9; GO 20; OD 6; GO 5 en OD 19. Zij hadden van 10 tot 15 ton teveel gevangen. Met een geldboete van 3000,wer den belast, de GO 34; GO 36; OD 18; GO 21; OD 4; GO 43; SL 1. De OD 7 kreeg 2.000,waarvan 1500,voor waardelijk. Een geldboete van 500,werd uit gesproken tegen de OD 5 en de GO 18. De OD 8 werd gevonnist tot 1000, Er viel één vrijspraak, t.w. voor de schipper van de GO 33, Hans de Waal uit Melissant. Hij had met zijn kottertje de kleinste van de vloot, zo'n 1300 kg tong teveel gevangen in een tijd dat de garnalen werden doorgedraaid. Het werd niet duidelijk of dhr. de Waal nou de tong in de Noordzee (en dat zou ver boden zijn!) dan wel in het Goereese Gat gevangen had, waarom de Politie rechter vrijspraak vorderde. IETS WANHOPIGS. In zijn graag beluisterde! plei dooi liet Mr. Nouwen niet na de Off. v. Justitie een compliment te geven voor de zorgvuldigheid die hij in de bepa ling van de strafmaat had betracht en het deed mr. Nouwen ook goed te heb ben beluisterd dat de Off. in de straf vervolging weinig enthousiast was ge weest kennelijk zo dacht mr. Nouwen omdat hij de innerlijke waarde van de Wet niet vermag te beoordelen. Vervolg op pag. 2, 1ste kolom. Dat het vertrouwde AMRO vignet zich ook leent voor leuke toepassingen buiten de banksfeer, wordt bewezen door de bekende cartoonist Arend van Dam. Hij is namelijk met het vignet aan het stoeien gegaan en heeft het in allerlei grappige toepassingen in beeld gebracht als onderdeel van cartoons. Het vignet neemt steeds de plaats in van een nor maal herkenbaar voorwerp (een val helm, een vork, een hobbelpaard, enz.). Het resultaat van Arend van Dam's creatieve arbeid circa 20 cartoons in groot schilderijformaat hangt van 8 tot 29 maart tentoongesteld in de AM RO bank, Oostdijk 1 te Middelhamis. Arend van Dam is sinds 1967 beroeps cartoonist. Zijn werk komt men regel matig tegen in diverse dag- en week bladen. In de Nieuwe Revu heeft hij een eigen rubriek. Tijdens de in 1972 in Montreal gehouden 9th International Salon of Cartoons behaalde Arend van Dam een tweede prijs in de categorie humor. De expositie is te bezichtigen op de openingsuren van gastheer AMRO: maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 16.00 uur, en vrijdagavond van 18.30 - 20.00 uur. VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Geopend: maandag t/m zaterdag van 8.30 -17.30 uur vrijdagavond tot 21.00 uur Mr-Snijderweg -Industrieterrein -Stellendam -telefoon 01879-2300 kochten uw familie, buren en kennissen hun orgel of piano bij (Vraag het terloops hun zelf) Nieuwe ORGELS vanaf 895,- Gebruikte ORGELS vanaf 500,- PIANO'S vanaf 2500, GITAREN vanaf 95: Electrische GITAREN nu 235,- VERSTERKERS nu 285, Eenvoudigste speciaalzaak v. d. EILANDEN met de grootste sortering en service. WESTDIJK 53 TEL. 01870 - 47 76 bij bushalte en molen SOMMELSDIJK Filialen: Barendrecht - Zwijndrecht. SINT MAARTENSDIJK Eerste steen gemeentehuis Woensdag 8 maart legt burgemeester J. E. van Boeijen van Tholen de eerste steen voor de uitbreiding van het ge meentehuis te St. Maartensdijk. MIDDELHARNIS Voor beroep bedankt De bij de Ned. Herv. Gem. beroepen predikant, ds. C. den Boer van Wage- ningen, heeft voor dit beroep bedankt. HERKINGEN Hout- en Bouwbond C.N.V. Woensdag 8 maart a.s. vakantiebonnen inleveren bij H. Bazen, Scharlodijk 35, Herkingen voor de paasverzilvering. Velen van onze abonnees heb ben spontaan gereageerd op de oproep aan de jarige Arie Leij- dens uit Ooltgensplaat een brief of kaartje te sturen. Arie heeft op die dag 2 fe bruari weer veel post ontvan gen en de 72 jarige is daar heel erg blij mee, zo liet hij in een briefje weten. Hij kreeg ook stukjes zeep, koek, een overhemd en een boek over Ruth en Arie heeft zich over dat alles met blijdschap ontfermd. Fijn dat we hem met z'n allen dat jaarlijkse plezier kunnen bereiden. Zijn eenzaamheid wordt er een hele poos door verlicht. Hartelijk dank van Arie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1978 | | pagina 1